Wojna domowa na Ukrainie 30.08.2019r.- 1545 dzień od nowego rozejmu.Nowo mianowany Prokurator Generalny Ukrainy poinformował, że w nocy odbyła się wymiana między Rosją a Ukrainą.

Wcześniej rosyjskie media informowały, że Kijów i Moskwa doszły do porozumienia w sprawie wymiany jeńców. Na wolność do końca sierpnia miało wyjść 33 Ukraińców, w tym 24 marynarzy, których Rosjanie zatrzymali jesienią ubiegłego roku w Cieśninie Kerczeńskiej gdy ukraińskie okręty wojenne wkroczyły nielegalnie na wody terytorialne FR. Z kolei Kijów miał uwolnić 33 Rosjan.

https://www.facebook.com/rouslan.riaboshapka

Według oświadczenia Prokuratora Generalnego ukraiński samolot poleciał nocą do Moskwy i zabrał grupę ukraińskich obywateli skazanych przez rosyjskie sądy lub rosyjskie aresztowania przedprocesowe. Wśród wymienianych są Sencow i marynarze ukraińscy przetrzymywani po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej oraz Grzyb, Karpiuk, Baluch, Suszczenko i inni. Wcześniej podawano, że wymiana odbyła się w formule; „33 za 33”.

Na Ukrainie już w środę na wolność wyszedł redaktor naczelny ukraińskiej filii rosyjskiej agencji informacyjnej „Ria Nowosti”, Kirył Wyszyński, który był był oskarżany przez ukraińskie władze o szpiegostwo.

Marynarze wypuszczeni przez Rosję są już z rodzinami w Kijowie, ale nie określono dokładnego miejsca tego spotkania. Jednak dziennikarze śledzący przebieg sprawy donieśli, że samolot z Moskwy wylądował na kijowskim lotnisku „Żuliany”.

W Rosji redaktor naczelny stacji radiowej „Echo Moskwy” Aleksiea Wenediktow o 04:30 ogłosił, że „o 5 rano samolot z wyzwolonymi Ukraińcami, w tym Sencowem i marynarzami, powinien wylądować w Kijowie”.

Dodam jeszcze, że Wierchowna Rada wybrała nowego szefa Prokuratury Generalnej, którym został bliski współpracownik prezydenta Wolodymyra Zełenskiego, Rusłan Riaboszapka. Za jego nominacją głosowało 312 deputowanych. Wcześniej, na tej samej sesji Wierchownej Rady, 317 głosami „za”, został odwołany z tego stanowiska bliski znajomy poprzedniego prezydenta, Petra Poroszenki, Jurij Łucenko.

Riaboszapka został zgłoszony na stanowisko szefa Prokuratury Generalnej przez prezydenta Zełenskiego w projekcie uchwały nr. 1019 z dnia 29.08.2019r.

Na zakończenie dodam, że niestety, ale informacja o tym jakoby dokonano już wymiany osób więzionych i 33 Ukraińców wróciło do kraju, nie zostały potwierdzone przez żaden wiarygodny czynnik. A wręcz przeciwnie, tak jak SBU, w osobie jej rzecznika prasowego, jak i kancelaria prezydenta Ukrainy, wręcz dementują te sensacyjne informacje.

I tak, rzecznik prasowy SBU, Jelena Giliatyńska potwierdziła tylko, że nadal trwają z Moskwą pertraktacje na temat uwolnienia przetrzymywanych w rosyjskich aresztach Ukraińców. Na swojej stronie na Facebooku zamieściła ona następujący wpis:

„Bądźcie cierpliwi, mam nadzieję, że nie na długo. Nie rozpowszechniajcie niezweryfikowanych informacji”.

Według jej opinii, proces wymiany osób więzionych pomiędzy Rosją a Ukrainą jest bardzo skomplikowany.

Ta dobra rada odnosi także do polskich mediów, jak zwykle wpuszczonych w kanał przez ich ukraińskich koleżków.

Z kolei biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego poinformowało, że sensacyjny news rozpowszechniany przez niektóre rosyjskie i ukraińskie media o jakoby zakończonej wymianie nie są prawdziwe, a negocjacje nadal są w toku. W tej samej informacji dodano, że wzajemne zwolnienie zatrzymanych zostanie zgłoszone najpierw przez oficjalne czynniki.

