Wojna domowa na Ukrainie 14.09.2019r.- 1560 dzień od nowego rozejmu.


„Kwestię wyborów na okupowanych terytoriach Ukrainy należy omówić dopiero po spełnieniu szeregu warunków, w tym wycofaniu wojsk rosyjskich”– ogłosił wczoraj (13 września) prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Republiki Estońskiej Kersti Kaljulajd.

„To kwestia oswobodzenia ludzi, kwestia wycofania wojsk- teraz mówimy o wycofaniu w Zołotoje i Pietrowskim, na całym terytorium- wynosi to 400 kilometrów. I dopiero potem możemy rozmawiać o formacie wyborów na okupowanych terytoriach”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Zełenski podkreślił też, że ​​wybory na terytoriach okupowanych powinny odbywać się wyłącznie zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem.

Przypomniał, że przeprowadzenie takich wyborów jest częścią porozumień mińskich:

„Jest to część umów z Mińska. Jest więc za wcześnie, aby o tym mówić. Teraz może istnieć tylko dialog teoretyczny”– stwierdził prezydent Ukrainy.

Zełenski poinformował o tym również, że data spotkania w formacie normańskim jest obecnie ustalana.

W tym miejscu chcę stwierdzić, że Zełenski w kwestii wyborów w Donbasie nie jest precyzyjny, bo protokół miński podpisany na początku 2015 roku, w sprawie zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy, wynegocjowany w stolicy Białorusi przez przywódców Ukrainy, Niemiec, Francji i Rosji ujął tą kwestię w następujący sposób:

Pkt. 12 porozumienia mińskiego.

„Na podstawie ustawy Ukrainy „O tymczasowym trybie lokalnego samorządu w poszczególnych rejonach donieckiej i ługańskiej republik” sprawy dotyczące miejscowych wyborów będą omawiane i uzgadniane z przedstawicielami poszczególnych rejonów donieckiej i ługańskiej republik w ramach trójstronnej grupy kontaktowej. Wybory zostaną przeprowadzone z dotrzymaniem standardów OBWE i przy monitoringu z jej strony.”

Jak jasno określono w tym punkcie porozumienia mińskiego: „sprawy dotyczące miejscowych wyborów będą omawiane i uzgadniane z przedstawicielami poszczególnych rejonów donieckiej i ługańskiej republik w ramach trójstronnej grupy kontaktowej”– i tego nie pojmuje, albo udaje, że nie rozumie Zełenski. Dziwne, bo przecież studia jakieś skończył, nauczyć się roli też potrafi, a tu jakąś zaćmę złapał.

Dodam jeszcze, że punkt 11 tego porozumienia nakazuje władzą ukraińskim przeprowadzenie reformy konstytucyjnej na Ukrainie, która ma zagwarantować „decentralizację (z uwzględnieniem szczególnych cech poszczególnych rejonów donieckiej i ługanskiej republik)”, co miało zostać zakończone przyjęciem ustawy Wierchownej Rady o szczególnym statusie poszczególnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego do końca 2015 r.

Jak wiadomo ten ostatni warunek nie został jak na razie spełniony przez Kijów do dnia dzisiejszego.

Dlatego też, dziwi postawa Zełenskiego, który w kwestii wyborów zaczyna stawiać swoje warunki, wywracając w ten sposób do góry nogami, to co zostało ustalone i podpisane w Mińsku w temacie uregulowania konfliktu zbrojnego i społecznego w Donbasie, na drodze pokojowej.

Ta postawa pokazuje wyraźnie, jak będzie wyglądało przyszłe spotkanie przywódców krajów formatu normańskiego, z udziałem prezydenta Ukrainy.

Jak sądzę, przy postawie jaką Zełenski w tej chwili reprezentuje, spotkanie to na chwilę obecną nie ma sensu, no chyba, że……………..jest to podjęta przez niego kolejna gra roli pod publiczkę, czyli dla uspokojenia środowisk nacjonalistycznych w swoim kraju? Przypomnę, że jakiekolwiek porozumienie zawarte z Rosją w sprawie Donbasu, który uzyskałby samodzielność zostałby uznane za liderów ukraińskich ruchów nacjonalistycznych, za zdradę interesów samoistnej Ukrainy. Dokładnie tak samo jak przyznanie się do popełnionych przez nie zbrodni ludobójstwa na Polakach i innych mniejszościach etnicznych w czasie II WŚ i tuż po jej zakończeniu. Taka postawa zakładnika tych środowisk nie sprzyja realizmowi politycznemu i zawsze będzie spychała Ukrainę na margines krajów cywilizowanych.

