Wojna domowa na Ukrainie 2.10.2019r.- 1577 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj wieczorem (1 października), w Mińsku delegacja ukraińska podpisała się wreszcie pod tzw. formułą Steinmeiera. Tylko dlaczego- niemal natychmiast, po upublicznieniu tej informacji- nastąpiła ze strony ukraińskich wojsk, eskalacja konfliktu zbrojnego w Donbasie?

Tekst tzw. formuły Steinmeiera został podpisany w formie, którą wcześniej uzgodniła grupa kontaktowa. Podpisy złożyli wszyscy uczestnicy: Ukraina, przedstawiciele republik donbaskich oraz Federacja Rosyjska i OBWE.

Formuła Steinmeiera dotyczy metody wprowadzenia ustawy o szczególnym ustroju lokalnego samorządu w niektórych rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego na zasadzie tymczasowej w dzień wyborów i na zasadzie stałej, po opublikowaniu raportu OBWE o wynikach głosowania.

Według strony ukraińskiej, dostęp do wyborów- przeprowadzonych na terytorium republik donbaskich- powinny mieć wszystkie ukraińskie partie i media. Stawiany jest również warunek, że najpierw muszą zostać określone konkretne rozwiązania prawne do przeprowadzenia głosowania na terytoriach Donbasu niekontrolowanych przez ukraińskie władze centralne.

I tu właśnie, pojawia się istota kolejnego problemu, że tzw. formułę Steinmeiera można dowolnie interpretować, naciągać ją na swoje koncepcje oraz ją wypaczać.

Bo, tak jak interes ma w tym, aby całkowicie kontrolować proces wyborczy- władza w Kijowie, tak też władze niezależnych republik, mają interes w tym, aby to one zachowały całkowitą kontrolę nad wyborami- przeprowadzanymi przecież na kontrolowanym przez nie terenie.

Z punktu widzenia technicznego, już dziś widać, że warunki interpretacji formuły Steinmaeiera w kontekście wyborów, przez Kijów, są jednocześnie nie do przyjęcia przez zbuntowany region.

Jakoby uprzedzając te fakty, niemal natychmiast po podpisaniu w Mińsku przez grupę kontaktową formuły Steinmeiera, ukraiński prezydent- Wołodymyr Zełenski, powiedział, że:

„Ukraina nie zgodzi się na wybory w zajętym przez separatystów prorosyjskich Donbasie w obecności wojsk, a tzw. formuła Steinmeiera w sprawie rozwiązania tego konfliktu nie wejdzie w życie, póki nie będzie uwzględniona w ukraińskim prawie”.

A więc sygnalizuje on dwa problemy, które będą teraz źródłem poważnych rozbieżności stron pertraktacji pokojowych, a ze strony ukraińskiej dadzą jej pretekst do dalszej obstrukcji tego procesu.

Otóż, chodzi o to, o jakich wojskach Zełenski wspomniał?

Czy o mitycznych rosyjskich jednostkach syberyjskich, czy też o siłach zbrojnych republik dobnaskich?

W pierwszej interpretacji tego problemu, sprawa przedstawia się w ten sposób, że tam dywizji rosyjskich nie ma, a więc może chodzić o drugą interpretację tego problemu: o wojska republikańskie.

No i teraz wyobraźmy sobie, że w myśl koncepcji Zełenskiego, wojska te miały by się usunąć.

Co wtedy by się stało?

Oczywiście ukraińskie odziały biorące udział w Operacji Połączonych Sił w Donbasie, korzystając z takiej okazji, zajęłyby teren pozostający pod kontrolą władz republik.

Czy to jest realne?

Oczywiście, że nie!

Tak więc, już choćby z tego powodu widać, jak Zełenski oderwany jest bardzo od rzeczywistości.

Co zresztą potwierdza kolejna fraza propagandowa wygłoszona przez niego podczas wczorajszej konferencji prasowej, o tym, że:

„Ustawa o szczególnym statusie Donbasu obowiązuje do 31 grudnia 2019 roku. Będzie nowa ustawa, która zostanie opracowana przez parlament w ścisłej współpracy i z dyskusją ze społeczeństwem. W tej ustawie nie zostanie przekroczona ani jedna czerwona linia. Dlatego nie będzie żadnej kapitulacji”

We frazie tej, chodzi o to; jakie społeczeństwo ma na myśli Zełenski?

Oczywiście, chodzi mu o tą część społeczeństwa Ukrainy, która znajduje się na terenach kontrolowanych przez władze centralne z Kijowa.

