Wojna domowa na Ukrainie 29.08.2019r.- 1544 dzień od nowego rozejmu.


„Tym, czego Ukraina potrzebuje dziś najbardziej, jest walka z korupcją. To ma decydujące znaczenie”– powiedział wczoraj (28 sierpnia) doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton na spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

Doradca amerykańskiego prezydenta, John Bolton przybył do Kijowa we wtorek, o czym poinformowała amerykańska ambasada na swej stronie na Twitterze.

„Przyjazd ambasadora Boltona podkreśla poparcie USA dla suwerenności i integralności Ukrainy oraz jej dążeń euroatlantyckich. Oczekuje on owocnych spotkań z ukraińskimi władzami”– dodano w komunikacie amerykańskiej ambasady.

Tego samego dnia John Bolton wspólnie z ambasadorem USA w Kijowie Williamem Taylorem złożył także kwiaty przed murem monasteru świętego Michała Archanioła, gdzie znajdują się tablice upamiętniające poległych w walkach w Donbasie żołnierzy ukraińskich.

Następnego dnia wizyty kancelaria prezydenta Zełenskiego zamieściła komunikat, że:

„Prezydent Ukrainy wyraził nadzieję, że USA będą mogły bardziej zaangażować się w procesy negocjacyjne w sprawie Donbasu”.

Jak dalej podkreślono:

„Ukraina powitałaby przyłączenie Stanów Zjednoczonych do formatu normandzkiego”.

Zełenski chciałby uczestnictwa USA w rozmowach w tym formacie czego domaga się on czasie wizyty doradcy prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona w Kijowie.

Przypomnę, że Zełenski wspomniał o udziale USA w formacie normandzkim już miesiąc temu- w lipcu, w nagraniu skierowanym do prezydenta Rosji Władimira Putina. Wówczas wymienił nazwiska Donalda Trumpa i ówczesnej premier Wielkiej Brytanii Theresy May jako nowych, potencjalnych uczestników rozmów w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie. We wtorkowej rozmowie z „Radiem Swoboda” John Bolton stwierdził, że oczywiście spotkania w formacie normandzkim mogą być kontynuowane, jeśli sobie tego życzą wszystkie strony uczestniczące. Dodał, że gdyby Ukraina uznała, że jest to najlepsza droga naprzód, „to Stany Zjednoczone i – jestem przekonany – także Wielka Brytania – chętnie wzięłyby w nich udział”.

Dodam, że w sprawie następnego spotkania na szczycie przywódców krajów formatu normańskiego, to 26 sierpnia prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że następne rozmowy tego gremium odbędą się we wrześniu. Nie podał jednak konkretnej daty. Jednak prezydent Rosji Władimir Putin uzależnia spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim od tego, czy Kijów zacznie prowadzić bezpośrednie rozmowy z przywódcami republik w Doniecku i Ługańsku. Jak dotąd władze w Kijowie odrzucają jednak taką możliwość uznając takie rozmowy za usankcjonowanie podziału Ukrainy.

Na briefingu z dziennikarzami w środę Bolton mówił, że rozmawiał z Zełenskim o kwestiach bezpieczeństwa narodowego Ukrainy, a także o zorganizowaniu spotkania z Donaldem Trumpem w Warszawie, 1 lub 2 września.

„My, Stany Zjednoczone, gotowi jesteśmy do wszelkich form wysiłków podejmowanych w tym kierunku, gdyż to, co dzieje się na Ukrainie i na Krymie, nie powinno być rozpatrywane jako wyłącznie europejski konflikt”– powiedział na briefingu dla prasy doradca Trumpa.

Następnie dodał, że:

„Właśnie dlatego swego czasu powołano do życia sojusz NATO, byśmy mieli pewność co do utrzymania pokoju. Z tego też powodu pokój i bezpieczeństwo w Europie pozostają dla nas ważnymi wartościami”.

