Wojna domowa na Ukrainie 8.10.2019r.- 1583 dzień od nowego rozejmu.


Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych ŁRL w sprawie wstrzymania decyzji dotyczącej wycofania ukraińskich sił zbrojnych z rejonu Zołotoje i Pietrowski- znajdujących się na ługańskim odcinku frontu.

Jest to odpowiedź na ogłoszone wczoraj (7 października) przez szefa ukraińskiej dyplomacji, Wadima Pristajko, odroczenie wycofania ukraińskich sił zbrojnych w ramach Operacji Połączonych Sił w Donbasie z okolic Zołotoje i Pietrowskoje, pod pretekstem naruszania warunków zawieszenia broni.

„Kilka dni temu zarówno Piertowskoje, jak i Zołotoje zostały ostrzelane. Naszą decyzją było rozpoczęcie wycofania siódmego dnia po utrzymaniu się pokoju na tych obszarach, a więc gdy nie będzie tam prowadzony ostrzał. Dlatego musimy poczekać, aż minie kolejny siedmiodniowy okres ( pokoju- dopisek mój), który powinien udowodnić, że strony mają poważne intencje”– powiedział Pristajko na konferencji prasowej.

2 października na spotkaniu w Mińsku członkowie grupy kontaktowej uzgodnili harmonogram rozdziału sił i aktywów w rejonach Zołotoje i Pietrowskoje na ługańskim odcinku frontu. Wycofanie wojsk jest jednym z warunków przyszłego spotkania na szczycie przywódców krajów formatu normańskiego.

Założono, że ukraińskie siły zbrojne i personel wojskowy ŁRL powinny wycofać siły z linii kontaktowej na odległość co najmniej kilometra w ciągu 30 dni, zdemontować fortyfikacje i oczyścić zajmowane wcześniej przez siebie terytorium, w tym oczywiście z pól minowych.

Wszystko to miało się dziać synchronicznie i ze szczególnym uwzględnieniem udziału obserwatorów misji OBWE.

Zaplanowano, że w poniedziałek- 7 października, strony przekażą obserwatorom misji OBWE informacje o miejscu pobytu swoich wojsk i zasobów oraz o tym, gdzie zostaną wycofane. Samo zaś właściwe wycofanie wojsk miało rozpocząć się w środę- 9 października.

W związku z wczorajszą decyzją podjętą przez szefa ukraińskiej dyplomacji o zawieszeniu rozpoczęcia procedury wycofania wojsk z linii rozgraniczenia w rejonie Zołotoje i Pietrowskoje, szef dyplomacji ŁRL, Władysław Dejno wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie:

„LRL zaczęła dziś wdrażać porozumienie w sprawie odnowienia zobowiązań stron konfliktu dotyczących rozdziału sił i aktywów na obszarach, na których wycofanie miało zostać przeprowadzone jeszcze w październiku 2016 r.

Harmonogram tych działań został uzgodniony w Mińsku 1 października na spotkaniu grupy kontaktowej. Jednak sądząc po oświadczeniu na konferencji prasowej, Pan Pristajko nie zadał sobie trudu, aby zapoznać się z ukraińskimi zobowiązaniami, ponieważ stwierdził rzeczy, które były im bezpośrednio sprzeczne.

Tym razem nie przewiduje się siedmiu dni ciszy, o których mówił pan Pristajko- niezależnie od jakichkolwiek prowokacji, wycofanie powinno się odbyć.

Ukraina ponownie wymyśla fikcyjne przeszkody w wypełnianiu swoich zobowiązań i próbuje opóźnić ich wdrożenie w sposób Poroszenki. Pomija jednak fakt, że w tym przypadku nie przewidziano obowiązkowych okresów ciszy przed wycofaniem wojsk. Strony muszą bez żadnych warunków rozpocząć wdrażanie uzgodnionego harmonogramu od 7 października i w pełni wywiązać się ze swoich zobowiązań.

Ponadto przeprowadzenie wycofania w miejscach w Zołotoj i Pietrowski jest drugim warunkiem uzgodnienia daty szczytu formatu normańskiego (pierwsze – podpisanie „formuły Steinmeiera”- zostało już zakończone 1 października na spotkaniu Grupy Kontaktowej w Mińsku), do którego doprowadzenia nowo wybrany prezydent Ukrainy wielokrotnie wyrażał zainteresowanie . Uchylenie się strony ukraińskiej od wywiązania się ze swoich zobowiązań może być interpretowane jako zamiar zakłócenia realizacji porozumień mińskich i jest niedopuszczalne.

