Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2019r.- 1567 dzień od nowego rozejmu.


Jak twierdzi szef przedstawicieli Ukrainy w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK) w Mińsku, Leonid Kuczma: „Ukraina nie ma poważnych zastrzeżeń co do ‚formuły Steimeiera’.

Według Kuczmy, pomimo tego, że twierdzi on, iż „Ukraina nie ma poważnych zastrzeżeń co do ‚formuły Steimeiera’ „, to jednocześnie stwierdza, że „przeprowadzenie wyborów lokalnych w Donbasie będzie możliwe po spełnieniu odpowiednich warunków”, a więc:

1. pełne wstrzymanie ognia,

2. wprowadzenie efektywnego monitoringu misji OBWE na całym terytorium Ukrainy,

3. wycofanie grup zbrojnych i sprzętu wojskowego, przeprowadzeniu pełnego wycofania wojsk na linii rozgraniczenia,

4. umożliwienie pracy Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy oraz ukraińskich partii politycznych i zagranicznych obserwatorów na Donbasie,

5. oddanie pod kontrolę odcinka granicy ukraińsko-rosyjskiej pozostającym poza kontrolą władz w Kijowie.

Czy nie widać tu jakiś zasadniczych sprzeczności, bo jakże można jednocześnie twierdzić, że nie ma się żadnych zastrzeżeń do wprowadzenia „formuły Steinmeiera”, a jednocześnie podaje się szereg warunków przed jej wdrożeniem? Jakieś rozdwojenie jaźni.

Z kolei według ministra spraw zagranicznych Ukrainy Wadyma Prystajko, założenia tzw. „formuły Steinmeiera” uzgodniono 2 września br. na spotkaniu doradców prezydentów formatu normandzkiego.

I tak właśnie pojmowana przez stronę ukraińską realizacja „formuły Steinmeiera” ma być przedmiotem rozmów podczas spotkania prezydentów krajów formatu normandzkiego, które ma odbyć się wg. strony kijowskiej, jeszcze we wrześniu br.

Przypomnę, że dziś minie 21 dzień września a o spotkaniu tym ani słychu, ani widu. I żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazują na to, że do tego spotkania w tym terminie dojdzie.

A dlaczego?

Bo strona ukraińska zaczęła ponownie prowadzić- pod nadzorem amerykańskim, swoją pokrętną grę, która de facto– tak jak dotychczas- nie ma na celu doprowadzenie do pokoju w Donbasie, tylko ciągłe jątrzenie i wywoływanie niekończących się konfliktów. To taka tania, a do tego prowadzona rękami ukraińskimi, amerykańska wojna proxy przeciwko Rosji.

A co na to strona najbardziej zainteresowana wdrożeniem pokoju w Donbasie, czyli władze powołanych tam republik ludowych?

Aby się dowiedzieć, jaką opinię na ten temat mają liderzy DRL wystarczy zapoznać się z ostatnim oświadczeniem w tej sprawie, wydanym przez przedstawiciela DRL w TGK w Mińsku, Natalii Nikonorowej:

„Zastanawiająca jest praktyka strony ukraińskiej zaprzeczania temu, co wcześniej sama uzgodniła. Teraz mówimy o tekście ‚formuły Steinmeiera’, który został już dwukrotnie zatwierdzony na czterech szczytach normandzkich i wielokrotnie potwierdzany na spotkaniach doradców szefów państw poręczycieli porozumień mińskich, w tym również przedstawiciela Ukrainy Andrija Jermaka. Niemniej jednak z jakiegoś powodu nie przeszkadza to Kijowi deklarowania zamiaru zmiany tekstu tego mechanizmu, ignorując bezpośrednie polecenie uzgodnienia już zatwierdzonego brzmienia od jego przedstawiciela w formacie normańskim”– powiedziała Nikonorowa.

Według niej powstaje w takim razie pytanie o prawdziwy status Jermaka, którego instrukcje nie są postrzegane przez jego kolegów w osobie Kuczmy.

„Chcemy przypomnieć ukraińskim przywódcom, że zaproponowany przez pana Steinmeiera mechanizm wejścia w życie ustawy o szczególnym statusie Donbasu jest kompromisem, który powstał, ponieważ Kijów nie był w stanie wdrożyć politycznych punktów pakietu środków w ten sposób i w okresie, który został zapisany w tym dokumencie. Dlatego niedopuszczalne jest zmuszanie przedstawicieli Donbasu do jakichkolwiek dodatkowych ustępstw- już zgodziliśmy się na kompromisowe rozwiązanie i kategorycznie nalegamy, aby Ukraina zastosowała się do niego”– podkreśliła przedstawicielka DRL w TGK w Mińsku.

