Wojna domowa na Ukrainie 24.08.2019r.- 1539 dzień od nowego rozejmu.


Od 2015 roku Ukraina przestała importować gaz ziemny z Rosji i zastąpiła go dostawami rosyjskiego gazu głównie za pośrednictwem krajów z UE, realizowanymi za pomocą rewersów fizycznych na interkonektorach łączących ją z Polską, Słowacją i Węgrami.

Ponadto będąc świadomym, że z dniem 1 stycznia 2020 roku tranzyt rosyjskiego gazu na Zachód przez terytorium Ukrainy zostanie wstrzymany, ukraiński monopolista w przesyle gazu „Ukrtransgaz” ogłosił, że z początkiem 2020 roku otwarty zostanie nowy kierunek dostaw gazu ziemnego z Rumunii.

„‚Ukrtransgaz’, ‚SA Moldovagaz’ i operatorzy systemów przesyłowych gazu z innych państw uzgodnili techniczne warunki niezbędne dla stworzenia nowych zdolności przesyłowych dla importu na bazie systemu transbałkańskiego na kierunku ‚południe-północ’ (rewers rurociągiem Tranzit-1)”– ogłoszono w komunikacie wydanym przez zarząd „Ukrtransgazu”.

Ta operacja ma pozwolić na uruchomienie już 1 stycznia 2020 roku przesyłu gazu z terytorium Rumunii na Ukrainę w objętości 1,5 mld m3 rocznie. Co oczywiście stanowi niewielką ilość, ale dobre chociaż to.

Fizycznie transport gazu ma w tym wariancie odbywać się ma od punktu „Isakcza-1 – Orlowka” za pomocą gazociągu przesyłowego „Razdielnaja – Izmaił” oraz „Szebelinka – Dniepropietrowsk – Krzywy Róg – Izmaił”. W ten sposób import gazu będzie realizowany częściowo przez terytorium Mołdawii, przez które przebiega gazociąg.

Import gazu z Rumunii ma być możliwy niezależnie od losów tranzytu gazu rosyjskiego przez Ukrainę.

Idea słuszna, ale czy realna?

Otóż w przypadku reeksportu rosyjskiego gazu na Ukrainę za pośrednictwem państw europejskich, bezpośrednie powiązania nie występują, a próby zakręcenia kurka Ukrainie skutkowałyby jednocześnie wzrostem napięcia między Rosją a Niemcami i innymi państwami europejskimi. Taka jest ukraińska koncepcja zabezpieczającą jej dostawy gazu.

Oczywiście bardzo pozytywna z pozoru informacja o uruchomieniu importu z Rumunii, powinna być rozpatrywana jako kolejny krok na drodze do pogłębienia dywersyfikacji dostaw gazu na Ukrainę. I w pewnym sensie rzeczywiście tak jest, bo idea jest taka, że im więcej źródeł importu, tym większe bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale pod jednym założeniem, iż nie będzie to nadal rosyjski gaz 🙂

Chodzi tu o to, że Rumunia mimo tego, że obecnie jest już czwartym co do wielkości producentem gazu ziemnego w UE, dodatkowo mając również ambitne plany eksploatacji nowych złóż na szelfie Morza Czarnego, które mogą w najbliższych latach uczynić z tego kraju eksportera netto błękitnego paliwa, to jednak obecnie nie jest ona w stanie w pełni zaspokoić swoich własnych potrzeb i jest zmuszona pokrywać ok. 10% krajowej konsumpcji importem gazu z Rosji, zwłaszcza w okresie grzewczym. Tylko w 2018 roku Rumunia zakupiła 1,32 mld m sześc. rosyjskiego gazu. Dociera on gazociągiem przez Ukrainę.

Jednak wraz z nadejściem 2020 roku wiele pozmienia się na lokalnej mapie gazociągowej. Do głównych wydarzeń należy oddanie do użytku „Turk Stream” oraz znaczne ograniczenie dotychczas przesyłanego rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy, Mołdawii, Rumunii i Bułgarii, aż do Turcji.