A co w takim razie, z najbardziej zainteresowanym własnym losem i bezpieczeństwem, społeczeństwem separatystycznych republik?

To one nadal nie mają prawa, wg. Kijowa, decydować o swoim losie?

Własnie ta postawa przedstawicieli ukraińskich władz- wyrażona w czasie spotkań grupy kontaktowej w Mińsku, doprowadziła do stagnacji w procesie pokojowym, bo przecież strona przeciwna jednoznacznie (co także zostało potwierdzone przez rosyjskich negocjatorów) opowiedziała się za tym, że „nic o nas, bez nas”.

Tak więc, rozmowy ze społeczeństwem Zełenski i jego ekipa muszą rozpocząć przede wszystkim od tej jego części, która zbuntowała się w Donbasie.

I to jest baza do następnych negocjacji o przyszłości Donbasu.

A czy jest to realne?

Na razie jest to sukces propagandowy Kijowa, który teraz przedstawiciele republik muszą przekuć w sukces, a będzie to bardzo trudne widząc chociażby wczorajszą reakcję ukraińskich żołnierzy na froncie w Donbasie- na wieść o „kapitulacji” w Mińsku.

Na podsumowanie tego tematu, poniżej wydane w dniu dzisiejszym- 2 października, oświadczenie wspólnie podpisane przez dwóch przywódców republik donbaskich:

„Dzięki Rosji, Niemcom i Francji Ukraina ostatecznie podpisała wczoraj ‚formułę Steinmeiera’ gwarantującą specjalny status Donbasu. W ten sposób uznano szczególne prawo mieszkańców Donbasu do niezależnego decydowania o ich własnym losie. My sami zdecydujemy, jakim językiem będziemy się porozumiewać, jaka będzie nasza gospodarka, jak powstanie nasz system sądowniczy, jak milicja powołana z naszych ludzi ochronić będzie naszych obywateli i jak zintegrujemy się z Rosją. To jest nasz interes, nasz cel. I będziemy kontynuować negocjacje w Mińsku, aby ostatecznie osiągnąć pełną samorządność i samostanowienie.

Wzywamy pana Zełenskiego, aby nie dyktował nam warunków. Kiedy mówi, że wybory w Donbasie odbędą się dopiero po objęciu przez Ukrainę kontroli nad granicą, nie rozumie, że to nie on decyduje o terminie wyborów, ale my. Władze Kijowa nie uzyskają żadnej kontroli nad granicą.

Pan Zełensky powiedział także, że zostanie przyjęta nowa ustawa o specjalnym statusie. Ciekawe, która z nich? W obecnej wersji tej ustawy, do której Poroszenko wydał niedopuszczalne zastrzeżenia, niewiele nam się podoba. Te zastrzeżenia i wstawki należy usunąć z prawa. Zawiera ona jednak także najważniejsze postanowienia, których w żadnym wypadku nie można zmienić. Dlatego wszelkie zmiany w ustawie o specjalnym statusie powinny być z nami uzgodnione. W przeciwnym razie uznamy je za bezpośrednie i rażące naruszenie umów z Mińska i będą one dla nas niewiążące z prawnego punktu widzenia.

Chcemy ostrzec pana Zełenskiego przed pochopnymi działaniami. Jeśli chce osiągnąć pokojowe współistnienie z DRL i ŁRL, powinien on nawiązać z nami bezpośredni dialog, a nie wypowiadać źle interpretowane i pozbawione znaczenia jednostronne oświadczenia.”

Podpisano:

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin

Szef Ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasecznik

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Tak jak wspomniałem już we wstępie, dokładnie w momencie ogłoszenia informacji (17:40) o podpisaniu przez delegację ukraińską w Mińsku, w rakach grupy kontaktowej, tzw. formuły Steinmeiera- co zostało przez ukraińskie środowiska nacjonalistyczne uznane za zdradę- rozpoczęła się wzdłuż całej linii frontu, eskalacja działań zbrojnych ukraińskich wojsk, w ramach Operacji Połączonych Sił.

Przed 17:40 doszło tylko do dwóch naruszeń warunków zawieszenia broni. A więc, o godzinie 06:40 w rejonie Gorłówki (przy użyciu moździerza 120 mm- 1 mina oraz granatnika SPG-9- 6 granatów, a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, kiedy to został ostrzelany teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gararina) oraz o 11:37 (w rejonie Komiternowa- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiej broni maszynowej).

Następnie, po godzinie 17:40, ukraińscy żołnierze dopuścili się aż 15 naruszeń warunków rozejmu, prowadząc z przerwami ostrzały do godziny 22:45, w tym przy użyciu czołgów.

