Wojna domowa na Ukrainie 20.09.2019r.- 1566 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (19 września) odbyła się kolejna runda rozmów KE, Rosji i Ukrainy na temat porozumienia dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu.

Komisji Europejskiej zależy na wynegocjowaniu warunków 10-letniego kontraktu, bo umowa krótkoterminowa jaką mógłby podpisać „Gazprom” z „Naftohazem”, jest niekorzystna dla strony ukraińskiej pod względem inwestycyjnym.

Wiceszef Komisji Europejskiej, Marosz Szefczovicz podkreślił przed spotkaniem, że wszystkie strony muszą wykazać się elastycznością, bo czasu na uzgodnienia jest coraz mniej.

„Podchodzimy do tych rozmów z otwartym umysłem. Ale niewątpliwie kwestia tranzytu gazu przez Ukrainę jest kluczowym elementem bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej”– powiedział wiceprzewodniczący Komisji Marosz Szefczovicz.

Nie wyjaśnił tylko na czym opiera swoją tezę.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rosyjski „Gazprom” nie zamierza w kolejnych latach przesyłać tranzytem przez Ukrainę na Zachód swojego gazu. Wynika to z niestabilności politycznej na Ukrainie oraz permanentnego niewywiązywania się strony ukraińskiej z obowiązków płatniczych za odebrany gaz, co już wcześniej prowadziło do zakłócania ciągłości dostaw rosyjskiego gazu do krajów zachodniej Europy.

Jednocześnie plany Rosji ominięcia Ukrainy i tym samym nie przedłużania z nią umowy na tranzyt gazu komplikuje fakt, że „Nord Stream 2”, poprowadzony po dnie Bałtyku do końca roku może jeszcze nie będzie gotowy. Co więcej, z powodu orzeczenia unijnego sądu, „Gazprom” musiał przed kilkoma dniami zmniejszyć przesył gazu przez rurociąg „OPAL” , będącego lądową odnogę „Nord Stream”, w konsekwencji zwiększeniu uległ tranzyt przez Ukrainę

W związku z tą sytuacją, na wczorajszym spotkaniu w Brukseli trójstronnej grupy kontaktowej, „Rosja zaproponowała przedłużenie umowy z Ukrainą na tranzyt gazu na krótki termin, jeśli nie zostaną wdrożone nowe wymogi UE”– poinformował rosyjski minister energetyki, Aleksandr Nowak.

Zastrzegł on jednocześnie, że w trakcie rozmów nie było mowy o konkretnych ilościach gazu dostarczanego tranzytem przez Ukrainę, a mówiono tylko o kwestiach prawnych.

Mimo to, Nowak powiedział po rozmowach, że były one „bardzo konstruktywne, być może po raz pierwszy w ciągu wielu takich ostatnich konsultacji. Usłyszeliśmy od partnerów ukraińskich o zainteresowaniu tym, by pracować od stycznia 2020 roku”– poinformował rosyjski minister.

Wyjaśnił, że strona rosyjska zastrzegła także, że w ramach nowej umowy gazowej niezbędne jest „uregulowanie sporów sądowych z Ukrainą”.

Uczestniczący w rozmowach w Brukseli szef rosyjskiego „Gazpromu” Aleksiej Miller poinformował uczestników spotkania, że budowany przez koncern gazociąg „Nord Stream 2” jest zbudowany w ponad 81 procentach oraz że jak dotąd prace „toczą się ściśle według harmonogramu”.

Jednocześnie zastrzegł, że kluczową kwestią wykonania planu budowy gazociągu „Nord Stream 2” pozostaje stanowisko Danii, która jak dotąd nie wydała swojej zgody na ułożenie gazociągu w jej wyłącznej strefie ekonomicznej. Szef „Gazpromu” zapewnił jednak, że chodzi tu tylko o odcinek „dość krótki”, którego budowa zajmie „około pięciu tygodni”. Dlatego też, jak twierdzi Miller, nadal jest realna szansa na wprowadzenie „Nord Stream 2” do eksploatacji do końca roku.

W tym kontekście wyjaśnił, że „Gazprom” zamierza wywiązać się ze zobowiązań wobec klientów w Europie zachodniej dzięki zgromadzonym na tą ewentualność zapasom gazu w podziemnych zbiornikach surowca. Zgromadzone zapasy pozwolą, wg. szefa „Gazpromu” „przez pewien okres niwelować jakieś zakłócenia”, gdyby się one nawet pojawiły. Miller określił te zapasy jako „rekordowe” i wskazał, że gaz gromadzi w swoich zbiornikach także Ukraina.

