Wojna domowa na Ukrainie 2.09.2019r.- 1548 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z wiceprezydentem USA Mikiem Pence. Spotkanie odbyło się w Warszawie w ramach wydarzeń upamiętniających 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Tematem tego spotkania było między innymi sytuacja w Donbasie oraz uzgodnienie dalszej strategii powrotu pokoju na Ukrainę. Mike Pence zapewnił, że Stany Zjednoczone nie zmienią swojego stanowiska we wspieraniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Strony skoncentrowały się na udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej i technicznej.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych podniósł po raz kolejny drażliwą kwestię reform, które nowy rząd będzie realizował oraz zapowiedzianej walki z korupcją. Ze swej strony Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na fakt, że Ukraina jest zdeterminowana do przeprowadzenie transformacji, podkreślając przy tym, że pierwszego dnia nowego parlamentu zarejestrowano ponad 70 ustaw, które między innymi przewidują przezwyciężenie korupcji.

„Musimy nie tylko walczyć z korupcją, ale ją pokonać. Uruchomiliśmy Sąd Antykorupcyjny, który rozpoczyna pracę 5 września. Ponownie uruchamiamy inne organy antykorupcyjne, zmieniliśmy szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, mamy nowego Prokuratora Generalnego i nowy młody rząd. Jesteśmy naprawdę zdeterminowani, aby pozwolić na rozwój biznesu i gospodarki” zapewnił Pencego ukraiński prezydent.

Strony omówiły również współpracę w sektorze energetycznym, zwracając uwagę na znaczenie podpisanego w sobotę protokołu ustaleń między Ukrainą, Polską i Stanami Zjednoczonymi. Wiceprezydent Mike Pence podkreślił poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności Ukrainy w zakresie energii.

Ponadto poruszono również temat zbliżającej się wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych i spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem.

W programie wizyty ukraińskiego prezydenta było też zaplanowane spotkanie z polskim premierem, do którego doszło w sobotę-31 sierpnia.

Planowane na 30 minut przedłużyło się do ponad 1,5 godziny. Premier Mateusz Morawiecki pogratulował na wstępie prezydentowi Zełenskiemu podwójnego zwycięstwa w wyborach i wskazał, że liczy na nowe otwarcie w stosunkach między naszymi krajami

Głównym zaś tematem rozmowy prezydenta Ukrainy i polskiego premiera była polsko-ukraińska współpraca w dziedzinie gospodarki i energetyki. Co wynika z tego, że oba kraje łączy wrogość do budowy gazociąg „Nord Stream 2”. W związku z tym prezydent Zełenski podziękował premierowi Morawieckiemu za jednoznaczny sprzeciw wobec tego projektu, wielokrotnie wyrażany przez polski rząd w rozmowach z partnerami w Unii Europejskiej i USA.

Rozmawiano także na temat; dalszego rozwoju dwustronnych stosunków handlowych i gospodarczych, współpracy w sektorze przemysłowym i energetycznym, a także o możliwości zacieśnienia współpracy transgranicznej oraz o obronności w zakresie kwestii zbrojeniowych, m.in. współpracę w zakresie produkcji broni.

Zełenski zaprosił Polskę do udziału w projektach inwestycyjnych mających na celu przywrócenie infrastruktury Donbasu.

Podczas spotkania omawiano także możliwość wykorzystania polskiego terminalu LNG w Świnoujściu do dywersyfikacji dostaw gazu na Ukrainę, co jest ważnym krokiem dla zapewnienia jej bezpieczeństwa energetycznego.

Kolejnym tematem rozmów było zwiększenie przepustowości i usprawnieniu działania punktów kontrolnych na granicy obu krajów.

Poza kwestiami gospodarczymi omówiono też sprawy historyczne. Premier Morawiecki podkreślił, jak ważne jest dla Polski rozwiązanie kwestii blokowanych przez Ukrainę ekshumacji ofiar II wojny światowej, w tym zbrodni na Wołyniu. Zwrócił też uwagę, że pomimo wielu podziałów, Polaków i Ukraińców wiele łączy. Zwrócił uwagę szczególnie na fakt, że oba nasze narody były w przeszłości ofiarami sowieckich zbrodni, Wielkiego Głodu na Ukrainie i tzw. „Operacji Polskiej” przeprowadzonej przez sowieckie NKWD.

