Wojna domowa na Ukrainie 13.10.2019r.- 1588 dzień od nowego rozejmu.


Ujawnił się kolejny agent Putina ulokowany na najwyższych szczeblach władzy wiodącego kraju NATO. Okazało się, że jest to tym razem niemiecka minister obrony, Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK).

Poglądy AKK w temacie budowy „Nord Stream 2” są znane nie od dziś, bo zawsze stawała ona w obronie tej inwestycji.

„Czy ten projekt jest bliski naszemu sercu czy nie, będziemy się go trzymać”– stwierdziła AKK jeszcze w maju br. udzielając wywiadu Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA) dodając, że z niemieckiego punktu widzenia w obliczu odejścia od energetyki jądrowej i węglowej, gaz będzie coraz ważniejszy jako alternatywne źródło energii. „Jasne jest też to, że ten gazociąg wywołuje sprzeciw szczególnie na Ukrainie, ale także w Polsce”– wyjaśniła AKK.

Swoją opinię potwierdziła AKK również w trakcie swojej oficjalnej wizyty w Rydze, która miała miejsce w piątek- 11 października.

„Nord Stream 2 jest trudnym projektem. Jestem tego nader świadoma”– powiedziała niemiecka minister obrony, Annegret Kramp-Karrenbauer, podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty jako szefowa MON w krajach bałtyckich, w tym na Łotwie.

Zaznaczyła jednocześnie, że rząd Niemiec robi wszystko, by w rozmowach z Rosją uwzględnić kwestie bezpieczeństwa państw Europy Wschodniej, dodając, że „Rosja okazała się tu wiarygodnym partnerem”.

AKK zaznaczyła, że w polityce energetycznej Niemiec „Nord Stream 2” odgrywa ważną rolę dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i dywersyfikacji dostaw gazu. „Byłoby nieuczciwe sprawianie wrażenia, że przy obecnym stanie prac i w obliczu zawartych umów budowa ‚Nord Stream 2’ mogłaby zostać jeszcze zatrzymana”– wyjaśniła szefowa niemieckiego MO.

Ze swej strony gospodarz spotkania, łotewski minister obrony Artis Pabriks, zastrzegł, że łotewski rząd odrzuca projekt gazociągu między Rosją a Niemcami i domaga się od Unii Europejskiej jednomyślności. Mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym stwierdził, że można „zbudować pięć gazociągów, ale kiedy dostawca pozostaje ten sam, nie stanowi to żadnego dodatkowego bezpieczeństwa”.

Annegret Kramp Karrenbauer jest ósmą przewodniczącą CDU, która typowana jest na następcę Angeli Merkel w roli kanclerz Niemiec. Więc jej danie nie jest opinią jakiegoś drugorzędnego polityka, tylko prominentnego polityka niemieckiej sceny politycznej.

Tak więc z tego punktu widzenia można już dziś wysnuć oczywisty wniosek, że pomimo swych deklaracji, niemieckie władze nie tylko nic nie zrobią w celu powstrzymania budowy „Nord Stream 2”, ale po cichu będą ten projekt biznesowy wspierać. Tu po prostu chodzi o bardzo duże pieniądze, z których Niemcy nie zrezygnują. Przeciwnie Polska, która pali się do odgrywania roli osła trojańskiego w europejskiej polityce Stanów Zjednoczonych.

Widocznie osły czują się najlepiej w takiej naturalnej dla siebie roli?

Jak widać, zawsze lubimy stać po przegranej stronie, bo jak stwierdził na początku października Wiktor Zubkow, szef rady dyrektorów „Gazpromu”.

„Potrzebujemy czterech, pięciu tygodni na zakończenie wszystkiego, tak więc mamy jeszcze listopad i grudzień. To są dwa miesiące, osiem tygodni. Jeszcze się mieścimy (w terminie- dopisek mój)”– powiedział Zubkow podczas Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego w Moskwie. Zapewnił, że „gazociąg będzie dobudowany w każdym wypadku”.

Zubkow przyznał, że byłoby wskazane, by trasa magistrali przebiegała w pobliżu Danii, ale jak następnie dodał:

„Jeśli nie otrzymamy od Danii zezwolenia, ominiemy ją poprzez wody międzynarodowe”.

I to tyle na temat PiS-owskiej walki z wiatrakami, która oczywiście źle służy naszej Ojczyźnie dodatkowo ośmieszając ją na arenie międzynarodowej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Annegret_Kramp-Karrenbauer,

https://www.facebook.com/Annegret.KrampKarrenbauer/,

https://biznesalert.pl/kramp-karrenbauer-cdu-nord-stream-2/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, po chwilowym względnym uspokojeniu, ze strony sił ukraińskich nastąpiło kolejne zaostrzenie sytuacji. Koncepcja pokoju w Donbasie, zadeklarowana przez ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego, sypie się w oczach.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 09:30 a 22:45, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (38 min) i 82 mm (34 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i MBP-2 (łącznie 170 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (87 granatów), SPG-9 (16 granatów) i RPG-7 (16 granatów), a także broni maszynowej (15 razy) oraz ciężkich karabinów maszynowych (15 razy), 28 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: obrzeża Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Staromichajłowka, Aleksandrowka oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka), a także południowy odcinek frontu: Jelenowka, ługańskoje, Pietrowskoje, Nowołaspa, Komiternowo, Leninskoje i Sachanka.