Następnie Bolton zadekretował, że tym, czego Ukraina potrzebuje dziś najbardziej, jest zdecydowana walka z korupcją:

„Pokonanie korupcji ma decydujące znaczenie. Rozwiązanie tej kwestii wpłynie na stan bezpieczeństwa Ukrainy i otworzy nowe możliwości dla uregulowania problemów w Donbasie i na Krymie”.

Odnosząc się zaś do ukraińskiej polityki wewnętrznej, Bolton wyraził nadzieję, że nowy parlament, który zostanie zaprzysiężony w czwartek, będzie gotów do zdecydowanych reform.

Bolton ostrzegł też władze w Kijowie przed współpracą z Chinami:

„Niepokoi nas dyplomacja tworzenia zadłużenia, którą uprawia strona chińska. I choć najpierw wydaje się, że proponowane przez nich warunki finansowe są atrakcyjne, kraje, które się na nie zgadzają, pozostają z długami i są uzależnione. Dlatego też wyraziliśmy nasze zaniepokojenie z tego powodu, jeśli ukraińska gospodarka chce być samowystarczalna, szczególnie w dziedzinie obrony”.

Wcześniej media w Stanach Zjednoczonych pisały, że Bolton pojechał do Kijowa, by przekonać władze Ukrainy, żeby nie sprzedawały chińskiemu holdingowi „Beijing Skyrizon Aviation” przedsiębiorstwa „Motor Sicz” z Zaporoża. „Motor Sicz” jest to jeden z największych na świecie producentów silników do wojskowych samolotów transportowych i śmigłowców. Amerykańska gazeta „Wall Street Journal” stwierdziła, że zdaniem Waszyngtonu dzięki tej transakcji Pekin może otrzymać dostęp do nowych technologii obronnych, a zaangażowanie Boltona w tę sprawę świadczy, iż jest ona ważna dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Ze swej strony Zełenski był małomówny i jedyne do czego się posunął to do wygłoszenia kilku
propagandowych formułek typu: podziękowania stronie amerykańskiej za silne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz za konsekwentną oficjalną politykę wobec kwestii Krymu i wysiłki zmierzające do osiągnięcia postępów w procesie pokojowym w Donbasie, a także i o tym, że Stany Zjednoczone będą w stanie bardziej zaangażować się w proces negocjacji w sprawie Donbasu.

Na zakończenie Zełenski zwrócił uwagę na znaczenie wspólnych działań Stanów Zjednoczonych i zachodnich partnerów Ukrainy w celu doprowadzenia do uwolnienia ukraińskich marynarzy i innych jakoby nielegalnie przetrzymywanych przez Rosję obywateli ukraińskich.

Wizyta Boltona wizyta ma potrwać do czwartku, kiedy to zostanie zaprzysiężony wybrany w lipcu nowy ukraiński parlament. Wizyta ta wpisuje się w kwestię nadzoru bezpośredniego nad zaoceanicznym kondominium światowego hegemona, który przede wszystkim chroni tam swoje interesy i dba o odpowiednią linię polityczną władz, tak aby nie kolidowała ona z amerykańską strategią regionalną i globalną.

Czy wizyta doradcy ds. bezpieczeństwa amerykańskiego prezydenta na Ukrainie, w przeddzień zaprzysiężenia tam nowego parlamentu i ogłoszenia składu rządu oraz w obliczu tez programowych wygłoszonych przez Boltona, trzeba jeszcze innych dowodów jaki jest stosunek administracji amerykańskiej wobec Ukrainy?

Kiedyś w naszej historii takie mieszanie się w sprawy polityki wewnętrznej kraju przez obce mocarstwa było jednoznacznie potępiane. A dziś jest chwałą do dumy i zaszczytu. Jak widać czasy zmieniły się radykalnie, tylko że ich ocena historyczna- z pewnego dłuższego dystansu czasu, będzie już nie tak hura-optymistycznie pozytywna jak prezentuje to nam rząd PiS.

