Wojna domowa na Ukrainie 26.09.2019r.- 1571 dzień od nowego rozejmu.


„Oto dowód na ruską agresję zbrojną w Donbasie na Ukrainie”.

Ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski ogłosił na forum ONZ swoją główną misję: „moim zadaniem jest zakończyć wojnę w Donbasie i zwrócić wszystkie okupowane terytoria, ale nie kosztem wolności i prawa Ukrainy do własnego wyboru.”

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, na forum ONZ powiedział, że jego zadaniem jest zakończenie wojny w Donbasie, powrót wszystkich okupowanych terytoriów ukraińskich i ustanowienie pokoju, ale nie należy tego osiągać kosztem życia obywateli ani prawa Ukrainy do wyboru.

Przemawiając podczas ogólnej debaty na 74 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, Zełenski ogłosił, że ​​w Donbasie trwa wojna od pięciu lat i pięć lat minęło od momentu aneksji przez Rosję ukraińskiego półwyspu, Krymu. Ale pomimo istnienia prawa międzynarodowego i setek organizacji powołanych do jego obrony, Ukraina z bronią w ręku, tracąc swoich obywateli, broni swojej suwerenności i integralności terytorialnej.

„Ponad 13 tysięcy zabitych. 30 tysięcy rannych. Półtora miliona ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Co roku te straszne liczby pojawiają się tutaj z tylko jedną poprawką- z każdym rokiem te liczby rosną. Koniec wojny, powrót wszystkich okupowanych terytoriów ukraińskich i ustanowienie pokoju to moje zadanie. Ale nie kosztem życia naszych obywateli, nie kosztem wolności lub prawa Ukrainy do własnego wyboru”– podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Dlatego według prezydenta Zełenskiego, Ukraina potrzebuje globalnego wsparcia:

„Rozumiem, że wszyscy tutaj obecni mają swoje własne obowiązki państwowe, a problemy innych ludzi nie powinny ich martwić bardziej niż własne. Rozumiem, że takie jest życie. Ale we współczesnym świecie, w którym żyjemy, nie ma już wojen takich jak kiedyś. Obecnie nikt z was nie będzie w stanie czuć się bezpiecznie, bo gdy wybuchnie wojna na Ukrainie, zbliża się także wojna w Europie”– powiedział ukraiński prezydent.

Zełenski domagał się także, aby nie zapomnieć o strasznych lekcjach historii, w tym o dwóch wojnach światowych, kiedy dziesiątki milionów ludzkich istnień stało się zakładnikami obojętności, milczenia, bezczynności lub niechęci do rezygnacji z własnych ambicji.

Zwrócił on uwagę również na fakt, że Ukraina zawsze demonstrowała społeczności światowej swoją gotowość do zapewnienia pokoju w sposób demokratyczny i podjęła kroki w kierunku bezpieczeństwa międzynarodowego, na przykład porzucając swój potencjał nuklearny.

„Ponieważ wydawało nam się, że wszyscy budujemy inny, nowy świat, w którym aby twoja opinia została wysłuchana i wzięta pod uwagę, nie musisz mieć broni nuklearnej. Będziesz szanowany właśnie za interesy, a nie za obecność głowic nuklearnych. W końcu w tym ‚nowym’ świecie nasze państwo utraciło część swoich terytoriów i niemal codziennie traci obywateli”– powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy powiedział także publiczności o ukraińskim Wasiliju Slepaku, który był solistą Opery Narodowej w Paryżu i zmarł w Donbasie, chroniąc Ukrainę przed agresją rosyjską.

„Ten człowiek miał boski głos. Był nazywany jednym z najlepszych barytonów i kontratenorów na świecie. Jego głos zabrzmiał w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w katedrze Notre Dame, londyńskim Covent Garden i Grand Opera w Paryżu. Każdy z was mógł osobiście usłyszeć jego wyjątkowy śpiew. Ale niestety jest coś, co nie pozwoli ci tego zrobić. Wygląda to w ten sposób: 12,7 milimetra, co nie tylko zakończyło jego karierę, ale i życie. Nawiasem mówiąc, kosztuje 10 USD. I niestety dzisiaj na naszej planecie taka jest wartość ludzkiego życia”– stwierdził Wołodymyr Zełenski, dodając, że „istnieją tysiące takich historii, miliony takich kul”.

