Wojna domowa na Ukrainie 13.09.2019r.- 1559 dzień od nowego rozejmu.


Nominowana wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. gospodarki cyfrowej- duński polityk Margrethe Vestager, nie widzi potrzeby budowy niemiecko-rosyjskiego gazociągu „Nord Stream 2”.

Margrethe Vestager jest zdania, że budowa drugiej nitki gazociągu „Nord Stream” na dnie Morza Bałtyckiego „nie jest potrzebna”– powiedziała niemieckiemu tygodnikowi „Die Zeit”, dodając, że „Nord Stream 2” „nie jest europejskim projektem”.

Vestager przypomniała, że już w przypadku „Nord Stream 1” próbowano zwiększyć korzyści poprzez udostępnienie lądowej odnogi „Nord Stream”– gazociągu „Opal”– dla gazu innych dostawców przełamując monopol „Gazprom”. Niestety, nie udało się, „to pokazuje, co się dzieje, kiedy nie ma współpracy i kiedy zużywa się wiele zasobów, które mogłyby być lepiej wykorzystane gdzie indziej”– stwierdziła Margrethe Vestager.

Dodała, że w Europie potrzebna jest infrastruktura gazowa”, ale budowa kolejnego gazociągu obok „Nord Stream 1” „nie ma sensu”.

No tak, ale….o jaką inną infrastrukturę gazową duńska polityk, ma na myśli.

Przecież wiadomo jakie są źródła pozyskiwania gazu dla Europy, i tylko spośród nich jedynie rosyjski gaz ma potencjał w kwestii zaspokojenia europejskiego popytu, na czyste źródła energii. Z tego najwięcej Niemcy, które postanowiły zlikwidować z energii elektrycznej z atomu, przechodząc na inne ekologiczne źródła jej pozyskania.

Kto- i z jakiego kierunku, ma te zwiększone potrzeby Niemiec zaspokoić?

Tego oczywiście duńska polityk nie wyjaśniła.

Może sądzi, że stabilnym i tanim źródłem dostaw gazu są Stany Zjednoczone?

Pomimo jej zastrzeżeń, prace nad „Nord Stream 2” posuwają się bez zakłóceń do przodu. Ułożono już ponad 80% rury, a na wodach terytorialnych Niemiec praktycznie prace ukończono w 100%.

Obecnie inwestor czeka tylko na decyzję duńskich władz, które przedłużając jej wydanie mogą o kilka miesięcy wydłużyć proces zakończenie budowy gazociągu bałtyckiego.

Do tej pory na dnie Bałtyku na wodach należących do Niemiec, Szwecji, Finlandii i Rosji ułożono już ponad 1900 km rur. W sumie cały dwunitkowy gazociąg będzie liczył 2400 km.

Konsorcjum budowy gazociągu „Nord Stream 2” jest kierowane przez rosyjską firmę „Gazprom”, która w połowie finansuje projekt o wartości 9,5 mld euro. W budowie uczestniczą niemieckie firmy „Uniper” i „Wintershall”.

Projekt budowy drugiej nitki „Nord Stream”, budzi duże kontrowersje- szczególnie wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które całkowicie nie godzą się z jego budową. Propagandowo ukuto tezę, że nowy gazociąg osłabi strategiczne i ekonomiczne znaczenie innych gazociągów oraz krajów tranzytowych, w tym przede wszystkim Ukrainy. Krytycy „Nord Stream 2” wskazują także na zbyt duże uzależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu, co już jest jawnym wtrącaniem się w wewnętrzne sprawy Niemiec. Bo co komu do tego jeśli Niemcy chcą się uzależnić od rosyjskiego gazu? To ich problem, a my w takiej sytuacji powinniśmy się tylko cieszyć, nie podlegając żadnemu uzależnieniu 🙂

Dodam jeszcze, że- dosłownie kilka dni temu- na wniosek Polski- poparty przez niektóre państwa byłych republik bałtyckich, TSUE w Luksemburgu unieważnił decyzję KE z 2016 r. korzystną dla „Gazpromu” w sprawie monopolizacji przesyłu rosyjskiego gazu gazociągiem „OPAL”.

„OPAL” to lądowe przedłużenie gazociągu „Nord Stream” rozprowadzające gaz na południe, przez terytorium Niemiec aż do granicy z Czechami. Budowa „OPAL” została ukończona w 2011 r. Pierwotnie „Gazprom” mógł wykorzystywać tylko połowę jego przepustowości z powodu unijnych przepisów, które nakazują właścicielom lub głównym operatorom rurociągów, by udostępniali część ich przepustowości innym firmom. Jednak Komisja Europejska w 2016 r. zezwoliła, by ową zarezerwowaną dla innych firm przepustowość mógł zagospodarować „Gazprom” poprzez formalny udział w wolnorynkowych aukcjach.

