Wojna domowa na Ukrainie 7.09.2019r.- 1553 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina jest poligonem dla realizowanej przez Federację Rosyjską koncepcji wojny hybrydowej.”

„O bezpośrednim zaangażowaniu Kremla (na Ukrainie- dopisek mój) świadczą właśnie twarde dowody, jak ujawnione i opisane w raporcie dokumenty i korespondencja Surkowa. Ukraina jest w pewnym sensie dla Rosjan poligonem doświadczalnym, testującym najnowocześniejsze narzędzia manipulacji i wywierania wpływu na poszczególne grupy społeczne. Mamy raport przedstawiający działania, które zaczęły się w 2014 r. i trwają do dziś”– powiedziała polska europoseł z ramienia PiS, Anna Fotyga, która wraz z brytyjskim konserwatywnym europosłem Geoffrey’em Van Ordenem zorganizowała prezentację w Parlamencie Europejskim raportu „The Surkov Leaks: The Inner Workings of Russia’s Hybrid War in Ukraine”.

„The Surkov Leaks: The Inner Workings of Russia’s Hybrid War in Ukraine”, został napisany wspólnymi siłami; Ukrainka Alja Szandra, redaktorka naczelna gazety internetowej „Euromaidan Press” wraz Brytyjczykiem Robertem Seelym.

Raport ten opiera się na domniemanej zawartości skrzynki mailowej Władisława Surkowa-
wpływowego doradcy rosyjskiego prezydenta Wołodymyra Putina.

Z zawartości maili wynika, że Surkow otrzymywał bardzo dokładne analizy ukraińskiego środowiska medialnego i politycznego, także na poziomie lokalnym.

„Rosja wie, jak pracujemy, myślimy, co czujemy w poszczególnych częściach kraju”– powiedziała Alija Szandra.

Raport ma ambicje być przewodnikiem po strategii i taktyce Kremla wobec Ukrainy od rozpoczęcia konfliktu z tym krajem. Przecieki dotyczą okresu, w czasie którego rosyjskie władze realizowały projekt „Noworosja”, począwszy od 2014 r., którego celem jest oderwanie południowo-wschodnich regionów Ukrainy od reszty tego kraju. W ostateczności, gdy to się nie udało, Kreml zaczął promować ruchy separatystyczne na Ukrainie, czego ostatecznym celem ma być federalizacja. Dowody na to znajdować się mają w zawartości skrzynki mailowej SUrkowa:

„W korespondencji widzimy jasno, jak Rosja kontrolowała i finansowała tzw. republiki, angażowała się w wybór ich władz. Podobnie było w Gruzji. Dla tych, którzy jeszcze w to wątpią, w raporcie znajdują się twarde dowody”– przekonuje Alija Szandra.

„Z dokumentów wiemy, że jedną z pierwszych decyzji w tzw. republikach ługańskiej i donieckiej było utworzenie centrów prasowych. Rozprzestrzenianie własnej narracji, sianie dezinformacji i propagandy od dekad jest kluczowe i charakterystyczne dla wszystkich rosyjskich działań militarnych” uzasadniła swoją tezę, Szandra.

Wskazała ona również na fakt, że Rosjanie zależnie od wyników badań społecznych, dobierają bardzo atrakcyjną dla mieszkańców danych regionów narrację. I tak, wg. niej; „w regionie zaporoskim, dotkniętym degradacją środowiska, argumentem dla przekazania większej władzy na poziom regionalny jest właśnie ekologia, o którą lepiej troszczyć się mają władze lokalne”. „Z kolei w Odessie były to kwestie gospodarcze, uczynienia z ważnego portu i regionu niezależnej wielkiej strefy ekonomicznej poprzez nadanie jej specjalnego statusu. Jasne jest, że tak dobrana narracja znajdowała posłuch w lokalnych społecznościach”– dodała Szandra.

Ponadto zwróciła ona uwagę na fakt, że do tzw. działań hybrydowych wykorzystywane są nie tylko media, ale też aktywiści czy nawet politycy, co uzasadniła tym, że „znacznie łatwiej skorumpować lokalnych polityków, niż tych na poziomie centralnym, łatwiej jest na nich wpływać, wymuszać lobbing u władz centralnych, a docelowo- zablokować aspiracje unijne i NATO-wskie, jeśli trzeba na to zgody autonomicznych regionów”. Dywersyfikacja źródeł przekazu, segmentacja odbiorców, niuansowanie narracji, często nawet pobieżnie krytycznej wobec Kremla, ale zgodnej z jego strategią, przypominały maszynę propagandową dobrze znaną z czasów „zimnej wojny”, jaką m.in. uprawiały finansowane przez służby specjalne media „wolnego świata” („Wolna Europa”, „Głos Ameryki”,
„BBC”
idt. itp) wobec ludności zamieszkującej kraje obozu demokracji ludowej i ZSRR.

