Wojna domowa na Ukrainie 11.09.2019r.- 1557 dzień od nowego rozejmu.


„Analizujemy prawne i komercyjne konsekwencje tej decyzji”– oświadczył wczoraj (10 września) zarząd firmy „Gazprom Export”, będącej spółką córką rosyjskiego koncernu „Gazprom”, komentując wyrok TSUE anulujący zgodę Komisji Europejskiej na większe wykorzystanie przez „Gazprom” gazociągu „OPAL”.

Natomiast w Polsce i na Ukrainie wyrok TSUE wywołał nieskrywaną euforię.

„TSUE wydał korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu Opal. Sąd uchylił decyzję KE dającą rosyjskiemu koncernowi prawo korzystania z gazociągu w stu procentach. Korzystny dla Polski wyrok Sądu Unii Europejskiej to kolejne, po uchwaleniu dyrektywy gazowej wydarzenie, które ukróca monopol Gazpromu w Europie. Cieszę się, że racje Polski w tak ważnej instytucji europejskiej są dobrze słyszane”– skomentował wyrok sądu UE szef resortu energii, Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski wyraził także uznanie dla rządów Litwy i Łotwy, które poparły Polskę w tej sprawie.

Według interpretacji wyroku TSUE w sprawie gazociągu „OPAL”-dokonanej przez Tchórzewskiego, nie będzie teraz możliwe przez rosyjski „Gazprom” wstrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę.

„Ze względu na ograniczoną możliwość wykorzystania gazociągu ‚OPAL’ ‚Gazprom’ będzie musiał zmniejszyć wykorzystanie ‚Nord Stream’, przez co zapewne nie będzie mógł całkowicie zrezygnować z tranzytu gazu przez Ukrainę i zmuszony będzie do kontynuowania negocjacji trójstronnych z Komisją i Ukrainą. Wygrana Polski w tej sprawie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego kryzysu gazowego na Ukrainie, który mógłby uderzyć też w inne państwa regionu, w tym w Polskę”– oświadczył minister energetyki.

Również przedstawiciele ukraińskich form z sektora energetycznego są bardzo zadowoleni z wyroku TSUE dotyczącego gazociągu „OPAL”.

https://www.facebook.com/yuriy.vitrenko

„Decyzja Sądu UE o bezprawności zdjęcia ograniczeń na wykorzystanie gazociągu OPAL, który jest przedłużeniem Nord Streamu, jest miłą niespodzianką” napisał na swojej stronie na Facebooku, dyrektor wykonawczy ukraińskiego państwowego koncernu paliwowego „Naftohaz”, Jurij Witrenko .

We wpisie Witrenko dodał, że ma nadzieję, że decyzja podjęta wczoraj przez TSUE może oznaczać zmianę stosunku Europy do rosyjskiego koncernu:

„Mam nadzieję, że wszystko to jest sygnałem stopniowej zmiany stosunku Europy do Gazpromu i wykorzystania przez Rosję gazu w charakterze instrumentu politycznego wpływu”.

Przypomnę, że dwa lata temu- w lipcu 2017 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka i Wyższy Sąd Krajowy w Düsseldorfie zlikwidowały ograniczenia dotyczące wykorzystania przez „Gazprom” przepustowości gazociągu „OPAL”, nałożone wcześniej na wniosek złożony przez zarząd polskiego „PGNiG”. W efekcie niemiecka Federalna Agencja Sieci zezwoliła „Gazpromowi” na dostęp do dodatkowych mocy gazociągu. Tym samym ponownie zaczęło obowiązywać zezwolenie Komisji Europejskiej, zgodnie z którym w 2016 roku „Gazprom” uzyskał dostęp do 90% mocy gazociągu „OPAL”. W tej sytuacji strona polska zaskarżyła ten wyrok.

W efekcie wczoraj TSUE ogłosił decyzję uchylającą wyrok KE, który dawał możliwość rosyjskiej firmie „Gazprom” stu procentowego wykorzystywania gazociągu „OPAL” do swoich celów komercyjnych. Uzasadnieniem tego wyroku było to, że decyzja podjęta w 2016 roku przez KE jest „sprzeczna z zasadą solidarności energetycznej w UE”.

Polska zwalczała ustępstwa KE wobec „Gazpromu” w sprawie gazociągu „OPAL”, gdyż obawia się domniemanego zwiększenia uzależnienia energetycznego UE od Rosji, co może wg. niej następnie przekładać się na uzależnienie polityczne krajów zachodniej Europy. W odpowiedzi na taki zarzut władze niemieckie przekonywały, że już od wielu dziesięcioleci Niemcy i Rosja potrafiły utrzymywać powiązania energetyczne w separacji od polityki. Ponadto ogłoszone jesienią 2018 r. poparcie dla budowy niemieckich terminali do odbioru amerykańskiego gazu skroplonego LNG z USA zwiększy potencjał dywersyfikacji dostaw gazu do Niemiec.

