Wojna domowa na Ukrainie 12.09.2019r.- 1558 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podpisał ustawę „O zmianie art. 80 Konstytucji Ukrainy o nietykalności deputowanych ludowych Ukrainy” nr 27-IX, przyjętą przez Wierchowną Radę w dniu 3 września 2019 r.

Zgodnie z prawem art. 80 Konstytucji Ukrainy jest sformułowany w nowym brzmieniu, który nie zawiera przepisów gwarantujących immunitet parlamentarny deputowanym ludowym Ukrainy oraz że nie można ich ścigać, zatrzymywać ani aresztować bez zgody Rady Najwyższej.

Jednocześnie, zgodnie z nowym wydaniem art. 80 ustawy zasadniczej, deputowani nie są prawnie odpowiedzialni za wyniki głosowania lub oświadczenia w parlamencie i jego organach, z wyjątkiem odpowiedzialności za zniewagę lub pomówienie.

Oligarcha Igor Kolomojski i jego drużyna mają nadzieję, że ustawa wejdzie w życie najpóźniej do dnia 1 stycznia 2020 r.

Po prostu chcą jak najszybciej dobrać się do tyłka swym adwersarzom politycznym, których chroni obecnie immunitet parlamentarny.

No ale to nie koniec rewolucji parlamentarnych zaserwowanych przez ekipę „Sługi Narodu”.

W tych dniach Wierchowna Rada uchwaliła także prawo ustanawiające procedurę odwołania prezydenta (ang. impeachment). W ten sposób większość parlamentarna, należąca do prezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”, spełniła kolejną z wyborczych obietnic Wołodymyra Zełenskiego. Jednak to nie koniec zmian. Poza reformami gospodarczymi, dotyczącymi obrotu ziemią czy zniesienia zakazu gier hazardowych, prezydent dąży także do rozwiązania Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy (CKW).

W głosowaniu ustanawiającym procedurę odwołania prezydenta opowiedziało się 245 z 254 członków „Sługi Narodu”. To i tak znacznie więcej niż wymaga prawo, bo wystarczyło 226 głosów w 450 osobowej Wierchownej Radzie. Opozycyjna „Europejska Solidarność” byłego prezydenta Petra Poroszenki oraz partia „Głos” Swiatosława Wakarczuka zagłosowały przeciwko, podkreślając zbyt szybkie tempo prac nad ustawą. Opozycja podnosiła także kwestię fasadowości reformy, „która w rzeczywistości niczego nie zmienia”– zwrócił uwagę cytowany przez Ukraińskie media Roman Łoziński z „Głosu”.

Nowe prawo daje Parlamentowi możliwość odwołania głowy państwa w przypadku „wykroczenia przeciwko prawu”. Potrzeba 3/4 głosów do odwołania prezydenta. Decyzja musi być zatwierdzona przez Sąd Konstytucyjny Ukrainy. Odwołanie prezydenta jest już przewidziane w Konstytucji, lecz de facto niemożliwe do przeprowadzenia z powodu braku określenia szczegółowej procedury.

Jednak aby nie było tak słodko, deputowani frakcji opozycyjnej „Europejska Solidarność” zarejestrowali w Wierchownej Radzie projekt rezolucji w sprawie unieważnienia głosowania nad ustawą o procedurze impeachmentu prezydenta Ukrainy.

Chodzi o to, że deputowani głosowali za przyjęciem dokumentu w pierwszym czytaniu, a po krótkiej dyskusji został poddany pod głosowanie jako całość. Według opozycji głosowanie odbyło się z naruszeniem prawa, ponieważ posłowie nie mogli złożyć poprawek do dokumentu. Daje to podstawy do zakwestionowania tego dokumentu w Trybunale Konstytucyjnym.
Rezolucję przygotowało 13 deputowanych partii „Europejskiej Solidarności”, w tym Irina Geraszczenko, Irina Lucenko, Artur Gerasimow, Irina Friz, Stepan Kubow, Nikołai Kniażicki i inni.

