Wojna domowa na Ukrainie 27.08.2019r.- 1542 dzień od nowego rozejmu.


Administracja amerykańska stawia twarde warunki ukraińskiemu prezydentowi, Wołodymyrowi Zełeńskiemu.

„Rząd USA z przyjemnością wspiera inicjatywy zapowiedziane przez pana Zełenskiego podczas kampanii wyborczej, i które są podtrzymywane teraz podczas tworzenia rządu. Są to obietnice kontynuacji reform i walki z korupcją, zamiary kontynuowania deoligarchizacji oraz zapowiedziana droga do zbliżenia z Unią Europejską i NATO. Doceniamy takie deklaracje, że Ukraina wypełni swoje zobowiązania do osiągnięcia pokoju. Wszystko to popieramy”– wyraził w programie ukraińskiej telewizji „Priamoj” swoje oczekiwania wobec Zełenskiego, specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych na Ukrainie, Kurt Volker.

Volker zastrzegł, że Zełenski nie miał jeszcze okazji zrealizować swoich inicjatyw, ponieważ nowy parlament nie zaczął jeszcze funkcjonować. Następnie dodał, że „nastąpi to w najbliższym czasie, a potem przekonamy się, jaki rząd zostanie utworzony, kto zostanie premierem, kto będzie szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Chcemy ściśle współpracować z nowym rządem przy wdrażaniu wszystkich ogłoszonych zamiarów i inicjatyw”.

Następnie Volker odniósł się do zapowiadanego już od jakiegoś czasu spotkania w Białym Domu amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim:

„Chcielibyśmy, podczas wizyty prezydenta Zełenskiego w Białym Domu, porozmawiać o tym, co osiągnęły władze ukraińskie oraz o naszych osiągnięciach we współpracy dwustronnej”– wyjaśnił Volker cel spotkania, dodając następnie, że data wizyty Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych nie została jeszcze ustalona.

Prawdopodobnie chodzi o to, że amerykańska administracja czeka na konkretne ruchy Zełenkiego potwierdzające realizację przez niego programu wyborczego oraz przestrzegania interesów amerykańskich na Ukrainie. Obie te sprawy są ze sobą oczywiście ściśle powiązane, bo w tym stanie rzeczy jaki ma miejsce obecnie na Ukrainie inwestorzy amerykańscy i z krajów sojuszniczych, nie mają możliwości bezpiecznie inwestować, czyli eksploatować gospodarki i społeczeństwa ukraińskiego.

Przeszkodą w tym są oczywiście ukraińscy oligarchowie, dlatego też oczekiwanie przez Stany Zjednoczone dokonania na Ukrainie „deoligarchizacji” jest naiwne, w świetle tego, że jak wiadomo Zełenski jest marionetką jednego z najbogatszych ukraińskich oligarchów. Bezprawie i korupcja na Ukrainie jest wypadową właśnie tego układu oligarchicznego, który rozwinął nad nią swoją pajęczynę.

Można więc zapytać, czy USA nie żądają od Ukrainy (a raczej od jej elit politycznych i biznesowych) za wiele, bo przecież nikt nigdy dobrowolnie nie pozbawi się źródła tak wielkich i łatwych dochodów.

Dlatego też tezy o domaganiu się przez stronę amerykańską reform na Ukrainie są zwykłą narracją propagandową, za którą kryje się tylko jedna idea: jak najmocniejszego podporządkowania Ukrainy Stanom Zjednoczonym, tak aby ona została całkowicie od ich polityki i interesów uzależniona. Zresztą bardzo podobna taktyka stosowana jest wobec Polski, gdzie z jednej strony czołowi przedstawiciele amerykańskiej administracji wysyłają ostrzeżenia rządowi w Warszawie w sprawie jego braku praworządności i odchodzenia od demokracji, a z drugiej strony wspomaga go na arenie międzynarodowej i zacieśnia współpracę.

Na zakończenie dodam jeszcze, że wspomniana ukraińska telewizja „Priamoj”, należy właśnie (zresztą podobnie jak wszystkie inne telewizje- poza państwowymi), do jednego z oligarchów; byłego prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenki, który podejrzewany jest obecnie o to, że przejął go na drodze przestępstwa.

