Wojna domowa na Ukrainie 28.08.2019r.- 1543 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraińska straż graniczna na lotnisku ‚Kijów’ (‚Żulany’) zatrzymała byłą minister zdrowia, sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Raisę Bogatirewą”– zostało to zgłoszone wczoraj (27 sierpnia) przez sekretarza prasowego policji krajowej Jarosława Trakalo.

„Została zatrzymana przez straż graniczną w Żulanach i przekazana policji krajowej. Szczegóły są jutro”– poinformował rzecznik prasowy policji ukraińskiej.

Bogatirewa przyleciała na Ukrainę w południe 27 sierpnia:

„Bogatirewa została rozpoznana w samolocie, który przyleciał z Mińska. Straż graniczna dowiedziała się, że wydano wobec niej nakaz jednego z organów ścigania”– poinformował serwis prasowy ukraińskiej policji.

Bogatirewa jakoby ukrywała się przed ukraińskim sądem przez prawie 5 lat. Dlatego też, według strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych sąd wyraził zgodę na zatrzymanie Bogatirewej w areszcie. Podobno Bogatirewa jak dotąd nie została jeszcze usunięty z bazy osób poszukiwanych, chociaż sąd nakazał Prokuratorowi Generalnemu zamknięcie sprawy przeciwko byłej szefowej Ministerstwa Zdrowia. Po wczorajszym aresztowaniu na lotnisku w Kijowie Bogatirewa została rzekomo przewieziona do Peczereskiego Sądu Rejonowego w celu wyboru wobec niej odpowiedniego środka zapobiegawczego. Jednak przedstawiciele tego sądu odmówili potwierdzenia faktu aresztowania Bogatirewej z powodu końca dnia roboczego.

Pikanterii temu zdarzeniu dodaje fakt, że wcześniej Gołoszewski Sąd Rejonowy w Kijowie nakazał Prokuratorowi Generalnemu Ukrainy zamknięcie sprawy przeciwko Raisie Bogatirewie.

Obrona Raisy Bogatirewej poprosiła o zamknięcie sprawy z powodu braku dowodów winy popełnienia przez nią przestępstwa na podstawie części 5 art. 191 (przywłaszczenie, sprzeniewierzenie własności lub zajęcie przez nadużycie oficjalnego stanowiska) Kodeksu karnego Ukrainy; brak przestępstwa i wygaśnięcie dochodzenia przygotowawczego. Goloszewski sąd uwzględnił ten wniosek.

Przypomnę, że pochodząca z Kramatorska w obwodzie donieckim- Bogatirewa, 21 października 2014 r. została umieszczona na liście poszukiwanych na Ukrainie pod zarzutem sprzeniewierzenia środków budżetowych w wysokości 63,5 mln UAH w 2012 r. podczas zakupów preparatów immunobiologicznych oraz 279 mln hrywien w wyniku zakupu insuliny „Indar”.

Według informacji prokuratora Bogatirewa działała „po uprzednim uzgodnieniu z grupą osób”. W lipcu Sąd Rejonowy Peczerski zezwolił Prokuratorowi Generalnemu na zastosowanie specjalnego postępowania dochodzeniowego wobec byłego Ministra Zdrowia, co pozwalało na zaoczne skazanie jej. W sierpniu 2015 r. Prokuratura Generalna Ukrainy publicznie wezwała do przesłuchania Bogatirewy i byłego wiceministra dochodów i podatków Ukrainy Andrieja Ignatowa. 9 stycznia 2015 r. była minister znalazła się na liście poszukiwanych osób międzynarodowym listem gończym Interpolu. Dziesięć miesięcy później- 19 października, karty Bogatirewy a także byłego premiera Azarowa zostały usunięte przez Interpol i dostęp do nich ukraińskich organów ścigania został zablokowany. Interpol odmówił ich poszukiwania.

W 2012 roku Bogatirewa stała się ofiarą skandalu roztrąbionego przez ukraińskie media z powodu wizyty samochodem w luksusowym butiku „Louis Vuitton” w centrum Kijowa. Później wykryto jeszcze, że poleciała do Stanów Zjednoczonych w towarzystwie dwóch osób z przysługującej jej ochrony, osobistego kamerzysty i osób bliskich na koszt rządu. Czyli dokładnie tak samo jak dygnitarze w Polsce z formacji PO-PiS-u.

Politycznie współpracowała w Partii Regionów Wiktora Janukowycza, ale jednocześnie knuła z jego zagorzałym przeciwnikiem politycznym, Wiktorem Juszczenką, za co została wydalona z partii.

W 2006 roku przeszła operację plastyczną, która jakoby kosztować miała 150 tysięcy euro (około miliona hrywien). Raisa Bogatirewa z wykształcenia jest ginekologiem, więc mając znajomości w resorcie zdrowia mogła osobiście wybrać do tego zabiegu najlepszych chirurgów plastycznych.

W dniu 28 lipca 2011 r. wygłosiła przemówienie w Akademii Kijów-Mohylew, które było plagiatem słów wypowiedzianych w 2005 r. przez amerykańskiego guru od internetu, Steve Jobsa. Z powodu tego incydentu znalazła się w rankingu według „Forbesa” na liście „5 największych wpadek PR urzędników ukraińskich”.

