Wojna domowa na Ukrainie 28.09.2019r.- 1573 dzień od nowego rozejmu.


Kurt Volker, specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy podał się do dymisji.

Jak podał wczoraj (27 września) „CNN”, Kurt Volker- specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy, podał się do dymisji. Rezygnacja może mieć związek z telefoniczną rozmową prezydentów USA i Ukrainy Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego.

„Kurt Volker, który o swojej rezygnacji poinformował sekretarza stanu Mike’a Pompeo, nie wyjaśnił powodów swojej rezygnacji”– poinformował „New York Times”. „CNN” zaś zwrócił uwagę na fakt, Kurt Volker został wymieniony przez sygnalistę, będącym prawdopodobnie pracownikiem wywiadu, w raporcie o nieprawidłowościach do jakich jakoby doszło w trakcie rozmowy lipcowej telefonicznej Trumpa z Zełenskim.

Według jego informacji Volker miał rozmawiać z prawnikiem Trumpa Rudym Giulianim, aby „powstrzymać szkody”, mogące wystąpić w związku z prawdopodobnymi naciskami Trumpa na Ukrainę, które mogłyby zaszkodzić jego potencjalnemu rywalowi Joe Bidenowi w następnych wyborach prezydenckich, w 2020 roku.

„Dymisja Volkera to pierwsza rezygnacja od czasu ujawnienia informacji na temat prób wywierania presji przez Donalda Trumpa na prezydencie Ukrainy w sprawie syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena”– poinformowano w „New York Times”.

Jednak, mimo to, że rezygnację Volkera miał przyjąć sekretarz Stanu USA, Miki Pompeo, to w sprawie rezygnacji wysłannika USA do spraw Ukrainy milczy Departament Stanu USA- o czym poinformował „Reuters”.

Przypomnę, że upublicznionym niedawno raporcie anonimowy sygnalista napisał, że Trump, rozmawiając z Zełenskim, miał zabiegać o ingerencję obcego państwa w wybory w USA, a Biały Dom starał się ukryć zapis tej rozmowy.

W tym dokumencie Volker wraz z ambasadorem USA przy Unii Europejskiej Gordonem Sondlandem zostali opisani jako „podobno doradzający ukraińskim przywódcom, w jaki sposób ‚przekazać’ żądania prezydenta panu Zełenskiemu”.

Zgodnie z raportem, Kurt Volker pomógł zorganizować spotkania prawnika Trumpa, Rudym Giulianim z ukraińskimi urzędnikami.

W raporcie ujawniono także, że Volker udał się do Kijowa, aby dopomóc ukraińskim urzędnikom w radzeniu sobie z żądaniami Trumpa.

Według polityków amerykańskiej Partii Demokratycznej w trakcie rozmowy z Zełenskim, Trump miał wywierać na niego nacisk, aby uzyskać od strony ukraińskiej oficjalne informacje, które mógłby zaszkodzić Hunterowi Bidenowi- synowi Joe Bidena, najbardziej prawdopodobnego kandydata demokratów w nadchodzących wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Przewodniczący komisji Domu Demokratycznego twierdzi, że Biały Dom polecił Volkerowi, aby w sprawie Bidena juniora „wstawiał się u prezydenta Zelenskiego” w sprawie dochodzeń dotyczących Joe Bidena i Paula Manaforta. W tym celu jakoby, Volker spotkał się z Zeleńskim dzień po tym, jak prezydent Trump rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy, telefon, który według doniesień później skutkowałby raportem sygnalisty

Mimo, że sygnalista przyznaje, że nie był świadkiem rozmowy, to jedna- jak twierdzi- został szczegółowo poinformowany o jej treści przez „wielu urzędników Białego Domu, którzy mieli na ten temat bezpośrednie informacje”, a ich relacje jakoby się pokrywają.

