Wojna domowa na Ukrainie 1.10.2019r.- 1576 dzień od nowego rozejmu.


Ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski podpisał wczoraj (30 września) dekret Nr. 722/2019 „W sprawie celów strategicznego rozwoju Ukrainy na okres do 2030 r.”

I wszystko byłaby to bardzo cenna inicjatywa, gdyby nie to, że…….został on skopiowany z dokumentu ONZ zatytułowanego „System globalnych wskaźników służących osiągnięciu celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i realizacji celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju w okresie do 2030 r.”

Podobnie jak w dokumencie ONZ, w dekrecie podpisanym przez Zełenskiego pierwszą kwestią jest „przezwyciężenie ubóstwa”, drugą to „przezwyciężenie głodu, osiągnięcie bezpieczeństwa żywnościowego, poprawa żywienia i promowanie zrównoważonego rozwoju rolnictwa”, zaś trzecią „zapewnienie zdrowego stylu życia dla każdego w każdym wieku„.

Ponadto, paragraf nr 14 w oryginale brzmi następująco: „Ochrona i racjonalne wykorzystanie oceanów, mórz i zasobów morskich dla zrównoważonego rozwoju”. W dekrecie Zełenskiego został po prostu w całości przetłumaczony na język ukraiński.

Dekret Zełenskiego ma jakoby na celu „zapewnienie narodowych interesów Ukrainy w zrównoważonym rozwoju gospodarki, społeczeństwa obywatelskiego i państwa w celu osiągnięcia wzrostu poziomu i jakości życia ludności oraz poszanowania konstytucyjnych praw i wolności człowieka i obywatela”.

Dlatego też Zełenski zlecił swojej administracji przeanalizowanie dokumentów prognostycznych i programowych z udziałem naukowców i ekspertów, biorąc pod uwagę cele stabilnego rozwoju Ukrainy do 2030 r.

Ukraiński prezydent nakazał także stworzenie istniejącego systemu corocznego monitorowania postępów w realizacji celów określonych w dekrecie. Zaleca się instytucjom naukowym kraju uwzględnienie inicjatywy prezydenckiej przy ustalaniu kierunków badań.

Pomija się przy tym milczeniem problem dokonanej przez biuro prezydenta Ukrainy „adaptacji” celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju „z uwzględnieniem specyfiki Ukrainy”– jak stwierdzono w preambule tego dokumentu.

No teraz pojawia się pytanie; na ile wart jest taki „dekret” sporządzony przez biuro prezydenta Ukrainy, a następnie przez niego napisany?

Czy w świetle takiej swawolnej twórczości plagiatorskiej, można jeszcze na poważnie brać to to głosi biuro prezydenta Ukrainy, i sam prezydent?

A więc, o jakiej tu powadze urzędu głowy państwa można mówić, jeśli produkuje on dokumenty bez żadnego znaczenia, które wyłącznie mają na celu pokazanie, jak bardzo dużo dla Ukrainy robi Zełenski i jego ekipa.

Jak widzimy, są to działania propagandowe, robione pod publiczkę, ze realizacją których nikt poważnie się nie martwi i ich nie realizuje.

Jako pierwszy z brzegu można podać przykład rozgłaszanego w kampanii wyborczej przez Zełenskiego jego zatroskania o losy Donbasu, gdzie on doprowadzi do pokoju. Jednym z narzędzi, które wymienił Zełenski, mających do tego doprowadzić miało być rozszerzenie formatu normańskiego o dodatkowe dwa kraje -USA i WB, a gdy to się nie udało, zwołanie we wrześniu spotkania na szczycie przywódców krajów formatu normańskiego w Paryżu. Jak podawano miało do niego dojść w połowie września, następnie do końca września, zaś dziś już bardzo cicho, wymienia się październik. I owszem, może to być październik- czemu nie- tylko, KTÓREGO ROKU?????

