Wojna domowa na Ukrainie 16/17.10.2019r.- 1591-1592 dzień od nowego rozejmu.


„Władze ukraińskie nie zamierzają wdrożyć porozumień mińskich i dążyć do pokoju. Zamiast tego lawirują i robią uniki. A liczba ostrzałów rośnie”– tak napisał we wczorajszym (16 października) oświadczeniu, Denis Piszilin- szef DRL.

Oświadczenie to jest odpowiedzią na warunek postawiony przez ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego, dotyczącego wycofania rządowych formacji zbrojnych z linii frontu w Donbasie.

Według Zełenskiego, wojska ukraińskie zostaną wycofane z rejonu Zołotoje i Pierowskoje, dopiero wtedy gdy przez kolejne 7 dni nie będzie prowadzony ostrzał i przestrzegane warunki rozejmu. Co oczywiście nijak się ma do podpisanych przez prezydenta Ukrainy na ostatnim szczycie formatu normańskiego (Berlin 2016 rok), warunków wycofania sił zbrojnych i sprzętu z rejonu Awdijewki, Zołotoje i Pietrowskoje. Jak na razie po trzech latach strona ukraińska na początku tego roku spełniła pierwszy warunek, wycofując swoje formacje zbrojne z rejonu Awdiejewki. W pozostałych dwóch rejonach, nacjonaliści ukraińscy zastrzegli, że po wycofaniu wojsk Operacji Połączonych Sił, zajmą ich miejsce. Zaś podpisanie przez delegację ukraińską w czasie ostatniego spotkania trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku formuły Steinmeiera uznali za zdradę i kapitulację wobec Rosji.

Tak, więc szkoda tylko, że Zełenski warunku zaprzestania prowadzenie ostrzału nie potrafi wyegzekwować od podległego mu wojska.

Poniżej, treść pełnego oświadczenia Denisa Puszilina:

„Władze ukraińskie nie zamierzają wdrożyć porozumień mińskich i dążyć do pokoju. Zamiast tego lawirują i robią uniki. A liczba ostrzałów rośnie.

Porozumienia z Mińska mogą zostać spełnione tylko wtedy, gdy wszystkie struktury władzy Ukrainy zostaną rozwiązane, a chora państwowość zlikwidowana. Władze ukraińskie powinny zostać rozwiązane jako nielegalne, ponieważ powstały w wyniku zamachu stanu i interwencji zewnętrznej w 2014 r. I nadal jest kontrolowane z zewnątrz.

Konieczne jest przywrócenie nowej, naprawdę niezależnej Ukrainy. Musi się to odbyć na podstawie dobrowolnej decyzji wszystkich jej regionów. Jednocześnie uznaje się prawo regionów do nie wchodzenia w tą nową strukturę. Tak będzie sprawiedliwe.

Dzięki tej uczciwej Ukrainie, która zastąpi dzisiejszą z nielegalną władzą, możliwe będzie dopiero wtedy uzgodnienie wdrożenia pokojowego porozumienia mińskiego .

Denis Puszilin,
szef Donieckiej Republiki Ludowej

Fakt braku woli do rozwiązania na drodze pokojowej sytuacji w Donbasie potwierdził wczoraj także były szef Administracji Prezydenta Ukrainy (2002-2005) w okresie prezydentury Leonida Kuczmy, Wiktor Medwiedczuk, przewodniczący rady politycznej „Platformy Opozycyjnej- Za Życie”.

Medwiedczuk uważa, że ​​prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie ma woli politycznej do wdrażania porozumień mińskich i ustanowienia pokoju w Donbasie. Oświadczył to w środę przy okazji posiedzenia Wierchownej Rady.

„Takie stanowisko wskazuje, że proces pokojowego rozstrzygnięcia i zaprzestania działań wojennych w Donbasie w rzeczywistości jest zakłócany. Pan Zełenski nie ma dziś jasnego stanowiska w sprawie pokojowego rozstrzygnięcia, nie ma woli politycznej do ustanowienia pokoju w kraju według uzgodnień w formacie mińskim”– powiedział Miedwiedczuk.

Uważa również, że oficjalnym stanowiskiem Kijowa jest „zablokowanie procesu mińskiego”.

