Wojna domowa na Ukrainie 22.09.2019r.- 1567 dzień od nowego rozejmu.


19 września Polska przekazała Ukrainie oficjalny wniosek o cofnięcie zakazu ekshumacji polskich ofiar dokonanej na nich zbrodni ludobójstwa. Pismo ukraińskiemu ministrowi kultury wręczył polski ambasador w Kijowie Bartosz Cichocki, który ocenia, że jest to kolejny krok ku odblokowaniu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy.

Zakaz ekshumacji szczątków ofiar Polaków zamordowanych przez ich ukraińskich sąsiadów, władze w Kijowie wprowadziły za czasów prezesury Wołodymyra Wiatrowycza- zatwardziałego banderowca, ponad dwa lata temu, na wiosnę 2017 roku, w odwecie na demontaż nielegalnego pomnika upamiętniającego jakoby śmierć bojowników ukraińskich oddziałów OUN-UPA w Hruszowicach, dokonanego decyzją wójta gminy Stubno w dniu 26 kwietnia 2017 roku.

Po ostatnich wyborach na urząd prezydenta i do ukraińskiego parlamentu, zmieniły w tej kwestii sytuację o tyle, że obecny prezydent Wołodymyr Zełenski obiecał podczas swojej oficjalnej wizyty w Polsce, że zniesie ten skandaliczny i bezprawny zakaz:

„Jestem gotów odblokować zakaz prac poszukiwawczych na Ukrainie. Z kolei strona polska uporządkuje miejsca pamięci w Polsce. Zaproponowałem też prezydentowi Dudzie postawienie na granicy Polski i Ukrainy wspólnego pomnika pojednania”– zadeklarował 31 sierpnia na wspólnej konferencji prasowej prezydentów Wołodymyr Zełenski.

Ze swej strony polski prezydent, Andrzej Duda podkreślił, że „aby osiągnąć porozumienie w sprawie polityki historycznej, niezbędne jest godne upamiętnienie polskich ofiar, które poległy na Ukrainie, a do tego potrzebne jest przeprowadzenie ekshumacji”.

Następnie Duda dodał, ze „jest to element, który ma dzisiaj znaczenie fundamentalne dla Polaków. To jest kwestia upamiętnienia najbliższych, tego, by było wiadomo, gdzie można zapalić swoim przodkom przysłowiowy znicz”.

Tak więc spotkanie, które miało miejsce w Kijowie w ostatni czwartek, wg. ambasadora Bartosza Cichockiego, to realizacja niedawnych deklaracji ukraińskich władz i polsko-ukraińskich ustaleń na najwyższym szczeblu poczynionych w Warszawie. Jak podkreślił, był to kolejny krok w sprawie.

„Moje spotkanie z ministrem Borodianskim należy do procesu, który zapoczątkowała deklaracja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie 31 sierpnia, dotycząca zniesienia moratorium na poszukiwania i ekshumacje szczątków polskich ofiar wojen i represji na terytorium Ukrainy. Proces ten zakończy się wtedy, i będziemy mogli mówić o wypełnieniu tej deklaracji, kiedy wznowione zostaną fizycznie polskie ekshumacje na terytorium Ukrainy”– powiedział Cichocki.

Zastrzegł on jednak, że chociaż trudno jest mówić o ramach czasowych procesu odblokowania ekshumacji, to Polska ma nadzieję, że postępować będą kolejne etapy procedury mającej na celu godne uszanowanie polskich ofiar.

Cichocki wyjaśnił, że wniosek, który przekazał stronie ukraińskiej, wystosował polski Instytut Pamięci Narodowej. „To on będzie realizował prace poszukiwawcze i ekshumacje” zaznaczył.Polski ambasador wyraził jednocześnie nadzieję, że po wypełnieniu odpowiednich procedur IPN będzie mógł wszcząć poszukiwania szczątków Polaków, spoczywających na terenach obecnej Ukrainy.

Zobaczymy ile to lat będzie trwało wypełnianie przez stronę polską odpowiednich procedur ukraińskich w sprawie wydania zgody na ekshumacje szczątków polskich ofiar ludobójstwa?

Czy podobnie będzie się to działo jak w przypadku deklarowanego wprowadzenia pokoju na Donbasie?

