Wojna domowa na Ukrainie 24.09.2019r.- 1569 dzień od nowego rozejmu.


„Dołączyliśmy do państw, w których na trwałe stacjonują wojska Stanów Zjednoczonych. To wielki dzień, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i NATO”– oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak po podpisaniu w Nowym Jorku przez Polskę i USA deklaracji o pogłębianiu współpracy wojskowej.

„To jest niezwykle ważne dla naszej ojczyzny”– podkreślił szef MON, który poinformował, że w dokumencie podpisanym przez prezydentów zostały określone lokalizacje pobytu wojsk USA w Polsce.

Błaszczak poinformował, że dowództwo dywizyjne wojsk amerykańskich będzie ulokowane w Poznaniu. Jak zaznaczył dalej, będzie ono „operowało w Polsce, ale także w całej naszej części Europy, na wschodniej flance NATO”.

Natomiast, „Centrum Szkolenia Bojowego będzie ulokowane w Drawsku Pomorskim i będzie ono przeznaczone do tego, by oddziały wojsk polskich, amerykańskich i innych państw sojuszniczych mogły przygotowywać się do podjęcia działań i certyfikować swoje zdolności”– powiedział Błaszczak.

Jak dodał, w Powidzu będzie umiejscowiona Lotnicza Brygada Bojowa oraz wojska specjalne USA. Te ostanie będą ulokowane także w Lublińcu, gdzie stacjonuje polska jednostka wojskowa komandosów.

„W Łasku będą stacjonować amerykańskie bezzałogowe; we Wrocławiu będzie port lotniczy, który będzie w stanie przyjmować największe statki powietrzne, „tak żeby zwiększyć siły w sytuacji, która będzie tego wymagała” podkreślił Błaszczak.

„Mamy efekt naszej pracy, jest to niewątpliwie wielki dzień, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski i państw NATO. To jest wydarzenie, które na charakter historyczny”– oświadczył szef MON.

Podpisana deklaracja na temat pogłębiania współpracy obronnej jest uszczegółowieniem deklaracji o współpracy obronnej z 12 czerwca, która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych.

„Stany Zjednoczone i Polska podzielają optymizm co do uzgodnienia lokalizacji pancernej brygadowej grupy bojowej”– głosi deklaracja. W dokumencie wskazano, że Stany Zjednoczone i Polska „prowadzą obszerny dialog na temat najbardziej odpowiedniej lokalizacji w Polsce dla pancernej brygadowej grupy bojowej”.

Podkreślono w niej również, że oba kraje kontynuują wzmacnianie strategicznych i obronnych relacji, „które poprawiają nasze wzajemne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego”.

W deklaracji potwierdzono też „wolę dążenia do zawarcia międzynarodowych umów i porozumień niezbędnych do realizacji zwiększonej współpracy w zakresie infrastruktury oraz współpracy obronnej, w tym usprawnienia funkcjonowania Sił Zbrojnych USA w Polsce”.

Jednocześnie amerykański prezydent Donald Trump zaprzeczył, że podpisana wczoraj deklaracja na temat pogłębiania współpracy obronnej ma jakikolwiek związek z zagrożeniem ze strony Rosji. Trump wyjaśnił, że współpraca wojskowa między naszymi państwami wynika tylko z tego faktu, że „lubi i szanuje polskiego prezydenta”. 🙂

Trump odniósł się również do sprawy amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone wydają najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw na wspieranie Kijowa:

„Dlaczego Niemcy nie wydają więcej pieniędzy. Dlaczego Francja nie wydaje więcej pieniędzy? Dlaczego inne kraje europejskie nie pomagają Ukrainie bardziej? Dlaczego zawsze muszą to być Stany Zjednoczone? To jest nie fair, nie podoba mi się to, że to tylko my musimy płacić”– stwierdził Trump.

Prezydent USA ocenił, że administracja Baracka Obamy wysyłała Ukrainie tylko „poduszki i prześcieradła” oraz gustowne stringi (dopisek mój), „podczas gdy teraz Amerykanie dostarczają jej czołgi i broń”.

