Wojna domowa na Ukrainie 18.10.2019r.- 1593 dzień od nowego rozejmu.


„Dzisiaj Gładkowski próbował wylecieć z Ukrainy przez lotnisko Boryspol, ale został zatrzymany na granicy przez funkcjonariuszy NABU”- poinformowały wczoraj (17 października) ukraińskie organa ścigania.

Informacje o fakcie zatrzymania Gładkowskiego jako pierwszy podał program telewizyjny „Telegram”, co zostało przekazane przez byłego deputowanego Siergieja Leszczenkę.

Według niego Gładkowski próbował wyjechać z Ukrainy, ale nie został wypuszczony z terytorium kraju:

„Bliski współpracownik prezydenta Poroszenki, były zastępca sekretarza СНБОУ (Совет национальной безопасности и обороны Украины– Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, RBNiOU), Oleg Gładkowski został zatrzymany przez NABU. Oleg Gładkowski próbował w czwartek po południu wyjechać z Ukrainy. Nie pozwolono mu opuścić kraju. Potem udał się do restauracji na autostradzie Boryspol i tam zatrzymano NABU”– poinformował Leszczenko. Dodał także, że aresztowanie Gładkowskiego „zostało uzgodnione przez kierownictwo Prokuratury Generalnej”.

Dokładnie tydzień wcześniej, bo 10 października, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że organy ścigania wkrótce opublikują wyniki dochodzenia w sprawie korupcji w państwowym koncernie zbrojeniowym „Ukroboronprom”.

„Organa ścigania zajmują się tym problemem, o czym wkrótce się przekonacie. O ile mi wiadomo, zobaczycie wynik (śledztwa- dopisek mój) i ile prawdziwych informacji posiadamy”– powiedział Zełenski podczas maratonu prasowego trwającego ponad 9 godzin w zeszły czwartek w Kijowie.

Zespół dziennikarzy śledczych „Bihus.Info” zaprezentował 25 lutego br. film udowadniający, że Igor Gładkowski, syn byłego pierwszego zastępcy sekretarza RBNiOU, Olega Gładkowskiego (wcześniej nazywał się on Świniarczuk), wraz z Witalijem Żukowem i Andriejem Rogozą za pośrednictwem szeregu firm zajmujących się uszczelnieniami „dostarczanych do rosyjskich przedsiębiorstw zbrojeniowych przemycały części lub części dla ukraińskich jednostek wojskowych za cenę dwa do czterech razy większą niż prawdziwa ich wartość”. Według dziennikarzy „Bihus.Info” rozmiar kradzieży wynosi co najmniej 250 milionów hrywien.

Autorzy śledztwa twierdzą, że pierwszy zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy O. Gładkowski, który wcześniej był partnerem biznesowym byłego prezydenta kraju Petra Poroszenki, był zaangażowany w transakcje korupcyjne. Materiał mówi również, że transakcje były organizowane przez trzy główne firmy „pośredniczące”, a jedną z nich była kijowska fabryka „Kuźnia na Rybalskiej” („Кузня на Рыбальском”), której właścicielem w tym czasie był urzędujący prezydent Petro Poroszenko.

Po tych informacjach Gładkowski został zwolniony ze swojego stanowiska jako pierwszy zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony dekretem prezydenckim 4 marca br. w celu zapewnienia obiektywnego dochodzenia w sprawie ujawnionej przez dziennikarzy portalu „Bihus.Info”, która to sprawa spotkała się z szerokim zainteresowaniem opinii publicznej i sceny politycznej. Szczególnie tej opozycyjnej wobec Poroszenki.

