Wojna domowa na Ukrainie 4.09.2019r.- 1550 dzień od nowego rozejmu.


Uboczny efekt sankcji, już na początku listopada na Ukrainie pojawią się pierwsze problemy wynikające z braku węgla.

Już na początku listopada na Ukrainie pojawią się pierwsze problemy. Powodem jest brak węgla. Obecnie ukraińskie elektrownie spalają dwa razy więcej węgla niż trafia go do magazynów.

W oczekiwaniu na zimę w magazynach ukraińskich elektrowni cieplnych zgromadzono 54% mniej węgla niż w ubiegłym roku. „W ubiegłym roku mieliśmy problemy z gromadzeniem się węgla w magazynach, ale teraz to tylko katastrofa”– stwierdził szef Niezależnego Związku Zawodowego Ukraińskich Górników, Michaił Wołyniec.

Według oficjalnych danych, na dzień 19 sierpnia br. w magazynach ukraińskich elektrowniach i elektrociepłowniach pozostało jeszcze tylko 754 tys. ton węgla wobec 1,4 mln ton, które zgromadzono rok wcześniej. Z tego w magazynach zgromadzono 263 tys. ton antracytu, czyli nawet o 8% więcej niż rok wcześniej. Chociaż w poprzednich latach zwykle brakowało antracytu. Ale po tym, gdy Ukraina odmówiła zakupu antracytu z republik donieckich, stopniowo przystosowała część elektrociepłowni na zasilanie węglem z grupy gazowej. Co oczywiście nie zmienia w żaden sposób kwestii niedoboru węgla ponieważ deficyt wynika nie z niedostatecznej ilości zmagazynowanego antracytu, a węgla gazowego. Jego rezerwy wynoszą 490 tys. ton, czyli o ponad połowę mniej niż rok temu, kiedy to zmagazynowano 1,15 mln ton.

„Sytuacja jest tragiczna. Zapasy węgla wynoszą już mniej niż 700 tysięcy ton, chociaż w tym okresie powinno się zgromadzić około 1,5 miliona ton”– stwierdził Jurij Korolczuk, członek rady nadzorczej ukraińskiego Instytutu Strategii Energetycznych.

„Kiedy na spotkaniu z Zełenskim poinformowaliśmy, że spalamy dwa razy więcej węgla niż gromadzimy, nie było to tak naprawdę odkrycie. Wszyscy wiedzieli, że każdego dnia spalamy 80 tysięcy ton, a do magazynu przynosimy tylko 40 tysięcy ton. Węgiel nie gromadzi się w magazynach, ale jest marnowany”– powiedział Jurij Korolczuk.

Głównym powodem całej tej sytuacji są problemy z zakupem przez Ukrainę węgla na rynkach zagranicznych. Przede wszystkim dlatego, że Rosja ograniczyła zakup węgla przez Ukrainę. To nie żart, ale w 2018 roku Rosja pozostała głównym dostawcą węgla na Ukrainę, jej udział wartości zakupów wyniósł aż 62% całkowitego importu. Na drugim i trzecim miejscu- węgiel ze Stanów Zjednoczonych (20%) i Kanady (5%).

Jednak od 1 lipca Rosja ograniczyła dostawy na Ukrainę wszelkich produktów paliwowych i energetycznych, w tym węgla. To nie jest całkowity zakaz, ale teraz dostawy węgla mogą odbywać się tylko za specjalnymi pozwoleniami. W praktyce strona rosyjska nie spieszy się z wydaniem takich zezwoleń. Jednocześnie istniała nadzieja, że ​​uda się zdobyć węgiel niezbędny dla Ukrainy z kierunku Białorusi, która w ubiegłym roku rozpoczęła reeksport rosyjskiego węgla. Jednak nadzieje Kijowa dotyczące Mińska nie były uzasadnione. Dostawy są w toku, ale ich wielkość jest niewystarczająca.