To właśnie w celu zastąpienia tego szlaku budowana jest nowa magistrala gazowa „Turk Stream”.

I wzt. bardzo dziwne jest, że 1 stycznia 2020 roku Ukraina planuje uruchomienie importu gazu z Rumunii, z wykorzystaniem części infrastruktury służącej do eksportu gazu na południe, w trybie rewersu.

Jest to o tyle zaskakujące, że gaz, który popłynie tym szlakiem na Ukrainę, może pochodzić wyłącznie z „Turk Stream”, który omija Ukrainę. Rumunia nie posiada wystarczającej ilości gazu własnej produkcji, eksploatacja nowych złóż z uwagi na zmiany przepisów w Rumunii została odłożona w czasie, a Węgry, z którymi Rumunia jest połączona, i tak korzystają głównie z rosyjskiego gazu. Jednocześnie bezsensem byłoby w tej sytuacji przesłanie przez Rosję gazu na potrzeby Ukrainy do Rumunii szlakiem przez Ukrainę w celu dokonania rewersu tego samego gazu na Ukrainę. Dlatego też zamiast tego będzie można wykorzystać gazociąg „Turk Stream”, pozbawiając Ukrainę możliwości tranzytu rosyjskiego gazu na Zachód. Paradoksalnie więc, fizycznie Ukraina będzie teraz zakupowała rosyjski gaz płynący do niej z Zachodu zamiast ze Wschodu. Oczywiście koszty tego manewru będą znacznie wyższe, a dodatkowo zysk zmniejszony zostanie o wynagrodzenie za tranzyt, wynoszący rocznie około 3,5 mld dolarów. Za wszystko zapłacą ukraińscy konsumenci rosyjskiego gazu, jeśli oczywiście tą chorą politykę przeżyją.

Tak więc, jedynym realnym wariantem dostarczenia planowanych 1,5 mld m sześc. gazu z Rumunii na Ukrainę pozostaje przesłanie rosyjskiego gazu za pomocą „Turk Stream”, a następnie z wykorzystaniem gazociągu transbałkańskiego na szlaku południe-północ przez Bułgarię, Rumunię na Ukrainę.

Ten scenariusz nie jest już tylko hipotezą, bo rosyjski „Gazprom” wysłał już do swoich kontrahentów w Bułgarii komunikat, w którym informuje, że gaz ziemny na potrzeby Bułgarii (95% jej importu pochodzi z Rosji) od 2020 roku będzie dostarczany za pomocą „Turk Stream”.

Także Mołdawia rozpoczęła już pertraktacje z „Gazpromem” dotyczące kontraktu na zakup gazu płynącego właśnie z „Turk Stream”. Przypadkowo gaz z tego źródła miałby być dostarczany dokładnie tym samym szlakiem, który zaopatrywać by miał od 2020 roku Ukrainę 🙂

Tym samym władze w Kijowie faktycznie wspierają proces omijania tranzytu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. Brak budowy wspomnianego interkonektora z Rumunią wymusiłby bowiem na Rosji, przynajmniej czasowo, konieczność utrzymania dodatkowych dostaw gazu tranzytem przez Ukrainę na rzecz zaopatrzenia Mołdawii.

Paradoksem zaś jest to, że mając do dyspozycji rzeczywiście nierosyjski gaz, tylko amerykański i norweski z polskiej sieci przesyłu i dystrybucji, ukraińskie władze deklarując cel uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, nadal go kupują (i będą kupować), ale za pośrednictwem zachodnioeuropejskim, tracąc przy tym bardzo wysoki dochód za tranzyt.

Gdzie tu sens i logika? No, ale widocznie tak to ma trwać 🙂

Nie dość tego, kolejny raz robi się ludziom wodę z mózgów przekuwając klęskę na niebywały sukces.

