Wojna domowa na Ukrainie 11.10.2019r.- 1586 dzień od nowego rozejmu.


Czwartek był kolejnym dniem ignorowania przez stronę ukraińską nakazu wycofania swych wojsk z rejonu Zołotoje (ŁRL) i Pietrowskoje (DRL).

Zołotoje 10.10.2019r.

Przedstawiciele Ludowej Milicji ŁRL, którzy przybyli ponownie wczoraj w rejon wsi Zołotoje, aby podjąć drugą próbę rozpoczęcia odnowienia wycofania sił i środków przewidzianych w porozumieniach mińskich. Wypuszczając białą racę sygnalizacyjną, potwierdzili w ten sposób ich gotowość do rozpoczęcia wycofywania jednostek zbrojnych ŁRL.

„Dokładnie o godzinie 12.00 wystrzelono po naszej stronie białą rakietę, potwierdzając gotowość do hodowli. Oczekujemy odpowiedzi ze strony ukraińskiej ”– powiedział pułkownik Michaił Filiponenko, szef przedstawicielstwa LPR we Wspólnym Centrum Monitorowania i Koordynacji Warunków Zawieszenia Broni (WCKiKWZB).

„Strona ukraińska nawet nie próbuje wycofać sił i środków w Zołotoje nr 2. Niestety, musimy przyznać, że ta nasza dobra wola, która została dziś wyrażona przez wystrzelenie rakiety, po raz drugi z nadzieją, że strona ukraińska zachowa się rozsądnie i zacznie wdrażać porozumienia z Mińska, niestety ponownie nie doczekała się odpowiedniej odpowiedzi”– oświadczył Filiponenko.

Pierwsza próba oddzielenia sił i środków w rejonie wsi Zołotoje została zignorowana przez stronę ukraińską w czwartek 9 października. LPR zadeklarowało gotowość 10 października do wznowienia wycofania swoich sił i środków, przewidzianego w porozumieniach mińskich, na odcinku linii kontaktowej w rejonie Zołotoje, o czym władze ŁRL powiadomiły Specjalną Misję Monitorującą OBWE (SMM OBWE).

Pietrowskoje 10.10.2019r.

O godz. 12:10 żołnierze Milicji Ludowej z DRL wystrzelili białą flarę w pobliżu w wis Pietrowskoje jako znak gotowości do wznowienia procesu wycofywania sił.

Ukraińscy żołnierze nie zareagowali na ten umówiony wcześniej sygnał do gotowości przeprowadzenia operacji wycofania wojsk i sprzętu.

Zgodnie z planem, przed wyeliminowaniem naruszeń w miejscu wycofania oddziałów Pietrowskoje-Bogdanowka, strony muszą potwierdzić swoją gotowość, wystrzeliwując białe flary sygnałowe. Działania te muszą być wykonywane synchronicznie. Jeśli zostanie to potwierdzone, strony muszą następnie wystrzelić zielone flary, co będzie oznaczało początek procesu.

W dniu wczorajszym było to druga próba. Pierwsza została zignorowana dzień wcześniej przez stronę ukraińską. Po kilku godzinach oczekiwania na sygnał potwierdzający o gotowości ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy nie było żadnej odpowiedzi.

Po tej pierwszej próbie, o godzinie 14:10 ze strony DRL ponownie wystrzelono białą flarę jako znak gotowości do kontynuacji wycofania w miejscu w pobliżu wsi Pietrowskoje.
Nadal jednak strona ukraińska nie udzielała na te sygnały swojej odpowiedzi.

Następnie o godzinie 15:55 personel wojskowy DRL wystrzelił tego dnia trzecią białą flarę sygnalizacyjną

Wcześniej informowano, że Donieck dał Kijowowi czas do 16:00, aby potwierdzić gotowość do wycofania.

Wojska ukraińskie nie odpowiedziały na sygnał ze strony personelu wojskowego DRL o ich gotowości do wycofania sił i środków na terenie osady Pietrowskoje. Wzt godzinie 16:10 przedstawiciele WCKiKWZB wraz z obserwatorami Specjalnej Misji Monitorującej OBWE opuścili miejsce planowanego wycofania wojska.

