Wojna domowa na Ukrainie 9.10.2019r.- 1584 dzień od nowego rozejmu.


W czasie odbywającej się w Wilnie konferencji w ramach inicjatywy Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC), minister energetyki USA Rick Perry, skrytykował inicjatywę Rosji i jej europejskich partnerów wskazując, że ‚Nord Stream 2’ „zwiększy wpływ Rosji na politykę zagraniczną Europy”.

Oczywiście amerykański gaz LNG już do tego nie służy, aby zwiększyć wpływy amerykańskie na politykę zagraniczną Europy. A jak jest naprawdę wystarczy wziąć jako przykład to co wyczyniają w tej sprawie polskie i ukraińskie władze wraz z rządami byłych republik bałtyckich dawnego ZSRR.

Inaguracja Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC) odbyło się w marcu tego roku w Houston w Teksasie. Uczestnicy tego forum uzgodniły wówczas strategiczne kierunki działań P-TEC. Inicjatywa Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej została ogłoszona przez ministra energetyki USA Ricka Perry’ego podczas trzeciego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie we wrześniu 2018 r. P-TEC ma na celu rozwój współpracy energetycznej między USA i ich europejskimi sojusznikami. Czyli uzależnieniu tych krajów od dostaw amerykańskiego gazu LNG, i w ten sposób pomóc wyjść amerykańskim finansom na prostą.

W tym celu macherzy od globalnej polityki ze Stanów Zjednoczonych stworzyli koncepcję zagrożenia uzależnieniem się od rosyjskich źródeł energii, które to jakoby mają zostać wykorzystane w celach polityki międzynarodowej FR.

„Uruchomienie ‚Nord Stream 2’ zwiększy wpływ Rosji na europejską politykę zagraniczną, a Europa stanie się bardziej narażona na zakłócenia w dostawach gazu” oświadczył Rick Perry podczas wileńskiego forum energetycznego z udziałem przedstawicieli ministerstw krajów Europy Środkowej i Wschodniej, USA oraz Komisji Europejskiej.

Następnie dodał, że „Nord Stream 2 zada rażący cios różnorodności i bezpieczeństwu energetycznemu Europy”, co oczywiście wg. Perry’ego, bezpieczeństwo energetyczne Europy może wyłącznie zapewnić dzięki „dostawom gazu ciekłego z USA”.

„W tym celu ( w ramach P-TEC- dopisek mój) zostaną stworzone cztery grupy odpowiedzialne za efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii, energetykę jądrową, bezpieczeństwo dostaw i ochronę infrastruktury krytycznej”– wyjaśnił Perry, dodając, że ostatniej grupie będzie przewodniczyć Litwa.

W celu zaś „ochrony infrastruktury krytycznej”, Rick Perry zaproponował powołanie zespołu ekspertów, którzy pomogą poszczególnym państwom w ustalaniu usterek w systemach energetycznych, jak również w kwestiach zagrożeń w postaci ataków cybernetycznych.

Rick Perry zapewnił uczestników forum, że USA niezmiennie podtrzymują swoją krytykę budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu „Nord Stream 2”.

Podkreślił on, że Rosja „manipulowała dostawami gazu przez Polskę oraz Ukrainę, szkodząc tym krajom”. Skrytykował on również budowę „Nord Straem 2” gdyż został on tak zaprojektowany, by „wbić się do serca bezpieczeństwa energetycznego Europy”.

„Razem z ‚Turkish Stream’ pozwoli zamknąć dostawy gazu z Rosji przez Ukrainę do końca dekady. ‚Nord Stream 2’ będzie wielkim uderzeniem w bezpieczeństwo energetyczne Europy. Pozwoli na nadużycia wobec krajów europejskich, by zmusić je do ulegania woli Moskwy”– zaznaczył sekretarz energii USA.

Straszne!!!!!

Jak to czytam, to zaczynam rozumieć co prezesowi PiS i Antoniemu Macierewiczowi oraz komisarzowi z ramienia tej partii- rzuconemu w wir wojny energetycznej, Piotrowi Naimskiemu, nie pozwala spokojnie spać po nocach.

Ten zalew Europy ruskim gazem jest po prostu przerażającą wizją.

