Wojna domowa na Ukrainie 30.09.2019r.- 1575 dzień od nowego rozejmu.


„Pamięć o Babim Jarze w Kijowie oraz holokauście jest ostrzeżeniem dla całej ludzkości”– oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w związku z 78 rocznicą dokonywanych tam przez Niemców i Ukraińców masowych kaźni Żydów.

W drugiej połowie września 1941 r. armia niemiecka zajęła Kijów, zamieszkany wówczas przez niemalże 900 tysięcy osób. Wcześniej kilkadziesiąt tysięcy Żydów uciekło lub zostało wywiezionych siłą, w głąb Rosji. W Kijowie pozostało ok. 120-130 tys. Żydów.

Po zajęciu Kijowa Niemcy natomiast ustanowili żydowskie getto oraz rozpoczęli serię ulicznych rozstrzeliwań. Oskarżyli Żydów o sabotaż i spowodowanie strat wśród Niemców, poniesionych przy gaszeniu pożarów i rozminowywaniu miasta i wzt. 26 września 1941 roku podjęli decyzję o ich całkowitej eksterminacji.

Po pierwszych masowych egzekucjach na terenie Babiego Jaru utworzona tam obóz koncentracyjny, gdzie więziono komunistów, uczestników ruchu oporu i jeńców wojennych. Wobec zbliżającej się Armii Czerwonej w połowie roku 1943 r. władze obozu nakazały więźniom wykopywać zwłoki wcześniej pomordowanych i dokonywać ich kremacji na metalowych rusztach.

Według niemieckich raportów rozstrzelano wówczas, w ciągu zaledwie dwóch dni, 33 771 osób. Kolejne egzekucje trwały do 11 października. W tym czasie zabito jeszcze ok. 17 tys. Żydów.

Natomiast ogólna liczba rozstrzelanych w Babim Jarze w latach 1941-1943 waha się w granicach 100-150 tys. osób.

„Kluczem do powodzenia całej operacji była dezinformacja. Komórka propagandowa Wehrmachtu wydrukowała wielkie obwieszczenia nakazujące kijowskim Żydom stawić się- pod groźbą śmierci- na rogu ulicy w jednej z zachodnich dzielnic miasta. Posłużono się kłamstwem, które miało wejść Niemcom w nawyk przy masowych rozstrzeliwaniach- celem było rzekomo przesiedlenie. W związku z tym Żydzi mieli zabrać ze sobą dokumenty, pieniądze i kosztowności”– napisał prof. Snyder w publikacji pt. „Skrwawione ziemie”.

W dniu masakry- 29 września 1941 r.- większość, bo ponad 30 tysięcy pozostałych w Kijowie Żydów stawiła się w oznaczonym przez Niemców miejscu. Wielu z nich było przekonanych, że nic złego stać się nie może, ponieważ był to przeddzień Jom Kippur- jednego z najważniejszych żydowskich świąt. Nazistowscy funkcjonariusze poprowadzili ich jednak w okolice głębokiego wąwozu, nazywanego Babim Jarem, który wówczas znajdował się tuż pod Kijowem, a obecnie znajduje się w granicach miasta, gdzie zresztą utworzono park.

To, co rozegrało się w kolejnych godzinach historycy znają m.in. dzięki relacji młodej Żydówki- Diny Proniczewej, której cudem udało się wygrzebać z dołu śmierci. Proniczewa była jednym z nielicznych świadków zbrodni; w sumie badacze znają ok. 30 ocalonych osób z masakry w Babim Jarze.

„Gdy ludzie oddali kosztowności i dokumenty, zmuszano ich, by rozebrali się do naga. Następnie gnano ich w grupach po dziesięciu, popędzając groźbami lub strzelając w powietrze, na skraj wąwozu o nazwie Babi Jar. Wielu bito: Proniczewa zapamiętała, że ludzie ‚szli na rozstrzelanie już zakrwawieni'”– relacjonuje słowa świadka prof. Snyder.