A więc po szumnych, propagandowych zapowiedziach, jak to Zełenskiemu na sercu leży los ludzi zamieszkujących Donbas, obecnie nastąpiła głęboka c-i-sz-a 😦

Zaś sama wojna pozycyjna, w połączeniu z ostrzeliwaniem przez ukraińskich bojców celów cywilnych znajdujących się na terytorium republik donbaskich, toczy się jak za dawnych dobrych czasów Poroszenki.

TYLE SĄ WARTE SŁOWA ZEŁENSKIEGO i JEGO WSPÓŁPRACOWNIKÓW!!!!!

To są tylko marionetki Kołomojskiego, a on jak wiadomo ma tylko geszeft do zrobienia, i nic go poza tym nie obchodzi.

https://www.president.gov.ua/documents/7222019-29825,

https://unstats.un.org/sdgs/indicators/Global%20Indicator%20Framework_A.RES.71.313%20Annex.Russian.pdf.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:35 a 22:10, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (3 miny) i 82 mm (9 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (20 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (1 granat) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały ze strony ukraińskiej prowadzone były w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni 6/7 oraz Zajcewo), w okolicy Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Abakumowa w Aleksandrowce) oraz południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje, Ługańskoje, Sachanka i Komiternowo.

Na skutek tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 54 pociski (wobec 174 z dnia poprzedniego), w wyniku czego został ranny 59-letni mężczyzna. Mężczyzna ten odniósł obrażenia w rejonie punktu kontrolnego Majorsk, gdy samochód, którym on jechał, został ostrzelany. Obecnie przebywa na rekonwalescencji w szpitalu miejskim nr. 2 w Gorłówce.

Poniżej jeszcze film na temat skutków ostrzału Zajcewa przeprowadzonego o godzinie 06:40 przez ukraińskich żołnierzy:

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi: Niżnieje Łozowoje, Kalinowo-Borszczewatoje i Krasnego Jara.

Skód i strat jak dotąd nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 01 жовтня 2019 року.

30 вересня збройні формування Російської Федерації та її найманці 19 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з озброєння БМП, зенітної установки, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Під час одного з обстрілів, з метою нанесення максимальної шкоди військовослужбовцям Об’єднаних сил противник, задіяв безпілотний літальний апарат (БПЛА) з підвісом для скидання гранатометних пострілів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 11 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
тричі неподалік Водяного – з мінометів калібру 82 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Новотроїцького – зі стрілецької зброї;
двічі неподалік Новомихайлівки – з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
двічі поблизу Лебединського – з ручних протитанкових гранатометів;
неподалік Опитного та Мар’їнки – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 8 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі неподалік Новозванівки – з артилерійських систем калібру 122 мм, зенітної установки та станкового протитанкового гранатомета;
в районі Зайцевого – з мінометів калібру 82 мм та стрілецької зброї;
поблизу Шумів – з міномета калібру 82 мм та автоматичного гранатомета;
поблизу Луганського – зі станкового протитанкового гранатомета;
поблизу Травневого – з міномета калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Світлодарська – з міномета калібру 82 мм.

За минулу добу внаслідок ворожого обстрілу один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил:
неподалік Новолуганського – з міномета калібру 82 мм.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил:
поблизу Новотроїцького – зі стрілецької зброї.

Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.”