Zapewne przyjecie Krzyżaków na polską ziemię, też miało być jakimś konkretnym sukcesem, ale następnie przez zgoła pięćset lat nie mogliśmy się ich pozbyć. Za nas mogła tego dokonać dopiero Armia Czerwona.

Czy współcześnie skazani jesteśmy na powtórzenie się historii, tylko, że już w niepomiernie większej skali poniesionych ofiar?

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-na-zustrichi-z-radnikom-prezidenta-ssha-56961,

https://twitter.com/usembassykyiv,

https://www.radiosvoboda.org/a/video-vasha-svoboda-john-bolton/30133577.html,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu stali się bardziej bojowi, co może wynikać z tego, że przyzwolenie na zaostrzenie eskalacji działań bojowych wydał John Bolton przebywający obecnie w Kijowie.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy 06:10 a 21:20, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (12 pocisków), moździerzy kaliber 120 (25 min) i 82 mm (16 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (34 granaty) i SPG-9 (12 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 13 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (osiedla przy kopalni im. Izotowa i im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki oraz Zajcewo, Dolomitnoje i Szirokaja Bałka), okolice i obrzeża Doniecka (Krutaja Bałka i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Sachanka).

Ostrzał miał wybitnie charakter represyjny gdyż większość pocisków spadał w rejonie zamieszkiwanym oraz skokowy wzrost ilości pocisków, które spadły na terytorium DRL (łącznie 108 pocisków wobec 28 z dnia poprzedniego), w wyniku czego zostały uszkodzone dwa obiekty publiczne na obrzeżach Gorłówki znajdujące się przy ulicy Niemirowcza-Danczenki nr. 7A (teren bazaru „Karat-Market”) oraz przy tej samej ulicy znajdujący się pod numerem 9 zakład rehabilitacyjny kakinowskiej kolonii poprawczej nr. 27.

Poza tym, uszkodzone zostały także 3 obiekty w Zajcewie znajdujące się przy ulicy Rybałki nr. 169 (uszkodzone budynki gospodarcze), Brusiłowa nr. 14 (uszkodzone oszklenie budynku jednorodzinnego) oraz Rybałki nr. 218 (uszkodzone oszklenie, drzwi wejściowe i dach domu jednorodzinnego).

Ponadto, w nocy pozycje sił Milicji Ludowej DRL w rejonie Gorłówki zostały zaatakowane przez grupę sabotażową pułku Azow w wyniku czego wywiązała się walka. Na skutek bezpośredniego starcia do niewoli dostało się trzech Milicjantów, jeden został zabity, a kolejny ciężko ranny. Po bliższych oględzinach poległego milicjanta okazało się, że ma on obcięte ucho, co ma stanowić dowód dla sprawcy tego nieludzkiego czynu do wypłacenia mu specjalnej nagrody pieniężnej przysługującej ukraińskim żołnierzom za zabicie Milicjanta. Milicjanci wzięci do niewoli znajdują się obecnie na stanowisku dowodzenia pułku Azow w Nowoługańsku dzie zostali poddani brutalnemu przesłuchaniu. Mimo tego ataku i klęski, pozycje obronne sił zbrojnych DRL nadal znajdują się pod ich kontrolą i nie zostały opuszczone.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm, automatycznego granatnika AGS-17 oraz granatnika przeciwpancernego AGS-9 i ręcznego granatnika RPG-7, a także ciężkiej broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego.

