Wojna domowa na Ukrainie 1.09.2019r.- 1547 dzień od nowego rozejmu.


Zaprzysiężony w maju prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał w sobotę (31 sierpnia) do Warszawy z pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Pretekstem tej wizyty jest udział Zełenskiego- a więc kraju, który jest współwinny zbrodni popełnionych w czasie II WŚ na Polakach, w obchodach 80 rocznicy napaści Niemiec na Polskę.

Temat historyczny zdominował treść rozmów prezydentów Polski i Ukrainy, co potwierdzili na wspólnej konferencji prasowej Zełenski i Duda.

Zabrakło tylko Donalda Trumpa, który miał w Polsce podjąć jakieś ważne i strategiczne dla naszego kraju decyzje. Wybór jego, czy przyjechać do Polski, czy też zagrać w golfa, był prosty- wybrał golfa.

No, ale wracając do wspólnej konferencji prasowej obu prezydentów- Polski i Ukrainy, to Zełenski stwierdził, że:

„Ustaliliśmy, że odnowimy i zresetujemy dwustronną grupę roboczą, która będzie działała pod patronatem dwóch prezydentów: prezydenta Polski i prezydenta Ukrainy, by wszystkie ciemne plamy przeszłości nie przeszkodziły naszym narodom w budowaniu wspólnej, światłej przyszłości i ja bardzo, bardzo w to wierzę. Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawczych na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce”– oświadczył ukraiński prezydent.

Jak dodał, zaproponował prezydentowi Dudzie zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski „wspólnego memoriału pojednania”.

Ciekawe co będzie zawierał ten „memoriał pojednania”? Może piły, siekiery, widły i rzeźnickie noże, którymi Ukraińcy mordowali w bestialski sposób Polaków? A może będzie tam spis miejsc dokonanych na Polakach zbrodni?

Natomiast Duda podkreśli potrzebę prowadzenia przez polskich specjalistów prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na Ukrainie.

„Bardzo chcielibyśmy obaj, żeby na tym tle doszło do normalizacji relacji międzyludzkich, ale powiedziałem panu prezydentowi, że droga do tego jest tylko taka, aby każdy człowiek, który zginął, który został zamordowany został upamiętniony. Odzyskał swoje imię i nazwisko, a więc żeby miał nagrobek, żeby był wskazany na tablicy, która będzie oznaczała zbiorową mogiłę”– powiedział Duda.

Duda pochwalił się też swoją przenikliwością i żelazną logiką stwierdzając, że „te elementy muszą zostać zrealizowane”, ale „aby one mogły zostać zrealizowane, potrzebna jest możliwość prowadzenia prac ekshumacyjnych”.

Następnie dodał, że:

„Tutaj poprosiłem pana prezydenta, aby to moratorium, które zostało wprowadzone przez poprzednie władze Ukrainy, aby ono zostało zniesione. Pan prezydent mi oznajmił, że w tej chwili nowy rząd jest na etapie formowania się i obiecał mi pan prezydent, że tak kwestia zostanie zrealizowana”– oświadczył Duda.

Poruszył on także problem kościoła we Lwowie pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, która w 1962 roku została skonfiskowana przez władze sowieckie. Początkowo urządzono w nim klub dla młodzieży, następnie budynek przekazano na salę koncertową. Do dziś kościół ten funkcjonuje jako Dom Muzyki Organowej. Natomiast Polakom zamieszkującym Lwów władze lokalne nie mają zamiaru go zwrócić, chociaż jest to bez wątpienia majątek należący do nich.

Następnie Duda odniósł się do aktualnej sytuacji Ukrainy, mówiąc że:

Ukraina musi wrócić do integralności takiej, jaką miała przed 2014 rokiem. Nazywamy sprawy po imieniu: dzisiaj terytoria ukraińskie są okupowane. Przede wszystkim Krym, ale także okręgi doniecki i ługański – powiedział Duda. – Te terytoria muszą wrócić pod pełną kontrolę Ukrainy. W tym kierunku powinny zmierzać wszelkie działania, które są tutaj realizowane. Nasza postawa w tym kontekście, także wobec Rosji, jest jednoznaczna: absolutnie tego nie akceptujemy i uważamy, że polityka sankcji musi być kontynuowana, ponieważ jest to najbardziej pokojowy sposób wymuszenia tego, by państwo przestrzegało standardów prawa międzynarodowego. Dzisiaj te standardy nie są przestrzegane (…) Podkreślam jeszcze raz – stoimy tutaj przy Ukrainie i wspieramy ją w tych działania, bo Ukraina jest państwem wolnym, suwerennym, niepodległym i taka powinna pozostać, i nikomu nie wolno naruszać spokoju Ukrainy, a przede wszystkim naruszać jej integralności terytorialnej”.