I tak, ostrzały prowadzone były przy użyciu: czołgów (6 wystrzałów), moździerza kaliber 120 mm (1 min) i 82 mm (2 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 73 wystrzały) oraz granatników: AGS-17 (44 granaty), SPG-9 (9 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki), okolice i obrzeża Doniecka (teren serwisu „Volvo-Center” i wokół lotniska, a także Spartakus, Signalnoje i Stiła), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Komiternowo i Leninskoje), gdzie ostrzały były najbardziej intensywne.

W wyniku wczorajszych ostrzałów prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy na terytorium DRL spadło 138 pocisków- wobec 54 z dnia poprzedniego, jednak nie czyniąc przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 02 жовтня 2019 року.

01 жовтня збройні формування Російської Федерації та її найманці 13 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї. Крім того, порушуючи Мінські угоди, противник відкрив вогонь з великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї в районах ділянок розведення сил і засобів неподалік Золотого та Богданівки.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 9 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі неподалік Новотроїцького – зі стрілецької зброї;
двічі поблизу Водяного – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
в районі Богданівки по ділянці розведення – з великокаліберних кулеметів;
неподалік Павлополя, Новомихайлівки, Новогнатівки – зі станкових протитанкових гранатометів;
неподалік Авдіївки – автоматичного гранатомета, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 4 обстріли позицій Об’єднаних сил:
неподалік Новолуганського – з міномета калібру 82 мм;
поблизу Південного – з міномета калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Травневого – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Золотого по ділянці розведення – зі стрілецької зброї.

За минулу добу втрат, внаслідок ворожих обстрілів, з нашого боку не було.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 4 рази порушили режим припинення вогню. В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріли позицій Об’єднаних сил:
неподалік Миколаївки – з автоматичного гранатомета;
поблизу Новогнатівки та Новотроїцького – з великокаліберних кулеметів;
неподалік Павлополя – зі стрілецької зброї.

Впродовж поточної доби втрат, внаслідок ворожих обстрілів, з нашого боку не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.10.2019r.- 1577 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nasilenie ostrzału w dniu podpisania przez Ukrainę Formuły Steinmeiera po raz kolejny dobitnie udowadnia, że Naczelnik Sił Zbrojnych krainy na „U” nie ma żadnej kontroli nad podległymi batalionami na linii kontaktowej.

  Polubione przez 6 ludzi

  • Nie dość, że nie ma nad nimi kontroli, to jednocześnie nie godzą się one z prowadzoną przez niego polityką przywracania pokoju w Donbasie.

   Otworzyli tą puszkę Pandory to teraz mają to co mają. I dobrze, bo im się należy choćby za masakrę ludności polskiej na Kresach Wschodnich.

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka” dla zainteresowanych tekst oświadczenia liderów republik z Donbasu;
  https://dan-news.info/politics/podpisav-formulu-shtajnmajera-kiev-priznal-pravo-donbassa-na-samoopredelenie-glavy-dnr-i-lnr.html
  a na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie szok i niedowierzanie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami powołano „sztab zapobieżenia kapitulacji” z „fuhrerkiem” neonazistowskiego ‚Korpusu Narodowego” Andrijem Biłeckim na czele;
  https://24tv.ua/ru/lider_nackorpusa_objavil_o_sozdanii_shtaba_soprotivlenija_kapituljacii_video_n1213383
  Pojawiły sie także informacje o kolejnych protestach przeciwko „kapitulacji” (czyli wdrozeniu tzw. formuły Steinmeiera) w innych ukraińskich miastach;
  https://korrespondent.net/ukraine/4145643-protyv-formuly-shtainmaiera-mytynhovaly-esche-v-chetyrekh-horodakh

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Zwrot” w Holandii w sprawie tragedii malezyjskiego boeniga na Donbasie. Większosć deputowanych izby niższej holenderskiego parlamentu domaga się przeprowadzenia śledztwa dlaczego w trakcie najciężyszych walk na Donbasie latem 2014 roku władze Ukrainy nie zamknęły nieba nad swoim terytorium dla lotów pasażerskich;
  https://strana.ua/news/225309-palata-prizyvaet-rassledovat-rol-ukrainy-v-dele-o-katastrofy-mh17.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4145644-delo-MH17-v-nyderlandakh-yzuchat-rol-ukrayny

