Wojna domowa na Ukrainie 15.10.2019r.- 1590 dzień od nowego rozejmu.


Z okazji Dnia Zachisnika (День захисника України) ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził wczoraj (14.10.2019r.) żołnierzy Operacji Połączonych Sił w rejonie Awdiejewki koło Doniecka.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w ramach roboczej podróży do obwodu donieckiego, miał odwagę zapoznać się osobiście z sytuacją na linii kontaktowej w strefie operacji połączonych sił, a także z warunkami służby i pobytu ukraińskiego wojska na pierwszej linii frontu.

Z własnej inicjatywy prezydent obdarował przy tej okazji państwowymi odznaczeniami i zegarkami żołnierzom 92 samodzielnej zmechanizowanej brygady podległej dowództwu operacyjnemu „Wostok” Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ponadto Zełenski uhonorował pamięć bohatera Ukrainy, zastępcy dowódcy batalionu 72 samodzielnej brygady zmechanizowanej, Andrija Kiżilo, składając kwiaty pod pomnikiem obrońców Awdiejewki ze zdjęciami poległych ukraińskich żołnierzy. Jest ich dużo, co zadaje kłam ukraińskiej propagandzie o znikomej liczbie poległych żołnierzy strony kijowskiej.

Przypomnijmy, że pomnik poświęcony pamięci obrońców Awdiejwki został odsłonięty 19 września 2017 r. kilkaset metrów od pozycji wroga.

Zelensky w czasie swojej roboczej wizyty w obwodzie donieckim odwiedził kwaterę główną dowództwa Operacji Połączonych Sił, gdzie pogratulował wszystkim żołnierzom w święto „Dnia Obrońcy Ukrainy” i przystąpił do wręczania nagród i odznaczeń wybranym żołnierzom jednostek wojskowych rozlokowanych w rejonie Awidiejewki.

Tak więc odznaczenia; „Order Odwagi” II stopnia otrzymał młodszy sierżant Jarosław Kristjuk, „Order Odwagi” III stopnia został nadany; brygadziście Aleksandrowi Burmeckiemu, starszemu sierżantowi Siergiejowi Gonczarenko, starszemu marynarzowi Makimowi Dragoljubowowi, chorążemu Aleksiejowi Kozłowskiemu, młodszemu sierżantowi Siergiejowi Kuntjszewowi, kapitanowi Artemowi Kuroczko, sierżantowi Anastazji Łysak, starszemu porucznikowi Denisowi Ruseckiemu. Prezydent przyznał „Order Daniły Galickiego” kapitanowi 2 stopnia Wasilij Sawenkowi, medal „Za Służbę Wojskową na Ukrainie” majorowi Andriejowi Krugłowowi, medal „Obrońca Ojczyzny” młodszemu sierżantowi- Petro Buriaczence oraz starszemu sierżantowi Siergiejowi Derkaczowi.

Ponadto ukraiński prezydent nadał honorowy tytuł „Imienia Księcia Romana Wielkiego” 14 samodzielnej brygadzie zmechanizowanej oraz honorowy tytuł „Chersoń” 11 samodzielnej zmechanizowanej brygadzie lotnictwa wojskowego.

Następnie Zełenski wygłosił okolicznościowe przemówienie do dowództwa, zgromadzonych żołnierzy i personelu cywilnego.

Zwracając się do zgromadzonych, prezydent zwrócił uwagę na fakt, że te święto jest naprawdę „świętym” dniem dla Ukrainy.

Jak następnie wyjaśnił jest to, „dzień odważnych, nieustraszonych i niezwyciężonych wojowników, mężczyzn i kobiet ze wszystkich zakątków naszej niepodległej Ukrainy, prawdziwych bohaterów narodowych, którzy codziennie bronią naszej Ojczyzny, bronią jej niepodległości i suwerenności”.