I pewnie, tak Duda jak i rząd PiS Ukrainie to zagwarantuje?

Podczas konferencji Andrzej Duda także wyraził życzenie, by Ukraina była bliżej Unii Europejskiej i NATO:

„Wierzę, że polityka pana prezydenta, jako młodego człowieka, jak na prezydenta, który ma otwartą głowę i który chce, żeby jego państwo było częścią wolnego świata – świata demokratycznego, że ta współpraca będzie bardzo dobra i że pan prezydent zrealizuje swoje polityczne plany. Tego panu prezydentowi jeszcze raz życzę dziękując za tą wizytę w Polsce”.

Odnosząc się do kwestii wymiany handlowej między Polską a Ukrainą, Duda powiedział, że „bardzo mu zależy na tym, by ona wzrosła”:

„Ona dzisiaj jest na niezłym poziomie, ale ponieważ jesteśmy sąsiadami, jesteśmy dwoma dużymi państwami, w związku z tym odgrywamy także i w przestrzeni europejskiej poważną rolę. Chciałbym żebyśmy bliżej ze sobą współpracowali, żeby te możliwości biznesowe Polski na Ukrainie były większe. Żeby Ukraina była otwarta także dla polskich przedsiębiorców i żeby Polska była także bardziej otwarta dla przedsiębiorców ukraińskich.”

Ze swej strony ukraiński prezydent wyraził wdzięczność za wsparcie jakie udziela Ukrainie obecny polski rząd:

„Serdecznie podziękowałem Polsce i całemu polskiemu narodowi za wsparcie Ukrainy w tym trudnym czasie. Dziękuję wam, że stoicie w obronie prawa międzynarodowego. Bardzo wysoko oceniamy konsekwencję i profesjonalizm polskiej delegacji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”.

Zełenski powiedział także, że z prezydentem Dudą „w sposób bardzo szczery” omówił szeroki zakres problematyki, dodając, że:

„Cieszę się, że w naszych relacjach nie ma żadnych spraw, których nie moglibyśmy rozwiązać w drodze dialogu i porozumienia”, następnie zastrzegł, że ewentualna sytuacja napiętych relacji między Ukrainą i Polską „mogłaby być bardzo korzystna dla naszych nieprzyjaciół”.

Oczywiście, tymi „nieprzyjaciółmi” jest Rosja 🙂

Zełenski ujawnił także, że wśród tematów rozmów było bezpieczeństwo energetyczne. Odniósł się także do kwestii gazociągu „Nord Steram 2”, stwierdzając, że jest on nie do przyjęcia i to jest zagrożenie dla całej Europy. Zełenski mówił ponadto, że Ukraina chce stać się aktywnym uczestnikiem różnych formatów, na przykład „Inicjatywy Trójmorza”. Jak następnie podkreślił, „ważnym elementem dialogu między oboma państwami pozostaje współpraca przygraniczna”.

Obiecał też, że będzie polepszana działalność punktów przejść na ukraińsko-polskiej granicy, co będzie sprzyjało gospodarczej współpracy Ukrainy i Unii Europejskiej.

Zełenski podziękował też prezydentowi Polski za zaproszenie na obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej:

„Naród polski 1 września 1939 roku stanął w obronie swojej ojczyzny. Ramię w ramię z Polakami stali wtedy przedstawiciele narodu ukraińskiego, obywatele Rzeczypospolitej. Według szacunków historyków w Wojsku Polskim walczyły tysiące Ukraińców, wielu z nich oddało swoje życie w obronie Polski, poniosło męczeńską śmierć w Katyniu.”

I te słowa, pozostawiam już bez komentarza.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Zełenski w Warszawie brata się z Dudą, a w Donbasie, wbrew jego obiecankom, wojna powróciła ze zwielokrotnioną siłą.

I tak, minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach między, 04:55 a 22:30, przy użyciu: czołgu (2 wystrzały), haubicy 122 mm (10 wystrzałów), moździerzy kaliber 120 (152 miny) i 82 mm (88 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 181 wystrzałów), wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych PTUR (9 pocisków), miotaczy ognia RPO „Szmiel” (6 razy) oraz granatników: AGS-17 (107 granatów), SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej, w tym cięzkiej, 37 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (teren osiedli mieszkaniowych przy kopalniach im. Gagarina i 6/7, Gołmowskij, Zajcewo i Dolomitnoje), obrzeża i okolice Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Jasinowata i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Leninskoje, Komiternowo, Dzierżyńskoje i Zajczenko).

