Wojna domowa na Ukrainie 27.09.2019r.- 1572 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (26 września), przy okazji swojej wizyty w Nowym Jorku, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu: „rolą mojego zespołu nie jest obiecanie reformy, ale faktyczne ich przeprowadzenie”– ogłosił Zełenski.

Podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskiego biznesu (nota bene nie cieszącego szczególnym zainteresowaniem w tych kołach, o czym świadczyła skromna ich ilość), Zełenski podkreślił, że ​​jego zespół jest zdecydowany nie obiecywać reform i zmian w kraju, ale szybko je przeprowadzić.

„Nie będziemy rozmawiać o znaczeniu walki z korupcją ani o znaczeniu deregulacji- robimy to wszystko dzisiaj, chociaż powinniśmy robić to już wczoraj”– powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent zwrócił uwagę, że po powołaniu nowego rządu przez Wierchowną Radę, Najwyższy Sąd Antykorupcyjny również rozpoczął pracę.

„Zaczęliśmy już rozwiązywać problemy, które odzywały się od lat. Zmieniamy kraj, zasady gry, tworząc cywilizowaną atmosferę biznesową- i zrobimy to wszystko bardzo szybko. Nie mamy na to lat, mamy tylko miesiące”– podkreślił Zełenski.

Przypomniał on też, że po raz pierwszy w historii Ukrainy zniesiono immunitet deputowanych ludowych, uchwalono ustawę, która pomoże Najwyższemu Sądowi Antykorupcyjnemu skutecznie działać.

Ponadto przyjęto szereg przepisów, które znacznie zwiększają przejrzystość regulacji finansowych.

„Na tle tych zmian rating kredytowy Ukrainy wzrósł z B do B, a perspektywy poprawiły się ze ‚stabilnej’ do ‚pozytywnej’ wg. agencji ‚Fitch Rating’. Gospodarka rozwija się przez 14 kwartałów z rzędu i osiągnęła poziom 4,6 procenta w drugim kwartale tego roku”– stwierdził ukraiński prezydent.

Po raz pierwszy od czterech lat Ukraina osiągnęła rekordowy portfel EBOR wynoszący ponad 1 miliard USD, z czego około połowa to nowe projekty ogłoszone w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

„Będziemy nadal współpracować z naszymi międzynarodowymi partnerami – Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Bankiem Światowym i innymi instytucjami finansowymi”– podkreślił szef ukraińskiego państwa.

Według opinii Zełenskiego, w październiku planowane jest rozważenie projektu ustawy, który znacznie skróci listę przedsiębiorstw, którym zakazano prywatyzacji:

„Rozpoczynamy prywatyzację przedsiębiorstw państwowych i zapraszamy do udziału w naszych otwartych aukcjach”– dodał Zełenski.

Ponadto, jak stwierdził Zełenski, w najbliższej przyszłości Wierchowna Rada Najwyższa rozważy projekt koncesji, który przyciągnie inwestycje w infrastrukturę na przejrzystych i zrozumiałych warunkach.

Zwrócił przy tym uwagę na fakt, że ​​Ukraina umocniła swoją pozycję w rankingu „Doing Business”.

„W przyszłości zrobimy wszystko, aby zapewnić wzrost gospodarczy i przyciągnąć bezpośrednie inwestycje zagraniczne. To mój najwyższy priorytet jako prezydenta, jest to również priorytet nowego rządu i parlamentu”– podsumował swoje wystąpienie Zełenski.

Następnie Zełenski spotkał się w Nowym Jorku z obligatariuszami i przedstawicielami agencji ratingowych.

Zwrócił on uwagę na znaczenie współpracy między Ukrainą a Międzynarodowym Funduszem Walutowym:

„Rozumiemy, że dzięki współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym będziemy w stanie osiągnąć lepsze wyniki w zakresie praworządności, utrzymać stabilność makroekonomiczną, przyciągnąć bezpośrednie inwestycje zagraniczne i przeprowadzić reformy, które doprowadzą do zrównoważonego wzrostu gospodarczego”– ośwaidczył Wołodymyr Zełenski.

Według Zełenskiego misja MFW, która była na Ukrainie w ostatnich tygodniach, wykazała poparcie dla inicjatyw ukraińskich władz.

