Wojna domowa na Ukrainie 4.10.2019r.- 1579 dzień od nowego rozejmu.


Decyzję władz Ukrainy w sprawie zgody na tak zwaną formułę Steinmeiera Komisja Europejska uznała za „krok, który może prowadzić do pełnego wdrożenia porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie”. Kijów zgodził się na jej przyjęcie, mimo sprzeciwu środowisk probanderowskich.

We wtorek (1 października) w Mińsku delegacja Ukrainy podpisała tak zwaną formułę Steinmeiera, która dotyczy przeprowadzenia wyborów i nadania w konstytucji ukraińskiej specjalnego statusu terytoriom w Donbasie, znajdującym się pod kontrolą separatystów, nieformalnie wspieranych przez Rosję. Środowiska probanderowskie i skrajnie nacjonalistyczne uznały, że oznacza to kapitulację przed Rosją i utratę Donbasu.

„Wynik rozmów trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku, włączając w to tak zwaną formułę Steinmeiera, jest krokiem, który, miejmy nadzieję, doprowadzi do dalszych wysiłków w kierunku pełnego wdrożenia porozumień mińskich przez wszystkie strony”– powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Carlos Martin Ruiz De Gordejuela.

Jak zaznaczył, „jest to kluczowe, by osiągnąć trwałe, pokojowe rozwiązanie konfliktu na wschodzie Ukrainy”.

„Unia Europejska stale wspierała prace w formacie normandzkiej czwórki, trójstronną grupę kontaktową i OBWE w ich wysiłkach, by ułatwić wdrażanie porozumienia z Mińska”– oświadczył Ruiz De Gordejuela.

Rzecznik Komisji Europejskiej na zakończenie przypomniał, że UE niezmiennie popiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach.

Co oczywiście w obecnych realiach jest niemożliwe do spełnienia.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, uzasadniając zgodę Kijowa na podpisanie formuły Steinmeiera, zapewnił we wtorek, że wybory do władz lokalnych w Donbasie nie odbędą się pod lufami karabinów obcych wojsk. Zełenski dodał, że władze ukraińskie muszą też kontrolować granicę z Rosją na terenie Donbasu.

W środę wieczorem przeciwko decyzjom Zełenskiego w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie protestowało w Kijowie kilka tysięcy osób. Podobna akcja odbyła się w Charkowie na wschodzie kraju. Uczestniczyło w niej około 300 osób. Hasło obu protestów było wspólne:

„Nie dla kapitulacji!”.

Warto w tym momencie zastanowić się, dlaczego formuła Steinmeiera wywołuje wśród części Ukraińców, ale też i wśród władz Ukrainy, reakcję alergiczną?

Otóż, ogólnie rzecz ujmując, formuła Franka-Waltera Steinmeiera- byłego ministra spraw zagranicznych, a obecnie prezydenta Niemiec – dotyczy przeprowadzenia wyborów i przyznania specjalnego statusu terytoriom ukraińskim kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

Tak więc, formuła Steinmeiera jest jednym z dodatkowych elementów „mapy drogowej” wytyczonej po podpisaniu warunków porozumień mińskich, który dotyczy szczególnego znaczenia wprowadzenia przez Ukrainę do konstytucji przepisów o szczególnym statusie Donbasu.

Kontrowersje dotyczące tej formuły na Ukrainie, wywołane są problemem warunków na jakich zostaną przeprowadzone wybory w Donbasie oraz na realizację komponentów dotyczących kwestii zapewnienia w czasie ich trwania bezpieczeństwa w odniesieniu do strony ukraińskiej (politycy, przedstawiciele władzy i media) w czasie ich trwania.

Te obawy wyrażają się słowami Zełenskiego, który powiedział, że „wybory do władz lokalnych w Donbasie nie odbędą się pod lufami karabinów obcych wojsk”.

Zapewne chodziło mu tu o lufy wojsk „rosyjskich okupantów”, a nie o ukraińskich żołnierzy prowadzących w Donbasie tzw. Operację Połączonych Sił?

Oczywiście, na taką kapitulację władze republik ludowych w Donbasie, nigdy się nie zgodzą. Tym bardziej, że władza z Kijowa odżegnuje się jednoznacznie od uchwalenia przepisów o amnestii, która jest jednym z punków porozumień mińskich.