„Zmuszano ich, by kładli się na brzuchu na leżących już w dole ciałach i czekali na strzały, które padały z góry i z tyłu. Potem nadchodziła następna grupa. Żydzi przychodzili i ginęli przez 36 godzin. (…) Niektórzy umierali, myśląc o innych zamiast o sobie, jak matka pięknej piętnastoletniej Sary, która błagała, by zastrzelono ją równocześnie z córką. Nawet pod sam koniec myślała o Sarze i troszczyła się o nią: jeżeli zobaczy, jak córka ginie, nie zobaczy, jak ją gwałcą. Naga matka karmiła piersią niemowlę, wiedząc, że to już ostatnie sekundy życia. Gdy dziecko wrzucono żywcem do jaru, skoczyła zanim, znajdując tam śmierć”– napisał prof. Snyder.

Dodam, że mordu dokonali niemieccy żołnierze wraz z pomagającymi im Ukraińcami. Natomiast wyłapywaniem Żydów i konwojowaniem na miejsce kaźni zajmowali się głównie Ukraińcy.

Niechęć do Żydów- nastawionych nacjonalistycznie niektórych środowisk ukraińskich, tłumaczona jest tym, że komunizm kilka lat wcześniej został na Ukrainie zainstalowany głównie przez komisarzy żydowskich.

Zaś z technicznego punktu widzenia sama egzekucja Żydów w Babim Jarze dokonywana przez współdziałającymi z Niemcami Ukraińców wyglądała w ten sposób, że były dwie grupy biorące w niej udział. Jedni strzelali, inna grupa ładowała magazynki do MP40. Poza tym co pewien czas strzelający dostawali chłodne karabiny, bo od intensywnego strzelania broń się nagrzewała do bardzo wysokiej temperatury i parzyła strzelających w ręce. W czasie wymiany karabinów można było na rozgrzewkę dostać dodatkowo szklaneczkę „horylki”.

Dodam jeszcze, że swego czasu podczas przemówienia przed Wierchowną Radą Ukrainy, prezydent Izraela Reuwen Riwlin podkreślił, że podczas II wojny światowej to Ukraińcy, a przede wszystkim ukraińscy nacjonaliści z OUN, mordowali Żydów. Odnosząc się do gloryfikacji UPA na Ukrainie zaznaczył, że nie wolno rehabilitować i wychwalać antysemitów i bandytów.

A co o samej zbrodni mówił wczoraj w Babim Jarze, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, nota bene pochodzenia żydowskiego?

Otóż, przypomniał on o tym, że w Babim Jarz ginęli nie tylko Żydzi, ale i wzięci do niewoli żołnierze Armii Czerwonej oraz jakoby działacze ukraińskiego ruchu narodowowyzwoleńczego i wszyscy ci, którzy byli niewygodni dla niemieckiego okupanta.

„Pamięć o Babim Jarze i holokauście jest ostrzeżeniem dla całej ludzkości, że ideologia braku tolerancji i przemocy może odwrócić nas ku straszliwej przeszłości, gdy największa wartość- życie ludzkie- stało się kartą przetargową w rękach dyktatorów”– powiedział prezydent.

Te słowo „okupant”, też był nadużyciem, i manipulowaniem historią, bo jakże można mówić o okupacji Ukrainy przez Niemcy, jeśli sami Ukraińcy witali kwiatami ich jak wyzwolicieli? Nie dość tego podjęli masowo współpracę z władzami „okupacyjnymi”, w tym uczestnicząc aktywnie przy holokauście Żydów i innych mniejszości narodowych, a także ochoczo wstępowali do zbrodniczych formacji SS.

Czy w tym sensie można mówić o jakiejś okupacji?

Jeśli już, to Ukraińcy uznawali tylko dwie okupacje: polską i radziecką i z nimi tylko czynnie walczyli.

„Jestem przekonany, że naród ukraiński zawsze będzie zjednoczony w dążeniu, by nie dopuścić do jakichkolwiek przejawów wrogości na gruncie rasowym, czy narodowym”– podkreślił Zełenski.

