Wojna domowa na Ukrainie 31.08.2019r.- 1546 dzień od nowego rozejmu.


Nowo mianowany minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadim Pristajko uważa, że ​​możliwe jest rozwiązanie konfliktu w Donbasie w ciągu sześciu miesięcy.

Według Pristajki, 6 miesięcy to jest taki okres, w którym rozwiązanie konfliktu zbrojnego w Donbasie ma zostać wykonane na drodze porozumienia. Zwrócił uwagę również, że prezydent Władimir Zełenski zaproponował szereg kompromisowych kroków mających na celu nawiązanie kontaktów z ludźmi spoza linii rozgraniczenia.

„Jeśli proces pójdzie dalej, będziemy szukać i myśleć o kolejnych krokach, sposobach powrotu ludzi do spokojnego życia, o przeprowadzeniu wyborów, amnestii, zniesieniu ograniczeń handlowych i przywróceniu pełnej kontroli nad naszą granicą. Teraz nie jest to tak ważne, jak to zrobimy, czy zapraszając misję pokojową lub wdrażając porozumienie z Mińska. Inna sprawa jest niezwykle ważna: mamy na to sześć miesięcy. Będę kierunkował służbę dyplomatyczną na ten sześciomiesięczny okres”– powiedział Pristajko.

Wcześniej Pristajko powiedział również, że Kijów jest gotowy pomyśleć o wyborach w Donbasie, amnestii i zniesieniu ograniczeń handlowych, jeśli proces ugodowy w Donbasie będzie nadal postępował. Jednocześnie należy zauważyć, że wielu innych członków zespołu Wołodymyra Zełenskiego kategorycznie sprzeciwiło się amnestii, zniesieniu blokady itp. co zresztą wszystko to zostało zagwarantowane w umowach mińskich, których nowy prezydent nota bene jeszcze nie ogłosił chęci wdrożenia. Zamiast tego jak dotąd tylko głosi o potrzebie zakończenia wojny.

Jednocześnie w praktyce, pomimo naruszenia nowo ustanowionego zawieszenia broni przez stronę ukraińską, można było w bardzo krótkim czasie osiągnąć pewien postęp w porównaniu z czasami panowania Petra Poroszenki, w szczególności w rejonie Stanicy Ługańskiej prowadzono rozdział sił i sprzętu, przygotowuje się remont wysadzonego mostu przez ukraińskich żołnierzy w 2014 roku, a także bardzo intensywnie prowadzone są negocjacje w celu wznowienia procesu wymiany więźniów.

Na ile realna jest zapowiedź Pristajki, o doprowadzenia do zakończenia konfliktu zbrojnego w Donbasie w ciągu sześciu miesięcy?

Czas pokaże, ale już dziś wiadome jest, że data ta została wzięta po prostu z kapelusza.

Chodzi o to, że ilość problemów jakie do tej pory narosły wobec tego konfliktu jest tak przytłaczająca, że dojście do wspólnego mianownika będzie pracą bardzo trudną prowadzoną w znoju i wyczerpującą.

Jak do tej pory strona ukraińska przez ponad pięć lat trwającego konfliktu zbrojnego ani razu nie udowodniła swej dobrej woli w jego pokojowym rozwiązaniu na zasadzie dialogu i porozumienia.

Rokowania pokojowe w Mińsku stoją nadal w miejscu, zaś ruchy wobec tego problemu wykonywane przez stronę kijowską są jedynie propagandowe i symboliczne, nic konkretnego nie wnoszącego do sprawy.

Nie jest też sukcesem, wycofanie wreszcie wojsk z rejonu mostu do Stanicy Ługańskiej, bo porozumienie w tej sprawie zostało zawarte jeszcze cztery lata temu. Więc jak widać okres wdrażania takiej prostej- wydawało się rzeczy- ciągnął się przez wiele lat.

Jak więc ekipa Zełenskiego, i jego minister spraw zagranicznych, wyobrażają sobie osiągnięcie w sześć miesięcy celu, którego nie udało się osiągnąć przez cztery lata, nie wiadomo.

Ale zapewne jest to słodka tajemnica Pristajki, i zapewne taka też i pozostanie.

Przypomnę, że po krótkotrwałym zawieszeniu broni na okres żniw, ukraińscy żołnierze od dwóch dni prowadzą regularne ostrzały celów cywilnych w obu republikach, dając wyraźny sygnał, że rozejm już nie obowiązuje.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze, na donieckim odcinku frontu, prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 05:34 a 22:44, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 mina) i moździerzy kaliber 82 mm (86 min), dronów bojowych BPLA (ударный БПЛАбеспилотный летательный аппарат) (9 granatów) oraz granatników: AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 21 razy naruszyli warunki rozejmu. Z tego wniosek, że dali sygnał o jednostronnym zakończeniu kontynuowania rozejmu żniwnego.

