Wojna domowa na Ukrainie 10.10.2019r.- 1585 dzień od nowego rozejmu.


Strona ukraińska sabotuje proces wycofania sił zbrojnych i uzbrojenia z rejonu Zołotoje (ŁRL) i Pietrowskoje (DRL), co zostało uzgodnione na spotkaniu grupy trójstronnej w Mińsku 1 października br.

Wczoraj przed południem obserwatorzy misji OBWE wraz z towarzyszącymi im przedstawicielami Wspólnego Centrum Koordynacji i Kontroli Zawieszenia Broni (WCKiKZB), przybyli w rejon wsi Pietrowskoje znajdującej się około 30 km na południe od Doniecka, w celu nadzorowania wycofania rozlokowanych tam sił zbrojnych obu stron konfliktu.

Jest to kontynuacja decyzji ramowej podjętej jeszcze w dniu 2016 roku, która przewiduje utworzenie strefy zdemilitaryzowanej na odcinku co najmniej 2 km i na taką samą głębokość, czyli po 1 km licząc od linii frontu.

W rejon Pietrowskoje przybył przedstawiciel DRL w WCKiKZB, Rusłan Jakubow, zaś ze strony dowództwa Milicji Ludowej DRL, Eduard Basurin. Towarszyszyło im około 50 dziennikarzy, w tym zagranicznych.

Niemal natychmiast po przybyciu tej grupy, od strony pozycji ukraińskich rozpoczął się ostrzał z broni maszynowej, w jej stronę. Następnie o godzinie 11:24 odnotowano pracę snajpera, który strzelał z kierunku Bogdanowki znajdującej się pod kontrolą ukraińskich sił i formacji zbrojnych.

Pomimo tego przybyła grupa obserwatorów kontynuując proces nadzoru nad wycofaniem się żołnierzy z rejonu Piotrowskoje, wystrzeliła kilka białych rac, co było umówionym znakiem rozpoczęcia wycofania wojsk po obu stronach linii frontu. Niestety, strona ukraińska nie reagowała na to, nie potwierdzając takim samym sygnałem wystrzelonej białej racy, proces wycofania swoich wojsk i sprzętu.

Strona ukraińska udaremniła harmonogram eliminacji naruszeń w miejscu rozdziału sił i sprzętu na terenie wsi Pietrowskoje. Tak stwierdził szef przedstawicielstwa DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni, Rusłan Jakubow:

„Dzisiaj, 9 października, SZU (ukraińskie formacje zbrojne- dopisek mój) udaremniły zatwierdzony przez Grupę Kontaktową harmonogram wznowienia wycofywania sił i zasobów w okolicy wsi Petrowskoje. Strona ukraińska nie wysłała powiadomienia o gotowości do rozdzielenia sił i aktywów do Misji Obserwacyjnej OBWE”– napisano w oświadczeniu WCKiKZB.

Jak zwrócił uwagę Rusłan Jakubow, strona ukraińska zignorowała powtarzające się sygnały ze strony terytorium DRL o gotowości do rozpoczęcia planowanego procesu wycofania swych sił zbrojnych.

„Pomimo faktu, że Milicja Ludowa DRL wystrzeliła kilkakrotnie białą flarę, strona ukraińska nie zareagowała”– podkreślił szef biura przedstawiciela DRL w WCKiKZB.

Do Petrowskoje przybyła także grupa międzynarodowych obserwatorów z zastępcą szefa misji OBWE na Ukrainie, Markiem Etheringtonem, aby monitorować proces eliminacji naruszeń.

Wycofanie wojsk powinno rozpocząć się zgodnie z ustaleniami o godzinie 12:00 czasu lokalnego.

Po tej godzinie Milicja Ludowa DLR wielokrotnie demonstrowała gotowość do rozpoczęcia procesu wycofania swoich wojsk, wystrzeliwując białe flary sygnałowe, ale strona ukraińska nie zareagowała na to. Nie dość tego w rejonie pietrowskim odnotowano fakt otwarcia ognia z broni strzeleckiej z pozycji ukraińskich sił zbrojnych.