Idąc więc na warunki ukraińskiej interpretacji formuły Steinmeiera, władze republik świadomie dały by swe głowy, wraz ze społeczeństwem żyjącym na kontrolowanych przez nie terytoriach, pod nóż.

Na to, żaden świadomy zagrożeń człowiek, się nie zgodzi.

I tu jest pies pogrzebany, tym bardziej, że strona ukraińska- nie chce i nie zamierza prowadzić bezpośredniego dialogu z przedstawicielami republik.

Tak więc, w tym świetle, podstawowym problemem jest to, kto będzie kontrolował proces demilitaryzacji i rozbrojenia oraz wycofania wojsk. Do kogo też należeć będzie kontrola granicy na jej odcinku kontrolowanych terytoriów przez separatystów.

Trzeba tu zwrócić uwagę na fakt, że w momencie oddania kontroli nad tym odcinkiem granicy ukraińskiej Służbie Granicznej, praktycznie rzecz biorąc republiki zostałyby odcięte od świata.

A co to oznacza, znając determinację i zapalczywość strony ukraińskiej, nie trzeba chyba wyjaśniać.

Dlatego też, innym pomysłem, było do czasu przeprowadzenia i oficjalnego uznania wyników wyborów w Donbasie, wprowadzenie tam międzynarodowej misji pokojowej, powołanie tymczasowej administracji międzynarodowej i międzynarodowego kontyngentu wojskowego w ramach ONZ. Kontyngent ten kontrolowałby rozbrojenie, wycofywanie sił, granicę ukraińsko-rosyjską i dopiero potem rozpoczęłyby się przygotowania do wyborów.

Tylko co po wyborach?

To jest już problem, którzy powinien być rozwiązany w ramach dialogu pomiędzy przedstawicielami władz Ukrainy i separatystycznych republik. Tylko, że Kijów- nie uznając ich za partnera, nie zamierza żadnych rozmów dwustronnych prowadzić.

Dlatego też, na dzień dzisiejszy- przy znanej postawie strony ukraińskiej, samo podpisanie przez nią formuły Steinmeiera w ostatni wtorek w Mińsku, niczego nie załatwia. Jest to oczywiście jakiś krok, ale będący w istocie dreptaniem w miejscu.

W skali międzynarodowej uznany został on za propagandowy sukces, ale przecież gdy nie ma innych sukcesów, to chociażby taki jest dla zachodnich „demokratów” ważny.

Mogą się przynajmniej czymś pochwalić 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu sytuacja generalnie nie uległa zmianie, poza tym, że ostrzał ukraiński terytorium DRL przynosi coraz więcej ofiar i strat materialnych.

I tak, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:05 a 22:05, przy użyciu: opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 20 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (85 granatów) i SPG-9 (38 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 14 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Zajcewo i Szirokaja Bałka), okolice Doniecka (Krutaja Bałka, Mineralnoje oraz Aleksandrowka i Staromichajłowka), a także południowa część frontu (Dokuczajewsk, Komiternowo i Sachanka).

W efekcie tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 143 pociski (wobec 142 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie jednego domu oraz jednego mieszkania w Staromichajłowce znajdujących się przy ulicy Dniepropieteowskiej nr. 11 i Gagarina nr. 9 m. 2, w którym to został ranny 37-letni jego mieszkaniec.

Oraz trzech domów jednorodzinnych znajdujących się w miejscowości Szirokaja Bałka przy ulicy Płotinnej nr. 27, 31/1 i 37.

Poza tym zostały uszkodzone linie energetyczne w okolicy Zajcewa i Komitenowa.

Ponadto, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (16 wystrzałów) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów), 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice wsi: Sokolniki (11:45) i Priszib (22:55).

W zdemilitaryzowanej okolicy Stanicy Ługańskiej ukraińscy żołnierze w nocy umieścili jeden zamaskowany transporter opancerzony. Tak samo ma miejsce w Rajgorodce gdzie także został ukryty transporter opancerzony, ale wśród zabudowań mieszkalnych.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 04 жовтня 2019 року.