Dodam jeszcze, że w tym momencie Zełenski ponownie wszedł w cudze buty odgrywając tu rolę swego poprzednika, Petro Poroszenki:

Uzupełniając zaś informację o okolicznościach śmierci Wasilija Slepaka w dniu 29 czerwca 2016 roku, to wg. informacji przekazanych przez oficjalne organy ŁRL oraz rosyjskie media, Slepak zginął w rejonie wsi Łogwinowo (ługański odcinek frontu) w momencie dokonywanego przez grupę szturmową ataku na pozycje sił Milicji Ludowej.

Ale powracając do wczorajszego występu Zełenskiego na forum plenarnym ONZ, to wygłosił on także swoje przesłanie do społeczności światowej.

Otóż, wezwał on światowych liderów do współpracy na rzecz ograniczenia wojen na świecie. Wyraził przy tym nadzieję, że ułatwi to jego dzisiejsze przemówienie podczas ogólnej debaty na 74 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

„Naprawdę naprawdę chciałbym, aby to przemówienie nazywało się ’15 minut, które zmieniły świat’. Ale rozumiem doskonale: po prostu niemożliwe jest zmienić to, co istniało przez tysiące lat w 15 minut. Teorie behawioralne mówią, że wojna jest integralną częścią ludzkiej egzystencji”– oświadczył ukraiński prezydent.

„Ale świat się zmienia, a wraz z nim także ludzie się zmieniają”– dodał Zełenski.

„A jeśli już nauczyliśmy się pisania, matematyki, wynaleźliśmy koło, penicylinę i podbijamy przestrzeń kosmiczną, oznacza to, że ludzkość wciąż ma szansę. Świadomi niebezpieczeństwa cywilizacji, musimy generować różne znaczenia. I walczyć o nową ludzką mentalność, w której agresja, gniew i nienawiść będą zanikającymi uczuciami”– powiedział ukraiński prezydent.

Zełenski posłużył się przy tym cytatami z przedmowy do powieści Ericha Marii Remarque „Na froncie zachodnim bez zmian”, którą autor opisał jako „próbę opowiedzenia o pokoleniu okaleczonym przez wojnę”. O tych, którzy stali się jej ofiarami, a nawet uciekali przed pociskami. Przypomniał także książkę pt. „Pożegnanie z bronią!” Ernesta Hemingwaya, w której napisano: „Nie wygrywa się wojny zwycięstwami. Ten, który wygrywa wojnę, nigdy nie przestaje walczyć … ”

„Świat musi pamiętać: każde kolejne okaleczone pokolenie jest drogą do nowej wojny. Które jest niemożliwe, po prostu niemożliwe do wygrania przez zwycięstwa” podkreślił Zełenski, wyrażając przy tym nadzieję, że społeczność światowa jest świadoma wszystkich zagrożeń naszych czasów.

„Niektórzy mówią teraz: ‚nie będzie trzeciej wojny światowej, bo był by ona ostatnią’. Mam nadzieję, że to zdanie świadczy o zagrożeniu dla planety, a nie jest jego zapowiedzią”– powiedział Zełenski.

Zapewnił on również o tym, że Ukraina wspiera realizację wszystkich ambitnych priorytetów plenarnego zgromadzenia ONZ, wyrażając przy tym nadzieję, że biorąc udział w tej sesji, będzie mógł przekazać światu problemy i problemy swojego rodzinnego kraju i jego ludu.

W tym natłoku propagandy Zełenski zapomniał napomknąć kto wysłał wiosną 2014 roku swoje formacje zbrojne i regularne jednostki wojskowe do Donbasu, czyje były to wojska i jaki cel im postawiono? Zapewne mieściło się to w jego filozofii na rzecz współpracy ograniczenia wojen na świecie. Tym bardziej, że w realnie mógłby on doprowadzić do pokoju we własnym kraju, ale jednak- poza deklaracjami, tego nie czyni. A więc jak może on być wiarygodny w tym zakresie na forum światowym?