Wielu deputowanych Wierchownej Rady skrytykowało przyjęcie tego dokumentu, ponieważ ich zdaniem procedura jego przyjęcia została naruszona podczas rozpatrywania. Dlatego też podjęli decyzję o uchyleniu tego prawa. Zgodnie z procedurą przewodniczący Wierchownej Rady nie może podpisać ustawy i przekazać jej prezydentowi, dopóki parlament nie rozpatrzy tej rezolucji.

Dodam, że w ciągu niecałych dwóch tygodni pracy Wierchownej Rady (od dnia 29 sierpnia), parlamentarzyści przegłosowali już szereg ustaw, a prezydent Zełenski zapowiada dalsze zmiany, w tym zniesienie moratorium na sprzedaż ziemi, nad którym pracuje już ekipa premiera Ołeksieja Honczaruka. Zmiany przepisów oznaczające uwolnienie 40 mln hektarów (400000 km2) ziemi mają zostać przegłosowane do 1 grudnia br.

Inną z zapowiedzi realizowanych przez rząd jest zniesienie zakazu uprawienia hazardu. Jego legalizacja, która przewidziana jest głównie pod kątem luksusowych hoteli na wybrzeżu Morza Czarnego, ma przyczynić się do zwiększenia oferty turystycznej w regionie. Czyli de facto, do zwiększenia wpływów dla budżetu państwa. Jak dotąd, na Ukrainie obowiązuje zakaz gier hazardowych, wprowadzony jeszcze, gdy premierem była Julia Tymoszenko.

Zełenski zwrócił się też do deputowanych Wierchownej Rady o rozwiązanie CKW, argumentując że przejawia one polityczne skłonności. Zełenski we wniosku do parlamentu napisał m. in., że CKW wielokrotnie kierowała się w swoich działaniach politycznymi motywami, odmawiając np. zarejestrowania 28 kandydatów w lipcowych wyborach parlamentarnych. Zełenski uważa, że sądy anulowały wiele decyzji CKW, które były niezgodne z prawem.

Ukraińskie media oceniają, że rzeczywistą motywacją prezydenta jest dokonanie zmian w CKW, w której dotychczas większość mają urzędnicy mianowani jeszcze przez Petra Poroszenko. Szacuje się, że w 16-osobowym składzie od 8 do 10 osób może sprzyjać byłemu prezydentowi. Wykorzystując fakt, że partia Zełenskiego- „Sługa Narodu”, posiada większość parlamentarną, Wierchowna Rada prawdopodobniej poprze i ten wniosek prezydenta. Gdyby tak się stało, to Zełenski osiągnie jeszcze jeden cel polityczny tj. ogłoszenie przez CKW wcześniejszych wyborów lokalnych w celu dalszego zdyskontowania poparcia społecznego, jakim cieszy się obecnie rządząca ekipa i prezydent.

Tylko co będzie dalej, gdy partia Kołomjskiego zdobędzie władzę totalną na Ukrainie?

Tego jak na razie nie wiadomo, wzt. nie wiadomo także jaki jest prawdziwy ukryty cel tej władzy.

Czas niebawem to pokaże.bo jak na razie populizm zwycięża.

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-pidpisav-zakon-pro-skasuvannya-deputatsk-57181,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach od 09:20 do 02:40, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (16 razy), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (23 wystrzały) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 16 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane był: Gorłówka oraz okolice i obrzeża Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka, a także Krutaja Bałka, Jasinowata, Mineralnoje oraz Kasztanowoje i Spartakus- w okolicach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Pietrowskoje, Oktiabr i Leninskoje).

