Wojna domowa na Ukrainie 25.08.2019r.- 1540 dzień od nowego roku.


24 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości (ukr. День Незалежності України)- w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR 24 sierpnia 1991 r.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski jeszcze w lipcu podjął decyzję, że w tym roku w Dniu Niepodległości nie będzie „pompatycznej i drogiej” parady wojskowej, a 300 mln hrywien (ok. 47 mln złotych), które Ukraina na niej zaoszczędzi, zostanie przekazane na nagrody dla żołnierzy.

Prezydent Zełenski wraz z towarzyszącą mu małżonką, Ołeną wziął udział w oficjalnych uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości na centralnym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości. Następnie przeszedł na czele Pochodu Godności aleją Niebiańskiej Sotni, nazwanej tak na cześć ofiar, które zginęły w większości od strzałów w plecy z broni snajperskiej z kierunku hotelu „Ukraina” w końcowej fazie tzw. „rewolucji godności” jaka miała miejsce w Kijowie na przełomie 2013 i 2014 roku. W Pochodzie Godności wzięli udział m.in. żołnierze i weterani operacji antyterrorystycznej (ATO) pacyfikujących bunt społeczny ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie, na połudiowym-wschodzie Ukrainy, gdzie do dnia dzisiejszego nie ustają walki.

„Najpierw udowodniliśmy całym krajem, że mamy godność. Nie baliśmy się armatek wodnych i milicyjnych pałek. Byli tacy, którzy nie przestraszyli się snajperskich kul. Dowiedzieliśmy się wtedy całym krajem, że sotnia może być niebiańska”– stwierdził w swoim przemówieniu Zełenski.

„Zjednoczyliśmy się, przypomnieliśmy sobie zapomniane uczucie dumy z ojczyzny. Dlatego zebrała się tutaj dziś duma Ukrainy. Przede wszystkim nasi żołnierze. Ci, którzy bronili i nadal bronią naszej ziemi. Są to rodziny żołnierzy, ci, którzy stracili syna, ojca, męża czy brata. To wolontariusze (…), nauczyciele i lekarze. Ci, którzy reprezentują Ukrainę na arenach sportowych, nasi naukowcy i artyści. I, oczywiście, dzieci (…) Ci ludzie są tysiącem przyczyn, by kochać Ukrainę”– powiedział w dalszej części swojego przemówienia ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski.

Według informacji przekazanej przez biuro prasowe komendy policji w Kijowie: „w sobotnich wydarzeniach w centrum Kijowa uczestniczyło około 50 tysięcy ludzi. Podczas uroczystości nie doszło do żadnych poważniejszych incydentów.”

Liczba uczestników tak ważnej rocznicy nie powala i dowodzi marnego zainteresowania społeczeństwa ukraińskiego tego typu wyreżyserowanymi na potrzeby propagandy, widowiskami pseudopatriotycznymi.

W tym samym czasie, również w centrum Kijowa miały miejsce inne obchody z okazji Dnia Niepodległości, Marsz Obrońców Ukrainy. Imprezę tą zorganizowano w reakcji na decyzję prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o rezygnacji z parady wojskowej. w Marszu Obrońców Ukrainy wzięli udział między innymi weterani wojny w Donbasie i bliscy jej ofiar, którzy trzymali zdjęcia poległych. Na czele kolumny kroczyły matki ze zdjęciami zabitych na froncie synów. Za nimi jechali na wózkach inwalidzkich i szli opierający się na kulach weterani.

Uczestnicy szli z okrzykami banderowskiego pozdrowienia: „Sława Ukrainie!”, na co zgromadzeni odpowiadali chóralnym „Sława Bohaterom!”.

Umundurowanych weteranów i żołnierzy- ludzie obserwujący Marsza Obrońców Ukrainy, witali głośnymi oklaskami, skandowali przy tym: „Dziękujemy!” i wręczali im bukiety kwiatów. Ta część imprezy nie była raczej spontaniczna, tylko wcześniej wyreżyserowana i odegrana przez zwiezionych wcześniej statystów.

Według biura prasowego kijowskiej policji, „w Marszu Obrońców Ukrainy wzięło udział około 12 tysięcy osób”.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu ukraińskiego Święta Niepodległości i święta Flagi Państwowej obchodzonego w republikach donbaskich i w Rosji, było na donieckim odcinku frontu względnie spokojnie.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów) oraz dwukrotnie- broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego.

Do incydentów doszło w okolicy Dolomitnoje, na przedmieściach Jasinowatej oraz koło Leninskoje- na południowym odcinku frontu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 30 pocisków 12,7 mm (wobec 59 z dnia poprzedniego), nie czyniąc przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 25 серпня 2019 року.