Łącznie w wyniku ukraińskich postrzałów na terytorium DRL spadły 543 pociski (wobec 121 z dnia poprzedniego), co spowodowało m.in. uszkodzenie 9 domów w Komiternowie znajdujących się przy ulicy: Czernichwskiego nr, 14, Pobiedy nr, 13 i 29, Kirowa nr. 10, 45 i 76 oraz Koroliewa nr. 3 i Watutina nr. 5, a także przy ulicy Achmatowej nr. 39.

Ponad to, cztery domy znajdujące się w Zajcewie także zostały uszkodzone: ulica Karbuszewa nr. 70 i 74, Polietajewa nr. 140 i Rybałki nr. 177, a także na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. Gagarina została uszkodzona główna podstacja energetyczna co spowodowało od godziny 04:55 przerwanie dopływu prądu dla ponad 5 tys. gospodarstw domowych.

Jak na razie nie zgłaszano przypadków ofiar wśród ludności cywilnej.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 01 вересня 2019 року.

31 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці 20 разів порушили режим припинення вогню.
Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із забороненої Мінськими угодами зброї – артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з озброєння БПМ, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 11 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
шість разів неподалік ВОДЯНОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
двічі неподалік ПАВЛОПОЛЯ – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
двічі поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів;
неподалік НОВОГНАТІВКИ – з великокаліберних кулеметів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 9 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
тричі поблизу ЗАЙЦЕВОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік ТРАВНЕВОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів;
двічі поблизу ЛУГАНСЬКОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм та станкових протитанкових гранатометів;
неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 120 мм, з озброєння БПМ, а також автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
поблизу ШУМІВ – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік ТРОЇЦЬКОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 120 мм та 82 мм та великокаліберних кулеметів.

В наслідок ворожого обстрілу один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення середнього ступеня важкості.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 1 раз порушили режим припинення вогню:
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 1 обстріл наших позицій поблизу МИКОЛАЇВКИ з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.09.2019r.- 1547 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem jeden z popularniejszych ukraińskich politologów Jurij Tyszczuk doszedł do „zaskakujących” wniosków, czyli ze w obecnej Radzie Najwyższej Ukrainy jest wiecej…Żydów niż w izraelskim Knesecie 🙂
  Dodatkowo Żydzi mają stanowić takze 2/3 ukraińskich oligarchów oraz kontrolować ukraińską bankowość
  Tyszczuk „ubolewa” nad tym zaląc się że „historia niczego nie nauczyła Ukraińców”, którzy zawsze dawali sobą „rządzić”, czy to przez Polaków, czy to Rosjan i działajacych „w ich imieniu” Żydów…
  https://replyua.net/blog/165561-tyschuk-dohodit-do-absurda-u-vlasti-evrei-dve-treti-oligarhata-evrei-bankovskuyu-sferu-i-smi-kontroliruyut-tozhe-evrei.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem „nadprezydent Ukrainy” oligarcha Kołomojski udzielił ostatnio „obszernego” wywiadu w ukromediach który jest w nich szeroko komentowany. W wywiadzie tym „Benia” m.in zaproponował by Ukraina opuściła WTO (Światową Organizację Handlu) która według niego i tak w żaden sposób Ukrainie „nie pomaga” (tzn. daje pieniądze);
  https://strana.ua/news/219938-kolomojskij-raskritikoval-chlenstvo-ukrainy-v-vto-i-rasskazal-o-zhestkom-valjutnom-rehulirovanii.html
  Miał także opowiedzieć jak jesienią zeszłego roku dyskutował z Zelenskim o możliwości ogłoszenia „bankructwa Ukrainy”, gdy wpadł na pomysł uczestniczenia w wyborach na Ukrainie. Co ciekawe nazwał także głownego kredytodawcę Ukrainy czyli MFW „krwiopijcami”;
  https://strana.ua/news/219945-kolomojskij-rasskazal-kak-obsuzhdal-s-zelenskim-objavlenie-defolta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Popularny ukraiński bloger i „wolontariusz ATO” Jurij Kasjanow z komentarzem na temat „zamrożenia” 250 mln dolarów „pomocy” dla Ukrainy przez administrację Białego Domu, czyli „państwa [Zachodu] postanowiły dojść do porozumienia z Rosją, a Ukraina nie jest już [im do niczego] potrzebna”;
  https://strana.ua/opinions/219930-pochemu-u-trampa-dolzhna-bolet-holova-za-natsionalnye-interesy-ukrainy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. DEGRENGOLDA tzw. Wielkiej Brytanii. Angielskie media poinformowały o tym ze skazany za gwałty, morderstwa i kanibalizm sadysta Graham Fisher odsiadujący wyrok dożywocia w jednym z najsłynniejszych angielskich „psychiatryków” (w Broadmoor)…otrzymał tam funkcje „szpitalnego kucharza” (!) Dodatkowo degenerat tak sie obżerał że musiano mu zrobić operację zmniejszenia żołądka za 15 tys. funtów, oczywiscie na koszt angielskiego podatnika…
  https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/cannibal-killer-who-ate-victims-19115434
  Ps. IMPERIUM ZŁA…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ale wstyd