W podtekście działań polskich w sprawie rosyjskiego gazu jest to, że rząd PiS obawia się wszelkich projektów gazowych osłabiających rolę Ukrainy jako kluczowego kraju przesyłowego dla gazu z Rosji do UE. Dla sojuszniczej wobec niego Ukrainy, ograniczenie przesyłu przez jej terytorium rosyjskiego gazu oznacza zmniejszanie około 3 mld dolarów rocznych wpływów z opłat tranzytowych, zwiększa groźbę odcinania dostaw dla samej Ukrainy, a także– co najważniejsze– spadek znaczenia geopolitycznego Ukrainy w oczach Zachodu, a tym samym ryzyko spadku zainteresowania dla gospodarczej stabilności kraju. A to stanowiłoby już bezpośredni problem Polski posiadającej z Ukrainą wspólną granicę oraz nieuregulowane problemy historyczne, a także miliony przebywających czasowo w naszym kraju Ukraińców. Czym więc dla Polski oznaczałoby doprowadzenie do izolacji Ukrainy przez Zachód- w świetle równoczesnego jej konfliktu z Rosją- łatwo sobie wyobrazić.

Co nie znaczy, że wczorajszy wyrok TSUE rozwiał te wszystkie obawy, bo istnieją jeszcze inne- znacznie poważniejsze czynniki destabilizujące sytuację wewnętrzną na Ukrainie. Więc tak naprawdę sprawa wygranej Polski wobec gazociągu „OPAL”, nie rozwiązuje wcale ogromu problemów, co najwyżej będąc w istocie wyłącznie propagandowym i wizerunkowym sukcesem poprawiającym dobre samopoczucie polskiego rządu. Podobnie zresztą w odniesieniu do jego ukraińskiego odpowiednika. Co ciekawe, na Ukrainie nie otrąbiono wyroku TSUE wobec gazociągu „OPAL” tak jednoznacznym sukcesem.

Na zakończenie dodam jeszcze, że kraje Unii Europejskiej i Parlament Europejski wiosną br. przyjęły poprawki do dyrektywy gazowej, które w założeniu mają nieco utrudnić „Gazpromowi” wykorzystywanie pozycji monopolistycznej w sprawie budowanego obecnie gazociągu „Nord Stream 2”. Jednak te nowe przepisy oddają pewną uznaniowość w ręce Komisji Europejskiej, dlatego też rząd PiS obiecuje patrzeć na ręce w sprawach rosyjskiego gazu także za kadencji Ursuli von der Leyen. Co z resztą na niewiele się zda, wiedząc o słabej pozycji Polski pod rządami PiS na arenie UE i międzynarodowej.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (13 min) oraz granatników: AGS-17 (88 granatów), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (14 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w godzinach pomiędzy, 16:15 a 22:50, w rejonie Gorłówki (Zajcewo), w okolicach i na obrzeżach Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Krutaja Bałka i Mineralnoje), a także na południowym odcinku frontu (Staromichajłowka, Dokuczajewsk, Komiternowo, Leninskoje i Sachanka), w wyniku czego na terytorium DRL spadły 123 pociski (wobec 184 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 4 domów jednorodzinnych: w Staromichajłowce znajdujących się przy ulicy Komarowa nr. 4 i 16 oraz Czkałowa nr. 1A, a także w Zajcewie przy ulicy Rybałki nr. 167.

Poza tym, w miejscowości Staromichjłowce zostały ranne dwie osoby: 55-letnia kobieta i jej 20-letni syn.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz ciężkiej broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane był okolice wsi Goługowskoje i Niżnieje Łozowoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 11 вересня 2019 року.

10 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 19 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами калібрів озброєння. Крім того, з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 11 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік Богданівки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Новотроїцького – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
двічі неподалік Авдіївки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Водяного – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік Красногорівки – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Гнутового – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Пищевика – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Новотроїцького – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 8 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік Катеринівки – з автоматичного гранатомета;
поблизу Кримського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Новозванівки – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Новотошківського – з міномета калібру 82 мм, озброєння БМП, автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
двічі неподалік Майорська – з міномета калібру 82 мм та стрілецької зброї;
поблизу Кримського – з озброєння БМП, станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Попасної – з ручних протитанкових гранатометів.

За минулу добу внаслідок ворожих обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил чотири військовослужбовці отримали поранення, а ще два – бойові травмування.

Від початку поточної доби порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації та її найманців не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.09.2019r.- 1557 dzień od nowego rozejmu.