Jak sądzę właśnie dlatego, jako mało wiarygodne, wystąpienie Zełenskiego na forum ONZ nie cieszyło się szczególnym zainteresowaniem, bo sala plenarna była wypełniona tylko w połowie przez widownię.

Można więc powiedzieć, że była to jego porażka jako profesjonalnego showmana.

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-moyim-zavdannyam-ye-zavershennya-vijni-n-57485,

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BB%D0%B8%D0%BF%D0%B0%D0%BA,_%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B9_%D0%AF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87,

https://focus.ua/ukraine/414212-za-chto-pogib-vasilij-slepak-ictv-pokazhet-dokumentalnyj-film-mif,

https://vz.ru/news/2016/7/7/820277.html,

https://www.president.gov.ua/ru/news/mayemo-borotisya-za-novu-lyudsku-mentalnist-de-agresiya-gniv-57489,

https://sjp.pl/showmanem.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:40 a 22:25, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 (50 pocisków) i 122 mm (11 pocisków), moździerzy kaliber 120 (24 miny) i 82 mm (23 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (21 granatów), SPG-9 (51 granatów) i RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 22 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki ( teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina, Dolomitnoje i Gołmowskij), okolice i obrzeża Doniecka (tern osiedli mieszkaniowych przy kopalni im. Abakumowa i Trudowskaja oraz okolice serwisu „Volvo-Center”, Grabary, Żabiczewo i teren lotniska- na obrzeżach Doniecka oraz Zajcewo, Spartakus, Aleksandrowka i Staromichajłowka- w okolicach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje i Sachanka).

W wyniku wczorajszego ostrzału donieckiego odcinka frontu na terytorium DRL spadło 196 pocisków (wobec 37 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dwóch domów w Aleksandrowce znajdujących się przy ulicy Szewczenki nr. 87 i Czeliuskinczewa nr. 1:

oraz trzech budynków w Gorłówce na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. Gagarina, przy ulicy: Suchumskiej nr. 15/2, szkoły nr. 6 na ulicy Pieriejasławskiej nr. 9 i Jaroszenki nr. 49 m. 10, a także w miejscowości Gołmowskij kolejnych trzech domów znajdujących się przy ulicy: Arenskogo nr. 49 i Genarała Antonowa nr. 47 i 56 oraz w Staromichajłowce uszkodozny został jeden dom przy ulicy Żukowskiego nr. 28A.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: opancerzonego wozu bojowego BMP-1 oraz granatników AGS-17 i SPG-9, a także broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi: Donieckij, Łozowoje i Kalinowo, nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 26 вересня 2019 року.

25 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 32 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем, снайперської та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 16 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі неподалік Красногорівки – з мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
п’ять разів поблизу Мар’їнки – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
три рази поблизу Водяного – з озброєння БМП та стрілецької зброї;
двічі неподалік Пісків – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Опитного та Новотроїцького – з автоматичних гранатометів;
неподалік Авдіївки – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Новогнатівки – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 16 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
чотири рази поблизу Травневого – з мінометів калібру 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
п’ять разів неподалік Новолуганського – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, снайперської та стрілецької зброї;
неподалік Південного – з міномета калібру 82 мм, автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Світлодарська – з міномета калібру 82 мм, автоматичного гранатомета;
двічі поблизу Золотого-4 – з міномета калібру 82 мм, автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Новотошківського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Луганського – зі станкового протитанкового гранатомета;
в районі Зайцевого – зі стрілецької зброї.

За минулу добу внаслідок ворожих обстрілів два військовослужбовці зі складу Об’єднаних сил отримали поранення, ще один – бойове травмування.