No i wczoraj dokonano kolejnej odsłony tej sprawy, której finał może nastąpić za wiele lat lub wcale. Ważne jest, że robi się szum informacyjny i sensację odciągającą pospólstwa od rzeczy istotnych. Takich jak np. niezrealizowanej obietnicy przedwyborczej Zełenskiego o doprowadzeniu do pokoju w Donbasie.

https://diana-mihailova.livejournal.com/4007298.html,

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9,_%D0%9E%D0%BB%D0%B5%D0%B3_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87,

https://ru.wikipedia.org/wiki/Совет_национальной_безопасности_и_обороны_Украины,

https://ru.wikipedia.org/wiki/Укроборонпром,

https://bihus.info/figuranta-oboronnogo-rozsliduvannya-gladkovskogo-zatrimalo-nabu,

https://ru.wikipedia.org/wiki/Кузница_на_Рыбальском,

https://biz.liga.net/all/nedvizhimost/novosti/portnov-soobschil-ob-areste-byvshih-aktivov-poroshenko,

https://biz.liga.net/all/all/novosti/v-gbr-podtverdili-arest-byvshego-zavoda-poroshenko.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu napór ukraińskich wojsk względnie zelżał, ale nadal utrzymuje się na podwyższonym poziomie.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadzili z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 16:40 a 21:50, przy użyciu: czołgu (1 wystrzał), ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (18 pocisków), moździerzy kaliber 120 40 min) i 82 mm (58 min) oraz granatników; AGS-17 (74 granatów), SPG-9 (37 granatów) i RPG-7 (14 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (łącznie 8 razy), 18 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w następujących punktach frontu: okolice Gorłówki (miejscowość Gołmowskij), okolice Doniecka (Jasinowata i Spartakus) oraz na południowym odcinku frontu (Leninskoje, Sachanka i Dzierżyńskoje).

Łącznie, w wyniku ukraińskiego ostrzału prowadzonego minionej doby, na terytorium DRL spadły 242 pociski (wobec 291 w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując tym razem żadnych szkód i strat.

Do Doniecka przybył wczoraj 87 konwój z rosyjską pomocą humanitarną dla ludności DRL.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice wsi Kalinowo i Niżnieje Łzowoje.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 18 жовтня 2019 року.

17 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 29 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами артилерійських установок калібру 122 мм, різнокаліберних мінометів, гранатометів різних систем і стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 16 обстрілів:
тричі біля Водяного на Приазов’ї – з артилерії калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
п’ять разів неподалік Павлополя – з гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
двічі біля Талаківки – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
два рази неподалік Авдіївки – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
у районі Березового – зі станкових протитанкових гранатометів;
поблизу Пищевика і Лебединського – зі стрілецької зброї та ручних протитанкових гранатометів;
біля Широкиного – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 13 обстрілів:
біля Новолуганського – з артилерії калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм, автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік Луганського – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
тричі поблизу Золотого – з мінометів калібру 120 та 82 мм і станкових протитанкових гранатометів;
тричі неподалік Новозванівки – з міномета калібру 82 мм;
поблизу Гладосового з мінометів калібру 82 мм;
двічі у районі Кримського – з озброєння БМП-1, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу Хутора Вільного – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік Попасної – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
За минулу добу, внаслідок обстрілів, втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” на цей час ворожої вогневої активності не зафіксовано.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив обстріли:
неподалік Новотошківського – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поблизу Золотого-4 – з автоматичних гранатометів і великокаліберних кулеметів.
Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.10.2019r.- 1593 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstępniaka” to ma podejrzenia ze „Pinokio” i jego „kamanda” wymyślili sobie jak „podreperować” spadajacą popularność i postanowili znowu ‚zabrać się” za Porocha i jego „kamandę”. Jako że sam Poroch jest (na razie) poza ich „zasięgiem” to „dobrali się” do jego „sługusów”…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem w Radzie Najwyższej Ukrainy powołano specjalna komisję d/s realizacji polityki państwa w celu przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i nie chodzi tylko o „przywrócenie” Krymu i republik z Donbasu, ale także terytoriów znajdujacych się poza granicami Ukrainy z 1991 roku, na co wskazują wpisy deputowanego z „Europejskiej Solidarnosci” Ołeksija Honczaruka (ps.”nekrofil z Odessy”), który wzywa do przyłączenia do Ukrainy równiez „innych ukraińskich terytoriów” m.in Kubania (a potem pewno i „Zakierzońskiego Kraju”);
  https://interfax.com.ua/news/political/619469.html
  https://tsn.ua/ru/politika/goncharenko-sozdal-v-rade-obedinenie-za-vozvraschenie-kubani-1428504.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć. W nocy w Zaporożu złodzieje próbowali ograbić jeden z bankomatów z apomoca ładunku wybuchowego, ale przesadzili z jego iloscia i oprócz bankomatu zdemolowali sklep;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4150807-v-zaporozhe-vzorvaly-bankomat-vmeste-s-mahazynom
  W obwodzie czerkaskim zatrzymano kolejnego „handlarza bronią” który sprowadzał swój „towar” z tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4150740-v-cherkasskoi-oblasty-yzialy-partyui-boeprypasov-yz-zony-oos
  A w stolicy Ukrainy jedna z prywatnych klinik zajmowała sie nielegalnym handlem ludzkimi organami. W trakcie rewizji jaka przeprowadzono w placówce znaleziono przygotowane do transplantacji nerki oraz…serca;
  https://kiev.informator.ua/2019/10/17/v-kieve-na-voskresenke-chastnaya-meditsinskaya-klinika-torgovala-chelovecheskimi-organami/

