Wojna domowa na Ukrainie 7.10.2019r.- 1582 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (6 października), nie tylko na froncie w Donbasie było gorąco, bo przez całą Ukrainę przetoczyła się fala protestów przeciwko formule Steinmeiera.

Środowiska ultrabanderowskie i skrajnie nacjonalistyczne na Ukrainie dały wczoraj o sobie znać.

Pretekstem do ich aktywności była podpisana w Mińsku przez delegację ukraińską formuła Steinmeiera- określana jako „kapitulacja”.

Protesty odbyły się w ponad 20 miastach obwodowych na Ukrainie oraz w Donbasie, a więc w: Zaporożu, Chersoniu, Iwanofrankowsku, Charkowie, Lwowie, Winnicy, Chmielnickim, Żytomierzu, Użhorodzie, a także w Mariupolu, Kramatorsku, Siewierodoniecku, Melitpolu, Równem i Berdiańsku oraz we Lwowie, Odessie, Mikołajewie, Tarnopolu, Równem, Kirowohradzie i Dnieprze.

Największa demonstracja miała miejsce w Kijowie w miejscu gdzie się wszystko zaczęło ponad pięć tak temu, czyli na Majdanie Niezależności/Niepodległości. Tam przybyło co najmniej 10 tys osób, w tym sam były prezydent, a nadal oligarcha, Petro Poroszenko, któremu towarzyszyła małżonka Maria.

„Nie dla kapitulacji, nie dla amnestii”– głosiły hasła przyniesione przez ludzi na plakatach.

„Sługa Narodu do narodu”– wykrzykiwali zgromadzeni.

Nad nimi powiewały flagi w barwach narodowych i banderowskie- czerwono-czarne.

Protestujący uważają, że zgoda prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na formułę Steinmeiera oznacza ustępstwa wobec Rosji, która wspiera separatystów w Donbasie.

„Nie pozwolimy na to. Zełenski może o tym nie wie, ale przez wojnę w Donbasie przeszło 200 tys. ludzi. Są to doświadczeni żołnierze. Niech nie myśli, że zgodzimy się, by Ukraina ugięła się przed Rosją”- taka opinia krążyła wśród protestujących.

Nie był to pierwszy protest w związku z formułą Steinmeiera. Kilka tysięcy osób zebrało się na Majdanie Niepodległości w Kijowie już w środę- dzień po ogłoszeniu, że delegacja ukraińska podpisała się w Mińsku pod dokumentem określanym jako „formuła Steinmeiera”.

https://pbs.twimg.com/media/EF32bhBW4AsoHOh?format=jpg&

Następnego dnia Zełenski zwrócił się do rodaków w nagraniu wideo i zapewnił, że nigdy nie zdradzi ojczyzny:

„Szanuję konstytucyjne prawo każdego obywatela Ukrainy do protestu, słyszę wasze argumenty, ale uwierzcie mi: nigdy nie zdradzę Ukrainy”.

Wyjaśniał on także, że przyjęcie formuły Steinmeiera było podstawowym warunkiem spotkania czwórki normandzkiej, w ramach której o konflikcie w Donbasie rozmawiają przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji. „Bez tego spotkania negocjacje o zakończeniu wojny i odzyskaniu ukraińskich terytoriów nie byłyby możliwe”– powiedział Zełenski.

Jednocześnie określił on to wszystko co dzieje się obecnie pod pretekstem podpisania się pod formułą Steinmeiera: „największym straszakiem ostatnich tygodni”.

„Ta formuła mówi wyłącznie o tym, od kiedy ma działać tzw. ustawa o specjalnym statusie Donbasu. Zacznie ona działać po przeprowadzeniu tam wyborów lokalnych, które odbędą się zgodnie z konstytucją i prawami Ukrainy i po publikacji raportu OBWE, że wybory przeprowadzono w zgodzie ze standardami międzynarodowymi i demokratycznymi”– podkreślił Zełenski, dodając, że Ukraina nie zawarła żadnych umów w sprawie pokoju z separatystami, a drogi uregulowania konfliktu w Donbasie zostaną omówione w ramach formatu normandzkiego.