Co już, w jego ustach, było szczytem obłudy i zakłamania.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrwawione_ziemie,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Babi_Jar,

https://twitter.com/boyar1947/status/737213348689895424.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 07:05 a 20:58, przy użyciu: czołgu (4 pociski), moździerzy kaliber 120 (39 min) i 82 mm (37 min) oraz granatników: AGS-17 (64 granaty), SPG-9 (18 granatów) i RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 21 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przez ukraińskich żołnierzy w następujących punktach frontu: Godłówki (Zajcewo, Dolomitnoje i Ozierianowka), w okolicy i obrzeżach Doniecka (lotnisko i teren wokół serwisu „Volvo-Center” oraz Jasinowata i Aleksandrowka), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje, Komiternowo i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 170 pocisków (wobec 70 z dnia poprzedniego), na skutek czego został ranny 54-letni mężczyzna, mieszkaniec Zajcewa w domu przy ulicy Czerwonych Partyzantów nr. 10.

Niespokojnie minionej doby było także na ługańskim odcinku frontu, gdzie ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego BMP, a także granatników przeciwpancernych SPG-9, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi: Frunze, Łogwinowa, Żiełoboka i Gołubowskoje.

W wyniku ostrzału stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL, prowadzonego o 19:15 przez ukraińskich żołnierzy z 59 brygady, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm, w rejonie Łogwinowa został zabity jeden z Milicjantów.

Innych strat i szkód, nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

Зведення станом на 07:00 30 вересня 2019 року
#ООС #Операція_ОС

29 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 26 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 15 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
тричі неподалік Новотроїцького – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
тричі поблизу Павлополя – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
по два рази неподалік Водяного і Талаківки – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Пищевика – з ручного протитанкового гранатомета;
неподалік Пісків – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Опитного, Авдіївки, Невельського – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 11 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі неподалік Травневого – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Луганського – з міномета калібру 120 мм;
неподалік Новолуганського – з міномета калібру 82 мм, а також автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Кримського – з міномета калібру 82 мм, озброєння БМП, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Новгородського – з міномета калібру 82 мм, а також автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
двічі поблизу Луганського – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм, озброєння БМП, а також гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Хутора Вільного – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
в районі Золотого – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Новотошківського – з озброєння БМП, а також гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм, а також з озброєння БМП та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 2 обстріли позицій Об’єднаних сил:
неподалік Новотроїцького – зі стрілецької зброї;
поблизу Водяного – з міномета калібру 82 мм, а також озброєння БМП та стрілецької зброї.

Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.09.2019r.- 1575 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam serdecznie rednacza jak i cała ekipę 🙂
  Na początek seria kryminalna.

  Dwóch bandytów napadło na dom polskiego rolnika mieszkającego na Ukrainie. Napastnicy pobili mężczyznę i zabrali mu ponad 230 tysięcy hrywien – informuje lwowski portal zaxid.net.
  Do ataku doszło pod koniec września w miejscowości Korczów, przy granicy z Polską. Dwóch zamaskowanych mężczyzn włamało się do domu 57-latka, grozili mu bronią, pobili go i zabrali mu równowartość 38 tys. zł
  Mężczyzn wkrótce potem zatrzymano. W furgonetce, którą się poruszali, znaleziono maski, przedmiot przypominający broń i inne dowody wskazujące na ich winę.
  Mężczyźni to 34- i 39-latek, mieszkańcy Sosnówki w obwodzie lwowskim. Jeden z nich był w przeszłości oskarżony.
  https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ukraina-zamaskowani-bandyci-napadli-na-dom-polskiego-rolnika,nId,3231609
  Komentarz: Nie sadzę, żeby bandyci kierowali się kwestiami narodowościowymi wybierając ofiarę, jest to jednak przykład, jak bardzo na Ukrainie umocniły się różnego rodzaju grupy przestępcze.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. O nowej fali mobilizacyjnej na Ukrainie (i sposobach na unikniecie poboru) piszą polskie (?) media.