Przypomniał też, że 5 września Najwyższy Sąd Antykorupcyjny rozpoczął pracę oraz o tym, że proces przygotowań do prywatyzacji własności państwowej jest również na ukończeniu.

Prezydent mówił o inicjatywach legislacyjnych mających na celu przyciągnięcie kapitału zagranicznego na Ukrainę.

„Opracowaliśmy dziesiątki projektów mających na celu poprawę klimatu inwestycyjnego. W szczególności mówię tu o reformach organów ścigania i sądowych oraz o zniesieniu ograniczeń w przepływie kapitału. Również projekt koncesji został przyjęty w pierwszym czytaniu”– poinformował na zakończenie spotkania ukraiński prezydent.

Jak widać Zełenski w Nowym Jorku nie próżnuje, i jego misja poprawy nastrojów amerykańskich środowisk biznesowych wobec Ukrainy, przebiega pełną parą. Problem tylko w tym, czy ta jego misja kampanii reklamowej przyniesie odpowiedni skutek.

Bo nie słowa tu mają znaczenie, tylko- w obliczu dużych sum jakie trzeba by było zaangażować na Ukrainie- czyny i rozwaga.

Jak na razie, to co głosił na spotkaniach środowisk biznesowych i agencji ratingowych w Nowym Jorku, Zełenski, nie jest poparte realną sytuacją w jego kraju.

Oczywiście, przy próbach „reform” jakie usiłuje zaserwować Kołomojski, trzeba wziąć pod szczególną uwagę przede wszystkim czynnik ludzki, a on jest szczególnie nieprzewidywalny. I to w pełnym spektrum znaczenia tego problemu; poczynając od skorumpowanej administracji, która tak łatwo nie podda się, poprzez struktury siłowe- mające również swoje szemrane interesy, a kończąc na oligarchach, których władza na Ukrainie jest dominująca i to oni decydują o tym, co rządowi i parlamentowi można, a co nie, gdy koliduje to z ich interesami.

Nie udało się stworzyć z Ukrainy normalnego państwa w ciągu ostatnich dziesięcioleci, to czy może to się udać w ciągu miesięcy- jak twierdzi Zełenski?

https://www.president.gov.ua/ru/news/glava-derzhavi-na-zustrichi-z-predstavnikami-dilovih-kil-ssh-57521,

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-zustrivsya-z-bondholderami-ta-predstavnikami-rejti-57529.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, bardziej widać wojnę niż głoszony przez Zełenskiego pokój. Ukraińscy żołnierze prowadząc tam z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 07:05 a 22:30, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (9 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (30 granatów), SPG-9 (18 granatów) i RPG-9 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 22 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Zajcewo i Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Staromichajłowka i Aleksandrowka- w okolicy Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Dzierżyńskoje, Leninskoje, Komiternowo i Sachanka).

W wyniku ostrzeliwania terytorium DRL przez ukraińskich żołnierzy, spadło tam 169 pocisków (wobec 196 z dnia poprzedniego), co doprowadziło do uszkodzenia jednego domu w miejscowości Starmichajłowka przy ulicy Dalniewocznaja nr. 17.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał okolic wsi Kalinowki- przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (7 min) oraz przeciwpancernego granatnika AGS-17 (6 granatów), a także broni maszynowej, 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał ten nie spowodował żadnych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

Зведення станом на 07:00 27 вересня 2019 року.

26 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 23 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем, снайперської та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 16 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
чотири рази поблизу Красногорівки – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
двічі неподалік Новогнатівки – з протитанкового ракетного комплексу та стрілецької зброї;
двічі поблизу Водяного – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі неподалік Мар’їнки – з автоматичного гранатомета та снайперської зброї;
двічі неподалік Пищевика – з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
двічі поблизу Новотроїцького та один раз неподалік Павлополя – зі стрілецької зброї;
неподалік Миколаївки – з озброєння БМП, автоматичного гранатомета та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 7 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
тричі поблизу Новолуганського – з мінометів калібру 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
тричі неподалік Луганського – з міномета калібру 120 мм, а також з озброєння БМП та гранатометів різних систем;
поблизу Травневого – з міномета калібру 82 мм, а також автоматичного гранатомета.

За минулу добу внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 3 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з озброєння БМП та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил:
неподалік Водяного – з озброєння БМП та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 2 обстріли позицій Об’єднаних сил:
неподалік Травневого – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм;
поблизу Новолуганського – з міномета калібру 82 мм.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.09.2019r.- 1572 dzień od nowego rozejmu.