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W temacie skandali w Radzie Najwyższej Ukrainy. Prokuratora Generalna Ukrainy obiecała ze zajmie sie skandalicznymi wpisami jednego z deputowanych Rady Najwyzszej z frakcji ‚Sługa Narodu” w których ten obiecywał swojemu znajomemu ze „załatwi sprawę” z zastępcą Prokuratora Generalnego Ukrainy;
  https://tsn.ua/ru/politika/sleduyuschie-perepiski-budut-otnositelno-suharey-genprokur-prokommentiroval-skandalnuyu-perepisku-nardepa-medyanika-1428588.html
  Z kolei ukromedia ujawniły „preferencje seksualne” innego deputowanego z frakcji ‚Sługa Narodu” który podczas obrad parlamentu umawiał sie ze swoim „boyfriendem”;
  https://antikor.com.ua/articles/335263-trah..ti_sebe_ne_dam_deputat_slugi_narodu_zasvitiv_nepristojnu_perepisku

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Pojawiły się informacje o tym ze rozpoczęto demontaż samowoli budowlanej w postaci „dobudówki” na jednym z budynków na Majdanie Niezależności w Kijowie. Powodem takich szybkich, jak na warunki ukraińskie, działań ze strony władz był fakt ze w budynku w którym powstawała „dobudówka’ zaczęły pekać ściany;
  https://strana.ua/news/228422-v-kieve-nachali-demontazh-nezakonnoj-nadstrojki-na-dome-po-ul-sofievskaja.html
  https://strana.ua/news/228086-zhiltsy-doma-na-majdane-nazvali-vladeltsa-kurjatnika-kotoryj-vet-hnezdo-na-kryshe.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z Bliskiego Wschodu, czyli pojawiła się informacja m.in ze źródeł kurdyjskich oraz syryjskich że siły tureckie, wbrew zawartemu wczoraj przez Prezydenta Turcji oraz Wiceprezydenta USA „porozumieniu o zawieszeniu broni” w płn. Syrii, kontynuują działania zbrojne przeciwko siłom kurdyjskim m.in w mieście Ras al-Ajn;
  https://korrespondent.net/world/4150814-turtsyia-vozobnovyla-operatsyui-v-syryy-smy