  Poboru do wojska próbował uniknąć już niejeden i niejeden sposób jest na to, by to osiągnąć. Na Ukrainie możliwość taka istnieje, gdy małżonka jest niepełnosprawna. Być może dlatego 24-letni młodzieniec postanowił zawrzeć związek małżeński ze swoją 81-letnią krewną.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-mlody-mezczyzna-poslubil-81-letnia-kuzynke-by-uniknac-poboru-do-wojska/ff1r4f0

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Artykuł z defence24 o możliwej rosyjskiej prowokacji i zajęciu obszaru wokół Odessy.
  Artykuł wg mojej osobistej opinii napisany po to by pokazać jacy to Rosjanie są perfidni i jak dążą do podboju Ukrainy.
  Jednak w swoim przekazie artykuł pokazuje też…słabość ukraińskich sil, oraz niechęć RDZENNYCH mieszkańców tych terenów do obecnego rządu w Kijowie. jak zaznacza autor, na terenach gdzie miałoby dojść do „prowokacji” mieszkają głownie Bułgarzy i Rosjanie. Siły prokijowskie w tym rejonie są słabe ( na etapie tworzenia), a siły morskie tak słabe, ze w razie ataku Floty Czarnomorskiej zostałyby błyskawicznie unicestwione.
  https://www.defence24.pl/poludnie-obwodu-odeskiego-miekkie-podbrzusze-ukrainy-analiza

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kolejny poszedł (z Ukrainy)? Były ukraiński parlamentarzysta Serhij Leszczenko poinformował ze były Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko „zbiegł do Wlk. Brytanii”, który stwierdził także że ma to związek z „dezinformacjami” jakie przekazał Łucenko prawnikowi Trumpa Rudy Giulianiemu w sprawie Bidena seniora i juniora;
  https://strana.ua/news/224979-jurij-lutsenko-uletel-iz-kieva-v-london-v-razhar-skandala-svjazannoho-s-bajdenom.html
  Oficjalnym powodem wyjazdu Łucenki jest „chęć podwyższenia swojej znajomosci języka angielskiego”;
  https://strana.ua/news/224995-lutsenko-uekhal-v-velikobritaniju-uchit-anhlijskij.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wieści z „frontu” na Donbasie. Na oficjalnej stronie Samodzielnego Szturmowego 24 Batalionu ‚Ajdar” pojawiła się informacja o śmierci 21 ukraińskiej wojskowej z jego składu. podobno jej śmierć nastąpiła w z powodu ‚wielu ran odłamkowych” odniesiony w dniu 27 wrzesnia Zalizne (dawniej Artiomowo obwód doniecki pod kontrola Kijowa). Nie poinformowano ze nastąpiło to wskutek „działań bojowych” więc można domniemywac że był to kolejny już przypadek ‚zabawy z granatem”…
  https://strana.ua/news/224982-na-donbasse-pohibla-21-letnjaja-voennosluzhashchaja-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Smutna refleksja. Prywatna spółka w Stalowej Woli potrafi skonstruować, zbudować i wdrożyć do masowej produkcji kilka autonomicznych systemów/pojazdów. Gdy tymczasem państwowe konsorcjum nie potrafi nawet zbudować zastępcy dla „Honkera”

  Ciekawe też o jakich rynkach mówią menadżerowie spółki (czyżby zamówienia miały spłynąć z Ukrainy?).
  .https://www.youtube.com/watch?v=2_ebeikOkwk
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Honker

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem w internecie pożalił się „weteran ATO” były „bojec’ tzw. baonu „Donbas” niejaki Wiktor Pilipienko, a który niedawno ujawnił ze jest tzw. gejem, że przed własnym domem pobił go „tłum radykałów – homofobów” (czyli „ukropatriotów”);
  https://korrespondent.net/ukraine/4144967-tolpa-yzbyla-veterana-ato-posle-eho-kamynh-auta
  https://strana.ua/news/224977-na-veterana-ato-kotoryj-priznalsja-chto-on-hej-napali-radikaly.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraińska codzienność, 5 godzin trwał „występ” mężczyzny który stał na krawędzi dachu jednego z budynków na Majdanie Niezalezności i w końcu z niego zszedł po tym jak otrzymał od policjantów posiłek;
  https://strana.ua/news/224961-v-kieve-na-majdane-paren-zalez-na-kryshu-i-uhrozhal-spryhnut-foto-i-video.html
  I tradycyjny już obrazek, czyli w Kijowie ograbiono ze świezo posadzonych kwiatów i krzewów jeden z miejskich parków;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4144918-v-kyeve-ukraly-kusty-y-tsvety-yz-obnovlennoho-parka

