Wojna domowa na Ukrainie 10.09.2019r.- 1556 dzień od nowego rozejmu.


„Rosja nadal przyczynia się do niestabilności, ponieważ narusza integralność terytorialną swoich sąsiadów”- powiedział Mark Esper podczas konferencji prasowej w Paryżu po spotkaniu z francuskim prezydentem Emmanuelem Marconem.

W odpowiedzi na tezę Marcona, że odsuwanie Rosji od Europy to duży błąd strategiczny, a nowy projekt europejski jest niemożliwy bez głębokiej rewizji więzi z Moskwą, szef Pentagonu odpowiedział, że „byłoby wspaniale, gdyby Rosja zachowywała się jak bardziej normalny kraj, który podziela zachodnie wartości podzielane przez Stany Zjednoczone, Francję i naszych innych sojuszników z NATO. (…) Rosja musi zmienić swoje zachowanie i postępować zgodnie z zasadami i normami które ustaliliśmy. To najlepszy sposób na postęp”.

Następnie Mark Esper wyjaśnił, że Stany Zjednoczone w stosunku do Rosji mają na celu postawienie jej „na lepszej drodze, na której możemy współpracować i koncentrować się nie na różnicach, ale na tym, w czym się zgadzamy i współpracować dla naszego wspólnego dobrobytu gospodarczego, promując nasze wartości i interesy”.

Jednak prezydent Emmanuel Macron uważa, że takie „działanie ze stanowiska słabości wobec Rosji” nie leży w interesie Francji, dlatego jego zdaniem „należy przemyśleć tę gramatykę (przedstawioną przez amerykańską administrację- dopisek mój) bardzo głęboko”.

Tak obecnie wygląda konflikt światowego hegemona z jego sojusznikami z paktu NATO o stosunek do Rosji.

Oczywiście samej Rosji nikt nie pyta, co ona na to?

Co nie znaczy, że rozmowy o niej są jej obojętne.

Oczywiście także obraźliwe słowa szefa amerykańskiego Pentagonu są przez rosyjskie władze dostrzegane, i budzą w nich określone emocje.

Dlatego też w reakcji na ostatnie oświadczenie Espera w Paryżu głos zabrali rosyjscy ministrowie spraw zagranicznych i obrony, Siergiej Ławrow i Siergiej Szojgu. Skomentowali oni słowa szefa Pentagonu, który powiedział, że Rosja powinna zachowywać się „jak normalny kraj”:

Szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow stwierdziła, że „jeśli tak powiedział, to zauważam, że namawiał nas do działania jak normalny kraj, a nie jak Stany Zjednoczone, ponieważ w przeciwnym razie musielibyśmy, działając jak Stany Zjednoczone, zbombardować ten sam Irak, tę samą Libię, z rażącym pogwałceniem międzynarodowego praw, musielibyśmy przeznaczyć miliony w budżecie państwa na interwencje w sprawach innych krajów, tak jak zrobił to Kongres, polecając Departamentowi Stanu wydawać 20 milionów dolarów rocznie na ‚promocję demokracji’ w Rosji i prawdopodobnie powinniśmy poprzeć zbrojny i niekonstytucyjny zamach stanu dokonany przez Stany Zjednoczone ze swoimi najbliższymi sojusznikami w lutym 2014 r., kiedy to opozycja ukraińska pod naciskiem radykałów, neonazistów, złamała porozumienie pod podpisami państw członkowskich UE”.

Jak zauważył minister Ławrow, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest normalność w rozumieniu amerykańskich kolegów, w szczególności pana Espera.

Następnie szef rosyjskiej dyplomacji przypomniał, że Esper jest nowym kolegą ministra obrony Rosji, Siergieja Szojgu, i udzielił mu głosu:

„Trudno coś dodać. Jedyne, co chcę powiedzieć, to to, że prawdopodobnie nadal będziemy ‚nienormalni’ ”– powiedział Szojgu.

No i tu dochodzimy do kwestii, co to jest normalność w mierze państw?

Opowiem krótko, normalny jest ten kraju, który postępuje w swej polityce wewnętrznej i międzynarodowej, w sposób całkowicie racjonalny. Tak gdzie czynnik racjonalności nie występuje, jest to dowodem na nienormalność kraju.

Trochę w tej sprawie wyjaśnił w powyżej zamieszczonym cytacie szef rosyjskiej dyplomacji, resztę zaś każdy musi sobie dopowiedzieć już sam.