„Moje stanowisko jest takie samo jak stanowisko wszystkich Ukraińców: wszyscy rozumiemy, że Donbas to Ukraina. I powinien tam zapanować pokój, należy powstrzymać ogień i wycofać obce jednostki wojskowe. Wszyscy rozumiemy, że na granicy ukraińsko-rosyjskiej powinni stać ukraińscy strażnicy graniczni”– oświadczył Zełenski.

„Nie będzie żadnej kapitulacji. Żadnej zdrady interesów narodowych Ukrainy. Żadnych niepublicznych ustaleń i globalnych kroków bez zgody narodu Ukrainy”– podkreślił z całą mocą ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski.

Ciekawe tylko jak on to chce osiągnąć????

Według danych MSW Ukrainy wczorajsze demonstracje anty kapitulanckie odbyły się spokojnie i bez incydentów.

Przypomnę, że tydzień temu we wtorek- 1 października, trójstronna grupa kontaktowa podczas spotkania w Mińsku uzgodniła tzw. „formułę Steinmeiera”, która określa mechanizm wprowadzenia ustawy o szczególnym ustroju lokalnego samorządu w niektórych rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego na zasadzie tymczasowej w dzień wyborów i na zasadzie stałej– po opublikowaniu raportu OBWE o wynikach głosowania.

I niemal natychmiast po tym fakcie, czyli od godziny 17:40 czasu lokalnego zaczął się intensywny ostrzał terytoriów obu republik donbaskich, który trwał do późnych godzin nocnych. Niepokój na froncie utrzymuje się od tego czasu ustawicznie, choćby też i wczoraj- pomimo niedzieli.

W ten sposób część ukraińskich żołnierz, po pierwsze- protestuje przeciwko „kapitulacji”oraz po drugie- w ten sposób pokazują swoją solidarność z ruchem sprzeciwu przeciwko formule Steinmeiera zorganizowanym przez środowiska mianujące się patriotycznymi.

http://www.iarex.ru/articles/70271.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami intensywne ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:30 a 22:45 (z czego większość miała miejsce od późnego popołudnia), przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (47 min) i 82 mm (19 min), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (350 wystrzałów), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 293 wystrzały) oraz granatników; AGS-17 (123 granaty), SPG-9 (33 granaty) i RPG-7 (11 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 39 razy naruszyli warunki rozejmu(!!!).

Ostrzeliwane były ze strony ukraińskich pozycji ogniowych następujące punkty frontu: rejon Gorłowki (Zajcewo i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (teren lotniska i dzielnicy mieszkaniowej przy kopalni Trudowskaja oraz Wasilewka, Krutaja Bałka, Spartakus, Mineralnoje, Staromichajłowka i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Biełaja Kaminka, Komiternowo, Leninskoje i Sachanka).

Łącznie w ciągu ostatniej doby, w wyniku ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło aż 889 pocisków (wobec 352 w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało wiele uszkodzeń i zniszczeń. I tak, zostało uszkodzonych pięć domów mieszkalnych w Staromichajłowce znajdujących się przy ulicy Szewczenki nr. 18, 30, 38A, 41, 43 oraz przedszkole nr. 48 „Pszczółka” przy ulicy Kalinowa nr. 5A (tam też w wyniku uszkodzenie sieci energetycznej przez całą noc pół miejscowości była pozbawiona dopływu prądu), a także dwa domy na osiedlu przy kopalni im. Gagarina znajdujące się przy ulicy Stożka nr. 137/7 i Artylerzystów nr. 83, dwóch domów w Komiternowie przy ulicy Achmatowej nr. 32 i Koroliewa nr. 2, a także jednego mieszkania w Dokuczajewsku pod adresem ul. Watutina nr. 15 m. 17.

Na szczęście, tym razem obyło się bez ofiar wśród ludności cywilnej, ale przy tak intensywnym ostrzale jaki prowadzili wczoraj ukraińscy żołnierze, zapewne taka sytuacja nie utrzyma się długo?

Czy tak ma wyglądać zapowiadany przez ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego, pokój w Donbasie?

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze o godzinie 07:30 przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1, z pozycji ukraińskiej 59 brygady, przeprowadzili ostrzał okolic wsi Niźnieje Łzowoje, w ten sposób 1 raz naruszyli też warunki rozejmu.

Ostrzał ten nie spowodował żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Вечірній брифінг пресцентру Об’єднаних сил.

Впродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 17 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстріляв позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем, снайперської та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 9 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік Павлополя з напрямку Українського – зі стрілецької зброї;
поблизу Новотроїцького з напрямку Докучаєвська – з автоматичного гранатомета;
неподалік Авдіївки з напрямку Спартака – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Павлополя з напрямку Соснівського – з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Богданівки та поблизу Новогнатівки з напрямку Стили – з гранатометів різних систем;
неподалік Красногорівки з напрямку Трудівського – зі снайперської та стрілецької зброї.
поблизу Авдіївки з напрямку Яковлівки – з автоматичного гранатомета та великокаліберних кулеметів;
неподалік Новотроїцького з напрямку Докучаєвська – з озброєння БМП, автоматичного гранатомета.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 8 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
тричі неподалік Новолуганського з напрямку Доломітного – з мінометів калібру 82 мм, а також з підствольного гранатомета і стрілецької зброї;
неподалік Попасної з напрямку Первомайська зі стрілецької зброї;
в районі Золотого-4 – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Луганського з напрямку Нижнього Лозового – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Золотого з напрямку Первомайська – зі станкового протитанкового гранатомета;
в районі Зайцевого – з міномета калібру 82 мм.

Впродовж поточної доби внаслідок ворожого обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, а ще один військовослужбовець отримав поранення.

5 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 24 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Крім того, порушуючи Мінські угоди противник чотири рази навмисне обстріляв ділянку розведення сил і засобів в районі населеного пункту Золоте з міномета калібру 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Факти ворожого вогню було зафіксовано поблизу Павлополя, Старогнатівки, Водяного, Новогнатівки, Гнутового, Золотого, Хутора Вільного, Новолуганського, Луганського, Новозванівки, Південного, Майорська, Катеринівки, Травневого.

За минулу добу внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення, а ще один – бойове травмування.

Вчора службовцями Національної поліції України та військовослужбовцями Національної гвардії України зі складу Об’єднаних сил серед цивільного населення розкрито 1 грабіж, 3 крадіжки, 1 факт незаконного заволодіння транспортним засобом та 10 фактів незаконного поводження з наркотичними засобами.

Через контрольні пункти в’їзду-виїзду на контрольовану Об’єднаними силами територію в’їхали 17702 особи та 2197 транспортних засобів. У зворотному напрямку лінію зіткнення перетнули 19712 осіб та 2407 транспортних засобів.
В пропуску через лінію розмежування було відмовлено 35 особам.

Військово-цивільні адміністрації та правоохоронні органи в районі проведення операції працювали у штатному режимі.

Підрозділи Об’єднаних сил дотримуються умов припинення вогню та перебувають напоготові до будь-яких підступних та провокаційних дій противника.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/posts/680464875779465?__tn__=K-R

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.10.2019r.- 1582 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstępniaka” i ostatniego filmiku w nim, zgodnie z zapowiedziami „fuhrerek” Biłeckij ze swoją „nazibandą” (z „Korpusu Narodowego”) zajęli jeden z tzw. blokpostów w okolicy miejscowości Zołotoje w obwodzie ługańskim i ogłosił ze bedzie go „bronić”, nawet wbrew decyzjom władz Ukrainy, sprzeciwiajac sie tym samym „kapitulacji” czyli tzw. formule Steinmeiera (oraz porozumieniom mińskim);
  https://korrespondent.net/ukraine/4147141-natskorpus-ustanovyt-blokpost-vozle-zolotoho

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Szok w ukromediach po tym jak „haniebnej zdrady” dopuścił sie tam ukraiński polityk były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Dobkin, który miał odwagę publicznie opowiedzieć ze mieszkańcy Krymu nie chcą żadnego ‚powrotu na Ukraine”, ponieważ sa zadowolenia z tego jak ię obecnie żyje na półwyspie. Według Dobkina obecnie żyje się tam „stabilnie w porównaniu z resztą Ukrainy” oraz że rozprawiono się także z korupcją;
  https://replyua.net/news/krym-poluostrov/171463-tam-net-korrupcii-zhiteli-kryma-ne-hotyat-v-ukrainu-tam-zhizn-bolee-stabilnaya-dobkin.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, na Zakarpaciu zatrzymano (kolejną już) „ekipę nurków – przemytników”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4147130-na-zakarpate-zaderzhaly-vodolazov-kontrabandystov
  W Żytomierzu śledczy ukraińskiego PBŚ zatrzymali naczelnika jednego z wydziałów d/s walki z przestępczością narkotykową Departamentu Policji w Żytomierzu pod zarzutem handlu narkotykami;
  https://korrespondent.net/ukraine/4147117-v-zhytomyrskoi-oblasty-polytseiskyi-naladyl-sbyt-narkotykov-hbr
  W „wyzwolonej” Konstantynowce (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) obywatel Mołdawii zgwałcił i zamordował 14 – letnią dziewczynkę, po zatrzymaniu okazało się że już wcześniej był sądzony za napad;
  https://korrespondent.net/ukraine/4147067-ynostranets-yznasyloval-y-ubyl-devochku-na-donetchyne