Nowa próba rozpoczęcia eliminacji naruszeń w miejscu wycofania sił i sprzętu z rejonu wsi Pietrowskoje odbędzie się dzisiaj 10 października.

Tak stwierdził wczoraj szef przedstawicielstwa DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni, Rusłan Jakubow:

„Z powodu winy strony ukraińskiej proces eliminacji naruszeń zarejestrowanych przez Misję Monitorującą OBWE nie rozpoczął się, jutro zostanie podjęta druga próba wznowienia wycofania”– oświadczył Jakubow.

Z kolei Ludowy Departament Milicji DRL wyraził gotowość do kontynuowania działań zgodnie z planem wyeliminowania naruszeń w Pietrowsku.

„Nadal koncentrujemy się na szybkim wdrażaniu decyzji ramowej”– podkreślono w oświadczeniu LDM DRL.

Podobnie negatywny przebieg- z winy strony ukraińskiej- miała wczorajsza próba wycofania wojsk i sprzętu z rejonu wsi Zołotoje.

Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych LRL w sprawie zakłócenia przez Kijów wycofania sił i sprzętu z rejonu wsi Zołotoje:

„Pomimo zobowiązań potwierdzonych w Mińsku Ukraina udaremniła dziś wznowienie wycofania sił i sprzętu w miejscu Zołotoje.

My, zgodnie z ustaleniami na spotkaniu grupy kontaktowej w dniu 1 października, przekazaliśmy wstępne informacje dotyczące wycofania do Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE, uzgodniliśmy gotowość do kontynuowania wycofania na 24 godziny przed jej rozpoczęciem i zgodnie z ustalonym harmonogramem, dziś o 12 godzin wystrzeliliśmy białą flarę- znak gotowości do rozpoczęcia wycofania. Niestety po stronie ukraińskiej nie było żadnej opowiadającej na to rakiety.

Na kilka dni przed datą wycofania przedstawiciele strony ukraińskiej zaczęli pośrednio uzasadniać swoją niezdolność do wypełniania własnych zobowiązań, w tym wymyślanie fikcyjnych ostrzałów i domaganie się 7 dni ciszy, których nie przewidziano w tym przypadku.
I pomimo pomyślnego zakończenia wycofania w Stanicy Ługańskiej, której realizacja z przyczyn Kijowa została opóźniona o trzy lata, teraz zespół Zełenskiego kontynuuje stosowanie tej samej okrutnej taktyki destrukcyjnej w Zołotoje. Blokuje rozdział sił i środków, choć rozumie, że prędzej czy później będą musiały spełnić wymagania dokumentów podpisanych w Mińsku i wypełniać bezpośrednie instrukcje formatu normańskiego i grupy kontaktowej.
Niestety obecnie Kijów sabotował realizację tych uzgodnień, uniemożliwiając w ten sposób między innymi możliwości spotkania na szczycie według formatu normańskiego.”

Oświadczenie podpisał Minister Spraw Zagranicznych ŁRL, upoważniony przedstawiciel ŁRL podczas rozmów w Mińsku, Władysław Dejne.

Nie dość tego, że ukraińskie formacje zbrojne zignorowały uzgodniony wcześniej proces wycofania się, to dodatkowo rozmieściły pojazdy opancerzone i wzmacniają swoje pozycje w pobliżu miejsca podziału sił i sprzętu w Zołotoje.

Fakt ten zgłosił oficer służby prasowej Milicji Prasowej ŁRL, Iwan Filiponenko:

„Cztery jednostki sprzętu pancernego są rozmieszczone w kontrolowanej przez Kijów części obwodu ługańskiego na pozycjach 72 brygady w Zołotoje-4: bojowy wóz piechoty BMP-2, bojowy pojazd rozpoznawczy BRM-1K, pojazd stawiacz min MRAP i transporter opancerzony BTR”– powiedział rzecznik prasowy ML ŁRL.