Łącznie w ciągu minionej doby spadło 367 pocisków (wobec 35 w porównaniu do dnia poprzedniego) wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy, w wyniku czego o godzinie 11:25 po ostrzelaniu z kierunku Talakowki okolic Komiternowa, została tam uszkodzona linia energetyczna wysokiego napięcia.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 13 жовтня 2019 року.

12 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 23 рази порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм, а також з ПТРК, озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Крім того, порушуючи Мінські угоди, противник навмисне обстріляв населений пункт Водяне з міномета калібру 120 мм.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 17 обстрілів:
шість разів поблизу Водяного – з міномета калібру 120 мм, озброєння БМП-1, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу Новогнатівки – зі станкових протитанкових гранатометів та протитанкового ракетного комплексу;
двічі неподалік Тарамчука – зі станкових автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу Пищевика і Широкиного – зі станкових автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Верхньоторецького – з гранатометів різних систем і стрілецької зброї;
неподалік Мар’їнки, Богданівки і Славного – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 6 обстрілів:
двічі поблизу Новолуганського – з міномета калібру 82 мм, станкових автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
два рази в районі Золотого – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поблизу Майорська та Луганського – з ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

За минулу добу один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав легке поранення, а один – бойову травму.

Поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив обстріли:
неподалік Новолуганського – з міномета калібру 82 мм та автоматичних гранатометів;
поблизу Південного – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

Впродовж цієї доби внаслідок ворожих обстрілів втрат з нашого боку не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.10.2019r.- 1588 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem właściciel „hotelu” w Odessie ‚Tokio Star” Wadim Czernyj, w którym w wyniku pożaru spłonęli żywcem goście, a który sądzony jest w Kijowie za zaniedbania które miały doprowadzić do tragedii, zagroził sądowi w Kijowie „międzynarodowym skandalem”. Powodem ‚skandalu” ma być naruszenie przez sąd ‚religijnych przekonań” Czernyja, czyli rozpoczęcie jego procesu w piatek (11 października) w który jak wiadomo u Zydów jest „dniem świętym” (Szabat);
  http://timer-odessa.net/news/kievskiy_sud_odessi_ne_smog_prodlit_meru_presecheniya_dlya_vladeltsa_tokio_star_523.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Szef frakcji parlamentarnej proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” Dawid Arachamija jak kolejny, po szefie Biura Prezydenta Ukrainy, potwierdził że uczestnikom demonstracji na Ukrainie przeciwko „kapitulacji (tzn. formule Steinmeiera) wypłacane sa pieniądze ‚za uczestnictwo”;
  https://strana.ua/news/227414-arakhamija-rasskazal-o-proplachennykh-uchastnikakh-mitinha-protiv-formuly-shtajnmajera.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Szef MSZ Ukrainy Pristajko w wywiadzie dla ‚Radia Swoboda” nieoczekiwanie ogłosił by Ukraińcy byli przygotowani, w wypadku zerwania rokowań z Rosją, do „scenariusza cypryjskiego” na Donbasie, czyli faktycznego „zamrożenia” obecnego ‚status quo”. Dla przypomnienia, od 1974 roku na Cyprze istnieje „separatystyczna” (wspierana przez Turcję) Republika Cypru Północnego;
  https://strana.ua/news/227420-hlava-mid-vadim-pristajko-zajavil-o-kiprskom-stsenarii-dlja-donbassa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, czyli w Kijowie „masowa draka” na jednej z ulic zakończona śmiercią jednego z jej uczestników;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4149242-v-kyeve-vo-vremia-draky-na-ulytse-ubyly-parnia
  Próbując wyłapać uczestników „draki” policjanci zatrzymali do kontroli Forda Focusa w którym znaleźli broń oraz materiały wybuchowe;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4149212-v-kyeve-zaderzhaly-avto-s-oruzhyem-y-hranatamy
  Plus ukraińscy internauci komentują kolejną „samowole budowlaną” tyn razem na jednym z budynków znajdujacych się na Majdanie Niezależności w Kijowie;
  https://strana.ua/news/227411-nastolko-dikij-tresh-chto-slozhno-predstavit-seti-raskritikovali-nadstrojku-na-kryshe-doma-na-majdane-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem „znany i (nie)lubiany” były już ukraiński parlamentarzysta ‚weteran ATO” („przy.upas” Jarosza gdy ten był „hersztem” banderowskiego „Prawego Sektora”) Borisław Blacher (właściwie obywatel Izraela aferzysta Baruch Blacher) z „paniką w oczach i ruską lufą wiadomo gdzie” o tym ze Zachód „porzuci” Ukraine „na pastwę Rosji” podobnie jak USA „porzuciły” Kurdów;
  https://www.obozrevatel.com/abroad/zapad-ne-pomozhet-voevat-s-rossiej-pridetsya-nam-samim.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Polska przeznaczyła ponad milion dolarów na rozwiązanie problemów humanitarnych na okupowanych terytoriach Donbasu. Środki zostały przekazane do Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych, pisze 112UA.
  Środki zostaną zapewne rozdysponowane tylko na terenach będących pod kontrolą „Kijowa”.
  https://112.international/conflict-in-eastern-ukraine/poland-allocates-more-than–1-million-for-humanitarian-aid-to-donbas-44029.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Środki zostaną zapewne rozdysponowane tylko na terenach będących pod kontrolą „Kijowa””- bardziej adekwatne jest użycie zamiast słowa „rozdysponowane”, „rozszabrowane”.