03 жовтня збройні формування Російської Федерації та її найманці 41 раз порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 19 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
чотири рази поблизу Новотроїцького – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
по два рази неподалік Водяного та Павлополя – зі стрілецької зброї;
тричі поблизу Пищевика – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
двічі поблизу Авдіївки – з міномета калібру 120 мм та стрілецької зброї;
поблизу Пісків – з міномета калібру 82 мм;
неподалік Верхньоторецького – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї.
поблизу Березового – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Кам’ְянки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Новогнатівки – з автоматичного гранатомета;
неподалік Мар’їнки – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 21 обстріл позицій Об’єднаних сил:
п’ять разів неподалік Луганського – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
чотири рази неподалік Кримського – з мінометів калібру 120 мм, а також озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
тричі поблизу Новолуганського – з мінометів калібру 82 мм та гранатометів різних систем;
тричі поблизу Оріхового – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Південного – з міномета калібру 120 мм, станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Троїцького – з міномета калібру 82 мм;
поблизу Зайцевого та Хутора Вільного – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
в районі Золотого – з ручного протитанкового гранатомета;
поблизу Попасної – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожого обстрілу один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення не сумісне з життям.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 3 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил:
неподалік Павлополя – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 2 обстріли позицій Об’єднаних сил:
в районі Зайцевого – з міномета калібру 82 мм;
неподалік Кримського – з озброєння БМП та стрілецької зброї.

Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.10.2019r.- 1579 dzień od nowego rozejmu.

 1. I znowu pokazał światu swoją moc…

  Po tym jak Prezydent Rosji skrytykował „ekonastolate” ze Szwecji i stwierdził m.in ze jest „niedoinformowana” Greta Thunberg zmieniła swój profil na twitterze właśnie na „Uprzejma, ale słabo poinformowana nastolatka” 🙂
  https://korrespondent.net/world/4146332-hreta-tunberh-posle-slov-putyna-pomeniala-opysanye-v-Twitter
  https://www.themoscowtimes.com/2019/10/04/greta-thunberg-takes-on-putins-criticism-with-twitter-bio-a67589

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem w Żytomierzu odbywa sie spotkanie „Pinokia” z „Batką”, czuli Prezydentów Ukrainy i Białorusi;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4146407-nachalas-vstrecha-zelenskoho-s-lukashenko
  Przed spotkaniem ‚Pinokia” przywitała pikieta protestujacych przeciwko „represjonowaniu” ukraińskich kanałów ‚NewsOne”, „112 Ukraina” oraz „ZIK” przez obecne władze w Kijowie;
  https://strana.ua/news/225804-v-zhitomire-hde-vstrechajutsja-zelenskij-i-lukashenko-protestujut-protiv-davlenija-na-telekanaly-112-ukraina-newsone-i-zik.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Parę „njusów” na temat „generalissimusa” Poroszenki. W ukromediach pojawiła się informacja że do reprezentowania swoich interesów w UKRAIŃSKICH SĄDACH wynajął on…ROSYJSKIEGO adwokata Ilje Nowikowa;
  https://strana.ua/news/225782-poroshenko-nanjal-rossijskoho-advokata-dlja-zashchity-v-sudakh-ukrainy.html
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2,_%D0%98%D0%BB%D1%8C%D1%8F_%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87
  Były ‚skarbnik Poroszenki” (zajmował sie w jego imieniu korupowaniem polityków i biznesmenów), czyli zbiegły do UE były ukraiński parlamentarzysta Ołeksandr Oniszczenko, autor książki demaskujacej rządy Poroszenki pt. „Piotr Piąty”, w wywiadzie dla ukromediów opowiedział ze ukraiński holding gazowy „BURISMA” (w którym pracował „nasz” Kwaśniewski) był „wykorzystany do ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku” oraz jak do holdingu „przyssał sie” Poroszenko poprzez swojego „wysłannika” Igora Kononenkę;
  https://strana.ua/news/225768-aleksandr-onishchenko-rasskazal-kak-cherez-burisma-okazyvalos-vlijanie-na-vybory-v-ssha-i-prichem-tut-poroshenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „UKRAINAGATE” ciąg dalszy. media informują o czym miał opowiadac ‚dobry wujcio Ukrainy” Kurt Volker podczas swoich zeznań przed Kongresem USA. Podobno m.in „zeznał” że „wezwał władze Ukrainy by nie ingerowały w polityke w USA”. Miał ostrzegać takze prawnika Trumpa Rudy Giulianiego przed ukraińskimi politykami którzy „mogą go okłamywać w kwestii byłego wiceprezydenta Joe Bidena i jego syna Huntera”;
  https://strana.ua/news/225756-delo-bajdena-kurt-volker-dal-pokazanija-v-konhresse-ssha-o-lzhivykh-ukrainskikh-politikakh.html
  https://korrespondent.net/world/4146383-stalo-yzvestno-chto-volker-rasskazal-v-konhresse