Ale na innych rynkach zagranicznych zakup dużych ilości węgla nie był jeż tak łatwy jakby się z pozoru mogło wydawać. Prywatna firma DTEK mówi o zakupie kolumbijskiego węgla, ale będą to tylko małe partie:

„Na rynkach zagranicznych sytuacja nie jest korzystna, bo nie ma wolnych ilości węgla. Możesz kupować małe ilości, ale kiedy potrzebujesz dużej ilości, np. 500 tysięcy lub 1 milion ton, nie jest to już takie proste”– poinformował Korolczuk. Nie wspominając tu oczywiście o wyższym koszcie pozyskania zagranicznego węgla w porównaniu do rosyjskiego lub Donbasu.

Problem z niedostateczną ilością węgla zgromadzonego w magazynach elektrowni może się jeszcze pogłębić ze względu na obniżenie taryf za prąd dla przemysłu.

„To czysty lobbing w interesie grupy Igora Kołomojskiego, który otrzymuje dywidendy z prezydentury Wołodymyra Zełenskiego. Cena energii elektrycznej dla przemysłu spadnie z 1,64 UAH do 1,40 UAH. Przy tej cenie cena węgla natychmiast obniża taryfę dla elektrowni. Oznacza to, że elektrownie nie będą mogły kupować węgla na rynkach zagranicznych – ani w Kolumbii, ani w Ameryce, ani w Rotterdamie. Po prostu nie będzie pieniędzy na zakup węgla”– wyjaśnił Jurij Korolczuk.

„Dokonano redystrybucji wpływów, przeformatowania rynku węgla i energii elektrycznej. Państwowa firma Cetrenergo jest faktycznie kontrolowana przez Kołomojskiego. Może to również odgrywać pewną rolę”– wyjaśnił Korolczuk.

Jednocześnie prywatna firma energetyczna DTEK jest oskarżana o wszystkie grzechy śmiertelne:

„Środowisko Zełenskiego wygłasza polityczne oświadczenia, obwiniając DTEK za to, że spala węgiel a nie magazynuje go aby w ten sposób doprowadzić do stworzenia krytycznej sytuacji. Ale zrozumiałe jest, że w taryfie zawarta jest cena węgla, a jeśli się ją zmniejsza to zaniknie popytu na importowany węgiel, bo przy jego zakupie elektrownie musiałby działać ze stratą. Sytuacja nie jest zbyt dobra i piękna”– powiedział Korolczuk.

Najważniejsze pytanie dotyczy tego, czy Ministerstwo Energii będzie w stanie szybko rozwiązać sytuację. W przeciwnym razie sytuacja z przerwą w dostawie energii może się powtórzyć, przynajmniej w okresach szczytowych w całej Ukrainie. Zwykli Ukraińcy zetknęli się z tym już w 2014 roku i w innych latach.

Wytwarzanie energii elektrycznej w samych elektrowniach jądrowych nie wystarczy, aby pokryć szczytowe zapotrzebowanie, na przykład rano i wieczorem. Szczytowe obciążenia są właśnie ponoszone na elektrownie i elektrociepłownie.

„Jeśli sytuacja będzie się utrzymywać, tak jak jest teraz, cały węgiel zostanie spalony przed początkiem listopada. Istnieje ryzyko zmniejszenia parametrów zasilania, ograniczeń konsumpcji przez przemysł i społeczeństwo. Najprawdopodobniej w tym przypadku Ukraina zwiększy import energii elektrycznej z Rosji”– mówi Korolczuk.

Zakłócenia pracy w sektorze energetycznym spowodowana niedoborem węgla i zamknięciem ukraińskich elektrowni cieplnych w okresie grzewczym będzie poważnym atutem w rękach Rosji w czasie negocjacji z Ukrainą w sprawie przedłużenia umowy tranzytu gazu na 2020 rok.

„Być może kwestia węgla będzie omawiana podczas rozmów gazowych. Wcześniej problemy z węglem były podnoszone w Mińsku, ale tam one nie zostały one rozwiązane”– wyjaśnił Korolczuk.

„Problemy z węglem mogą zmusić Ukrainę do podpisania umowy na tranzyt gazu”– zgadza się Igor Juszczkow, wiodący ekspert rosyjskiego Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego.

„Jeśli nie ma węgla, potrzebne jest alternatywne źródło energii. Może to być wytwarzanie gazu lub atomu. Ale elektrownie jądrowe działają już na pełnych obrotach. Został gaz”– wyjaśnia Jaszczukow.