Szandra scharakteryzowała postać Surkowa, podkreślając, że „nazywany jest on współczesnym Rasputinem”– od Grigorija Rasputina, jednego z najbardziej wpływowych ludzi pod koniec rządów cara Mikołaja II. Ciekawe tylko co miała na myśli, czy jego zakulisowe wpływy, czy też inne ukryte walory 🙂

Jak wiadomo Surkow studiował aktorstwo i to widać w sposobie jego „pracy” na Ukrainie, poprzez kreowanie rzeczywistości czy wykorzystywanie „aktorów” odgrywających określone role. W projekcie federalistycznym rozdzielił role ze swojego scenariusza pomiędzy różnych aktywistów, polityków, dziennikarzy, ekspertów, którzy promowali to samo przesłanie. „Oni wszyscy byli marionetkami użytymi do tworzenia wirtualnej rzeczywistości, by przekonać Ukraińców, że danie regionom większej władzy to dobry pomysł, że Rosjanie może nie są tak złymi sąsiadami” wyjaśniła Szandra, zapominając przy tym dodać, że obecnie na Ukrainie rządzi zawodowy komik i jego drużyna, a kierownikiem tego towarzystwa jest oligarcha Igor Kołomojski.

Natomiast- zdaniem Szandry, kolejnym celem Surkowa było pogłębienie przepaści pomiędzy społeczeństwem a liderami państwa, demoralizacja społeczeństwa, wywołanie sprzeciwu wobec mobilizacji:

„Za aktywistami, plakatami, artykułami prasowymi czy komentarzami internetowymi stał Surkow i jego pieniądze, co widzimy w przesyłanych mu kosztorysach poszczególnych kampanii. Niestety, niezwykle istotnymi czynnikami ułatwiającymi rosyjską grę są także słabość ukraińskiego państwa, słabość struktur państwowych, ale też środowiska medialnego, czy wreszcie podatność na korupcję. Oraz lokalni ukraińscy kolaboranci, których Kreml doskonale potrafi wykorzystywać jako swoje narzędzie”- wyjaśniła Szandra.

Zwróciła przy tym uwagę na fakt, iż także z kierunku Zachodu pojawiały się głosy spójne z rosyjską strategią:

„Politycy i eksperci z wielu państw UE przekonywali nas, że federalizacja państwa jest europejską praktyką. Także naciski związane z wolnością prasy, pomijające zupełnie rosyjskie działania, czy strukturę ukraińskiego rynku mediów, wspierały raczej rosyjską strategię”.

Jeśli chodzi o wspomnianą przez Szandrę „strukturę ukraińskiego rynku mediów”, to jest on zdominowany przez media, których właścicielami są najwięksi ukraińscy oligarchowie, pozostała zaś niszowa część mediów finansowana jest przez różne lobby zachodnie, m.in. również przez amerykańskiego amerykańskiego spekulanta giełdowego- Sorosa.

I takie są główne spoiwa tego niby sensacyjnego raportu, który jak wiatr w żagle złapała nic nie robiąca w PE europosłanka z ramienia PiS, Anna Fotyga, która już wcześniej wykazała swój „wysokiego lotu profesjonalizm dyplomatyczny” stojąc na czele MSZ, w czasach pierwszych niechlubnych rządów koalicji PIS-Samoobrona-LPR.

Na podsumowanie tych wypocin Alij Szandry i Roberta Seelyma, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wszystko to co oni zarzucają władzą Rosji, w przede wszystkim atakowanemu przez nich Surkowowi, to jest normalna i standardowa procedura wszystkich liczących się państw na świecie, które chcą odegrać w nim jeszcze jakąś rolę.