Ostrzeliwane były okolice wsi Gołubowskoje i Niżnieje Łozowoje:

W wyniku ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy wsi Gołubowskoej, zostały uszkodzone cztery obiekty infrastruktury cywilnej znajdujących się w budynku przy ulicy Szerokiej nr. 27 oraz uszkodzono budynki gospodarcze przy ulicy Szerokiej nr. 29 oraz budynek mieszkalny przy ulicy Szerokiej 41, a także elewacja i oszklenie w budynku klubu wiejskiego znajdującego się przy ulicy Jubileuszowej nr. 66:

Jak z powyższego widać, eskalacja działań zbrojnych podjętych minionej doby przez ukraińskich żołnierzy, miała miejsce na całej długości frontu donbaskiego i miała ona charakter zorganizowany- wydany na rozkaz dowództwa Operacji Połączonych Sił w Donbasie.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 29 серпня 2019 року.

28 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці 14 разів порушили режим припинення вогню.
Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 7 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – зі стрілецької зброї;
неподалік ПАВЛОПОЛЯ – з ручних протитанкових гранатометів;
чотири рази поблизу ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік ШИРОКИНОГО – з метою нанесення максимальної шкоди військовослужбовцям Об’єднаних Сил, ворог застосував безпілотний літальний апарат з підвісом, на якому був закріплений для скиду гранатометний постріл (ВОГ-17).

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 7 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО – застосував заборонені Мінськими угодами міномети калібру 120 мм, озброєння БМП, гранатомети різних систем та стрілецьку зброю,
в районі ЗАЙЦЕВОГО – заборонені Мінськими угодами міномети калібру 82 мм, станкові протитанкові гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю;
поблизу НОВОТОШКІВСЬКОГО – з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік ПІВДЕННОГО – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Поблизу МАЙОРСЬКА противник тричі порушив режим припинення вогню, застосувавши при цьому гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
В одному з випадків, о 12.25 год., здійснив обстріл цивільної інфраструктури в районі гуманітарного дорожнього коридору «Горлівка – Бахмут», що становив загрозу мирному населенню та персоналу, який знаходився на КПВВ „Майорське”.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 3 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
поблизу МАР’ЇНКИ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”:
неподалік ЗАЙЦЕВОГО – з озброєння БМП та стрілецької зброї;
поблизу ПІВДЕННОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.08.2019r.- 1544 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek ciekawy artykuł z amerykańskiego „POLITICO” o tym jak to administracja Białego Domu „sabotuje”, wg amerykańskich kongresmenów, wydawanie „pomocy wojskowej” w wysokosci 250 mln dolarów którą przyznano Ukrainie. Podobno jedną z osób która jest odpowiedzialna w „opóźnianiu” wydzielania owej pomocy, oficjalnie prowadząc jej „drobiazgowy przegląd”, jest nie kto inny jak doradca d/s Bezpieczeństwa Prezydenta USA John Bolton;
  https://www.politico.com/story/2019/08/28/trump-ukraine-military-aid-russia-1689531

  Polubione przez 1 osoba

 2. Tragedia w Drohobyczu (obwód lwowski) gdzie doszło do zawalenia się budynku mieszkalnego w wyniku czego śmierć poniosło 8 osób, w tym 5 – letni chłopczyk;
  https://korrespondent.net/ukraine/4133948-pod-ruynamy-v-drohobyche-nashly-tela-vosmy-pohybshykh
  Poczatkowo pojawiły się informacje że doszło do zawalenia na skutek wybuchu gazu, teraz jednak ukromedia podają, powołujac sie na mieszkańców budynku, że mogły do tego doprowadzić „prace remontowe” prowadzone w znajdującym się w budynku salonie fryzjerskim. Taką wersję zdarzenia moze potwierdzać fakt że policja aresztowała dwóch miejskich urzędników z Drohobycza którym m.in zarzucono umyślne zaniedbania i doprowadzenie do zniszczeń obiektów mieszkalnych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4133978-obval-v-drohobyche-polytsyia-zaderzhala-dvukh-chynovnykov