Tylko, gwoli prawdy; tych czołgów i broni amerykańskiej, wysyłanych na Ukrainę przez Stany Zjednoczone w ramach pomocy wojskowej, jakoś nie widać.

Chyba zachodzi tu podobne zjawisko jak z rosyjskimi wojskami w Donbasie, o czym trąbią już od ponad pięciu lat media i liderzy zachodniego świata, a więc na pewno są, ale nikt nigdy ich nie widział 🙂

Najważniejsze, że w Polsce będzie broniło naszych granic 4,5 tys. personelu wojskowego ze Stanów Zjednoczonych. No chyba, że będzie on tak samo niewidoczny, jak amerykańskie i rosyjskie czołgi na Ukrainie.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze ostrzeliwując terytorium DRL z przerwami, pomiędzy 06:30 a 21:25, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (49 min) oraz granatników: AGS-17 (102 granaty), SPG-9 (14 granatów) i RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki (Zajcewo i Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (teren lotniska i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Wasilewka i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Komiternowo i Sachanka).

W wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 151 pocisków (wobec 186 z dnia poprzedniego), na skutek czego została ranna 67-letnia mieszkanka Komiternowa. Do zdarzenia doszło na terenie jej własnej posesji w domu znajdującym się na ulicy Achmatowej nr. 50.

Najbardziej intensywny ostrzał prowadzony był w okolicy wsi Wasilewka- w rejonie Doniecka oraz Sachanki- na południowym odcinku frontu.

Poza tym, więcej szkód i strat nie zarejestrowano.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, w dniu wczorajszym dwukrotnie (o godzinie 18:50 i 20:00), ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerza kaliber 82 mm i granatnika przeciwpancernego SPG-9 ostrzeliwali okolice wsi Łogwinowo, w ten sposób 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzili żołnierze z ukraińskiej 59 brygady na rozkaz jej dowódcy Kaszczyszina.

Strat i szkód, jak dotąd, nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 24 вересня 2019 року.

23 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 24 рази порушили режим припинення вогню. Вчора противник порушуючи Мінські угоди, чотири рази обстріляв ділянку розведення №3 в районі Богданівки з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї. Також обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. Крім того, ворог відкривав вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 13 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
чотири рази неподалік Богданівки – з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Новотроїцького – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
двічі неподалік Водяного – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Пищевика – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Гнутового – з ручного протитанкового гранатомета;
близько Талаківки, Новогнатівки, Красногорівки – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 11 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
тричі неподалік Луганського – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
по два рази неподалік Попасної та Новолуганського і один раз поблизу Оріхового – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі неподалік Травневого та один раз близько Зайцевого – зі стрілецької зброї.

За минулу добу два військовослужбовці зі складу Об’єднаних сил отримали поранення.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріл позицій Об’єднаних сил:
близько Красногорівки – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив обстріл позицій Об’єднаних сил:
неподалік Травневого – зі стрілецької зброї.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.09.2019r.- 1569 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wygląda na to, że ten bezrozumny idiota to powie wszystko co mu każą powiedzieć byle by tylko wleźć jak najgłębiej w tłuste dupsko jankesów.

