Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2019r.- 1589 dzień od nowego rozejmu.


Bez zakończenia wycofania wojsk w Zołotoje i Pietrowskoje, nie warto poruszać tematu o zwołaniu szczytu w „formacie normańskim”. Tak oświadczył w agencji „RIA Novosti”, wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Andriej Rudenko.

„Wciąż trudno jest o tym mówić, ponieważ wycofanie, którego się spodziewaliśmy w rejonie miejscowości Zołotoje, zostało faktycznie przerwane, tak samo jest w Pietrowskoje. Bez tego uważamy, że przedwczesne jest rozmawianie o zwołaniu szczytu. Wycofanie powinno odbywać się zgodnie z planem uzgodnionym w Mińsku przez grupę Kontaktową, a misja OBWE powinna to zweryfikować”– powiedział Rudenko.

Przypomniał także, że rozdział sił w trzech miejscach było decyzją podjętą na szczycie formatu normańskiego na spotkaniu w Berlinie w 2016 r.

„Wycofanie miało miejsce tylko w rejonie Stanicy Ługańskiej. Jak widzimy w Zołotoje i Pietrowskoje, nie można było tego przeprowadzić. Słyszymy pewne oświadczenia z Kijowa, w tym z tak zwanych batalionów ochotniczych, że zastąpią one rzekomo jednostki ukraińskie na terytoriach, z których powinny zostać wycofane. Jest to bardzo niekonstruktywna linia, która podważa to, o czym rozmawiali i na podstawie której przedstawiciele Ukrainy podpisali na szczycie formatu normańskiego (w Berlinie- dopisek mój) oraz w grupie kontaktowej”– dodał zastępca szefa rosyjskiego MSZ.

Według niego Moskwa popiera organizację szczytu w „formacie normańskim”, ale nie powinno to stać się tylko zwykłym spotkaniem ze względu na samo spotkanie.

„Potwierdzamy, że szczyt powinien się odbyć, ponieważ minęły już trzy lata. Ale nie powinno do niego dojść tylko ze względu na sam fakt jego odbycia się. Powinien wyraźnie rejestrować wypełnienie umów osiągniętych trzy lata temu. Bez tego nie jesteśmy gotowi na zorganizowanie spotkania bez żadnego znaczenia”– podkreślił Rudenko.

Natomiast minister spraw zagranicznych Ukrainy, Wadim Pristajko uważa, że ​​przywódcy „Normańskiej Czwórki” (Rosja, Ukraina, Niemcy, Francja) mogą stać się motorem rozwiązania konfliktu w Donbasie.

„Minęły trzy lata od ostatniego spotkania przywódców Normanów Czterech. Nie zorganizowanie szczytu oznacza niepełne wykorzystanie wszystkich możliwości (rozwiązania konfliktu w Donbasie- dopisek mój), Ponieważ, niestety lub na szczęście, to przywódcy krajów są często motorem możliwych zmian”– cytuje Pristajkę ukraińska agencja „Ukrinform”.

Według ukraińskiego ministra warunki negocjacji są już na stole- wszystko zależy teraz tylko od umiejętności dyplomatycznych zespołów negocjacyjnych.

„Oznacza to, że z jednej strony nasze zainteresowanie spotkaniem nie działa na naszą korzyść, ale z drugiej strony pewna data zmusza wszystkie strony do działania w celu osiągnięcia wyniku”- powiedział szef MSZ Ukrainy.

Z kolei jeśli zaś chodzi o opinię Kremla w tej sprawie, to rzecznik prasowy prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow poinformował media, że „przygotowania do szczytu w formacie normańskim w sprawie Ukrainy odbywają się na szczeblu doradców prezydenckich, po ich zakończeniu sami przywódcy decydują o terminie spotkania”.