W sprawie kolejnego spotkania przywódców państw w formacie normańskim, jak wiadomo (tak zapowiadał Zełenski), ma dojść jeszcze w tym miesiącu, ale niestety nie zanosi się na to, tym bardziej, że postawa samego Zełenskiego, nie motywuje do uczestniczenia w spotkaniu pozostałych członków tego gremium.

Dlatego też, również i Kreml postawił swoje warunki dotyczące tego przyszłego spotkania:

„Kreml jest gotowy do udziału w paryskim spotkaniu czwórki normandzkiej w sprawie Donbasu, jednak muszą być spełnione pewne warunki”– oświadczył wczoraj doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Jurij Uszakow.

Uszakow nie wykluczył przy tym, że do takiego spotkania mogłoby dojść w październiku, ale Rosja zgodzi się na udział w rozmowach formatu normańskiego, jeśli zostaną spełnione trzy warunki, a więc: ukraińskie wojsko i sprzęt muszą być wycofane z linii rozgraniczenia. Oczywiście zrobią dokładnie to samo władze republik donbaskich wycofując z linii rozgraniczenia swoje siły zbrojne wraz ze sprzętem wojskowym. Następnie powinien zostać uzgodniony specjalny status Donbasu oraz ma zostać opracowane wstępne porozumienie w sprawie wniosków ze spotkania.

Zełenski zapowiedział wcześniej, że na spotkaniu będzie omawiana tzw. „formuła Steinmeiera”, czyli idea uregulowania konfliktu w Donbasie autorstwa byłego szefa MSZ Niemiec, a obecnie prezydenta tego kraju Franka-Waltera Steinmeiera. Zgodnie z nią parlament Ukrainy miałby przyjąć poprawki do konstytucji, które nadadzą Donbasowi szczególny status, a jednocześnie odbędą się tam uczciwe wybory. Kolejnym krokiem ma być wycofanie z Donbasu rosyjskich wojsk i sprzętu.

https://www.president.gov.ua/ru/news/pitannya-viboriv-na-okupovanih-teritoriyah-mozhe-obgovoryuva-57273,

https://www.nytimes.com/reuters/2019/09/13/world/europe/13reuters-russia-ukraine-talks.html,

https://www.reuters.com/article/us-russia-ukraine-talks/russia-ready-for-ukraine-peace-talks-but-sets-preconditions-idUSKCN1VY1KH,

https://112.international/politics/russia-wants-iron-clad-agreements-on-forthcoming-normandy-format-summit-43556.html,

https://tass.com/politics/1078078,

https://en.interfax.com.ua/news/general/613120.html,

https://en.wikipedia.org/wiki/Minsk_Protocol,

http://wyborcza.pl/1,75399,17395611,Oto_porozumienie_z_Minska_punkt_po_punkcie.html,

https://www.defence24.pl/geopolityka/zelenski-przygotowujemy-mape-drogowa-w-sprawie-donbasu,

https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2367870,Ukrainski-politolog-Zelenski-nigdy-nie-pojdzie-na-ugode-z-Putinem,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Normandzka_czw%C3%B3rka.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na froncie w Donbasie, pomimo zapewnień Zełenskiego, że zaprowadzi on tam pokój, tego pokoju nadal nie ma, a ukraińscy żołnierze nadal prowadzą ostrzał D i ŁRL, w tym celów cywilnych.

I tak, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały pomiędzy godziną 07:00 a 22:40, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (27 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 30 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (57 granatów) i SPG-9 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 22 razy naruszyli warunki rozejmu.

Przez ukraińskich żołnierzy ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (teren osiedli mieszkaniowych przy kopalni im. Gagarina i im. Izotowa oraz Gołmoskij i Szirokaja Bałka), okolice i obrzeża Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja oraz Jasinowata, Mineralnoej i Spartakus), a także południowy odcinek frontu (Komiternowo, Kulikowo i Sachanka).

W wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło 125 pocisków (wobec 202 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dwóch budynków mieszkalnych znajdujących się na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Izotowa- na obrzeżach Gorłówki, przy ulicy Jakuba Kolasa nr. 41/1 i 45.

Innych strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej aktualny wykres graficzny zbrojnej aktywności ukraińskich żołnierzy Operacji Połączonych Sił w Donbasie na donieckim odcinku frontu, za okres mijającego tygodnia:

Poza tym, także na ługańskim odcinku frontu w dniu wczorajszym nie było spokojnie, bo ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: opancerzonego wozu bojowego BMP-1 oraz granatników AGS-17 i SPG-9, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w stronę: Krasnego Jara, Kalinowo-Borszcziewatoje, Łozowego i Zołotoje-5.