Zełenski nadmienił, że przed wojną w Donbasie w 2014 r. Ukraińcy znajdowali się w błędnym poczuciu bezpieczeństwa:

„Takie zjawisko jak wojna wydawało nam się czymś bardzo odległym. Coś co było w książkach i filmach. Wieloletnimi wspomnieniami z historii naszych dziadków i pradziadków. W tym czasie państwo było albo zbyt słabe, albo wcale nie dbało o własną armię. Dochodziły do nas wieści o konfliktach zbrojnych na świecie, ale byliśmy pewni, że to nigdy nas nie dotknie”– powiedział ukraiński prezydent.

Następnie Zełenski wyraził swoje ubolewanie z powodu tego, że Ukraina zapłaciła za zrealizowanie się katastrofy, do której doszło z powodu krótkowzroczności, utratą życia tysięcy ludzi i kontrolą nad częścią swego terytorium.

„Anektowany Krym i początek wojny w Donbasie. Straszne wiadomości podające z liczbę ofiar, ostrzałem i zdobytymi miejscowościami- wszystko to była naprawdę terapia szokowa, tak jakby dwa tysiące woltów przeszły przez ciało naszego rodzinnego kraju”– powiedział Wołodymyr Zełenski, przedstawiając plastycznie obraz tamtych czasów.

Prezydent podkreślił, że takie wydarzenia mają charakter historyczny i są decydujące dla każdego kraju:

„Takie chwile są chwilami prawdy. Gdy cały naród ma tylko dwa sposoby. Pierwszym z nich jest poddanie się i zniknięcie na zawsze z powierzchni ziemi. Lub też odrodzić się ponownie. Wbrew wszelkim przeciwnościom. Na przekór wszystkim wrogom. Wstań, strząśnij kurz, uśmiechnij się i powiedz: ‚Nie stój, nie czekaj!’- my właśnie wybraliśmy taką drogę”.

Zełenski dodał, że obecnie, po kilku latach wojny, Ukraińcy stali się silniejsi.

„Dzisiaj jesteśmy znacznie silniejsi. Młodzi chłopcy i dziewczęta, którzy wczoraj poszli bronić ojczyzny bez kuloodpornych kamizelek i obuwia, dziś są dojrzałymi, doświadczonymi i wykwalifikowanymi rycerzami, stojącymi na straży bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. Nasza Konstytucja mówi, że Ukraina jest niepodległym, suwerennym, jednolitym i demokratycznym państwem. A jeśli ktoś nie zgadza się z tymi słowami i chce się sprzeciwić, będzie musiał poradzić sobie z wami- z naszymi orędownikami”– podkreślił ukraiński prezydent.

„Dzisiaj nie chcę dużo gadać. Ponieważ w rzeczywistości jedyną rzeczą, którą prezydent i każdy Ukrainiec mają dziś do powiedzenia, to są podziękowania! Za waszą odwagę i męstwo. Dla charakteru, dla ducha, dla wolności, dla wytrzymałości. Dla spokojnego snu w ukraińskich miastach i wioskach. Za zachowanie nieba”– dodał Zełenski na zakończenie swego przemówienia.

Zabrakło tylko jeszcze, na koniec tego wzruszającego przemówienia, pozdrowienia ukraińskich nacjonalistów:

„Слава Україні! Героям слава!”

Którym witali się wyznawcy Bandery idąc aby dokonać zbrodni ludobójstwa na Polakach i innych mniejszościach narodowych.

Wyznawanie ideologii banderowskiej pozwoliło im także, z czystym sumieniem pomagać Niemcom w pacyfikacji polskich wsi i uczestniczyć w operacjach antypartyzanckich. Zacierać ślady polskości, niszczyć dobytek Polaków oraz być strażnikami i pomocnikami machiny Zagłady narodowości uznanych za „podludzi”– zgotowanej przez Niemców, kierowanych w tym szaleństwie przez ich führera.