Władysław Dejno, minister spraw zagranicznych ŁRL”

Nie dość tego, że strona ukraińska przerwała proces wycofania swoich sił z rejonu Zołotoje i Pietrowskoje na ługańskim odcinku frontu, to dodatkowo ultra „patrioci” ukraińscy z „Azova”- pułku MSWU, oświadczyli, że nie opuszczą swoich stanowisk bojowych z tych regionów. A więc nie dostosują się do rozkazów wycofania ukraińskich wojsk.

Motywują to tym, że jest to zdrada na rzecz Putina dokonana przez przedstawicieli obecnych władz na Ukrainie:

A więc, samowola, zaprzaństwo i anarchia ukraińska objawiły się kolejny raz w całej swojej rozciągłości, bo jeśli rzeczywiście naziści z „Azova” spełnią swoją groźbę, to wywiązanie się z warunków demilitaryzacji tego odcinka frontu jest niewykonalne. Bynajmniej, tak na razie twierdzi przywództwo pułku MSWU- „Azov”, który podlega bezpośrednio szefowi tego resortu, Arsenowi Awakowi.

W związku z zaistniałą sytuacją można przyjąć, że prowokacja nazistów z „Azova” podważa próbę odzyskania- przez tandem Kołomojski-Zełenski- monopolu na przemoc państwową.

Biorąc pod uwagę fakt, że Awakow pozostał w ukraińskim systemie rządowym (Awakow ma swoich własnych patronów w Waszyngtonie, którzy wcześniej zapobiegli jego rezygnacji, którą chciał wymusić ówczesny prezydent, Petro Poroszenko). Nic więc dziwnego, że gangi neonazistowskie chronione przez Awakowa nadal działają stwarzając wielorakie problemy. Po prostu służą Awakowowi i jego zaoceanicznym mecenasom, do prowadzenia przez nich swej prywatnej polityki na Ukrainie, częstą sabotując ruchy legalnych władz. Co w świecie cywilizowanym, do którego niby pretenduje- według składanych deklaracji- Ukraina, jest czymś niewyobrażalnym.

Dowodzi to tylko tego, że centralne władze w tym kraju mają jedynie fasadowe znaczenie, a realnie rządzą zza kulis w polityce ukraińskiej, jakieś niedookreślone i nie zdefiniowane grupy interesów.

I my- jako państwo, mamy mieć z tym tworem jakieś poważne interesy?????

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 04:15 a 20:40, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (12 min) , 82 (46 min) i 60 mm (10 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1, BM-2 i BTR (łącznie 141 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (40 granatów), SPG-9 (20 granatów) i RPG-7 (9 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 24 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przez ukraińskich żołnierzy w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki( osiedla mieszkaniowe przy kopalniach im. Gagarina i im. Izotowa oraz Gołmowskij i Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (teren byłego serwisu „Volvo-Center” oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja i Mineralnoje, Żabiczewo, Spartakus, Staromichajłowka oraz Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Nikołajewka i Komiternowo).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 277 pocisków (wobec 886 w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 19 domów i jednego mieszkania w Staromichajłowce, przy ulicy:

Szewczenki nr. 25 i 34, Oktiabrskaja nr. 28, 30, 32, 34, 38, 40, 44 i 68, Gagarina nr. 9 m. 1, Mołodzieżnaja nr. 20, Lenina nr. 13, 15 i 16, Frunzego nr. 21, Dniepropietrowskiej nr. 32 i Komsomolskiej nr. 346. Poza tym uszkodzony został dech domu przy ulicy Sadowej nr. 1 w Jelenowce oraz samochód osobowy stojący obok.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 08 жовтня 2019 року.

7 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 27 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Крім того, порушуючи Мінські угоди противник двічі навмисне обстріляв ділянку розведення сил і засобів в районі населеного пункту Золоте з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 13 обстрілів:
двічі неподалік Чермалика – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Пісків – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Опитного – зі стрілецької зброї;
чотири рази поблизу Водяного – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.
неподалік Павлополя – з ручного протитанкового гранатомета;
поблизу Талаківки – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Новотроїцького – з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Пищевика і Тарамчука – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 14 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
тричі поблизу Новолуганського – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм;
неподалік Травневого – з міномета калібру 82 мм, а також зі стрілецької зброї;
поблизу Гладосового та Хутора Вільного – з мінометів калібру 82 мм;
по два рази неподалік Новгородського та в районі Золотого – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Кримського – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Луганського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Попасної – з гранатометів різних систем.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив обстріли:
поблизу Луганського – з ручного протитанкового гранатомета;
неподалік Світлодарська – з гранатометів різних систем.

Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.10.2019r.- 1583 dzień od nowego rozejmu.

 1. To jest naprawdę pojebany kraj, ale co niektórzy dostrzegli choćby na przykładzie Krymu,że da się stłamsić korupcję, ożywić gospodarkę i zaprowadzić normalność w relatywnie krótkim czasie. Aktualnie panującym włodarzom krainy na „U” jednak nie jest na rękę normalność, a ostatnie nawet nie 5 lat, a 25 pokazuje kierunek w którym będzie zmierzał ten kraj czyli do totalnego upadku. Za decyzje i działania oligarchów już płaci szary zwykły obywatel, a będą jeszcze płacić przyszłe pokolenia oraz ci co przyłożyli ręce do dzisiejszej pomajdanowej UPAdłej.

  Polubione przez 7 ludzi

 2. A tymczasem „partner biznesowy” Poroszenki oligarcha Paweł Fuks, któremu ten pomógł załatwić obywatelstwo Ukrainy po jego ‚ewakuacji” z Rosji (po tym jak dopuscił sie tam szeregu przestępstw finansowych), został „zaocznie aresztowany” przez sąd w Moskwie. Następnym krokiem będzie zwrócenie się strony rosyjskiej o wydanie Fuksa (oraz jego brata wspólnika w finansowych machlojkach) przez Ukrainę;
  https://www.obozrevatel.com/economics/fuksa-obyavili-v-rozyisk-v-rossii-za-krupnoe-moshennichestvo.htm
  Tu dla przypomnienia, jak to Poroch, gdy jeszcze urzędował na „Bankowej’, z Fuksem się po nocach ‚zgadywali” w sprawach biznesowych;
  http://vybor.net/pavel-fuks-probralsya-k-petru-poroshenko-pod-pokrovom-nochi/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I kolejna „ofiara” afery ‚Ukrainagate” w USA, czyli przed Kongres USA ma zostać „przywleczony” przedstawiciel USA przy UE Gordon Sondland. Według „Reutersa” powołujacego się na informacje z Kongresu USA Sondland miał być mocno zaangażowany w nawiazywanie kontaktów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zeleńskim, szczególnie po tym jak w Kijowie zaczeto się „denerwować” decyzją administracji Białego Domu o wstrzymaniu „pomocy finansowej” dla Ukrainy;
  https://www.reuters.com/article/us-usa-trump-whistleblower-sondland/u-s-ambassador-to-eu-faces-questions-in-trump-impeachment-probe-idUSKBN1WN0CV