Decyzja ta w praktyce zupełnie oddała w 100% rosyjskiemu „Gazpromowi” przesył gazu za pośrednictwem gazociągu „OPAL”.

Polski rząd będąc przeciwny monopolu „Gazpromu” przesyłu gazu przez „OPAL”, poza formułami propagandowymi, po prostu miał tylko jeden cel- utrudnić ekspansję rosyjskiego gazu w Europie Zachodniej (a szczególnie w Niemczech), walcząc w ten sposób o prawo do tranzytu przez terytorium Ukrainy, a także tworząc nowe miejsce na rynku dla amerykańskiego gazu LNG. Jak widzimy, interesów własnych Polska w tej sprawie nie miała, poza deklarowaną dywersyfikacją źródeł zaopatrzenia w gaz, co sprowadza się generalnie do wspierania ekspansji amerykańskiego- drogiego gazu LNG.

Tak więc, Polska także i w tej sprawie okazała się tylko bezwolnym pionkiem w grze interesów pomiędzy mocarstwami.

Oczywiście kosztem polskiego społeczeństwa.

https://www.zeit.de/2019/38/margrethe-vestager-eu-kommission-europaeische-union,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Margrethe_Vestager,

https://twitter.com/vestager,

https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2014-2019/vestager_en,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:20 a 22:40, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (10 min) i moździerzy kaliber 82 mm (80 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (28 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (76 granatów), SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Zajcewo), okolice i obrzeża Doniecka (Żabiczewo, Minerlanoje, Jasinowata, Jakowlewka oraz Krutaja Bałka i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Nowaja Mariewka, Leninskoje i Komiternowo).

Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadły 202 pociski (wobec 60 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 3 domów w Jakowlewce znajdujących się przy ulicy: Jasinowatskiej nr. 128, 147 i 149 oraz po jednym domu w Jasinowatej przy ulicy Sławiańskiej nr. 6 oraz w Komiternowie przy ulicy Achmatowej nr. 32. Oprócz tego został ranny w lewą łopatkę, 45-letni mężczyzna- mieszkaniec Jakowlewki.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (także 5 min) oraz granatnika AGS-17 (29 granatów) i ciężkich karabinów maszynowych, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi: Żełobok, Frunze i Łogwinowo.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 13 вересня 2019 року.

12 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 23 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами калібрів зброї, а саме – мінометів калібру 120 мм та 82 мм. Також обстрілював наші позиції з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 15 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
тричі неподалік Пищевика – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
п’ять разів поблизу Водяного – з мінометів калібру 120 мм та стрілецької зброї;
двічі неподалік Новогнатівки – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Верхньоторецького – зі стрілецької зброї;
неподалік Авдіївки – з міномета калібру 120 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Гнутового – зі стрілецької зброї;
неподалік Лебединського – зі стрілецької зброї;
поблизу Широкиного – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 8 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
в районі Зайцевого – з міномета калібру 82 мм, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Новгородського – з міномета калібру 82 мм, автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Кримського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Новгородського – з мінометів калібру 82 мм, автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
двічі неподалік Травневого – з мінометів калібру 82 мм;
поблизу Луганського – з міномета калібру 120 мм;
неподалік Майорська – з міномета калібру 82 мм.

За минулу добу під час виконання бойового завдання один військовослужбовець Національної гвардії України зі складу Об’єднаних сил загинув.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріл позицій Об’єднаних сил неподалік Новотроїцького зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріл позицій Об’єднаних сил поблизу Зайцевого застосувавши міномет калібру 82 мм.

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.09.2019r.- 1559 dzień od nowego rozejmu.

   • Była wtedy oddzielnym państwem, połączonym jedynie z Polską unią personalną. Ciekawe kiedy Polacy zachorowali na naszą narodową przypadłość polegającą na podporządkowywaniu swoich interesów cudzym, rzekomo „w naszym interesie” ?

    Polubione przez 2 ludzi

    • Wtedy gdy magnateria wyczuła jak wielkie pieniądze może na tym robić.

     Dodam, gwoli uzupełnienia, że obecnie nam znane majątki magnackie powstały na początku rządów dynastii Jagiellońskiej.

     Jak widać pseudomocarstwowość Rzeczpospolitej Obojga Narodów, komuś jednak służyła.

     Dziś z wskrzeszaniem tej koncepcji, ktoś też chce zrobić niezłe geszefty.