Czy do tych także „bohaterskich” czynów swych ziomków odwołuje się Zełenski?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Obro%C5%84cy_Ojczyzny,

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-vidvidav-peredovu-v-zoni-provedennya-oos-57797,

https://www.president.gov.ua/ru/news/u-den-zahisnika-ukrayini-prezident-u-shtabi-oos-vruchiv-derz-57801,

http://fakeoff.org/pl/history/aleksander-newski-wi-ty-zdrajca,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Halicki,

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-ukrayina-nezalezhna-unitarna-j-demokrati-57805,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sława_Ukrajini!_Herojam_sława!.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo osobistej wizyty prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego na pierwszej linii frontu w Donbasie koło Doniecka, który deklarował przywrócenie pokoju, wojna toczyła się tak samo jak dotychczas- czyli bez żadnych zmian.

Na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał terytorium DRL, w godzinach pomiędzy, 08:20 a 22:20, przy użyciu: czołgów (9 pocisków), moździerzy kaliber 120 (17 min) i 82 mm (12 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (103 wystrzały) oraz granatników: AGS-17 (78 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (łącznie 10 razy), 22 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: okolice Gorłówki (osiedle Gołmowskij), obrzeża i okolice Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Jasnoje, Bezimiennoje, Leninskoje, Komiternowo, Sachanka i Nowaja Tawria), który był ostrzeliwany najbardziej intensywnie- w tym przy użyciu czołgów.

Łącznie w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło 229 pocisków (wobec 204 w porównaniu do dnia poprzedniego), co doprowadziło do uszkodzenie dwóch mieszkań w miejscowości Jasnoje- na południowym odcinku frontu na zachód od Dokuczajewska, znajdujących się w bloku przy ulicy Szczorsa nr. 31A m. 14 i 17.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu granatnika przeciwpancernego SPG-9 oraz ciężkiego karabinu maszynowego, 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi Łogwinowo, nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 15 жовтня 2019 року.

14 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 21 раз порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм, озброєння БМП, гранатометів різних систем і стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 11 обстрілів:
тричі поблизу Новотроїцького – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
біля Водяного і Лебединського – з міномета калібру 120 мм та станкових протитанкових гранатометів;
двічі неподалік Новогнатівки – з СПГ та великокаліберних кулеметів;
біля Водяного – з озброєння БМП-1, станкових автоматичних гранатометів і стрілецької зброї;
поблизу Пищевика, Лебединського та Опитного – з гранатометів різних систем і стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 10 обстрілів:
двічі поблизу Новолуганського – з мінометів калібру 82 мм та автоматичних гранатометів;
п’ять разів неподалік Луганського – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
в районі Золотого – з великокаліберних кулеметів;
біля Кримського – з озброєння БМП-1, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Хутора Вільного – з ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.
За минулу добу, внаслідок обстрілів, отримав поранення один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил.

З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 4 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріли:
неподалік Новотроїцького – автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу Пищевика – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
біля Павлополя – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” зафіксовано ворожий обстріл з підствольних гранатометів та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно, біля Золотого-4.
Впродовж поточної доби внаслідок ворожих обстрілів жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

W dniu jutrzejszym moja relacja nie ukaże się ze względu na wyjazd.

Zapraszam w czwartek o tej samej porze co zwykle.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.10.2019r.- 1590 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nowy rozłam w prawosławiu zwiazany z samowolnym powołaniem przez Patriarchę Konstantynopola tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Po tym jak na uznanie tego tworu miał zgodzić sie Grecki Kościół Prawosławny podczas zwołanego w tej sprawie synodu, dwóch jego biskupów ogłosiło swój sprzeciw wobec takiej decyzji, a siedmiu zaproponowało jej odroczenie z obawy przed doprowadzeniem do rozłamu w greckiej cerkwi;
  https://ria.ru/20191014/1559787772.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT z Bliskiego Wschodu, czyli zgodnie z zapowiedziami USA wprowadza ‚sankcje przeciwko Turcji” tzn. przeciwko grupie obecnych oraz byłych tureckich urzędników, a owe sankcje to m.in zakaz wjazdu do USA. Chociaż pojawiły się takze pogróżki o podwyższeniu ceł na turecką stal;
  https://korrespondent.net/world/4149534-tramp-raskryl-detaly-sanktsyi-protyv-turtsyy
  Pojawiła sie także informacja, podana przez wiceprezydenta USA Pence’a, o tym że Donald Trump zadzwonił do Erdogana i rozmawiał z nim o wstrzymaniu tureckiej operacji wojskowej w płn. Syrii;
  https://korrespondent.net/world/4149547-tramp-sozvonylsia-s-erdohanom
  Podobno Turcy zgodzili sie nie atakować miasta Kobani;
  https://korrespondent.net/world/4149549-turtsyia-poobeschala-ne-napadat-na-syryiskyi-horod-kobany