Ja dodam tylko, że Polska zawsze przegrywała, bo jej elity przywódcze postępowały irracjonalnie, czyli nie normalnie. Dziś jest podobnie. A gdy do tego jesteśmy wasalem nienormalnego hegemona, to do tragedii jest już tylko jeden krok. Z tym, że hegemonowi włos z głowy nie spadnie, zaś tu nie pozostanie kamień na kamieniu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Esper,

https://www.defense.gov/Our-Story/Biographies/Biography/Article/1378166/dr-mark-t-esper/,

https://twitter.com/esperdod,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 07:20, a 23:05, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 1222 mm (5 pocisków), moździerza kaliber 82 mm (2 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (160 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (13 granatów) i SPG-9 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Zajcewo), okolice i obrzeża Doniecka (teren lotniska oraz Spartakus, Aleksandrowka i Krutaja Bałka), a także południowy odcinek frontu, gdzie ostrzały były najbardziej intensywne (Dokuczajewsk, Stiła, Pietrowskoje, Nowaja Mariewka i Komiternowo).

W wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły 184 pociski (wobec 74 z dnia poprzedniego) co spowodowało uszkodzenie domu jednorodzinnego w Komiternowie przy ulicy Achmatowej nr. 32. Na szczęście nie ma ofiar wśród ludności cywilnej.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1, a także granatników AGS-17, SPG-9 i broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w okolicy Łogwinowa i Kalinowa.

Jak dotąd, strat i szkód nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 10 вересня 2019 року.

09 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 13 разів порушили режим припинення вогню.
Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами калібрів озброєння. Крім того, з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 9 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
тричі неподалік Водяного – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Новотроїцького – зі стрілецької зброї;
неподалік Авдіївки – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Опитного – з автоматичного гранатомета;
двічі поблизу Павлополя – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 4 обстріли позицій Об’єднаних сил:
неподалік Зайцевого – з міномета калібру 82 мм;
двічі поблизу Троїцького – зі стрілецької зброї;
неподалік Причепилівки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

За минулу добу внаслідок ворожих обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил один військовослужбовець отримав бойове поранення.

Від початку поточної доби порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації та її найманців не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.09.2019r.- 1556 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam. Mam ogromną prośbę. Dawno temu bodajże kolega Salceson zapodawał tu na forum link do opracowania kanadyjskiego historyka na temat tzw. „hołodomoru”. Padł mi ostatnio komputer i sporo ściągniętych pdf-ów poszło szczekać 😦

  Jeśli ktoś pamięta ten fakt lub może ściągnął tę publikację – proszę o info. Będę zobowiązany.

  Pozdrawiam i przepraszam za prywatę

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT zza Oceanu, czyli kolejna odsłona „ukrainiangate”. Tym razem Izba Reprezentantów USA wszczęła dochodzenie w sprawie możliwej presji Donalda Trumpa i jego prawnika Rudy’ego Giulianiego na władze ukraińskie, w celu uąłtwienia ponownego wyboru Trumpa na urząd. Chodzi oczywiscie o zbieranie przez Trumpa na Ukrainie kompromitujacych dokumentów na jego głównego kontrkandydata (Demokratów) Joe Bidena;
  https://www.reuters.com/article/us-usa-trump-ukraine-giuliani/house-committees-launch-probe-of-trump-giuliani-and-ukraine-idUSKCN1VU1SA

