Wojna domowa na Ukrainie 6.10.2019r.- 1581 dzień od nowego rozejmu.


„Potrzebujemy 4-5 tygodni na zakończenie wszystkiego, tak więc mamy jeszcze listopad i grudzień. To są dwa miesiące, osiem tygodni. Jeszcze się mieścimy (w terminie- dopisek mój)”– powiedział szef rady nadzorczej koncernu „Gazprom”, Wiktor Zubkow podczas „Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego”, jaki odbył się w Moskwie.

Wiktor Zubkow przyznał, że byłoby wskazane, aby trasa magistrali gazowej przebiegała w pobliżu Danii, dodał jednak, że: „jeśli nie otrzymamy od Danii zezwolenia, ominiemy ją poprzez wody międzynarodowe”.

Zadeklarował także, że „gazociąg będzie dokończony w każdym wypadku”.

Przyznał przy tym, że byłoby wskazane, by trasa magistrali przebiegała w pobliżu Danii, ale: „jeśli nie otrzymamy od Danii zezwolenia, ominiemy ją poprzez wody międzynarodowe”– oświadczył Zubkow.

Następnie dodał, że ominięcie wyłącznej strefy ekonomicznej Danii wydłuży trasę „Nord Stream 2” i zwiększy koszty, co według Zubkowa „jest dziwne”, iż powstała taka sytuacja, bowiem chodzi o „gaz dla krajów europejskich”.

Na ten sam wątek zwrócił uwagę rosyjski minister energetyki, Aleksandr Nowak, który również wypowiadał się na forum energetycznym. Dodał jednak, że Rosja nadal cierpliwie czeka na decyzję Danii.

„Są również inne warianty w razie braku zezwolenia, co oznacza, że będą zarówno wyższe koszty, jak i dłuższy czas realizacji projektu. Niemniej, wciąż jeszcze liczymy, że projekt będzie zrealizowany zgodnie z tą trasą, której dotyczył wniosek o zezwolenie”– powiedział minister Nowak, dodając, że zdaniem rosyjskich władz- „nie ma podstaw, by zezwolenie nie zostało wydane”.

Natomiast szef rady nadzorczej „Gazpromu”, Wiktor Zubkow dodał, że:

„Dotarliśmy praktycznie do wód wyłącznej strefy ekonomicznej Danii. Gazociąg zbudowany jest w 83 procentach, niewiele pozostało. Dania powinna zdawać sobie sprawę, że nie ma żadnych obiektywnych powodów, by nie zezwolić na przejście (gazociągu „Nord Stream 2″ przez jej wyłączną strefę ekonomiczną– dopisek mój)”, wyjaśniając, iż; „tym bardziej, że w ostatnich dniach strona duńska zezwoliła, by w tym samym miejscu przebiegał gazociąg z Norwegii do Polski”.

Potwierdził to także Dmitrij Chandoga, zastępca szefa zagranicznego działu ekonomicznego „Gazpromu”, który brał udział w „Międzynarodowym Forum Gazowym” w Petersburgu, mówiąc, że Dania nie ma prawa nie zgadzać się z przebiegiem gazociągu „Nord Stream 2” w swojej strefie ekonomicznej.

Uzasadnił to tym, że jeśli „w Duńskiej Agencji Energii (DAE) pozostały wnioski dotyczące wyłącznej strefy ekonomicznej, to nie mówimy już o pozwoleniu, ponieważ zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza nie można zabronić prowadzenia działalności gospodarczej”.

Jak stwierdził Chabdong, DAE może w tym konkretnym przypadku wybrać tylko najbezpieczniejszą wg. niej, trasę. Wynika to z tego, że wcześniej wykonawca projektu „Nord Stream 2 AG” poprosił o pozwolenie, gdyż budowa obejmowała układanie przez wody terytorialne. W międzyczasie, ze względu na zwłokę DNA, ten wniosek spółka „Nord Steram 2” wycofała.