Według niego, obserwatorzy Misji OBWE odnotowali także fakt naruszania zawieszenia broni przez ukraińskich żołnierzy w miejscu planowanego wycofania wojsk i sprzętu. Podkreślił, że z naruszeniem porozumień mińskich ukraińskie siły zbrojne umacniają swoje pozycje w strefie planowanego wycofania sił i sprzętu w rejonie wsi Zołotoje.

„Tak więc, zgodnie z naszym wywiadem, podwładni (dowódca 72. brygady pułkownik Artem) Bogomołow aktywnie prowadzą wykopy przy użyciu pięciu koparek i pojazdów inżynieryjnych, w tym jednego pojazdu inżynieryjnego BAT-2. Naruszenie to znajduje również odzwierciedlenie w raporcie OBWE”– oświadczył rzecznik prasowy Filiponenko dodając, że obserwatorzy OBWE odnotowali fakt pozostawienia 15 min przeciwczołgowych zainstalowanych na polu w pobliżu miejsca wycofania w okolicy wsi Zołotoje.

http://voicesevas.ru/news/47654-ukrainskie-nacisty-podnyali-bunt-protiv-zelenskogo-chtoby-sorvat-mir-v-donbasse.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 07:30 a 21:35, przy użyciu: czołgu (5 wystrzałów), moździerzy kaliber 120 (38 min) i 82 mm (14 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (11 granatów) i RPG-7 (14 granatów), a także broni maszynowej- w tym ręcznej i broni snajperskiej, 21 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały ze strony ukraińskich wojsk prowadzone były w następujących punktach frontu: rejonie Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (teren serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Wasilewka, Minerlanoje, Jasinowata, Krutaja Bałka i Staromichajłowka), a także południowy odcinek frontu (Pietrowskoje, Komiternowo, Leninskoje i Sachanka).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 117 pocisków (wobec 38 w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego około godziny 11:00 ostrzelana została przy użyciu broni maszynowej i snajperskiej grupa obserwatorów Specjalnej Misji Monitorującej OBWE i przedstawicielstwo misji WCKiKZB DRL.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 10 жовтня 2019 року.

9 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 24 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Крім того, порушуючи Мінські угоди противник навмисне обстріляв ділянку розведення сил і засобів в районі населеного пункту Золоте з міномета калібру 82 мм.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 12 обстрілів:
двічі поблизу Красногорівки – з міномета калібру 120 мм, а також з ручних протитанкових гранатометів;
неподалік Пісків – з міномета калібру 82 мм, а також зі стрілецької зброї;
двічі поблизу Лебединського – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
двічі поблизу Водяного – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Пищевика, Новотроїцького – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік Миколаївки, Павлополя, Новогнатівки – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 12 обстрілів:
поблизу Новолуганського – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм;
п’ять разів в районі Золотого – обстріляв ділянку розведення сил і засобів з міномета калібру 82 мм, а також застосував ручні протитанкові гранатомети та стрілецьку зброю;
поблизу Гладосового – з міномета калібру 82 мм, а також автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Майорська – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
двічі неподалік Кримського – зі станкового протитанкового гранатомета;
поблизу Авдіївки – з автоматичного гранатомета і стрілецької зброї;
неподалік Новозванівки – з ручного протитанкового гранатомета.

За минулу добу один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення.

Впродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 3 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріли:
двічі неподалік Новотроїцького – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Пищевика – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї.

Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

22 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.10.2019r.- 1585 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem ‚Pinokio” Zelenskij robi konferencję prasową w jednym z…kijowskich marketów…
  https://pbs.twimg.com/media/EGgHgDhXkAAs9Xm?format=jpg&name=small
  Ukromedia poinformowały że market ów należy do biznesmena byłego doradcy szefa Administracji Prezydenta Ukrainy za rządów Poroszenki, który podejrzany jest o kradzież 20 mln hrywien ze środków państwowych (działał ze wspólnikiem na szkode ukraińskich kolei);
  https://inforesist.org/zelenskij-provodit-press-marafon-v-fudmarkete-kotorym-vladeet-podozrevaemyj-v-hishhenii-20-mln-grn/