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT szpiegowskie, czyli o „wywiezieniu przez Amerykanów cennego szpiega z Rosji w 2017 roku”. Chodzi prawdopodobnie o niejakiego Olega Smoelnkowa, którego jak sie okazuje nikt z Rosji nie wywoził, a sam wyjechał wraz z rodziną na wakacje do Czarnogóry, skąd najprawdopodobniej „nawiał” do USAmanów. Pojawiły sie takze informacje dotyczące jego „cenności”, wg jednych źródeł miał byc mało znaczącym pracownikiem Administracji Prezydenta Rosji pozbawionym dostępu do ważnych informacji. Według innych miał jednak pracowac z Jurijem Uszakowem, który obecnie pełni funkcję doradcy Prezydenta Rosji d/s miedzynarodowych;
  https://strana.ua/news/221422-stalo-izvestno-imja-amerikanskoho-krota-v-kremle-i-chto-on-moh-peredat-v-vashinhton.html
  https://korrespondent.net/world/4138114-smy-nazvaly-ymia-vyvezennoho-yz-rossyy-shpyona-ssha
  I teraz wyjaśnienie po co ta cała sprawa została ujawniona teraz (nota bene przez znany ze swoich prodemokratycznych i antytrumpowych „pogladów” The New York Times), czyli ów „cenny szpieg” miał ujawnić to ze Prezydent Rosji miał nakazać „wmieszanie się w wybory w USA w 2016 roku”. Jak widać Demokraci podjęli „kontrofensywę” przeciwko Trumpowi, próbując znowu „odgrzać kotleta” w postaci oskarzenia US Donalda o to ze rządzi USA dzięki Putinowi, czyli jest jego „agentem”…
  https://korrespondent.net/world/4138073-shpyon-ssha-zaiavyl-o-prykaze-putyna-vmeshyvatsia-v-amerykanskye-vybory-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem w Rosji, gdzie spłoneła do cna Syberia, a radioaktywne chmury spowiły cały obwód archangielski. „Proliberalny” portal „RBK.ru” poinformował o tym ze Rosja po raz pierwszy od wprowadzenia pierwszych sankcji przeciwko niej i załamaniu cen ropy w 2014 roku odnotowała „zerowy” dług publiczny. Jak informuje portal udało się to dokonać dzieki rekordowym rezerwom jakie zgromadziło to państwo;
  https://www.rbc.ru/economics/10/09/2019/5d7222999a7947687c1da435
  Plus pojawiła sie informacje że podczas Międzynarodowego salonu Lotniczego „MAKS 2019” jaki odbywał się niedawno w Rosji, zawarła ona kontrakt z Algierią o wartosci 2 miliardów dolarów na sprzedaż temu krajowi swoich samolotów bojowych (MiG – 29 oraz Su – 30);
  https://www.vedomosti.ru/politics/articles/2019/09/09/810856-alzhir-kupil-istrebiteli
  https://www.menadefense.net/algeria/6178/

  Polubione przez 2 ludzi

 5. I powrót na Ukrainę, gdzie „generalissimus” Poroszenko kolejny już raz „olał” wezwanie na stawienie się, w celu złozenia zeznań, w ukraińskim Państwowym Biurze Śledczym;
  https://www.unn.com.ua/ru/news/1823517-poroshenko-vkotre-ne-zyavivsya-na-dopit-v-dbr
  A burmistrz Dniepra, były bliski współpracownik Kołomojskiego, Borys Fiłatow opowiedział w ukromediach jak to oligarcha obecnie zaczął się przyjaźnić („jedzą razem kotlety” jak opowiedział Fiłatow) z byłym doradcą Poroszenki Granowskim. Fiąłtow oskarzył Granowskiego o to ze m.in doprowadził do rozbicia i zamkniecia w areszcie lidera ugrupowania „UKROP” założonego przez Kołomojskiego. Nie wyjaśnił jednak czy Granowski „zaprzyjaźnił się” z Kołomojskim „z własnej woli”, czy też może robi to na polecenie Poroszenki;
  https://strana.ua/news/221404-filatov-rasskazal-o-druzhbe-kolomojskoho-s-hranovskim.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. ‚Pokojowo nastawieni” i „skazani za niewinność” ukraińscy więźniowie którzy powrócili na Ukrainę w ramach wymiany, teraz nagle przestali być tacy „pokojowi i niewinni”. „Reżyser” Ołeh Sencow zapowiedział swój „powrót na Krym”, ale tylko na ukraińskim czołgu;
  https://strana.ua/news/221468-oleh-sentsov-zajavil-chto-planiruet-zhit-v-kieve.html
  Z kolei Ołeksandr Kolczenko potwierdził ze dokonał tego za co skazał go rosyjski sąd, czyli brał udział w podpaleniu siedziby ugrupowania „Jedna Rosja” w Symferopolu;
  https://strana.ua/news/221474-kolchenko-priznalsja-v-podzhohe-ofisa-edinoj-rossii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraina w UE? Nie prędzej niż za 5 do 10 lat, do takich „zdradzieckich” wniosków doszedł nowy przewodniczacy komisji d/s polityki międzynarodowej Rady Najwyższej Ukrainy Bohdan Jaremenko. Jako powód takiego „opóźnienia” w ukraińsko – unijnej integracji podał sytuację w jakiej znajduje sie obecnie Ukraina oraz sama Unia, która takze pogrążona jest w kryzysie w związku z tym jak ma dalej funkcjonować. A Ukraina w jakim stanie sie obecnie znajduje chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć…
  https://strana.ua/news/221499-bohdan-jaremenko-zajavil-chto-v-blizhajshie-hody-ukrainu-v-es-ne-pozovut.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińska codzienność, na ukraińskiej Bukowinie ukraińscy pogranicznicy odkryli „rurociąg” którym przemytnicy szmuglowali do Rumunii papierosy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4138257-kontrabandysty-prokladyvaly-truboprovod-dlia-syharet-na-bukovyne
  W jednej z miejscowości obwodu kijowskiego policjanci mieli „MEGA FUKSY”, PONIEWAZ MĘŻCZYZNA KTÓREGO PRZYSZLI ARESZTOWAĆ ZABARYKADOWĄŁ SIE W SWOIM DOMU I RZUCIŁ W NICH DWA GRANATY (!) Które na szczęście dla nich nie wybuchły;
  https://korrespondent.net/ukraine/4138335-na-kyevschyne-muzhchyna-pry-zaderzhanyy-brosal-v-kopov-hranaty
  Z kolei w jednej z miejscowości obwodu rówieńskiego w nocy ostrzelano dom należący do przewodniczacego jednego z lokalnych samorządów. Na szczęście dla przewodniczącego i jego rodziny najbardziej ucierpiał zaparkowany na podwórku samochód osobowy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4138272-v-rovenskoi-oblasty-obstrelialy-dom-hlavy-terhromady