W odpowiedzi na tą bulwersującą sytuację zabrał głos szef DRL, Denis Puszilin, który opublikował swoje oświadczenie w tej sprawie:

„Ostatnie wypowiedzi prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zdradzają jego zagubienie i brak zrozumienia, wobec tego co należy zrobić.

Tak zwany plan ‚A’ i ‚B’ przedstawiony przez Zełenskiego to są marzenia, które nie mają nic wspólnego z porozumieniami z Mińska. Wspomina on tu o kompleksie działań wprowadzanych pod warunkiem, że Ukrainę muszą zadowolić procedury ich wdrożenia.

Słyszymy od Zełenskiego, podobnie jak wcześniej od Poroszenki, że jest on przede wszystkim zainteresowany dostępem do granicy z Federacją Rosyjską, chociaż jest to dalekie od pierwszych punktów umowy. W wypowiedziach Zełenskiego widzimy naiwne rozumowanie nie polityka, który tak naprawdę dąży do pokoju, ale osoby, której nie wyjaśniono istoty porozumień mińskich. Tak jak nie przekazali faktu, że aby rozpocząć proces eliminacji naruszeń we wcześniej uzgodnionych do demilitaryzacji rejonach, siedem dni ciszy nie jest potrzebne. W rezultacie dziś strona ukraińska ponownie zignorowała swoje zobowiązania dotyczące procesu wznowienia wycofania na terenie Petrowskoje-Bogdanowka.

Biorąc pod uwagę fakt, że Zełenski bezpośrednio mówi, że nie jest zadowolony z dokumentu podpisanego w Mińsku, oczywisty wniosek nasuwa się sam: Ukraina nie wywiąże się ze swoich zobowiązań.

Szef DRL Denis Puszilin”

Ponadto, jak donosi dowództwo Milicji Ludowej DRL, żołnierze ukraińskiej 35 brygady morskiej i 3 pułku specjalnego wczoraj rano rozpoczęli strzelaninę w pobliżu rejonu wycofania wojsk w okolicy wsi Pietrowskoje 30 km na południe od Doniecka. Jak zwrócono uwagę, konflikt miał miejsce po tym, jak marines odmówili opuszczenia swoich pozycji w rejonie Pietrowskoje.

„O godz. 9:50 w pobliżu wyznaczonego rejonu wycofania wojska doszło do starcia ukraińskich sił specjalnych z nacjonalistami z 35 brygady morskiej”– poinformował przedstawiciel resortu Milicji DRL.

Dodał on, że przyczyną incydentu była odmowa ukraińskich radykalnych żołnierzy z piechoty morskiej podporządkowania się rozkazowi wycofania się z ich pozycji bojowych. Podkreślono, że podczas bitwy odnotowano wystrzelenie przeciwczołgowego pocisku kierowanego. Nie zgłoszono ofiar.

„Fakty te są niepodważalnym dowodem sabotażu procesu wycofania sił i środków przez nacjonalistów ukraińskich i ich prób zmuszenia przywódców kraju do porzucenia kursu pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie”– oświadczył przedstawiciel resortu Milicji Ludowej DRL.

Jak widać z tego, Zełenski robi co innego niż deklaruje.

A może chce on wprowadzić pokój na drodze wojennej?

Mimo wszystko, ze strony republik donbaskich, w dniu dzisiejszym zostanie podjęta trzecia i zarazem ostatnia próba przeprowadzenia wycofania wojska i sprzętu z rejonów wsi Zołotoje na ługańskim odcinku frontu oraz wsi Piotrowskoje- na donieckim odcinku frontu.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na froncie w Donbasie, zamiast pokoju deklarowanego przez prezydenta Zełenskiego, nadal trwa tam zacięta wojna.

I tak, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przeprowadzili z przerwami ostrzał, w godzinach pomiędzy 06:30 a 22:30, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 mm (12 pocisków), moździerzy kaliber 120 (59 min) i 82 mm (55 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (11 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (102 granaty), SPG-9 (27 granatów) i RPG-7 (37 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 29 razy naruszyli warunki rozejmu.