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.10.2019r.- 1576 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „wstępniaka”, czyli w ukromediach pojawiła sie informacja ze ów dokument podpisany przez „Pinokia” to „plagiat dokumentu ONZ sprzed paru lat’…
  https://korrespondent.net/ukraine/4145204-zelenskoho-ulychyly-v-plahyate-dokumenta-oon
  No ale cóż od niego wymagać skoro zajęty jest przyjmowaniem ‚ważnych gości z zagranicy”…
  https://strana.ua/news/225162-tom-kruz-v-kieve-foto-chto-akter-delaet-v-ukraine-i-zachem-poekhal-na-metro.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem nasz nieszczęsny kraj wciąż „na pasku” za Ukrainą, czyli jak było do przewidzenia, w zwiazku z tym ze Ukraina oficjalnie wycofała swoja delegację z obrad PACE, zrobiła to również Polska o czym poinformował przewodniczacy polskiej delegacji Aleksander Pociej (PO). Wcześniej podobnie zadecydowały delegacje Łotwy, Litwy, Estonii oraz Gruzji;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-polytics/2790725-polsa-prisoedinilas-k-casticnomu-bojkotu-v-pase.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Parę „njusów” w temacie „niezwyciężonej rmii kijowskiej”. Zgodnie z zapowiedziami zaczął sie kolejny, jesienny, pobór w szeregi ukraińskich sił zbrojnych którego ofiarami ma paść ponad 15 tysięcy „ochotników”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4145282-v-ukrayne-startuet-osennyi-pryzyv
  Plus afera, kolejna już, w ukraińskich siłach zbrojnych, czyli okazało sie że do tej pory na ich stan nie trafiło 48 transporterów opancerzonych, zamówionych jeszcze w 2016 roku. Miały one zostac wyprodukowane przez ukraińskie zakłady w Charkowie, ale okazało się ze stal jaka miał posłużyć do ich zbudowania (sprowadzona z Finlandii poprzez „polskiego” pośrednika) nie spełniała obowiązujacych na Ukrainie norm technicznych;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/10/1/7227773/

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Kolejna „szycha” z „kamandy” Poroszenki „ewakuowała się” za granice, tym razem jest to była szefowa resortu zdrowia Uljana Suprun, która 28 września odleciała do USA. W „ukraińskim internecie” pojawiły się spekulacje ze jej nagły wyjazd ma mieć związek z prowadzonym w Ministerstwie Zdrowia Ukrainy „audycie” podsumowującym jej „rządy”, które jak wiadomo obfitowały w skandale m.in „ustawione” zamówienia na kupno leków od międzynarodowych koncernów farmaceutycznych. Potwierdzać to ma fakt ze Suprun teraz publikuje w internecie swoje zdjęcia na tle amerykańskich budynków rządowych, co może być jej „przesłaniem” do nowych władz w Kijowie, zeby nie ważyły się jej „ruszać” poniewaz ma „mocnych przyjaciół”;
  https://strana.ua/news/225164-uljana-suprun-uekhala-v-ssha-chto-ona-tam-delaet-i-vernetsja-li-v-ukrainu.html
  Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (PBŚ) poinformowało ze wszczęło postępowanie karne w sprawie domniemanego nadużycia władzy lub urzędu przez byłego prokuratora generalnego Ukrainy Jurija Łucenko na wniosek przewodniczącego frakcji parlamentarnej „Sługi Narodu” Dawida Arachmija. Byłemu Prokuratorowi Generalnemu zarzucono „nadużycie władzy” w związku z tym ze miał być udziałowcem nielegalnej sieci kasyn na Ukrainie. Warto takze przypomnieć że i Łucenko „ewakuował się” już do Londynu;
  https://www.unn.com.ua/uk/exclusive/1827461-dbr-vidkrilo-provadzhennya-za-faktom-zayavi-arakhamiyi-na-lutsenka
  A ich dawny „pryncypał”, czyli Poroszenko (kolejny już) raz nie stawił się na wezwanie PBŚ tym razem by poddać się badaniu na „wykrywaczu kłamstw”, bo jak stwierdził „Nie ufam Państwowemu Biuru Bezpieczeństwa , ich kierownictwu. Nie wierzę w obiektywność i bezstronność dochodzenia” dodając jednocześnie ze gotów jest sie poddać takiemu badaniu w studiu należącego do niego kanału TV;
  https://interfax.com.ua/news/political/616202.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ciąg dalszy „cyrku” w wykonaniu Holandii w sprawie śledztwa dotyczącego zestrzelenia malezyjskiego boeniga nad Donbasem w 2014 roku. Tym razem Holendrzy zwrócili się do Rosji z prośbą w sprawie pomocy w znalezieniu Władimira Cemacha którego chcą przesłuchać;
  https://strana.ua/news/225193-hollandtsy-poprosili-rossiju-najti-tsemakha-chtoby-doprosit-eho-o-sbitom-boeing-.html
  Ps. Tym razem widać po co ta cała heca jest organizowana. Mogli go sobie przesłuchiwać do woli gdy przebywał w ukraińskim areszcie, ale nie o to w tym wszystkim chodziło. Chcą w ten sposób pokazać ze to Rosja faktycznie kontroluje (czyli okupuje) republiki, bo gdyby faktycznie zależało by im na zeznaniach Cemacha próbowali by się z nim skontaktować bezpośrednio, jeżeli nie chcieliby tego robić poprzez (nieuznawane przez siebie władze republik) to mogliby spróbować wykorzystać „kanały nieoficjalne” np. organizacje humanitarne