Dlaczego akurat Morawiecki wobec ukraińskiego prezydenta poruszył problem tej właśnie operacji a pominął całkowitym milczeniem sprawę ludobójstwa na Polakach dokonanego przez Ukraińców, to już pozostanie jego tajemnicą.

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-obgovoriv-z-vice-prezidentom-ssha-vijsko-57065,

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-zaprosiv-polshu-doluchitisya-do-vidnovlen-57041,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_polska_NKWD_(1937%E2%80%931938).

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami w godzinach pomiędzy, 06:05 a 18:30, przy użyciu: haubicy 122 mm (7 pocisków), moździerzy kaliber 120 (33 miny) i 82 mm (42 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (44 wystrzały) oraz granatników: AGS-17 (36 granatów), SPG-9 (29 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał został przeprowadzony przede wszystkim w rejonie Gorłówki (teren osiedli przy kopalniach im. Gagarina i 6/7 oraz Zajcewa, Gołmowskij i Dolomitnoje), a także w rejonie Doniecka (Jasinowata) i na południowym odcinku frontu (Komiternowo).

Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadły 193 pociski (wobec 543 z dnia poprzedniego) co dowodzi, że natężenie ostrzałów gwałtownie spadło, ale nadal jest bardzo wysokie. W wyniku tych ostrzałów zostały uszkodzone dwa obiekty: letnia kuchnia w Gorłówce w obejściu gospodarczym przy ulicy Fomina nr. 12 i dom jednorodzinny w miejscowości Komiternowo przy ulicy Watutina nr. 9.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy wojacy prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatnika SPG-9, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał przeprowadzono w kierunku wsi Niżnieje Łozowoje i Gołubowskoje, nie powodując tam żadnych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 02 вересня 2019 року.

01 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 15 разів порушили режим припинення вогню.
Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм, а також з озброєння БПМ, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 8 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
поблизу МИКОЛАЇВКИ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
чотири рази неподалік ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
три рази поблизу НОВОТРОЇЦЬКОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 7 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі неподалік ЛУГАНСЬКОГО – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
двічі в районі ЗАЙЦЕВОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм, а також з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм;
неподалік ХУТОРА ВІЛЬНОГО – застосував підствольні гранатомети та стрілецьку зброю;
поблизу НОВОТОШКІВСЬКОГО – з озброєння БПМ, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з озброєння БПМ, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 1 обстріл:
неподалік ВОДЯНОГО – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил:
поблизу НОВОТОШКІВСЬКОГО – з озброєння БПМ, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів.

В наслідок ворожого обстрілу один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил загинув.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.09.2019r.- 1548 dzień od nowego rozejmu.

 1. W ukromediach ukazał sie wywiad z byłym ukraińskim ministrem gospodarki Wiktorem Susłowem w którym ten m.in przyznał ze „blokada ekonomiczna” Krymu wprowadzona przez Ukraine była faktycznie jej błędem gdyż doprowadziła do „wypchnięcia” z tamtejszego rynku ukraińskich firm i zastąpienia ich rosyjskimi. Według Susłowa straty jakie poniosła Ukraina z powodu owej „blokady” to miliard dolarów;
  https://www.politnavigator.net/ukraina-poteryala-milliard-dollarov-na-blokade-kryma.html
  Miał takze potwierdzić krążące (znowu) „po Kijowie” plotki o tym ze władze Ukrainy mogą ogłosić jej oficjalne bankructwo, ostatnio napomykał o tym m.in „nadprezydent Ukrainy” Kołomojski. Mogłoby do tego dojsć już jesienią w związku z przewidywanym przez Susłowa kryzysem gospodarczym jaki ma dotknąć Ukrainę;
  https://www.politnavigator.net/kievskie-ehkonomisty-anonsiruyut-skoryjj-defolt-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Żydzi swoim nachalnym narzucaniem tylko i wyłącznie cierpień Żydów podczas IIWŚ bezwiednie podłączaja się pod retorykę swojego największego oprawcy czyli „Dolfika” który też tłumaczył że to nie on wywołał wojnę, ale własnie Żydzi…

   Polubione przez 2 ludzi

   • Jedni ją wywołali i bardzo dobrze na tym zarobili, drudzy zaś byli jej ofiarami i stracili wszystko, w zdecydowanej większości- łącznie z życiem.