Poza tym, jak dotąd informacje te nie zostały oficjalnie potwierdzone ani przez stronę rosyjską, ani ukraińską.

W przeddzień sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że istnieją pewne kontakty w ramach przygotowań do wymiany zatrzymanych osób.

https://www.dw.com/uk/%D1%80%D1%8F%D0%B1%D0%BE%D1%88%D0%B0%D0%BF%D0%BA%D0%B0-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D1%96-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%B2%D1%8F%D0%B7%D0%BD%D1%96-%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%8F%D0%BA%D0%B8-%D0%BB%D0%B5%D1%82%D1%8F%D1%82%D1%8C-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%BA%D1%96%D0%B2%D1%89%D0%B8%D0%BD%D1%83/a-50223265,

https://www.facebook.com/giolena11?__tn__=%2CdC-R-R&eid=ARCZn7EWr-ZyUV4JWO25ggXqKEq6Yr4KIh5F7l24ioGwmk8WcZXvdM3mxEVZErk6-uSjeutjpT6bvGJn&hc_ref=ARS64Z7vGQiTJVn1-FPS8TGKKvPktbBwYZleEcvnr58Bl2SCfQdYmsKj-O1bOeKbwVI&fref=nf,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A w tym samym czasie na donieckim odcinku frontu nadal ukraińscy żołnierze eskalują sytuację militarną.

I tak, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 05:25 a 22:00, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (22 miny) i 82 mm (45 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów), przeciwlotniczego działka ZU-23-2 (100 wystrzałów) oraz granatników SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 16 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w rejonie Gorłówki (teren osiedli mieszkaniowych przy kopalni im. Gagarina i im. Izotowa, Zajcewo i Dolomitnoje), na obrzeżach Doniecka (Spartakus, Aleksandrowka i Mineralnoje) oraz na południowym odcinku frontu (Gorłówka i Komiternowo).

Łącznie w wyniku ukraińskiego ostrzału terytorium DRL spadły 203 pociski (wobec 108 z dnia poprzedniego), co spowodowało m.in. uszkodzenie dwóch domów we wsi Zajcewo znajdujących się przy ulicy Bochaterów n. 118 i Rybałki nr. 161 oraz trzech obiektów w Komiternowie znajdujących się przy ulicy Achmatowej nr. 27 (Dom Kultury) oraz na ulicy Czerniachowkiego nr. 4 i nr. 6.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 120 mm oraz granatników AGS-17 i SPG-9, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi Niżnieje Łozowoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 30 серпня 2019 року.

