Wojna domowa na Ukrainie 15.092019r.- 1561 dzień od nowego rozejmu.


Ktoś w rządzącej obecnie na Ukrainie- ekipie Kołomojskiego, nie odrobił właściwie pracy domowej.

„W porozumieniach mińskich (w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie) zapisano, że przeprowadzona zostanie reforma ukraińskiego ustawodawstwa, reforma konstytucyjna, której podstawą jest decentralizacja”– oświadczył wczoraj (14 września) na briefingu dla prasy, szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko.

Następnie dodał on, żeby nie było żadnych wątpliwości, że „Ukraina nie nada opanowanym przez separatystów prorosyjskich obszarom Donbasu żadnego statusu specjalnego; będą mogły one rozwijać się w ramach decentralizacji, jak pozostałe regiony kraju”.

Oświadczenie to było reakcją na słowa przywódcy ŁRL, Leonida Pasecznika, który wyraził swoją opinię na temat wyrażanej przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego alternatywnych rozwiązań dotyczących pokojowych porozumień mińskich.

Oto treść oświadczenia Leonida Pasecznika:

„Leonid Kuczma, Wołodymyr Zełenski, jak i reszta ukraińskiego przywództwa muszą zaakceptować fakt, że ani treść porozumień mińskich, ani model ich wprowadzania nie podlegają dyskusji. W formacie normańskim dokument został zatwierdzony w sposób klarowny i zrozumiały, w postaci punktów regulujących kwestię komunikacji Donbasu z Ukrainą. Nie ma innego dokumentu i go nie będzie.

Wracając zaś do słów Kuczmy o tym, co pasuje Ukrainie, a co nie, nie mogę się powstrzymać od pytania: jak ci nie jest wstyd mówić o krwawych rękach, gdy w czasie trwania rozejmu z republikami w strefie Operacji Połączonych Sił twoi generałowie i żołnierze nadal regularnie ostrzeliwują Donbas i zabijają cywilów? Jak zaczniesz postępować z tymi, których ręce są całe we krwi? Czy wy w historii świata nie mieliście podobnego przypadku? (chodzi tu np. o rzeź dokonaną we wschodniej Galicji- dopisek mój).

Aby więc uniknąć dalszych spekulacji i nieporozumień, powtarzam jeszcze raz: stanowisko LRL i DRL pozostają nie zmienne i nie zamierzamy się targować. Jeśli chcecie pokoju, czyńcie wolę naszego ludu, wcielajcie porozumienia mińskie. Jeśli masz jakieś propozycję, przedyskutujcie to z nami, a nie z USA lub kimś innym”.

W sprawie tej wypowiedział się także przywódca DRL, Denis Puszilin, który opublikował swój komentarz:

„Oświadczenie Leonida Kuczmy, że Wołodymyr Zełenski nie zgodzi się na bezwarunkową amnestię i przyznanie Donbasowi specjalnego statusu, nie dziwi nas. Retoryka ukraińskich polityków, w tym urzędników, nie uległa zmianie i najprawdopodobniej się nie zmieni.

Istnieją porozumienia podpisane w Mińsku, negocjacje na tym się nie kończą. Jednak Kijów nadal ignoruje osiągnięte porozumienia i nie dąży do wdrażania podpisanego przez siebie pakietu środków prowadzących do celu rozwiązania konfliktu w Donbasie. Niestety, ale sytuacja na Ukrainie nie zmieniła się, a nowa elita władzy nadal nie ma jasno sformułowanej polityki zagranicznej i wewnętrznej.

Świadczy o tym ogromna ilość różnorodnych oświadczeń , od obietnic upraszczających procedurę otrzymywania świadczeń emerytalnych, a skończywszy na opracowaniu planu działania z jasnymi kryteriami jego wdrożenia. Obecne stwierdza się, że formuła Steinmeiera to utopia. W świetle tego wniosek jest prosty- wdrożenie porozumień pokojowych z Mińska nie leży w interesie Kijowa.

My w przeciwieństwie do Ukrainy będziemy nadal przestrzegać naszych pryncypialnych pozycji i opowiadać się za pełną realizacją zobowiązań wynikających z porozumień mińskich.”