     A poza tym, cytuję:

     „Była wtedy oddzielnym państwem,”- to tak jak dzisiaj.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

 1. OT w temacie tzw. globalnego ocieplenia. Pojawiła sie informacja o tym że statek MS MALMO na pokładzie którego znajdowali się ekolodzy walczacy z „globalnym ociepleniem” niepodziewanie „ugrzązł” w krze lodowej, która zamiast stopnieć zaczęła się „rozrastać”, u brzegów norweskiego archipelagu Svalbard. ‚Bojowników w walce z globalnym ociepleniem” musiano ewakuować helikopterem,,,
  https://maritimebulletin.net/2019/09/04/ship-with-climate-change-warriors-caught-in-ice-warriors-evacuated/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I powrót na Ukrainę, gdzie podczas Forum Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) w Kijowie „rozgadał się” prezydenta Ukrainy Zelenskij, który m.in wypowiedział się w sprawie konfliktu na Donbasie, czyli sprzeciwił się wprowadzeniu tam „sił pokojowych”, jednoczesnie jednak popierając dalsze „wyprowadzanie” wojsk z linii „frontu”. Zapowiedział m.in także wybudowanie nowego…miasta – kurortu nad Morzem Czarnym…
  https://strana.ua/news/222073-zelenskij-na-yes-2019-hlavnye-zajavlenija-prezidenta-ukrainy.html
  Powygrażał także „wielkiemu biznesowi” na Ukrainie, obiecujac że nie dopuści do panoszenia się „żadnych monopolistów’, jeżeli nie za pomoca „rozmów” to „innych metod”. Oczywiscie „zapomniał” dodać że „zniszczeni” zostaną tylko ci „monopoliści” którzy zagrażają „nadprezydentowi” Kołomojskiemu…
  https://korrespondent.net/ukraine/4139425-zelenskyi-pryhrozyl-krupnomu-byznesu
  Wyjaśnił także dlaczego „poszedł w prezydenty”, czyli chociaż sam czuł sie „spełniony i szczęśliwy” to nie mógł znieść ze inni Ukraincy tak sie na Ukrainie nie czują. Jak widać cały czas się „spełnia” jako…AKTOR…
  https://korrespondent.net/ukraine/4139421-zelenskyi-poiasnyl-pochemu-poshel-v-prezydenty

  Polubione przez 3 ludzi

  • „..za pomoca „rozmów” to „innych metod”,,- czyli składając propozycję nie do odrzucenia 🙂

   Ja tak się zastanawiam, czy ten trefniś nie powinien zagrać w „Ojcu Chrzestnym V”?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. W końcu w siedzibie ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego na przesłuchanie, nie poinformowano w sprawie którego śledztwa, przyszedł „generalissimus” Poroszenko;
  https://strana.ua/news/222080-v-hbr-zajavili-chto-petr-poroshenko-prishel-na-dopros-v-pjatnitsu-13-ho.html
  Jednocześnie funkcjonariusze MSW Ukrainy rozpoczęli przeszukania w siedzibie należącego do Poroszenki „Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4139405-v-kyeve-obyskyvauit-bank-poroshenko-smy

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Pojawiła sie informacja o pożarze na jednym z największych ukraińskich poligonów wojskowych w pobliżu miejscowości Czuhuijew w obwodzie charkowskim. W związku z pożarem władze miejskie zdecydowały o czasowym zamknięciu szkół oraz przedszkoli oraz odwołaniu wszystkich imprez odbywających sie „na wolnym powietrzu”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4139413-na-kharkovschyne-yz-za-pozhara-na-voennom-polyhone-zakryly-shkolu-y-detsad

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W wywiadzie udzielonym rosyjskim mediom córka Władimira Cemacha Maria potwierdziła fakt powrotu jej ojca na terytorium DRL, a także fakt gotowości jej ojca do WSPÓŁPRACY W ŚLEDZTWIE W SPRAWIE ZESTRZELENIA MALEZYJSKIEGO BOENIGA NAD DONBASEM. Stwierdziła takze że jej ojciec ma w sprawie status „świadka” oraz że w trakcie uwiezienia na Ukrainie był przesłuchiwanych przez śledczych z Holandii;
  https://www.currenttime.tv/a/tsemakh-daughter-obmen-separatist/30160737.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „….. oraz że w trakcie uwiezienia na Ukrainie był przesłuchiwanych przez śledczych z Holandii”- a czego wypiera się sama Międzynarodowy Zespół Śledczy.