Oznacza to, że zapotrzebowanie na gaz wzrośnie w sezonie grzewczym. Jednak bez podpisania nowej umowy tranzytowej z Rosją Ukraina stworzy sobie problemy z dostępnością importowanego gazu.

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę stanowi podstawę zakupu paliwa w ramach tzw. rewersie z kierunku europejskich pośredników, którzy mają go tylko tyle ile kupią od „Gazpromu”. A więc ograniczenie dostaw gazu w wyniku wygaśnięcia umowy na tranzyt przez Ukrainę, spowoduje, jego niedobór.

„Jeśli Kijów nie podpisze umowy tranzytowej, wówczas odwrotny program nie będzie możliwy. Kijów będzie musiał fizycznie poszukać innego gazu w Europie, który będzie drogi i trudny do zdobycia w szczycie sezonu grzewczego”– powiedział Juszczkow.

Nawet jeśli Ukrainie uda się wpompować w ciągu czterech najbliższych miesięcy 20 miliardów metrów sześciennych gazu do podziemnego magazynu na początku sezonu grzewczego, nie wystarczy to w przypadku mroźnej zimy do normalnego przejścia sezonu grzewczego. Biorąc pod uwagę, że poprzednie zimy były ciepłe, prawdopodobieństwo silnych mrozów następnej zimy jest dość wysokie. Jeśli w takich warunkach będzie także rosło zapotrzebowanie na gaz z powodu niedoboru węgla, to Ukraińcy na długo zapamiętają sobie tą zimę.

Może to skłonić Ukrainę do utrzymania tranzytu rosyjskiego gazu w 2020 r., który jest kluczowym zagadnieniem do realizacji programu zakupu paliw importowych przez Ukrainę.

Po tym terminie Rosja straci zainteresowanie dalszym tranzytem gazu, co spowoduje uszczuplenie dochodów ukraińskiego budżetu o około 3 mld dolarów opłat za tranzyt. Dlatego też Ukraina nie chcąc stracić tych dochodów będzie musiała podpisać wieloletnią umowę zakupu rosyjskiego gazu na zasadzie „Take-or-Pay”. Albo…..Ukraińcy na dziesięciolecia zapamiętają sobie mroźną zimę przełomu 2019 i 2020 roku.

https://news.rambler.ru/ukraine/42763569-uglya-na-ukrainskih-tets-ostalos-na-dve-nedeli/,

https://vz.ru/economy/2019/9/3/995796.html,

https://iz.ru/916697/2019-09-02/ekspert-nazval-ozhidaemuiu-stoimost-barrelia-nefti,

https://www.forbes.ru/profile/345715-igor-yushkov.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy 06:10 a 19:37, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (5 min) oraz granatników: AGS-17 (20 granatów), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (9 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane było Zajcewowo w rejonie Gorłówki, gdzie w wyniku tego całkowicie spłonął dom znajdujący się przy ulicy Brusiłowa nr. 10 oraz na obrzeżu Doniecka osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja, a także Dokuczajewsk, Leninskoje i Komiternowo- na południowym odcinku frontu.

Natężenie prowadzonych działań bojowych przez stronę ukraińską wyraźnie spadło w wyniku czego na terytorium DRL spadło tylko 45 pocisków (wobec 104 w dniu wczorajszym).

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy pomocy opancerzonego wozu bojowego BMP-1 oraz różnego typu granatników i ciężkiego karabinu maszynowego, 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzeliwane były okolice Kalinowa i Pierwomajska nie powodując żadnych szkód i strat.

W dniu wczorajszym na przygotowywanym do remontu moście w punkcie kontrolnym Stanica Ługańska, z rejonu którego wycofano wojska, strona ukraińska dopuściła się prowokacji wywieszając tam swoją flagę. Dodatkowo jeden z członków ukraińskiej misji Kontroli i Koordynacji usiłował uniemożliwić prowadzenie dokumentacji filmowej przez biuro prasowe dowództwa Milicji Ludowej ŁRL (film w części filmowej dzisiejszej relacji).

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 04 вересня 2019 року.