Jak na razie deklaracja dobrej woli jest, a co będzie to czas zweryfikuje.

https://twitter.com/B_Cichocki,

https://journalist.today/en/ukraine-poland-to-start-joint-activities-on-search-and-exhumation-work/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, pomimo tego, że był to pierwszy dzień weekendu, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze nadal prowadzili ostrzał terytorium DRL zakłócając w ten sposób proces pokojowy.

I tak, ostrzały z przerwami prowadzone były przez ukraińskich żołnierzy w godzinach pomiędzy, 06:20 a 21:05, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (62 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (14 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (3 granaty) i RPG-7 (14 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, naruszając w ten sposób 14 razy warunki zawieszenia broni.

Ostrzeliwane były tym razem okolice i obrzeża Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskja oraz teren lotniska- na obrzeżach Doniecka, a także Staromichjłowka i Aleksandrowka) oraz bardzo intensywnie południowy odcinek frontu (Kulikowo i Leninskoje), gdzie nadal usiłują przerwać linie frontu sił zbrojnych DRL a następnie odblokować dostęp do granicy z FR wcielając w ten sposób swoją koncepcję „formuły Steinmeiera”. No, ale aby to osiągnąć będą musieli się nieźle natrudzić.

Łącznie minionej doby, w wyniku ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadły 93 pociski- wobec 139 z dnia poprzedniego, nie czyniąc jednak żadnych szkód i nie powodując strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 22 вересня 2019 року.

21 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 13 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 82 мм. А також з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 8 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
чотири рази неподалік Водяного – із артилерійських систем калібру 122 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі неподалік Лебединського – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Новотроїцького, а також Богданівки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 5 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік Південного – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Новозванівки – з ручного протитанкового гранатомета;
неподалік Майорська – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Новолуганського, а також Луганського – з мінометів калібру 82 мм, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 1 раз порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріли позицій Об’єднаних сил неподалік Миколаївки зі стрілецької зброї.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.09.2019r.- 1567 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, rozkręca się tzw. afera UKRAINIANGATE. Za oceanem Demokraci i powiązane z nimi media grożą że w związku z „naciskami” jakie Donald Trump miał wywiwerać podczas rozmowy telefonicznej na Wołodymyra Zelenskiego (by ten przekazał mu „haki” na Joe Bidena) rozpoczną wobec Trumpa procedurę „impeachmentu”;
  https://strana.ua/articles/223573-chto-stoit-za-obvinenijami-trampa-v-davlenii-na-ukrainu.html
  Były ukraiński parlamentarzysta Serhij Leszczenko , onegdaj jeden z czołowych „euromajdaniarzy” w zamierzchłych i zapomnianym na Ukrainie czasów kijowskiego majdanu (tzw. rewolucji godności) zapowiedział ze jest gotów wystąpić przed Kongresem USA by opowiedziec o tym jak prawnik Prezydenta USA Rudy Giuliani podczas swojego pobytu na Ukrainie naciskał na ukraińskich polityków by ci przekazali mu „haki” na Bidena;
  >https://www.washingtonpost.com/opinions/2019/09/21/why-is-rudy-giuliani-trying-drag-my-countrys-president-into-trumps-reelection-campaign/
  Z kolei znany „mitoman” i „konfabulant”, „kurator” skandalicznego portalu „Mirotworec” również były parlamentarzysta Anton Heraszczenko ogłosił ze zamierza „zbadać sprawę Bidena na Ukrainie”, czyli możemy się spodziewać „njusów” o „agentach Putina” i że wszystko to jest „kremlowską prowokacją”…
  https://strana.ua/news/223591-anton-herashchenko-sovetnik-arsena-avakova-poobeshchal-nachat-rassledovanie-v-ukraine-dela-bajdena.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko podczas występu w należącym do niego ‚5 kanale” przechwalał się ze obecne władze Ukrainy nie będą go w stanie skazać i zamknąć w więzieniu. Oznajmił też że „On i jego polityczne ugrupowanie nie boja się nikogo i niczego” ponieważ już wcześniej próbowano go „załatwić” i nic z tego nie wyszło;
  https://lenta.ru/news/2019/09/22/po_ro/
  Ps. Pochlał sobie z „Olkiem – monopolkiem” Kwaśniewskim i już mu odbiło…
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2019091611056114-kwasniewski-radzi-zelenskiemu-nie-przesladuj-poroszenki/