  „„Mamy efekt naszej pracy, jest to niewątpliwie wielki dzień, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski i państw NATO. To jest wydarzenie, które na charakter historyczny”– oświadczył szef MON.” – tylko idiota może tak bredzić o rzekomym bezpieczeństwie drażniąc kraj z najpotężniejszym arsenałem jądrowym na świecie obecnością kilku tysięcy szeregowców na zadupiu świata, którego większość z nich nawet nie będzie potrafiła wskazać na mapie, gdzie zostali zesłani.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem „GIGANTOZDRADA” za Oceanem, gdzie aresztowano amerykańskiego wojskowego za to że kontaktowął sie z amerykańskim „ochotnikiem” walczącym na Ukrainie po stronie sił prokijowskich i chciał sie przyłączyć do „grupy paramilitarnej zwanej Batalionem Azow’ [chodzi Pułk MSW Ukrainy, lub tez neonazistowskie organizacje które z niego ‚wyrosły”, czyli m.in „Korpus Narodowy”], atakze chciał zorganizowac ataki terrorystyczne wymierzone w organizacje lewicowe;
  https://www.vesti.ru/doc.html?id=3192280
  https://www.cnbc.com/2019/09/23/us-army-member-arrested-after-talking-about-bombing-news-network.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. OT światowe, czyli „występy” szwedzkiej „ekonastolaty” Grety w ONZ, mimika twarzy jakby znajoma…
  >https://www.youtube.com/watch?v=tRJnC3lKm4c
  O dziwo „ekoposłanie” szwedzkiej Grety nie przypadło do gustu m.in „rosyjskiemu opozycjoniście” Arkadijowi Babczence (temu co go SBU najpierw „zabiło”, a póxniej „zmartwychwstało”), które okreslił je „popullizmem”;
  >https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=542351379852124&id=310311879722743
  Ps. Jak sie dobiorą do pary szwedzka Greta i „nasza” doktorka nauk prawnych Spurek („specjalistka” od „feministycznych gwąłconych krów”) to dopiero się zacznie dziać…

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Parę „njusów” o aferach w ukraińskiej policji. Wczoraj na granicy Ukrainy z Polską polscy pogranicznicy zatrzymali obywatelkę Ukrainy która próbowąła nielegalnie wwieźc na terytorium RP 650 tysięcy euro. Kobieta okazała się być byłą żoną obecnego szefa ukrainskiej policji Serhija Kniazewa. Wz wiążku z tym wydarzeniem w „ukraińskim internecie” pojawiły się spekulacje że Kniazew przygotowuje swoją „ewakuację” za granicę w zwiazku z możliwością zwolnienia ze stanowiska (jest jednym z „nominatów” Poroszenki) lub też jest to „odprysk” trwajacych w ukraińskiej policji wewnętrznej walki pomiędzy różnymi „policyjnymi klanami”;
  https://strana.ua/news/223862-viktorija-knjazeva-byvshaja-zhena-hlavy-natspolitsii-popalas-s-denhami-na-hranitse-vse-podrobnosti.html
  Z kolei w obwodzie lwowskim „ukropatrioci” domagają się zwolnienia ze stanowiska nowo mianowanego szefa policji za to że wydał polecenie rozpędzenia „blokady” wagonów z ‚rosyjskim węglem” (której „liderem” jest ‚Semen Semenczenko”). ‚Ukropatrioci” urządzili „protest hańby” w siedzibie administracji obwodowej, w wyniku czego gubernator obwodu lwowskiego przychylił się do ich żądań i polecił naczelnikowi policji obwodu poddać się do dymisji, jednak ten odmówił;
  https://korrespondent.net/ukraine/4142961-vo-lvove-trebovaly-otstavky-hlavnoho-polytseiskoho-oblasty

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W temacie wstrzymania „pomocy finansowej” dla Ukrainy przez Donalda Trumpa, zanim odbył rozmowe telefoniczną z Prezydentem Ukrainy. Teraz w amerykańskich mediach pojawiły sie informacje ze zrobił to z powodu szalejacej na Ukrainie korupcji, a nie próbujac „naciskać” na Kijów w celu wydanie „kompromatu” na Joe Bidena;
  https://korrespondent.net/ukraine/4142888-tramp-ostanovyl-voennuui-pomosch-ukrayne-pered-zvonkom-zelenskomu-smy

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem brytyjski „Financial Times” każe prezydentowi Ukrainy zelenskiemu wybierać pomiędzy…byciem liderem narodu państwa, a „sługą” oligarchy Kołomojskieg. W artykule zwrócono uwagę na „niepokojace wydarzenia” jakie w ostatnich tygodniach zachodzą na Ukrainie, czyli faktyczna odbudowe swojego stanu posiadania przez Kołomojskiego oraz bezceremonialne mieszanie się do polityki czego pzrejawem było słynne spotkanie z jego udziałem w Diurze Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/223898-v-ft-rasskazali-v-ukraine-svjazi-s-kolomojskim-i-skandale-s-bajdenom-pered-vstrechej-zelenskoho-s-trampom.html
  Źródło;
  >https://www.ft.com/content/f1b5a2d8-db9d-11e9-8f9b-77216ebe1f17