To tyle w tym temacie.

Chyba sytuacja jest krystalicznie jasna i jednoznaczna?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na linii frontu w Donbasie nadal niespokojnie.

I tak, ukraińscy żołnierze minionej doby (liczonej od godziny 03:00 do 03:00 czasu lokalnego), prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 08:00 a 01:40, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (7 min) oraz granatników SPG-9 (11 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były przez ukraińskich żołnierzy następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (osiedla mieszkaniowe przy kopalniach im. Gagarina i im. Izotowa oraz Gołmowskij i Zajcewo), okolice i obrzeża Doniecka (teren lotniska oraz serwisu „Volvo-Center”, a także osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Krutaja Bałka i Jakowlewka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Pietrowskoej, Komiternowo i Sachanka). Rozkład ostrzałów był mniej więcej jednakowy na całej długości frontu donieckiego, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 31 pocisków (wobec 125 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie domu jednorodzinnego w Komiternowie, znajdującego się na ulicy Achmatowej nr. 42.

13 września w pobliżu wsi Mironowskij (na odcinku frontu w granicach podległych ŁRL) samochód Ural-4320 wiozący żołnierzy z ukraińskiej 59 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej, wjechał na minę przeciwpancerną zamontowaną tam przez saperów z ukraińskiej 30 brygady, którzy opuścili wcześniej strefę działań wojennych. W wyniku eksplozji miny siedmiu żołnierzy jadących w samochodzie zostało rannych o różnym nasileniu. W sumie w ciągu ostatniego tygodnia w jednostkach 59 brygady 9 żołnierzy zostało rannych w wyniku eksplozji min zainstalowanych przez ich poprzedników.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 15 вересня 2019 року.

14 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 14 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами калібрів зброї, а саме – мінометів калібру 120 мм та 82 мм. Також, з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 9 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі неподалік Новотроїцького – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
тричі поблизу Водяного – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік Кам’янки – зі станкового протитанкового гранатомета;
поблизу Богданівки – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
близько Лебединського та Опитного – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 5 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік Новолуганського – з міномета калібру 120 мм;
поблизу Новотошківського – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також, зі станкового протитанкового гранатомета;
двічі в районі Південного – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Гладосового – з міномета калібру 82 мм.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 4 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 2 обстріли позицій Об’єднаних сил:
поблизу Авдіївки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Новогнатівки – з автоматичного гранатомета.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 2 обстріли позицій Об’єднаних сил:
в районі Зайцевого та поблизу Новолуганського – з мінометів калібру 82 мм.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.092019r.- 1561 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka.
  Nie wiem czy śmiać się, czy płakać, ale mediamatoły wysmażyły taki tytuł:
  Ukraina postawiła się Rosji ws. Donbasu. „Nie będzie żadnych statusów”

  Oczywiście najlepsze jak zwykle są komentarze.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka”, tego sie można było spodziewać po obecnej „bandzie” („gang dnieprowski”) która „okupuje” Kijów. Celem jej „kreatora” i „herszta”, czyli oligarchy Kołomojskiego (ksywa „Stary Pająk”) nie jest żaden „pokój”, a odbudowa swojego „majątku” na Ukrainie który zagrabiła mu poprzednia „banda’ („gang winnicki” Poroszenki). „Bebły” o pokoju na Donbasie to był tylko „lep” na ogłupiałych Ukraińców.
  Ciekaw jestem w którym kierunku teraz podążą ich „sympatie”, czy będa szukali „mocnego człowieka” który „przezwycięży impas” (czyli „Adolf bis”), czy może jednak nastapi „odwrócenie” w stronę Rosji i zwycięzca następnych wyborów zostanie ugrupowanie prorosyjskie i z powrotem powróci hasło „braterstwa narodów Rosji i Ukrainy”?

