Wojna domowa na Ukrainie 5.09.2019r.- 1551 dzień od nowego rozejmu.


W dniu wczorajszym (4 września) miało miejsce kolejne spotkanie grupy kontaktowej w Mińsku.

W związku z tym spotkaniem, w jego części dotyczącej bezpieczeństwa przedstawiono dane za okres 21 sierpnia 3 sierpnia dotyczące łamania przez stronę ukraińską warunków żniwnego zawieszenia broni.

Dane te opracowało przedstawicielstwo misji Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji w DRL (WCKK- СЦКК в ДНР).

Według tego opracowania, od dnia 21 sierpnia do 3 września, odnotowano 172 przypadki naruszenia zawieszenia broni, w tym przy użyciu czołgów, ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm:

1. czołg przeprowadził jeden ostrzał kiedy to wystrzelił 20 pocisków,

2. również jeden raz użyto ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, z której wystrzelono 29 pocisków,

3. z moździerzy kaliber 120 mm ostrzał prowadzono 33 razy, w wyniku czego wystrzelono 295 min,

4. zaś przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm ostrzał prowadzono 42 razy w wyniku czego na terytorium DRL spadło 346 min.

Gorącymi punktami nada są okolice Gorłówki i północna część DRL oraz punty: Donieck (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja oraz okolice serwisu „Volvo- Center”), Dokuczajewsk, Jasinowata i Wasilewka.

W wyniku tych ostrzałów zostało zniszczonych całkowicie 18 domów, zaś 35 uszkodzono. Pod ostrzałem znalazło się także 7 obiektów infrastruktury, w tym budynek przedszkola nr. 51 w Gorłówce. Nie dość tego, również pod ostrzałem znaleźli się pracownicy misji WCKK oraz pod ogniem ukraińskich żołnierzy znalazły się strażacy i sprzęt strażacki, w trakcie gaszenia pożarów w rejonie Komiternowa.

Oficjalny przedstawiciel DRL w grupie kontaktowej ds. bezpieczeństwa w Mińsku, Aleksiej Nikonorow podkreślił, że w przypadku braku środków reagowania sytuacja na linii kontaktowej tylko się pogarsza:

„Dynamika ostrzału rośnie z każdym dniem. Nawet dzisiaj, w przeddzień spotkania w Mińsku, ukraińscy żołnierze otworzyli ogień moździerzowy w czynnym przedszkolu w Gorłowce, w którym mieścił się personel placówki. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności nikt nie został ranny, gdyż w tym czasie w przedszkolu nie było dzieci. Codzienne ostrzeliwanie terytorium republik jest bezprecedensowym wskaźnikiem tego, że Ukraina nie ma właściwego podejścia do przestrzegania zawieszenia broni i wdrażania dodatkowych środków”– stwierdził Aleksiej Nikonorow.

Nikonorow zwrócił uwagę również na fakt, że strona ukraińska naruszyła ust. 2 pakietu środków i jego suplementu w sprawie wycofania ciężkiej broni i utworzenia strefy bezpieczeństwa o szerokości 30 km.

Ponadto Aleksiej Nikonorow poinformował, że formacje zbrojne Ukrainy nadal utrudniają pracę obserwatorów i technicznym środków misji WCKK rejestrujące naruszenia rozejmu na linii kontaktowej. Podkreślił, że według raportów SMM OBWE, uniemożliwili oni 21 razy pracę dronów obserwacyjnych oraz także uniemożliwiły misji dostęp do magazynów broni ciężkiej.

W ramach dyskusji na temat rozdziału sił i środków Aleksiej Nikonorow skoncentrował się na potrzebie uzgodnienia projektu suplementu do decyzji ramowej, który został zaproponowany przez republiki i przesłany do rozpatrzenia uczestnikom procesu negocjacyjnego:

„Z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywę formatu normańskiego mającą na celu odnowienie zobowiązań stron do wdrożenia decyzji ramowej. Z kolei proponujemy skupienie się na harmonogramie rozdziału sił i aktywów, w szczególności na odcinkach Pietrowskoje- Bogdanówka i Zołotoje. Domagamy się, aby strona ukraińska albo rozpatrzyła nasz projekt dokumentu roboczego jak najszybciej, albo przedstawiła swoje propozycje”– oświadczył Nikonorow.