„Nie przypisuję tego delegacji ukraińskiej, ponieważ nie mogłaby działać bez wytycznych pana Zełenskiego”– dodał ukraiński polityk.

https://www.president.gov.ua/news/rozvedennya-sil-bilya-zolotogo-ta-petrivskogo-mozhlive-lishe-57845,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Medwedczuk.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Przedwczoraj (15 października) na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały pomiędzy godziną, 06:35 a 22:40, przy użyciu: czołgów (5 pocisków), moździerzy kaliber 120 (75 min) i 82 mm (76 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (100 wystrzałów), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (90 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (63 granaty), SPG-9 (28 granatów) i RPG-7 (20 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (łącznie 33 razy, 40 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony przez ukraińskich żołnierzy miał miejsce w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki (Dolomitnoje i Gołmowskij), okolice i obrzeża Doniecka (Mineralnoje, Jasinowata, Wiesiełoje, Spartakus i Aleksandrowka oraz Żabiczewo, teren lotniska i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka), a także południwy odcinek frontu- gdzie ostrzał był najbardziej intensywny (Dokuczajewsk, Dzierżyskoje, Komiternowo, Sachanka i Bezimiennoje).

Łącznie w okresie; od 03:00 w dniu 15 października do 03:00 16 października, na terytorium DRL ukraińscy żołnierze wystrzelili 487 pocisków (229 w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie szkoły podstawowej (dach i oszklenie), przy ulicy Lenina nr. 171 oraz dwóch domów jednorodzinnych przy ulicy Kirowa nr. 118 i Szewczenki nr. 99 oraz budynek gospodarczy w obejściu przy ulicy Szewczenki nr. 206 i linię wysokiego napięcia w miejscowości Aleksandrowce koło Doniecka.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm, granatników SPG-9 i RPG-7 oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice wsi Kalinowki i Żiełoboka.

*

Natomiast minionej doby (licząc od godziny 03:00 16 października do 03:00 17 października), ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały pomiędzy godzinami- 05:55 a 22:20, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (34 miny) i 82 mm (100 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (łączne 30 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (54 granatów) i RPG-7 (24 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, co spowodowało 24 krotne naruszenie warunków rozejmu.

Ogólnie, wczorajsze ostrzały nominalnie nie były tak liczne jak przedwczorajsze, bo na terytorium DRL spadło tylko 291 pocisków (wobec 487 z dnia poprzedniego) wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy, ale ich dokuczliwość, ze względu na celowe rażenie celów cywilnych, były znacznie dokuczliwsze.

I tak, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał następujących punktów frontu: obrzeży Gorłówki (dzielnica Nikitowka), okolic i obrzeży Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz w jego okolicach; Jasinowataja, Mineralnoje, Spartakus, Aleksandrowka i Staromichajłowka), a także na południowym odcinku frontu (Jasnoje k. Dokuczajewska oraz Komiternowo i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów została uszkodzona linia energetyczna wysokiego napięcia koło Staromichajłowki oraz 11 domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy: Czkałowa nr. 39, 43, 44, 45 i 46 oraz przy ulicy Komsomolskiej nr. 7 10 i 12, 29, 31 i 33:

Dodatkowo jeszcze dwa mieszkania we wsi Jasnoje pod adresem: ul. Szczorsa nr. 25 m. 5 i nr. 31 m.8.

Poza tym została ranna mieszkanka dzielnicy Nikitowka w Gorłówce, 61-letnia mieszkanka domu przy ulicy Pustelnikowa nr. 55. Rany nie zagrażają jej życiu, bo są powierzchowne spowodowane głównie przez ostre krawędzie wybitych szyb w pomieszczeniu w którym przebywała.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 17 жовтня 2019 року.

16 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 30 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм, озброєння БМП, зенітних установок, гранатометів різних систем і стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 23 обстріли:
сім разів біля Водяного, що на Приазов’ї – з мінометів калібру 120 мм, озброєння БМП-1 та БМП-2, гранатометів різних систем і стрілецької зброї.;
тричі неподалік Авдіївки – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів і великокаліберних кулеметів;
двічі у районі Пісків – з мінометів калібру 120 та 82 мм гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
два рази біля Лебединського – з мінометів калібру 82 та 120 мм і гранатометів;
двічі поблизу Мар’їнки – зі станкових протитанкових гранатометів, РПГ та стрілецької зброї;
біля Пищевика – з ручних протитанкових гранатометів;
два рази неподалік Чермалика – з великокаліберних кулеметів;
двічі біля Талаківки – зі стрілецької зброї;
у районі Новомихайлівки – з підствольних гранатометів;
поблизу Тарамчука – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 7 обстрілів:
тричі неподалік Луганського – з мінометів калібру 82 мм та станкових протитанкових гранатометів;
біля Зайцевого – зі станкових протитанкових гранатометів, мінометів калібру 82 мм та зенітної установки ЗУ-23-2.
біля Золотого, Новозванівки і Катеринівки – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