Ukraińscy żołnierze minionej doby przeprowadzili ostrzał rejonu Gorłówki (teren osiedli mieszkaniowych przy kopalniach: im. Gagarina, im. Izotowa i 6/7 oraz Zajcewo, Gołmowskij, Ozierjanowka i Dolomitnoje), w okolicy Doniecka (Michajłowka i Spartakus) oraz na południowym odcinku frontu (Leninskoje i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 121 pocisków (wobec 203 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 4 mieszkań w miejscowości Gołmowskij znajdujących się w blokach przy ulicy Muszkieterów nr. 11 m. 9, 11 i 16 oraz nr. 12 m. 8, tam też zostały uszkodzone dwa garaże w bazie samochodowej „Sojuz” przy ulicy Zamiejscowej nr. 20, a także uszkodzony został prywatny samochód osobowy marki BAZ-2106 zaparkowany na ulicy Zamiejscowej nr. 22, zaś na osiedlu przy kopalni im. Izotowa został uszkodzony jeden dom znajdujący się przy ulicy Jakuba Kołasy nr. 39/1.

Poza tym, również na ługańskim odcinku frontu z dnia na dzień coraz bardziej zaostrza się sytuacja wzdłuż linii styku.

I tak, minionej doby ponownie- z winy ukraińskich żołnierzy- wzrosła ilość naruszeń warunków zawieszenia broni, która tym razem wynosiła 4 naruszenia.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm oraz granatników: AGS-17, SPG-9 i RPG-7, a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, w kierunku: Zołotoje-5, Prisziba, Łozowoje i Kalinowa. W efekcie tych ostrzałów w Zołotoje-5 zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Gogola nr. 71 i 73. Innych strat i szkód jak dotąd nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 31 серпня 2019 року.

30 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці 17 разів порушили режим припинення вогню.
Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, снайперської та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 11 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
шість разів неподалік ВОДЯНОГО – із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм та 82 мм, снайперської та стрілецької зброї;
поблизу НОВОТРОЇЦЬКОГО – з великокаліберних кулеметів;
неподалік ТРОЇЦЬКОГО – із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поруч ЛЕБЕДИНСЬКОГО – із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм;
близько МАР’ЇНКИ – з підствольних гранатометів;
поблизу НОВОМИХАЙЛІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомета та великокаліберних кулеметів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 6 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО – з гранатометів різних систем;
в районі ЗОЛОТОГО-4 – із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм та автоматичних гранатометів;
неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік МАЙОРСЬКА – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу СТАНИЦІ ЛУГАНСЬКОЇ – зі стрілецької зброї;
неподалік НОВОЗВАНІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї.

Під час виконання бойового завдання один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил загинув, ще один – отримав поранення.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 1 обстріл наших позицій поблизу ВОДЯНОГО з гранатометів різних систем;

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил неподалік ЗАЙЦЕВОГО з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.08.2019r.- 1546 dzień od nowego rozejmu.

 1. Krótkie wspomnienie tragicznej śmierci Aleksandra Zacharczenki:
  https://zygmuntbialas.wordpress.com

  Co do frazesów o pokoju to trudno znaleźć słowa opisujące fałsz i bezczelność ukropów. Dla przypomnienia tylko w tym roku zginęło około stu obrońców DRL/ŁRL, a w ostatnich dniach wiadomo co się wydarzyło. Nikt się nie łudzi, że porwani milicjanci jeszcze żyją.

  Polubione przez 5 ludzi

  • I co zrobimy? „Najniemoralniejszą działalnością człowieka jest polityka, składa się bowiem z występków największych, najbezczelniejszych, bezkarnych i sławionych” jak mawiał Aleksander Świętochowski, ale jednocześnie można powiedzieć tak jak Thomas Mann że „Nie ma nie-polityki. Wszystko jest polityką’…

   Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie wczorajszej nadzwyczajnej konferencji prasowej zwołanej przez Ambasade Chin w Kijowie w zwiazku z faktyczną interwencją USA przeciwko sprzedaży przez Ukrainę akcji przedsiębiorstwa „Motor Sicz” chińskim firmom. Ambasador Chin na Ukrainie nazwał wypowiedzi doradcy d/s bezpieczeństwa Prezydenta USA Bolton który pojawił się w Kijowie by przeciwdziałać sprzedaży „Motor Siczy” Chińczykom, „oszczerstwami” w stosunku do Chin. Stwierdził takze ze obecnie USA zajmują sie na całym swiecie „oblewaniem błotem Chin” a obecnie „całe to błoto spłynęło do Kijowa”;
  https://strana.ua/news/219724-prodazha-motor-sichi-posol-kitaja-v-ukraine-otvetil-na-obvinenija-dzhona-boltona.html
  Chiński ambasador stwierdził także że „USA nie powinny BEZCZELNIE ingerować w wewnętrzne i zewnętrzne sprawy Ukrainy, a także żądać od Kijowa wyboru pomiędzy nimi a Chinami”. Skomentował takze stwierdzenia Boltona o tym ze Chiny prowadza „dyplomację zadłuzania” państw na swiecie by nastepnie je od siebie uzależnić. Powiedział m.in „Jeśli Ukraina ulegnie presji zadłużenia, to nie ze strony Chin. Jeśli Ukrainie grozi dziura zadłużeniowa, to nie Chińczycy wykopali tę tak zwaną dziurę”;
  https://interfax.com.ua/news/political/610318.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • „Jeśli Ukraina ulegnie presji zadłużenia, to nie ze strony Chin. Jeśli Ukrainie grozi dziura zadłużeniowa, to nie Chińczycy wykopali tę tak zwaną dziurę”- 100% racji!!!!!!!!!!!!!!

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem Prezydent Ukrainy udał się z wizyta do naszego nieszczęsnego kraju. Pierwotnym celem jego podróży, oprócz uczestniczenia w obchodach wybuchu IIWŚ oraz wyciskania kolejnych tzw. pożyczek o „warszawskich frajerów” oczywiscie, miało być spotkanie z Prezydentem USA, do którego jednak nie dojdzie z wiadomych względów;
  https://strana.ua/news/219772-31-avhusta-i-1-sentjabrja-zelenskij-budet-s-vizitom-v-polshe.html
  Okazało się jednak że Zelenskij podczas swojej wizyty w Polsce nie znalazł czasu na oficjalne spotkanie z przedstawicielami przebywajacych obecnie w naszym kraju Ukraińców, co wywołało ich oburzenie w zwiazku z czym wyrazili „protest” w liscie przesłanym administracji prezydenckiej. W piśmie tym oskarzyli Prezydenta Ukrainy o ignorowanie „największej na świecie zagranicznej społeczności ukraińskiej” która „zapełnia” budżet Ukrainy zarobionymi przez siebie w Polsce pieniedzmi;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2019/08/31/7100265/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W zwiazku z ostatnią katastrofą w Drohobyczu, czyli zawaleniem się jednego z budynków mieszkalnych. Pojawiły się informację ze na Ukrainie wprowadzono nowe przepisy budowlane, które m.in zezwalają na otwieranie lokali rozrywkowych oraz sklepów na dowolnym pietrze budynku mieszkalnego (!)
  http://www.t.ks.ua/v-ukraine-razreshili-razmeshchat-kafe-i-magaziny-na-lyubom-etazhe-zhilogo-doma
  Plus w Chersoniu jedna z mieszkanek budynku mieszkalnego majac gdzieś zakazy i przepisy dobudowuje sobie „balkon” (czy raczej dodatkowy pokój), co grozi naruszeniem konstrukcji budynku (zdjecie w linku);
  https://kherson.net.ua/news/hersonka-prodolzhila-stroit-balkon-nesmotrja-na-shtrafy-gasi
  I jeszcze ciekawostka z Zaporoza gdzie miejscowi „aktywisci społeczni” postawili „pomnik” upamiętniajacy wszystkie rozpoczete i nie dokończone do tej pory budowy mostów na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4134853-v-zaporozhe-ustanovyly-pamiatnyk-mostam-nedostroiam