Podsumowując, Aleksiej Nikonorow wyraził nadzieję, że do końca września harmonogram zostanie uzgodniony i zatwierdzony przez wszystkich uczestników procesu negocjacyjnego, co pozwoli na rozpoczęcie działań Specjalnej Misji Monitorującej OBWE (Специальная Mониторинговая Mиссия ОБСЕ в Украине) w celu wyeliminowania naruszeń w obszarach pilotażowych w obszarze osady Pietrowski i Zołotoje.

Według: рабочей группе по вопросам безопасности (РГВБ).

https://dnr-sckk.ru/itogi-zasedaniya-rabochej-gruppy-po-voprosam-bezopasnosti-na-peregovorah-kontaktnoj-gruppy-v-minske-4-sentyabrya/,

https://uk.wikipedia.org/wiki/Спільний_центр_з_контролю_та_координації,

https://www.osce.org/ru/special-monitoring-mission-to-ukraine,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo spotkania grupy kontaktowej w celu wdrażania procesu pokojowego w Mińsku, ukraińscy żołnierze minionej doby nasili ostrzał terytorium DRL.

I tak, ostrzały prowadzone był w godzinach pomiędzy, 05:45 a 19:50, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (37 min) i 82 mm (19 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (100 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (12 granatów), SPG-9 (17 granatów) i RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, w wyniku czego 14 naruszono warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (osiedla mieszkaniowe przy kopalniach im. Gagarina i 6/7, osiedle Komarowo w Gołmowskim oraz Zajcewo), okolice i obrzeża Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja oraz Pantelejemonowka, Mineralnoje oraz Spartakus), a także południowy odcinek frontu (Pietrowskoje, Sachanka i Komiternowo).

Łącznie w wyników tych ostrzałów na terytorium DRL spadło wczoraj 201 pocisków (wobec 45 w dniu poprzednim), co spowodowało uszkodzenie sześciu obiektów budowlanych na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. Gagarina: na ulicy Pieriesławskiej nr. 4A (Przedszkole nr. 51) oraz pięć domów mieszkalnych znajdujących się przy ulicy Jakuba Kołasa nr. 39/2, Smirnowa nr. 3 i 6 oraz na ulicy Formina nr. 10 i 12.

Poza tym, również na ługańskim odcinku frontu minionej doby było niespokojnie bo ukraińscy żołnierze przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 przeprowadzili ostrzał okolic wsi Niżnoje Łozowoje czym naruszyli warunki rozejmu jeden raz. Szkód i strat, nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

Зведення станом на 07:00 05 вересня 2019 року.

04 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 12 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами калібрів озброєння. Крім того, з озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 6 обстрілів позицій об’єднаних сил:
двічі неподалік ВОДЯНОГО – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу ОПИТНОГО – зі стрілецької зброї;
неподалік ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу АВДІЇВКИ – з мінометів калібру 82 мм;
неподалік ПАВЛОПОЛЯ – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 6 обстрілів позицій об’єднаних сил:
поблизу МАЙОРСЬКА з напрямку „Шахта 6-7” – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік ШУМІВ з напрямку „Шахта 6-7” – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
близько ПІВДЕННОГО з напрямку „Шахта ім.ГАГАРІНА” – з озброєння БМП, автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі ЗАЙЦЕВОГО – зі стрілецької зброї;
неподалік ХУТОРА ВІЛЬНОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
поблизу НОВГОРОДСЬКОГО – з мінометів калібру 82 мм.

За минулу добу внаслідок ворожого обстрілу один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил загинув.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 3 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами калібрів озброєння. Крім того, з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 1 обстріл позицій об’єднаних сил:
неподалік ТАЛАКІВКИ – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 2 обстріли позицій об’єднаних сил:
в районі ЗАЙЦЕВОГО – з мінометів калібру 120 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік ПІВДЕННОГО – з мінометів калібру 120 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.”

