Wojna domowa na Ukrainie 19.10.2019r.- 1594 dzień od nowego rozejmu.


„Kijów przyjął wszystkie ustawy odnośnie amnestii w ramach porozumień mińskich, wejdzie ona w życie po wyborach w Donbasie”– poinformował wczoraj po przegłosowaniu w Wierchownej Radzie ustawy o amnestii, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasilij Bodnar.

Jednocześnie Bodnar podał warunki na jakich obowiązywać będzie ta amnestia.

Pierwszym warunkiem jest to, że wejdzie ona w życie (bądź nie wejdzie, bo decydować będzie o tym Kijów), po wyborach w Donbasie. Nie wiadomo też, jeśli ewentualnie weszła ona by tam w życie, to po jakim czasie licząc od terminu zakończonych wyborów. Czy ma być to następnego dnie, czy za tydzień, a może miesiąc, albo za rok lub kilka lat?

Drugim warunkiem jest to, że decyzję w sprawie stosowania amnestii czy też nie, w każdym przypadku będzie podejmowana przez skorumpowany do szpiku kości, ukraiński system sądowniczy.

Trzecim warunkiem nowej ustawy wobec amnestii, jest taki, że nie dotyczyć będzie ona osób arbitralnie uznanych za winnych popełnienia przestępstw, które zgodnie z prawem międzynarodowym są uważane na zbrodnie wojenne.

A więc, „amnestią nie zostaną również objęci ci, którzy są odpowiedzialni za katastrofę malezyjskiego Boeinga”– wyjaśnił minister Bodnar.

Czy tak zaserwowana koncepcja „amnestii”, która dodatkowo ma wypełniać postawienia porozumień mińskich, stanowi dla strony przeciwnej, a więc republik donbaskich, jakąkolwiek gwarancję jej uczciwości i sprawiedliwości?

Oczywiście, że nie!

Otóż, już z samej „mapy drogowej” wytyczonej przez tzw. porozumienie mińskie, które zostało zaakceptowane i następnie podpisane w dniu 5 września 2014 roku przez uczestników trójstronnej grupy kontaktowej, którymi byli; Ukraina, Rosja i OBWE oraz przedstawicieli dwóch „republik ludowych”, sprawa amnestii poruszona została w punkcie 6 tego porozumienia. Przypomnę, że Protokół podpisany w Mińsku liczy 12 punktów, z których 6 dotyczy amnestii i ma on następującą treść:

„6. Przyjęcie ustawy zakazującej ścigania i karania osób związanych z rebelią w obwodzie donieckim i ługańskim.”

Punkt ten poprzedza warunek „natychmiastowego uwolnienia wszystkich jeńców i zakładników przez obie strony konfliktu” i po nim kolejnym punktem jest „przeprowadzenie dialogu ogólnonarodowego”.

Punkt dotyczący przeprowadzenie przedterminowych wyborów lokalnych w Donbasie to jest dopiero punkt nr. 9, zaś „wycofanie nielegalnych oddziałów zbrojnych i sprzętu wojskowego, a także bojowników i najemników z terytorium Ukrainy”, jest punktem kolejnym, a więc 10.

Jak widać, w połączeniu z wcześniejszymi działaniami prezydenta Ukrainy, Zełenskiego, który postawił warunki wdrożenia przez stronę ukraińską wycofania swoich wojsk i sprzętu z rejonu Zołotoje i Piotrowskoje (co zostało ustalone jeszcze trzy lata temu na szczycie krajów formatu normańskiego w Berlinie), a obecnie z przyjętą ustawą o amnestii, która jakoby ma także wypełniać warunki porozumień mińskich, widać wyraźny regres- ze strony Kijowa, prac prowadzących do pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Daje się już zauważyć trwałość taktyki „wdrażania pokoju” przez Kijów, który ma być wprowadzony na wyłącznych jego warunkach w formie ultymatywnej.