Łącznie podczas w/w ostrzałów na terytorium DRL spadło 60 pocisków (wobec 123 z dnia poprzedniego), w wyniku czego na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja został poważnie uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Maminy Sybiraczki nr. 67. Tak też zostało rannych trzech pracowników Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych DRL, likwidujących skutki wcześniejszego ostrzału posesji przy ulicy Maminy Sybiraczki nr. 67.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Krimskoje (12:30, 14:45; moździerz 82 mm-11 min i granatnik SPG-9- 20 granatów oraz broń maszynowa- w tym ciężka) w stronę Frunzego oraz z kierunku Ługańskoje (19:40; moździerz kaliber 82 mm- 4 miny i granatnik SPG-9 – 3 granaty) w stronę Kalinowki, a także z kierunku Nowozwanowki (20:55; broń maszynowa- w tym ciężka) w stronę Kalinowa.

Łącznie na ostrzeliwane wczoraj przez ukraińskich żołnierzy terytorium ŁRL, spadło 38 pocisków, mimo to strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 12 вересня 2019 року.

11 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 18 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами калібрів озброєння. Крім того, з озброєння БМП, гранатометів різних систем, снайперської та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 13 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік Богданівки – з озброєння БМП;
поблизу Невельського – зі стрілецької зброї;
двічі неподалік Новогнатівки – зі стрілецької зброї.
тричі поблизу Авдіївки – з мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Пісків – зі снайперської зброї;
поблизу Новотроїцького – зі стрілецької зброї;
неподалік Водяного – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
близько Красногорівки – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Пищевика – з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
близько Павлополя – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 5 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік Жолобка – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
в районі Зайцевого – з гранатометів різних систем;
неподалік Луганського – з мінометів калібру 82 мм;
поблизу Новолуганського – з мінометів калібру 82 мм, а також – зі стрілецької зброї;
неподалік Новгородського – зі стрілецької зброї.

За минулу добу внаслідок ворожого обстрілу два військовослужбовці зі складу Об’єднаних сил загинули, один військовослужбовець отримав важке поранення.
.
Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 1 раз порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріл позицій Об’єднаних сил неподалік Пищевика зі станкового протитанкового гранатомета.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.09.2019r.- 1558 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstępniak”, czyli co bedzie gdy „partia Kołomjskiego zdobędzie władzę totalną na Ukrainie?”
  Ano będzie tak jak tym zdjeciu które wkleiłem tutaj wczoraj „nadprezydent” Kołomojski na razie przyjeżdża do „prezydenta” Zelenskiego, ale zapewne za jakis czas to ‚Pinokio” będzie udawał sie do ‚Gepetto” już bez skrępowania…