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT zza Oceanu. jeden z amerykańskich mediomatołów stacja „ABC” pokazał „rzeźnię w Syrii w wykonaniu Turków” którym okaząło sie być nagranie…z pokazów US Army w stanie Kentucky w 2017 roku…
  https://gizmodo.com/abc-news-broadcasts-fake-syria-bombing-video-thats-actu-1839028685
  Warto przy tym odnotować, ze jednak sie przyznali do „błedu” i przeprosili…
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-7573401/ABC-News-apologizes-errant-video-claimed-Turkish-attack-Syrian-Kurds.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Tymczasem „furherek” Biłeckij lider neonazistowskiego „Korpusu Narodowego” postawił władzom w Kijowie „ultimatum” i dał na jego wypełnienie 10 dni. ‚Ultimatum” dotyczy oczywiscie wycofania się z „kapitulacji”, czyli odmowa wypełnienie postanowień porozumień mińskich. Co najlepsze Biłeckij podczas swojej przemowy użył okreslenia „MY NARODOWI SOCJALIŚCI”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4149774-byletskyi-vydvynul-zelenskomu-ultymatum-y-dal-10-dnei

  Polubione przez 5 ludzi

 5. I tradycyjnie już na Ukrainie w związku z nowym jesiennym poborem do sił zbrojnych, kolejna „branka” tym razem na ulicach Tarnopola. Pracownicy Wojskowej Komendy Uzupełnień w nocy „czaili się” na swoje „ofiary” (w ubraniach cywilnych) w miejscach publicznych, a następnie wykręcajac im ręce pakowali do podstawionych samochodów i wywozili do „miejsca werbunku”. Nad ranem pod Wojskową Komenda Uzupełnień pojawili się rodzice i bliscy „zwerbowanych” domagając sie ich zwolnienia;
  https://korrespondent.net/ukraine/4149779-rabotnyky-voenkomata-v-ternopole-lovyly-pryzyvnykov-na-ulytse-posredy-nochy

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ukraina nową…POTĘGĄ KOSMICZNĄ! W ukromediach pojawiła sie informacja ze na Ukrainie powstać „kosmodrom”, podobno ma go wybudować ukraińska firma „Space Logistics” w obwodzie chersońskim, a „cena startowa” wynosi 50 mln dolarów. Warto przypomnieć że wcześniej władze Odessy ogłosiły „wydzielenie części terenów miejskich pod budowe kosmodromu”…
  https://korrespondent.net/tech/space/4149702-v-ukrayne-planyruuit-postroyt-kosmodrom