03 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 10 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 6 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
два рази неподалік ПАВЛОПОЛЯ – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу НОВОГНАТІВКИ – з великокаліберних кулеметів;
близько ВОДЯНОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 120 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік НОВОТРОЇЦЬКОГО – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу ГНУТОВОГО – зі станкового протитанкового гранатомета.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 4 обстріли позицій Об’єднаних сил:
двічі поблизу ТРОЇЦЬКОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм, а також зі станкового протитанкового гранатомета та великокаліберних кулеметів;
неподалік КРИМСЬКОГО – зі стрілецької зброї;
неподалік ПОПАСНОЇ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

За минулу добу внаслідок ворожих обстрілів чотири військовослужбовця зі складу Об’єднаних сил отримали поранення.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 1 раз порушили режим припинення вогню в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”. Противник здійснив обстріл позиції підрозділів Об’єднаних сил поблизу ВОДЯНОГО з підствольних гранатометів та стрілецької зброї.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.09.2019r.- 1550 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Bliskiego Wschodu, gdzie „wzbiera” nowy konflikt pomiędzy Turcją a USA. Tym razem poszło o „niezapowiedziane” bombardowanie Idlibu przez US Air Force, który jak wiadomo znajduje się w będącym pod ochroną Turcji „rezerwacie” tzw. syryjskiej opozycji w syryjskiej prowincji o tej samej nazwie. „Sułtan” Erdogan oskarżył USA o to ze w wyniku prowadzonych przez nich bombardowan śmierć poniosło 700 cywilów i poinformował że poruszy ten temat podczas trójstronnego spotkania z Rosją oraz Iranem a także podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Oficjalnie USA bombarduje „terrorystów”, ale nie trzeba być „geopolitykiem” żeby zrozumieć ze owe naloty to „strzeżenie” dla „sułtana” który już od dłuższego czasu „podkrada sie” do bedacych pod „protektoratem” USA Kurdów z syryjskiej Rożawy…
  https://korrespondent.net/world/4135983-ssha-medlenno-unychtozhauit-ydlyb-erdohan

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Artykuł wart przeczytania;
  http://www.mysl-polska.pl/2032
  Cytat ‚Europa i Rosja rozdzielają swoje energetyczne władztwa. Moskwa robi z obwodu kaliningradzkiego fortecę, Bruksela włącza kraje bałtyckie do własnego systemu elektroenergetycznego. W Kaliningradzie (kiedyś Królewcu, kiedyś Königsbergu) stanął „Marszałek Wasilewski” – pływający terminal regazyfikacyjny gazu skroplonego, mogący pływać przy lodzie grubości 0,9 metra, a regazyfikację przeprowadzać nawet przy minus 30 stopniach Celsjusza”

  Polubione przez 3 ludzi

  • Bo to taka złośliwość ze strony Rosji:
   – Bałtowie od dawna grozili Rosji, że się odłączą, ale – dziwnym trafem – się nie odłączali. No to teraz Rosja im w tym pomoże 🙂 Bo tak się składa, że koszty odłączenia są dla Bałtów i EU spore 😉
   – prąd z EU jest droższy niż rosyjski, więc tamtejszą ludność i gospodarkę czekają niespodzianki 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Niemiecki „Deutsche Welle” poinformował ze zakaz wjazdu na terytorium UE otrzymał nieoficjalny „przedstawiciel ukraińskiego Azowa” w Europie, „Rosjanin” Denis Nikitin. Uznany został za „potencjalnie niebezpiecznego dla podstaw wolnego systemu demokratycznego” ze względu na swoje powiązania z prawicowymi ekstremistami, nie tylko w Rosji i na Ukrainie, ale takze w państwach UE.
  I teraz najciekawsze, urodził sie on co prawda w Moskwie, ale w wieku 17 lat wraz z rodzicami którym przyznano status „ŻYDOWSKICH UCHODŹCÓW” (!) mieszkał w Niemczech w Kolonii. Zachował jednak obywatelstwo rosyjskie dlatego też wciąż jest okreslany jako ‚Rosjanin”;
  https://strana.ua/news/220500-denisu-nikitinu-poslu-azova-i-rossijskomu-radikalu-zapretili-vezd-v-evropu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Zdrada? Ukromedia informują ze z dniem 1 września UE wstrzymała możliwośc owoców i warzyw z Ukrainy na swoje terytorium tłumacząc to „wzmacnianiem zabezpieczeń przed szkodliwymi organizmami”. Z kolei ukraińskie państwowe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo sanitarne żywnosci oraz stowarzyszenia ukraińskich producentów tłumaczą że nigdy żadnych „szkodliwych organizmów” w ukraińskich produktach nie znaleziono. Stowarzyszenie ukraińskich producentów żywności informują także że straty z powodu zakazu moga wynieść od 4 do 5 mln dolarów, czyli „około 15% wszystkich przychodów z eksportu” [ukraińskiej żywności];
  https://korrespondent.net/business/economics/4136321-es-ostanovyl-ymport-ukraynskykh-ovoschei-y-fruktov