Pytanie tylko, czy zgodzą się na to władze i ludność niezależnych republik i czy też poprą tą taktykę Kijowa pozostali uczestnicy krajów formatu normańskiego, biorąc pod uwagę fakt, że te działania ukraińskich władz wywracają do góry nogami, tak starannie uzgodniony plan pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie- będącego jeszcze na Ukrainie?


https://pl.wikipedia.org/wiki/Protok%C3%B3%C5%82_mi%C5%84ski,

https://en.wikipedia.org/wiki/Minsk_Protocol.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Dokonaną przeze mnie powyższą analizę potwierdza aktualna sytuacja na froncie wojny domowej w Donbasie. Także miniony dzień.

I tak, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu minionej doby, prowadzili z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 09:25 a 20:50, przy użyciu: czołgów (10 wystrzałów), moździerzy kaliber 120 (59 min) i 82 mm (52 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (300 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (63 granaty), SPG-9 (18 granatów) i RPG-7 (20 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (46 razy), w wyniku czego 38 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (wieś Zajcewo), okolice i obrzeża Doniecka (Staromichajłowka, Aleksandrowka i Spartakus oraz teren lotniska, serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje, Bezimiennoje, Dzierżyńsk, Komiternowo i Sachanka).

Łącznie minionej doby na donieckim odcinku frontu spadło na terytorium DRL 522 pociski (wobec 242 w odniesieniu do dnia poprzedniego), wystrzelonych przez żołnierzy ukraińskich.

W wyniku tych ostrzałów zostały uszkodzone dwa domy w Zajcewie przy ulicy Jesienina nr. 34 A i 43 oraz dwa domy w Komiternowie przy ulicy Achmatowej nr. 15 i 18, a także w Dokuczajewsku trzy mieszkania w blokach przy ulicy Lenina nr. 104 m. 16 i 24 oraz pod nr. 112 m. 32.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 ostrzelali rejon wsi Frunze, tym samym 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 19 жовтня 2019 року.

18 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 21 раз порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм, стрілецької зброї та гранатометів різних систем.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 11 обстрілів:
чотири рази біля Водяного на Приазов’ї – з мінометів калібру 120 мм, озброєння БМП-1, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Новотроїцького – з автоматичних гранатометів;
біля Талаківки – з великокаліберних кулеметів;
двічі неподалік Авдіївки – з мінометів калібру 82 мм, стрілецької зброї та гранатометів різних систем;
у районі Березового та Красногорівки – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
біля Павлополя – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 10 обстрілів:
двічі біля Новолуганського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
тричі неподалік Луганського – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
два рази поблизу Золотого-4 – з протитанкових і автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
у районі Кримського – з великокаліберних кулеметів та озброєння БМП-1;
неподалік Новотошківського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
біля Троїцького – з великокаліберних кулеметів.
За минулу добу, внаслідок обстрілів, втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 4 рази порушили режим припинення вогню.
Усі обстріли противник здійснив у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ:
тричі поблизу Золотого – з мінометів калібру 120 та 82 мм, великокаліберних кулеметів, іншої стрілецької зброї та гранатометів різних систем;
у районі Зайцевого – з ручних протитанкових та автоматичних гранатометів і стрілецької зброї.
Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

14 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.10.2019r.- 1594 dzień od nowego rozejmu.