   Ciekawe jaka część tej sumy wróci kieszeni do polskich decydentów programu „pomocy” dla Donbasu?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Wiceszefowa Narodowego Banku Ukrainy Katerina Rożkowa poinformowała o „zamrożeniu” rozmów pomiedzy Ukrainą a MFW, w sprawie dalszego kredytowania władz w Kijowie. Według Rozkowej głównym powodem wstrzymania rozmów była sprawa ukraińskiego „PrivatBanku” który, „znacjonalizowany” przez Poroszenkę i jego ekipę, chce odzyskać były własciciel, czyli oligarcha Kołomojski;
  https://ru.reuters.com/article/businessNews/idRUKBN1WQ21L-ORUBS

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I kolejne info z cyklu „gościnne występy”
  Młodemu Ukraińcowi nie wystarczyły dochody uzyskiwane z pracy taksówkarza. Postawił na szybki zarobek i napadł na przewożoną kobietę. Teraz grozi mu wieloletnie więzienie
  http://www.wykop.pl/ramka/5157219/jezdzil-na-taksowce-ale-dorabial-jako-bandyta-policja-zatrzymala-ukrainca/
  Komentarz: Trwa jakaś dziwna autocenzura. W lokalnych mediach jeszcze informacje o rozbojach/zabójstwach/pobiciach ze strony „braci ze wschodu” ukazują się na lamach prasy/portali. Jednak już na portalach ogólnopolskich trwa jakaś zmowa milczenia-informacje jakby odgórnie są blokowane. Co innego gdy ofiara jest obcokrajowiec. Wtedy media mają używanie i nazywają Polaków rasistami/ksenofobami etc itd.
  Taka jednak polityka powoli lecz systematycznie doprowadza do zwiększania się niechęci Polaków do obcokrajowców. Już teraz połowa MŁODYCH Polaków (18-35 lat) ma niechętny stosunek do Ukraińców. Byleby z tego planowanego szczucia coś nie wynikło.
  P.S 8 miesięcy zajęło policji znalezienie sprawcy-taksówkarza (Ubera?). Przecież to jawna kpina-pracodawca musiał mieć wszystkie dane kierowców (nawet jak ich nie zatrudniał legalnie) z imienia i nazwiska było wiadome KTO jeździł tego dnia na taryfie.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT monarchistyczne, czyli ‚rodzinna wojna” dynastii Koburgów (z kórej wywodzą sie obie dynastie panujace obecnie w Belgii oraz Wlk. Brytanii). Brytjskie media informują że podczas „eko – protestów” na londyńskim Trafalgar Square które odbyły sie 11 października policja zatrzymała 63 – letnią belgijska księżniczkę Marię Esmeraldę córkę króla Belgów Leopolda III;
  https://www.telegraph.co.uk/news/2019/10/12/extinction-rebellion-protests-belgian-princess-arrested-trafalgar/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem „sułtan” Erdogan „na celowniku” władz w Kijowie za swoje spotkanie z rosyjskimi deputowanymi z „okupowanego” (wg Kijowa) Krymu. W związku z tym „na dywanik” do MSZ Ukrainy wezwano Ambasadora Turcji i wręczono mu notę protestacyjną;
  https://korrespondent.net/ukraine/4149289-ukrayna-otreahyrovala-na-vstrechu-erdohana-s-deputatamy-kryma
  „Sułtan” przyjał w Stambule delegację rosyjskich parlamentarzystów w skład której wchodziła m.in była prokurator Republiki Krymu Natalia Pokłońska oraz Rusłan Balbek były wicepremier Republiki Krymu ( z pochodzenia Tatar Krymski);
  https://korrespondent.net/world/worldabus/4149276-erdohan-vpervye-prynial-deputatov-yz-kryma

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Kolejna „ofiara” afery „Ukrainagate” tym razem jest to były Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko, który zaprzeczył jakoby porozumiał się z prawnikiem Trumpa Rudy Giulianim w sprawie zbierania „haków” na Bidenów, które miał mu przekazac przez dwójkę „amerykańskich biznesmenów ukraińskiego pochodzenia” Parnasa i Furmana;
  https://korrespondent.net/world/4149294-lutsenko-otrytsaet-dohovorennosty-s-amerykantsamy-parnasom-y-frumanom

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.