За минулу добу, внаслідок обстрілів, один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, а ще один – отримав поранення.
З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці вогневої активності не проявляли.

*
Wczoraj o 06:00

Зведення станом на 07:00 16 жовтня 2019 року.

15 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 26 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм, озброєння БМП, гранатометів різних систем і стрілецької зброї. Відзначається також активність ворожих снайперів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 20 обстрілів:
п’ять разів поблизу Мар’їнки – з мінометів калібру 82 мм гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
тричі неподалік Авдіївки – з гранатометів і стрілецької зброї, зокрема й великокаліберних кулеметів;
три рази біля Водяного на Приазов’ї – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі у районі Новогнатівки – з озброєння БМП-1 та гранатометів;
біля Опитного – з міномета калібру 82 мм;
два рази неподалік Павлополя – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
двічі біля Новотроїцького – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поблизу Пищевика – з протитанкових гранатометів і стрілецької зброї
біля Лебединського – зі станкових протитанкових гранатометів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 6 обстрілів:
поблизу Новолуганського – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
два рази неподалік Луганського – зі станкових протитанкових гранатометів, РПГ та великокаліберних кулеметів;
двічі в районі Золотого – з підствольних гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
біля Травневого – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.
За минулу добу, внаслідок обстрілів, два військовослужбовці Об’єднаних сил загинули, чотири – отримали поранення, а ще один військовий – бойове травмування.
З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 4 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив обстріли:
двічі неподалік Лебединського – з мінометів калібру 120 та 82 мм і гранатометів різних систем;
два рази поблизу Водяного – з мінометів калібру 120 мм, озброєння БМП-1, ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” на цей час ворожої вогневої активності не зафіксовано.
Впродовж поточної доби внаслідок ворожих обстрілів жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

73 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16/17.10.2019r.- 1591-1592 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Bliskiego Wschodu, czyli ujawniono pismo jakie 9 października przesłał US Donald „sułtanowi” Erdoganowi próbujac mu wyperswadować rozpoczęcie operacji wojskowej w płn. Syrii przeciwko Kurdom, a w którym to piśmie US Donlad napisał m.in „sułtanowi” by „nie robił z siebie głupka” 🙂
  https://colonelcassad.livejournal.com/5355107.html
  Ps. Teraz wiadomo dlaczego „sułtan” tak „szorstko” obszedł się z wiceprezydentem USA który przyleciał do Ankary próbując wynegocjować zakończenie tureckiej operacji wojskowej w płn. Syrii 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć, czyli „draka” w Kijowie pomiedzy ukraińskimi wojskowymi a „weteranem ATO” zakończona strzelaniną. Podobno poszło o to ze jeden z pijanych „ukrowojaków” chciał załatwić potrzeby fizjologiczne na placu zabaw dla dzieci co nie spodobało się „weteranowi ATO”. Dosżło do bójki w trakcie której jeden z „ukrowojaków” postrzelił ‚witirana” w obie nogi (!) ten jednak nie dał za wygraną i ranny zdołał jeszcze jednemu przeciwnikowi złamać noge, a drugiego cięzko pobić. Jak widać „hiroje ni wymirajut”…
  https://korrespondent.net/city/kiev/4150376-v-kyeve-spetssviazysty-prostrelyly-atoshnyku-nohy
  Tymczasem SBU poinformowała o wszczęciu śledztw przeciwko „wysokiemu urzednikowi z czasów prezydentury Poroszenki” które jest podejrzewany o „zdradę państwową”. Rzecz idzie o jednego z byłych ukraińskich wiceministrów gospodarki którego ‚zdrada” ma polegać na tym ze „wspólpracujac z rosyjskimi specsłużbami” doprowadził do „zakłócenia produkcji pocisków dużego kalibru na Ukrainie”;
  https://ukranews.com/news/660166-sbu-nachala-rassledovat-diversiyu-eks-zamministra-ekonomiki
  Ps. Niedługo się dowiemy że za powodzie i nieurodzaje na Ukrainie też odpowiadaja rosyjskie „specsłużby”…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT z Europy, czyli kolejne „Krwawe Dni” w Katalonii, gdzie trwają protesty i starcia pomiędzy zwolennikami niepodległosci tego regionu a siłami porządkowymi wzmocnionymi przez władze centralne w Madrycie, pojawiły sie informacje że przysłano tam wojskowy ‚specnaz”;
  https://strana.ua/news/228175-protesty-v-katalonii-na-ulitsakh-barselony-pojavilis-barrikady.html
  https://korrespondent.net/world/4150392-protestuuischye-v-yspanyy-obstrelialy-vertolet-y-brosaly-kyslotu-v-polytsyui