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Jeszcze parę „njusów” o zmianach kadrowych w kijowskiej „wierchuszce”. Zgodnie z zapowiedziami szefem państwowego koncernu obronnego „Ukroboronprom” został Ajvaras Abramovicius, Litwin który piastował w rzadzie Jaceniuka stanowisko ministra rozwoju ekonomicznego;
  https://strana.ua/news/219746-prezident-ukrainy-naznachil-ajvarasa-abromavichusa-hlavoj-ukroboronproma.html
  Pojawiły się takze informacje że nowo mianowana „minister zdrowia” Zorjana Skaleckaja bedzie tylko „pełniąca obowiazki” ponieważ stanowisko ministra ma objąć jednak ostatecznie Michaił Raduckij, obecnie deputowany Rady Najwyższej wcześniej właściciel jeden z najbardziej znanych na Ukrainie niepaństwowych palcówek słuzby zdrowia kliniki „Borys”. Źle to wróży byłej „pseudominister” zdrowia Uljanie Suprun i prowadzonym przez nia „reformom” ukraińskiej służby zdrowia, ponieważ Raduckij był jej nieprzejednanym wrogiem i wielokrotnie domagał się jej usuniecia oraz wstrzymania jej „reform”;
  https://replyua.net/news/politika/165436-raduckiy-stanet-glavoy-minzdrava-a-skaleckaya-budet-ego-zamestitelem-arahamiya-silno-opechalil-uhodyaschuyu-s-dolzhnosti-ulyanu-suprun.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Trwa „ofensywa” tzw. LGBT na Ukrainie. Ulicami Odessy przeszedł tzw. marsz równosci;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4134861-v-odesse-proshel-marsh-ravenstva-est-zaderzhannye
  Z kolei w Kijowie przedwczoraj na „weterana ATO” z tzw. batalionu „Donbas” i jednocześnie „gejowskiego aktywistę” który pojawił się pod „pomnikiem poległych bojców ATO” napadł mężczyzna którym okazał sie być były ukraiński wojskowy. Co najciekawsze w sprawie tej głos zabrała…Misja monitorująca prawa człowieka ONZ na Ukrainie, która potępiła ten czyn nazywając go „niedopuszczalny aktem wobec homoseksualisty”…
  https://nv.ua/ukraine/events/v-kieve-napali-na-otkrytogo-geya-veterana-ato-novosti-ukrainy-50040127.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Odnośnie wizyty Prezydenta Ukrainy, złożył on podobno obietnicę „odblokowania” współpracy z Polską w kwestiach historycznych, a takze miał zaproponować „ustanowienie wspólnego pomnika pojednania na granicy”;
  https://strana.ua/news/219822-zelenskij-sdelal-pervye-shahi-dlja-primirenija-ukrainy-i-polshi.html
  Ps. Jeszcze tylko pozostaje wpisanie do Konstytucji RP „wieczystej przyjaźni z Ukraina”…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraińska codzienność. W centrum Kijowa w jednym z centrów handlowo – rozrywkowych SBU zlikwidowało nielegalne kasyno które jak sie okazało działało nieniepokojone przez nikogo dzięki „układowi z policją”;
  https://strana.ua/news/219807-v-kievskom-torhovom-tsentre-rabotalo-nelehalnoe-kazino-s-raznymi-urovnjami-dostupa.html
  Z kolei pod siedzibą Biura Prezydenta Ukrainy w Kijowie zatrzymano 4 przestępców którzy chcieli wyłudzić 570 tys. dolarów za „załatwienie pracy na wysokim stanowisku w koncernie Ukroboronprom” powołując się na swe rzekome „kontakty z prezydentem Ukrainy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4134842-v-hbr-rasskazaly-o-vymohateliakh-ot-ymeny-zelenskoho

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ciekawostka z ukraińskiego parlamentu. Były zastępca Prokuratora Generalnego Ukrainy Kuźmin poinformował że podreczniki do prowadzenia szkoleń ukraińskich parlamentarzystów przygotowują amerykańskie organizacje „wspierające rozwój demokracji” m.in USAID (Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego);
  https://riafan.ru/1208216-ukrainskogo-politika-vozmutil-amerikanskii-uchebnik-dlya-deputatov-rady

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT zza Oceanu, gdzie USAmany „ryjąc” wytrwale pod Wenezuelą, „poluźnili” trochę swoją kontrole nad Kolumbią, a to natychmiast wykorzystali byli „bojownicy” z lewicowej partyzantki tzw. Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii – Armia Ludowa (FARC – EP) którzy wezwali do wznowienia walki zbrojnej z obecnymi władzami w Bogocie;
  https://www.bbc.com/news/world-latin-america-49508411
  Ps. Odbijany…

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem podczas programu „live” w jednej z ukraińskich stacji TV przewodniczący frakcji parlamentarnej proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” dwaid Arachamija oskarzył byłego już Prokuratora Łucenkę oraz noweg/starego szefa MSW Awakowa o to że mają „udziały” w sieci nielegalnych kasyn oraz salonów gier działających na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/219842-david-arakhamija-obvinil-jurija-lutsenko-v-pokryvatelstve-nelehalnykh-kazino.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Koniec spekulacji na temat przenosin siedziby Biura Prezydenta Ukrainy z dotychczasowego budynku przy ul. Bankowej w Kijowie. Szef Biura Andrij Bohdan miał oficjalnie poinformować że przeprowadzki nie bedzie, ponieważ nie znaleziono odpowiedniej siedziby;
  https://strana.ua/news/219868-v-ofise-prezidenta-objavili-chto-bolshe-ne-khotjat-pereezda-s-bankovoj.html
  Ps. Jak widać na Ukrainie pozostaje wszystko po „staremu” tylko „szyldy” się zmieniają…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.