W ciągu tego okresu ma terytorium DRL spadło 391 pocisków wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy (wobec 117 w odniesieniu do dnia poprzedniego), w wyniku czego został ranny w swoim domu przy ulicy Czerwonych Partyzantów nr. 8, 64-letni mężczyzna oraz uszkodzono mieszkanie w bloku wielorodzinnym w Dokuczajewsku pod adresem ul. Lenina nr. 82 m. 53. Ofiara przebywa obecnie na leczeniu w szpitalu miejskim nr. 2 w Gorłówce.

Poza tym minionej doby na ługańskim odcinku frontu, o godzinie 18:10, ukraińscy żołnierze z 59 specjalnej brygady przy użyciu granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty) ostrzelali okolice wsi Łogwinowo, w ten sposób jeden raz naruszając warunki zawieszenia broni.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 11 жовтня 2019 року.

10 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 25 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм та 82 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем, снайперської та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 20 обстрілів:
дев’ять разів неподалік Водяного – з міномета калібру 120 мм, а також з озброєння БМП, гранатометів різних систем, снайперської та стрілецької зброї;
поблизу Авдіївки – з міномета калібру 120 мм;
чотири рази поблизу Пищевика – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі неподалік Новотроїцького – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Павлополя та неподалік Мар’їнки – зі стрілецької зброї;
поблизу Новоселівки Другої – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 5 обстрілів:
неподалік Кримського – з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Хутора Вільного – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
неподалік Луганського – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Шумів – з міномета калібру 82 мм, а також зі стрілецької зброї;
неподалік Катеринівки – зі стрілецької зброї.

За минулу добу під час ворожого обстрілу загинув військовослужбовець Об’єднаних сил.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріли:
неподалік Талаківки – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
поблизу Новотроїцького – зі стрілецької зброї.

Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.10.2019r.- 1586 dzień od nowego rozejmu.

 1. Sedno sprawy idealnie ujął lider DRL:
  „W wypowiedziach Zełenskiego widzimy naiwne rozumowanie nie polityka, który tak naprawdę dąży do pokoju, ale osoby, której nie wyjaśniono istoty porozumień mińskich.”

  Zeleński nie ma kontroli nad neonazistami na linii kontaktowej, o autonomii Donbasu nie chce słyszeć, ani o amnestii dla zbuntowanych republik i jeszcze bredzi o odzyskaniu kontroli nad rosyjską granicą. Zeleński tak dąży „do pokoju”, że aż się krew leje.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli praktyki cenzorskie jak za „najlepszego” PRL w „centralnym organie prasowym KC PiS’ (tzw. Gazeta Polska);
  >https://twitter.com/krzysztofbosak/status/1182392304268709896
  Plus apel „redachtóra” Sakiewicza…
  https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wybory-do-sejmu-i-senatu-tomasz-sakiewicz-w-gpc-apeluje-do-konfederacji-i-kukiza-o-wycofanie-sie
  …następnie wezwie pewno by wszyscy zapisali się do PiS bo jak nie to…
  Ps. Trzeba iśc na wybory i pokazać zdecydowane NIE całemu POPiSowi!

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu. W Sewierodoniecku, który pełni funkcję „stolicy” terytorium obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa, pod siedzibą państwowej administracji pojawili sie protestujacy górnicy którzy domagają sie wypłacenia pensji. Po spotkaniu z gubernatorem obwodu ługańskiego, który obiecał pilnie skontaktować się z premierem Ukrainy by ten wydzieli pieniądze na górnicy wypłaty z budzetu centralnego, przedstawiciele protestujących poinformowali że dalsza akcja protestacyjna będzie zależała od tego co zrobią władze w Kijowie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4148742-v-severodonetske-shakhtery-pyketyruuit-oblastnuui-admynystratsyui