  I w temacie ostatniego spotkania „klanu (gangu) dnieprowskiego” w siedzibie Prezydenta Ukrainy, ukraiński portal „Strana” przypomina wzajemne „relacje” pomiędzy ‚Gepettem”, „Pinokiem”;
  https://strana.ua/news/221770-foto-zelenskoho-i-kolomojskoho-kak-na-samom-dele-druzhat-prezident-i-oliharkh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie wczorajszych eksplozji w „arsenale” w Kalinowce w obwodzie winnickim. Pożar udało się zagasić, a ukraińska prokuratura wszczeła śledztwo z podejrzeniem „popełnienia zaniedbań które doprowadziły do [ponownych] wybuchów składowanej tam amunicji”;
  https://strana.ua/news/221868-vzryvy-boepripasov-v-kalinovke-voennaja-prokuratura-rassleduet-vozmozhnuju-khalatnost.html
  W ukromediach pojawiły sie informacje o panice jaka ogarneła mieszkańców okoli „arsenału” po tym jak zaczeły się eksplozje, czemu nie należy się dziwić w związku z gigantycznym pożarem jaki miał tam miejsce w 2017 roku;
  https://strana.ua/news/221849-v-sele-pod-kalinovkoj-posle-vzryvov-11-sentjabrja-nachalas-panika-hlava-sela.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Wieści z Donbasu. Ukromedia informuja o tym że w tzw. strefie OZS (dawniej ATO) rozpoczęło sie rozbrajanie trzech tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych, są to tzw. batalion im. Szejcha Mansura (banda stworzona przez tzw. medżlis krymskotatarski), batalion OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów) oraz 8 batalion Ukraińskiej Armii Ochotniczej (banda stworzona przez byłego „lidera” Prawego Sektora Dmytro Jarosza). Podobno „ochotnicy” zgodzili sie na rozbrojenie „dobrowolnie”…
  https://strana.ua/news/221842-batalony-im-shejkha-mansura-oun-i-uda-sdali-oruzhie-politsii-na-donbasse.html
  …a całą „operację” nadzoruje szef ukraińskiej policji Wiaczesław Abroskin;
  https://strana.ua/news/221833-ja-v-mariupole-prinimaju-oruzhie-ot-dobrobatov-uzhe-10-tonn-abroskin-otritsaet-svoju-otstavku-foto.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W „ukraińskim internecie” pojawiły się, na razie demontowane, informacje o zwolnieniu ze stanowiska szefa MSW Ukrainy Awakowa. podobno miał sie on pokłócić z Zelenskim o to że ten chce stworzoną i dowodzoną przez Awakowa ukraińska Gwardie Narodową przekazac pod swoją kontrolę (czyli spod zwierzchnictwa MSW Ukrainy pod zwierzchnictwo Prezydenta Ukrainy);
  https://strana.ua/news/221815-v-sotssetjakh-zajavili-pro-vozmozhnuju-otstavku-hlavy-mvd-arsena-avakova-est-somnevajushchiesja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, w ukromediach pojawił się reportaż (w linku) o krwawym „rajdzie” jaki urządził „weteran ATO” w jednej z miejscowosci obwodu czernichowskiego, który „w amoku” ciął ludzi nożem, a następnie podpalił siedzibę miejscowego samorządu;
  https://strana.ua/news/221821-video-byvshij-atoshnik-zarezal-byvshuju-teshchu-i-ranil-byvshuju-zhenu-v-sele.html
  Kolejny bunt pasażerów na Ukrainie, tym razem zdesperowani ludzie zablokowali jena ze stacji kolejki podziemnej w Kijowie. Ich wściekłosć wywołał fakt że „elektryczka” jeździ sobie jak chce, a takze nie ma w niej wystarczajacej ilosci miejsca;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4138961-v-kyeve-luidy-v-znak-protesta-perekryly-put-horodskoi-elektrychke
  W Enerhodarze (obwód zaporoski) policjanci zatrzymali „handlarza granatnikami”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4138951-v-enerhodare-zaderzhaly-prodavtsa-hranatometov

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukromedia informują o „masowych rewizjach” prowadzonych przez funkcjonariuszy ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego w związku z prowadzonymi przez nich śledztwami przeciwko Poroszence. „Na celowniku” PBŚ znalazły się państwowy koncern „Ukroboronprom”, port lotniczy ‚Żuliany” oraz dom należący do byłej szefowej ukraińskiego banku centralnego Walerij Hontariewej;
  https://strana.ua/news/221886-dela-protiv-poroshenko-12-sentjabrja-prokhodjat-massovye-obyski.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Parę słów o kolejnym uwolnionym w ramach wymiany więźniów z rosyjskiego więzienia obywatelu Ukrainy Arturze Panowie. Trafił on do więzienia w wieku 17 lat po tym jak został zatrzymany przez rosyjskie FSB w Rostowie nad Donem gdy pod „sztandarem RAF (Frakcja Czerwonej Armii)” chciał „bombami wysadzić reżimy rosyjski i…amerykański”. Jak sam powiedział w udzielonym przez siebie wywiadzie trafiajac do rosyjskiego wiezienia był „radykalnym lewakiem”, ale tam „przeszedł przemianę”, w co się „przemienił” nie powiedział, ale przyznał ze czytał m.in „dzieło” Alfreda Rosenberga czołowego „ideologa” NSDAP. Po powrocie ogłosił ze chce założyć partie polityczną o „opcji konserwatywnej”.
  Ewidentnie powtórka z ‚Nadiuchy” tym bardziej że Panow przyznał ze utrzymywał i utrzymuje kontakty zarówno z samą „Nadiuchą” jak i jej siostra Wierą;
  https://strana.ua/articles/interview/221799-vernuvshijsja-iz-rossii-zakljuchennyj-artur-panov-rasskazal-o-zhizni-v-rossijskoj-tjurme-i-o-politicheskikh-planakh-v-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie wstępniaka.
  Zawsze uważałem, że politycy, czy to szeregowy poseł, minister czy senator nie powinni mieć immunitetu, ale nie sądzę że w tak bandyckim kraju jakim jest Ukraina to wyjdzie na dobre.
  Jeśli chodzi o procedurę odwołana prezydenta się nie wypowiadać, choć sądzę że jak wyżej.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 5 ludzi