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Powrót na Ukraine, gdzie w nocy w pobliżu domu należącego do doradcy gubernatora obwodu chersońskiego eksplodował „niezidentyfikowany ładunek wybuchowy”. Na szczęście nikomu nic sie nie stało;
  https://korrespondent.net/ukraine/4146388-vozle-doma-sovetnyka-hlavy-khersonskoi-oha-prohremel-vzryv
  Z kolei w Kostopolu w obwodzie rówieńskim spalono samochód należący do deputowanego rady obwodowej (samorząd regionalny) zaparkowany na podwórku należącego do niego domu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4146440-v-rovenskoi-oblasty-sozhhly-avto-deputata-oblsoveta

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy i były „przydupas” lidera Partii Radykalnej Ołeha Laszki Ihor Mosijczuk poskarżył się ze po tym jak w udzielonym przez siebie wywiadzie opowiedział o „sfabrykowaniu przez SBU” sprawy przeciwko redaktorowi naczelnemu portalu ‚Strana.ua” stał sie (a takze jego rodzina) teraz „ofiarą bezprecedensowych nacisków”;
  https://strana.ua/news/225815-mosijchuk-zajavil-ob-uhrozakh-posle-publikatsii-eho-intervju-v-strane.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Z tymi banderowcami którzy protestują przeciwko podpisanej Formule Steinmeiera to przecież łatwo sobie można poradzić. W miejsce protestu wydelegować przedstawicieli komisji poborowej i na miejscu protestów uroczyste wręczenie bilecików to strefy ATO czy jak tam to się zwie 🙂 Już po chwili nie byłoby krzykaczy 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Pierwszy (z nowej ekipy w Kijowie) poszedł. Pojawiła sie informacja że za granice (podobno jest w czeskiej Pradze) ewakuował się były szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Daniluk. Dla przypomnienia, był on wczesniej jednym z kandydatów na premiera Ukrainy po wyborach, a ostatnio miał odwagę poinformować o toczacej się w proprezydenckim ugrupowaniu „Sługa Narodu” walce z „sługusami oligarchy Kołomojskiego” (których „liderem” ma być szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Bohdan);
  https://ukraina.ru/news/20191004/1025225796.html
  https://strana.ua/news/225816-eks-hlava-snbo-aleksandr-daniljuk-pokinul-territoriju-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Skandal na Ukrainie z byłym „prawosektorowcem” z Odessy Sternenko „w roli głównej”, który pomimo tego ze w maju zeszłego roku zadźgał na ulicy w Odessie osobe jak gdyby nic chodzi sobie na swobodzie, a ukraińskie służby udają że nie ma problemu. Pojawiły się spekulacje że moze to mieć przyczyne w obawie nowych władz w Kijowie przeciwko stojacym za „nożownikiem” środowiskom „ukropatriotycznym” lub też za Sternenką stoi „trzecia siła”, czyli Ambasada USA na Ukrainie z która ma sie on „regularnie kontaktować jako aktywista”;
  https://strana.ua/news/225824-delo-sternenko-peredali-v-sbu-pochemu-radikala-vyvodjat-iz-pod-udara.html
  Ps. Widać że „awansował w hierarchii agentów” od SBU do USA…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Nie tylko wyrzutnie „JAVELIN”. „Reuters” poinformował że amerykańscy dyplomaci z przedstawicielstwa handlowego USA na Ukrainie (oraz w kilku innych państwach na świecie) zajmowali sie „lobbingiem” na rzecz „VISY” oraz „MASTERCARD”;
  https://www.reuters.com/article/us-mastercard-usa-lobbying-exclusive/exclusive-u-s-helps-mastercard-visa-score-victory-in-indonesia-in-global-lobbying-effort-idUSKBN1WJ0IX
  Dla przypomnienia, wcześniej pojawiły sie informacje ze „dobry wujcio” Kurt Volker na Ukrainie „lobbował” na rzecz producenta „javelinów”

