Wojna domowa na Ukrainie 5.10.2019r.- 1580 dzień od nowego rozejmu.


Po pięciu latach obowiązywania sankcji wobec Rosji, niemieckie firmy coraz natarczywiej domagają się ich zniesienia. Jednak, jak na razie kanclerz Angela Merkel wytrzymuje tą presję.

Między innymi w temacie zniesienia niemieckich sankcji wobec Rosji, w zeszłym tygodniu w Bundestagu miało miejsce spotkanie jakie zorganizowały wspólnie partia niemieckiej lewicy, „Die Linke” wraz ze stowarzyszeniem niemieckich przedsiębiorców Der Ost-Ausschuss – Osteuropaverein der Deutschen Wirtschaft e.V. (OAOEV)- działające na rzecz interesów niemieckich firm na wschodzie Europy i Azji Środkowej.

Komitet Wschodni- Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Niemieckiego jest niemieckim stowarzyszeniem handlu zagranicznego powołanym do promowania stosunków gospodarczych między Niemcami a krajami Europy Środkowej i Wschodnie , Europy Południowo-Wschodniej oraz z Południowym Kaukazem i Azją Środkową.

Do 350 firm członkowskich należą duże korporacje, takie jak BASF , Deutsche Bank , Deutsche Bahn , Linde , Siemens , Commerzbank i HeidelbergCement , a także firmy rodzinne, takie jak Knauf Gips , Kirchhoff Automotive i Wilo . OAOEV stowarzyszonych jest również sześć organizacji chroniących i wspierających gospodarkę niemiecką, w tym Federacji Przemysłu Niemieckiego (BDI) i Niemieckiego Przemysłu i Handlu (DIHK) .

Stowarzyszenie OAOEV zostało utworzone w maju 2018 r. na drodze połączenia dwóch poprzednich klubów; Wschodniego Komitetu Niemieckiego Biznesu (założonego w 1952 r.) z Wschodnioeuropejskim Stowarzyszeniem Niemieckich Przedsiębiorstw (założonego w 1989 r.).

Sankcje są „niewłaściwym środkiem”– stwierdził na spotkaniu w Bundestagu poseł z partii „Die Linke”, Klaus Ernst, podkreślając, że mimo upływu pięciu lat nie przyczyniły się do zmiany rosyjskiego stanowiska.

„A więc jak długo jeszcze chcemy je utrzymywać? Czy za trzy, cztery lata coś się zmieni? Myślę, że nie”– powiedział Klaus Ernst.

Jednocześnie Ernst, który jest przewodniczącym komisji gospodarki Bundestagu, zwrócił uwagę na negatywne skutki sankcji dla niemieckich firm. Podkreślił, że spośród krajów, które wprowadziły sankcje, Niemcy ponoszą ich największy ciężar.

Liczby te potwierdza ekonomista Julian Hinz z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii. Z jego wyliczeń wynika, że globalne straty handlowe spowodowane sankcjami wobec Rosji wyniosły do końca 2018 roku około 300 miliardów dolarów, czyli ok. 5,6 mld dolarów miesięcznie. 60 procent tych kosztów ponosi Rosja, co odpowiada 7 do 8 procent rosyjskiego eksportu. Po stronie krajów, które sankcje ogłosiły, największe straty handlowe mają Niemcy, które wynoszą aż 770 milionów dolarów miesięcznie.

Hinz podkreśla, że straty handlowe są w tylko niewielkim stopniu bezpośrednim skutkiem sankcji. Zaledwie 13 procent strat w handlu Unii Europejskiej powstało dlatego, że jakieś produkty nie mogły zostać sprzedane z Europy do Rosji albo Rosja ograniczyła import europejskich produktów rolnych. Największym jednak problemem jest niepewność, podsycana przez sankcje nałożone na Rosję przez USA.

Chodzi w tym przypadku o tak zwane sankcje eksterytorialne. Polegają one na tym, że kraje, które nie stosują się do amerykańskich wytycznych w sprawie Rosji ryzykują, że ściągną na siebie wrogość USA.

Michael Harms, kierujący pracami OAOEV zauważa, że dotyczący Rosji zbiór podmiotów i osób, z którymi nie powinno się robić interesów, ma ponad 140 stron i obejmuje tysiące pozycji.

Pomimo tych szerokich sankcji, Rosja coraz bardziej się gospodarczo odgradza. „Sankcje wzmocniły trend do protekcjonizmu”– stwierdził Harms. Dotyka to wiele niemieckich firm z branży maszynowej, energetycznej, informatycznej czy medycznej. „Ogranicza się dostęp dla zagranicznych przedsiębiorstw, bardzo dokładnie widzimy to na przykładzie niemieckich firm”– podkreślił Harms.