 9. OT z naszego nieszczesnego kraju, czyli…
  https://www.stefczyk.info/2019/09/12/rozbrajajaca-wypowiedz-mieszkowskiego-polityk-nowoczesnej-nie-wie-jakiej-jest-plci/
  „A.Klarenbach: Skoro tak bardzo dążyliście do tego żeby wprowadzać ideologię gender, jest pan jedną z pięćdziesięciu ilu płci?
  K.Mieszkowski: Ja nie wiem.
  A.K.: Pan nie wie jakiej jest płci?
  K.M.: Ja potrafię zdefiniować swoją płeć, ale płeć ma również wymiar kulturowy”
  ps. To chyba 51 „płeć” co się nazywa IDIOTA 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Pierwsze „blokowanie” mównicy w Radzie Najwyższej Ukrainy, dokonali tego deputowani frakcji ‚Europejska Solidarność” Poroszenki (czyli parlamentarne POROCHOBOTY);
  https://strana.ua/news/221951-evropejskaja-solidarnost-zablokirovala-tribunu-v-rade-12-sentjabrja-foto.html
  Wtargnęli oni na mównice po tym jak komitet parlamentarny chciał ukarać deputowaną z „ES” Irynę Heraszczenko karą ‚zawieszenia” na pięć posiedzeń parlamentu za to ze zwyzywała deputowanych z frakcji „Sługa Narodu” od „zielonych ludzików okupujących Ukrainę [na rozkaz Putina]”;
  https://strana.ua/news/221927-komitet-rady-predlahaet-zapretit-herashchenko-uchastvovat-v-zasedanijakh-parlamenta-za-neetichnye-vyskazyvanija.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, o raporcie na temat „rosyjskiej strategii jadrowej” przedstawionego przez rosyjskiego eksperta („blisko związanego z Kremlem”) Sergieja Karaganowa. Przestrzegł on w nim m.in przed tym ze w związku z faktycznym „głebokim kryzysem” w jakim znalazła się międzynarodową kontrola nad rozwojem broni jadrowej może ona zacząć być używana w „wojnach konwencjonalnych”, W raporcie Karaganowa pojawiła sie także Ukraina którą wymienił jako możliwe miejsce na którym moze rozpocząć sie konflikt nuklearny pomiędzy USA, a Rosją, analogicznie do Korei Płn. która mogłaby stać się zaczątkiem podobnego konfliktu pomiedzy USA, a Chinami;
  https://strana.ua/news/221893-serhej-karahanov-doklad-o-novom-ponimanii-mnohostoronnej-stratehicheskij-stabilnosti-12-sentjabrja.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Tymczasem kanadyjski „Instytut Frasera” w swoim rankingu wolności gospodarczej uznał Ukrainę za państwo w Europie w którym owa wolnośc jest najmniejsza. Do sporządzenia rankingu posłużono sie takimi wskaźnikami jak poziom osobistego wyboru, ochrona własności prywatnej i praworządności.
  Dla porównania Ukrainie przyznano 135 miejsce, Rosji 85, a Polsce 59;
  https://korrespondent.net/ukraine/4139193-ukrayna-pryznana-samoi-ekonomychesky-nesvobodnoi-stranoi-evropy

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.