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2018-07-25/rumunia-kontrowersje-wokol-wydobycia-czarnomorskiego-gazu,

https://www.wnp.pl/gazownictwo/sebastian-kulczyk-rozpoczal-wydobycie-gazu-w-rumunii,344621_1_0_0.html,

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2018-07-25/rumunia-kontrowersje-wokol-wydobycia-czarnomorskiego-gazu,

https://www.bankier.pl/forum/temat_dzienne-wydobycie-gazu-w-rumunii,32784095.html,

http://biznesalert.pl/podatki-gaz-rumunia-omv/,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały terytorium DRL, w godzinach pomiędzy 13:30 a 21:00, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (25 min) i 82 mm (5 min) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w rejonie Gorłówki (Zajcewo i Dolomitnoje) oraz na obrzeżach Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), a także na południowym odcinku frontu ((Ukraińskoje i Sachanka). Przedmieścia Dolomitnoje ostrzeliwali ukraińscy żołnierze z nazistowskiej formacji WSWU płk „Azow”

(https://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82k_%E2%80%9EAzow%E2%80%9D, https://medianarodowe.com/pulk-azow-polska-okupacja-i-zmyslone-ludobojstwo-na-wolyniu/ ).

Łącznie, w wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spadło 59 pocisków (wobec 141 z dnia poprzedniego), co doprowadziło do uszkodzenia trzech budynków znajdujących się przy ulicy Brusiłowa nr. 4, 14 i 21 w Zajcewie.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu granatnika przeciwpancernego SPG-9 i ciężkich karabinów maszynowych w kierunku wsi Łozowoje, tym samym 1 raz naruszyli warunki rozejmu żniwnego.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 24 серпня 2019 року.

23 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці три рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 2 обстріли неподалік ВОДЯНОГО – зі стрілецької зброї;

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл поблизу ЗАЙЦЕВОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;

За минулу добу втрат з нашого боку внаслідок ворожих обстрілів не було.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці два рази порушили режим припинення вогню.

Противник обстрілював наші позиції в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” зі станкового протитанкового гранатомета, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї:
поблизу МАР’ЇНКИ – зі станкового протитанкового гранатомета;
неподалік ПАВЛОПОЛЯ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.08.2019r.- 1539 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie uroczyste obchody Dnia Niepodległość. Zgodnie z zapowiedziami ruszył dwa pochody, jeden oficjalny pod auspicjami Prezydenta Ukrainy i drugi „niezależny” zorganizowanych przez „ukropatriotów” (i POROCHOBOTY);
  https://strana.ua/news/218509-den-nezavisimosti-v-ukraine-onlajn-transljatsija-24-avhusta-novosti-kieva.html
  Jak zauwazono w ukromediach dachy budynków na trasie pochodów „obsadzono” snajperami;
  https://strana.ua/news/218619-bezopasnost-torzhestv-24-avhusta-na-majdane-v-kieve-podderzhivali-snajpery-na-kryshakh.html
  Zwrócono także uwage że w swojej uroczystej przemowie Wołodymyr Zelenskij ani razu nie użył słów „Rosja” oraz „agresor”;
  https://strana.ua/news/218616-v-rechi-na-den-nezavisimosti-zelenskij-vspomnil-vekhi-istorii-ukrainy-ot-kreshchenija-rusi-do-padenija-venka-na-janukovicha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Chiński rząd właśnie oznajmił, że Chiny wprowadzą cła w wysokości 5-10 proc. na sprowadzane z USA towary warte ok. 75 mld dol rocznie. To reakcja na kolejną partię karnych taryf, którą na chiński eksport zamierzają nałożyć Stany Zjednoczone.
  https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/wojna-handlowa-chiny-oglosily-cla-odwetowe/z44w6kx
  Komentarz: Wojna ekonomiczna już trwa mam nadzieję, że nie przeistoczy się w wojnę globalną.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT światowe, we francuskim Biarritz w dniach 24 – 26 sierpnia odbywa sie szczyt ‚G 7″, którego głównym tematem ma być w tym roku ‚walka z nierównosciami”;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-world/2766103-vo-francuzskom-biarrice-startuet-sammit-g7.html
  Według CNN takie tematy szczytu, plus ekologia bardzo sie nie spodobały US Donaldowi który nie chciał w ogóle udać sie do Biarritz, stwierdzając że bedzie to dla niego „strata czasu”;
  https://korrespondent.net/world/4132585-tramp-ne-khotel-ekhat-na-sammyt-G7-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie wstępniaka
  Ukraina od 2015 roku nie importuje gazu bezpośrednio z Rosji. Zamiast tego kupuje głównie rosyjski gaz z UE. Uruchomienie w 2020 roku importu z Rumunii paradoksalnie tylko wzmacnia tę zależność. Jednocześnie nie zadowala postęp w rozbudowie połączeń z Polską, które mogłyby posłużyć do importu nierosyjskiego surowca.
  https://www.energetyka24.com/ukraina-umacnia-uzaleznienie-od-rosyjskiego-gazu-analiza
  Komentarz: ANAlityk w dalszej części artykułu dziwi się dlaczego Kijów postanowił nie zainwestować w gaz jaki mogłaby dostarczyć Polska. Powód zaś jest banalny „nasz” gaz jest po prostu cenowo niekonkurencyjny.
  P.S szef znów w swych wstępniakach był szybszy niż redaktorzy branżowych pism 😀