  Podczas Dnia Niepodległości Ukrainy przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie wzięli udział w uroczystości na Cmentarzu Łyczakowskim przepełnionej banderowską symboliką. Wieniec od konsulatu został złożony przy panteonie mieszczącym szczątki ukraińskich działaczy, m.in. z ludobójczej OUN-UPA.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/polscy-dyplomaci-ze-lwowa-zlozyli-wience-przy-grobach-czlonkow-oun-upa-foto-video/
  W rozmowie z portalem kresy.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zwrócił uwagę, że delegacja polskiego konsulatu była JEDYNĄ oficjalną zagraniczną delegacją, która złożyła wieniec na ukraińskim panteonie. „Zasadnicze pytanie brzmi, dlaczego Polska ma składać te wieńce. Ja nie widziałem, żeby były tam delegacje innych państw i narodów” – mówił duchowny. „Jest to oczywiście święto niepodległości Ukrainy, ale można to było złożyć w innym miejscu, które jest neutralne” – dodawał duszpasterz Kresowian.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Powiew normalności

  Przez ostatnie lata Kielce w ramach specjalnego programu przyznawały miesięcznie 500 zł Ukraińcom studiującym w tym mieście. Jedynym kryterium było wykazanie, że pochodzi się z Winnicy. Obecne władze miasta rezygnują z kosztującego 800 tys. zł rocznie programu.
  Jak powiedział, zastępca prezydenta Kielc Marcin Różycki, miasto pracuje nad utworzeniem nowego programu stypendialnego, którego warunkiem będą przede wszystkim wyniki w nauce, a nie pochodzenie:
  – Nie możemy zapomnieć o kielczanach. Powinniśmy nie tylko przyciągać studentów zza granicy, ale także postarać się utrzymać kieleckich uczniów przed migrowaniem do innych miast.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wladze-kielc-rezygnuja-z-programu-500-zl-miesiecznie-dla-studentow-z-ukrainy/
  Komentarz: Widać, że zbliżają się wybory. Dwa lata temu ówczesny prezydent Kielc pytany przez portal Kresy.pl, czy na stypendium 500+ ze strony samorządu mogą liczyć polscy studenci, pochodzący np. z biedniejszych regionów województwa świętokrzyskiego, odpowiedział, że …powinni oni „zgłosić się do swoich samorządów i próbować coś tam wywalczyć”.

  Polubione przez 4 ludzi

  • To jest już kompletna patologia, można w jakiś (chorym jak dla mnie) sposób tłumaczyć „poniżanie sie” wobec Ukrainy (‚wojna z Rosją”, „cena sojuszu z USA’ itp), ale „podkładanie się (pseudo)litwinom to już jest jakaś totalna paranoja…
   Ps. No chyba że ma to coś wspólnego ze ‚słabością” jaka miał mieć „Imć Xsiążę Pan” Jerzy Giedroyć „ku swoim litewskim parobkom”, a jak wiadomo „giedroycizm” to jedna z ideologii promowanych przez obecn władze RP…

   Polubione przez 4 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” podsumowuje m.in „porozumienia gazowe” jakie zawarła Ukraina z US (i z Polską) podczas wizyty „Pinokia” i spotkania z Wiceprezydentem RP, czyli Ukraina „magazynem skroplonego gazu z USA” (droższego od rosyjskiego o „20 do 30 %”);
  https://strana.ua/articles/analysis/219969-hazovaja-sfera-ukrainy-chto-proiskhodit-pered-perehovorami-s-rossiej-po-tranzitu.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.