 1. Awantura w studiu jednego z lwowskich kanałów TV po tym jak jeden z ukraińskich blogerów odważył się publicznie opowiedzieć o „tajemnicy poliszynela”, czyli o tym ze tzw. ukraińskie bataliony ochotnicze tworzono zanim zaczęły sie jakiekolwiek starcia zbrojne na Donbasie (tzn. wg kijowskiej nomenklatury „rosyjskiej inwazji”) łąmiac tym samym obowiązujące na Ukrainie prawo. Bloger przypomniał m.in o tym ze Girkin (ps. Striełkow) pojawił się w Słowiańsku 13 kwietnia, czyli miesiac po tym jak zaczęto oficjalnie tworzyć na Ukrainie tzw. bataliony ochotnicze, własnie na pamiątkę tego wydarzenia „Dzien Dobrowolca” jest obchodzony 14 marca…
  https://www.politnavigator.net/semchenko-vzorval-nabituyu-nacistami-studiyu-lvovskogo-tv.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ukromedia poinformowały o jednoczesnym zwolnieniu ze stanowisk trzech prokuratorów z wydziału d/s śledztw specjalnych Prokuratury Generalnej Ukrainy, którzy prowadzili śledztwo w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie. Podobno powodem ich zwolnienia jest sprawa problemów z ich „lustracją” jaką musieli przejść po tzw. rewolucji godności. Jak zauważono w ukromediach zwolnienie prokuratorów doprowadzi do znacznego opóźnienia w prowadzonym przez nich śledztwie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4151207-uvoleny-prokurory-rassledovavshye-dela-maidana

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codzienność. W mieście Jużnyj ukraińskie służby d/s nadzwyczajnych zabezpieczyły sprzęt emitujacy promieniowanie przekraczajace normę ponad 500 razy. Niebezpieczny sprzęt miał byc „przechowywany” bez żadnych zabezpieczeń w jednym z hangarów należących do lokalnego centrum naukowo-produkcyjnego;
  https://112.ua/obshchestvo/v-odesskoy-oblasti-sotrudniki-sbu-predotvratili-utechku-radiacii-511677.html
  „Drink – bar” w jednym z aresztów śledczych w sądzie w obwodzie kijowskim, urzadzony przez pracujących tam policjantów dla przebywających w nim kryminalistów. Niestety nie dali ‚wziatki” komu trzeba i teraz sami dołaczyli do swoich gości…
  https://strana.ua/news/228603-politsejskie-ustraivali-dosuh-v-podvale-suda-video.html
  W obwodzie żytomierskim międzynarodowa trasę „Kijów – Kowel – Jahodyn” zablokowali protestujący nauczyciele domagajacy sie wypłaty zaległych pensji;
  https://www.unian.net/society/10724805-v-zhitomirskoy-oblasti-s-trebovaniyami-vyplatit-zarplatu-uchitelya-perekryli-mezhdunarodnuyu-trassu-kiev-kovel-yagodin-foto.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, „mrożąca krew w żyłach” opowieść o „turyście z USA” który „zaginął w 2015 roku na Donbasie jadą c tam z pomoca humanitarną”. Jak się jednak okazuje „turysta” był funkcjonariuszem FBI „agentem specjalizującym sie w pracy pod tzw. przykrywką”, i tak napraw e”nie zaginął” a zginał bo podbno jego zwłoki znaleziono jeszcze w 2015 roku na terytorium DRL, tak przynajmniej miał opowiedzieć jakiś człowiek który zadzwonił do redakcji amerykańskiego ‚The Wall Street Journal” przedstawiając się że jest z jakiegoś „centrum przeciwdziałania działalności ekstremistycznej”. Dodatkowo u rodziny „zaginionego turysty” pojawił się, jak sie potem okazało, jego szef z FBI i „skonfiskował” wszystkie komputery, telefony oraz notebooki informujac że później wszystko wyjaśni ale się już wiecej nie odezwał…
  Ogólnie jak w najlepszy „czeskim filmie’, czyli nikt nic nie wie…
  https://strana.ua/news/228651-na-donbasse-pohib-ahent-fbr-billi-rejli-wsj.html
  Źródło;
  >https://www.wsj.com/articles/the-fbi-lost-our-son-11570806358

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem władze Rosji wprowadzaja dalsze ułatwienia dla obywateli Ukrainy oraz Białorusi przy ubieganiu sie przez nich obywatelstwa Rosji, tym razem uznano że język rosyjski jest ich „językiem ojczystym” dlatego tez zostali zwolnieni z obowiązkowego egzaminu jezykowego;
  https://strana.ua/news/228683-v-rossii-ofitsialno-priznali-ukraintsev-nositeljami-russkoho-jazyka.html
  W ukromediach już od paru dni trwa alarm ze to kolejny rosyjski ‚wabik na Ukraińców”;
  https://24tv.ua/ru/rossijskie_vlasti_prodolzhajut_zamanivat_ukraincev_hotjat_priznat_ih_nositeljami_russkogo_jazyka_n1220378