„Dyskusja nad ‚formułą Steinmeiera’ prowadzona przez doradców szefów krajów formatu normańskiego była niezbędnym krokiem związanym z odmową przedstawicieli Ukrainy w grupie kontaktowej do pracy nad koordynacją tego mechanizmu”– wyjaśniła Nikonorowa.

„W związku z tym, teraz, gdy należałoby już podpisać gotowy tekstu formuły (Steinmeiera- dopisek mój) na spotkaniu w Mińsku, odmowa jej podpisania przez stronę ukraińską jest wyraźnym i szczerze cynicznym naruszeniem zobowiązań powziętych wcześniej przez Ukrainę”– podsumowała Nikorowa.

Reasumując; Kijów deklaruje zgodę na wdrożenie „formuły Steianmeiera”, co jest kluczowe dla wprowadzenia pokoju w Donbasie, a z drugiej strony- odmawia podpisania się pod nią- pomimo to, że wcześniej godziła się z tymi warunkami, i jednocześnie jakoby prowadzi obecnie politykę mającą na celu zakończenie wojny w tym regionie.

Oczywiście w świat puścili oni fałszywkę, co jest również wyrazem wprowadzającego czytelników w błąd, tekstu jaki zamieścił kilka dni temu „dziennik.pl” pt. „Ryzykowna gra Kijowa. Ekipa Zełenskiego wykonała pierwszy krok do legalizacji samozwańczych republik Donbasu” (18.09.2019r.), mówiącej o tym, jakoby strona ukraińska przystała za spełnienie warunków „formuły Steinmeiera”. I co wynika z samego tytułu tego artykułu, jest jakoby zdradą interesów Ukrainy.

W sytuacji, gdy przedstawiciel Ukrainy nie podpisał się na ostatnim spotkaniu TGK w Mińsku pod tą formułą, a więc oficjalnie- pomimo wielokrotnych deklaracji poparcia- nie zajął jasnego i jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, możliwe teraz stało się prowadzenie przez władze z Kijowa prowadzenie różnorakiej gry propagandowej.

Np. obciążanie przedstawicieli władz republik donbaskich oraz stronę rosyjską za blokowanie procesu pokojowego i jego obstrukcję.

Może też służyć do opacznego wytłumaczenia, dlaczego w najbliższym czasie nie dojdzie do spotkania na szczycie w Paryżu szefów krajów formatu normańskiego. A faktycznie zaś nie dojdzie do niego, bo nie ma o czym rozmawiać w świetle tego, że pertraktacje w Mińsku od trzech już lat nie posunęły się nawet o krok.

https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/608044,zelenski-ukraina-donbas-plan-steinmeiera.html,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A Donbasie w tym samym czasie, zamiast deklarowanego pokoju, wojna przyjmuje coraz gorętszą postać.

I tak, w ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 09:30 a 21:45, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (18 min) i 82 mm (2 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (34 wystrzały) oraz granatników: AGS-17 (63 granaty), SPG-9 (7 granatów), RPG-7 (12 granatów) i GP-25 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 23 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: obrzeża Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7), okolice i obrzeża Doniecka (lotnisko i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Staromichajłowka i Aleksandrowka- w okolicy Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Grigorowka, Nowaja Meriewka, Biełaja Kmienka, Dzierżyńsk, Leninskoje oraz Sachanka i Komiternowo).

W wyniku wczorajszych ostrzałów terytorium DRL prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy spadło tam 139 pocisków (wobec 88 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dwóch mieszkań w blokach wielorodzinnych znajdujących się w Staromichajłowce przy ulicy Abakumowa nr. 93 m. 87 i 91.

Jak na razie, innych strat i szkód nie zgłaszano.

Poniżej wykres graficzny liczby naruszeń warunków zawieszenia broni przez ukraińskich żołnierzy na donieckim odcinku frontu za ostatni tydzień:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał terytorium ŁRL przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz ciężkich karabinów maszynowych, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w stronę wsi Krasnyj Jar i Kalinowo, nie powodując tym samym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 21 вересня 2019 року.

20 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 19 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. А також, з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 13 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі поблизу Новотроїцького – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі неподалік Новогнатівки – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Красногорівки – зі стрілецької зброї;
неподалік Мар’їнки – зі стрілецької зброї;
чотири рази поблизу Водяного – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Павлополя – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Авдіївки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 6 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік Новолуганського – з ручних протитанкових гранатометів;
поблизу Кримського – з гранатометів різних систем;
неподалік Південного – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Станиці Луганської – зі стрілецької зброї;
неподалік Майорська – з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Новозванівки – з міномета калібру 82 мм.