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie, czyli ochrona Rady Najwyższej Ukrainy „wyprosiła” dziennikarzy którzy chcieli dostać się do kuluarów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4133981-zhurnalystov-ne-pustyly-v-kuluary-rady
  W samej Radzie Najwyższej trwa natomiast pierwsze posiedzenie z udziałem nowo wybranych deputowanych (transmisja „live” w linku);
  https://strana.ua/news/219200-rada-onlajn-transljatsija-otkrytija-29-08-2019-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Nowy rząd ze starymi ministrami, czyli potwierdziły się informacje o tym że szefem MSW Ukrainy pozostanie Arsen Awakow. Ukraiński portal „Strana.ua” poinformował ze w zwiazku z decyzją Zelenskiego, która nie podoba się deputowanym z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu, została „puszczona” pomiedzy nich informacja ze Awakow ma pozostać na stanowisku ze względu na to że „Poroszenko szykuje przewrót na Ukrainie”;
  https://strana.ua/news/219391-u-zelenskoho-reshili-ostavit-avakova-ministrom-mvd-iz-za-perevorota-kotoryj-hotovit-poroshenko.html
  Na swoim „stołku” pozostanie takze minister finansów Oksana Markarowa, która ma stosunkow „mało zszargana reputacje jak na ukraińskiego polityka”. Dodatkowym „atutem” jaki posiada jest także to ze skończyła studia w USA (Uniwersytet Indiany) podczas których został przyjęta do jednego z ekskluzywnych bractw studenckich („Pi Alpha Alpha”). Nie trzeba chyba nikomu przypominać że z owych bractw studenckich wywodzi sie cała masa dawnych i obecnych polityków amerykańskich (np. były prezydent George W. Bush oraz były Sekretarz Stanu USA John Kerry należeli do bractwa „Czaszka i Kości”);
  https://ukraina.ru/exclusive/20190829/1024783690.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Trwa telefoniczny „maraton” pomiedzy politykami w sprawie konfliktu na Ukrainie. W dniu wczorajszym Prezydent Ukrainy odbył rozmowę telefoniczną z Kanclerz Niemiec, oficjalnie w sprawie nowego spotkania w tzw. formacie normandzkim w sprawie zakończenia konfliktu na Donbasie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4133901-zelenskyi-provel-telefonnye-perehovory-s-merkel
  Z kolei dzisiaj rozmowę telefoniczna z Prezydentem Rosji odbyła Kanclerz Niemiec, oficjalnie takze w sprawie spotkania w tzw. formacie normandzkim;
  https://korrespondent.net/world/4134091-merkel-posle-zelenskoho-pohovoryla-s-putynym

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Wieści z nowej Rady Najwyższej Ukrainy której nowym przewodniczącym został Dmitrij Razumkow z proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”;
  https://strana.ua/news/219435-novyj-predsedatel-rady-dmitrij-razumkov.html
  Pojawiło się w niej takze pięć frakcji parlamentarnych, oprócz 5 frakcji „partyjnych” („Sługa Narodu”, „Opozycyjna platforma – Za życie”, „Europejska Solidarność, „Batkiwszczyna” i „Głos”), utworzona została takze frakcja z deputowanych „niezaleznych” o nazwie „Za przyszłosć”. Za jej utworzeniem maja stać oligarcha Kołomojski oraz szef MSW Awakow;
  https://strana.ua/news/219375-v-rade-23-samovydvizhentsa-obedinjajutsja-v-hruppu-avakova-kolomojskoho-kotoruju-nazvali-za-budushchee.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z Białorusi. Prezydent Łukaszenka „pokazał figę” i zapowiedział że nie pojawi sie w RP na obchody wybuchu IIWŚ, ponieważ nie zaproszono na nie Prezydenta Putina;
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-08-27/lukaszenka-nie-przyjedzie-1-wrzesnia-do-polski-bo-nie-zaproszono-putina/
  Ale jakoś nie przeszkadza to „naszemu najwiekszemu sojusznikowi” zza Oceanu prowadzić z nim „owocnego dialogu”, za pośrednictwem doradcy d/s Bezpieczeństwa Narodowego Johna Boltona;
  https://russian.rt.com/ussr/news/663184-bolton-ocenil-peregovory-lukashenko