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. Skandal na podkijowskim lotnisku w Boryspolu gdzie kanadyjski biznesmen oskarżył ukraińskich celników o to ze okradli go z 8 tys. dolarów, podmieniają prawdziwe banknoty na fałszywe. Poszkodowany złozył doniesienie na ukraińskiej policji a nawet napisał list do Prezydenta Ukrainy, ale jak stwierdził „nie ma nadziei na odzyskanie swoich pieniędzy”…
  https://strana.ua/news/227149-v-aeroportu-borispol-tamozhenniki-podmenili-denhi-kanadskoho-biznesmena-na-falshivye.html
  W obwodzie kijowskim policyjny „specnaz” (KORD) zatrzymał członków bandy „specjalizującej sie” w napadach rozbójniczych z użyciem broni palnej na mieszkania i domy złozonej z sześciu obywateli Azerbejdżanu („Legion Azerbejdżański”);
  https://korrespondent.net/ukraine/4148701-na-kyevschyne-banda-azerbaidzhantsev-ohrabyla-dom
  Kolejny „nurek – przemytnik” zatrzymany przez ukraińskich pograniczników po strzelaninie, tym razem na Zakarpaciu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4148640-na-zakarpate-pohranychnyky-so-strelboi-zaderzhaly-vodolaza-kontrabandysta

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie nowego „aliansu oligarchicznego” na Ukrainie. W ukromediach pojawiły się informacje o „tajnym spotkaniu” Zelenskiego, który jest „awatarem” oligarchy Kołomojskiego, z oligarcha Chooroszkowskim które odbyło się w Biurze Prezydenta Ukrainy. Na razie nie poinformowano o czym rozmawiano podczas „schadzki”;
  https://www.radiosvoboda.org/a/schemes/30210228.html
  Choroszkowskij „specjalizuje się” w bankowosci oraz mediach, jest powiązany z były prezydentem Ukrainy Janukowyczem, był wielokrotnie ministrem oraz wicepremierem za jego „tyranii”, a nawet szefem SBU;
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9,_%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B9_%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT zza Oceanu, czyli ciąg dalszy afery „Ukrainagate”. Prawnik Donalda Trumpa Rudy Giuliani opublikował materiały mające świadczyć o „zmowie” pomiedzy sztabem wyborczym kandydatki Demokratów Hillary Clinton, a władzami Ukrainy podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4148655-u-trampa-zaiavyly-o-vmeshatelstve-kyeva-v-vybory
  Pojawiły się także informacje o tym że była ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch została odwołana ze stanowiska, za to ze nie chciała wspomóc Rudy Giulianiego w jego „misji” na Ukrainie polegajacej na zbieraniu „haków” na Bidenów;
  https://strana.ua/news/227112-mari-jovanovich-uvolili-za-nezhelanie-prosit-ofitsialnyj-kiev-kopat-pod-bajdena-smi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Centrum Razumkowa sprawdziło, co mieszkańcy Ukrainy sądzą o konflikcie w Donbasie.

  Najwięcej, bo 40 proc. ankietowanych uznało, że w Donbasie wojnę toczą Ukraina i Rosja. Niemal 20 proc. określiło wojnę na wschodzie Ukrainy mianem buntu separatystów wspieranego przez Rosję. 15 proc. jest zdania, że w Donbasie odbywa się wojna domowa pomiędzy obywatelami Ukrainy nastawionymi prorosyjsko i proukraińsko. 7 proc. uczestników sondażu wybrało odpowiedź, że „na wschodzie Ukrainy odbywa się wojna między Rosją a USA”. Niespełna 7 proc. uważa, że jest to wojna o niepodległość Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Nie miało zdania w tej kwestii 11 proc. ankietowanych. Uczestnicy sondażu mogli wybrać jedną z sześciu gotowych odpowiedzi.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/7-ukraincow-uwaza-ze-w-donbasie-odbywa-sie-wojna-miedzy-usa-a-rosja-sondaz/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Pytania/odpowiedzi w sondażu są lekko zmanipulowane. To tak jakby ktoś zadał pytanie jaki jest twój sąsiad a 40% podał, że jest ok 15 że to złodziej 12% wybrało odpowiedź cham i prostak 10% że świnia etc….
   Z takiego sondażu jasno wynikałoby, ze większość osób nie darzy sąsiadów szacunkiem 🙂

   Według sondażu Centrum Razumkowa rzeczywisty wynik jest prawie zdradą . Tylko 40% obywateli uważa że w Donbasie trwa wojna z FR. Reszta albo nie ma zdania albo twierdzi, ze to wojna domowa ( w tej lub innej formie).

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.