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. „Radio Swoboda” w pełnym „ekstatycznych uniesień” artykule o „szamanie z Jakucji” który podąża do Kremla by „wyegzorcyzmować” Putina. Jak widać „pana szamana” może czekać kariera na Zachodzie, tylko ciekawe co na to wspierający go komuniści z KPFR, zdeklarowani przeciwnicy „kapitalistycznych wyzyskiwaczy” z owego Zachodu?
  https://www.sibreal.org/a/30162457.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejny były członek tzw. batalionu „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy) nie wpuszczony na terytorium UE (dokładnie Czech). Tym razem chodzi o niejakiego Nazara Krawczenkę obecnie (oficjalnie) lidera jednej z ukraińskich „organizacji społecznych”, a także (nieoficjalnie) kijowskich „kiboli”. Krawczenko miał w maju tego roku zorganizować „demonstrację” we Wiedniu przeciwko powrotowi na Ukrainę byłego wiceprzewodniczącego Administracji Janukowycza Andrija Portnowa;
  https://strana.ua/news/222354-iz-chekhii-deportirovali-ukrainskoho-natsionalista-kravchenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie nowego ‚aliansu oligarchicznego” na Ukrainie. W ukromediach poinformowano że na Forum Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) zorganizowanym przez oligarchę Pinczuka, oprócz oligarchy Kołomojskiego, pojawił sie także „ukraiński” oligarcha Paweł Fuks, który miał potwierdzić pogłoski o tym ze jest „partnerem biznesowym” Kołomojskiego (spółka „Ukrneftburenie’). Fuks przed „rewolucją godnosci” prowadził interesy w Rosji skąd „ewakuował sie” w 2014 roku na Ukrainę (do swojego przyjaciela burmistrza Charkowa Kernesa), której obywatelstwo otrzymał w 2015 roku;
  https://www.obozrevatel.com/economics/oligarh-fuks-podtverdil-svyaz-s-kolomojskim.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Jeszcze o postępującej ‚depopulacji” Ukrainy. Dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy przyznała w ukromediach żed Ukraina znajduje się w stanie „katastrofy demograficznej” w zwiazku z „wymieraniem na niej mężczyzn w wieku produkcyjnym”. Według przedstawionych przez nia danych śmiertelność mężczyzn w wieku produkcyjnym na Ukrainie ma być od do 7 razy większa niż w krajach europejskich (np. Szwecji czy Szwajcarii). Głównym powodem tak wysokiej śmiertelności Ukraińców ma być według niej „styl życia Ukraińców”;
  https://www.obozrevatel.com/society/demograficheskaya-katastrofa.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Były ukraiński wiceminister infrastruktury Ołeksndr Kawa w wywiadzie dla ukromediów przestrzegł obecne władze przed zapowiadana przez nie prywatyzacją ukraińskich kolei. Dośc trzeźwo (jak na ukraińskiego polityka) zauważył ze pomysły „prywatyzacji” kolei (np. w krajach Ameryki łacińskiej) zakończyły sie dla samych kolei „katastrofalnie” (tzn. upadkiem przewozów pasażerskich i likwidacjami sieci kolejowej), a takze ostrzegł;
  „Jeśli taka decyzja zostanie podjęta [w sprawie prywatyzacji], Ukraina stanie się pierwszym krajem europejskim, który praktycznie zniszczy system kolei”
  https://ria.ru/20190915/1558699405.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Gruzińska agentura” opanowuje świat 🙂 Pojawiła się informacja ze urzednikeim Administracji Prezydenta Francji został mianowany …syn obecnej prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili Teimuraz Gorżestani. Ma on się zajmować ‚sprawami związanymi z krajami w regionach Azji, Ameryki Północnej oraz Łacińskiej”. tak jak matka posiada on podwójne obywatelstwo i wczesniej pracował już we francuskich służbach dyplomatycznych;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6887160