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Na „ołtarz’ afery ‚UKRAINAGATE” trafiają tymczasem kolejne „ofiary”. Pojawiły sie informacje ze w USA na lotnisku w Nowym Jorku FBI zatrzymało biznesmena Davida Correia powiazanego z zatrzymanymi wcześniej biznesmenami Parnasem i Furmanem którzy w imieniu prawnika Trumpa Giulianiego mieli zbierać „haki” na Bidenów na Ukrainie;
  https://www.bbc.com/russian/news-50075808
  W USA ‚zabrano się” takze za związki jakie łączą prawnika Trumpa Rudy Gilulianiego z burmistrzem Kijowa Witalijem Kliczką;
  https://strana.ua/articles/228054-v-ssha-rassledujut-svjazi-dzhuliani-i-klichko-po-komu-udarit-novyj-vitok-ukrainahejta.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „W USA ‚zabrano się” takze za związki jakie łączą prawnika Trumpa Rudy Gilulianiego z burmistrzem Kijowa Witalijem Kliczką”- tu akurat związki są bardzo oczywiste i sięgają wielu lat wstecz…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 5. Tymczasem na Ukrainie. Na jednej z ulic Dniepra „rozstrzelano” samochód osobowy w wyniku czego śmierc poniósł znajdujacy się w nim mężczyzna;
  https://strana.ua/news/228325-v-dnepre-rasstreljali-avto-est-pohibshij.html
  Znajdujacemu sie w pobliżu zdarzenia patrolowi policji udało się zatrzymac i obezwładnić zabójcę;
  https://strana.ua/news/228329-v-dnepre-zaderzhali-rasstreljavsheho-avto-ubijtsu-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Na podkijowskim lotnisku Boryspol funkcjonariusze NABU zatrzymali byłego wiceszefa Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy a takze „doradcę” i „partnera biznesowego” Poroszenki Olega Gładowskiego (właść. Swiniarczuka) który prawdopodobnie chciał lecieć do Brukseli;
  https://korrespondent.net/ukraine/4150537-u-hladkovskoho-rasskazaly-kuda-on-khotel-uletet
  Na razie nie wiadomo za co go zatrzymano ale w ukromediach przypomniano ze Gładkowskij był zamieszany w szereg skandali m.in w ukraińskiej „zbrojeniówce”, wyprowadzaniu pieniędzy do tzw. rajów podatkowych;
  https://strana.ua/news/228236-oleh-svinarchuk-hladkovskij-biohrafija-i-v-chem-eho-obvinjajut.html
  Pojawiła się takze informacja o tym ze Gładkowskij który obecnie przebywa w areszcie rozpoczał „protestacyjną głodówkę” przeciwko jego zdaniem „bezprawnemu zatrzymaniu”. Stwierdził takze że nie ma sądowego zakazu opuszczania terytorium Ukrainy oraz ze nie uchyla sie przed współpraca z Narodowym Antykorupcyjnym Biurem Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4150614-hladkovskyi-obiavyl-holodovku

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” poczuli sie juz pewnie w nowym parlamencie i zabrali za to co ich poprzednicy, czyli załatwianie własnych interesów. Jeden z nich został przyłapany przez dziennikarzy jak obiecuje swojemu znajomemu „załatwienie” pewnej sprawy z zastępcą Prokuratora Generalnego Ukrainy;
  https://strana.ua/articles/private-life/228174-deputat-medjanik-jakoby-spetsialno-pokazal-svoj-telefon-a-zamprokurora-viktor-trepak-voobshche-otkrestilsja-ot-etoj-istorii.html
  Inny zażyczył sobie by władze Kijowa by te przekazały jego „pomocnikom” 8 „służbowych mieszkań”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4150656-sluha-naroda-poprosyl-u-kyeva-vosem-kvartyr