  Polubione przez 5 ludzi

 4. OT zza Oceanu, gdzie w związku z „szalejącą” afera „Ukrainagate” gdzie przed Kongresem USA maja sie odbyć przesłuchania „person” związanych z tym wydarzeniem m.in byłych już specjalnego wysłannika Departamentu Stanu USA na Ukrainie Kurta Volkera oraz ambasador USA Marie Yovanovitch;
  https://twnews.com.ua/ua-news/kurt-volker-i-mari-iovanovich-dadut-pokazaniia-kongressu-po-delu-davleniia-trampa-na-zelenskogo

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Oni tam w Kijowie (Zełenski, „Patroszenko”, Tymoszenko) wciąż boją się „proeuropejskich demokratów” z Azowa, UNA-UNSO, Swabody na których barkach dopchali się do władzy, i którym pozwolili uwierzyć we własną siłę. Jak rozumiem „post-madanowa” szykuje się teraz do „obrony przed europejską agresją” ?
  No i co w takiej sytuacji zrobi nasz pro-ukraiński kraj, stanie u boku „bratniej” „szcze ne wmerłej” przeciw UE, czy jednak powstrzyma się przed przekroczeniem „czerwonej linii”, w kierunku „polexitu” ?

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jeśli kiedykolwiek na upadlinie wygra ugrupowanie prorosyjskie to jedną z pierwszych rzeczy będzie zmierzenie się z tymi neonazistami i to tylko siłą. Nie ma innej opcji niz zdelegalizowanie tych wszystkich organizacji i bezwzględna ciupa dla opornych w przyśpieszonym trybie. Dopóki władza nie upora się z idiotami o sympatiach nazistowskich to nie ten kraj nigdy nie ruszy do przodu ku normalności.

   Polubione przez 5 ludzi

 6. Ukraińska codzienność, na podwórko jednego z domostw w obwodzie iwano – franowskim w nocy wrzucono dwa granaty bojowe. Na szczescie jedyną „ofiara” stała się fasada budynku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4145693-na-prykarpate-vo-dvor-zhyloho-doma-brosyly-dve-hranaty
  Przypomniał o sobie tzw. Legion Gruziński. W jednej z miejscowości pod Kijowem policyjny „specnaz” (KORD) w trakcie prowadzonej tam „specoperacji” zatrzymania obywatela Gruzji ściganego (i skazanego zaocznie na 22 lata wiezienia) za porwania ludzi w Gruzji, wdał się w nim w strzelanine w wyniku czego przestępca zginał a dwóch ‚specnazowców” zostało rannych;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4145633-polytsyia-lykvydyrovala-ynostrantsa-streliavsheho-v-spetsnazovtsev

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraina kupiła od Stanów Zjednoczonych 150 pocisków przeciwpancernych Javelin – poinformował we wtorek Reuters, powołując się na źródła zbliżone do amerykańskiego Kongresu. Wartość zakupu to 39 mln dolarów.
  https://www.defence24.pl/ukraina-kupila-wiecej-javelinow

  Komentarz: Jeszcze za kadencji Poroszeni Ukraina zakupiła 37 wyrzutni oraz 210 pocisków za…47 mln $.
  Z matematyki nie bylem slaby i jakby nie patrzeć ten nowy zakup Ukrainy jest dużo droższy od tego za Porocha.
  Wtedy za 1 pocisk płacono 224 tysiące USD (a jeszcze otrzymali wyrzutnie!)
  Teraz 260 tysięcy zielonych za 1 pocisk
  Na cenę nie powinny też wpłynąć ilość zakupionych towarów (obie transakcje były niewielkie). Pikanterii dodaje fakt, że koszt jednego pocisku dla US Army (i jej bliskich sojuszników) to około …80 tysięcy zielonych.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/FGM-148_Javelin
  1 pocisk w cenie 3 ,a i tak zapewne odtrąbią sukces w Kijowie.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I kolejna zdrada

