Wojna domowa na Ukrainie 26.08.2019r.- 1541 dzień od nowego rozejmu.


Niemcy i Francja dążą do zorganizowania w najbliższym czasie szczytu „formatu normańskiego”, który tym razem odbędzie się w Paryżu. Taką informację przekazała na konferencji prasowej na marginesie szczytu G7, niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że aby rozpocząć negocjacje w sprawie udziału Rosji w formacie G8, konieczne jest przed tym osiągnięcie postępów we wdrażaniu porozumień mińskich w celu przywrócenia pokoju na Ukrainie.

„My, Francja i Niemcy, podkreśliliśmy, że chcemy już teraz, po spotkaniu przygotowawczym doradców i, odpowiednio, ministrów spraw zagranicznych, spotkania z prezydentami Rosji i Ukrainy. Od dawna mówiliśmy, że ponieważ poprzednie spotkanie odbyło się w Berlinie, ten szczyt odbędzie się w Paryżu”– powiedziała Merkel.

Tak się składa, w zeszłym tygodniu w Wilnie- 23 sierpnia, a więc przed rozpoczęciem się spotkania państw grupy G7 we Francji, specjalny przedstawiciel USA na Ukrainie Kurt Volker złożył deklarację, że Stany Zjednoczone są gotowe w razie potrzeby do przyłączenia się do państw formatu normańskiego.

Opinia Volkera jest odpowiedzią na propozycję złożoną przez ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który chciałby rozszerzyć skład państw uczestniczących w formacie normańskim o dwa kolejne, tj. Wielką Brytanię i USA, a więc kraje, które są zainteresowane takim rozwojem sytuacji na Ukrainie, jaka obecnie ma tam miejsce.

Potwierdził zresztą to sam Volker, który w przededniu drugiej tury wyborów prezydenckich złożył oświadczenie na swojej stronie Twitterze, że:

„W przeddzień niedzielnych wyborów chciałbym powtórzyć, że Stany Zjednoczone pozostaną tu na długo i będziemy tutaj, aby wspierać pokojową, silną, demokratyczną, dostatnią, bezpieczną Ukrainę, która w pełni przywróci swoje granice i terytoria, w tym Krym”.

A jako, że Krym już do Ukrainy nie wróci, to podobnie jak obecność amerykańska w Korei Południowej będzie trwała bardzo długo. Może aż do upadku tego kraju?

Oczywiście taką sytuację popiera polska dyplomacja, i to bez względu jaka opcja rządzi w naszym kraju. Co wiąże się z tym, że tak Stanom Zjednoczonym jak polskim elitom politycznym uformowanym po 1989 roku chodzi o destabilizowanie sytuacji na zachodnim pograniczu Rosji, poczynając od Morza Bałtyckiego, a kończąc na Kaukazie.

Co najciekawsze w tym wszystkim to jest fakt, że tak na prawdę nie wiadomo jaką rolę Volker pełni w ramach swej roli specjalnego przedstawiciela USA na Ukrainie, poza tym, że do jej pełnienia został powołany 7 lipca 2017 roku przez ówczesnego sekretarza stanu USA, Rexa Tillersona.

M.in. w ramach tej roli jątrzy on systematycznie przeciwko Rosji, obwiniając ją o całe zło jakie dzieje się obecnie na Ukrainie. Twierdzi też, że pokój w Donbasie zależy od zgody Rosji na przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy.

Pomija przy tym fakt podpisanych wcześniej porozumień mińskich, które w sposób przejrzysty i jednoznaczny wytyczyły precyzyjną mapę drogową na to w jaki sposób można przywrócić pokój na Ukrainie. Oczywiście wdrażanie poszczególnych punktów tego porozumienia jest sabotowane jawnie- przy czynnym poparciu Stanów Zjednoczonych, przez Ukrainę.

Tym sposobem jasne się staje, że amerykańskiej administracji- a precyzyjniej- jej frakcji wojny, nie chodzi de facto o przywrócenie pokoju na Ukrainie, a wręcz przeciwnie- o ciągłe jątrzenie na zachodnich granicach Rosji.

I tą misję Kurt Volker wypełnia wzorowo.

Oczywiście zaburza to wysiłki krajów formatu normandzkiego (oczywiście nie wliczając w to Ukrainy, chyba że intencje jej obecnego prezydenta na temat determinacji o przywróceniu pokoju w jego kraju, są szczere), przywrócenia pokoju w Donbasie po przez pełne wdrożenie porozumień mińskich.

Tak więc rola, jaką miała by odegrać strona amerykańska i najbliższy jej w Europie sojusznik, którym jest Wielka Brytania, jest bardzo jasna, i polegać miałaby na skutecznym torpedowaniu jakiegokolwiek postępu w rokowaniach pokojowych.