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „Rosyjski reżyser” Kristian Żeregi który onegdaj wybrał życie na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie, „weteran kijowskiego majdanu i ATO”;
  https://kresy24.pl/rosyjscy-rezyserzy-wola-byc-ukraincami/
  Teraz ogłosił że wyjeżdża z Ukrainy bo ma juz dość „tego co sie dzieje na Ukrainie, czyli klaunów i bandytów u władzy”;
  https://www.obozrevatel.com/show/people/ustal-videt-urodov-izvestnyij-rezhisser-reshil-vnezapno-pokinut-ukrainu.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Zakończyła się dwudniowa wizyta na Ukrainie szefa Sztabu Generalnego Polski generała Rajmunda Andrzejczaka. Spotkał się on z szefem ukraińskiego Sztabu Generalnego Rusłanem Chomczakiem. Omawiano współpracę wojskową między oboma krajami.
  https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2358925,Spotkanie-szefow-sztabow-generalnych-Polski-i-Ukrainy-Rozmowy-o-wspolpracy-wojskowej
  Komentarz: Ciekawe co przyniosło to spotkanie. Obstawiam, że w imieniu najświętszego rządu IV RP polski generał zadeklarował, że wesprze sprzętem oddziały ukraińskie.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Są już pierwsze skutki obietnicy wypłaty setkom tysięcy Żydów odszkodowań z budżetu Ukrainy.

  Z udziałem zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosława Szewczuka, metropolity Prawosławnego Kościoła Ukrainy Epifaniusza i naczelnego rabina Ukrainy Jakuba Dow Blajcha, 21 sierpnia na starym żydowskim cmentarzu w Samborze odbyła się ceremonia położenia kamienia węgielnego pod budowę Parku Pamięci.
  Pierwszym punktem uroczystości było poświęcenie nowego krzyża pamięci kilkunastu członków zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Podczas uroczystości podkreślano, że krzyż poświęcony jest „bojownikom OUN-UPA, ofiarom nazizmu”.
  Na uroczystość NIE zaproszono organizacji polonijnych ani tym bardziej członków KK.
  https://kresy24.pl/zwierzchnik-kosciola-greckokatolickiego-poswiecil-w-samborze-pomnik-oun-upa/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie wojny handlowej USA-Chiny
  Prezydent USA Donald Trump poinformował, że w odpowiedzi na ogłoszenie przez Chiny ceł odwetowych na amerykańskie towary o wartości 75 mld dol, podwyższa stawki celne na import z Państwa Środka.
  „Począwszy od 1 października, towary i produkty z Chin o wartości 250 mld USD, teraz oclone stawką 25 proc., będą opodatkowane stawką 30 proc.” – oświadczył amerykański prezydent. Dodał, że ponadto pozostałe chińskie towary i produkty z o wartości 300 mld dolarów, które od 1 września miały zostać obłożone 10 proc. cłem, będą opodatkowane jeszcze wyższą, 15-proc. stawką.
  https://kresy.pl/wydarzenia/trump-odpowiada-pekinowi-i-podnosi-cla-na-chinskie-towary/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem w Kijowie, część uczestników ‚alternatywnego” marszu z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy udała się pod siedzibę Biura Prezydenta Ukrainy gdzie demonstruje przeciwko ‚zdradzie” i „kapitulacji” na Donbasie do jakiej ma dążyć obecny Prezydent Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4132704-net-kapytuliatsyy-pod-ofysom-prezydenta-aktsyia
  Ps. Ukraińskie linie lotnicze z okazji Dnia Niepodległości dodały nową „atrakcję” do lotów…
  https://strana.ua/news/218672-ukrainskaja-stjuardessa-vo-vremja-poleta-ispolnila-himn-ukrainy.html
  …nawet za „śp. KOMUNY” ludzi nie katowali hymnami w środkach komunikacji…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W ukromediach pojawiła się informacja że połowę akcji dawnego „flagowca” ukraińskiej gospodarki (tzw. przedsiębiorstwo o znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego) przedsiębiorstwo ‚Motor Sicz” z Zaporoża wykupiły „chińskie kompanie”, teraz transakcję ma zatwierdzić ukrainski Komitet Antymonopolowy. Wcześniej w amerykańskim ‚The Wall Street Journal” pojawiły sie informacje że doradca Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta USA John Bolton zamierza pojawić sie w przyszłym tygodniu w Kijowie, by odwieść zarząd „Motor Siczy” od zawarcia umowy z Chińczykami;
  https://korrespondent.net/ukraine/4132687-kompanyy-yz-kytaia-kupyly-polovynu-aktsyi-motor-sych