Dlatego też tę nerwicę natręctw załagodzić może tylko wpuszczenie w polski system gazowniczy amerykańskiego gazu pachnącego wolnością z jednoczesną rezygnacją z ruskiego gazu śmierdzącego onucami 🙂

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Naimski.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 07:30 a 21;45, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (16 min) i 82 mm (14 min) oraz granatników SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przez ukraińskich żołnierzy w następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (Dolomitnoje), w okolicy i na obrzeżach Doniecka (teren lotniska i Żabiczewo oraz Spartakus, Jasinowata, Krutaja Bałka), a także na południowym odcinku frontu (Nowołaspa, Dokuczajewsk i Sachanka).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spadły 38 pociski (wobec 277 w porównaniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie jednego mieszkania w bloku znajdującym się w Dokuczajewsku na ulicy Centralnej nr. 77 m. 75.

A poza tym, ukraińscy żołnierze na ługańskim odcinku frontu, minionej doby przeprowadzili ostrzał rejonu Zołotoje-5 w przeddzień wycofania sił i sprzętu na tym obszarze, zaplanowanego na 9 października. Zostało to zgłoszone przez szefa służby prasowej Ludowego Departamentu Milicji ŁRL, Jakowa Osadczego.

„Pomimo wyrażanej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego chęci do pokojowego rozwiązania konfliktu zbrojnego w Donbasie, dowódcy formacji w strefie operacji karnej próbują zakłócić proces wycofywania sił i środków z terenu Zołotoje nr 2, której rozpoczęcie zaplanowano na 9 października”– poinformował przedstawiciel departamentu obrony ŁRL.

Według Ministerstwa Obrony Republiki, we wtorek o godzinie 21:35 żołnierze 72 brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych przeprowadzili ostrzał przy użyciu BMP-1 i broni strzeleckiej z kierunku miejscowości Zołotoje-5. Łącznie wystrzeliwując 10 pocisków kaliber 12,7 mm (BMP-1).

„Nie wykluczamy również, że organizatorami takiej prowokacji mogli być nacjonaliści, którzy przybyli dzień wcześniej do wioski Zołotoje-4”– powiedział przedstawiciel biura prasowego departamentu obrony ŁRL.

Ostrzały te nie spowodowały strat i szkód w infrastrukturze jak i wśród ludności cywilnej.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 09 жовтня 2019 року.

8 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 17 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 10 обстрілів:
неподалік Пісків – з мінометів калібру 82 мм, а також зі стрілецької зброї;
поблизу Опитного – з мінометів калібру 82 мм;
двічі неподалік Новотроїцького – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
тричі поблизу Водяного – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Новогригорівки – зі станкового протитанкового гранатомета;
неподалік Пищевика та Павлополя – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 7 обстрілів:
двічі поблизу Травневого – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм;
поблизу Новолуганського – з міномета калібру 82 мм, а також з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
двічі поблизу Луганського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Хутора Вільного – з міномета калібру 82 мм, ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Світлодарська – з гранатометів різних систем.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Впродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 5 разів порушили режим припинення вогню. В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріли:
неподалік Пісків – з міномета калібру 82 мм, а також зі стрілецької зброї;
поблизу Лебединського – зі станкового протитанкового гранатомета;
поблизу Пищевика – з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Миколаївки та поблизу Новогнатівки – зі стрілецької зброї.

Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було”.

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.10.2019r.- 1584 dzień od nowego rozejmu.

 1. Popularny ukraiński politolog i komentator polityczny Konstantin „Kost'” Bondarenko komentując zatrzymanie jednej z „szych” poprzedniej „wierchuszki” z Kijowa, czyli Serhija Paszynskiego zaproponował (w formie „trollingu”) by włączyć go w „program” wymiany więźniów pomiędzy stronami konfliktu na Donbasie 🙂
  https://strana.ua/opinions/226676-vkljuchit-pashinskoho-v-hruppu-po-obmenu-plennymi-vsekh-na-vsekh.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” o jednej z odsłon tzw. afery ‚UKRAINAGATE”, czyli próbie przejecia przez Amerykanów kontroli nad ukraińskim monopolistą gazowym „Naftohazem”. Podobno celem głownym całej „operacji” było zabezpieczenie sobie rynku zbytu dla gazu z USA (sprowadzanego poprzez nasz nieszczęsny kraj) który jak zauwazono w artykule jest ponad dwukrotnie droższy od tego z UE (czyli rosyjskiego w tzw. rewersie);
  https://strana.ua/articles/226575-kak-kobolev-i-nefethaz-stali-chastju-ukrainahejta-v-ssha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem przypomniała o sobie była deputowana Rady Najwyższej Ukrainy znana ze swoich „psychicznych odchyłów” (była nawet na obserwacjach w „psychiatrykach”) Tatiana Czernowoł, która przylazła na briefing szefa PBŚ Truby i wręczyła mu zawiadomienie…o popełnieniu przez niego przestępstwa, a następnie „po staremu” wszczęła pokaz swojej histerii 🙂 Jak zauważony „występ” Czernowoł ma związek z zatrzymaniem zaprzyjaźnionego z nią Paszynskiego (byli w jednej partii ‚Front Ludowy” Jaceniuka);
  https://strana.ua/news/226726-eks-nardepa-chernovol-okhrana-pytaetsja-vyvesti-iz-zdanija-hosbjuro-rassledovanij-.html
  A podczas swojego wystąpienia szef PBŚ mówił m.in o tym że aresztowany ostatnio Paszynskij mógł czuć sie bezkarnie ponieważ korzystał z „ochrony” Prokuratury Generalnej Ukrainy, którą do niedawna kierował Jurij Łucenko (zwany „kumem Poroszenki”);
  https://korrespondent.net/ukraine/4147972-hlava-hbr-henprokuratura-pokryvala-pashynskoho