„Oczywiście chodzi tu o poziom asystentów prezydenckich. Prace jeszcze się nie zakończyły, należy zrozumieć, co wszystkie strony muszą uznać że już zostały zakończone przygotowania do tego szczytu. I wtedy prezydenci zdecydują o dacie takiego spotkania”– powiedział Pieskow dziennikarzom w odpowiedzi na pytanie, czy trwają przygotowania do szczytu.

Pieskow odnosząc się zaś do oświadczenia prezydenta Ukrainy, Władimira Zełenskiego, że data szczytu może zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu, a szczyt może odbyć się w listopadzie, przedstawiciel Kremla powiedział: „Tak, słyszeliśmy, że to powiedział”.

„Wszystko zależy od tego, co właśnie powiedziałem”– dodał Pieskow do prośby o wyjaśnienie, czy strona rosyjska jest gotowa zorganizować szczyt w tych terminach, czy też jeszcze jest za wcześnie aby o tym rozmawiać.

Tyle czynniki oficjalne.

Ja ze swej strony chcę dodać tylko tyle, że z jednej strony Zełenski wije się jak piskorz aby tylko nie przyznać się publicznie do faktu, że on jako prezydent, a więc i jako zwierzchnik sił zbrojnych, nie ma wpływu na podległe mu dowództwo Operacji Połączonych Sił w Donbasie.

Z drugiej strony robi dobrą minę do złej gry rozpowszechniając wieści o tym jak to już za tydzień, góra kilka tygodni dojdzie do spotkania na szczycie państw formatu normańskiego, i wtedy stanie się cud, bo zapanuje pokój w Donbasie.

Niestety, ale oczekiwanego przez niego cudu nie będzie, bo najpierw musi on doprowadzić do tego, że zostaną doprowadzone do końca postanowienia poprzedniego szczytu z 2016 roku. A więc, przede wszystkim do wycofania wojsk i sprzętu oraz rozminowania w rejonie wsi Zołotoje na ługańskim odcinku frontu oraz wsi Pietrowskoje- na południe od Doniecka.

Reszta to jest tylko kolejna rola jaką odgrywa przed publiką zawodowy komik.

Tym bardziej, że w ciągu ostatnich dni minionego tygodnia ukraińskie dowództwo Operacji Połączonych Sił w Donbasie skierowało w rejon wsi Pietrowskoje, czyli tam gdzie ma być przeprowadzona operacja wycofania sił i sprzętu- zgodnie z porozumieniem szczytu formatu normańskiego w Paryżu w 2016 roku, nowe jednostki sprzętu; 2 szt. BTR-70, 1 szt. BRDM, 2 szt. ciężarówek wojskowych „Ural” wraz z wojskiem oraz inny sprzęt i amunicję.

Szczególnie zaś skandaliczne jest skierowanie tam licznej grupy snajperów, co oczywiście niepokoi- ze względu na niebezpieczeństwo- przedstawicieli Misji Obserwacyjnej OBWE posiadających tam swój punk obserwacyjny.

https://ria.ru/20191009/1559596971.html,

https://www.ukrinform.ru/rubric-polytics/2798029-opredelennaa-data-normandskogo-sammita-zastavit-storony-rabotat-na-rezultat-pristajko.html,

https://ria.ru/20191011/1559682842.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał terytorium DRL w godzinach pomiędzy 03:15 a 23:05, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (44 miny) i 82 mm (17 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (80 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (10 granatów), SPG-9 (15 granatów) i RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (łącznie 27 razy), w ten sposób 26 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przez ukraińskich żołnierzy w następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (rejon serwisu „Volvo-Center”, teren lotniska oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Jasinowata, Spartakus i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Komiternowo, Leninskoje i Sachanka).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadły w ciągu minionej doby 204 pociski (wobec 367 w odniesieniu do dnia poprzedniego).

Na chwilę obecną, nie ma zgłoszeń o stratach i szkodach.