W tym też przypadku, wg. Chabdoga; po wydaniu zgody przez duńskie władze, wykonawca inwestycji „Nord Stream 2”, będzie mógł rozpocząć układanie gazociągu zaledwie miesiąc po otrzymaniu odpowiedniej zgody.

Wtedy też zostałby dotrzymany termin zakończenia prac przy budowie „Nord Stream 2” w początku grudnia tego roku.

We wtorkowym komunikacie zarządu „Gazpromu”, poinformowano, że budowa „Nord Stream 2” została wykonana w 83 procentach, co przekłada się na 2042 km jego długości. „Gazprom” planuje, że po uruchomieniu „Nord Stream 2”– z początkiem przyszłego roku, zaprzestanie tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy, która okazała się niepewnym i niewiarygodnym partnerem, przez co dochodziło i nadal może dochodzić, do zakłóceń w dostarczaniu przez jej terytorium gazu do partnerów zachodnich.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy; 05:58 a 19:10, przy użyciu: czołgów (4 pociski), moździerza kaliber 82 mm (8 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 43 wystrzały), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (80 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (19 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 13 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze ostrzeliwali obrzeża Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni 6/7), obrzeża Doniecka (Kasztanowoje i Aleksandrowka) oraz południowy odcinek frontu, gdzie ostrzał był najbardziej intensywny (Dokuczajewsk, Jasnoje, Leninskoje, Komiternowo i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 149 pocisków (wobec 352 w odniesieniu do poprzedniej doby), co spowodowało uszkodzenie trzech obiektów mieszkalnych na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni 6/7, na obrzeżach Gorłówki znajdujących się przy ulicy: Alfabitnyj 1/2, 40-lecia Października nr. 43 m. 2 oraz Artylerzystów nr. 83, a także dwóch domów znajdujących się na obrzeżach Komiternowa przy ulicy Achmatowej nr. 28 i 30.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 06 жовтня 2019 року.

5 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 24 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Крім того, порушуючи Мінські угоди противник чотири рази навмисне обстріляв ділянку розведення сил і засобів в районі населеного пункту Золоте з міномета калібру 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 6 обстрілів:
двічі поблизу Павлополя та Старогнатівки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Водяного – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Новогнатівки – з автоматичного гранатомета;
неподалік Гнутового – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 18 обстрілів:
чотири рази неподалік Золотого – з мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
тричі поблизу Хутора Вільного – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
тричі неподалік Новолуганського – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Луганського – із заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем;
двічі неподалік Новозванівки – зі стрілецької зброї;
поблизу Південного – з мінометів калібру 82 мм, автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Майорська – з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Катеринівки – з автоматичного гранатомета;
неподалік Травневого – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;

За минулу добу внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення, а ще один – бойове травмування.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 3 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 2 обстріли:
неподалік Павлополя – зі стрілецької зброї;
поблизу Новотроїцького – з автоматичного гранатомета.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл:
неподалік Новолуганського – з міномета калібру 82 мм та підствольного гранатомета.

Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.10.2019r.- 1581 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstępniaka” pojawiły się ciekawe informację na temat polityki energetycznej USA. US Donald tłumaczy się że tak w ogóle to nie chciał przeprowadzić rozmowy telefonicznej z ukraińskim ‚Pinokiem”, ale uległ „presji” ze strony…szefa Departamentu Energii USA Ricka Perry;
  https://www.axios.com/trump-blamed-rick-perry-call-ukraine-zelensky-8178447a-0374-4ac6-b321-a9454b0565d4.html
  Plus sam Perry ma żadąć od władz w Kijowie by te „właczyły Amerykanów” do zarządu państwowego ukraińskiego koncernu „Naftohaz”;
  https://www.politico.com/news/2019/10/05/rick-perry-ukraine-trump-030230

  Polubione przez 4 ludzi

  • Czyli już chyba jest jasne o co toczyła się ta gra pod pretekstem uzależnienia od ruskiego gazu?