  Polubione przez 2 ludzi

 3. W amerykańskim ‚The National Interest’ oceniono mozliwości rosyjskiego potencjału nuklearnego i stwierdzono ze nawet gdyby USA udało sie zniszczyć jego część „lądową” to i tak sama flota rosyjskich okrętów podwodnych (projektu 955 typu Boriej) uzbrojonych w pociski balistyczne „Buława” byłaby zdolna do uczynienia USA ‚niezdatnymi do zamieszkania”, czyli dokonałaby ich zniszczenia;
  > https://nationalinterest.org/blog/buzz/russias-new-nuclear-weapon-could-make-america-uninhabitable-82051

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT z Bliskiego wschodu, gdzie pomimo stałych ustępstw ze strony USA, przeplatanych „zaowalowanymi groźbami” (m.in ostatnie bombardowania Idlibu) „sułtan” Erdogan wciąż „ostrzy swoje kindżały”, czyli zapowiada militarna rozprawę z Kurdami z tzw. syryjskiej Rożawy (będącej pod faktycznym protektoratem USA). Prezydent Turcji dął Kurdom z Rożawy (i ich „protektorom’ z USA) czas do końca wrzesnia by utworzyli całkowicie zdemilitaryzowaną strefę wzdłuż granicy terytorium zajmowanych przez syryjskich Kurdów z Turcją;
  https://korrespondent.net/world/4142252-turtsyia-hotova-k-voennoi-operatsyy-v-syryy-erdohan

  Polubione przez 3 ludzi

 5. ‚Z dziejów rosyjskiej opozycji”. W Rosji po badaniach psychiatrycznych, decyzją sądu zwolniono z aresztu ‚szamana z Jakucji” który szedł do Moskwy by…”wyegzorcyzmować Putina”. „Szaman” zobowiązany został do „nieopuszczania miejsca zamieszkania” oraz „zachowywania się zgodnie z przepisami”…
  https://strana.ua/news/223604-v-rossii-pod-podpisku-o-nevyezde-otpustili-shamana-kotoryj-khotel-izhnat-putina.html
  Ps. „Terror” trwa…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem szef rosyjskiego resortu obrony Sergiej Szojgu w wywiadzie dla „Moskiewskiego Komsomolca” stwierdził że strona rosyjska nie zajmowała się planem wojny z Ukrainą dodał jednak ze wczesniej czy później „ekstremiści” na Ukrainie będa musieli zostać powstrzymani.
  „Nie chcę nawet o tym myśleć [tzn. o wojnie z Ukraina]. Naprawdę mam nadzieję, że naród ukraiński i władze ukraińskie będą miały wolę, siłę i zdolność do ostudzenia tych gorących głów, które wzywają do takiej głupoty i szalonego scenariusza. Kiedyś ekstremistów na Ukrainie i tak trzeba będzie powstrzymać. Szkoda tylko, że wcześniej tego nie zrobiono” miał powiedzieć rosyjski minister;
  https://korrespondent.net/world/russia/4142314-v-rf-otverhly-vozmozhnost-priamoi-voiny-s-ukraynoi

  Polubione przez 3 ludzi

 7. I w temacie ostatniej informacji o tym ze oficjalnie władze w Kijowie zadecydowały że ich delegacja nie weźmie udziału w najbliższej sesji PACE, z powodu przywrócenia pełni praw członkowskich, a część ukraińskich parlamentarzystów (z ugrupowań opozycyjnych) i tak juz pojechała do Strasburga;
  https://strana.ua/news/223510-deputaty-iz-opzzh-a-takzhe-batkivshchiny-i-es-namereny-poekhat-na-sessiju-pase.html
  Ps. A kto by przepuscił okazję do darmowej wypitki i wyżerki…