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ukraińskie „wojny oligarchiczne”, czyli kapitulacja oligarchy Achmetowa w jego sporze o przejęcie ukraińskiej spółki „Ukrtelecom”. W ukromediach pojawiła sie informacja o „polubownym załatwieniu sporu” dotyczącego sprzedaży spólki „Ukrtelecom” w 2013 roku pomiędzy Achmetowem a cypryjską kompanią „Raga Establishment Limited” na rzecz której sąd w Londynie w 2017 roku zasądził „odszkodowanie” od oligarchy w wysokosci 760 mln dolarów;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2019/10/1/652144/

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Powraca sprawa tzw. formuły Steinmeiera dla Donbasu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował ze władze w Moskwie oczekują że w dniu dzisiejszym władze w Kijowie na posiedzeniu „Trójstronnej Grupy Kontaktowej” w białoruskim Mińsku ostatecznie przedstawią swoje podejście do „formuły Steinmeiera”. Jednocześnie stwierdził że odrzucenie przez Kijów znacznie spowolni proces pokojowy na Donbasie;
  https://strana.ua/news/225166-peskov-zajavil-chto-v-kremle-zhdut-prjasnenija-pozitsii-kieva-po-formule-shtajnmajera.html
  Z kolei były przedstawiciel Ukrainy w trójstronnej grupie kontaktowej Roman Bessmiertnyj przestrzega ze „formuła Steinmeiera” to „pułapka na Ukrainę” ponieważ doprowadzi ona do wyborów w republikach na Donbasie „zgodnych ze scenariuszem Kremla” oraz „legitymizacji władz na okupowanych terytoriach [tzn. republikańskich]”;
  https://strana.ua/news/225156-formula-shtajnmajera-tekst-dokumenta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ołeh Laszko „reaktywacja”, czyli jeden z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Sługa Narodu” Dmytro Sołomczuk pochwalił się jak to „oporządzał krowę”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4145402-deputat-ot-sluhy-naroda-podoyl-korovu
  …czym zajmował się także ‚tęczowy lider” Partii Radykalnej Ukrainy Ołeh Laszko;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/1203557-lyashko-podaril-seme-iz-kirovogradskoj-oblasti-korovu-yulku