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I kolejna dymisja na Ukrainie, tym razem ostatecznie już (chyba) z e stanowiskiem żegna się Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko (zwany „kumem Poroszenki”), który złożył oficjalną rezygnacje;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4134037-lutsenko-napysal-zaiavlenye-na-uvolnenye
  jednocześnie pojawiła się informacja że sąd administracyjny w Kijowie wszczął postępowanie, w trybie przyspieszonym, w celu wydania zakazu opuszczenia terytorium Ukrainy przez Łucenkę;
  https://korrespondent.net/ukraine/4134160-sud-otkryl-delo-o-zaprete-lutsenko-pokydat-ukraynu

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Chyba propozycja kupienia Grenlandii zaczyna wychodzić Amerykanom bokiem. Mike Pence w odpowiedzi na odmowę spotkania się z nim wyrażoną przez Katrin Jakobsdottir – premier Islandii w trakcie wizyty w Szwecji, planuje 4 września udać się do Rejkiawiku w celu omówienia „Rosyjskiej Agresji w Arktyce” oraz wtrynienia na lotnisko w Keflaviku co najmniej dwóch amerykańskich maszyn bojowych. Amerykański pech polega na tym, że próbują to uczynić w 13 lat po zakończeniu okupacji Republiki Islandii wbrew woli tego państwa, w sytuacji gdy islandzkiego nieba od 2007 roku bronią natowskie maszyny norweskie i duńskie, ale nie amerykańskie.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Wieści z „frontu”. W okolicy Gorłówki doszło do starć pomiędzy „ukroowjakami” z Pułku MSW „Azow”, a „bojcami” z sił DRL. Strona ukraińska podaje że to ‚separatyści” z „grupy dywersyjno – rozpoznawczej” próbowali „sprowokować zerwanie zawieszenia broni”. W wyniku walk zginąć miało 4 „separatystów”, a jeden ranny trafił do niewoli;
  https://strana.ua/news/219492-drh-protivnika-khotela-ustroit-provokatsiju-chtoby-obvinit-ukrainu-v-sryve-minska-shtab-oos.html
  Z kolei strona DRL poinformowała ze to „ukraińska grupa dywersyjno – rozpoznawcza” wtargnęła na jej pozycje zabijając 1 i „uprowadzając” 3 „bojców”;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6812152

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Tymczasem na „okupowanym” (wg Kijowa) Krymie, w Jałcie ukarana została jedna z firm budowlanych za to ze „zatrudniała” nielegalnych imigrantów „z sąsiedniego państwa”. W wyniku akacji pograniczników z FSB zatrzymano sześciu meżczyzn, którzy teraz będą „musieli zapłacić grzywny i wrócić do domu na ukraińską ziemię”;
  https://crimea.mk.ru/incident/2019/08/29/yaltinskaya-firma-oshtrafovana-na-chetvert-milliona-za-ukraincevnelegalov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. A jednak, doszło do wymiany więźniów pomiędzy Ukrainą, a Rosją. Słuchy o tym krążyły już od dłuższego czasu, ale do tej pory nie były potwierdzane. Decyzja o wymianie więźniów miała zapaść podczas spotkania prezydenta Macrona i odwiedzajacego go prezydenta Putina, czyli jest to „gest Rosji” wobec UE. W linku relacja „na żywo”;
  https://strana.ua/news/218163-obmen-plennymi-30-avhusta-2019-khronika-obmena-mezhdu-ukrainoj-i-rossiej.html
  Ps. Może to być kolejny „cios” (po „olaniu” przez US Donalda) dla ‚naszej” DYPLOMATOŁACJI, jeżeli pójdzie za tym „oficjalny reset” stosunków z Rosją ze strony „trzonu” UE, czyli Francji oraz Niemiec…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.