Szef „Gazpromu” odniósł się również do decyzji TSUE w sprawie gazociągu „OPAL”, mówiąc, że „mamy podstawy po dzisiejszych konsultacjach, by mówić o tym, że Komisja Europejska będzie się starać bronić swego stanowiska”, a więc jej decyzji o możliwości 100% wykorzystania przez „Gazprom” możliwości przesyłowych gazociągu „OPAL”.

Miller stwierdził także, że „istnieje ryzyko”, iż Ukraina nie zdoła do 2020 r. zrealizować zaleceń trzeciego pakietu energetycznego UE i powołać przed 2020 r. niezależnego operatora gazociągów. Wzt. dodał, w odniesieniu do podpisania ewentualnego przedłużenia tranzytu gazu przez Ukrainę, że „w tym wypadku ma sens ‚plan B’, czyli przedłużenie obecnie obowiązującego kontraktu na jakiś krótki okres”.

Sądzić można, że chodziłoby tu o rok.

Wiceprzewodniczący KE do spraw unii energetycznej Marosz Szefczovicz zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli, że kolejna rudna rozmów odbędzie się pod koniec października.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na froncie w Donbasie, wojna toczy się dalej.

I tak, w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy 08:40 a 18:50, przy użyciu: czołgu (3 wystrzały), moździerzy kaliber 120 (1 mina) i 82 mm (22 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (40 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (7 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w: rejonie Gorłówki (Zajcewo), w okolicach i na obrzeżach Doniecka (Żabiczewo oraz teren lotniska i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Staromichajłowka i Aleksandrowka- w okolicach Doniecka), a także na południowym odcinku frontu (Pietrowskoje, Komiternowo, Leninskoje i Sachanka).

Łącznie minionej doby w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło 88 pocisków (wobec 114 w dniu poprzednim), co spowodowało zranienie prawej nogi pociskiem karabinu maszynowego 45-letniego mieszkańca osiedla przy kopalni Trudowskaja.

Innych strat i szkód, na tym odcinku frontu, nie odnotowano.

Także niespokojnie było na ługańskim odcinku frontu, gdzie ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (7 min) oraz granatników AGS-17 (10 granatów) i SPG-9 (3 granaty) 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku: Ługańskoje (20:35) w stronę Niżnieje Łozowoje, Łogwinowa (22:25) i Kalinowa (23:55).

Strat i szkód, nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 20 вересня 2019 року.

19 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 13 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. А також, з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 7 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік Миколаївки – зі стрілецької зброї;
поблизу Богданівки – з озброєння БМП, гранатометів різних систем;
тричі неподалік Водяного – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік Новотроїцького – зі стрілецької зброї;
поблизу Новомихайлівки – з мінометів калібру 82 мм.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 6 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
поблизу Золотого – зі стрілецької зброї;
неподалік Оріхового – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
двічі поблизу Луганського – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Травневого – з мінометів калібру 82 мм та стрілецької зброї;
поблизу Новолуганського – з мінометів калібру 82 мм.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 1 раз порушили режим припинення вогню. В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив обстріл позицій Об’єднаних сил неподалік Новолуганського з ручного протитанкового гранатомета.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.09.2019r.- 1566 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińsko – rosyjskie OT psychiatryczne. Były ukraiński wojskowych który strzelał do policji i groził wysadzeniem mostu w Kijowie trafił do szpitala psychiatrycznego na badania;
  https://strana.ua/news/223255-veteranu-ato-kotoryj-hrozil-vzorvat-most-metro-v-kieve-naznachili-psikhiatricheskuju-ekspertizu.html
  To samo spotkało „szamana z Jakucji” który szedł do Moskwy by ‚wyegzorcyzmować” Putina;
  https://strana.ua/news/223299-shedsheho-k-putinu-jakutskoho-shamana-zaderzhali-i-otpravili-v-psikhbolnitsu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność, w Łucku wybuchł pozar w szpitalu wojskowym, w wyniku którego z budynku trzeba było ewakuować ponad 100 znajdujących sie w nim osób (pacjentów i pracowników). Na szczęście nikomu nic się nie stało;
  https://korrespondent.net/ukraine/4141743-v-lutske-proyzoshel-pozhar-v-voennom-hospytale
  Z kolei w obwodzie rówieńskim ukraińska policja przeprowadziła „operację” przeciwko tzw. republikom bursztynowym w wyniku której zabezpieczono 600 kg nielegalnie wydobytego bursztynu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4141771-na-rovenschyne-polytsyia-yziala-600-kh-yantaria

  Polubione przez 1 osoba

 3. Dla zainteresowanych, kolejne amerykańskie „scenariusze wojenne”. Tym razem „The National Interest” przedstawia ‚dywagacje” dowódcy amerykańskich sił powietrznych w Europie Jeffreya Herrigana, który przedstawia „plan przebicia się przez system obrony powietrznej w Kaliningradzie” w razie przyszłego konflktu amerykańsko – rosyjskiego;
  https://nationalinterest.org/blog/buzz/russias-kaliningrad-territory-armed-teeth-nato-wants-crush-it-war-81716

  Polubione przez 3 ludzi

    • Przed tym ja osobiście przestrzegam tu na tym blogu już od wielu lat.