  Polubione przez 2 ludzi

 9. „Przypomniał” o sobie stary/nowy szef MSW Ukrainy Awakow zamieszczając w internecie wspólne zdjecie ze „snajperami Gwardii Narodowej” z komentarzem że póki w Kijowie trwają ‚polityczne przepychanki” „MY” (tzn. podległe mu służby w tym właśnie Gwardia Narodowa) przeprowadzają ćwiczenia na jednym z poligonów wojskowych;
  https://strana.ua/news/222379-avakov-razmestil-foto-s-zamaskirovannymi-snajperami-natshvardii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, artykuł o zmianach w ukraińskim kodeksie pracy „forsowanych” przez prezydenckie ugrupowanie ‚Sługa Narodu” uderzajacych w prawa ukraiński pracowników, czyli m.in ułatwiające pracodawcom ich zwalnianie, ograniczające działalność związków zawodowych, likwidujace szereg przywilejów jeszcze z ZSRR. Co ciekawe w ukraińskim parlamencie doszło do pierwszego nieudanego dla „Sługi Narodu”) głosowania własnie z próbą likwidacji uprawnien pracowniczych jeszcze z czasów ZSRR;
  https://strana.ua/articles/analysis/222105-partija-zelenskoho-sluha-naroda-srochno-hotovit-novyj-kzot.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Organizacja związana z kontrowersyjnym ruchem azowskim współorganizowała obóz dla młodzieży i harcerzy z Litwy i Ukrainy, w ramach którego odwiedzono m.in. bazę pułku Azow. Instruktorami na obozie były m.in. osoby z polskich środowisk współpracujących z „azowcami”. Relację z wydarzenia zamieścił portal polskojęzycznej gazety z Winnicy, finansowanej ze środków Senatu RP.
  https://kresy.pl/wydarzenia/instruktorzy-z-polski-na-obozie-dla-mlodziezy-zorganizowanym-m-in-przez-ruch-azowski/
  Komentarz: Nasz kochane „elyty” chcą z takimi osobnikami budować „międzymorze”.

  Polubione przez 3 ludzi

  • PIS sam na siebie „bat kręci” i wkłada do rąk nieprzychylnych „eurastów” argumenty przeciw nim (o „faszyzmie”). UE zaczyna „odżegnywać się” od „ukropatriotów” spod znaku neonazistowskiego „Azowa”, a te „barany” brną w ten „ukro.nój”. Nie zdziwiłbym sie jak za nie długo „przyjaciel Polski” Timmermans ogłosi ‚Kaczafiego” sponsorem „ukraińskiego nazizmu’…

   Polubione przez 3 ludzi

 12. OT z Bliskiego Wschodu. W odpowiedzi na oskarzenia ze strony USA że to Iran odpowiada za ostatnie ataki „dronami” na rafinerie w Arabii Saudyjskiej dowódca wojskowych sił kosmicznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej powiedział, że wszystkie amerykańskie bazy wojskowe oraz statki znajdujące się w promieniu 2 tysięcy km od Iranu są w zasięgu rakiet irańskich, dodając, że jego kraj stale przygotowuje się do „wojny na pełną skalę”. Według irańskiego wojskowego „pierwszymi celami” irańskiego odwetowego stały by się dwie amerykańskie bazy wojskowe w Katarze oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz jeden amerykański statek w Zatoce Omańskiej;
  https://www.tasnimnews.com/en/news/2019/09/15/2096376/us-targets-in-region-within-reach-of-iran-missiles-irgc-general
  Izraelskie media biadolą o tym ze Rosja zagroziła IDF zestrzeliwaniem samolotów jeżeli izraelskie siły zbrojne nie zaprzestaną swoich [bandyckich] „rajdów” na terytorium Syrii, wykorzystując do tego rosyjskie samoloty oraz wyrzutnie pplot stacjonujące na terytorium tego państwa;
  https://www.jpost.com/Middle-East/Russia-prevents-Israeli-airstrikes-in-Syria-601618

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Tymczasem w Mikołajowie „ukropatrioci” (oficjalnie „NN sprawcy) „przyozdobili” pomnik poświęcony wymordowanym tam w czasie IIWŚ Żydom i zostawili „list z pogróżkami” m.in pod adresem Prezydenta Ukrainy (który jest pochodzenia żydowskiego) by nie znosił moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie ponieważ taki krok „szybko doprowadzi do [nowego] Holokaustu”;
  https://strana.ua/news/222449-foto-vandaly-oskvernili-pamjatnik-evrejam-iostavili-zapisku-zelenskomu.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.