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Prezydent Białorusi pożalił się tymczasem nad losem „biednego i niedoświadczonego” Prezydenta Ukrainy, który według niego „został pozostawiony przez Zachód sam ze sobą z problemem Donbasu”. Przestrzegł także ze „po Zelenskim do władzy na Ukrainie mogą dojść ludzie, z którymi trudno będzie negocjować”;
  https://strana.ua/news/226506-lukashenko-schitaet-chto-zapad-brosil-zelenskoho-naedine-s-dostavshejsja-emu-po-nasledstvu-problemoj-donbassa.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, kolejna afera w ukraińskiej policji. Ukraińskie PBS prowadzi śledztwo w sprawie policjantów z Odessy którzy wymuszali zeznania za pomoca tortur;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4147518-kopy-v-odesse-vybyvaly-pokazanyia-u-zaderzhannykh-hbr
  W obwodzie czerkaskim w stojacym przy jednej ze stacji wodociągowych samochodzie osobowym znaleziono zwłoki meżczyzny jak sie okazało pracownika jednej z tamtejszych wojskowych komend uzupełnień. Jak poinformowały ukromedia samochód miał uszkodzenia prawdopodobnie po „zderzeniu z drzewem”, a zwłoki mężczyzny miały rany po dźganiu nozem;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1828743-na-cherkaschini-vbito-spivrobitnika-viyskkomatu
  Za ‚skromną” (jak zauważyły ukromedia) łapówkę w wysokosci 15 tys. hrywien zatrzymano zastępce dowódcy jednej z baz artyleryjskich wchodzacych w skład ukraińskiego centralnego okręgu wojskowego. Major miał przyjąć pieniądze w zamian za zrezygnowanie z wszczęcia wewnętrznego śledztwa w bazie w sprawie zaniedbania obowiazków jakiego miał się dopuscić jeden z jego podkomendnych;
  https://strana.ua/news/226465-zamkomandira-artillerijskoj-bazy-boepripasov-potreboval-vzjatku-u-eks-voennoho-i-byl-zaderzhan-pravookhraniteljami.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Pojawiły sie informacje o wszczęciu kolejnego śledztwa przeciwko byłemu prezydentowi Ukrainy Poroszence. Tym razem został on oskarżony przez byłego prezydenta Gruzji i gubernatora obwodu Odeskiego Saakaszwilego o to że łąmiac prawo zlecił by w lutym 2018 roku zatrzymano Saakaszwilego w jednej z kijowskich restauracji, a następnie deportowano go z Ukrainy (do Polski);
  https://strana.ua/news/226434-saakashvili-topit-poroshenko-uholovnym-delom-o-deportatsii-chem-eto-hrozit-eks-prezidentu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejna jakże „miła” nam Polakom wiadomosć od „braci” Ukraińców. UkroIPN poinformował że 16 października w Kijowie odbędzie sie premiera filmu o „bohaterskich” wyczynach „herojów” z OUN w II RP, gdzie jak wiadomo dokonywali oni napadów kryminalnych, zamachów terrorystycznych oraz skrytobójstw. ‚Dzieło” ma sie koncentrować na napadzie „bojówkarzy” na pocztę w Gródku Jagiellońskim, a jego reżyserem jest niejaki Mychajło Hredil który jest grekokatolickim księdzem oraz kapelanem wojskowym…
  https://uinp.gov.ua/pres-centr/novyny/u-kyyevi-pokazhut-film-pro-biyciv-uvo-oun-nezlamni
  Dla zainteresowanych, wywiad z „rezyserem” Hredilem gdy ten zajmował się „praca duszpasterską” pośród „bojców ATO” na Donbasie;
  https://zik.ua/news/2016/01/27/kapelan_vid_viyny_vtomyvsya_toy_hto_nikoly_ne_dopomagav_ukrainskiy_armii_666607

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Ciekawe informacje podał jeden z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” Ołeksandr Dubinskij , który poinformował ze 3 października w Kijowie odbyło sie spotkanie grupy deputowanych (26 osób) z jego frakcji z dwójką osób m.in zastępca szefa ukraińskiego wywiadu zagranicznego w stopniu generała (!) Serhijem Trehubenko , które powszechnie uznawane sa za „kuratorów” przemytu granicznego. Więcej informacji na temat owych „kuratorów” i popełnionych przez nich przestępstw ma sie pojawić wkrótce;
  https://strana.ua/news/226552-aleksandr-dubinskij-pozhalovalsja-na-odnopartijtsev-kotorye-vstrechalis-s-kuratorami-kontrabandy.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. W ukromediach pojawiła się informacja przekazana przez naczelnika Sztabu Generalnego Ukrainy Chomczaka jak ma wyglądać „wycofanie sił ukraińskich z frontu”. Według niego jednostki mają wycofac się na odległość 1 km i „powrócą na pozycje bojowe które zajmowały w 2016 roku kiedy zawarto pierwsze porozumienie o rozdzieleniu walczących sił”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4147705-v-henshtabe-rasskazaly-hde-budut-novye-pozytsyy-vsu
  Tymczasem kolejna „banda ukropatriotów”, tym razem zastępca Dmytro Jarosza w tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej ogłosił ze jak tylko wojska ukrainskie się wycofają z „frontu” to oni poprowadzą na Donbas „tysiące ochotników” by tego „frontu” bronić;
  https://strana.ua/news/226548-u-jarosha-namereny-zanjat-ostavlennye-pozitsii-vsu.html
  Warto przy tym dodać że owa ‚Ukraińska Armia Ochotnicza” wbrew szumnej nazwie to w porywach kilkuset „bojców”…