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Na należacym do Poroszenki „5 kanale” pojawiły sie informacje, nie waiadomo na ile prawdziwe, o tym ze na Ukrainę zamierza powrócić były prezydent Janukowycz. Podobno obrona Janukowycza „działa” teraz na Ukrainie by zapewnić byłemu prezydentowi po powrocie przebywanie na wolnosci pomimo tego ze został on sakzany na karę więzienia (za „zdradę”) przez ukraiński sąd;
  https://strana.ua/news/223920-advokat-janukovicha-zajavil-o-planakh-eks-prezidenta-vernutsja-v-ukrainu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Jak za Króla Sasa, sami zafundowaliśmy sobie wojska okupacyjne, po USA dojdzie Rosja i Niemcy. My będziemy wszystkich witać chlebem i solą. Kościół zawsze zdradzał więc mnie tpo nie dziwi.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W temacie afery z byłą żoną (z która jednak wciaz mieszka) szefa ukraińskiej policji Serhija Kniazewa. Zgodnie ze spekulacjami w ukromedia dzisiaj na konferencji prasowej poinformował on o swojej dymisji;
  https://strana.ua/news/224016-knjazev-podal-v-ostavku-kto-stanet-novym-hlavoj-natspolitsii.html
  Plus była zona byłego już szefa ukraińskiej policji moze zostac oskarżona o próbę „prania brudnych pieniędzy”;
  https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2372388,Probowali-wyprac-pol-miliona-euro-Wpadli-na-granicy

  Polubione przez 2 ludzi

 10. „Haniebna zdrada” w Germanistanie (dawniej Niemcy). Wbrew wcześniejszym zapowiedziom i obietnicą władz w Berlinie niemiecki ‚Bild” informuje ze mieszkańcy republik z Donbasu którzy wyrobili sobie paszporty Federacji Rosyjskiej bez przeszkód moga wjeżdżać na terytorium Niemiec. Poniewaz, jak ustaliła jedna z (z proukraińskich) parlamentarzystek FDP, niemieckie władze nie prowadza żadnej kontroli gdzie i komu paszporty FR zostały wydane;
  https://korrespondent.net/world/4143048-hermanyia-daet-vyzy-zhyteliam-ordlo-s-rossyiskymy-pasportamy-smy

  Polubione przez 2 ludzi

 11. „Gościnne wystepy” Ukroinców za granicami. Rodzina z Indianapolis w USA zaadoptowała 9 – letnią dziewczynkę z Ukrainy chora na karłowatość, która jak sie okazało w chwili adopcji, w 2010 roku, miała w rzeczywistosci…23 lata (!) Co więcej „córeczka” miała takze próbować ‚sprzatnąć” swoich adopcyjnych rodziców…
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-7479061/Mom-claims-Ukrainian-daughter-9-adopted-really-22-year-old-dwarfism.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Wieści z ‚frontu”. Tzw. sztab OZS (dawniej ATO) poinformował ze na „froncie” na Donbasie, bez podania w jaki sposób, jeden „ukrowojak” zginał, a drugi został ranny;
  https://korrespondent.net/ukraine/4143229-na-donbasse-pohyb-boets-vsu-esche-odyn-ranen
  Plus w temacie „wojskowym”. W Chmielnickim na terenie jednostki wojskowej wojskowa ciężarówka ‚ścieła” słup elektryczny w wyniku czego śmierc poniósł „ukrowojak” który jechał „na pace”;
  https://strana.ua/news/224066-v-voennoj-chasti-khmelnitskoho-v-avarii-pohib-voennosluzhashchij-po-kontraktu.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.