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W trakcie „konferencji” Zelenskij m.in oskarżył Poroszenkę o to ze organizuje przeciwko niemu (kolejny) „majdan”, ale zadeklarował jednocześnie ze on „sie tego nie boi” i ze jest to „bład Poroszenki”, dał także do zrozumienia że jeżeli przestanie „podobać się ludziom” to ustąpi bez walki;
  https://strana.ua/news/226916-zelenskij-nazval-hlavnuju-oshibku-poroshenko-.html
  A przed wejsciem do marketu zebrali się „ukropatrioci” z banderowskiej ‚Swobody” którym nie podoba się „kapitulancka” polityka Zelenskiego oraz „szeptanie mu do ucha” przez szefa jego Biura Andrija Bohdana („sługusa” Kołomojskiego);
  https://strana.ua/news/226918-pod-zdaniem-fud-marketa-hde-provodit-press-konferentsiju-zelenskij-sobralis-mitinhujushchie.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT światowe, czyli US Donald w swoim „stajlu” podczas konferencji prasowej odpowiada na pytanie dotyczace wycofania się USA ze wspierania syryjskich Kurdów, stwierdził ze ci „nie pomogli USA w czasie IIWŚ i w czasie ladowania w Normandii’…
  >https://twitter.com/YahooNews/status/1182043375815417856
  Jednocześnie kolejny już raz zaczął wygrażać Turcji „poważnymi konsekwencjami” czyli ‚zniszczeniem tureckiej gospodarki” jeżeli ta ‚wyniszczy Kurdów w Syrii”;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6981702
  A Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo zaczął robić teraz „dobrą minę do złej gry” i bajdurzyć w mediach o tym że Waszyngton nie dawał żadnego „zielonego światła” na rozpoczęcie operacji wojskowej przeciwko syryjskiej Rożawie;
  https://www.pbs.org/newshour/world/turkey-had-legitimate-security-concern-in-attacking-syrian-kurds-pompeo-says

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę, gdzie pojawiły się informacje z kim miał się spotkać ‚Pinokio” Zelenskij podczas swojej wizyty w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Ukromedia poinformowały że spotkał się on tam m.in z ‚amerykańskim biznesmenem” Samem Kislinem który oskarżany jest o to że brał udział w „praniu” pieniedzy wyprowadzanych z Ukrainy przez „tyrana” Janukowycza, a który pozostaje w „dobrych stosunkach” z prawnikiem Trumpa Rudy’m Giulianim;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/10/8/7228488/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Rosyjskie media poinformowały o zatrzymaniu na Krymie „rosjanina” członka ukraińskiej banderowskiej partii ‚Swoboda” który miał przygotowywać zamach terrorystyczny za pomoca „domowej roboty” ładunku wybuchowego. W lutym w jego domu miano znaleźć dowody świadczące o jego „partyjnej przynależność”, czyli flagi banderowskie oraz portret Bandery za co sąd skazał go w czerwcu na 2 lata więzienia (w zawieszeniu);
  https://www.kommersant.ru/doc/4119811
  Ps. Pozazdrościł międzynarodowej sławy Sencowowi…
  https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/ukrainski-rezyser-oleh-sencow-bedzie-gosciem-17-mff-tofifest-w-toruniu/rgeld5e