Dwa dni po spotkaniu Volkera dyrektor wywiadu krajowego podał się do dymisji, co spowodowało spór co do tego, czy nowo mianowany dyrektor tej instytucji złoży skargę na Trumpa przed Kongresem Stanów Zjednoczonych.

W związku z tą aferą amerykańska Izba Reprezentantów USA od wtorku prowadzi śledztwo, które może- przy sprzyjających dla Demokratów okolicznościach- doprowadzić do impeachmentu ze stanowiska prezydenta, Donalda Trumpa.

I właśnie Kurt Volker jest jednym z pięciu pracowników Departamentu Stanu, które w najbliższych dwóch dniach mają być przesłuchane przez komisje spraw zagranicznych, wywiadu i nadzoru. przez ponad dwa lata, Volker był specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy, kiedy powołano go do wypełnienia tej misji 7 lipca 2017 roku. Jego zadaniem był nadzór nad rządem Ukrainy m.in. w sprawie wojny domowej w Donbasie.

Zobaczymy teraz, kto – i czy w ogóle- zostanie mianowany na stanowisko Volkera ds. Ukrainy, i jaki to będzie miało wpływ na to co się dzieje w tym kraju, a szczególnie w Donbasie?

https://www.newyorker.com/news/current/the-house-releases-the-declassified-whistle-blower-complaint-against-donald-trump,

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-09-26/whistle-blower-complaint-about-trump-released-to-public,

https://www.nytimes.com/2019/09/27/us/politics/volker-ukraine-resigns.html,

https://www.thedailybeast.com/rudy-giuliani-calls-on-state-department-official-kurt-volker-to-step-forward-and-explain-ukraine-outreach,

https://www.statepress.com/article/2019/09/sppolitics-mccain-head-steps-down,

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-kurt-volker-specjalny-wyslannik-ds-ukrainy-podal-sie-do-dymisji/dzwe1jf,

https://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_Volker.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na donieckim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały, w godzinach pomiędzy 10:20 a 23:20, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (7 min), wyrzutni kierowanych przeciwpancernych pocisków rakietowych PTUR (1 rakieta), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (4 wystrzały) oraz granatników: ASG-17 (31 granatów), SPG-9 (26 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 19 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice Gorłówki (Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (Żabiczewo, teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Jasinowata, Spartakus, Aleksandrowka i Staromichajłowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Komiternowo i Sachanka).

Łącznie w wyniku ukraińskich ostrzałów minionej doby na terytorium DRL spadły 74 pociski (wobec 169 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dwóch domów jednorodzinnych w miejscowości Staromichajłowka znajdujących się przy ulicy Dalekiego Wschodu nr. 8A i 21.

Poniżej graficzne przedstawienie ukraińskiej wrogiej aktywności zbrojnej wzdłuż linii frontu na jej donieckim odcinku, w ciągu mijającego tygodnia:

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze mocno się uaktywnili. To pewnie też z powodu wprowadzanego przez Zełenskiego procesu pokojowego?

A więc, minionej doby ukraińscy żołnierze na ługańskim odcinku frontu, prowadząc ostrzały przy użyciu: samobieżnej haubicy 2S1 „Gwoździk” kaliber 122 mm (to jedna z tych, które zostały ostatnio przywiezione z Czech), moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników AGS-17 i SPG-9, a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, aż 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przez żołnierzy ukraińskiej 59 i 72 brygady w kierunku: Niżnieje Łozowoje (06:05 i 19:30), Zołotoje-5 (09:50), Kalinowa (15:45 i 17:10), Łogwinowa (17:10 i 18:50) oraz Krasnego Jara (20:00).

Mimo intensywnego ostrzału nie odnotowano żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 28 вересня 2019 року.