To też jest dowód na to, że intencje Zełenskiego w temacie przywrócenia pokoju w jego kraju są nieszczere, bo to właśnie osobiście on, nie wiadomo z jakiej inspiracji, bo on sam jest przywódcą bezwolnym i nie orientującym się w niuansach władzy, rzucił propozycję rozszerzenia formatu normańskiego z quartetu na sex-tet 🙂

https://twitter.com/specrepukraine,

https://www.atlanticcouncil.org/european-union/kurt-volker,

https://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_Volker.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 08:05 a 21:14, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (3 miny) i 82 mm (9 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice Doniecka (Zieleznaja Bałka, Mineralnoje i Spartakus) oraz południowy odcinek frontu (Oktiabr, Komiternowo i Leninskoje).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 23 pociski (wobec 30 z dnia poprzedniego), nie wyrządzając jednocześnie żadnych szkód i nie powodując strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 26 серпня 2019 року.

25 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці тринадцять разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 10 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік МИКОЛАЇВКИ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
п’ять разів в районі ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу МАР’ЇНКИ – автоматичного гранатомета;
у районі АВДІЇВКИ – автоматичного гранатомета, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік ПАВЛОПОЛЯ – з великокаліберних кулеметів;
поблизу ТРОЇЦЬКОГО – з автоматичного гранатомета.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 3 обстріли позицій Об’єднаних сил:
поблизу ШУМІВ з напрямку району ШАХТА 6-7 – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та снайперської зброї;
в районі ЗОЛОТОГО-4 з напрямку ЗОЛОТОГО-5 – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік ПІВДЕННОГО – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Впродовж минулої доби внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець загинув, троє військовослужбовців отримали поранення.

Від початку поточної доби обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил з боку збройних формувань Російської Федерації та їх найманців не зафіксовано.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

24 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.08.2019r.- 1541 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w Kijowie. W nocy dwójka „nn sprawców” poruszajacych sie motorowerem ostrzelała z granatnika budynek należacy do przedsiebiorstwa „Mostobud” (największa na Ukrainie firma w zakresie budowy mostów, konstrukcji mostowych, wiaduktów , tuneli i węzłów przesiadkowych, portów i budownictwa mieszkaniowego). Ukraińska policja zakwalifikowała to wydarzenie jako „zamach”;
  https://strana.ua/news/218824-v-kieve-razyskivajut-dvoikh-neizvestnykh-obstreljavshikh-iz-hranatometa-zdanie-mostobuda.html
  https://strana.ua/news/218839-politsija-kvalifitsirovala-obstrel-zdanija-mostbuda-kak-terroristicheskij-akt.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. I tradycyjnie już na szczycie „G 7″ we francuskim Biarritz, jak informuje brytyjski ‚The Guardian” powołujacy się na „źródła dyplomatyczne”, US Donald miał wywołać awanturę. Podobno wbrew pozostałym uczestnikom domagał sie zaproszenia prezydenta Rosji Putina, chociażby w sprawie przedyskutowania spraw Iranu, Korei Płn i Syrii. „Wsparcia” miał mu dzielić premier Włoch Conte, a premier Japonii „był za a nawet przeciw”, czyli „neutralny”;
  https://strana.ua/news/218826-tramp-possorilsja-s-liderami-stran-bolshoj-semerki-iz-za-prezidenta-rossii-putina.html
  Źródło;
  https://www.theguardian.com/us-news/2019/aug/25/g7-trumps-demands-for-russias-readmission-causes-row-in-biarritz

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, w obwodzie odeskim w miejscu stacjonowania jednostki ze składu Samodzielnej 35 Brygady Piechoty Morskiej jeden wojskowy zastrzelił drugiego. Podobno obaj byli trzeźwi…
  https://dumskaya.net/news/v-odesskoy-oblasti-morpeha-srochnika-zastrelili-102347/
  Z kolei w Czuhujewie w obwodzie charkowskim mieszkajacym tam adwokat otrzymał „prezent” w postaci wbitej w drzwi siekiery i wieńca pogrzebowego wraz z karteczką na której napisano że następna siekiera „wbita będzie w [jego] głowę”. Prawnik twierdzi ze „ostrzeżenie” otrzymał w zwiazku ze swoją „działalnoscią antykorupcyjną” przeciwko jednemu z ukraińskich parlamentarzystów;
  https://strana.ua/news/218873-advokatu-iz-chuhueva-kharkovskoj-oblasti-kotoryj-rassleduet-dela-mestnykh-oliharkhov-pod-kvartiru-prinesli-topor-i-mohilnyj-krest.html
  Kolejna eksplozja granatu, tym razem w Gorłówce (DRL), w wyniku której ranne zostały cztery osoby. Sprawce zatrzymano, ale na razie brak informacji dlaczego to zrobił;
  https://korrespondent.net/ukraine/4133016-v-horlovke-chetyre-cheloveka-podorvaly-na-hranate