   Powiem więcej, nasz rynek gazu wraz z infrastrukturą, też jest łakomym kąskiem dla hegemona.

   Będziemy płacić jak za zborze.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. OT światowe, czyli kolejny już raz rośnie napięcie pomiedzy „sojusznikami z NATO” jakby nie było, czyli Turcją i USA, a „koscią niezgody” są pozostający „na żołdzie” Waszyngtonu Kurdowie z syryjskiej Rożawy, których faktycznej pacyfikacji domaga sie Ankara. Pojawiły sie informację o tym ze na turecką granicę z Rożawą ściągane sa jednostki armii tureckiej;
  https://korrespondent.net/world/4146873-turtsyia-stiahyvaet-voiska-k-hranytse-syryy
  Podobno w sprawie mozliwej tureckiej operacji wojskowej przeciw syryjskim Kurdom „odbył długą rozmowę ze swoim tureckim kolegą” Sekretarz Obrony USA, nie odpowiedział jednak jednoznacznie na pytanie, czy USA wycofają (bezprawnie) stacjonujące w syryjskiej Rożawie jednostki US Army gdyby Turcja rozpoczęła „inwazję”;
  https://korrespondent.net/world/4146885-ssha-otreahyrovaly-na-plan-turtsyy-nachat-v-syryy-voennuui-operatsyui

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” podsumowuje „spowiedź” byłego specjalnego wysłannika Departamentu USA na Ukrainie Kurta Volkera przed Kongresem USA w sprawie afery „Ukrainagate”. Warto przy tym zauważyć ze ich trakcie Volker oficjalnie już potwierdził swoje zwiazki z amerykańską firmą lobbingowa BGR Group z której usług korzystał wcześniej nie kto inny jak „generalissimus” Poroszenko;
  https://strana.ua/news/226132-volker-dal-pokazanija-konhressu-ssha-hlavnye-vyvody-iz-eho-slov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukriańska codziennosć, kolejna demonstracja „przeciwko kapitulacji” (tzn. formule Steinmeiera) w Kijowie);
  https://strana.ua/news/226153-aktsija-net-kapituljatsii-v-kieve-6-oktjabrja-sobrala-neskolko-tysjach-uchastnikov.html
  Wybuch (sądząc po zdjęciach prawdopodobnie grantu) w jednym z mieszkań w „przyfrontowej” Marince. Ranni zostali przebywajacy w nim kobieta oraz mężczyzna;
  https://korrespondent.net/ukraine/4146829-v-marynke-prohremel-vzryv-est-zhertvy
  Z kolei w Charkowie policjantom udało się obezwładnić ukraińskiego żołnierza który po kłotni z żoną chciał pod drzwiami mieszkania zdetonowac granat;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4146849-v-kharkove-voennyi-uhrozhal-hranatoi-zhene

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Przypomniał o sobie były Sekretarz Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksandr Turczynow (ps. Krwawy Pastor) który podczas niedzielnego nabożeństwa w zboże Baptystów (do których należy) odczytywał „boskie przepowiednie” przeciwko „kompromisom”, czyli przeciwko zakończeniu konfliktu na Donbasie w wyniku porozumienia pokojowego;
  https://strana.ua/news/226165-turchinov-prochital-voskresnuju-propoved-v-tserkvi-o-nedopustimosti-kompromissov-i-tolerantnosti-k-hrekhu.html
  Ps. ‚Wali w dekiel” i to równo…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Nadal nie wiem czy udawał kiedy był Sekretarzem Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy, czy teraz. A swoją drogą ubrał się jak wtedy, kiedy mianował się „tymczasowym prezydentem”. Prorokiem to on nie jest, i chyba zapomniał lub nie doczytał na jaki los zasługują fałszywi prorocy.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Oby w efekcie się nie okazało, że tam jest większe nasycenie agentami tajnych służby niż totalitaryzmie komunistycznym 🙂