Tak więc, bardzo dobrze pasuje tu do tej całej historii podsumowanie jej powiedzeniem, że „przyganiał kocioł gankowi” (ang. „the pot calling the kettle black”) 🙂

https://rusi.org/sites/default/files/201907_op_surkov_leaks_web_final.pdf,

http://fotyga.pl/2019/09/the-surkov-leaks-the-inner-workings-of-russias-hybrid-war-in-ukraine/,

https://twitter.com/bobseely,

https://twitter.com/alyashandra,

http://euromaidanpress.com/author/alya/,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Stan wzmożonej wrogiej aktywności ukraińskich żołnierzy biorących udział w Operacji Połączonych Sił w Donbasie- a szczególnie na donieckim odcinku frontu, nadal jest na dość wysokim poziomie działań zbrojnych. nadal też celem ostrzału są obiekty i ludność cywilna.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 05:45 a 17:40, przy użyciu: ciężkich haubic kaliber 152 mm (30 pocisków), moździerzy kaliber 120 (19 min) i 82 mm (33 miny), wyrzutni kierowanych rakietowych pocisków przeciwpancernych PTUR (1 rakieta) oraz granatników AGS-17 (37 granatów) i RPG-7 (10 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice i obrzeża Doniecka (teren osiedla przy kopalni Trudowskaja, Spartakus i Jasinowata) oraz najbardziej intensywnie południowy odcinek frontu (Grigorowka, Kozaczkoje, Kaczkarskoje, Leninskoje, Komiternowo i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DLR spadło 145 pocisków (wobec 114 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 4 domów w chutorze „Róża” koło Kaczkarskoje- na południowym odcinku frontu, które znajdują się przy ulicy Centralnej nr. 1, 4, 6 i 7 oraz uszkodzenie linii energetycznej, a także sieci gazowej na osiedlu przy kopalni Trudowskaja koło domu nr. 41 przy ulicy Czerwonej Gwiazdy. Ponad to zostały ranne dwie kobiety w chutorze „Róża”, z których młodsza 57-letnia, została poparzona w 2 i 3 stopniu oraz 75-letnia, która została poważnie kontuzjowana. Natomiast w miejscowości Kaczkarskoje w wyniku eksplozji pocisków ciężkiej artylerii kaliber 152 mm zostały wybite szyby w tamtejszej szkole podstawowej i przedszkolu.

Tak wygląda ten obiecywany pokój w wykonaniu- tym razem prezydenta Zełenskiego.

Poniżej graficzny wykres aktywności zbrojnej ukraińskiej Operacji Połączonych Sił w Donbasie na donieckim odcinku frontu w ciągu minionego tygodnia:

Poza tym w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz automatycznego granatnika AGS-17, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał przeprowadzono w kierunku Kalinowo-Borszczewatoje i Zołotoje-5.

Jak na razie, strat i szkód nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 07 вересня 2019 року.

06 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами калібрів озброєння. Крім того, застосував гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 10 обстрілів позицій об’єднаних сил:
двічі поблизу ПАВЛОПОЛЯ – з автоматичного гранатомета, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї;
тричі в районі ВОДЯНОГО – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм, міномета калібру 120 мм;
неподалік ГРАНІТНОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм;
поблизу КРАСНОГОРІВКИ – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
двічі неподалік НОВОТРОЇЦЬКОГО – з автоматичного гранатомета, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл позицій об’єднаних сил:
поблизу Оріхового – з гранатометів різних систем.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами калібрів озброєння. Крім того, застосував великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 1 обстріл позицій об’єднаних сил:
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл позицій об’єднаних сил:
в районі НОВГОРОДСЬКОГО – з міномета калібру 82 мм.”

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.09.2019r.- 1553 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek o „powstaniu z kolan” ogłoszonym przez tzw. rząd warszawski, czyli…
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/zdecydowana-reakcja-mosbacher-na-postulat-by-polska-byla-mniej-zalezna-od-usa/
  …po to tylko „powstaliśmy z kolan” by wpaść w „objecia” (czy raczej „łapska”) „sojuszników zza Oceanu” z których z kolei chcą nas „wyrwać” Niemcy, którzy jak wiadomo od wieków byli nam bardzo „przyjacielscy”…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem rozpoczęła sie wymiana więźniów (chyba już na serio) pomiędzy Ukrainą i Rosją
  https://strana.ua/news/220896-obmen-plennymi-7-sentjabrja-mezhdu-ukrainoj-i-rossiej-novosti-foto-i-video-sentsov-tsemakh-sushchenko.html
  https://strana.ua/news/221014-obmen-7-sentjabrja-samolet-iz-rossii-prizemlilsja-v-kieve.html
  W ‚rosyjskim internecie” pojawiły sie informacje że tylko część więźniów zwolniona przez Ukraine to obywatele Rosji, reszta to obywatele Ukrainy zatrzymani pod zarzutami „działalności antypaństwowej” itp.
  https://peremogi.livejournal.com/47226368.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. I kolejna odsłona „ukrainiangate”, czyli „The Washington Post” pisze o tym że prezydent USA Trump domaga się od Prezydenta Ukrainy by ten „zbadał” działalność byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, obecnie jego głownego kontrkandydata w nadchodzących wyborach, na Ukrainie. W artykule napisano dosłownie ze Trump stara się „wymusić interwencję Zelenskiego w najbliższych wyborach prezydenckich w USA’, a pomóc ma w tym m.in ostatnia decyzja Trumpa o „zawieszeniu” pomocy finansowej dla Ukrainy;
  >https://www.washingtonpost.com/opinions/global-opinions/is-trump-strong-arming-ukraines-new-president-for-political-gain/2019/09/05/4eb239b0-cffa-11e9-8c1c-7c8ee785b855_story.html?noredirect=on