Від початку поточної доби порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації та її найманців не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.09.2019r.- 1571 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kropka w kropkę te same frazesy powtarza ten utalentowany aktor co jego poprzednik na stanowisku prezydenta. Nie dziwne, że wygrał wybory, skoro idealnie wpisuje się w retorykę kłamstwa, obłudy i rusofobii. Jedno obiecywał, a zupełnie co innego robi. Żałosna gnida.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Jak zwykł mawiac premier Rosji Dmitrij Miedwiediew „Денег нет, но вы держитесь” czyli w ukromediach pojawiła sie informacja, wbrew wczesniejszym zapewnieniom, ze władze Ukrainy nie dogadały się z misją MFW w sprawie nowego „nowego programu pomocowego” tzn. przyznania kolejnego kredytu;
  https://ukranews.com/publication/2727-deneg-mvf-poka-ne-budet-missiya-uezzhaet-bez-rezultata
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4143825-kyev-y-mvf-ne-dohovorylys-o-novoi-prohramme-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, w Kachowce (obwód chersoński) pijany i uzbrojony dezerter z ukraińskiej armii wziął zakładniczkę i zabarykadował się w jednym z domów. Na szczęście dla kobiety policjanci ze ‚specnazu” zdołali go obezwładnić i uwolnić zakładniczkę;
  https://strana.ua/news/224344-pod-khersonom-politsija-obezvredila-vooruzhennoho-muzhchinu.html
  Szał zazdrosnego meża w jednej ze wsi w obwodzie charkowskim. Podejrzewajacy zdrade małżonki mężczyzna szedł pzrez wieś strzelajac z broni palnej plus spalił dwa budynki mieszkalne. Na szczęście obyło sie bez ofiar;
  https://twnews.ch/ua-news/v-sele-pod-khar-kovom-revnivets-obstrelial-i-pytalsia-szhech-dva-doma-video

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, kolejny już raz, ogłosił że jego kraj gotowy jest wysłać swoje oddziały w ramach „sił pokojowych” na Donbas;
  https://ukranews.com/news/656130-lukashenko-hochet-vvesti-mirotvortsem-na-donbass
  jednocześnie jednak stwierdził ze „sprawa odzyskania Krymu przez Ukrainę” jest już „zamknieta na zawsze”;
  https://strana.ua/news/224378-aleksandr-lukashenko-zajavil-chto-vopros-kryma-zakryt-navsehda.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Wymiany kadr” na Ukrainie ciag dalszy, czyli zwolniony ze stanwiska wiceszefa MSW skorumpowany „ukronaziol” Wadim Trojan (były „bojec” tzw. batalionu „Azow”) został…wiceszefem ukraińskiej policji…
  https://ukranews.com/news/656090-vadima-troyana-naznachili-zamglavy-natspolitsii
  …a zwolniony ze stanowiska szef ukraińskiej policji Kniziew został nowym „doradcą” szefa MSW Ukrainy Awakowa;
  https://strana.ua/news/224371-avakov-ostavil-knjazeva-v-mvd-na-novoj-dolzhnosti.html
  Ps. Jak widać Awakow nic sobie robi z decyzji swoich zwierzchników (premiera i prezydenta) i skutecznie „olewa” ich decyzje kadrowe…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Nieoczekiwany „odprysk” afery związanej z rozmową telefoniczna pomiedzy Trumpem i Zelenskim, podczas której ten drugi żalił sie takze na niedostateczną „pomoc [finansową] ze strony UE dla Ukrainy”. Jak informuje „Radio Swoboda” wypowiedź Zelenskiego wywołała „niezadowolenie w Brukseli” gdzie wypomniano władzom w Kijowie m.in to że od czasu kijowskiego majdanu Ukrainy otrzymała od Europy około 15 mld dolarów;
  https://strana.ua/news/224323-v-brjussele-nedovolny-otkrovenijami-zelenskoho-o-slaboj-pomoshchi-es-i-napomnili-o-15-milliardakh-evro-dlja-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie, czyli ukraińska Narodowa Rada Radiofonii i Telewizji zadecydowała o cofnięciu licencji na nadawanie cyfrowe kanałowi TV „112 Ukraina”. Dla przypomnienia, kanały „112 Ukraina” oraz „NewsOne” znalazły sie „na celowniku” nowych władz w Kijowie w zwiazku z tym że mają byc powiązane z obecnie drugim ugrupowaniem opozycyjnym w Radzie Najwyższej Ukrainy prorosyjka ‚Opozycyjna platformą – Za Życie”;
  https://ukranews.com/news/656135-112-ukraina-lishili-litsenzii-na-veshhanie
  Zespół kanału TV „112 Ukraina” ogłosił że decyzja o odebraniu mu licencji na nadawanie cyfrowe to „atak na wolność słowa” oraz że będzie kontunował swoją działalnosc korzystajac z łączy satelitarnych, [lokalnych] sieci kablowych oraz internetu;
  https://strana.ua/news/224384-na-kanale-112-ukraina-otreahirovali-na-lishenie-tsifrovoj-litsenzii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „By na Ukrainie żyło sie lepiej (oczywiscie tylko wybranych)!”, czyli trwa „odbijanie” przez „nadprezydenta Ukrainy” oligarche Kołomojskiego tego co stracił na Ukrainie za rzadów Poroszenki. Tym razem sąd w Kijowie odrzucił roszczenia Funduszu Mienia Państwowego w sprawie zwrotu kontrolowanych obecnie przez Kołomojskiego linii lotniczych „Dniproavia” ukraińskiemu państwu;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2019/09/26/651985/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Koniec centralnego ogrzewania w Odessie (stolica jednego z ukraińskich obwodów). Pojawiła sie informacja że radni miejscy przegłosowali decyzje o zaprzestaniu dostarczania ciepłej wody mieszkańcom Odessy przez miejskie przedsiębiorstwo energetyki cieplnej. Jak powód takiej decyzji podano m.in wzrost cen energii wykorzystywanych do świadczenia tych usług, a takze zużycie się systemu ciepłownizcego co powoduje nieopłacalność tych usług;
  https://timer-odessa.net/news/v_odesse_otmenili_tsentralizovannuyu_goryachuyu_vodu_net_sprosa_635.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Kolejne „sukcesy” pomajdanowej Ukrainy, czyli według ukraińskiego banku centralnego ukraińska gospodarka będzie rosła nawet bez tranzytu gazu z Rosji do UE (wstrzmanie tranzytu może narazić Ukrainę na strate od 2,9 % do 3,7 % PKB w ciągu najbliższych dwóch lat);
  https://korrespondent.net/business/economics/4143993-ekonomyka-ukrayny-vyrastet-bez-tranzyta-haza-nbu
  Plus zmalała liczba psychicznie chorych w stolicy Ukrainy…
  https://kyiv.znaj.ua/ru/264864-kiyani-ne-bozhevoliyte-lyudey-z-psihichnimi-rozladami-stalo-menshe-z-chim-ce-pov-yazano