Strat i szkód jak dotąd nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

Вечірній брифінг пресцентру Об’єднаних сил.

Впродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 11 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами калібрів зброї, а саме – мінометів калібру 82 мм. Також, з гранатометів різних систем, снайперської та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 8 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
тричі неподалік Новотроїцького з напрямку Докучаївська – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Мар’їнки з напрямку Трудівського – зі снайперської та стрілецької зброї;
неподалік Талаківки з напрямку Пікузів – зі стрілецької зброї;
поблизу Авдіївки з напрямку Мінерального – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Опитного з напрямку Спартака – з автоматичного гранатомета;
поблизу Верхньоторецького з напрямку Пантелеймонівки – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 3 обстріли позицій Об’єднаних сил:
в районі Зайцевого з напрямку Гольмівського – з міномета калібру 82 мм;
поблизу Майорська з напрямку „Шахта 6-7″ – з міномета калібру 82 мм та стрілецької зброї;
неподалік Новгородського з напрямку Широкої Балки – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї.

Впродовж поточної доби внаслідок ворожих обстрілів шість військовослужбовці зі складу Об’єднаних сил отримали поранення різного ступеня важкості.

12 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 23 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами калібрів зброї, а саме – мінометів калібру 120 мм та 82 мм. Також обстрілював наші позиції з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Факти ворожого вогню було зафіксовано поблизу Пищевика, Водяного, Новогнатівки, Верхньоторецького, Авдіївки, Гнутового, Лебединського, Широкиного, Зайцевого, Новгородського, Кримського, Новгородського, Травневого, Луганського, Майорська.

За минулу добу під час виконання бойового завдання один військовослужбовець Національної гвардії України зі складу Об’єднаних сил загинув.

Вчора службовцями Національної поліції України та військовослужбовцями Національної гвардії України зі складу Об’єднаних сил серед цивільного населення розкрито 1 розбій, 4 крадіжки, 1 шахрайство, 1 факт незаконного поводження із зброєю та 11 фактів незаконного поводження з наркотичними засобами.

Через контрольні пункти в’їзду-виїзду на контрольовану об’єднаними силами територію в’їхало 22296 осіб та 2675 транспортних засобів. У зворотному напрямку лінію зіткнення перетнули 21606 осіб та 2540 транспортних засобів. В пропуску через лінію розмежування було відмовлено 40 особам.

Військово-цивільні адміністрації та правоохоронні органи в районі проведення операції працювали у штатному режимі.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.09.2019r.- 1560 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciekawostka w sprawie odbywajacego sie w Kijowie Forum Jałtańskiej Strategi Europejskiej na którym niespodziewanie pojawił sie oligarcha Kołomojski. Warto przy tym dodać że forum organizuje jeden z konkurentów Kołomojskiego oligarcha Pinczuk (dobry znajomy naszego ‚Olka – Monopolka”) i dlatego wcześniej „Benia” na nim nie bywał (dziennikarzom tłumaczył ze to z powodu „alergii na pyłki który wówczas kwitły”);
  https://strana.ua/news/222235-video-kolomojskij-objasnil-pojavlenie-v-kieve-tem-chto-nauchilsja-borotsja-s-ambroziej.html
  Ps. Widać że „Stary pająk” organizuje nowy „alians oligarchiczny” na Ukrainie.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem szef ukraińskiegoMSz Pristajko przyznał, wbrew wcześniejszym zapowiedziom ze strony Kijowa, ze spotkanie w tzw. formacie normandzkim liderów Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji do jakiego miało dojść 16 wrzesnia jednak nie odbędzie się. Według niego „Ku wielkiemu żalowi Ukrainy (!)” do spotkania nie była gotowa Rosja. Na razie nie wiadomo kiedy do takiego spotkania miałoby ostatecznie dojsć;
  https://strana.ua/news/222232-hlava-mid-ukrainy-vadim-pristajko-vstrecha-normandskoj-chetverki-perenositsja.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. OT z Płw. Arabskiego. W Arabii Saudyjskiej pożar ogarnął jedną największych rafinerii na świecie, brak oficjalnych informacji na temat przyczyn pożaru, ale podobno słychać było huki wystrzałów dlatego też istnieje podejrzenie ze był to atak „dronów” (jemeńskich Huti);
  https://24tv.ua/ru/krupnejshij_neftepererabatyvajushhij_zavod_mira_ohvatil_pozhar_foto_video_n1205382
  https://www.abc.net.au/news/2019-09-14/drone-attacks-on-saudi-arabia-biggest-oil-facilities-fires/11513728
  I dopełnienie, czyli Huti mieli potwierdzić że to oni zaatakowali rafinerię;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rebelianci-z-ruchu-huti-przyznaja-sie-do-ataku-dronami-na-rafinerie-w-arabii/1nv7vrr