29 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці 17 разів порушили режим припинення вогню.
Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 10 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
поруч МАР’ЇНКИ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
тричі неподалік ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
близько НОВОГНАТІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомета;
двічі поблизу ГНУТОВОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з ручних протитанкових гранатометів;
поблизу ТАЛАКІВКИ – зі стрілецької зброї;
близько ПАВЛОПОЛЯ – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 7 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі неподалік ПІВДЕННОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
в районі ЗАЙЦЕВОГО – з озброєння БМП та стрілецької зброї;
тричі поблизу ЛУГАНСЬКОГО – з озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – з автоматичного гранатомета, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 1 раз порушили режим припинення вогню в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
неподалік ВОДЯНОГО – зі стрілецької зброї.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.08.2019r.- 1545 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych o nowych władzach Ukrainy o którym popularny ukraiński politolog Rusłan Bortnik napisał ze 90 % jego członków w „jakiś sposób” współpracowała z poprzednimi rządami Jaceniuka i Hrojsmana;
  https://strana.ua/news/219565-politoloh-zajavil-chto-v-novom-pravitelstve-net-novykh-lits.html
  Plus lista nowych szefów „kluczowych” resortów przygotowana przez ukraiński portal „Strana.ua”. Ostatecznie wyleciała „pseudominister” zdrowia Suprun, której na nic zdało się wsparcie ze strony „lobby z USA”, jednak na jej miejsce przyszła niejaka Zorjana Skalieckaja która była już „doradczynią” pomajdanowych ministrów zdrowia i czynnie uczestniczyła we wdrażaniu na Ukrainie „reformy zdrowia” wraz z Suprun, dlatego też żadnych zmian nie nalezy się spodziewać.
  Szefem resortu obrony został niejaki Andrij Zahorodniuk który jak sie okazuje ma „nieczyste konto” poniewaz toczy sie przeciwko jego firmie (zarejestrowanej w Londynie) „DISCOVERY INDUSTRIAL SERVICES LIMITED” sprawy karne o sprzedawnie po zawyżonej cenie i bez przetargu materiałów państwowemu przedsiebiorstwu ‚Czernomornatfohaz” oraz o niespłacanie kredytu zaciągniętego jeszcze w 2012 roku. wart przy tym dodać ze jednym z celów nowego ministra obrony jest „walka z korupcją”…
  https://strana.ua/articles/analysis/219540-mvf-nalohovye-sjurprizy-sudba-skhem-cheho-zhdat-ot-novoho-kabmina-honcharuka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukromedia poinformowały że ukraiński koncern „Naftohaz” oraz spółka „Ukrtransgaz” , odpowiedzialna za sieć przesyłową gazu, przeprowadziły „ćwiczenia” imitujące wstrzymanie tranzytu gazu z Rosji do UE przez terytorium Ukrainy. ‚Ćwiczenia” maja związek z zapowiedziami ze prawdopodobnie 1 stycznia 2020 roku rosyjski „Gazprom” wstrzyma tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy;
  https://strana.ua/news/219641-v-ukraine-proveli-uchenija-po-polnomu-prekrashcheniju-tranzita-haza-iz-rossii-v-evropu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem odsunięta od pełnienia obowiązków minister zdrowia Ukrainy Uljana Suprun „pożegnała się w banderowskim stylu” wzywając nowy parlament do powołania „Komitetu Zdrowia Narodu i Śmierci Wrogów’ zamiast parlamentarnej komisji do spraw zdrowia, opieki medycznej i ubezpieczeń medycznych.
  Swój wpis „okrasił” banderowską kolorystyką oraz banderowskimi sloganami…
  Warto przy tym przypomnieć ze Suprun była powszechnie znienawidzona na Ukrainie za nieudolną „reforme opieki zdrowotnej” (nadano jej z tego powodu przydomek „Dr Śmierć”, była także oskarzana o zatajenie braku wymaganego prawem do objęcia stanowiska minister wykształcenia oraz posiadanie podwójnego obywatelstwa (USA i Ukrainy);
  https://strana.ua/news/219654-suprun-zajavila-chto-v-zdravookhranenii-net-polumer-i-predlozhila-alternativnoe-nazvanie-komitetu-rady-po-zdravookhraneniju.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Bycie UKROINCEM oznacza…Osiem miesięcy temu popularna ukraińska piosenkarka Sofia Rotaru ogłosiła że nie będzie już występować w Rosji żeby „nie pogarszać sytuacji i nie prowokować radykalnych rodaków [na Ukrainie]”;
  https://vesti-ukr.com/kultura/315210-hrebenshchikov-otmenil-kontserty-v-ukraine
  A tymczasem pojawiła się niedawno na festiwalu muzycznym odbywajacym sie w rosyjskim Soczi;
  https://inforesist.org/ochen-volnovalas-sofiya-rotaru-vystupila-na-novoj-volne-2019-v-rossijskom-sochi/
  Ps. Złośliwi internauci skomentowali że Rotaru skończyły sie pieniądze wiec zakończył sie także „ukropatriotyzm”…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Była prezes ukraińskiego banku centralnego Walerię Hontariewą potracił w Londynie, gdzie mieszka, samochód na przejściu dla pieszych. Teraz przebywa w szpitalu, a policja prowadzi śledztwo czy był to tylko wypadek, czy może umyślne przestępstwo w związku z groźbami jakie wobec Hontariewej miał wysuwać ukraiński oligarcha Kołomojski;
  https://112.ua/glavnye-novosti/eks-glavu-nacbanka-gontarevu-v-londone-sbil-avtomobil-505446.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kolejnymi „złotymi myślami” podzielił sie w ukromediach „nadprezydent Ukrainy” Kołomojski który obecna sytuację gospodarcza nazwał „DNEM” a głównymi „priorytetami” nowych władz nazwał obniżki cen oraz taryf (skromnie tylko nie dodał że tylko dla jego przedsiębiorstw 🙂 );
  https://24tv.ua/ru/my_probivaem_dno__kolomojskij_opredelil_glavnuju_zadachu_dlja_novogo_pravitelstva_n1199142
  Poinformował takze że juz po wyborach spotkał się ze swoim najzacieklejszym wrogiem na Ukrainie czyli Poroszenka. Podobno nie zdołali sie porozumieć w żadnych sprawach, ale „z szacunkiem” pogadali sobie „o życiu”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4134583-kolomoiskyi-y-poroshenko-vstretylys-posle-vyborov