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze potwierdził oskarżenia ze strony „separatystów” oraz organizacji międzynarodowych (ONZ, Amnesty International) na temat tego ze ukrobezpieka (SBU) wymusza zeznania na zatrzymanych przez siebie osobach poprzez tortury. PBŚ ujawniło bowiem ze prowadzi śledztwo przeciwko funkcjonariuszom SBU, którzy jeszcze w kwietniu 2016 roku mieli torturować wiezionego przez siebie mężczyzne w celu wymuszenia na nim podpisania „dokumentów”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4138339-sotrudnykov-sbu-podozrevauit-v-pytkakh-zaderzhannoho

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT zza Oceanu, gdzie US Donald popędził ze stanowiska swojego doradcę d/s bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona podobno przeważyło to ze „prowadził własną politykę niezależną od Białego Domu”, która co warto przypomniec zakończyła sie m.in „blamażem” w Wenezueli;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/john-bolton-doradca-ds-bezpieczenstwa-zwolniony-przez-donalda-trumpa/j9k3b89
  Ukromedia przypominają takze że „odstawka” Boltona nastąpiła po jego niedawnej wizycie w Kijowie, gdzie spotkała się m.in z nowym Prokuratorem Generalnym Ukrainy. Może wiec mieć to zwiazek z szukaniem na Ukrainie „haków” na Joe Bidena (Bolton ich nie znalazł lub nie chciał znaleźć);
  https://strana.ua/news/221570-prezident-ssha-uvolil-sovetnika-dzhona-boltona-kotoryj-vernulsja-iz-kieva.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Pierwsze „draki”, na razie słowne, w nowym ukraińskim parlamencie. Iryna Heraszczenko z frakcji „Europejska Solidarnosć” (Poroszenki) nazwała deputowanych z frakcji „Sługa Narodu” (Zelenskiego) kolejnymi „zielonymi ludzikami”, po tych z Krymu, którzy „najechali Ukrainę”. Interweniował przewodniczacy Rady Najwyższej Razumkow z frakcji „Sługa Narodu” przywołujac ją do porządku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4138393-heraschenko-y-razumkov-ustroyly-perepalku-v-rade

  Polubione przez 3 ludzi

 12. OT z Dalekiego Wschodu, gdzie BBC poinformowało ze władze Japonii zamierzają do 2022 roku spuścić wprost do Pacyfiku setki ton radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej Fukushima. Co ciekawe sprzeciwili sie temu japońscy rybacy, ale „naukowcy” uspokajają i mówią o niskim ryzyku dla zdrowia ludzi oraz zwierząt spowodowanym zrzucaniem radioaktywnej wody do oceanu
  https://www.bbc.com/news/world-south-asia-49649687

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.