  Polubione przez 3 ludzi

 4. UCRONARCOS. Departament d/s walki z narkotykami ukraińskiej policji pochwalił się swoja „operacja specjalną MAK” przeciwko hodowcom tego surowca (a takze konopi indyjskich) służącego do produkcji heroiny, przeprowadzonej na całym terytorium Ukrainy. Poinformowano że dzięki ‚specopercji” skonfiskowano „rekordową ilość sadzonek rośli (około 358 milionów) tj. 170 razy więcej niż skonfiskowano w roku poprzednim;
  https://korrespondent.net/ukraine/4147941-spetsoperatsyia-mak-polytsyia-yziala-rekordnoe-kolychestvo-narkosyria

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, ukraińscy internauci w szoku po zdjeciach przedstawiajacych „odremontowany” most w Kijowie. Co złośliwsi pytają ile na to Kliczko wydał z kasy miejskiej milionów 🙂
  https://korrespondent.net/city/kiev/4148053-v-kyeve-most-otremontyrovaly-skotchem-y-nytkamy
  W Żytomierzu policyjny „specnaz” wziął szturmem mieszkanie w którym zabarykadował się mężczyzna który wcześniej zamordował swojego przyjaciela;
  https://korrespondent.net/ukraine/4148099-v-zhytomyre-spetsnaz-shturmoval-kvartyru-veroiatnoho-ubyitsy
  W Kijowie grupa dzieci w wieku 10 – 14 lat „przekazały” policji narkomana który wcześniej przegnał ich z placu zabaw na którym sie bawiły;
  https://strana.ua/news/226733-v-kieve-shkolniki-vyzvali-politsiju-posle-toho-kak-neizvestnyj-muzhchina-prohnal-ikh-s-detskoj-ploshchadki.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie dzisiejszej „draki” która odstawili „ukropatrioci” na linii „frontu” na Donbasie. Przedstawiciel DRL oskarżył stronę ukraińską o zerwanie mającego się dzisiaj odbyć wycofania sił z okolic miejscowości Pietrowskie (do podobnej sytuacji doszło w okolicy miejscowości Zołotoje);
  https://ria.ru/20191009/1559587417.html
  Z kolei ukraińska policja poinformowała że w trakcie starć jej funkcjonariuszy z „ukropatriotami” w poblizu Zołotoje zatrzymano dwóch „ukropatriotów”, z czego jeden z nich figurował w policyjnej bazie danych jako osoba poszukiwana;
  https://strana.ua/news/226781-politsija-soobshchila-svoju-versiju-strelby-s-natskorpusom-na-blokpostu-v-kremennoj.html
  ‚Fuhrerek” Biłeckij znowu nadaje i ogłasza że nie opuści obu miejscoowści, pomaluje w niej domy w kolory ukraińskiej flagi i będzie ich bronił wspólnie z ich mieszkańcami (podobno pojawił sie aż jeden). Co ciekawe, całkiem trzeźwo, zauważył ze przez 5 lat (od „wyzwolenia”) państwo ukraińskie nic nie zrobiło by polepszyć dolę mieszkańców tych okolic (budują np drogi) i w ten sposób spróbować przekonać ich do opowiedzenia się za Ukrainą. Oczywiscie wszystko Biłeckij opowiadał w „języku państwa – agresora”, czyli rosyjskim, ale jak tłumaczył, tylko dlatego by go zrozumieli „miejscowi zdrajcy” i „rosyjscy żołnierze”;
  https://strana.ua/news/226774-natskorpus-i-andrej-beletskij-proveli-mitinh-u-zolotoho-v-luhanskoj-oblasti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Czytając artykuły z polskiej prasy można wnioskować, że część z nas żyje w alternatywnej rzeczywistości 🙂
  W jednym piszą o możliwej szybkiej ekspansji amerykańskiego gazu (reeksport z Polski) na Ukrainę.
  cytat:
  Ukraina przygotowuje się na sezon grzewczy i zakłada z góry problemy z dostawami gazu z Rosji. W przyszłości może zarabiać z Polską na reeksporcie LNG i sprzedaży w Unii Europejskiej. Rusza Piąte Ukraińskie Forum Gazowe w Kijowie pod patronatem naszego portalu – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
  https://biznesalert.pl/polska-ukraina-lng-usa-magazyny-naftogaz-energetyka-gaz/
  W drugim, ze owe miejsce na rynku…zdobedzie Gazprom
  http://wgospodarce.pl/informacje/69385-gazprom-wraca-na-ukraine