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Liderka opozycyjnej partii „Batkiwszczyna” byłą premier Julia Tymoszenko znowu wystąpiła przeciwko pomysłowi forsowanemu przez obecnego przewodniczącego parlamentarnej komisji d/s energetyki Rady Najwyższej Ukrainy Andrija Herusa to znaczy wyprzedania znajdujacego się na Ukrainie systemu przesyłowego gazu który wykorzystywany jest do przesyłu gazu z Rosji do UE. Wystąpiła także przeciwko pomysłowi wznowieniu importu energii elektrycznej z Rosji, a to co się działo na posiedzeniu parlamentarnego komitetu nazwała „antyukraińskim sabatem”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4150630-tymoshenko-zaiavyla-ob-antyukraynskom-shabashe-v-komytete-rady-po-enerhetyke

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Szykuje się „GIGANTOZDRADA” zza Oceanem, czyli oficjalne uznanie Pułku MSW Ukrainy ‚Azow” za „organizację terrorystyczną”. Z taka inicjatywą wystąpiło 39 członków Kongresu USA z przewodniczącym podkomitetu d/s walki z terroryzmem Maxem Rose’m z Partii Demokratycznej;
  >https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/2781875828511134
  >https://www.vice.com/en_us/article/59nqmq/house-democrats-just-demanded-these-neo-nazi-groups-be-prosecuted-as-international-terrorists

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT z Bliskiego wschodu, czyli „sułtan” Erdogan jednak „uległ perswazji” i przyjął wiceprezydenta USA Pence’a, z którym uzgodnił pieciodniowe „zawieszenie broni”. Nie wiadomo jakich „środków perswazji” wobec „sułtana” amerykański polityk, ale sadząc po minach obu ich dyskusja musiała być burzliwa i gwałtowna. Porozumienie jest jednak bardzo upokarzajace dla Kurdów m.in oprócz wycofania ich formacji zbrojnych z tzw. strefy przygranicznej przewiduje ich dobrowolne rozbrojenie oraz przekazanie broni Turkom, dlatego też już pojawiły się informacje o tym ze Kurdowie je odrzucili…
  https://colonelcassad.livejournal.com/5357257.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Pewnie właśnie o to chodzi, by Kurdowie odrzucili porozumienie. Sułtan zwali winę na Kurdów , za zerwanie porozumienia i będzie kontynuował ofensywę. Uspokoi tez trochę sytuację międzynarodową wokół Syrii i swojej skromnej osoby.
   Mam wrażenie , że to taka metoda kija i marchewki. Był kij , teraz marchewka, ale maczeta czeka.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Kurdowie mają jednym słowem przerąbane. Nie dostosują się do zaleceń-turecka armia zaatakuje i USA/UE nawet nie pisną słowa skargi. Zastosuje się do zaleceń, a Turcy będą mogli wykorzystać sytuację i bezbronnych Kurdów zutylizują.