Zobacz tłumaczenie

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.09.2019r.- 1551 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem ukromedia w szoku po „skandalicznej” decyzji sądu apelacyjnego w Kijowie który zwolnił z aresztu Władimira Cemacha, przychylajac się tym samym do wniosku jego adwokata. Teraz będzie on odpowiadał „z wolnej stopy”. Dla przypomnienia Cemach był dowódcą działka pplot. na początku konfliktu na Donbasie (walki o Słowiańsk) i został uprowadzony jakiś czas temu z terytorium DRL przez SBU (podobno w ramach tzw. specoperacji) jako „kluczowy swiadek w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeniga nad Donbasem”;
  https://www.obozrevatel.com/crime/sud-vnezapno-otpustil-tsemaha-skandalnoe-reshenie.htm
  https://strana.ua/news/220648-tsemakha-kotoroho-nazyvajut-kljuchevym-svidetelem-po-delu-mn17-otpustili-na-svobodu.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Po prostu SBU zrobiła z niego dowódcę sił przeciwlotniczych DRL, który kierował operacją zestrzelanie malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH17.

   Takie cuda produkują ukraińscy bezpieczniacy, a za nimi powtarzają je nasze łże media.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem w centrum Kijowa w nocy spłonął doszczętnie samochód osobowy należacy do synowej byłej szefowej ukraińskiego banku centralnego Ukrainy Walerii Hontariewej, również Walerię. Według wstepnych ustaleń pojazd miał zostać podpalony. Warto przy tym przypomnieć że samą Hontariewe jakiś czas temu potrącił w Londynie, gdzie mieszka samochód osobowy, co zakończyło sie dla niej pobytem w szpitalu. O zorganizowanie „potrącenia” oskarżyła ona oligarche” Kołomojskiego który, według niej miał, miał wygrażać że ją „sprzątnie” (Hontariewa jako szefowa banku centralnego uczestniczyła w „nacjonalizacji” jego „PRIVATBANKU”);
  https://korrespondent.net/city/kiev/4136481-v-tsentre-kyeva-shorelo-avto-nevestky-hontarevoi

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukromedia poinformowały o tym ze ukrobezpieka (SBU) prowadzi śledztwo przeciwko przedsiębiorstwu ‚Motor Sicz” w zwiazku z podejrzeniem o popełnienie pzrez nie „zdrady państwowej” poprzez prowadzenie „dywersji” oraz ‚współpracy z Rosja” (czyli państwem – agresorem wg Kijowa). Warto przy tym przypomnieć że większość pakietu akcji „Motor Siczy” miały ostatnio zakupić firmy chińskie, co bardzo nie spodobało sie USA, w sprawie wstrzymania sprzedaży „Motor Siczy” Chińczykom interweniował osobiście w Kijowie doradca d/s bezpieczeństwa narodowego Prezydenta USA John Bolton;
  https://korrespondent.net/business/companies/4136449-sbu-rassleduet-hosyzmenu-na-motor-sych

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie. W Kijowie, w pobliżu siedziby Narodowej Rady d/s Radia i Telewizji odbywaja się dwie demonstracje , jedna przeciwników prorosyjskiego polityka Wiktora Miedwiedczuka, który jednocześnie jest wąłścicielem kilku ukraińskich stacji telewizyjno – radiowych (uczestnicy domagaja się ich zamknięcia za „sianie prorosyjskiej propagandy”) oraz druga złożona ze zwolenników Miedwiedczuka. Policja nie interweniuja;
  https://24tv.ua/ru/dva_proplachennyh_mitinga_za_i_protiv_kanalov_medvedchuka_prohodjat_v_kieve_foto_video_n1201205