  Ukraina nie może dołączyć do inicjatywy „Trójmorza”, oświadczył minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz podczas VI Warszawskiego Forum Bezpieczeństwa (Warsaw Security Forum).
  Celem forum jest dyskusja o wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem na świecie. Inicjatywa Trójmorza dotyczy współpracy państw Morza Czarnego, Adriatyckiego i Bałtyku. Według ministra członkostwo w „Trójmorzu” jest skierowane przede wszystkim do państw należących do Unii Europejskiej, dlatego póki co Ukraina nie może należeć do tego grona.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2019100211135378-trojmorze-nie-dla-ukrainy/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ciekawy artykuł z z „Rzepy” 🙂
  Redaktorzy zauważyli powiązania Zelenskiego z „Benią”. Jak strwożeni reporterzy ze zdumieniem dowiedzieli się w przypadku zwrotu „PrivatBanku” dawnemu właścicielowi MFW nie będzie miał wyboru jak wstrzymać wypłatę kolejnych pożyczek.
  To zaś doprowadziłoby do załamania się finansów publicznych na Ukrainie. Może dlatego „Benia” sugerował niewypłacalność Ukrainy?
  https://www.rp.pl/Polityka/191009885-Ukraina-Komu-sluzy-sluga-narodu.html
  I jeszcze zamiast komentarza. Szef wszystkich szefów pisał o sprawie nie raz w swoich wstępniakach.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Prezydent Rosji Władimir Putin dopuścił w środę przedłużenie o rok kontraktu z Ukrainą na tranzyt gazu przez jej terytorium, jeśli Ukraina nie zdoła do końca obecnego roku wdrożyć przepisów unijnych. Zapewnił o gotowości Rosji do współpracy w ramach tego prawa.
  Jak stwierdził prezydent Rosji: „jeśli Ukraina nie zdoła wdrożyć przepisów, to Rosja podpisze z nią kontrakt na ROK.”
  https://biznesalert.pl/wladimir-putin-nord-stream-2-ukraina-tranzyt-gazu-energetyka/
  Komentarz: Jeden rok to wystarczająco dużo czasu by zamknąć WSZYSTKIE inwestycje konieczne do utworzenia nowych gazociągów.
  Teraz rozumiem dlaczego delegacja FR?Gazpromu na trójstronnym spotkaniu tak mocno domagała się by nowa umowa była zgodna z dyrektywami UE.
  Ukraina ma bardzo mało czasu na wdrożenie przepisów ich implementacje, a jestem pewien, że prawnicy Gazpromu już czekają by móc zakwestionować pewne paragrafy 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Głos rozsądku w sprawie kolejnego „ekooszołomstwa”, czyli…
  https://wiadomosci.wp.pl/wladimir-putin-krytykuje-grete-thunberg-za-przemowienie-w-onz-mila-ale-zmanipulowana-6430834356254337a
  Cytat „Jest miła, ale źle poinformowana. Została zmanipulowana do przedstawienia nierealnych żądań. Idź i wyjaśnij krajom rozwijającym się, dlaczego mają nadal żyć w biedzie, zamiast być jak Szwecja. Godne ubolewania, że niektóre grupy wykorzystały nastolatkę do osiągnięcia własnych celów”
  https://pbs.twimg.com/media/EFXcwpWXoAAy3zV?format=jpg&

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem hrywna znowu zaczęła „lecieć w dół”;
  https://strana.ua/news/225475-kurs-hrivni-rukhnul-na-beznalichnom-rynke-no-ne-preodolel-barer-v-25-hrn.html
  W związku z czym ukraiński bank centralny zaczał interwencyjny wyprzedaż zagranicznych walut by ustabilizować jej kurs (tylko dzisiaj miano sprzedać do 180 mln dolarów);
  https://korrespondent.net/business/financial/4145903-smy-nbu-prodal-do-180-mln-za-den-spasaia-hryvnu

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Na Ukrainie nowe protesty „porochobotów” i „ukropatriotów” przeciwko „kapitulacji”, czyli podpisaniu tzw. formuły Steinmeiera. We Lwowie rada obwodowa (samorząd regionalny) wydała oświadczenie sprzeciwiające się „kapitulacji”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4145789-lvovskyi-oblsovet-vystupyl-protyv-formuly-shtainmaiera
  W Kijowie znowu demonstracja na Majdanie Niezależnosci;
  https://strana.ua/news/225481-video-v-tsentre-kieva-nachalsja-shtajnmajer-majdan-na-ploshchadi-nezavisimosti.html
  Protest odbywa się także w Charkowie;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4145884-v-kharkove-protestuuit-protyv-kapytuliatsyy

  Polubione przez 4 ludzi

 14. OT zza Oceanu, czyli US DONALD KONTRATAKUJE. W amerykańskich mediach pojawił sie „njus” potwierdzający wcześniejsze oskarżenia prawnika Prezydenta USA Rudy Giulianiego w stosunku do syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena Huntera, ze ten „brał nie tylko pieniądze od Ukraińców, ale także od Chińczyków”. Okazuje się bowiem ze Hunter Biden podczas wizyty swojego ojca w Chinach w 2013 roku założył tam, wspólnie z jednym z chińskich bankierów, „fundusz inwestycyjny”;
  https://www.nbcnews.com/politics/2020-election/biden-s-trip-china-son-hunter-2013-comes-under-new-n1061051

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.