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Przypomniał o sobie były przewodniczący Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksandr Turczynow (ps. Krwawy Pastor), który stwierdził ze wszystkie ministerstwa nowego rządu Ukrainy (i te powstałe z połączenia kilku i te obsadzone na nowo) nie będą funkcjonowały ponieważ brak jest odpowiednich przepisów na podstawie których by to robiły, nie mają przydzielonego personelu oraz wydzielonego budżetu;
  https://strana.ua/news/219694-novye-ministerstva-v-ukraine-ne-mohut-rabotat-do-prinjatija-polozhenij-i-bjudzheta.html
  Ps. Czyli wszystko zgodnie z „ukraińskimi standardami”…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. ‚Doradca” Prezydenta Rosji Jurij Uszakow nazwał krążace po mediach „njusy” o zbliżającym sie spotkaniu w sprawie konfliktu na Ukrainie w tzw. formacie normandzkim „BAJKAMI” i zadeklarował ze Rosja jak najbardziej jest gotowa do takiego spotkania, ale najpierw Ukraina powinna „odrobić swoje domowe zadanie” z wypełniania porozumień mińskich oraz uzgodnień z wcześniejszych spotkan w tzw. formacie normandzkim;
  https://strana.ua/news/219682-u-putina-ne-vozrazhajut-protiv-sammita-normandskoj-chetverki-vo-frantsii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Na oficjalnej stronie ukraińskiego parlamentu miała pojawić się bardzo ciekawa informacja. Podobno prezydent Ukrainy zamierza zmienić ustawę o ukraińskiej Gwardii Narodowej, tak by „wyszła” ona spod zwierzchnictwa MSW Ukrainy i podlegała tylko jemu. Warto przy tym przypomnieć że znaczna część ukraińskiej GN wywodzi sie z tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych, a jej podległość wobec obecnego szefa MSW Ukrainy Awakowa był jednym z „filarów” jego „potęgi”;
  https://strana.ua/news/219675-izmenenie-zakona-o-natshvardii-zelenskij-predlozhil-vyvesti-ee-iz-sistemy-mvd.html
  Ps. Czyli „stary pająk Benia” Kołomojski pozornie zawarł „pakt pokojowy” z Awakowem, a faktycznie zaczyna już snuć swoje „lepkie pajęczyny” :)zaczyna

  Polubione przez 3 ludzi

 10. I kolejne protesty na Ukrainie. Jedna z tras w obwodzie odeskim zablokowlai zdesperowani plantatorzy winorosli domagający sie od władz w Kijowie natychmiastowej interwencji i ratowania znajdujacego sie w katastrofalnej sytuacji ukraińskiego winogrodnictwa;
  >https://www.facebook.com/bolgradskievesti/posts/2296762583871613
  Z kolei przed uniwersytetem w Zaporożu protestowali studenci domagający sie prawa do nauki w jezyku rosyjskim;
  https://24tv.ua/ru/v_zaporozhe_studenty_protestovali_potomu_chto_hotjat_uchitsja_na_russkom_jazyke_n1199033

  Polubione przez 3 ludzi

  • „, SBU zatrzymało członków bandy zajmującej się wymuszaniem „haraczy” (do 25 % zarobków) od miejskich przewoźników”- ale co w ciągu ostatnich 5 lat zarobili, to już ich.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.