27 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 24 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 12 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
три рази поблизу Водяного – з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Богданівки – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
двічі поблизу Павлополя – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Пищевика – з гранатометів різних систем;
неподалік Мар’їнки – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Авдіївки, Лебединського, Новотроїцького – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 12 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
п’ять разів поблизу Новолуганського – з мінометів калібру 82 мм та гранатометів різних систем;
тричі неподалік Луганського – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Південного – з міномета калібру 82 мм, озброєння БМП, протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Травневого – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм;
поблизу Новозванівки – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Новотошківського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;

За минулу добу внаслідок ворожого обстрілу один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення несумісні з життям.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 6 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 5 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі неподалік Мар’їнки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Лебединського – з міномета калібру 82 мм та стрілецької зброї;
неподалік Водяного – з ручного протитанкового гранатомета;
поблизу Павлополя – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил:
поблизу Новолуганського – з міномета калібру 82 мм та стрілецької зброї.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.09.2019r.- 1573 dzień od nowego rozejmu.

  • W aferę „włączył sie” były Prokurator Generalny Ukrainy Szokin wywalony ze stanowiska „na polecenie” byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, czym ten się wielokrotnie przechwalał (m.in w swoich wspomnieniach). Szokin opublikował swoje „oświadczenie” w którym m.in zarzucił Bidenowi ze ten wraz z ówczesną kijowską „wierchuszką” (Poroszenko i Awakow) że ten bezprawnie (ponieważ wg Szokina nie było podstaw kryminalnych dla zatrzymania i ścigania Firtasza) „zablokował” powrót na Ukrainę oligarchy Dmytro Firtasza. Szokin ujawnił także że gdyby Firtasz jednak wrócił na Ukrainę to istaniała realna groźba dokonania na niego zamachu przez „ekstremistę” (sterowanego przez „wiadomo kogo”);
   https://colonelcassad.livejournal.com/5307907.html
   Ps. Jeszcze tylko „naszego” ‚Olka – Monopolka” brakuje w tym „ukroszambie”…

   Polubione przez 4 ludzi

 1. Tymczasem ‚The Washington post” poinformował że podczas spotkania Prezydenta USA z rosyjskim ministrem Ławrowem oraz , byłym już, ambasadorem Rosji w USA Kisliakiem do jakiego doszło w 2017 roku, Donald Trump miał stwierdzić ze „nie obchodzi go mieszanie się Rosji w wybory w USA”, a także że ‚USA robi to samo [tzn. miesza się w wybory] w innych państwach”;
  https://strana.ua/news/224744-v-ssha-raskryli-detali-zasekrechennoho-razhovora-trampa-ilavrova-v2017hodu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. ‚Generalissimus” Poroszenko, wraz ze swoją „lepszą połową”, pospieszył tymczasem ze wsparciem dla swojej „skarbniczki” (jak okreslały ją ukromedia), czyli do byłej szefowej ukraińskiego banku centralnego Walerij Hontariewej, która dochodzi do siebie w szpitalu po tym jak została potracona w Londynie przez samochód;
  https://strana.ua/news/224751-cheta-poroshenko-posetila-ranenuju-v-dtp-hontarevu-chtoby-podarit-futbolku-i-podderzhat-v-borbe-za-ukrainu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraina przekazała Polsce formalną zgodę na wznowienie prac ekshumacyjnych. Poinformował o tym ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar.
  Jak zaznacza ambasador Bartosz Cichocki – w dokumencie przekazanym przez Ukrainę znajduje się spis działań proceduralnych, który musi wypełnić wykonawca prac ekshumacyjnych, czyli polski Instytut Pamięci Narodowej w celu wznowienia ekshumacji. Jak dodał, spis przekazano IPN-owi, który będzie wspierany w wypełnianiu wymagań przedstawionych przez Ukrainę.
  https://kuriergalicyjski.com/actualnosci/7969-ukraina-przekazala-polsce-zgode-na-wznowienie-ekshumacji
  Komentarz: Niby „sukces”, niestety jest małe „ale” zezwolenie jest skonstruowane tak, że bez obecności ukraińskiej firmy mającej odpowiednie zaświadczenia nie ma mowy o wznowieniu prac. W praktyce jedyną taką”firmą” kieruje znany neobanderowiec Szeremeta.
  I niestety temu *&*S(ADFG) Polska będzie płacić i to ciężkie pieniądze, bo niestety stawki w jego firmie były (i zapewne będą) 3x wyższe od rynkowych.
  https://kresy.pl/wydarzenia/szeremeta-buduje-pomnik-ku-czci-zolnierzy-ukrainskich-walczacych-z-polakami-w-1919-r-foto/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Czasy w których przyszło nam żyć, czyli;
  „Popularne emoji Ok zostało umieszczone na liście symboli mowy nienawiści. Znalazło się tam za sprawą amerykańskiej Ligi Przeciwko Zniesławieniu. Według członków tej organizacji wynika to z faktu, że część osób używa tego symbolu w trakcie szczerego wyrażania białej supremacji”
  https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/internet/emoji-ok-trafia-na-liste-symboli-mowy-nienawisci/s7hd3k4
  I Pan Minister Ławrow dzisiaj po raz drugi…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami prawnik Donalda Trumpa Rudy Giuliani zaczął publikować korespondencję z, byłym juz, wysłannikiem Departamentu Stanu USA na Ukrainie Kurtem Volkerem. W pierwszej opublikowanej wiadomości Volker dziekuje Giulianemu za wspólne śniadanie i proponuje zorganizowanie spotkania z Andrijem Jermakiem asystentem Prezydenta Ukrainy do spraw międzynarodowych;
  https://korrespondent.net/world/4144564-advokat-trampa-pokazal-sms-ot-volkera-o-zelenskom