Jej pierwszy zastępca w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Stephan Gawrisz, trzy miesiące po swojej rezygnacji ze stanowiska- na początku 2012 r. określił ją jako „typ ludzi, którzy odgrywają reprezentatywną rolę i są potrzebni do reprezentowania pewnych grup finansowych i przemysłowych”, dodając, że „ona nie powinna mieć prawa głosu i prawa do pełnienia tego stanowiska”. Gawrisz potwierdził również, że jej nominacja na stanowisko szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony była wynikiem porozumień między Wiktorem Juszczenką i Rinatem Achmetowem . Opisał ją także jako „człowieka, który może przysiąc przyjaźń i zdradzić w ciągu sekundy”. Czyli jako typowego przedstawiciela poskomunistycznych elit politycznych i gospodarczych oraz administracyjnych na Ukrainie.

14 lutego 2012 r. dekretami prezydenta Wiktora Janukowycza została zwolniona ze stanowiska sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy jednocześnie zostając powołaną na funkcję wicepremiera Ukrainy na stanowisku ministra zdrowia.

Po co wróciła na Ukrainę?

Po prostu, jako człowiek Achmetowa jest mu dzisiaj potrzebna aby nadal służyć jego pomnażaniu majątku i wpływów. Oczywiście lobby amerykańskie też tu nie jest bez znaczenia.

https://www.unian.net/politics/1528468-interpol-snyal-bogatyirevu-s-mejdunarodnogo-rozyiska.html?utm_source=unian&utm_medium=related_news&utm_campaign=related_news_in_post,

https://www.iphones.ru/iNotes/160031.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy 04;40 a 19:30, przy użyciu: czołgu (20 wystrzałów), moździerza kaliber 120 mm (3 miny) i 82 mm (5 min) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego.

Ostrzał przeprowadzono w rejonie Gorłówki (Zajcewo) oraz na południowym odcinku frontu (Komiternowo i Leninskoje).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 28 pocisków (wobec 14 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 4 domów w Komiternowie znajdujących się przy ulicy Achmetowej nr. 35, 37, 48 i 50 oraz jednego domu w Zajcewie przy ulicy Brusiłowa nr. 15. Najcięższy ostrzał ukraińscy żołnierze przeprowadzili o godzinie 04:15 w stronę Komiternowa przy użyciu czołgu oraz o godzinie 19:30 przy użyciu moździerza kaliber 120 mm.

Poza tym, nie odnotowano jak dotąd innych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

Зведення станом на 07:00 28 серпня 2019 року.

27 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил із забороненої Мінськими угодами зброї – міномету калібру 82 мм, а також – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 8 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік ТАЛАКІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
двічі в районі ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
тричі близько ПАВЛОПОЛЯ – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поблизу МАР’ЇНКИ – з підствольних гранатометів;
неподалік ЛЕБЕДИНСЬКОГО – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 2 обстріли позицій Об’єднаних сил:
двічі неподалік СВІТЛОДАРСЬКА – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм, автоматичного гранатомета та великокаліберних кулеметів.