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „The Associated Press” opublikował interesujacy materiał odnośnie kolejnych „warunków” jakie miał stawiać Waszyngton władzom w Kijowie. Według „AP” grupa biznesmenów pozwiązanych z jego osobistym prawnikiem Rudym Giulianim chciała dokonać zmiany na stanowiska prezesa ukraińskiej państwowej spółki „Naftohaz” usuwajac z niej obecnie sprawującego ową funkcję Andrija Kobolewa, który ma zwiazki z „osobistym wrogiem” Trumpa czyli Sorosem. Miejsce Kobolewa miał zająć inny „top – menadżer” spółki Andrij Faworow, następnie szef Departamentu Energii USA Rick Perry chciał dokonać zmiany całego zarzadu „Naftohazu”;
  https://apnews.com/d7440cffba4940f5b85cd3dfa3500fb2

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Skandal z udziałem jednego z ministrów obecnego rządu w Kijowie. Minister rozwoju ekonomicznego Ukrainy Timofiej Miłowanow podczas swojego wystapienia na jednym z „seminariów ekonomicznych” opowiadał „niestosowne rzeczy” na temat swojej „ojczyzny”, czyli Ukrainy. Minister stwierdził mianowicie że „Nigdy nie byłem szczególnie zainteresowany Ukrainą … Byłem [bardziej] zainteresowany żeglarstwem i salsą” a także „… Zajmowałem się teorią gier, teorią kontraktów, mikroekonomią… Jestem teoretykiem… Nie znałem się szczególnie na gospodarce i nadal się na niej nie znam…” 🙂
  https://strana.ua/news/226243-menja-nikohda-ne-interesovala-ukraina-a-interesovali-parusnyj-sport-i-salsa-v-seti-pojavilis-skandalnye-tezisy-ministra-ekonomiki-milovanova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT światowe, czyli kolejna ‚zadra” w stosunkach Turcji z USA. Tym razem poszło o…”lajk” na twitterze który Ambasada USA w Turcji przyznała jednemu z tureckich polityków. Władze w Ankarze uznały to za „niedopuszczalną ingerencję w wewnetrze sprawy Turcji i wezwały „na dywanik” do MSZ Chargé d’Affaires Ambasady USA. Co najciekawsze amerykańska ambasada „pokajał się” za ów „czyn” tłumacząc się że zrobiono to „przez pomyłkę”;
  https://www.kommersant.ru/doc/4117265
  Ps I teraz proszę sobie to porównać z tym co wyczynia Ambasada („sojuszniczego”) USA w „wolnej” Polsce…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejny poszedł. Sąd w Kijowie aresztował na 2 miesiace (bez prawa wpłacenia kaucji) byłego przewodniczacego parlamentarnej komisji d/s bezpieczeństwa, jednego z tzw. kuratorów snajperów z kijowskiego majdanu Serhija Paszynskiego. Nakaz aresztu został wydany na wniosek ukraińskiego PBŚ w związku ze śledztwem jakie prowadzi ono w sprawie bezprawnego użycia przez Paszynskiego broni palnej w grudniu 2016 roku (postrzelił w trakcie „draki” mężczyznę);
  https://korrespondent.net/ukraine/4147367-sud-arestoval-pashynskoho
  Paszynskiemu nie pomogło nawet to ze w sądzie pojawił się, zapewne ze „słowami modlitwy”, były Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy „Krwawy Pastor” Turczynow;
  https://korrespondent.net/ukraine/4147306-na-sud-po-delu-pashynskoho-pryshel-turchynov
  Z kolei adwokat Paszynskiego zaalarmował że jego klient moze zostać „zlikwidowany” podczas pobytu w areszcie, co nie dziwi patrząc ile Paszynskij ma „za uszami” (wymuszenia, defraudacje itd);