   Po prostu jego zeznania są bardzo niewygodne dla tego gremium 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 6. OT zza Oceanu, czyli tzw. prezydent Wenezueli Juan Guaido pozował do zdjęć wspólnie z członkami jednego z kolumbijskich karteli narkotykowych „Los Rastrojos”;
  https://www.elespectador.com/noticias/judicial/las-fotos-de-juan-guaido-con-narcoparamilitares-en-la-frontera-colombo-venezolana-articulo-880696
  Dla wyjaśnienia czym jest „Los Rastrojos”;
  http://www.geopolityka.org/analizy/tomasz-skowronek-kolumbia-historia-pewnej-przemocy

  Polubione przez 2 ludzi

 7. „Haniebne zdrady” w ukromediach. Były pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk nieoczekiwanie ogłosił że w trakcie referendum w 1991 roku Ukraincy nie chcieli ogłoszenia niepodległosci, a tylko wiecej praw i wolności w związku [państwowym] z Rosja;
  https://www.politnavigator.net/kravchuk-ukraincy-v-1991-golosovali-ne-za-otdelnoe-gosudarstvo.html
  Z kolei „fuhrerek” neonazistowskiego „Korpusu Narodowego” Andrij Biłeckij zamiast nawoływać do „scalenia republik z Donbasu z macierzą” ogłosił że Ukraina powinna się…od nich odgrodzić murem. Biłeckij wytłumaczył swoja propozycję tym ze Ukrainy nie stać „finansowo” na „reintegrację” republik z Donbasu, które wg niego stały by się „ciężarem dla ukraińskiego budżetu”;
  https://www.politnavigator.net/ehto-obuza-v-kieve-khotyat-otgoroditsya-ot-donbassa-stenojj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem „TATE ZOSTAJE W DOMU! [by pilnować majątku]”. „Nadprezydent Ukrainy” oligarcha Kołomojski stwierdził w ukromediach ze nie zamierza w najbliższym czasie opuszczać Ukrainy ponieważ jak mówi przysłowie „Gdy kota nie ma domu to myszy harcują” i podał przykład jak to w 2014 roku opuścił na chwilę KIjów by „bronić” Dniepropietrowska, a w tym czasie Poroszenko powołał „koalicje parlamentarną” która zajęła się „rabowaniem” jego przedsiębiorstw (m.in Ukrnafty);
  https://24tv.ua/ru/kolomojskij_iz_ukrainy_nikuda_poedu_potomu_chto_vse_rastashhat_n1205152

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińska codziennosć. W ukromediach pojawiła się informacja że 11 września podczas wykonywania zadania „maksymalnie zbliżonego do bojowego” (cytat dosłowny) zginał funkcjonariusz ‚specnazu” MSW Ukrainy (tzw. ALFA);
  https://korrespondent.net/ukraine/4139668-v-odesskoi-oblasty-vo-vremia-zadanyia-pohyb-boets-alfy
  W obwodzie iwano – frankowskim odkryto rekordową plantację konopi indyjskich. Na terenie szklarni wysiano 4 hektary konopi z których „po żniwach” uzyskano by narkotyki o wartosci około 50 mln euro;
  https://censor.net.ua/video_news/3148008/tse_jest_bld_nhto_ne_povrit_na_prikarpate_pravoohraniteli_obnarujili_4_gektara_teplits_s_konopleyi_na
  Na przejściu granicznym z Polską Jahodyn ukraińscy pogranicznicy zatrzymali dwa autobusy, należace do obywatela Ukrainy, którymi próbowano nielegalnie wwieźć na terytorium Ukrainy…ponad półtorej tony serów (!);
  https://korrespondent.net/ukraine/4139466-na-hranytse-s-polshei-yzialy-dva-avtobusa-yz-za-syra

  Polubione przez 3 ludzi

  • Na pewno metoda byłby skuteczniejsza od innych, preferowanych przez Ukrainę, tylko że niekorzystna dla Ukrainy bo najpierw ta by chyba musiała zerwać stowarzyszenie z UE. No chyba że pan senator Cekow zamyśla w ten sposób (niejako od tyłu) doprowadzić do stowarzyszenia Rosji z UE.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Ukraina może bez problemu zostać członkiem UE i NATO. Może po prostu przyłączyć się do Polski.

    To samo dotyczy Rosji, bo ona też z dania na dzień może zostać stowarzyszona w Pakcie NATO i być jednocześnie członkiem UE, ale pod warunkiem, że przyłączy się do Polski 🙂 🙂 🙂

    Wyobrażasz sobie to imperium wielu mórz i oceanów 🙂

    Tak spełniłby się prezesa sen o potędze i zaspokojona zostałaby w ten sposób jego mania wielkości 🙂 🙂 🙂

    Pozdrawiam.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.