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Rosyjski „Kommiersant” poinformował ze podczas swojego pobytu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku premier Malezji Mahathir bin Mohamad, kolejny juz raz, wyraził niezadowolenie władz Malezji z prowadzonego przez „międzynarodową ekipę” (pod kierunkiem Holandii) śledztwa w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeniga nad Donbasem w 2014 roku. Malezyjski premier jeszcze raz stwierdził ze rakieta która trafiła samolot była rosyjska (tzn. wyprodukowana w ZSRR/Rosji), ale władze Malezji do tej pory nie otrzymały wystarczajacych dowodów na to że dokonali tego Rosjanie;
  https://korrespondent.net/world/4144560-malaizyia-ne-udovletvorena-rassledovanyem-po-MH17
  Premier Malezji skrytykował także „zmuszanie przez USA innych państw do wprowadzenia sankcji przeciwko Iranowi”;
  https://www.channelnewsasia.com/news/world/mahathir-malaysia-un-speech-seeks-to-curb-use-of-sanctions-11951410

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie „wstępniaka”, czyli ukraińscy politycy biadola na temat odwoąłnia ze stanowiska „dobrego wujcia z USA” Volkera. Poroszenko wyraził „zaniepokojenie rezygnacją” Volkera, (jeszcze) szef rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Daniluk żałuje odejścia „prawdziwego przyjaciela Ukrainy”, a były szef MSZ Klimkin stwierdził że to „prawdziwa strata” [dla Ukrainy];
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4144604-otstavka-volkera-chto-hovoriat-ukraynskye-polytyky

  Polubione przez 2 ludzi

 8. „By na Ukrainie żyło się lepiej (oczywiscie tylko wybranym)!”. Ukromedia informują że zadłużenie spółki „Ukrnafta”, której 40 % akcji nalezy do „nadprezydenta Ukrainy” oligarchy Kołomojskiego, a które wynosi 18 miliardów hrywien zostanie pokryte z budżetu ukraińskiego państwa, czyli każdy ukraiński podatnik zapłaci 428 hrywien…
  https://strana.ua/news/224820-ukrnafta-namerena-pohasit18-mlrd-hrn-zadolzhennosti-za-schet-ukraintsev.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.