Doszło do tego, że jeżeli nawet mimo wszystko uda się nawiązać współpracę z podmiotami w Rosji, to niemieckie firmy często muszą uzyskać od Federalnego Urzędu ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu odpowiednie zezwolenia. Aktualnie trzeba na nie czekać od sześciu do dwunastu miesięcy. Często w postępowanie angażowane jest także ministerstwo gospodarki.

„Wnioski się piętrzą, więc nie ma się co dziwić, że ich rozpatrzenie tyle trwa”– powiedział poseł bawarskiej CSU i były minister transportu, dr. Peter Ramsauer.

Zdaniem Ramsauera w odniesieniu do innych krajów UE, Niemcy są w sprawie przestrzegania zasad sankcji, zbyt restrykcyjne:

„Inne kraje w bardziej wyrafinowany sposób przestrzegają sankcji nie szkodząc własnej gospodarce tak, jak my to robimy” stwierdził Ramsauer.

CSU od dawna naciska na stopniowe znoszenie sankcji, a Ramsauer domaga się większej politycznej elastyczności, wyjaśniając, iż „to oznacza, że nie powinno się czekać, aż porozumienie z Mińska zostanie zrealizowane w 100 procentach i dopiero wtedy łagodzić sankcje”.

Dr. Peter Ramsauer z bawarskiej CSU nie jest w tej opinii odosobniony, bo podobnego zdania są także i inni politycy zajmujący się sprawami gospodarczymi.

„Politycy od spraw zagranicznych widzą to nieco inaczej”– przyznaje Bernd Westphal z SPD, dodajże, że jego zdaniem tak uparte stanowisko jak niemieckie, jest anachroniczne. „Troszcząc się o pokój w Europie w XXI wieku trzeba wymyślić coś więcej niż tylko sankcje, izolacjonizm i zbrojenia” stwierdził Westphal.

Westphal przekonuje także, że także Niemcy powinny zaangażować się w złagodzenie sankcji, bo po rosyjskiej stronie już coś się zmienia na lepsze:

„Doszło do wymiany więźniów między Ukrainą a Rosją, strony się zbliżają”– ocenił niemiecki polityk. Jego zdaniem, po pięciu latach sankcji powinno się zacząć myśleć także o własnych interesach. W związku z tym zaproponował, żeby zrobić jeden krok w celu odprężenia stosunków z Rosją i następnie poczekać na to jak ona się zachowa.

„Myślę, że powinniśmy wykorzystać szansę i razem z francuskim prezydentem wysłać sygnał”– zaproponował Westphal. Jego zdaniem Angela Merkel i Emmanuel Macron powinni podjąć ten temat najpóźniej w 2020 roku, kiedy Niemcy obejmą przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Jednak niemiecka kanclerz, Angela Merkel nie chce o tym nawet słyszeć. Podczas niedawnej wizyty w Berlinie ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podkreślała, że sankcje zostaną zniesione, gdy Krym wróci do Ukrainy. Zełenski dodawał zaś, że restrykcje są jedyną drogą, aby zakończyć konflikt bez rozlewu krwi.

„Ci którzy domagają się zniesienia sankcji, powinni pojechać na Ukrainę i na własne oczy przekonać się o panującej tam sytuacji”– powiedział w Berlinie ukraiński prezydent.

Jak widać, presja ze strony niemieckiego biznesu na rząd Niemiec, coraz bardziej się zwiększa. Biznesmeni zdają sobie sprawę, że „czas to pieniąc”, a ten niemiłosiernie przepływa im między palcami jak woda.

Powoduje to, że na miejsce niemieckich firm, chcących robić biznes na Wschodzie Europy, wchodzą inne- głównie chińskie.

Oczywiście, sankcje również pobudziły rosyjską gospodarkę, szczególnie w zakresie przemysłu rolno-spożywczego i rolnictwa, których produkty stanowiły znaczny udział w imporcie.

Tak więc, zdając sobie z tego sprawę, że w zakresie współpracy z Rosją i wymianą handlową, rynek rosyjski kurczy się dla niemieckich firm, zaczęły one wpadać w panikę.

Może się bowiem okazać, że narzucone przez Waszyngton swoim europejskim sojusznikom sankcje wobec Rosji, zdetronizują Niemcy jako największego eksportera w Europie.

Zaś sama Rosja od tego nie ucierpi, a nawet się wzmocni.