  Polubione przez 5 ludzi

 10. I kolejna porcja „ukrokryminałków”, w Zaporożu policjanci zatrzymano niedoszłego gwałciciela który w przeciągu kilku godzin próbował zgwałcić dwie kobiety (na szczęście spłoszyli go przypadkowi przechodnie), a którym okazał się być ukraiński wojskowy (rok urodzenia 1994);
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4147777-v-zaporozhe-voennyi-pytalsia-yznasylovat-dvukh-zhenschyn
  Z kolei w Dnieprze policyjny „specnaz” (KORD) zatrzymała członków bandy „specjalizującej się” w napadach na domy i mieszkania uzbrojonych w bron palną w tym w granatnik;
  https://korrespondent.net/ukraine/4147660-v-dnepre-zaderzhaly-chlenov-vooruzhennoi-bandy

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Trwa awantura na całego…pomiedzy UE a USA w temacie kto wiecej ‚dał” Ukrainie 🙂 Specjalny Doradca Przewodniczącego Komisji Europejskiej ds. stosunków z Ukrainą Elmar Brok wyliczył że od 2015 roku UE przekazała Ukrainie 18 mld euro podczas gdy USA „tylko” 1 mld dolarów, komentując rozmowę telefoniczna pomiędzy prezydentami Ukrainy i USA podczas której padły słowa o ‚skapieniu pomocy dla Ukrainy przez UE”;
  https://strana.ua/news/226611-pochemu-pomoshch-evrosojuza-ukraine-v-razy-bolshe-chem-pomoshch-ssha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. A tymczasem „niespodzianka’ dla Ukraińców, czyli podwyżki opłat za ogrzewanie w nowym sezonie grzewczym. Według ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” średnio na całej Ukrainie mieszkańcy zapłacą więcej o 15 do 20 %, ale pojawiła się informacja że np we Lwowie opłaty „pójda w górę” aż o 40 %;
  https://strana.ua/articles/analysis/226576-kak-izmenjatsja-tarify-zhkkh-na-teplo-i-horjachuju-vodu-v-novom-otopitelnom-sezone.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. „radio Swoboda” poinformowąło o „haniebnej zdradzie” wobec „ochotnika z USA”, niejakiego Craiga Langa byłego amerykańskiego wojskowego („weterana z Afganistanu i Iraku”) który w 2015 roku przyjechał na Ukrainę i walczył na Donbasie w składzie jednej z band „Prawego Sektora”, a następnie w ramach tzw. Legionu Gruzińskiego. Później ‚zalegalizował” swój pobyt na „froncie” wstępując oficjalnie w szeregi ukraińskiej armii. Okazało się jednak ze Lang poszukiwany jest międzynarodowym listem gończym, na wniosek sądu w USA który także domaga sie jego ekstradycji, za dokonanie zabójstwa połączonego z grabieżą na Florydzie w kwietniu 2018 roku. Podobno pieniądze z grabiezy Craig (wraz ze swoim kolesiem współsprawca zbrodni) chciał przeznaczyć na wyjazd do Wenezueli i przyłączenie się do tamtejszych sił antyrządowych. Oskarżany jest takzę przez FBI o prowadzenie nielegalnej rekrutacji na terytorium USA do sił prokijowskich walczacych na Donbasie. Za te wszystkie „dokonania” w USA chcą go „nagrodzić”…karą śmierci. Adwokaci Amerykanina wzywają władze w Kijowie by go nie wydawały USA właśnie z powodu ze grozi mu kara śmierci oraz dlatego ze się „ustatkował” tzn. już nie walczy na Donbasie oraz ma dziecko z Ukrainką;
  https://www.radiosvoboda.org/a/donbass-realii/30200958.html

  Polubione przez 5 ludzi

 14. I jeszcze jedna „zdrada” dzisiaj, czyli holenderski parlamentarzysta z Partii Chrześcijańskich Demokratów Chris van Dam poinformował o tym że Niderlandy przeprowadzą śledztwo w sprawie ‚roli” jaka odegrała Ukraina w katastrofie malezyjskiego boeniga nad Donbasem latem 2014 roku. Chodzi o ustalenie
  „‏powodów” dla których władze w Kijowie nie zamknęły przestrzeni powietrznej nad Donbasem podczas walk w 2014 roku;
  https://korrespondent.net/world/4147811-nyderlandy-budut-rassledovat-rol-ukrayny-v-MH17

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.