I to jest ten symbol, kiedy Volker majaczy o jakiejś „deoligarchizacji” w telewizji, która została nielegalnie przejęta przez jednego z oligarchów.

https://satkurier.pl/news/181601/poroszenko-zbuduje-holding-z-kanalow-informacyjnych.html,

https://pl.sputniknews.com/swiat/2019052710463787-ukraina-wszczeto-piata-sprawe-przeciwko-poroszence-sputnik/,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:20 a 19:30, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (10 min) i 82 mm (3 miny oraz automatycznego granatnika AGS-17 (1 granat) i broni maszynowej- w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego.

Ostrzał prowadzony był na obrzeżach Gorłówki (Gołmoskij) oraz na południowym odcinku frontu (Ukraińskoje, Komiternowo i Sachanka). Tym razem w rejonie Doniecka było spokojnie.

Łącznie w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 14 pocisków (wobec 23 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie pięciu domów jednorodzinnych przy ulicy Achmatowej nr. 23, 35, 37, 48 i 50 w Komiternowie. Poza tym jak dotąd, innych strat i szkód nie zgłaszano. Dodam jeszcze, że najbardziej intensywny ostrzał, przy użyciu moździerzy, ukraińscy żołnierze przeprowadzili na obrzeża miejscowości Gołmowskij na północnych przedmieściach Gorłówki.

Na południowym odcinku frontu ostrzały prowadzono wyłącznie przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej, i miały one charakter incydentalny.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 27 серпня 2019 року.

26 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці 12 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм, а також – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 7 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
чотири рази неподалік ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік ПАВЛОПОЛЯ – з великокаліберних кулеметів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 5 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік ТРАВНЕВОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу ШУМІВ – з ручного протитанкового гранатомета;
неподалік ЛУГАНСЬКОГО – з автоматичного гранатомета.

Впродовж минулої доби внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 1 раз порушили режим припинення вогню в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”.
Противник обстрілював наші позиції неподалік ТАЛАКІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.08.2019r.- 1542 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT światowe, prezydent Brazylii odrzucił „pomoc finansową” ze strony państw G 7 która miała wspomóc Brazylię w walce z pożarami w Amazonii, stwierdzając ze „donatorzy” chca potraktowali Brazylię jako swoją „kolonię” oraz „podważyli jej suwerenność”;
  https://www.independent.co.uk/news/world/americas/amazon-fires-bolsonaro-brazil-g7-summit-aid-deal-a9079586.html
  Wcześniej Bolsanaro ‚wyprowadził z równowagi” Macrona publikując zdjecia swojej żony oraz żony francuskiego prezydenta (które dzieli „spora” różnica wieku) i stwierdzając że „teraz wie za co Macron tak go nienawidzi”….
  https://www.bbc.com/news/world-europe-49474421

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Ciąg dalszy kontrowersyjnego spotkania „atoszników” z „separami” w studiu rosyjskiej telewizji:

  https://news-front.info/2019/08/24/diplomaticheskij-put-prekrashheniya-konflikta-na-donbasse/

  Z jednej strony czego oczekiwać po takim spotkaniu ? Teraz wrócą do okopów i nadal jedni będę próbować zabić drugich. Z drugiej strony przypomina się pierwszego inicjatora negocjacji z wrogiem, Aleksieja Mozgowoja, a także Arsena Pawłowa „Motorol”, który w grudniu 2014 roku, wymienił uścisk dłoni z ukraińskim dowódcy batalionu na lotnisku w Doniecku.
  Nie oceniam, ale mimo kontrowersji to wygląda na próbę dialogu ponad podziałami.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. US Donald na konferencji zwołanej na zakończeniu szczytu G 7 we Francji, dość przytomnie zauważył że dlaczego „USA maja bronić Niemcy przed Rosją” (co w kółko oficjalnie powtarzają władze w Berlinie opowiadając ze „Rosja jest niedemokratyczna i prowadzi agresywną politykę”) ) skoro w tym samym czasie „płacą Rosji miliardy [robiac z nią interesy]”?
  https://www.ukrinform.ru/rubric-economy/2767312-tramp-ne-ponimaet-zacem-frg-zasitu-ot-rossii-esli-ona-zasisaet-svoj-gazovyj-potok.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. Przed wejsciem do jednego z hoteli we Lwowie znaleziono gotowy do wystrzału granatnik;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4133138-vo-lvove-u-vkhoda-v-otel-obnaruzhyly-hranatomet
  Z kolei na jedno z targowisk w Chersoniu przyszedł sobie facet z granatem bojowym, który jak tłumaczył policji po zatrzymaniu „znalazł w trzcinach”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4133171-v-khersone-muzhchyna-pryshel-na-rynok-s-hranatoi
  W Krzywym Rogu na torach kolejowych przed zakładami ArcelorMittal znaleziono zdekapitowane ciało mężczyzny. Jak sie okazało był to 29 – letni „weteran ATO”, na razie nie wiadomo czy było to samobójstwo czy tez „nieszczęśliwy wypadek” [po spozyciu alkoholu];
  https://one.kr.ua/news/24066