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Odnośnie „wstępniaka” i „hecy” jaką zakonczyło się wczoraj „wycofywanie sił” zerwane przez strone ukraińską. Podczas spotkania Rady Ministrów Spraw Zagranicznych państw członkowskich WNP w Aszchabadzie (Turkmenistan) szef rosyjskiej dyplomacji minister Ławrow stwierdził ze poprzez swoje działania władze Ukrainy chcą, podczas mającego sie odbyć spotkania w tzw. formacie normandzkim, doprowadzic do „rewizji” (na swoja korzyść) ustaleń zawartych w poprzednich spotkaniach
  https://strana.ua/news/226948-kiev-trebuet-provedenija-normandskoho-sammita-chtoby-peresmotret-dohovorennosti-v-etom-formate-lavrov.html
  Dodał także że to co sie tam stało, czyli „problemy z rozdzieleniem sił konfliktu” komplikują mozliwośc przeprowadzenia kolejnego szczytu w tzw. formacie normandzkim;
  https://interfax.com.ua/news/political/618118.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Haniebne działania PISu szkodzące Polsce, czyli zezwolenie na masowe osiedlanie się Ukraińców w naszym nieszczęsnym kraju, przynosi „gorzkie owoce” w stosunkach z…USA. Amerykańskie (czyli umiłowane ponad wszystko przez „DOBRĄ ZMIANĘ”) „POLITICO” oskarżyło bowiem PIS, nazywając ich „partia prawych konserwatystów” (?!) o prowadzenie „polityki dyskryminującej” wobec „ukrogastarbeiterów”;
  https://www.politico.eu/article/ukrainian-migrants-in-poland-xenophobia-fear-abuse-harassment/

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Nowa „odsłona” śledztwa w sprawie klęski ukraińskiej armii w tzw. kotle iłowajskim. Ukromedia poinformowały o tym że ukrainska Naczelna Prokuratura Wojskowa otrzymała dostęp do dokumentów dotyczących tzw. kotła iłowajskiego a znajdujacych się w Biurze Prezydenta Ukrainy. Może więc to oznaczać że w śledztwie pojawi się „watek Poroszenki”, czyli podejmowanych wówczas przez niego (i jego administrację) decyzji;
  https://tsn.ua/ru/ukrayina/voennaya-prokuratura-izymet-iz-ofisa-prezidenta-dokumenty-kotorye-kasayutsya-ilovayskogo-kotla-1424922.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Co sie dzieje na „froncie” na Donbasie po odwołaniu „rozdzielenia sił”? Tzw. sztab OZS (dawniej ATO) poinformował ze w wyniku „ostrzału separatystów zginał ukraiński wojskowy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4148495-na-donbasse-pohyb-ukraynskyi-voennyi
  Co ciekawe przed pojawieniem się tej informacji przedstawiciel sił zbrojnych DRL informował o strzelaninie do jakiej doszło wśród ukraińskich wojskowych z 35 Brygady Piechoty Morskiej. Podobno był to skutek „draki” jaka wybuchła pomiedzy żołnierzami o nastawieniu „ukropatriotycznym” którzy nie chcieli „wycofywać sie z pozycji bojowych”, a ich „kolegami” którzy chcieli to zrobić;
  https://ria.ru/20191010/1559620286.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Skandal w Dnieprze gdzie rządzi „szczyry ukropatriota” (niegdyś „prawa reka” Kołomojskiego) Boris Fiłatow który niegdyś obiecywał ze „będzie separów na ulicach wieszał”. SBU „zajęła się” jednym z jego zastępców który podejrzany jest o to ze „rozkręcił biznes” z przedsiębiorcą z…Republiki Donieckiej, a swój udział w „biznesie” opłacił 17 mln hrywien „pożyczonymi” z budżetu miejskiego;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4148467-zammera-dnepra-perechyslyl-17-mln-kommersantu-yz-donetska-sbu

  Polubione przez 5 ludzi

 11. OT zza Oceanu, czyli kolejna odsłona afery „UKRAINAGATE”. Pojawiła się informacja o aresztowaniu dwóch „ukraińskich biznesmenów” Lwa Parnasa i Igora Furmana, którzy byli „wysłannikami” prawnika Trumpa Rudy Giulianiego i w jego imieniu zajmowali się na Ukrainie „śledztwem” (tzn. zbieraniem „haków”) przeciwko Bidenom. Podejrzani są „naruszenie zasad finansowania kampanii” w ich wypadku chodzi o kampanię Donalda Trumpa;;
  https://strana.ua/news/227029-informatorov-dzhuliani-rodom-iz-ukrainy-arestovali-v-ssha.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.