Poza tym, jeśli chodzi o ługański odcinek frontu, w związku ze wzrostem liczby okrucieństw dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów wobec ludności cywilnej dowództwo ukraińskiej 72 brygady wydało instrukcje dowódcom podległych jednostek, aby zakazali wstępu na stanowiska bojowe przedstawicielom organizacji nacjonalistycznych.

Chodzi tu przede wszystkim o rejon Stanicy Ługańskiej, gdzie w proteście zorganizowane i uzbrojone grupy nacjonalistów ukraińskich zajęły dworzec autobusowy i budynek administracji miejskiej.

Poza tym było tam spokojnie i nie dochodziło do naruszania warunków rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 14 жовтня 2019 року.

13 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 21 раз порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм, озброєння БМП, гранатометів різних систем і стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 7 обстрілів:
двічі поблизу Пісків – з міномета калібру 82 мм, ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
біля Водяного – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
двічі поблизу Павлополя – з міномета калібру 82 мм та ручних протитанкових гранатометів;
неподалік Чермалика – зі станкових автоматичних гранатометів;
поблизу Пищевика – з великокаліберних кулеметів;
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 14 обстрілів:
шість разів поблизу Новолуганського – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
два рази в районі Золотого – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поблизу Світлодарська та Попасної – з автоматичних станкових гранатометів;
біля Зайцевого – з озброєння БМП-1;
в районі Луганського – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік Південного – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Кримського – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.
За минулу добу жоден військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил внаслідок обстрілів не постраждав.

Впродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 4 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріли:
двічі неподалік Новотроїцького – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу Лебединського – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано ворожий обстріл з РПГ та стрілецької зброї у районі Хутора Вільного.

Впродовж поточної доби внаслідок ворожих обстрілів втрат з нашого боку не було.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2019r.- 1589 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Bliskiego Wschodu, czyli syryjscy Kurdowie (przynajmniej częściowo) chyba się opamiętali i powracają pod zwierzchnictwo prawowitych władz Syrii. Zgodnie z zawartym przez Kurdów porozumieniem z władzami w Damaszku siły rządowe mają „przejąć kontrolę nad dawną granicą Syrii z Turcją”;
  https://korrespondent.net/world/4149365-kurdy-dohovorylys-s-vlastiamy-syryy-o-pomoschy
  Z kolei prezydent Turcji Erdogan, przytoczony przez oficjalną agencję ‚Anadolu”, ogłosił że „Turcja opowiada się za utrzymaniem integralności terytorialnej Syrii”, a jednocześnie „sprzeciwia sie tym którzy chcą to zrobić”, czyli dziąła zgodnie z porozumieniem syryjsko – tureckim z 1998 roku;
  https://korrespondent.net/world/4149352-turtsyia-ne-pretenduet-na-terrytoryui-syryy-erdohan