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT z naszego nieszczęsnego kraju, a zarazem z „eurastycznej” Brukseli, czyli była zastępczyni RPO Bodnara, a obecnie europarlamentarzystka z ramienia „tęczowo – geijstowskiego” ugrupowania „Wiosna” Sylwia Spurek (podobno „doktorka”) jako „feministka” podejmuje walkę o „równouprawnienie” wśród…bydła domowego…
  https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/sroda-i-gretkowska-wystawione-do-wiatru-ich-kolezanka-wybrala-krowy-aa-FeTz-uXM6-qTS3.html
  Wcześniej „dochtórka” Spurek ogłosiła walkę z „mięsożercami”;
  https://www.tysol.pl/a36013–Musimy-sprawic-by-produkcja-miesa-byla-trudniejsza-i-drozsza-Kolejny-genialny-pomysl-Spurek
  A na samym początku swojej kadencji w PE za „cel ataku” obrała sobie…frytki podawane w parlamentarnej stołówce…
  https://natemat.pl/279081,sylwia-spurek-narzeka-na-jedzenie-w-pe-brak-wyboru-potraw-dla-wegan
  Ps. Jak widać znany zwolennik eutanazji, zdrowego trybu życia oraz wegetarianizmu Adolf H. doczekał sie godnej następczyni…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraiński portal ‚Strana.ua” informuje o tym ze oligarcha Kołomojski oraz szef MSW Ukrainy Awakow wspólnie „organizują” (tzn. kupują) w nowej Radzie Najwyzszej Ukrainy „grupę deputowanych” którzy będa wspierać prezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu”;
  https://strana.ua/news/218970-v-rade-mozhet-pojavitsja-deputatskaja-hruppa-podkontrolnaja-kolomojskomu-i-avakovu.html
  Tymczasem jeden z ukraińskich blogerów Roman Sinicyn poinformował ze w środę pod siedzibą Biura Prezydenta Ukrainy odbędzie się „akcja by odwołać ze stanowiska Awakowa”. Szef MSW Ukrainy jest oskarżany przez organizatorów akcji o „mataczenie” w sprawie głośnych zabójstw na Ukrainie m.in dziennnikarza Pawła Szeremeta oraz „czeczeńskiej snajperki Aminy Okujewej” oraz o…”dopuszczenie do władzy szalonego debila Ilję Kiwę” (był on „doradcą” Awakowa oraz zastępca szefa departamentu d/s walki z narkotykami ukraińskiej policji);
  https://strana.ua/news/218972-v-kieve-28-avhusta-budut-protestovat-protiv-avakova.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Zgodnie z zapowiedziami ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze wszczeło postępowanie karne przeciwko odchodzącemu przewodniczącemu parlamentu Parubijowi, który jest oskarżany o ‚współudział w masakrze do jakiej doszło w Odessie w maju 2014 roku” (miał dostarczać broń i „koordynować” akcję bojówek „ukropatriotów”);
  https://strana.ua/news/219004-otkryty-uholovnye-proizvodstva-o-prichastnosti-eks-spikera-parubija-k-massovym-ubijstvam-v-odesse.html
  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRxTZGTsKZaVYh9_NFnVwH_4Q9H5G4ns6_WV-Tld74v53NuRTWL

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W Kijowie pojawił sie doradca d/s bezpieczeństwa Prezydenta USA John Bolton, który tak jak zapowiadał przyleciał by wymusić na władzach w Kijowie zakaz sprzedaży chińskim firmom jednego z „flagowców” ukraińskiej gospodarki, czyli przedsiębiorstwa „Motor Sicz” w Zaporożu. Oficjalnie Ambasada USA poinformował ze celem podróży Boltona jest „podkreślenie poparcia USA dla suwerenności Ukrainy, integralności terytorialnej i [obranej przez nia] ścieżki euroatlantyckiej”. Oczekuje on także „owocnych spotkań z ukraińskimi urzędnikami”;
  https://strana.ua/news/218969-sovetnik-po-natsionalnoj-bezopasnosti-ssha-pribyl-v-kiev-27-avhusta.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4133390-usy-v-kyeve-borba-ssha-s-kytaem-v-ukrayne