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Nowe”spięcie” dyplomatyczne na linii Kijów – Budapeszt. MSZ Ukrainy wyraziło oficjalny protest w związku z użyciem przez jednego z członków rządu Wegier zwrotu o trwającej na Ukrainie „wojnie domowej”;
  https://replyua.net/news/166191-v-mid-raskritikovali-vengerskogo-diplomata-za-ego-slova-o-grazhdanskoy-voyne-na-donbasse.html
  I jeszcze jedno „spięcie” dyplomatyczne tym razem pomiędzy Ukrainą a Bośnią i Hercegowiną. MSZ Ukrainy wyraziło protest po tym jak członek najwyższych władz BiH (prezydium) Milorad Dodik w wywiadzie udzielonym rosyjskim mediom mówił o „rosyjskim Krymie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4136539-myd-napravyl-bosnyy-y-hertsehovyne-notu-yz-za-zaiavlenyi-o-rossyiskom-kryme

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” z artykułem o tym jak to szef ukraińskiej państwowej kinematografii zdeklarowany „szczyry ukropatrota” Jurij Ilenko „płacił miliony hrywien producentom rosyjskich filmów”. Posród beneficjentów „milionów” rozdzielonych przez Ilenkę okazali sie być także i obecny prezydent Ukrainy Zelenskij (poprzez swoja firmę producencką, która jak wiadomo działała takze w Rosji) jak i obecny (stary/nowy) szef MSW Ukrainy Awakow;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/219665-kak-hoskino-pod-rukovodstvom-natsionalista-ilenko-platilo-milliony-prodjuseram-rossijskikh-filmov.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Na Ukrainie powołano (w końcu) Sąd Antykorupcyjny, co ogłosił oficjalnie obecny prezydent Wołodymyr Zelenskij zapowiadając jednocześnie że nowy organ, z jego pomocą, podejmie „200 sledztw przeciwko czołowym skorumpowanym politykom na Ukrainie”. Warto przy tym przypomnieć że utowrzenie na Ukrainie „sadu antykorupcyjnego” było jednym z głownych „wymogów” jakie stawiał władzom w Kijowie Zachód uzależniając od tego dalsze „kredytowanie” Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4136494-zelenskyi-y-riaboshapka-zapustyly-antykorsud

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W Kijowie pojawiła się grupa senatorów USA której wczesniej nie wpuszczona na terytorium Rosji, w związku z tym ze byli oni objęci rosyjskimi „kontrsankcjami”. Co najciekawsze w stolicy Ukrainy spotkali sie oni z nowym Prokuratorem Generalnym Rusłanem Riaboszapkom, a jako ze senatorom przewodzi Republikanin Ron Johnson można domniemywac że „przy okazji” może chodzić o pozyskanie jakiś dokumentów pomocnych przy reelekcji Donalda Trumpa („haków” na Joe Bidena);
  https://strana.ua/news/220636-henprokuror-rjaboshapka-vstretilsja-v-kieve-s-amerikanskimi-senatorami.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. OT światowe. Podczas trwającego w rosyjskim Władywostoku piątego Wschodniego Forum Ekonomicznego premier Japonii Shinzo Abe przedstawił Prezydentowi Rosji propozycje zawarcia (ostatecznego) traktatu pokojowego pomiędzy Japonią oraz Rosją. Jak informują jednak media ciągle sprawami spornymi w tej kwestii pozostaje sprawa południowych Wysp Kurylskich (wg Japonii wciąż do niej należących) oraz „zobowiązań wojskowych” Japonii wobec USA, na co zwrócił uwagę Prezydent Rosji;
  https://www.interfax.ru/vef2019/675242
  Ps. Warto przy tym zwrócić uwagę jak bardzo „elastyczna” jest polityka Japonii wobec Rosji, która od czasu IIWŚ nie podpisała oficjalnego traktatu pokojowego z tym państwem, wciąż obwinia ją o „okupację” swojego terytorium, a jednocześnie coraz bardzie „rozkręca” współprace ekonomiczną…