 1. „„Rozumiemy, że dzięki współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym będziemy w stanie osiągnąć lepsze wyniki w zakresie praworządności, utrzymać stabilność makroekonomiczną, przyciągnąć bezpośrednie inwestycje zagraniczne i przeprowadzić reformy, które doprowadzą do zrównoważonego wzrostu gospodarczego” – ten facet naprawdę jest znakomitym komikiem. Kraina na „U” jeszcze dycha dzięki MFW, a ten bredzi jakby te pożyczki były czymś ubocznym, rezerwowym i zupełnie niekoniecznym 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

  • Dlaczego ? Jeśli będą mieli inwestycje to zapewnią sobie stabilność makroekonomiczną. „Jeśli”.
   Poza tym wciąż mają problem z płynnością na poziomie mikroekonomicznym co z kolei może być problemem dla gospodarstw domowych stanowiących podstawę makroekonomii państwa. Zatem to wciąż „pobożne życzenia” i lanie wody.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Wybacz, ale Kraina na „U” to studnia bez dna i kiedyś rachunek jaki wystawi jej „Zachód” będzie musiała zapłacić. Nie widzę żadnych pozytywnych zmian, jedni oligarchowie zastąpili poprzednich. To będzie dokładnie takie same pięć lat, jak ostatnie.

    Polubione przez 2 ludzi

 2. W temacie „niezależnych blogerów” na Ukrainie. Jeden z takich „niezaleznych blogerów” który ‚specjalizowął się” w tematycw wojny na Donbasie oraz uchodził za „eksperta d/s Rosji” Ołeksij Arestowicz (Алексей Арестович) przyznał się że służy w ukraińskich siłach zbrojnych przez cały ostatni rok „wykonywał specjalne zadanie” [chodzi zapewne o jego ‚działalnośc blogerską”] i otrzymał stopień majora. Swój „coming out” zakończył stwierdzeniem ze właśnie zakończył się jego kontrakt na służbę w ukraińskich siłach zbrojnych;
  https://strana.ua/news/224552-aleksej-arestovich-priznalsja-chto-on-kadrovyj-voennyj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Popularny ukrainski piosenkarz i kompozytor Ołeh Wynnyk wział udział w akcji zorganizowanej przez rosyjskich internautów w ramach obchodzonego 21 września na świecie, a ustanowionego przez ONZ, Międzynarodowwgo Dnia Pokoju, za co spotkał się z krytyką na Ukrainie…
  https://korrespondent.net/showbiz/4144134-oleh-vynnyk-prynial-uchastye-v-rossyiskoi-aktsyy-podrobnosty-skandala
  …oraz trafił na „czarną listę” skandalicznego portalu ‚Mirotworec”, gdzie zarzucono mu próbę „przeniesienia odpowiedzialności za wojnę rozpoczętą przez Rosję (kraj agresora) na Ukrainę”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4144179-oleh-vynnyk-popal-v-bazu-myrotvortsa

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć, w Nowogrodzie Wołyńskim (obwód żytomierski) SBU zatrzymała głównego inzyniera miejskiego przedsiębiorstwa gazowniczego za to ze bezprawnie odłączył od sieci gazowej jedną z ulic i domagał się łapówki (w wysokości 12 tys. hrywien) za jej ponowne podłączenie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4144164-na-zhytomyrschyne-chynovnyk-otkluichyl-haz-tseloi-ulytse-trebuia-vziatku