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT z Norwegii, czyli „wstrząsajace” wieści z tamtejszych mediomatołów;
  https://wiadomosci.wp.pl/norwegia-rosyjski-specnaz-na-terenie-kraju-to-wbrew-umowie-6430055880882305a
  Rosyjska ambasada w tym państwie nazwała to wszystko „prowokacją”;
  https://norway.mid.ru/ru/embassy/press-centre/news/kommentariy_posolstva_v_svyazi_s_publikatsiey_sayta_aldrimer_no_po_povodu_yakoby_deystviy_rossiyskog/
  Dla przypomnienia, juz raz sąsiedzi Norwegów, czyli Szwedzi „ścigali rosyjski okręt podwodny” i w końcu go znaleźli, ale okazało się że zatonał…podczas IWŚ…
  https://www.wprost.pl/handel/515746/rosyjski-wrak-w-szwecji-zatonal-niedawno-czy-w-1916.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT z Płw. Arabskiego na temat ostatniego pogromu jaki zafundowali bojownicy Huti Saudom i ich islamistycznym poplecznikom (z tzw. państwa islamskiego co widać po tym co znaleziono pośród zabitych i wziętych do niewoli). Okazuje się ze Saudowie próbowali rozpocząć ofensywe w Jemenie w kierunku miasta Kitaf w Jemenie i wykorzystywali do tego jedyna drogę w tamtym rejonie (prowadząca od saudyjskiego miasta Nadżran). Wykorzystali to Huti którzy urządzili ‚standardową zasadzkę” i po prostu rozpędzili całą kolumnę (co było widać na filmikach);
  https://colonelcassad.livejournal.com/5314373.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Dlaczego, jako żywo, przypomina mi to wydarzenia lata 2014 w Donbasie. Ta sama nacechowana pewność siebie strony atakującej, która sadziła, że z łatwością pokona słabiej uzbrojoną „milicje” i ten sam finał. Tzn porządne lanie i sromotna klęska skończona chaotyczną ucieczką…

   Polubione przez 5 ludzi

 11. Premier Ukrainy o planach na przyszłe lata. Chce min w ciągu 5-latki podwyższyć PKB Ukrainy o 40%. I jest to rzeczywiście możliwe, ale jak stwierdza premier, aby osiągnąć takie rezultaty potrzeba około 50 MILIARDÓW $ inwestycji zagranicznych.
  https://www.unian.info/economics/10703640-pm-honcharuk-ukraine-needs-us-50-bln-in-investment-for-40-gdp-growth.html
  Jak na razie głównymi „inwestorami” są gastarbeiterzy z Ukrainy, którzy przelewają miliardy $ rodzinom. Jednak i tu pojawia się pewna rysa. Z danych jakie można wyczytać z sondaży wynika, ze już 40% emigrantów z Ukrainy nie podsyła w ogóle (lub skromne) sumy na Ukrainę Zamiast tego planują osiedlać się w krajach gdzie pracują i …sprowadzić rodziny.

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Kolejne wynurzenia PM Honczaruka.
  Według premiera Ukrainy w planach jest likwidacja 1000 niedochodowych firm państwowych jak i zmniejszenie udziału skarbu państwa w sektozrze bankwym z 50 do 20%.
  https://www.unian.info/economics/10703805-ukraine-s-cabinet-to-liquidate-over-1-000-inefficient-enterprises.html
  Komentarz: W artykule padają wzniosłe słowa, jednak odczuwam pewien niepokój. O jakie firmy chodzi? Na pewno nie te z sektora energetycznego i wojskowego. Czyżby wiec na przykład chodziło o sanatoria (te są nieopłacalne) w których seniorzy mogą podreperować zdrowie?
  I jak zamierzają wspierać prywatny przemysł, czy zmiany tylko nie wzmocnią siły oligarchów. I na koniec kwestia sektora bankowego, brzmiało to tak jakby już mieli jakiegoś kandydata (Benia?) który przejmie gros kapitału państwowego.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.