Впродовж минулої доби внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Від початку поточної доби обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил з боку збройних формувань Російської Федерації та їх найманців не зафіксовано.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.08.2019r.- 1543 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem ukromedia informują o skandalicznych wpisach na blogu podpułkownika US Army Roberta Tracy, który uczestniczył we wspólnych ukraińsko – amerykańskich ćwiczeniach wojskowych na poligonie jaworowskim w obwodzie lwowskim, a który opisał ukraińskich wojskowych jako „najsłabszy element ćwiczeń”. Według amerykańskiego wojskowego „ukrowojacy” mieli być „leniwi” tzn. nie chcą się uczyć jezyków obcych, a takze „sabotują szkolenia”. „Chciwi” czyli patrza tylko co tu ukraść i sprzedać „na lewo”, a także bardzo lubią znajdować się „stanie upojenia alkoholowego”;
  https://strana.ua/news/219086-ukrainskie-voennye-hlavnaja-problema-javorovskoho-uchebnoho-tsentra-polkovnik-ssha.html
  Blog amerykańskiego podpułkownika;
  https://rktracy.blogspot.com/2019/08/ukrainian-soldiers-is-major-weak-spot.html
  A takze informacja z mediów o jego pobycie na Ukrainie;
  https://www.armytimes.com/news/your-army/2019/04/05/soldiers-from-101st-airborne-set-to-deploy-to-ukraine/
  Cytat;
  „Lt. Col. Robert Tracy, commander of 1st Battalion, 502nd Infantry Regiment and senior commander for the task force, said in the release. “I expect this to be a great opportunity to share lessons learned from our own combat training centers as well as gain valuable insights from the UAF that will make the Strike brigade a more ready force.”
  Ps. Standardy NATO już osiągnięte 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z Rosji. W zwiazku z wizyta w tym państwie „sułtana” Erdogana pojawiły się spekulacje że chce on „sprzedać” Rosji (która reprezentuje prawowite władze Syrii), w zamian „za gaz”, „chroniony” przez siebie ostatni „rezerwat” tzw. syryjskiej opozycji w syryjskiej prowincji Idlib;
  https://www.syriana-analysis.com/watch-has-erdogan-abandoned-his-proxies-in-exchange-for-russian-gas/
  Na odbywajacym się w Rosji Międzynarodowym Salonie Lotniczo – Kosmicznym „MAKS”, z udziałem ponad 800 firm z Rosji i zagranic, zaprezentowano m.in myśliwiec pokładowy (czyli dostosowany do startu z lotniskowców) Su-47;
  https://ria.ru/20190827/1557961932.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem na grupę dziennikarzy kanału UkroTV „112.ua” przygotowujących materiał o masowym wyrębie lasów w okolicy Złoczewa w obwodzie charkowskim napadła grupa „NN osób”. Na miejsce wezwano policję która jednak nie może sobie poradzić z uspokojeniem sytuacji dlatego tez ma tam przybyć „specnaz” MSW Ukrainy KORD;
  https://strana.ua/news/219181-na-zhurnalistov-snimavshikh-vyrubku-lesa-v-kharkovskoj-oblasti-napali-vyzvan-kord.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. A „nadprezydent Ukrainy” oligarcha Kołomojski postanowił rozbudować swoje „imperium” na Ukrainie i nabrał smaku na należący do światowego giganta z Indii „ArcelorMittal” kombinat metalurgiczny w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski). Oligarcha miał wezwać do „odebrania przedsiębiorstwa indyjskim właścicielom” z powodu ‚szkodzenia zdrowiu mieszkańców”, poparł prowadzone takze przez SBU w tej sprawie postępowanie karne;
  https://strana.ua/news/219099-kolomojskij-zajavil-chto-polnostju-podderzhivaet-uholovnoe-delo-protiv-krivorozhstali.html
  Odpowiedział na to oficjalny przedstawiciel kombinatu który przypomniał Kołomojskiemu że jego właścicielami w 95% są…Niemcy z „ArcelorMittal Duisburg”, dlatego też to z nimi będzie musiał „walczyć” jeżeli będzie chciał przejąć nad nimi posiadanie. Wytknął także Kołomojskiemu że próbuje nieuczciwie przejąć przedsiębiorstwo wykorzystując do tego swój nieoficjalny wpływ na nowe władze Ukrainy;
  https://strana.ua/news/219176-na-arselor-mittal-krivoj-roh-otvetili-na-zajavlenie-kolomojskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejny „njus” z ukromediów na temat tego kto może zostać ministrem w nowej ukraińskiej Radzie Ministrów. Tym razem pojawiła sie informacja ze Ministerstwo Zdrowia ma objąć Maksim Stiepanow, były gubernator obwodu odeskiego za Poroszenki, dodatkowo posiadajacy „bardzo mocny atut”, czyli jest…”kumem” doradcy Kołomojskiego…
  https://strana.ua/news/219185-maksim-stepanov-mozhet-stat-novym-hlavoj-minzdrava.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. A w Kijowie nadszedł „pożegnania czas” premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana ze swoimi współpracownikami oraz Ukraincami;
  https://strana.ua/news/219235-vladimir-hrojsman-pokinul-post-premer-ministra-ukrainy.html
  Co bedzie robił dalej Hrojsman, który wraz z założonym przez siebie ugrupowaniem nie dostał sie do nowej Rady Najwyższej Ukrainy, nie zdradził;
  https://112.ua/politika/groysman-pozhelal-uspehov-novomu-pravitelstvu-504149.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Co bedzie robił dalej Hrojsman, który wraz z założonym przez siebie ugrupowaniem nie dostał sie do nowej Rady Najwyższej Ukrainy”- to co zwykle- będzie pasożytował na durnych ukrach.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 7. W temacie dzisiejszego „wstępniaka” sąd w Kijowie wyznaczył 6 mln kaucji za zwolnienie Bogatyriewej z aresztu i już pojawił się chetny do zapłacenia. Jest nim Wadim Nowinski ukraiński oligarcha (współwłaściciel wraz z Achmetowem holdingu ‚Metinvest) oraz polityk z będacego faktyczną własnością oligarchy Achmetowa „Bloku Opozycyjnego”;
  https://strana.ua/news/219226-bohatyrevu-vzjali-pod-strazhu-s-zalohom-v-60-millionov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Zgodnie z zapowiedziami pod siedzibą Biura Prezydenta Ukrainy odbyła się demonstracja podczas której domagano sie odwołania szefa MSW Awakowa. Jak stwierdzili organizatorzy na demonstracji pojawili sie „niezadowoleni od lewicy do prawicy” którzy zarzucają Awakowowi nieudana reformę policji oraz „utrudnianie śledztw w sprawie szeregu ataków i zabójstw działaczy publicznych”;

  https://korrespondent.net/ukraine/4133864-vozle-ofysa-prezydenta-mytynh-protyv-avakova

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.