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie „UKRAINIANGATE”. Były prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko „włączył się do gry”, po stronie Demokratów, opowiadajac w wywiadzie dla „The Washington Post” o tym ze Biden junior „pracując” w ukraińskim holdingu ‚Burisma” wnie złamał obowiązujacego na Ukrainie prawa;
  https://korrespondent.net/ukraine/4144084-syn-baidena-ne-narushal-ukraynskye-zakony-lutsenko
  Skomentował również „wynurzenia” informatora z wywiadu USA na swój temat nazywajac je ‚zmanipulowanymi oraz nieprawdziwymi”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4144096-lutsenko-prokommentyroval-zhalobu-amerykanskoho-ynformatora
  A tymczasem ‚The New York Times” informuje że ów anonimowy „informator z wywiadu USA” (od którego ‚skargi” zaczęła sie „afera” w sprawie telefonicznej rozmowy trumpa z Zelenskim) jest prawdopodobnie „oficerem CIA” który przez jakiś czas był zatrudniony w administracji Białego Domu, ale później powrócił do poprzedniej pracy [wywalili go i chciał się zemscić?];
  https://korrespondent.net/world/4144100-podavshyi-na-trampa-zhalobu-ynformator-rabotaet-v-tsru-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem na Ukrainie „pierwszy poszedł”, czyli rezygnacje ze stanowiska Sekretarza Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy złożył Ołeksandr Daniluk „jeden z pierwszych nominatów Zelenskiego”. Ukraiński portal „Strana.ua” spekuluje ze powodem nagłej rezygnacji Daniluka mógł być konflikt z „frakcją Kołomojskiego” w nowej kijowskiej „wierchuszce” której głownym „eksponentem” ma byc szef Biura Prezydenta Andrij Bohdan. „Na osłodę” ma otrzymac stanowisko ambasadora Ukrainy w USA;
  https://strana.ua/news/224625-aleksandr-daniljuk-ukhodit-v-otstavku-hlavnye-prichiny.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukromedia informują ze całkowicie od sieci energetycznej odłączono Chmielnicką Elektrownię Jądrową, oficjalnie z powodu ‚zaplanowanych remontów” wszystkich jej „energobloków”. Przypomniano jednak że pojawiły sie informacje o „poważnym wypadku” w tej elektrowni w połowie sierpnia tego roku, czyli spalenia w wyniku prowadzonych w elektrowni prac remontowych jednego z turbogeneratorów. Sprawę badały komisja powołana przez ukraińskie Ministerstwo Energetyki oraz państwowa agencja „Energoatom”, które miały próbować „przykryć” faktyczną przyczynę pozaru, czyli zaniedbania i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, ogłoszeniem że był to „akt sabotażu”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4144300-khmelnytskaia-aes-polnostui-ostanovylas

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Rozkwit przestępczości na Ukrainie. prokuratura obwodu kijowskiego poinformowała oficjalnie ze tylko w tym roku na terenie obwodu kijowskiego zatrzymano członków 19 ‚zorganizowanych grup przestępczych” i 3 „band” które zajmowały się m.in wymuszeniami, zabójstwami (na zlecenie) oraz handlem narkotykami;
  https://strana.ua/news/224648-v-prokurature-otchitalis-o-poinke-19-prestupnykh-hrupp-i-trekh-band-v-kievskoj-oblasti.html
  Z kolei na przejsciu granicznym z Krymem ukraińscy pogranicznicy zatrzymali Ukrainca, próbującego dostać sie na półwysep, a który był członkiem jednej z działających na Ukrainie grup przestępczych zajmujacych sie handlem narkotykami i był poszukiwany m.in za „ostrzeliwanie z granatników prywatnych domów”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4144362-chlen-narkohruppyrovky-obstrelyval-doma-yz-hranatometov

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Niemiecki „Deutsche Welle” alarmuje ze deputowani niemieckiego Bundestagu „z różnych frakcji” wzywają do ‚stopniowego znoszenia sankcji przeciwko Rosji”, a takze chcą by Kanclerz Niemiec oraz Prezydent Francji „włączyli ten temat do agendy UE”. Przypomniano także że o zniesienie antyrosyjskich sankcji apelowało wielu przywódców niemieckich krajów związkowych;
  https://strana.ua/news/224668-deputaty-bundestaha-khotjat-snjat-sanktsii-es-s-rossii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. A tymczasem Rosjanie z Czukotki „pozdrowili” swoich amerykańskich sąsiadów z Alaski „fajerwerkami” z pocisków manewrujacych P-800 Oniks wystrzeliwanymi z wyrzutni ‚bastion”;
  https://korrespondent.net/world/4144234-v-rf-pokazaly-pusk-krylatoi-rakety-vblyzy-aliasky
  Oficjalnie P-800 Oniks to ‚pocisk przeciwokrętowy”, ale użycie go w Syrii dowiodło ze doskonale sprawdza sie także w niszczeniu celów naziemnych;
  https://pl.wikipedia.org/wiki/P-800_Oniks

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.