24 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці п’ять разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 4 обстріли:
неподалік МАР’ЇНКИ – зі станкового протитанкового гранатомета;
поблизу ПАВЛОПОЛЯ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
двічі в неподалік ВОДЯНОГО – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО – з гранатометів різних систем, , великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

За минулу добу втрат з нашого боку внаслідок ворожих обстрілів не було.

Від початку поточної доби обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил з боку збройних формувань Російської Федерації та їх найманців не зафіксовано.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

22 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.08.2019r.- 1540 dzień od nowego roku.

 1. Odnośnie sprawy wybuchu na rosyjskim poligonie wojskowym w obwodzie archangielskim, „Radio Swoboda” (którego nijak nie można określic jako „ruską trollownie” opublikowało filmik na którym widać miejsce gdzie doszło do tragedii. Dodatkowo osoba na filmiku pokazuje odczyt na trzymanym przez siebie dozymetrze czyli 5-6 mikrorentgenów na godzinę, NIE PRZEKRACZAJĄCE PRZYJĘTYCH NORM…
  https://korrespondent.net/world/russia/4132857-smy-pokazaly-kadry-s-mesta-vzryva-rakety-v-rossyy

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność, w Łucku pijacka libacja na jednym z komisariatów policji zakończyła się zdetonowaniem granatu przez naczelnika. Na szczęście obyło sie bez ofiar;
  https://fraza.ua/video/281983-pojavilos-video-kak-v-lutske-po-pjani-podorvali-granatu-v-upravlenii-patrulnoj-politsii
  W Kijowie SBU oraz prokuratura wojskowa zatrzymały handlarzy narkotyków którzy „specjalizowali się” w dostarczaniu „towaru” ukraińskim wojskowym;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4132789-v-kyeve-zaderzhaly-postavschykov-amfetamyna-voennym

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Strzelanina na jednym z tzw. blokpostów pod Mariupolem (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) przez który próbował przedrzec się „pijak za kółkiem” jadący samochodem WAZ. Dyżurujacy na „blokpoście” ukraińscy wojskowi ostrzelali samochód i zatrzymali pijanego kierowcę;
  https://strana.ua/news/218813-na-blokpostu-vozle-mariupolja-natshvardejtsy-streljali-po-mashine-pytavshejsja-prorvatsja-v-narushenie-pravil.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. OT dotyczące głupoty „politycznej poprawnosci” która zapanowała na Zachodzie. Brytyjski „The Independent” poinformował ze „YouTube” zablokował filmiki przedstawiające „walki robotów” ze wzgledu na to że „naruszają one zasady dotyczące okrucieństwa wobec zwierząt” (!)
  https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/youtube-robot-combat-videos-animal-cruelty-a9071576.html
  >https://i.pinimg.com/originals/25/f2/cb/25f2cb7cd1d6b32bea99254f80ea5ff7.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem na szczycie „G 7” we francuskim Biarritz pojawił się szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif. Według „The Associated Press” miał on przybyć na zaproszenie francuskiego ministra spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drianem by omówić sprawę „deeskalacji sytuacji na Bliskim Wschodzie”. Co ciekawe żadne spotkania irańskiego ministra z przedstawicielami USA przebywającymi w Biarritz nie sa przewidziane;
  https://korrespondent.net/world/4132917-yran-ustroyl-suirpryz-na-vstreche-G7
  ‏https://apnews.com/ac47e26e6d2c4f8e8546460d6780b4f4

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Wieści z rozmów pokojowych dotyczących konfliktu na Donbasie, które trwają w białoruskim Mińsku. Pojawiła sie informacja ze skąłd delegacji ukraińskiej opusciłą „znacząca persona” jaką była (była już) wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu Iryna Heraszczenko, znana z wywoływania awantur podczas rozmó pokojowych. „Wycofanie” Heraszczenko ma związek z ostatnimi wyborami na Ukrainie, jest ona bowiem członkinia „obozu Poroszenki”, obecnie deputowaną nowej Rady Najwyższej z frakcji „Europejska Solidarność” (Poroszenki). W artykule przypomniano takze jak wyglądała jej kariera polityczna na Ukrainie, gdzie była rzeczniczką prasową Wiktora Juszczenki i „zasłynęłą” z całowania go „w uszko”, a przez ostatnie pięć lata trwania konfliktu na Donbasie stała się „dolarową milionerką”;
  https://asd.news/articles/ukraina/razluka-bez-pechali-irinu-gerashchenko-ubrali-iz-minska/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.