    Niech teraz sami rozliczą się między sobą. Nic prostszego.

    Co najciekawsze najmocniej gardłują i domagają się odszkodowań ta ich część, która na geszefcie wojennym zarobiła krocie.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 2. I jeszcze w temacie ukraińskiego ‚Pinokia” który ogłosił że do końca roku zalegalizowane mają zostać na Ukrainie kasyna oraz…wydobycie bursztynu przez „prywatnych przedsiębiorców”;
  https://strana.ua/news/220063-naznacheny-otvetstvennye-za-lehalizatsiju-kazino-i-dobychi-jantarja-v-ukraine.html
  Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” z artykułem o „loteryjnym biznesie” który obecnie nielegalny na Ukrainie, a ma przynosić rocznie 54 miliardy hrywien zysku, dlatego kreca sie wokół niego ukraińscy prominenci z obecnym szefem MSW Awakowem oraz byłym Prokuratorem Generalnym Łucenką na czele;
  https://strana.ua/articles/analysis/220089-kazino-v-ukraine-chto-dalshe-lehalizatsija-ili-peredel-rynka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukromedia informują że w „polskiej szkole” im. Marii Konopnickiej we Lwowie jeden z uczniów rzucił kamieniem w uczestniczacego w uroczystosci rozpoczecia roku szkolnego pracownika polskiego konsulatu. Rzucano kamieniami z sąsiadujacego ze szkoła budynku. W związku z tym burmistrz Lwowa Sadowy wezwał SBU i policje by interweniowały w celu zatrzymania sprawców i wyjaśnienia dlaczego rzucali kamieniami;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4135425-vo-lvovskoi-shkole-uchenyk-popal-kamnem-v-polskoho-dyplomata
  https://strana.ua/news/220114-sadovoj-podnjal-na-ushi-vse-sluzhby-chtoby-te-nashli-i-nakazali-melkoho-khulihana-brosivsheho-kamen-na-shkolnoj-linejke.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem okazało się ze były minister rozwoju ekonomicznego Ukrainy Litwin Aivaras Abromavičius został mianowany na stanowisko dyrektora generalnego koncernu obronnego ‚Ukroboronprom” bez przejscia przez wymagany przepisami konkurs. Abromavičius tłumaczy że Prezydenta Ukrainy mianowął go bez konkursu z powodu trudnej sytuacji w jakiej znajduje sie koncern i obiecał ze konkurs na stanowisko dyrektora jednak się odbędzie do końca tego roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4135532-abromavychus-rasskazal-o-naznachenyy-vne-konkursa

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Sensacyjny „njus” z Ukrainy. Ukromedia informują ze nowym wiceministrem spraw wewnetrznych Ukrainy może zostać…Anton Heraszczenko jedna z najbardziej znienawidzonych postaci „reżimu Poroszenki”. Dla przypomnienia Heraszczenko był parlamentarzystą z frakcji „Front Ludowy” byłego premiera Jaceniuka, doradca starego/nowego szefa MSW Ukrainy Awakowa oraz „kuratorem” skandalicznego portalu ‚Mirotworec”. Podobno kandydatura Heraszczenki nie była uzgodniona z szefem MSW Awakowem, a do jej przeforsowania wykorzystuje on swoje dawne „powiązania” z obecnym premierem Ukrainy, mieli razem tworzyć jedno z ukraińskich ugrupowan politycznych;
  https://strana.ua/news/220175-anton-herashchenko-khochet-stat-zamom-avakova-zachem.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.