    Polubione przez 3 ludzi

 11. W temacie wstepniaka
  Separatyści prorosyjscy w Donbasie na wschodzie Ukrainy kontynuują ostrzeliwanie sił rządowych, czym łamią warunki konieczne do wycofania sił i uzbrojenia na dwóch odcinkach frontu w toczącym się tam konflikcie – oświadczył w piątek ukraiński minister obrony Andrij Zahorodniuk.
  https://forsal.pl/artykuly/1435642,minister-obrony-ukrainy-separatysci-lamia-warunki-rozgraniczenia-sil-w-donbasie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Po prostu Zgroza. Na stronie kresy24 która nota bene jest fundowana z naszych podatków pojawił się artykulik o ładnym tytule
  „Władze Lwowa planują ratować od zagłady były zabytkowy kościół i klasztor Karmelitów bosych”
  https://kresy24.pl/slowo-polskie-wladze-lwowa-probuja-uratowac-byly-zabytkowy-kosciol-i-klasztor-karmelitow-bosych/
  Tylko, ze już w treści tegoż artykułu informacje są całkowicie sprzeczne. Władze Lwowa zgodziły się na WYNAJEM dawnej świątyni przez KK. Budynek dosłownie się rozpada, a KK i donatorzy z Polski będą ze swoich pieniędzy próbować uratować zabytek. Władze Lwowa od lat nie robiły NIC by zapobiec zniszczeniu budynków przyświątynnych (po co ratować polski zabytek) nie zwróciły jej prawowitym właścicielom.
  Jak prześladowani są katolicy we Lwowie (Polacy) można pisać godzinami, dla zainteresowanych tematem kilka linków poniżej.
  https://naszdziennik.pl/polska-kresy/51815,bezkarnie-bezczeszcza-kosciol-we-lwowie.html
  http://www.studiowschod.pl/artykuly/polskie-koscioly-na-ukrainie-jaki-czeka-je-los/
  https://lwow.info/swiatynie-brzezany/
  http://www.lwow.home.pl/kosciol/powojenne-koscioly.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Sławomir Nowak uniewinniony.
  Chodzi o problemy na Ukrainie z oświadczeniami majątkowymi
  Ukraińska Agencja zajmująca się walką z korupcją (odpowiednik polskiego CBA) zarzuciła Sławomirowi Nowakowi podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych za lata 2016-18. Teraz Sąd Administracyjny przyznał rację politykowi i oddalił postępowanie.
  https://www.money.pl/gospodarka/slawomir-nowak-uniewinniony-chodzi-o-problemy-na-ukrainie-z-oswiadczeniami-majatkowymi-6436135552882817a.html
  Komentarz: Nowa ekipa postawiła ultimatum Nowak „dobrowolnie” zrezygnował z funkcji.

  Polubione przez 4 ludzi

 14. OT Gazowe
  Ukraina zakończyła modernizację tłoczni Komarno, co zwiększa możliwości przesyłowe między Polską a Ukrainą. Kijów proponuje UE również 10 mld pojemności w magazynach, dla gromadzenia surowca po cenach letnich do wykorzystania zimą.
  https://www.energetyka24.com/ukraina-jest-gotowa-do-zwiekszenia-importu-gazu-z-polski
  Komentarz: Od razu studzę wszystkie nadzieje-nie będzie rewolucji, niestety gaz z Polski w dobrej cenie nie będzie sprzedawany na Ukrainie. Łącznik zgodnie z tym co informuje Ukraina powstał po to by to UKRAINA mogła handlować gazem, a dokładnie magazynowaniem/przechowywaniem gazu dla klientów z zachodu.

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Specjaliści z polskiego IPN zostali zaproszeni do udziału w pracach poszukiwawczych szczątków ofiar komunizmu, pochowanych na terenie byłego więzienia NKWD w Drohobyczu na zachodzie Ukrainy – poinformowała w piątek ambasada RP w Kijowie.
  https://www.polskieradio.pl/5/1223/Artykul/2293830,Ukraina-IPN-otworzyl-w-Winnicy-wystawe-o-antypolskiej-operacji-NKWD
  Tonem wyjaśnienia
  Prace prowadzi strona ukraińska i zgodnie z dwustronna umowa jeśli istnieją przesłanki, ze na terenie Ukrainy podczas prac archeologicznych można napotkać polskie groby wtedy OBOWIĄZKIEM strony ukraińskiej jest powiadomienie i zezwolenie polskiemu IPN-owi na uczestnictwo w ekshumacji.
  Podobne uprawnienia w myśl wyżej wspomnianej umowy, ma strona ukraińska w Polsce.
  Za czasów Wiatrowycza stronie ukraińskiej „zapominało się” o umowie i prowadzili badania bez konsultacji ze strona polską.

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Gościnne występy 🙂

  Para z Ukrainy jeździła po Polsce i okradała stacje benzynowe i małe sklepy. – Łupy sprzedawali na targowiskach w Czechach – mówi nam mł. insp. Sebastian Gleń z KWP w Krakowie. Proceder trwał przynajmniej od roku. Wpadli na gorącym uczynku na stacji w Zabierzowie w Małopolsce.
  https://www.tvp.info/44901229/bonnie-i-clyde-z-ukrainy-jezdzili-po-polsce-i-okradali-stacje-lupy-sprzedawali-w-na-targach

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.