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” o 10 przyczynach spadku popularności Wołodymyra Zelenskiego, którymi są m.in; nie wywiązanie sie z obietnic przedwyborczych pokojowego zakonczenia konfliktu na Donbasie, brak rozliczenia poprzedniej ekipy rządzącej Ukrainą i tolerowanie jej przedstawicieli przez nową ekipe rządzącą, prowadzenie walki z mediami, zniesienie moratorium na sprzedaż ziemi na Ukrainie obcokrajowcom oraz oczywiście zależność od oligarchy Kołomojskiego;
  https://strana.ua/news/227816-rejtinh-zelenskoho-v-oktjabre-upal-na-7-v-chem-prichina.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Ukraińska codzienność, czyli masowa ‚draka” w jednej ze wsi w obwodzie żytomierskim. „W ruch” poszły noze w wyniku czego jeden z uczestników poniósł śmierć na miejscu, a trzech z ranami kłutymi trafiło do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/4149782-massovaia-draka-v-sele-na-zhytomyrschyne-odyn-pohybshyi-troe-ranenykh
  Z kolei w nocy w Charkowie ktoś ostrzelał tramwaj, na szczęście nikomu nic sie nie stało;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4149648-v-kharkove-obstrelialy-tramvai
  Plus niecodzienny połów nastoletnich wedkarzy pod Winnicą, którzy zamiast ryb złowili…ludzką nogę. Jak się okazało noga została amputowana starszej kobiecie w pobliskim szpitalu, a jako ze nie ma on krematorium by takie rzeczy utylizować, oddał on noge rodzinie kobiety, a jej syn wyrzucił ją do miejscowej rzeczki;
  https://strana.ua/news/227835-pod-vinnitsej-vybrosivshemu-nohu-materi-v-prud-muzhchine-hrozit-shtraf-v-100-hriven.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Co teraz z tzw. wschodnią flanką NATO?! Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid wysłała oficjalne zaproszenie do prezydenta Rosji Władimira Putina na odbywający się w estońskim Tartu VIII Swiatowym Kongres Narodów Ugrofińskich w dniach 17–19 czerwca (!) Pojawić sie tam mają także Prezydenci Finlandii oraz Węgier;
  https://ria.ru/20191015/1559817449.html
  Ps. „PADŁ” Senat RP, a teraz „padają” Estonia, Finlandia i Węgry…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Chyba koniec marzeń o jakimś nowym porozumieniu w sprawie zakończenia konfliktu na Donbasie, ponieważ strona ukraińska postawiła ‚warunki zaporowe” faktycznie negujace porozumienia mińskie które podpisała. Są to m.in domaganie sie rozwiązania „ugrupowan zbrojnych DRL i ŁRL” oraz („standardowe”) domaganie się przywrócenia kontroli nad dawna granica Ukrainy i Rosji znajdującą sie obecnie pod kontrolą republik z Donbasu;
  https://strana.ua/news/227863-dlja-vypolnenija-minskikh-sohlashenij-ukraina-potrebovala-rospuska-ldnr-i-polnoho-prekrashchenija-ohnja-.html
  Ps. Czyli ‚Pinokio” wlazł w papcie „generalissimusa” Poroszenki i jak widać dobrze sie w nich poczuł…

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ukraińska codzienność, czyli tradycyjny juz „njus” z Ukrainy, czyli w obwodzie sumskim w wyniku detonacji granatu śmierć poniósł mężczyzna. Podobno do eksplozji doszło gdy ofiara wraz z kolegą ogladali granat który znaleźli na tylnym siedzeniu należącego do jednego z nich samochodu osobowego;
  https://112.ua/avarii-chp/v-sumskoy-oblasti-muzhchina-pogib-ot-vzryva-granaty-511234.html
  Plus „tajemnicze śmierci” wieźniów przebywających w jednym z aresztów w Odessie. Ukromedia informuja że tylko w przeciągu trzech ostatnich „zeszło” tam czterech aresztantów. Lokalne media pisały nawet o pięciu zmarłych oraz o tym ze jest to skutek używania narkotyków. Oczywiscie władze aresztu wszystkiemu zaprzeczają i tłumacza ze aresztanci zmarli „z powodu chorób”;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4149998-v-syzo-odessy-za-try-nedely-skonchalys-chetvero-zakluichennykh

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W stolicy Białorusi Mińsku na wniosek USA zatrzymano obywatelkę Rosji Annę Bogaczewą, która strona amerykańska umieściła w tzw. spisie Millera, czyli liście osób podejrzewanych o „wmieszanie się w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku”. Niedługo po informacji o zatrzymaniu pojawiła sie informacja ze Rosjanka już została zwolniona potwierdzona przez prokurature białoruską;
  https://www.bbc.com/russian/news-50021361