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Zdrada od lachów”, czyli polska kompania „Gaz-System S.A” zaprzeczyła informacjom podawanym przez ukraiński koncern ‚Naftohaz” o „zwiększeniu importu gazu ziemnego na Ukrainę o 3,3 razy” tłumacząc że „obecna infrastruktura gazowa na granicy polsko-ukraińskiej nie pozwala na transport takiej ilości gazu z Polski na Ukrainę” 🙂
  https://strana.ua/news/228478-polsha-oproverhla-ozvuchennuju-naftohazom-informatsiju-ob-uvelichenii-obema-importa-haza.html
  I jeszcze w temacie gazowym, czyli pojawiła się informacja ze gazociąg „Turecki potok” jest „napełniany gazem w ramach końcowej fazy testowej przed uruchomieniem”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4150856-turetskyi-potok-nachaly-zapolniat-hazom

  Polubione przez 5 ludzi

  • Czy to takie dziwne, że powiedział po prostu prawdę?

   No chyba, że nadużył określenia „Ukrainiec”, zamiast użyć słowa „Rusin”, które to dotyczy circa około 80% mieszkańców tego u’tworu państwowego.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 8. I jest już oficjalny głos „Naczelnego Rabina Ukrainy” Mosze Reuven Azmana w sprawie „wybryku” jakiego dopuścili się „ukropatrioci” podczas swojego marszu w dniu 14 października w stolicy Ukrainy, czyli rzucenia zakrwawionej kukły oligarchy Kołomojskiego na stopnie kijowskiej synagogi. „Rebe” nazwał to „skrajnie niebezpiecznym incydentem” i dodał że dokonali tego młodzi ludzie „bezceremonialnie i bez strachu pozdrawiali się podczas swoich działań typowymi nazistowskimi pozdrowieniami”.
  A Ambasada Izraela na Ukrainie nazwała to zdarzenie „niepokojącym przypadkiem antysemityzmu”.
  Warto przy tym przypomnieć że owa „ofiara niepokojącego przypadku antysemityzmu” czyli oligarcha Kołomojskiego sam doprowadził do wzrostu znaczenia „ukropatriotów” (którzy dzisiaj go chca „riezać”) na Ukrainie, najpierw finansujac ich „bojówki”, a nastepnie tworząc z nich tzw. ukraińskiego bataliony ochotnicze do pacyfikacji Donbasu, a takze z dumą o sobie mówił ze jest „ŻYDOBANDEROWCEM”…
  https://vgolos.com.ua/news/golovnyj-rabyn-ukrayiny-zvynuvachuye-krayinu-v-antysemityzmi-cherez-vypadok-iz-opudalom-kolomojskogo-video_1087052.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Kolejny ‚sukces” pomajdanowej Ukrainy, czyli największy producent papierosów na Ukrainie poinformował o wstrzymaniu produkcji. Koncern „British American Tobacco” zdecydował o wstrzymaniu produkcji w należącej do niego fabryce w obwodzie czernichowskim, dyrektor zakładu zwrócił sie do władz lokalnych o pomoc. Powodem wstrzymania pracy przez fabrykę jest przyjeta przez Radę Najwyższa Ukrainy poprawka do jednej z ustaw który spowodowała że (legalna) produkcja papierosów na Ukrainie stała sie faktycznie nieopłacalna;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2019/10/18/652694/
  Warto przy tym przypomnieć że owe zakłady jeszcze w 2018 roku znajdowały się w piątce największych płatników podatków na Ukrainie, według oficjalnych informacji z ukraińskiego „fiskusa”;
  https://delo.ua/business/top-100-krupnejshih-nalogoplatelschikov-ukrainy-349632/

  Polubione przez 5 ludzi

 10. OT z Bliskiego Wschodu, czyli „sułtan” Erdogan po raz pierwszy zareagował na list od US Donalda z 9 października w którym ten go m.in przestrzegł by „nie robił z siebie głupka” rozpoczynając operację wojskowa w płn. Turcji. Erdogan miał stwierdzić że „Turcja nie zapomni listu Trumpa” i „gdy nadejdzie czas” to „zrobi to co będzie trzeba”;
  https://korrespondent.net/world/4150972-erdohan-turtsyia-ne-zabudet-pysmo-trampa

  🙂 🙂 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.