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Koniec wstrzymywania przez władze w Kijowie wypłaty świadczeń (emerytur, rent) mieszkańcom republik z Donbasu? W ukromediach pojawiła sie informacja ze nowa minister polityki społecznej Ukrainy Oksana Koljada chce ostatecznie uregulować owa kwestię, ale tak by „nie finansować terrorystów”, czyli z pominieciem tamtejszych republikańskich urzędów. Dlatego też władze w Kijowie miałyby przekazywać pieniądze „międzynarodowym organizacjom” które przekazywałyby je bezpośrednio „zainteresowanym”;
  https://lb.ua/news/2019/09/06/436643_noviy_ministr_rassmotrit.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W Odessie „ukropatrioty” oraz „porochoboty” zorganizowali wiec poparcia dla odwołanego ze stanowiska, decyzją samorządu regionalnego, dyrektora Muzeum Sztuki Ołeksandra Rojtburda. „Zasłynął” on m.in z „gorącego” tego co zrobili „ukropatrioci” w Domu Związków Zawodowych w Odessie w maju 2014 roku, a także ze swoich „bohomazów” o „tematyce pornograficznej”;
  https://lb.ua/culture/2019/09/07/436652_odesse_prohodit_miting_podderzhku.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli czyżby buńczucznym zapowiedziom tzw. rządu warszawskiego o „pełnym odcięciu się od dostaw gazu z Rosji”, jednak „po cichu” zabezpieczano sobie taką możliwość?
  Pojawiła sie bowiem informacja o rozpoczęciu przez RP budowy połączenia gazowego ze Słowacją;
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-09-06/rozpoczeto-budowe-polaczenia-gazowego-ze-slowacja/
  A jak wiadomo na Słowację ma dotrzec jedna z „odnóg” rosyjskiego gazociągu ‚Turecki Potok”;
  https://warsawinstitute.org/pl/turecki-potok-wkracza-europy-srodkowej/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Teraz już wiadomo przed czym „ugiął się” Putin i dlatego zwolnił m.in Ołeha Sencowa…
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosja-i-ukraina-dokonaly-wymiany-wiezniow-msz-polski-reaguje/c5tdd3e
  Cytat „Cieszymy się, że powrócił do kraju także reżyser Ołeh Sencow, ubiegłoroczny laureat nagrody Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza Pro Dignitate Humana, przyznawanej za pełne poświęcenia i bezkompromisowe działania w obronie osób prześladowanych i niezłomną postawę w obronie praw jednostki i godności ludzkiej”

  „EL CZAPO” rządzi…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli Michał Pytlik działacz skrajnie lewicowej partii „Razem” z Opola wszedł do siedziby z parasolką, a wyszedł z…torbą fotoreportera i jej zawartością za kilka tysięcy złotych;
  >https://twitter.com/magdziarz_m/status/1170278893217038336
  Warto zauważyć ze GenSek „partii „Razem” Adrian Zandberg (ksywa „Duńczyk”) od lata słynie z tego że „walczy o uczciwość”…
  https://dorzeczy.pl/kraj/111836/Milion-mieszkan-i-nowy-system-refundacji-lekow-Zandberg-Panstwo-bedzie-uczciwym-pracodawca.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. W temacie wymiany jeńców, zadowolenie wyrazili przedstawiciele państw „G7” na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/221054-posly-bolbshoj-semerki-poprivetstvovali-obmen-plennymi.html
  W zwiazku z wymianą jeńców Ukrainę oraz Rosję pozdrowiła Kanclerz Niemiec;
  https://strana.ua/news/221069-merkel-pozdravila-s-udachnym-obmenom-plennymi-mezhdu-rf-i-ukrainoj.html
  Podobne pozdrowienia Ukrainie oraz Rosji przekazał szef MSZ Francji;
  https://strana.ua/news/221070-zhan-iva-le-driana-ministr-inostrannykh-del-frantsii-privetstvuet-obmen-plennymi.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.