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „By na Ukrainie żyło się lepiej (oczywiscie tylko wybranym)!”. „Nadprezydent Ukrainy” oligarcha Kołomojski kontynuuje „odbijanie” swoich „aktywów” na Ukrainie utraconych za rządów Poroszenki. Tym razem decyzją ukraińskiego sądu odzyskał pełną kontrole nad spółką ‚CENTRENERGO” jedną z największych spółek wytwarzających energię na Ukrainie, odgrywającą ważną rolę szczególnie dla najbardziej uprzemysłowionego regionu Ukrainy, czyli Donbasu;
  https://strana.ua/news/227888-kompanija-dmitrija-krjuchkova-proihrala-apelljatsiju-v-dele-o-bankrotstve-tsentrenerho.html
  http://www.centrenergo.com/ru/about/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jedak jest i „prztyczek” dla Kołomojskiego, czyli ‚Privatbank” (którego dawniej był właścicielem Kołomojski, a który obecnie jest „państwowy”) uzyskał korzystna dla siebie decyzję sądu apelacyjnego w Londynie w sprawie „odzyskania” u oligarchy 3 mld dolarów, czyli „strat” na jakie miał narazić oligarcha bank przed utrata nad nim kontroli (w wyniku przeprowadzonej przez władze w Kijowie „nacjonalizacji”). Teraz Kołomojskiemu (oraz jego wspólnikowi Bogoliubowi) pozostał czas do końca listopada tego roku by przedstawić przed sądem swoją „linię obrony”;
   https://www.epravda.com.ua/rus/news/2019/10/15/652571/

   Polubione przez 3 ludzi

 14. Nieoczekiwana informacja z Charkowa, czyli tamtejsza rada miejska wbrew „przeciwnej fali” na Ukrainie opowiedziała sie za tzw. formuła Steinmeiera dla Donbasu, czyli jak to określają „ukropatrioci” kapitulacją. W przyjętej przez większośc radnych uchwale można m.in przeczytać „Wycofanie wojsk nie jest odwrotem, ale krokiem naprzód do jeszcze trwalszego zawieszenia broni, a zatem zapobieżeniu dalszych śmierci ”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/10/16/7229178/

  Polubione przez 2 ludzi

 15. OT światowe. W odpowiedzi na naciski ze strony USA turecki przywódca ogłosił że nie zamierza przerwać operacji wojskowej w płn. Syrii oraz podkreślił, że nie będzie negocjował z „terrorystami”, tzn. kontrolujacymi ten region Kurdami. Skrytytkował także szefa MSZ Niemiec Maasa za decyzje o wstrzymaniu eksportu uzbrojenia dla Turcji zarzucajac mu m.in że „nie rozumie niczego w polityce”;
  https://korrespondent.net/world/4149937-erdohan-otverh-trebovanye-ssha-po-syryy
  Po ogłoszeniu wyroków na przywódców „separatystów” katalońskich przez hiszpańskie sądy, w Barcelonie trwają gwałtowne starcia na ulicach Barcelony, w wyniku których poszkodowanych zostało już ponad 70 osób;
  https://korrespondent.net/world/4149942-protesty-v-katalonyy-postradaly-bolee-70-chelovek
  Ciąg dalszy afery „Ukrainagate” za Oceanem. Amerykański tygodnik „Time” informuje o roli jaką w aferze odegrał ukrainski oligarcha Dmytro Firtasz, który miał poprzez swoich prawników dostarczać „haki” na Bidenów, ale takze na byłego już specjalnego prokuratora Muellera który prowadził śledztwo w sprawie „wpływu Rosji na wybory prezydenckie w USA w 2016 roku” adwokatowi Trumpa Rudy Giulianiemu. Firtasz miał to robić m.in w celu zabezpieczenia się przed ekstradycją do USA gdzie ma być sądzony za wykorzystywanie korupcji przy prowadzeniu swoich interesów (przekupywanie urzędników w różnych państwach);
  https://time.com/5699201/exclusive-how-a-ukrainian-oligarch-wanted-by-u-s-authorities-helped-giuliani-attack-biden/