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejny ‚zgrzyt” w stosunkachh pomiedzy Prezydentem Ukrainy a szefem jego Biura Andrijem Bohdanem. Ukromedia poinformowały że w kuluarach odbywajace się w Kijowie Forum Jałtańskiej Strategii Europejskiej Bohdan miał „popierać [szefa MSW] Awakowa” i sprzeciwiać się pomysłowi Zelenskiego by podporządkować sobie bezpośrednio ukraińska Gwardię Narodową, dotychczas podlegającą MSW Ukrainy;
  https://strana.ua/news/222244-bohdan-podderzhal-avakova-kotoryj-ne-khochet-peredavat-zelenskomu-polnyj-kontrol-nad-natshvardiej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. I kolejny „fantasmagoryczny” (po 40 % wzroście gospodarczym oraz budowie miasta – kurortu „od zera”) pomysł nowych władz w Kijowie. Tym razem Premier Ukrainy ogłosił na Forum Jałtańskiej Strategii Europejskiej że Kijów „planuje budowe kanału wodnego który połączy Bałtyk z Morzem Czarnym”. Nazwał ów pomysł „jednym z wielu ambitnych infastrukturalnych projektów” które krążą wśród obecnych władz w Kijowie…
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6885600
  Ps. Można im jeszcze jeden podsunąć, czyli budowę windy na Księżyc…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I kolejne OT z naszego nieszczęsnego kraju.
  Maksymalnie 6,5 mld dolarów zapłaci Polska Amerykanom za myśliwce F-35 – powiedział w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/polska-kupi-od-usa-mysliwce-f-35-ile-zaplaci/2f99vd9
  Komentarz: Za „Wisłę” tez mieliśmy zapłacić maksymalnie 30 mld złotych, później doszło do 50, a obecnie to już najtęższe głowy nie wiedza ile sprzęt made in USA będzie nas kosztował. Rozumiem chęć posiadania dobrze uzbrojonej armii, niemniej tu mamy do czynienia z jawnym marnowaniem środków-brak transferu technologi najgorszy współczynnik jakość/cena. To już o wiele lepsza była oferta…IZRAELA (technologie budowy rakiet+niższa cena). Cóż suwerenowi trzeba zapłacić trybut.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie wstępniaka

  Ukraina nie nada opanowanym przez separatystów prorosyjskich obszarom Donbasu żadnego statusu specjalnego; będą mogły one rozwijać się w ramach decentralizacji, jak pozostałe regiony kraju – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko. Specjalnego statusu dla zajętego przez separatystów Donbasu domaga się Rosja.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-szef-msz-ukrainy-nie-ma-mowy-o-specjalnym-statusie-dla-donba,nId,3203012#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Wow reportaż z onetu, o walkach na wschodzie Ukrainy, który nie jest jednostronny i w miarę obiektywny.
  Parę przekłamań, specjalnych niedowiedzeń (po to by czytelnika nie znającego zagadnienia wprowadzić w błąd było. Niemniej w tekście w końcu przyznano, że wojska ukraińskie stawiają pola minowe i budują punkty oporu/kopią transzeje tuz przy domach mieszkalnych.

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/ukraina-zycie-na-linii-frontu-wszedzie-czai-sie-niewidzialny-zabojca/hfdtv7e

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińska codzienność. W Mikołajowie w jednym z mieszkań w bloku zabarykadowała się mieszkajaca tam kobieta i zagroziła ze je wysadzi. Gdy na miejsce przybyły służby ratownicze i próbowały ja namówić do wyjścia ta odmówiła mówiac ze jest „KGBistką” oraz „żona Putina” 🙂 W końcu jednak uległą „argumentom” strażaków, czyli piłce do metalu dzieki której weszli do mieszkania;
  https://novosti-n.org/news/read/175292.html#7

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Według kresy24 USA jednak w tym roku przekaże pomoc finansową dla Ukrainy. Najbardziej ciekawi mnie zdanie:
  „Popieramy także niszczenie broni konwencjonalnej, ograniczanie i przechowywanie broni. W związku z tym istnieje szeroki zakres pomocy w zakresie bezpieczeństwa, którą określiliśmy i wyasygnowaliśmy dla Ukrainy”
  Czyżby w ramach pomocy wojskowej USA postanowiło zutylizować setki tysięcy ton bomb made in ZSRR z Ukrainy?
  https://kresy24.pl/usa-jednak-wyasygnuja-w-tym-roku-srodki-finansowe-na-pomoc-wojskowa-ukrainie/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.