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem nieoczekiwany skutek spotkania „Pinokia” z „Batką”, czyli Prezydentów Ukrainy i Białorusi, to znaczy „NARODZINY KOLEJNEJ POTĘGI KOSMICZNEJ”. Poinformować miał o tym Prezydent Białorusi ogłaszając że Ukraina wspomoże budowę pocisków rakietowych na Białorusi. W zamian zaproponował stworzenie na Ukrainie zakładów produkujących ciągniki i kombajny;
  https://www.politnavigator.net/lukashenko-belorussiya-podnimet-svoe-raketostroenie-s-pomoshhyu-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ukraińscy ekolodzy poinformowali że kłusownicy wykorzystali ćwiczenia wojskowe w pobliżu parku narodowego „Tuzłowskie Limany” na wybrzeżu obwodu odeskiego w trakcie których m.in wystrzeliwano pociski rakietowe i nielegalnie wyłowili dziesiątki ton barweny. Co najciekawsze teren ów w związku z ćwiczeniami miał być otoczony „ścisłym kordonem wojskowym”…
  https://ru.espreso.tv/news/2019/10/04/na_terrytoryy_nacparka_v_odesskoy_oblasty_brakonery_vylovyly_desyatky_tonn_kefaly_vo_vremya_yspytanyya_raket

  Polubione przez 2 ludzi

 13. „W poszukiwaniu agentów Kremla”, czyli „Radio Swoboda” poinformowało że „partner biznesowy” Andrija Jermaka (którego nazwisko „przewija się” również w aferze „Ukrainagate”) obecnie jednego z doradców Prezydenta Ukrainy, jest współwłaścicielem banku którego akcjonariuszem jest członek ugrupowania „Jedna Rosja” a w zarządzie zasiadaja „koledzy Putina ze studiów”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4146523-raskryty-sviazy-pomoschnyka-zelenskoho-s-okruzhenyem-putyna

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Ukraińska codzienność, w Kijowie policja przeprowadziła „specoperację” przeciwko bandzie organizatorów sieci nielegalnych domów publicznych w wyniku której zatrzymano „pół setki” prostytutek, 8 ‚operatorów” i 6 „administratorów”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4146667-v-kyeve-zaderzhaly-polsotny-prostytutok
  Morderczy szał 14 – latka w Kowlu na Wołyniu, który zakończył sie zadźganiem jego sąsiadki oraz cięzkim poranieniem jej męża i córki;
  https://strana.ua/news/225969-video-v-kovele-podrostok-popytalsja-vyrezat-tseluju-sosedskuju-semju.html
  W Dnieprze SBU zatrzymała taksówkarza – „agenta Kremla” który „agitował”…pasażerów swojej taksówki;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4146664-sbu-zaderzhala-v-dnepre-taksysta-ahytatora

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Kto zastąpi na stanowisku szefa ukroIPNu? Ukraiński parlamentarzysta z proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” Ołeksandr Bużanskij poinformował ze może być to ukraiński historyk i dziennikarz…pochodzenia gruzińskiego Wachtang Kipiani;
  https://strana.ua/news/225974-na-mesto-vjatrovicha-pretenduet-kipiani-buzhanskij.html
  Cytat „Kipiani na swoim profilu na Facebooku zamieściłnotatkę informującą o swojej obecności podczas wycieczki polskich turystów z polskimi przewodnikami na cmentarzu na Łyczakowie we Lwowie. Wyraził w niej swoje niezadowolenie, że wśród wybitnych postaci pochowanych na cmentarzu polscy przewodnicy nie wymieniają członków OUN i UPA”
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-dziennikarz-oburzyl-gdyz-polscy-przewodnicy-na-lyczakowie-nie-czcza-upowcow/
  Ps. ‚Zamienił stryjek siekierkę na kijek”…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.