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Prezydent Ukrainy ogłasza że ogłosi „legalizację” nielegalnego wydobycia bursztynu na terytorium Ukrainy, a tymczasem pojawiła się informacja o utworzeniu „specjalnej grupy operacyjnej” która na terytorium obwodu zytomierskiego ( w jednej z tzw. republik bursztynowych) ma zając sie „zwalczaniem nielegalnego wydobycia bursztynu”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4136236-na-zhytomyrschyne-nachala-rabotu-spetshruppa-po-poymke-kopatelei-yantaria

  Polubione przez 2 ludzi

 6. SBU pochwaliła się zatrzymaniem osób „finansujących działalność terrorystyczną separatystów z Donbasu”, czyli właścicieli jeden z ukraińskich sieci aptek (działajacych m.in w Kijowie oraz Dnieprze) którzy „zalegalizowali” swoja działalność w republikach na Donbasie (dla SBU „terytoriach tymczasowo okupowanych”) i po prostu płacili tam podatki;
  https://korrespondent.net/ukraine/4136292-apteky-v-kyeve-y-dnepre-fynansyrovaly-separatystov-sbu

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Konflikty religijne na Ukrainie. Sąd administracyjny w Kijowie zakazał tzw. Kościołowi Prawosławnemu Ukrainy likwidować tzw. Patriarchatu Kijowskiego, który oficjalnie od ogłoszenia tzw. tomosu przez Patriarchat Konstantynopola, stanowi jego część. Zakaz uniemożliwia tzw. Kościołowi Prawosławnemu Ukrainy m.in zajmowanie majątku tzw. Patriarchatu Kijowskiego az do wydania prawomocnego wyroku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4136299-v-upts-kp-zaiavyly-o-zaprete-suda-lykvydyrovat-tserkov
  Z kolei w jednej z miejscowosci obwodu rówieńskiego doszło do „draki” pomiędzy 60 mieszkańcami, a przedstawicielami tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy, którzy chcieli przejąć znajdujaca sie w miejscowości cerkiew. „Draka” w której poszkodowanych zostało 11 osób, zakończyła sie ostatecznie interwencją policji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4136311-v-rovenskoi-oblasty-yz-za-khrama-proyzoshla-massovaia-draka-11-postradavshykh

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie. Wiceprzewodnicząca Biura Prezydenta Ukrainy została deputowana Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” Anna Kowalenko, radykalna „euromajdaniara’ (była „dowódczyni” jednej z tzw. Sotni kijowskiego majdanu), była „doradczyni” trzech ukraińskich ministrów obrony, która przed wyborami zasłynęła z tego ze chciała „przestrzelić nogi” dwóm swoim „kolegom” z ugrupowania „Sługa Narodu”. Podobno Kowalenko jest „blisko powiazana” ze skandalicznym byłym przewodniczącym parlamentarnej komisji d/s bezpieczeństwa narodowego zamieszanym w afery korupcyjne i kryminalne Serhijem Paszynskim oraz obecnym starym/nowym szefem MSW Ukrainy Awakowem;
  https://strana.ua/news/220516-nardep-iz-sluhi-naroda-anna-kovalenko-poluchila-dolzhnost-zamhlavy-ofisa-prezidenta.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.