  https://strana.ua/news/226401-pashinskoho-khotjat-ubit-v-sizo-kak-odnoho-iz-pjati-vrahov-rossii-advokat.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I możliwe ze następni już „w kolejce” za Paszynskim. Najwyższy Sąd Antykorupcyjny Ukrainy ‚osadził” w domowym areszcie byłego deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji ‚Blok Poroszenki” Walerija Iszczenke, który podejrzany jest o wyłudzenie 20 mln hrywien m.in na szkodę ukraińskich kolei państwowych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4147359-eks-nardepa-bpp-otpravyly-pod-domashnyi-arest
  Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) przedstawiło byłemu wiceministrowi obrony (za „ministrowania” Połtoraka) Igorowi Pawłowskiemu akt oskarżenia w sprawie udziału w wyłudzeniu 58 milionów hrywien przy zakupie paliwa dla Ministerstwa Obrony od podmiotów handlowych. Warto przy tym zauważyć że wczesniej Pawłowskiemu zarzucono wyłudzenie 149 mln hrywien, ale jak widać „podzielił się z kim trzeba” tym co ukradł 🙂
  https://strana.ua/news/226399-byvsheho-zama-poltoraka-podozrevajut-v-khishchenijakh-topliva-na-milliony-hriven.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem „haniebna zdrada” i to ze strony…ukraińskiego resortu obrony. Podczas swojego wystąpienia w iwano – Frankowsku ukraińska wiceminister obrony przyznała ze mieszkańcy miejscowości Zołotoje w obwodzie ługańskim, które chcą „bronić” ukronaziole pod wodzą „fuhrerka” Biłeckiego, popierają wycofanie z niej wojsk, a jedni którzy sie temu sprzeciwiali to ‚dwaj przyjezdni z Kijowa’…
  https://www.ukrinform.ru/rubric-ato/2794699-mestnye-v-zolotom-podderzivaut-razvedenie-vojsk-minoborony.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem w ukromediach pojawiła sie informacja, podana przez ukraińską policje, o tym ze większość ukronazioli która pod wodza „fuhrerka” BIłeckiego zamierzała „bronić” miejscoowśc Zołotoje już sie stamtąd „ewakuowała”. Podobno zostało ich tam tylko dwudziestu plus „wolontariusze” wraz z samym „fuhrerkiem” który pozuje przy mapie „podczas rozdzielania zadań”…
  https://strana.ua/news/226431-bolshaja-chast-bojtsov-azova-uekhala-iz-zolotoho.html
  Ps. Biłeckij prawie jak „Dolfik” w swoim bunkrze 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Nadprezydent Ukrainy” oligarcha Kołomojski ma chyba „smaka” na przejecie władzy w Kijowie. Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko, były dyrektor generalny należacego do Kołomojskiego kanału „1 + 1”, ogłosił bowiem ze zamierza kandydować na stanowisko „przewodniczącego kijowskiej miejskiej administracji państwowej”, czyli burmistrza stolicy Ukrainy;
  https://strana.ua/news/226423-aleksandr-tkachenko-v-intervju-podtverdil-chto-khochet-stat-hlavoj-khha.html
  https://112.ua/kiev/kiev-otdayut-kolomoyskomu-tkachenko-vpolne-mozhet-vozglavit-kgga–spivak-510292.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. OT zza Oceanu, gdzie nastały ciężkie czasy dla „dobrego wujcia Ukrainy” Kurta Volkera, czyli byłego specjalnego wysłannika Departamentu Stanu na Ukrainie. Nie dość że „ciągaja” go na przesłuchania w Kongresie, oskarżaja o (nielegalny) lobbing to jeszcze zmusili go by zrezygnował z „intratnej fuchy” jaka było stanowisko dyrektora wykonawczego w „Instytucie McCaina”…
  https://gordonua.com/news/worldnews/volker-ushel-v-otstavku-s-dolzhnosti-ispolnitelnogo-direktora-instituta-makkeyna-1330157.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.