   No, ale to przecież „demokracja”, więc tam jest to normalne 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejne ukraińskie rady miejskie i obwodowe przyjmują zbliżone do siebie uchwały, wzywające władze w Kijowie do odrzucenia tzw. formuły Steinmeiera i do zablokowania prac nad nową ustawą o specjalnym statusie Donbasu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-kolejne-rady-miejskie-i-obwodowe-przeciwko-tzw-formule-steinmeiera-to-jawna-kapitulacja/
  Komentarz: Ci głupcy nawet nie rozumieją, że im dłużnej trwa konflikt z Donbasem im dłużej trwa spór z Rosją tym większe straty poniesie Ukraina. Już teraz w wyniku „rozwodu” Ukrainy z Rosją kraj stracił głównego odbiorcę towarów. W dodatku konflikt gospodarczy z Rosją zmienia swą forme.
  Kreml dzięki inwestycjom uniezależnił się od Ukrainy i obecnie z roli nabywcy ukraińskich towarów zamienia się w konkurenta (np na rynku zbóż).

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraina powinna być dla inwestorów naturalnym rynkiem, na którym wszystkie polskie spółki, mające strategię eksportową, powinny być obecne. Nasz wschodni sąsiad ma ogromny potencjał, ale są ograniczenia, takie jak kredytowanie inwestycji. Ważne jest też to, żeby sektor bankowy podążał za polskimi przedsiębiorcami – wskazywali eksperci podczas VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-ma-ogromny-potencjal-ale-tez-ograniczenia-inwestycyjne,354014_1_0_0.html
  Komentarz: „Ograniczenia” ładna nazwa dla korupcji i bandytyzmu. Co ciekawe Białoruś pomimo tego, ze rządzona przez „satrapę” ma dużo większe sukcesy w pozyskiwaniu inwestycji z Polski 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 8. „Skandaliczna” wypowiedź jednej z deputowanych Rady Najwyższej z frakcji ‚Sługa Narodu”, która ogłosiła ze należałoby zrobić „przegląd” ulg oraz świadczeń społecznych jakie przysługują „uczestnikom walk na Donbasie” i pozostawić je tylko tym którzy „w wyniku walk coś stracili [tzn. zdrowie]”;
  https://www.obozrevatel.com/politics/myi-ne-zaschitim-vseh-chast-uchastnikov-boevyih-dejstvij-lishat-lgot.htm
  W związku z tym „ukropatrioty” wezwali do uczestnictwa w „akcji społecznościowej” pod nazwa ‚Wybaczcie ze nie zdechliśmy [na froncie]”;
  https://inforu.news/2019/10/06/ukraincy-izvinilis-pered-partiej-zelenskogo-chto-ne-sdoxli-v-donbasse/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Motor Sicz planuje ekspansje na polski rynek

  Modernizacja Mi-24 i Mi-8 oraz W-3 Sokół to są na dziś trzy realne tematy współpracy z PGZ – przekonuje Wiaczesław Bogusłajew, prezes zarządu Motor Sicz w wywiadzie dla Defence24.pl. Podkreśla też, że jego propozycje wykraczają poza kooperację czysto przemysłową – Proponuję rozwiązać problemy szkolenia. Polska ma znaczną flotę maszyn Mi-8, ale nie ma symulatorów. Ja w swoich zakładach mam pięć symulatorów i budujemy właśnie szósty – dodaje.
  https://www.defence24.pl/polsko-ukrainska-wspolpraca-smiglowcowa-to-nie-tylko-modernizacja-mi-8-i-mi-24-wywiad-

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ciekawostka militarna
  Na defence24 pojawił się artykuł o „nowej” wunderwaffe ukraińskiej armii samobieżnym moździerzu Bars.
  O dziwo tym razem na forum nikt nawet nie próbował bronić koncepcji „nowego” pojazdu. Jak wykazali militaryści hobbyści-szereg wad sprzętu dyskwalifikuje pojazd do bycia skutecznym narzędziem dla wojska 🙂
  https://www.defence24.pl/ukrainska-armia-z-samobieznymi-mozdzierzami-bars

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.