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W ukromediach pojawiła się informacja o skandalu związanego z remontem prowadzonym w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, gdzie w trakcie prac remontowaych prowadzonych w połowie sierpnia tego roku przypadkowo spowodowano pożar i zniszczenie jednego z turbogeneratorów (na drugim „energobloku”) o wartosci 4 mld hrywien. Poinformował o tym przedstawiciel Prezydenta Ukrainy przy Radzie Ministrów parlamentarzysta z frakcji ‚Sługa Narodu” Andrij Herus który stwierdził także że całe całe wydarzenie próbowano „ukryć”. Dodał także że w wyniku pożaru utracono moc 1000 Megawatów ‚energobloku” w wyniku czego by „przejść pomyślnie sezon grzewczy trzeba było dokupić dodatkowy milion ton wegla”;
  https://inforesist.org/na-haes-iz-za-oshibki-sgorel-turbogenerator-za-4-mlrd-eto-pytalis-skryt/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Prezydent Białorusi Łukaszenka raz jeszcze, czyli tym razem ogłosił że „tarcia pomiędzy Ukraina a Rosją zaczeły sie z powodu rosnacych cen za gaz” oraz że były prezydent Ukrainy Janukowycz nie był „prorosyjski” oraz że nie był „zdrajcą Ukrainy”. Miał stwierdzić także ze Janukowycz „popełnił wiele błędów, które doprowadziły do ​​tego, że został po prostu obalony w wyniku niekonstytucyjnych działań’;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/4144029-yanukovych-ne-byl-predatelem-ukrayny-lukashenko

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.