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Tymczasem na kijowskim Majdanie zebrali się „ukropatrioci” oraz „porochoboty” (zwolennicy Poroszenki) i „wyznaczyli” nowym władzom Ukrainy „czerwona linię” której nie mogą przekroczyć (czyli próbować porozumieć się z Rosją). Akcja ma zwiazek z dzisiejszą decyzją sądu w Kijowie o zwolnieniu z aresztu Władimira Cemacha (patrz pierwszy wpis dzisiaj);
  https://strana.ua/news/220765-video-v-kieve-na-majdane-natsionalisty-i-porokhoboty-protiv-obmena-plennymi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie. Narodowa Rada d/s Radiofonii i Telewizji wystąpiła do sądu o cofniecie licencji oskarżanej o „prorosyjskość” telewizji „NewsOne”, co spotkało sie z ogromną krytyką w „ukraińskim internecie”, gdzie pojawiły sie m.in głosy o tym ze „władze co prawda się zmieniły, ale ich polityka pozostaje taka sama”;
  https://strana.ua/news/220700-newsone-novosti-sotsseti-obsuzhdajut-reshenie-natssoveta-kotoryj-peredal-v-sud-vopros-annulirovanija-litsenzii.html
  Prawdopodobnie to samo może czekać lwowską telewizję „ZIK” powiązaną dawniej z burmistrzem Lwowa Andrijem Sadowym. Jako że „ZIK” o „prorosyjskość” nijak oskarżyć nie można pojawiły się spekulacje że powodem takich działań (z polecenia obecnych władz w Kijowie) wobec obu stacji jest to ze właścicielem zarówno „ZIK” jak i „NewsOne” jest deputowany z frakcji parlamentarnej ‚Opozycyjna platforma – Za życie” Taras Kozak, a jak wiadomo „Opozycyjna platforma” jest obecnie największym ugrupowaniem opozycyjny w obecnej Radzie Najwyższej Ukrainy;
  https://strana.ua/news/220737-telekanal-zik-ozhidaet-vneplanovaja-proverka-natssoveta-po-tv.html
  A tymczasem szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini w oficjalnym piśmie „oczekuje od ukraińskich władz pełnego zbadania ataku na siedzibę kanału „112.ua”. Warto przy tym dodać że w „ukraińskim internecie” pojawiły się spekulacje ze kolejny „do odstrzału” po „NewsOne” i „ZIK” moze być właśnie kanał ‚112.ua”;
  https://strana.ua/news/220742-v-es-ozhidajut-chto-ukrainskie-vlasti-rassledujut-obstrel-telekanala-112.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ukrainska policja na wniosek prokuratury obwodu kijowskiego ściga listem gonczym byłego deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Partia Radykalna” (Ołeha Laszki) Serhija Skuratowskiego. Jest on oskarżony o to że w październiku zeszłego roku napadł i skatował, a takze groził „rozwaleniem w lesie”, przewodniczącego jednego z samorządów wiejskich w obwodzie kijowskim w związku z konfliktem jaki trwał pomiedzy nim a owym samorządem w związku z „zakupem” przez Skurtowskiego ziemi (30 tysięcy hektarów terenów łowieckich) w okolicy;
  https://strana.ua/news/220669-skuratovskij-objavlen-v-rozysk-chto-proizoshlo-v-kevskoj-oblasti.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. „By na Ukrainie żyło sie lepiej (oczywiscie tylko wybranym)!”. W ukromediach pojawiły sie informacje o tym ze należąca do „nadprezydenta Ukrainy” oligarchy Kołomojskiego grupa finansowa „PRIVAT” faktycznie zmonopolizowała przeładunek produktów naftowych na Ukrainie i zaczęła podnosić ceny. Wszystko to ma związek z prowadzoną przez władze Ukrainy polityka uniezależniania sie od dostaw produktów naftowych z Rosji, zastąpione one zostały produktami sprowadzanymi drogą morską z innych źródeł, a przeładunki w ukraińskich portach kontroluje własnie grupa ‚PRIVAT” Kołomojskiego;
  https://112.ua/ekonomika/kolomoyskiy-monopoliziroval-perevalku-nefteproduktov-v-ukraine-iz-za-chego-oni-obhodyatsya-potrebitelyu-dorozhe-istochnik-506009.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.