 1. ‚Z dziejów rosyjskiej opozycji”. ‚Szamanowi” z Jakucji który podąża do Moskwy by „wyegzorcyzmować” Putina z Kremla, poparcia udzielili działacze i zwolennicy…Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej w Buriacji…
  https://arigus.tv/news/item/133336/
  Ps. Lenin ze Stalinem się w grobach przewracają…
  Plus z „dziennikarska wizytą” u „liberastów od Nawal(o)nego” przed wyborami na „okupowanym” (wg Kijowa) Krymie;
  https://ukraina.ru/youtube/20190910/1024936989.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie. Prezydent oficjalnie pozbawił „pełnomocnictw dyplomatycznych” dwóch deputowanych Rady Najwyższej, członków frakcji „Europejska Solidarnosć” Arjewa i Herasimowa dlatego nie moga oni wyjechać na kolejne posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE). Obaj do tej pory byli członkami ukraińskiej delegacji w PACE znanymi ze swoich „antyrosyjskich hec”;
  https://strana.ua/news/221658-prezident-zelenskij-otmenil-prisvoenie-diplomaticheskikh-ranhov-nardepam-arevu-i-herasimovu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Rosyjskie media poinformowały ze władze Ukrainy przestały nagle, bez zadnego wytłumaczenia, przesyłac Rosji dokumentów związanych z wypowiedzeniem przez Ukraine dwustronnych porozumień z Rosją oraz ze Wspólnota Niepodległych Państw. Strona rosyjska podejrzewa ze moze mieć to związek z „rewolucją kadrową” w MSZ Ukrainy po tym jak powołano nowy rząd. W dalszym ciągu obowiązuje około 400 umów między Rosją a Ukrainą;
  https://korrespondent.net/ukraine/4138544-denonsatsyia-sohlashenyi-ukrayny-s-rf-pryostanovlena-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze poinformowało o wszczęciu kolejnego śledztwa przeciwko Poroszence. Tym razem jest on podejrzewany o to ze mianowanym przez siebie z naruszeniem prawa sędziom również z naruszeniem prawa wydzielił prawie 388 mln hrywien z ukraińskiego budżetu (m.in na wypłaty);
  https://strana.ua/news/221661-hosbjuro-rassledovanij-zavelo-ocherednoe-delo-protiv-eks-prezidenta-poroshenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Ukromedia informuja o praktycznym zawieszeniu działalnosci jednego z państwowych urzędów kontroli skarbowje, po tym jak jego szef przedstawił 4 wrzesnia wyniki prowadzonego przez urząd „audytu” w należacych do światowego giganta koncernu „ArcelorMittal” zakładach metalurgicznych w Krzywym Rogu. Wycenił on roszczenia jakie państwo ukraińskie moze wystawić zarządowi zakładów (m.in w związku z zaniżaniem i uchylaniem się od opłat oraz wystawianiem fikcyjnych faktur) na 9 miliardów hrywien. Jak informuja ukromedia już 10 września został on odwołany ze swojego stanowiska wraz z całym kierownictwem urzędu, co faktycznie sparaliżowało jego pracę;
  https://strana.ua/news/221666-rukovoditel-ofisa-krupnykh-nalohoplatelshchikov-evhenij-bambizov-byl-uvolen-posle-zajavlenija-o-vyjavlennykh-mnohomilliardnykh-narushenijakh-na-arcelormittal-krivoj-roh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” o ‚wielkiej czystce” w kierownictwie ukraińskiej policji, gdzie ze stanowiskami pożegnało się jej trzech wiceszefów. Według autora artykułu ma toz wiązek z niejasnymi powiazaniami zwolnionych policjantów (m.in ze „zwykłymi” kryminalistami oraz z tym z tzw. republik bursztynowych) oraz być może jeszcze ze sprawą zamordowania przez tzw. tituszki jeszcze w czasie kijowskiego majdanu dziennikarza „Vesti’ Wiaczesława Weremij, których nastepnie „krył” jeden z odwołanych wiceszefów ukraińskiej policji;
  https://strana.ua/articles/analysis/221626-za-sutki-v-natspolitsii-uvolilos-tri-zama-chto-eto-oznachaet-i-kak-svjazano-s-prestuplenijami-na-majdane.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Pojawiła się informacja o wybuchach w „arsenale wojskowym” w Kalinowce (obwód winnicki) gdzie we wrzesniu 2017 roku doszło do poteżnej eksplozji. Przedstawiciele ukraińskiego resortu obrony uspokajają ze sytuacja jest opanowana oraz że nikt w wyniku eksplozji nie ucierpiał. Z kolei mieszkańcy okolic „arsenału” alarmują że w jego pobliżu płonie las;
  https://strana.ua/news/221689-na-voennom-sklade-v-kalinovke-sdetonirovali-boepripasy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Komentarz Pascala Hillebranda, mieszkańca Holandii, dziś obywatela DRL, który walczył po stronie Powstańców. Opowiada o kłamstwach zachodniej propagandy, które widział na własne oczy będąc kiedyś żołnierzem NATO w misjach na Bałkanach