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I powrót na Ukrainę. Neonazistowski skandal z premierem Ukrainy Honczarukiem w roli głownej. Pojawił się on bowiem na występie nie kryjącej swoich neonazistowskich pogladów, m.in czczą pamięć Rudolfa Hessa, a jej ‚fani” przychodzą na koncerty w koszulkach z „hakenkreutzami”, grupy muzycznej „Сокира Перуна” („Topór Peruna”). Na koncercie, który odbywał sie w ramach „podziękowań weteranom [ATO i OZS]”, nie tylko jednak słuchał muzyki ale także wystapił z „podziękowaniami” dla owych ‚weteranów”. Dodatkowo pojawiła się informacja o tym ze ów koncert organizował członek neonazistowskiej organizacji (pod „kuratelą” SBU) jeden z zabójców ukraińskiego pisarza Ołesia Buzyny Andrij Medźwiedko;
  https://strana.ua/news/227514-honcharuk-pobyval-na-odnoj-stsene-s-neonatsistami.html
  https://strana.ua/news/227528-honcharuk-sokira-peruna-chem-izvestna-hruppa-kotoruju-slushal-premer.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dzisiaj w Kijowie odbywają sie dwa „marsze ukropatriotów”, m.in w popraciu dla „weterana ATO” Ukrainca z włoskim obywatelstwem Markiwa któryw e Włoszech odsiaduje wyrok za udział w zabójstwie włoskiego dziennikarza w czasie walk pod Słowiańskiem w 2014 roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4149427-v-kyeve-mytynhuuit-v-podderzhku-markyva
  Pojawiły sie informacje że w związku z owymi „marszami” na wjazdach do stolicy Ukrainy pojawiły sie „autobusy” z ludźmi w mundurach uzbrojonymi w broń automatyczną, czyli funkcjonariuszami ukraińskiej Gwardii Narodowej;
  https://strana.ua/news/227543-na-vezde-v-kiev-14-oktjabrja-stojat-busy-s-avtomatchikami.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem ukromedia informują o tym ze wiceszefowa ukraińskiego banku centralnego Rożkowa wycofuje się ze swoich wcześniejszych oświadczeń o tym ze MFW „zamroziła” rozmowy w sprawie dalszego kredytowania Ukrainy w związku ze sprawą „zamieszania” wokół ukraińskiego „PrivatBanku”, czyli próbą odzyskania go przez dawnego własciciela oligarchę Kołomojskiego;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4149387-rozhkova-utochnyla-svoe-zaiavlenye-po-mvf-y-pryvatu
  Ps. Jak widać „nadprezydent Ukrainy” Kołomojski dysponuje „zniewalajacym urokiem osobistym” któremu nie da się odmówić…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT zza Oceanu w sprawie afery „Ukrainagate”. Kolejną nieoczekiwaną „ofiarą” tej afery staje się…były wiceprezydent USA i do tej pory głowny rywal w nowej kampanii prezydenckiej Trumpa (z ramienia Demokratów) Joe Biden. Rosyjski „Kommiersant” informuje ze Biden senior traci pozycję lidera kampanii prezydenckiej wśród Demokratów na rzecz senator ze stanu Massachusetts Elizabeth Warren. Na utracie pozycji lidera Bidena ma oczywiście wpływać sprawa afera ‚Ukrainagate” („uwikłanie” Bidenów w ukraińską korupcję), a także niechęć „aktywu” Demokratów do kandydatów na stanowisko Prezydenta USA z szeregu ‚establishmentu” (czyli „przesunięcie na lewo”), wcześniej była to Hillary Clinton, a obecnie właśnie Joe Biden;
  https://www.kommersant.ru/doc/4117313

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Ukromedia w temacie wyborów parlamentarnych w RP, czyli „ukrożale” organu prasowego tzw. Zwiazku Ukraińców (właśc. banderowców) w Polsce . Do nowego Sejmu RP nie wszedł ani jeden przedstawiciel „diaspory ukraińskiej” (Hip, hip, hurra! 🙂 ) nie dostał się nawet tak „wytrawny polityk” jak Miron Sycz 🙂 🙂 🙂
  Jest za to „duzo krytyków Ukrainy” (czyli posłowie KONFEDERACJI) w tym m.in redaktor „Przeglądu Prawosławnego” Eugeniusz Czykwin który ma odwagę publicznie krytykowac tzw. Kościół Prawosławny Ukrainy;
  https://www.nasze-slowo.pl/bilsh-podilenij-bilsh-radikalnij-sejm-shho-vibori-prinesut-ukra%D1%97nczyam-polshhi/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Jeszcze jedno OT z Bliskiego wschodu, czyli czyżby Saudowie mieli dośc marzeń o (wahabickim) „kalifacie”? Pojawiły się informacje o tym ze z wizyta w Iranie pojawił się szef pakistańskiej dyplomacji który zajął sie mediacją w sprawie zakończenia wojny w Jemenie, czyli zawarcia porozumienia pokojowego pomiędzy Saudami, a Iranem. Wcześniej Saudowie przekazali swoje „propozycje pokojowe”
  poprzez Premiera Iraku;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5347543.html
  A w Rijadzie z oficjalną wizytą pojawił się Prezydent Rosji;
  https://tass.ru/politika/6997949