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Pozytywna wiadomość

  Data kolejnej wymiany więźniów i osób przetrzymywanych między Ukrainą a Rosją będzie znana po szczycie przywódców czwórki normandzkiej” – oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wcześniej szef ukraińskiego MSZ mówił, że do wymiany dojdzie już wkrótce.
  https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-zelenski-data-kolejnej-wymiany-wiezniow-z-rosja-po-szczycie-,nId,3269117#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Komik czy nie ważne by dążył do deeskalacji konfliktu w Donbasie. Mieszkańcy tych ziem dość już się nacierpieli. Niestety bandy „ukropatriotów” będą się sprzeciwiac. Te grupy BEZ jakiegoś wroga (prawdziwego czy urojonego) nie maja racji bytu i dlatego wzorem OUN beda starac się podgrzewac konflikt. Mam nadzieję, ze obecnyu prezydent Ukrainy (przy pomocy Beni?) szybko spacyfikuje te grupki 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 9. I na koniec OT światowe
  Turcja zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zaatakowała enklawy Kurdów w Syrii.

  W niedzielę Biały Dom niespodziewanie ogłosił, że amerykańskie wojska wycofają się z Syrii. Do tej pory USA wspierały Kurdów, którzy byli główną siłą walczącą z Państwem Islamskim. Decyzja Donalda Trumpa została nazwana przez SDF „wbiciem noża w plecy”.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/turcja-atakuje-kurdow-w-syrii-rusza-ofensywa-ladowa/8cbtep3
  https://www.onet.pl/?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=00d48816-61fb-452b-8e49-e276f1b95c5e&sid=b177a2c9-166f-4113-9b28-185bbe554807&utm_v=2
  Komentarz: Mając takich sojuszników jak USA nie trzeba wrogów.
  P.S Donald Trump mówil o wycofaniu wojskz PÓŁNOCY Syrii. Zapewne enklawa na południu pozostanie…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Tak się kończy wysługiwanie się USAmanom i wiara w ich obietnice. Teraz Kurdowie zostaną sami z przylepioną im „łatką” pt PIĄTA KOLUMNA USA I IZRAELA i będa znienawidzeni przez wszystkich naokoło tzn. nie tylko Turcję, ale i Irak, Iran oraz Syrie…
   Ps. To samo spotkało wczesniej tzw. prodemokratyczną opozycje syryjską „przeformatowaną” (przez sponsorów) następnie w tzw. państwo islamskie, a obecnie dogorywajaca w „rezerwacie” w syryjskiej prowincji Idlib

   Polubione przez 2 ludzi

 10. Tymczasem prawnicy Poroszenki złożyli pozew w PBŚ przeciwko ukraińskiemu parlamentarzyście i zarazem popularnemu dziennikarzowi śledczemu Ołeksandrowi Dubinskiemu oskarżajac go o podawanie fałszywych informacji na temat ich klienta (w kwestii jego deklaracji elektronicznych). Dubinskij nie pozostał dłużny i „odgryzł się” informujac że jeden z adwokatów Poroszenki jest ukraińskim „rekordzistą w ogladaniu porno online” 🙂
  https://strana.ua/news/226780-advokaty-poroshenko-obvinili-nardepa-dubinskoho-vo-lzhi-i-podali-na-neho-zajavlenie-v-hbr.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Nerwówka” w Kijowie? Po tym jak niderlandzki parlament podjął decyzję o zbadaniu odpowiedzialności Ukrainy w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeniga nad Donbasem latem 2014 roku, w Kijowie pojawił się szef MSZ Niderlandów który spotkał się z Prezydentem Ukrainy (z którym m.in rozmawiał własnie o sprawie malezyjskiego boeniga);
  https://strana.ua/news/226858-foto-zelenskij-obsudil-delo-o-krushenii-boinha-mn17-i-nezakrytoe-ukrainoj-nebo.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.