A przecież, nie taki miał być cel nałożonych na Rosję sankcji, które miały powalić ją na kolana 🙂

https://www.oaoev.de/de/fuenf-jahre-wirtschaftssanktionen,

https://www.facebook.com/OstAusschuss/,

https://de.wikipedia.org/wiki/Ost-Ausschuss_–_Osteuropaverein_der_Deutschen_Wirtschaft,

https://www.dw.com/pl/szefowie-rz%C4%85d%C3%B3w-wsch-niemiec-odpu%C5%9B%C4%87cie-rosji/a-49761625.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc na donieckim odcinku frontu, z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy; 03:50 a 22:45, przy użyciu: czołgu (4 pociski), moździerzy kaliber 120 (41 min) i 82 mm (29 min), opancerzonych wozów bojowych i transporterów opancerzonych BMP-2 i BTR (łącznie 145 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz moździerzy; AGS-17 (40 granatów), SPG-9 (24 miny) i RPG-7 (14 min), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 28 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina, Gołmowskij i Krasnyj Partizan), okolice i obrzeża Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Jasinowata, Kasztanowoje, Krutaja Bałka, Aleksandrowka i Staromichajłowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Oktiabr, Leninskoje oraz Komiternowo i Sachanka).

W wyniku wczorajszego ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadły 352 pociski (wobec 143 w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie jednego domu w miejscowości Gołmowskij przy ulicy Sowieckiej Armii nr. 29 oraz mieszkania w Dokuczajewsku pod adresem; ulica Centralna nr. 93 m. 35.

Ostrzały prowadzone były głównie od wczesnych godzin wieczornych do późnej nocy.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm, opancerzonego wozu bojowego BMP-1 oraz granatników i broni maszynowej- w tym ciężkiej, 2 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Ostrzelany został rejon wsi Łogwinowo.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 05 жовтня 2019 року.

4 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 32 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Крім того, порушуючи Мінські угоди, противник відкрив вогонь з автоматичного гранатомета по ділянці розведення сил і засобів в районі населеного пункту Богданівки. Під час цього обстрілу отримав поранення один військовослужбовець Об’єднаних сил.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 18 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
чотири рази поблизу Водяного – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
чотири рази неподалік Павлополя – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Новогнатівки – з автоматичних гранатометів;
двічі неподалік Новотроїцького – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Авдіївки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Лебединського – з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
в районі Богданівки – з автоматичного гранатомета;
поблизу Водяного – з ручного протитанкового гранатомета;
неподалік Верхньоторецького – з міномета калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Мар’їнки – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 14 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
чотири рази поблизу Новолуганського – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
чотири рази неподалік Луганського – з мінометів калібру 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Миронівського – зі станкового протитанкового гранатомета;
в районі Зайцевого – з міномета калібру 82 мм;
неподалік Кримського – з озброєння БМП та стрілецької зброї;
поблизу Новотошківського – з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Золотого – з ручних протитанкових гранатометів.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил загинув, ще два військовослужбовці отримали поранення різного ступеня важкості.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 3 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 2 обстріли позицій Об’єднаних сил:
неподалік Гнутового – зі стрілецької зброї;
поблизу Новогнатівки – з автоматичного гранатомета.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил:
неподалік Золотого – з міномета калібру 82 мм.

Впродовж поточної доби внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

13 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.10.2019r.- 1580 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nowa ukraińska minister oświaty Hanna Nowosad przypomniała, że już za rok wszystkie szkoły rosyjskojęzyczne na Ukrainie mają przejść na nauczanie w języku ukraińskim. Szkoły mniejszości narodowych, w tym polskie, czeka to od września 2023 roku. Z jej wypowiedzi wynika, że po polsku będzie można prowadzić tylko lekcje języka polskiego.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainska-minister-oswiaty-za-4-lata-szkoly-mniejszosci-narodowych-przechodza-na-nauczanie-w-jez-ukrainskim/

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Nowy szef MSZ Ukrainy Wadim Pristajko „z dumą” ogłasza że wadze w Kijowie chcą przywrócić „komunikację kolejową z republikami z Donbasu”. Warto przy tym przypomnieć że sama propozycję by to zrobić, ze stanowiska (szefa ukraińskich kolei państwowych) poleciał polski „specjalista” Wojciech Balczun;
  https://korrespondent.net/ukraine/4146804-myd-khochet-vosstanovyt-zhd-soobschenye-s-ldnr

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Wieści z „frontu” na Donbasie, czyli na jak informuje ukrainska 1 Samodzielna Brygada Pancerna w dniu dzisiejszym „na Donbasie poległ jeden z jej żołnierzy”. Niestety w oficjalnym komunikacie na temat jego śmierci ograniczono sie tylko do „pochwalnych peanów” nie podając co było przyczyna jego śmierci więc można domniemywać że była to „okopowa nuda” plus granaty bojowe i alkohol…
  https://strana.ua/news/226032-na-donbasse-pohib-33-letnij-sluzhashchij-tankovykh-vojsk-vsu.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.