За минулу добу три військовослужбовці зі складу Об’єднаних сил отримали поранення різного ступеня важкості, один – бойове травмування.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 3 рази порушили режим припинення вогню. В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріли позицій Об’єднаних сил:
двічі неподалік Водяного – з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Лебединського – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2019r.- 1567 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem ‚The Washington Post” poinformował że Prezydent USA Donald Trump wbrew zapewnieniom jego administracji odmawia ustalenia terminu spotkania z prezydentem Ukrainy Zelenskim. Co więcej miał on, według cytowanego przez „WP” źródła z administracji, stwierdzić że „Rosja jest naszym [tzn. USA] przyjacielem, a Ukraina już nikogo nie obchodzi”;
  https://strana.ua/news/223486-novosti-mira-tramp-nazval-dejstvija-v-ukraine-bessmyslennymi.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Słowna „draka” pomiedzy „nadprezydentem Ukrainy” oligarchą Kołomojskim a prowadzącym program „na zywo” popularnym ukraińskim prezenterem Sawikiem Szusterem. Kołomojskiemu nie spodobały sie pytania zadawane mu przez Szustera wiec „wystrzelił” w Szustera oskarżeniem ze ten przywłaszczył sobie 2,3 mln dolarów gdy pracował dla należącego do oligarchy kanału „1+1” (pieniadze miał otrzymać na realizacje serii programów, których ostatnio nie zrealizował);
  https://korrespondent.net/ukraine/4142124-kolomoiskyi-posporyl-s-shusterom-v-priamom-efyre

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, w Odessie rozeźlony kierowca wjechał w protestujacych przeciwko budowie którzy zablokowali jedna z ulic. W wyniku „najazdu” poszkodowane został dwie osoby, kobieta uczestnicząca w protescie oraz ochraniajacy protest policjant;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4142148-v-odesse-avto-vekhalo-v-protestuuischykh
  Z kolei w Czerniowcach policjant po służbie zatrzymał pijaka za kierownica, który spowodował wypadek, a następnie zaczał strzelać z posiadanego przez siebie pistoletu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4142140-v-chernovtsakh-pianyi-vodytel-otkryl-ohon-pry-zaderzhanyy-posle-dtp

  Polubione przez 2 ludzi

 4. „Gang dnieprowski”. Ukromedia informują że na meczu koszykówki o Superpuchar Koszykówki w Dnieprze pojawili sie „nadprezydent Ukrainy” oligarcha Kołomojski oraz miejscowy „autorytet kryminalny” zarazem „biznesmen” Aleksander Pietrowski, znany również jako „Narik”. Dla przypomnienia, „Narik” miał byc faktycznym „fundatorem” tzw. tomosu dla Ukrainy, który miał po prostu zakupić u Patriarchy Konstantynopola. Wcześniej pojawiał sie w otoczeniu „generalissimusa” Poroszenki;
  https://strana.ua/news/223532-superkubok-po-basketbolu-v-dnepre-kolomojskij-posetil-vmeste-s-narikom-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem ukraiński portal „Strana.ua” informuje że w dniu wczorajszym w siedzibie Biura Prezydenta Ukrainy odbyło sie spotkanie jego przedstawiciela z czołowymi tzw. porochobatami, czyli blogerami i aktywistami zwolennikami ‚generalissimusa” Poroszenki. Jednym z tematów rozmów była kwestia zakończenia konfliktu na Donbasie, którego jak wiadomo POROCHOBOTY nie chcą zakończyć bez „zwycięstwa Ukrainy”, dlatego tez rozmowy zakończyły się niczym. Zauważono także że podobnego spotkania Zelenskij nie zorganizował ze zwolennikami zakończenia konfliktu na Donbasie na drodze pokojowej…
  https://strana.ua/news/223517-vstrecha-ermaka-i-porokhobotov-chto-eto-bylo.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W ukromediach pojawiła się informacja ze ukraińska policja szykuje się do rozgonienia uczestników „blokady” wagonów z rosyjskim węglem w obwodzie lwowskim którymi przewodzi były ukraiński parlamentarzysta Kostia Griszin znany bardziej jako ‚Semen Semenczenko” (‚Legendarny marszał operacji ATO”);
  https://strana.ua/news/223522-politsija-sobiraetsja-razhonjat-atoshnikov-blokirujushchikh-uhol-putina-podo-lvovom.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Nowa afera szpiegowska w kijowskiej „wierchuszce”. Szef ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (PBŚ) Roman Truba poinformował ze w jego gabinecie odkryto aparaturę podsłuchową zamontowaną w systemie wentylacyjnym. Ukraiński PBŚ zajmuje sie obecnie szeregiem śledztw oraz dochodzeń przeciwko wielu prominentnym politykom na Ukrainie m.in byłemu prezydentowi Poroszence;
  https://korrespondent.net/ukraine/4142197-v-kabynete-hlavy-hbr-nashly-proslushku

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.