  Polubione przez 3 ludzi

 16. OT z Bliskiego wschodu, czyli syryjskie siły rządowe wkroczyły nie tylko do Kobani ale także do Rakki;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5353589.html
  US Army kontynuuje tymczasem swój pospieszny „odwrót” z baz które zajmowała (bezprawnie) na terytorium płn. Syrii kontrolowanym przez Kurdów. to co nie dają rady ‚ewakuować” porzucaja lub palą;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5353172.html
  Pojawiła sie także informacja o tym ze USA chce ‚ewakuować” broń jadrową jaka znajduje się w bazie Incirlik w Turcji ze strachu przed swoim sojusznikiem z NATO…
  https://nczas.com/2019/10/15/usa-rozwazaja-zabranie-broni-nuklearnej-z-terytorium-turcji-moze-dojsc-do-proby-przejecia/

  Polubione przez 3 ludzi

 17. I powrót na Ukrainę gdzie „znajdujacy się na granicy śmierci” Paweł Hryb (gdy pzrebywał w rosyjskim więzieniu), zwolniony ostatnio dzięki wymianie więźniów pomiędzy Ukrainą i Rosją, nie tylko „cudownie ozdrowiał”, ale pojawił się na jednej z demonstracji „Przeciwko kapitulacji” tzn. przeciwko Zelenskiemu dzieki któremu wyszedł na wolność…
  https://colonelcassad.livejournal.com/5353368.html

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Kolejna eksplozja „niezidentyfikowane ładunku wybuchowego” na Ukrainie, tym razem w jej wyniku na Zakarpaciu zostało rannych troje dzieci w wieku 7 – 11 lat;
  https://korrespondent.net/ukraine/4150254-troe-detei-podorvalys-na-neyzvestnom-predmete-na-zakarpate
  Z kolei w jednej z miejscowości obwodu donieckiego pod kontrola Kijowa zatrzymano meżczyznę zajmujacego się handlem granatami bojowymi, które oferował w cenie 500 hrywien za sztuke;
  https://korrespondent.net/ukraine/4150160-na-donechchyne-muzhchyna-prodaval-hranaty-po-500-hrn

  Polubione przez 2 ludzi

 19. Lider DRL Denis Pushilin traci cierpliwość stwierdzając w obliczu pogarszającej się sytuacji na linii styku, że mińskie porozumienia mogą zostać spełnione dopiero, gdy obecne ukraińskie władze zostaną rozwiązane, a chore państwo rozebrane. I trudno się dziwić, bo republiki wypełniają swoje powinności od pierwszego dnia po podpisaniu „Mińsk 2”, a ukraińska strona nie i rżnie głupa bredząc te same frazesy jak za poprzedniej ekipy, a ostatnio wymyśliła sobie, że warunkiem wypełniania porozumień jest rozwiązanie DRL/ŁRL (!), z którymi przecież podpisała te porozumienia !

  Polubione przez 2 ludzi

 20. Przedstawiciele Misji monitorujacej ONZ na Ukrainie d/s praw człowieka wezwali władze Ukrainy do zamkniecia skandalicznego portalu „Mirotworec”, który według nich narusza podstawowe prawa człowieka, jako przykład takich zachowań podano ujawnianie przez ten portal danych osobowych „wrogów Ukrainy”. Dla przypomnienia, za portalem „Mirotworec” stoi MSW Ukrainy, z jego właśnie ramienia „kuratorem” był były ukraiński parlamentarzysta Anton Heraszczenko;
  https://strana.ua/news/228136-predstavitel-oon-prizval-parlament-zakryt-sajt-mirotvorets.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.