  Polubione przez 5 ludzi

 6. „W poszukiwaniu agentów Kremla”. W USA była kandydatka Demokratów na urząd Prezydenta Hillary Clinton „zaatakowała” jedna z członkiń Partii Demokratycznej, mającą aspiracje by stać się kandydatką na urząd Prezydenta w kampanii w 2020 roku Tulsi Gabbard zarzucając jej że „współpracuje z Rosją”. Clinton miała stwierdzić m.in ze Gabbard „Jest ulubienicą Rosjan. Uruchomili już kilka stron i botów wspierających ją, a także pomagają jej innymi metodami”. Z kolei ‚(domniemana) „agentka Kremla” nie pozostała jej dłużna i nazwała ja „królową jastrzębi” oraz „ucieleśnieniem korupcji i uosobieniem zgnilizny”;
  https://www.bbc.com/news/world-us-canada-50104958

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Na Ukrainie skandal wywołał „nadprezydent Ukrainy” oligarcha Kołomojski który prezesowi jednej z ukrainskich drużyn koszykówki Wołodymyrowi Dubinskiemu obiecał ze „połamie mu nogi”. Wszystko to na skutek tego ze drużyna koszykówki w której gra jego syn Grigorij przegrała mecz właśnie z drużyna której sponsorem jest Dubinski. Kołomojski miał grozić także sędziom którzy mieli nieszczęście sędziować spotkanie jego „synalka”. Podobno w związku z całym zdarzeniem Federacja Koszówki Ukrainy wszczęła oficjalne dochodzenie;
  https://strana.ua/news/228698-konflikt-brodskoho-i-kolomojskoho-podrobnosti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W ukromediach pojawiła się informacja o tym że prawnik który reprezentuje interesy aresztowanego byłego wiceszefa Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy oraz „doradcy” Poroszenki Olega Gładkowskiego (aka Swinarczuka), który stwierdził ze jego klient wkrótce opuści areszt w który przebywa, gdyż wpłacona zostanie wyznaczona przez sąd kaucja w wysokosci 10,6 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4151243-advokat-zaiavyl-chto-za-hladkovskoho-vnesut-zaloh

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ambasador Chin w Rosji oficjalnie stwierdził że „chaos w Azji (m.in w Hongkongu)” szerzony jest przez „destabilizujące elementy z Ukrainy”. Dyplomata wyśmiał takze hasła pojawiające się pośród protestujących w Hongkongu którzy m.in „Chcemy żyć jak Ukraińcy” przypominając ze obecnie PKB na głowę mieszkańca „okupowanego przez reżim z Pekinu” Hongkongu wynosi około 20 tysięcy dolarów czyli wielokrotnie wiecej niż na „wolnej i demokratycznej’ Ukrainie…
  https://www.gazeta.ru/politics/2019/10/18_a_12764102.shtml

  Polubione przez 5 ludzi

 10. OT Światowe
  Wojna handlowa zatacza coraz szersze kręgi
  Stany Zjednoczone nałożyły karne cła na szereg towarów z krajów Unii Europejskiej o wartości 7,5 miliarda dolarów.
  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/usa-nalozyly-karne-cla-na-unijne-towary-o-wartosci-75-mld-dol/y2l8rf0
  Europa nie pozostanie dłużna. Komisarz UE ds. handlu zapowiedziała, że UE wprowadzi cła odwetowe. W tej sprawie Bruksela musi jednak poczekać na decyzję Światowej Organizacji Handlu (WTO). UE wnioskuje do niej o zgodę na nałożenie ceł na towary z USA o wartości 12 mld dol.
  https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/ostro-na-linii-usa-ue-unia-wprowadzi-cla-odwetowe/44tql7r

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.