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukraiński koncern zbrojeniowy Ukroboronprom i turecka firma Baykar Defence ogłosiły rozpoczęcie wspólnych prac nad bezzałogowcem rozpoznawczo-uderzeniowym klasy HALE (High Altitude Long Endurance). Dwusilnikowa maszyna nosząca nazwę Akinci ma przenosić uzbrojenie o masie do 900 kg i osiągać pułap 12 tys. metrów. Wkład ukraińskich firm w tym projekcie to m. in. silniki, oraz technologie kompozytowe i doświadczenie w zakresie dużych konstrukcji lotniczych.
  https://www.defence24.pl/ukrainsko-turecki-ciezki-dron-bojowy-akinci-analiza
  Komentarz: Tytuł jest trochę nad wyrost, autor już w artykule informuje, że rola Ukrainy będzie dość ograniczona, cytat poniżej:
  „W tak zaawansowanym i strategicznym przedsięwzięciu na pierwszy rzut oka trudno znaleźć rolę dla przemysłu ukraińskiego. Są jednak takie pola współpracy, na których Ukroboronprom ma zdecydowanie większe doświadczenie niż Baykar Defence. Warto przypomnieć, że ukraiński koncern to m. in. zakłady lotnicze Antonowa, które mają znaczne doświadczenie w budowie dużych platform lotniczych. Rozwijają również stosowanie kompozytów i technologii addytywnych w tego typu konstrukcjach”
  Turcja pragnie silników produkowanych przez Motor Sicz i… tanich montażowni.

  Polubione przez 2 ludzi

  • „Motor Siczy” to „sułtan” raczej nawet „nie powącha” z wiadomych względów, a co do „Antonowa” to wątpię żeby Turcy chcieli na Ukrainie cokolwiek montować. Raczej rzecz idzie o wykupienie praw i licencji jakimi w dalszym ciągu dysponuje to przedsiębiorstwo.

   Polubione przez 3 ludzi

 9. Cóż za MEGAGIGANTOZDRADA, czyli „Historyczny lider opozycji antysowieckiej i Białoruskiego Frontu Narodowego, Zianon Paźniak określił dzień 17 września 1939 jako szczęśliwą datę dla Białorusinów i „przywrócenie sprawiedliwości”…
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/nestor-bialoruskiej-opozycji-okresla-17-wrzesnia-1939-r-zjednoczeniem-bialorusi/
  Ps. Jest kolejny przykład na kompletną klęskę forsowanej przez kolejne władze RP polityki „giedroyciowskiego prometeizmu” wobec naszych wschodnich sąsiadów, która jak się okazuje wspiera, na Litwie, Ukrainie i na Białorusi, środowiska skrajnie antypolskie…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ad. „Ps”

   Oni po prostu nie rozumieją, że dla narodów wschodniej RP Polska i Polacy byli zbędnym dodatkiem.

   A kultura i inne tego typu dyrdymały, nie dotyczyły większości tylko skrajnej mniejszości, która z tego korzystała. Reszta zawalała na pańszczyźnie.

   Skoncentrujmy się na Polsce i Polakach i ich interesach narodowych.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

    • Chodzi o to, że w czasie kształtowania się postaw propaństwowych jurysdykcja polska nie sięgała tych terenów pozostawiając ludność na pastwie losu i magnatów, którzy ją wykorzystywali nie miłosierni- co ludnie odbierali jako działania Polski. Dodatkowo, jako, że były to tereny rozległego pogranicza o które toczyły się ciągłe wojny, walki i podjazdy, ludność cierpiała z tego powodu co przekładało się w prostej linii na obarczanie za ten stan rzeczy Polski.

     W tym sensie Polska była dal nich zbędnym balastem.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

 10. I powrót na Ukrainę, gdzie zatrzymanych wczoraj po „drace” w obwodzie lwowskim ‚aktywistów” (dowodzonych przez „semena Semenczenkę”) blokujących wagony z węglem z Rosji, sąd zwolnił z aresztu nakładajac na nich grzywny, powrócili oni z powrotem do blokowania wagonów z rosyjskim węglem…
  https://strana.ua/news/223650-pod-lvovom-aktivisty-vosstanovili-blokadu-vahonov-uhlem-iz-rossii.html
  „Show must go on!”
  >https://www.youtube.com/watch?v=x5sQL7q_IOI

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Tymczasem ukraiński parlamentarzysta z frakcji „Sługa Narodu” maksym Bużanskij grzmi ze lider ugrupowania „Głos” i również parlamentarzysta Swiatosław Wakarczuk, przedstawiający sie jako „szczyry ukropatriota” „olał” głosowanie w Radzie Najwyższej Ukrainy nad ustawami dotyczącymi ukraińskiej obronności oraz armii i pojechał sobie na występy w białoruskim Mińsku;
  https://ukranews.com/news/655099-vakarchuk-radi-kontserta-v-minske-propustil-vazhnye-golosovaniya-buzhanskij

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.