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Generalissimus” Poroszenko który nie zjawił się na „alternatywnym” marszu w Kijowie zorganizowanym m.in przez jego zwolenników (POROCHOBOTY) zjawiał się jednak na przyjęciu z okazji Dnia Niepodległosci zorganizowanym w kijowskim Pałacu Maryńskim przez nowego Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/217628-zelenskij-provel-priem-v-marinskom-dvortse-v-chest-dnja-nezavisimosti.html
  Ps. Papa już roześmiana, bo w łapie kieliszek 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Wieści z francuskiego Biarritz gdzie rozpoczyna sie szczyt „G 7”. Na konferencji prasowej przed szczytem odchodzacy „płezydęt Ełopy” Tusk zaproponował zaproszenie Ukrainy jako gościa na następne spotkanie w ramach grupy „G 7”;
  https://russian.rt.com/ussr/news/661673-tusk-ukraina-g7
  Z kolei gospodarz szczytu, czyli Prezydent Francji zapowiedział że na koniec szczytu nie zostanie wydane żadne „wspólne oświadczenie”;
  https://www.ukrinform.ua/rubric-world/2766531-lideri-g7-za-rezultatami-samitu-v-biarrici-ne-uhvaluvatimut-spilnu-zaavu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Tymczasem w ukromediach zauważono że udział w uroczystosciach Dnia Niepodległości Ukrainy w Kijowie „odpuścił” sobie przewodniczący (pomimo składania rezygnacji) Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Bohdan. Miał on zamiast „patriotycznego świetowania” wybrać „balangowanie” na ślubie znajomego ukraińskiego prawnika które odbywało si w Saint – Tropez na Riwierze Francuskiej;
  https://nv.ua/ukraine/politics/bogdan-propustil-prazdnovanie-dnya-nezavisimosti-podrobnosti-novosti-ukrainy-50039124.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. OT z Jemenu, gdzie bojownicy Huti przedstawili materiały pokazujace jak udało im się zlikwidować „superhiperniezniszczalnego” amerykańskiego „drona” MQ-9 Reaper. Podobno dokonali tego „lekko podrasowanym” zestawem 2K12 Kub wprowadzonym do uzycia przez ZSRR jeszcze w latach 60 – tych XX wieku (!)
  https://colonelcassad.livejournal.com/5228826.html
  Dla unaocznienia z kim dostają „po łapach” USAmany i opłacający ich Saudowie…
  https://southfront.org/wp-content/uploads/2018/01/2-10.jpg?x65360

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.