  Polubione przez 4 ludzi

 9. A tymczasem jedna z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” ogłosiła ze, wbrew przedwyborczym zapewnieniom, żadnej „lustracji” urzędników czasów rządów Poroszenki na Ukrainie nie będzie, poniewaz najpierw w tej sprawie powinien wypowiedzieć się ukraiński Trybunał Konstytucyjny;
  https://strana.ua/news/225239-v-sluhe-naroda-schitajut-prezhdevremennym-rassmotrenie-zakona-o-ljustratsii-bez-reshenija-ks.html
  Ps. Tego można sie było spowdziewać, bo byłby to groźny precedens dla obecnej ekipy rządzącej która jak nie wiadomo jak będzie kończyc swoje urzędowanie…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Premier Ukrainy w wywiadzie udzielonym w ukromediach podzielił się swoją opinia na temat ukraińskich kolei. Według niego 90 % sieci kolejowej na Ukrainie jest „zużyta” i praktycznie nie nadaje sie do użytku. Odnosnie taboru kolejowego na Ukrainie dodał że lokomotywy płona prawie codziennie oraz brak jest wystarczajacej liczby składów towarowych by zaspokoić potrzeby ukraińskiej gospodarki;
  https://www.unian.net/economics/transport/10704159-goncharuk-ukrainskaya-zheleznaya-doroga-pochti-unichtozhena.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. UCRONARCOS. Departament d/s walki z narkotykami ukraińskiej policji poinformował ze na granicy Polski „z jednym z europejskich krajów” zatrzymano obywatela Ukrainy, „szefa” jednej z największych grup przestępczych w Krzywym Rogu zajmujacych sie produkcją i handlem narkotykami. Grupa miał posiadać własne „laboratoria narkotykowe” w których „produkowała własne odmiany narkotyków”, posiadała takze siec dystrybucji a takze własny „dział księgowości”. Podobno miesięczne zyski grupy wynosiły od pięciu do siedmiu milionów hrywien;
  https://www.npu.gov.ua/news/narkozlochini/policzejski-zatrimali-spivorganizatora-odnogo-z-najbilshix-narkougrupovan-krivogo-rogu/

  Polubione przez 5 ludzi

  • Rozumiem co ci biedacy przechodzą. Na ich miejscu też pewnie kląłbym co wlezie. Na początku obiecywano im i ich rodzinom mieszkania za służbę, ziemię (nawet niewolników 🙂 ).
   Potem dostali kilka razy porządnie po 4 literach zginęło wielu z nich, jeszcze więcej zostało rannych. Następnie wierchuszka dała rozkaz i musieli „utrzymać” tereny sporne za wszelką cenę. Więc tkwili w nieogrzewanych norach przez większość służby, cały czas obawiając się ostrzału separatystów. A teraz po ponad 4 latach to co powinno zostać zrobione natychmiast w końcu jest realizowane i … maja opuścić swoje pozycje.
   Zapewne każdy z nich się zastanawia „to po cholerę ślęczeliśmy tu przez bite 4 lata?” „po cholerę tak wielu z nas zginęło”.

   Polubione przez 5 ludzi

 12. W temacie podpisania przez Ukrainę formuły Steinmeiera

  Ukraina nie zgodzi się na wybory w zajętym przez separatystów prorosyjskich Donbasie w obecności wojsk, a tzw. formuła Steinmeiera ws. rozwiązania tego konfliktu nie wejdzie w życie, póki nie będzie uwzględniona w ukraińskim prawie – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski.
  https://www.gosc.pl/doc/5892126.Prezydent-Ukrainy-Nie-ma-i-nie-bedzie-zadnej-kapitulacji
  P.S na portalu niezależnej również przeważają opinie o „zdradzie” 🙂
  https://niezalezna.pl/290651-ukraina-podpisala-dokument-ws-donbasu

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Na mnie ten „news” zadziałał lepiej niż kawa

  Polska ze zrozumieniem i bez zastrzeżeń zastosuje się do ukraińskich procedur dotyczących prowadzenia prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych i zapewnia o gotowości do ścisłej współpracy w kwestii uwiecznienia i zachowania ukraińskich miejsc pamięci w Polsce – powiedział po spotkaniu z kierownictwem IPN ambasador Ukrainy, Andrij Deszczycia.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ambasador-ukrainy-polska-bez-zastrzezen-zastosuje-sie-do-naszych-procedur-ws-prac-poszukiwawczo-ekshumacyjnych/

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.