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego o skandalu w Samborze (obwód lwowski) z udziałem głownego rabina Ukrainy Jakowa Dow Bleicha który uczestniczył w uroczystym odsłonięciu na miejscowym cmentarzu żydowskim (!) pomnika „herojom z OUN” (!!) którzy jak zauważył Dolinskij „wsławili się” m.in organizowanie pogromów antyzydowskich w tej miejscowości w czasie IIWŚ…
  >https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/2670999639598754
  Ps. Gdyby zapłacili wystarczająco dużo to zapewne zgodziłby sie i na wystawienie pomnika Adolfowi H…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT z Francji, gdzie trwa przeobrażanie się „lewicowo – liberlanego bankstera” Macrona w nowego „generała De Gaulla’. Podczas wystąpienia przed francuskimi dyplomatami Macron miał ogłosić że „Era dominacji Zachodu na świecie kończy się z powodu zmian geopolitycznych”, a w nowym układzie sił swiatowych do „pierwszego szeregu” wchodzą Chiny i coraz lepiej „radząca sobie strategicznie Rosja”. Miał także stwierdzić że „Francuska polityka musi pozostać niezalezna” oraz ze „świat zachodni potrzebuje partnerstwa z Rosją” by „zbudować nową architekturę zaufania i bezpieczeństwa w Europie”;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6803479

  Polubione przez 4 ludzi

 11. A tymczasem nowy szef Banku Światowego David Malpass w wywiadzie dla „Financial Time’ opowiedział co naobiecywał mu prezydent Ukrainy Zelenskij podczas ich spotkania w dniach 22 – 23 sierpnia w Kijowie. Według niego miał on wyrazić ostateczną zgode na uwolnienie rynku ziemi na Ukrainie, zdemonopolizowanie ukrainskiej gospodarki w tym m.in ukraińskiego gazowego monopolisty koncernu „Naftohaz”, sprywatyzowanie przedsiębiorstw państwowych oraz „chronienie” niezależności ukraińskiego banku centralnego;
  https://strana.ua/news/219011-hlava-vsemirnoho-banka-rasskazal-pro-reformy-obeshchannye-zelenskim.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Pojawiły sie informacje kto bedzie desygnowany przez Zelenskiego na stanowisko premiera Ukrainy. Ma to być jeden z obecnych wiceszefów Biura Prezydenta Ukrainy Aleksiej Gonczaruk (Ołeksij Honczaruk).
  W jego dossier przedstawionym przez ukraiński portal „Strana.ua” mozna wyczytać że pracował jako prawnik w jednym z funduszy inwestycyjnych, później był współwłascicielem kancelarii prawnej.
  Co ciekawe, podczas ostatniej kampanii prezydenckiej prawie ‚do ostatniej chwili” miał opowiadać się za Poroszenką. Jak zauważono w artykule jego wybór może m.in oznaczać że „obóz prezydencki” (do którego obecnie należy) chce pokazać Zachodowi że będzie kontynuować „prozachodni kurs” obrany przez Poroszenkę;
  https://strana.ua/news/219033-aleksej-honcharuk-chto-izvestno-o-hlavnom-pretendente-na-post-premer-ministra.html
  Plus dla zainteresowanych, (jeszcze) ukraiński parlamentarzysta Serhij Leszczenko przedstawił prawdopodobna listę innych kandydatów na stanowiska w kijowskiej „wierchuszce” (ministrowie i prokurator generalny);
  https://strana.ua/news/219042-kto-stanet-ministrami-v-novom-kabmine-spisok-ot-serheja-leshchenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. W temacie składu nowego rządu Ukrainy. W ukraińskim portalu ‚Strana.ua” określiła ich dosadnie „DORADCY AWAKOWA” (szef MSW Ukrainy), „KREATURY JARESKO” (była minister finansów Ukrainy) oraz „BYŁE POROCHOBOTY” (czyli dawni zwolennicy Poroszenki)…
  https://strana.ua/articles/analysis/219067-sovetniki-avakova-kreatury-jaresko-byvshie-porokhoboty-kto-stanet-ministrami-v-novom-pravitelstve.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.