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińska codzienność, w Dnieprze na jednym z placów zabaw dla dzieci zatrzymano mężczyznę z granatem bojowym, który po zatrzymaniu tłumaczył się ze „granat znalazł i chciał go zabrać do domu jako suwenir”;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4138523-v-dnepre-na-detskoi-ploschadke-zaderzhaly-muzhchynu-s-hranatoi
  W obwodzie czerniowieckim przy granicy z Rumunią (ukraińska Bukowina) ukraińscy pogranicznicy zatrzymali czterech Ukraińców którzy przemycali papierosy przy użyciu motolotni;
  https://korrespondent.net/ukraine/4138612-na-bukovyne-zaderzhaly-motodeltaplan-s-syharetamy

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Skandal podczas wczorajszego towarzyskiego meczu Ukraina – Nigeria jaki odbył się na stadionie w Dnieprze. Ukraińscy kibice wywiesili bowiem obraźliwe w stosunku do oligarchy Kołomojskiego banery. Kibice z Dniepra oskarzaja bowiem „nadprezydenta Ukrainy” Kołomojskiego o „zniszczenie” klubu „Dnipro Dnipropietrowsk” i stworzenie na jego miejsce własnego klubu „SK Dnipro-1” (którego nazwa nawiązuje do jednego z tzw. baonów ochotniczych stworzonych za pieniądze oligarchy);
  https://strana.ua/news/221632-dnepr-1-afera-kolomojskoho-na-matche-ukraina-niherija-fany-vyvesili-baner-protiv-oliharkha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukromedia o wywaleniu przez US donalda ze stanowiska jego doradcy Johna Boltona. podobnie jak ja wczoraj zwrócono uwagę że zbiegło sie to z wizytą Boltona w Kijowie. Przypomniano takze że Bolton był „cięty na Rosjan” oraz był przeciwnikiem „zamrażania” pomocy finansowej (250 mln dolarów) dla Ukrainy. Miał być takze przeciwny ostatnie wymianie więźniów pomiędzy Rosją a Ukrainą;
  https://strana.ua/articles/221660-pochemu-tramp-uvolil-svoeho-sovetnika-boltona-i-kak-eto-svjazano-s-eho-vstrechej-s-zelenskim.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Estończycy mają już dość…UKRAINCÓW! Pojawiły sie informacje o tym ze szef MSW Estonii Mart Helme „sonduje” możliwość zawieszenia „reżimu bezwizowego” dla Ukraińców z powodu ich niekontrolowanego napływu do Estonii. Z kolei jego syn Martin Helme który jest również ministrem, ale finansów miał wczesniej przestrzegać ze w związku z masowym napływem Ukraińców Estończycy mogą stac się mniejszoscia we własnym kraju. Warto przy tym dodać że obaj politycy to nie żadni „rosyjscy agencji”, a antyrosyjscy konserwatywni nacjonalisci z Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej;
  https://strana.ua/news/221716-ministr-vnutrennikh-del-estonii-rassmatrivaet-vozmozhnost-zakrytija-hranitsy-dlja-ukraintsev.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „separatyzm” znowu atakuje na Ukrainie, a rada Najwyższa w panice. Wszystko w zwiazku z tym ze Prezydent Czech oficjalnie przyjął delegację Światowej Rady Rusinów zakarpackich i rozmawiał z nimi szerszej autonomii dla ukraińskiego Zakarpacia (Rusi zakarpackiej). O tych ‚wstrząsajacych” wydarzeniach poinformowała jedna z deputowanych Rady Najwyższej z frakcji „Europejska Solidarność” Poroszenki, która oskarżyła takze Rusinów o „utrzymywanie kontaktów z Rosja w celu destabilizacji zachodniej Ukrainy”;
  https://www.politnavigator.net/panika-v-rade-rusiny-obsuzhdayut-v-evrope-sozdanie-avtonomii-v-zakarpate.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Pare „njusów” ze stolicy Ukrainy. na jednej z ulic Kijowa funkcjonariusze SBU aresztowali „bojownika” tzw. państwa islamskiego, obywatela jednego z państw Azji Centralnej, który miał nielegalnie przebywać na terytorium Ukrainy;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4138760-v-kyeve-na-ulytse-zaderzhaly-boevyka-yslamskoho-hosudarstva
  „Draka” na plaży jednego z jezior (Karaczun) znajdujacych sie w Kijowie. Bili sie policjanci z miejscowymi, którym nie spodobało sie ze służby komunalne zabrały się za rozbiórke postawionych przez nich nad jeziorem altanek;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4138720-pod-kyevom-yz-za-besedok-proyzoshla-massovaia-draka-s-polytsyei

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.