     Proces został przyśpieszony za obecnie rządzącego PiS-u, któremu już się ziemia pali pod nogami.

     A więc nadal w tym kraju wyznawana jest zasada: „po nas choćby potop”.

     Co więc z bachorkami, które obecnie rodzą się na potęgę, aby ich rodzice mogli pofolgować sobie dzięki programowi jałmużny 500+?

     Czy prezes martwi się o przyszłość „jego dzieci”?

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 3 ludzi

 4. Odnośnie „wstępniaka” okazuje się jednak że wczorajsze rosyjsko – ukraińskie „rozmowy gazowe” pod „auspicjami UE” to były jednak tylko takie sobie „rozgaworki”, które zakończyły sie tylko uzgodnieniem tego ze mają nastąpić kolejne rozmowy w październiku, a Ukraina w dalszym ciagu przygotowuje się na wstrzymanie tranzytu gazu przez jej terytorium przez rosyjski „Gazprom” z dniem 1 stycznia 2020 roku…
  https://strana.ua/articles/analysis/223291-trekhstoronnie-perehovory-po-hazu-mezhdu-ukrainoj-rossiej-i-es-19-sentjabrja-ni-k-chemu-ne-priveli.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. OT z USA, czyli czyżby kolejna odsłona „ukrainiangate”? W Waszyngtonie afera w związku z „obietnicą” jaka miał podczas jednej z niedawnych rozmów telefonicznych „zagranicznemu przywódcy”, a która wywołała oburzenie jednego z urzedników pracujących w amerykańskim wywiadzie, w rezultacie czego złożył on oficjalną skargę. O całej sprawie „The Washington Post” który informuje takze że „obietnica Trumpa” miała dotyczyć Ukrainy, a więc owym „zagranicznym przywódcom” z którym Prezydent USA odbył niedawno rozmowe telefoniczną może być prezydent Ukrainy;
  https://strana.ua/news/223327-tramp-dal-inostrannomu-lideru-obeshchanie-po-ukraine-chto-vspoloshilo-amerikanskuju-razvedku.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Wieści z ukraińskiego parlamentu, gdzie deputowani z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” nie zdołali przegłosować (zabrakło głosów) kolejnej ustawy przedstawionej przez Prezydenta Ukrainy, czyli swojego (nieformalnego) zwierzchnika. Tym razem „zawalili” ustawę zwiaząną z wcześniej uchwaloną ustawą o zniesieniu immunitetu parlamentarnego, a która zezwalała m.in służbom na na przeszukiwanie i podsłuchiwanie deputowanych bez zgody parlamentu;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4141894-nafyh-raspustyt-sluhy-provalyly-holosovanye

  Polubione przez 2 ludzi

 7. W temacie wstępniaka
  mała errata:
  Gazprom po zmniejszeniu, zgodnie z decyzją Sądu UE, wykorzystania gazociągu OPAL nie zwiększa dostaw innymi trasami eksportowymi, w tym przez Ukrainę – podają w poniedziałek media w Rosji. Według „Wiedomosti” koncern czeka na wynik rozmów gazowych w Brukseli.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1430265,rosja-gazprom-gaz-ukraina-opal.html
  Prawdopodobnie FR będzie zmuszona do tranzytu przez Ukrainę, ale dopóki inne gazociągi maja siły przerobowe, dopóki są duże rezerwy gazu….

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W Kijowie protestują pracownicy z jednego z przedsiebiorstw którzy domagają się od władz Ukrainy (wystosowali nawet oficjalny list do Prezydenta Ukrainy) by te….wznowiły stosunki handlowe i gospodarcze z Federacją Rosyjską powołując sie na przedwyborcze obietnice Zelenskiego, czyli m.in ;
  powstrzymanie emigracji zarobkowej i odpływu ludności z Ukrainy;
  http://miro.kiev.ua/documents/26-obraschenie-kollektiva-predpriyatiya-k-prezidentu-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Miał być pokój i koniec „wojny na Donbasie”, co w kampanii wyborczej obiecywał „Pinokio” Zelenskij, a szykuje się kolejna „branka rekruta” w szeregi „niezwyciężonej armii kijowskiej”. Wiceszef Sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych Ukrainy poinformował ze jesienią tego roku do służby wojskowej ma zostać powołanych ponad 15 tysięcy obywateli Ukrainy;
  https://strana.ua/news/223432-skolko-tysjach-ukraintsev-prizovut-na-srochnuju-sluzhbu-v-armiju-osenju-2019-hoda.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.