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „pyrrusowe” zwycięstwo PiS w wyborach, tzn w Sejmie większość, ale w Senacie mniejszość;
  https://www.rp.pl/Wybory-parlamentarne-2019/191019689-Lista-senatorow-na-nowa-kadencje.html
  Plus do Sejmu jednak weszła KONFEDERACJA i to pomimo „zmasowanej” akcji PiSowskich mediów, a nawet ‚schowania się” nieoficjalnego rezydenta „specsłużb” Izraela w „Polin” Danielsa. warto przy tym dodać ze ugrupowanie dostało się do parlamentu pomimo ostatnich ‚skrajnie prorosyjskich” wypowiedzi JKM;
  https://www.dorzeczy.pl/kraj/116030/korwin-mikke-mowi-o-ewentualnym-sojuszu-z-rosja-wyjsciu-z-nato-i-ue.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Dzisiaj, 14 października Ukraina obchodzi święta państwowe – Dzień Obrońcy Ukrainy i Dzień Kozactwa Ukraińskiego, oraz jedno z najważniejszych świąt kościelnych – Święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy.
  Tak donosi portal kresy24 współfinansowany z pieniędzy polskiego podatnika.
  https://kresy24.pl/ukraina-obchodzi-swieto-dnia-obroncy/
  Jednak prawda jest całkowicie inna. pod przykrywką tego święta czci się UPA. 14 października to według narracji neobanderowców data założenia UPA
  http://wyborcza.pl/1,75399,20839463,dzien-obroncy-ukrainy-z-upa-w-tle.html
  Ciekawe czy polskie MSZ wysłało notę gratulacyjną?

  Polubione przez 4 ludzi

 10. – Polskie władze powinny zrozumieć, że Polska nie jest obecnie najważniejszym partnerem Ukrainy, a we wzajemnych relacjach Kijów bardziej niż polityką historyczną jest zainteresowany sprawami pragmatycznymi. W nowym rozdaniu może też zostać podniesiona kwestia ukraińskiej diaspory w Polsce – mówi korespondent „Gazety Wyborczej” w Kijowie i współautor reporterskiego projektu Outriders.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/piotr-andrusieczko-po-wyborach-polska-pozostaje-dla-ukrainy-wazna-ale-nie/wf4mq36

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Przypomniał o sobie były szef ukroIPNu Wjatrowycz który wezwał obecnego Prezydenta Ukrainy by słuchał „aktywnej mniejszosci nacjonalistycznej” ponieważ jeżeli tego nie zrobi to czeka go nowy „majdan”. Sam „majdan” określił tez jako „strażnika rozwoju demokratycznego Ukrainy” (!)
  https://strana.ua/news/227644-vjatrovich-zelenskomu-bolshinstva-na-vyborakh-ne-dostatochno-chtoby-delat-svoju-vlast-neohranichennoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem na Ukrainie rozpoczął sie ‚marsz w dół” w sondażach popularności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego. Według opublikowanych przez Kijowski Miedzynarodowy Instytut Socjologii danych poparcie dla Zelenskiego w październiku spadło z 73 % do 66 %, wzrosło z ato poparcie dla liderów dwóch opozycyjnych ugrupowań (prorosyjskiej) „Opozycyjnej platformy” Jurija Bojko z 20 do 24 % oraz „Batkiwszczyny” Julii Tymoszenko z 19 do 23 %. Najbardziej znienawidzonym politykiem na Ukrainie pozostaje wciąż Poroszenko do którego „negatywnie” odnosi się aż 65 % respondentów;
  https://strana.ua/news/227651-rejtinh-zelenskoho-nachal-padat-a-bojko-i-timoshenko-rasti-opros-kmis.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.