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Przewodniczący Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Bohdan w odpowiedzi na krytykę za to że zamiast na uroczystościach z okazji Dnia Niepodległosci Ukrainy w Kijowie „balangował” na francuskiej Riwierze, stwierdził ze gdy ma wolne to robi co chce, a takze przypomniał swój udział w tzw. operacji ARO na Donbasie;
  https://strana.ua/news/218848-andrej-bohdan-otreahiroval-na-kritiku-v-svoj-adres-po-povodu-poezdki-v-sen-trope-v-den-nezavisimosti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „Powtórka z rozrywki”. W ukromediach pojawiły sie skany dokumentów wskazujace że na uroczyste obchody Dnia Niepodległosci Ukrainy w Kijowie (a także wcześniejsze próby) zwożono pracowników ukraińskiej „budżetówki”, oczywiście także za pieniądze z budżetu, podobnie jak to miało miejsce za „generalissimusa” Poroszenki;
  https://ukranews.com/news/649932-na-marsh-zelenskogo-svozili-uchastnikov-za-schet-mestnyh-administratsij-perepisyvaya-ih

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Ukraińskie zabawy”. Ukromedia informują o bestialstwie do jakiego doszło podczas „konkursu” z organizowanego w jednej ze wsi w obwodzie żytomierskim. „Konkurs” polegał na…wyrywaniu sobie prosiat przez dwie grupy ludzi…
  Wydarzenie wywołało oburzenie wśród ukraińskich internautów którzy zgłosili sprawe na policji;
  https://strana.ua/news/218890-zhiteli-sela-na-volyni-chut-ne-razorvali-porosenka-popolam-vo-vremja-konkursa-video.html
  Ps. Dla przypomnienia, podobna „zabawę” urządzili sobie Ukroince z Polakiem…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Rumel
  Cytat; „Zrezygnowawszy ze zbrojnej obstawy w geście dobrej woli, Zygmunt Rumel udał się 10 lipca 1943 do kwatery lokalnego dowództwa SB OUN wraz z przedstawicielem Okręgu Wołyńskiego AK Krzysztofem Markiewiczem pseudonim „Czort” i woźnicą Witoldem Dobrowolskim. Wszyscy trzej zostali tam aresztowani i zabici. Według przekazów rodzinnych, rozpowszechnionych przez Annę Kamieńską, mord odbył się przez rozerwanie końmi”

  Polubione przez 2 ludzi

 7. „Modlitwa o szybką śmierć”…Ukrainy w wykonaniu ukraińskiej prawniczki i działaczki społecznej Tatiany Montian, która ogłosiła że Ukraina praktycznie już nie istnieje jako państwo „rozwalona przez USA”. Jedyna „nadzieją” dla Ukraińców ma być uruchomienie gazociągu „NS 2″ co ‚rozwiąże Putinowi rece” tzn. bedzie mógł (nareszcie) wysłać wojska na Ukrainę (bez obawy o sankcje które zablokują budowe gazociągu) i w ten sposób „ocalić” to co jeszcze z niej pozostało…
  https://www.politnavigator.net/montyan-rasskazala-kogda-putin-nachnjot-spasat-ukrainu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. O tym dlaczego na „alternatywnym” marszu w Kijowie w trakcie Dnia Niepodległosci Ukrainy nie pojawił sie „generalissimus” Poroszenko opowiedział w ukromediach „weteran ATO” z Białorusi. Według niego Poroszenkę (oraz byłego przewodniczącego parlamentu Parubija) który chciał uczestniczyć w marszu, zorganizowanym takze przez jego zwolenników, nie dopuścili do niego „ukropatrioci” (w szczególności z wrogiego mu „Korpusu Narodowego”);
  https://www.politnavigator.net/parubiya-i-poroshenko-prognali-s-marsha-veteranov-ato.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Ukromedia o tym jak w Odessie podczas „patriotycznej uroczystosci” na kolana padł „przypadkowy obywatel Rosji” i „prosił o wybaczenie Ukraińców”…
  https://replyua.net/news/164600-prostite-nas-i-nashu-stranu-grazhdanin-rf-v-odesse-poprosil-proscheniya-na-kolenyah-za-stranu-pered-rodnymi-pogibshih-na-donbasse.html
  A tutaj rosyjscy internauci „odkopali” w internecie materiały o owym „przypadkowym obywatelu Rosji”, który okazał sie pochodzić z Odessy i znany był ze swojej „miłosci” do tzw. euromajdanu oraz tzw. operacji ATO na Donbasie;
  https://peremogi.livejournal.com/47041726.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W temacie zakonczonego we francuskim Biarritz szczytu „G 7”. „Gospodarz spotkania, czyli Prezydent Francji potwierdził informacje o tym że Prezydent USA chce na nastepny szczyt ‚G 7”, mający odbyć sie w amerykańskim Miami;
  https://strana.ua/news/218919-makron-podtverdil-chto-tramp-mozhet-prihlasit-rossiju-na-vstrechu-g7-v-ssha.html
  Macron poinformował także o tym ze prawdopodobnie we wrześniu dojdzie do spotkania w ramach tzw. normandzkiego szczytu (czyli liderów Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji) w sprawie uregulowania konfliktu na Ukrainie;
  https://www.interfax.ru/world/674060

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.