Wojna domowa na Ukrainie 21.10.2019r.- 1596 dzień od nowego rozejmu.


„Eksperci z polskiego IPN zostali zaproszeni do udziału w pracach poszukiwawczych szczątków ofiar komunizmu, pochowanych na terenie byłego więzienia NKWD w Drohobyczu na zachodzie Ukrainy”– poinformowała w miniony piątek (18 października) ambasada RP w Kijowie.

Według oficjalnej wykładni propagandowej, to zaproszenie polskich ekspertów z IPN-u, ma stanowić element realizacji niedawnych obietnic ukraińskich władz, dotyczących umożliwienia prac poszukiwawczych polskich ofiar na Ukrainie.

Do udziału w pracach archeologicznych w Drohobyczu zostali zaproszeni eksperci z Instytutu Pamięci Narodowej. Zaproszenie wystosował sekretarz ukraińskiej Komisji Międzyresortowej do spraw Upamiętnień Ofiar Wojny i Represji Politycznych Światosław Szeremeta.

W październiku w należącym uprzednio do Polski, Drohobyczu odkryto bezimienne groby. Z informacji podanych przez stronę ukraińską wynika, że prawdopodobnie znajdują się w nich m.in. szczątki zamordowanych Polaków.

W oświadczeniu wydanym w tej sprawie przez ambasadę RP w Kijowie, napisano, że polska strona docenia krok zgodny z deklaracjami prezydenta Wołodymyra Zelenskiego i zapisami porozumień dwustronnych, których poszanowania bezskutecznie dotychczas oczekiwano.

Ambasada RP w Kijowie poinformowała także, że „wciąż trwają procedury związane z uzyskaniem przez IPN zgód właściwych organów władz ukraińskich na prowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy”.

Jeśli chodzi o odkrycie szczątków ofiar w Drohobyczu, to lokalne władze poinformowały, że zbiorowe mogiły odnaleziono na terenie byłego więzienia sowieckiego przy ulicy Stryjskiej 3. W sadzie, który obecnie się tam znajduje, we wtorek odnaleziono szczątki 16 osób. Ogółem odkryto tam 13 grobów

„Specjaliści i historycy uważają, że osoby te zostały zabite w latach 1939-1941 lub po 1944 roku”– poinformowała rada miejska Drohobycza. Mają tego dowodzić otwory po strzałach z broni palnej w tylnej części czaszek. Ślady strzałów w potylicę odnajdowano wcześniej w mogiłach ofiar NKWD w innych częściach ówczesnego ZSRR, w tym miejscach pochówków polskich ofiar zbrodni katyńskiej.

W związku z tym, w zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Ukrainy, Wadym Prystajko powiedział w wywiadzie dla „Radia Swoboda”, że ukraińskie władze wydały stronie polskiej pierwsze pozwolenia na prace poszukiwawcze i ekshumacje szczątków Polaków, którzy są pochowani na terytorium jego kraju.

Sprawa ekshumacji była omawiana podczas oficjalnej wizyty prezydenta Zełenskiego w Polsce i jego rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą pod koniec sierpnia.

Oczywiście głównym problemem nie są jakieś pojedyncze przypadki ofiar radzieckiego aparatu represji, ale dotyczy on badań nad polskimi ofiarami dokonanej na nich przez Ukraińców zbrodni ludobójstwa na terenie ówczesnej Galicji Wschodniej.

W tym sensie po spotkaniu Dudy z Zełenskim, deklaracje jakie wtedy padły z jego strony o odblokowaniu badań dla polskiego IPN, w miejscach dokonanej zbrodni, wydanie zgody na prace ekshumacyjne w Dorohusku, są wyłącznie marginalne i mają wymiar propagandowy.

Bo czemu przez te trzy miesiące, jakie upłynęły od spotkania prezydentów Polski i Ukrainy, strona ukraińska nie wydała ani jednej zgody na prace poszukiwawcze na terenie dokonanych przez Ukraińców zbrodni ludobójstwa wobec Polaków?

Tak więc, sprawę nagłośnionego przypadku nagłego odkrycia szczątków ludzkich w Drohobyczu, możliwe, że nie Polaków, i natychmiastowego wydania pozwolenia na udział w pracach ekshumacyjnych polskich ekspertów, można zasadniczo uznać, za metodę mającą ukryć sedno sprawy. A więc, dotychczasowego braku podobnych zgód władz ukraińskich na prowadzenie polskich badań w miejscach dokonanej na Polakach zbrodni ludobójstwa.


http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25140494,ukraina-zniesie-moratorium-na-ekshumacje-polskich-ofiar-zelenski.html,

https://wpolityce.pl/historia/465719-szarek-uspokaja-po-decyzji-ws-ekshumacji-na-ukrainie,

https://www.ukrinform.pl/rubric-polytics/2791709-ukrainapolska-co-da-przywrocenie-ekshumacji.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu w dalszym ciągu daje się zauważyć spadek intensywności ukraińskiego ostrzału i liczby dokonywanych przez nich naruszeń warunków zawieszenia broni.

I tak, ukraińscy żołnierze z przerwami prowadzili ostrzały w godzinach pomiędzy, 03:25 a 22:57, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (2 miny) i 82 mm (11 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (20 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (25 granatów) i SPG-9 (1 granat), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (razem 11 ostrzałów), w ten sposób 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Najbardziej intensywny ostrzał prowadzony był w okolicach i na obrzeżach Doniecka, natomiast w rejonie Gorłówki ostrzał był dużo słabszy, zaś na południowym odcinku frontu, był on raczej przypadkowy i bez żadnego znaczenia (jedno użycie AK-47).

W rejonie Gorłówki ostrzeliwana była wieś Zajcewo, gdzie został w wyniku tego uszkodzony dom jednorodzinny przy ulicy Czerwonych Partyzantów nr. 26 (uszkodzony dach budynku), zaś w okolicach i na obrzeżach Doniecka ostrzał prowadzono w kierunku osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja i teren lotniska oraz Żabiczewo, a także okolic wsi Wasilewka, miejscowości Spartakus i Biełej Kamienki.

Łącznie na terytorium DRP spadło 69 pocisków (wobec 169 w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie powodując przy tym innych strat i szkód.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 okolic wsi Frunze, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Strat i szkód nie odnotowano.

Na terenie rejonu Wołnowacha, która znajduje się pod kontrolą ukraińskich sił zbrojnych, ukraińscy saperzy przypadkowo odkryli masowy grób.

„Podczas prac inżynieryjnych nad wyposażeniem nowych stanowisk dla żołnierzy ukraińskiej 128 brygady w rejonie wsi Bogdanowki (północny-wschód od Wołnowachy) zdetonowano nieznany ładunek wybuchowy (…) grupa saperów, która przybyła na miejsce zdarzenia, odkryła obudowę z amunicją i masowy pochówek szczątków ludzkich”– poinformowała dziś rano służba prasowa Milicji Ludowej DRL

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 21 жовтня 2019 року.

20 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 12 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з озброєння БМП, гранатометів різних систем і стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 9 обстрілів:
поблизу Богданівки з напрямку Петрівського – зі стрілецької зброї;
біля Водяного на Приазов’ї – з ручних протитанкових гранатометів;
неподалік Павлополя, Пищевика і Невельського – з великокаліберних кулеметів;
біля Пісків – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік Авдіївки – з ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів;
поблизу Новомихайлівки – зі стрілецької зброї та підствольних гранатометів;
біля Славного – зі стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно та автоматичних гранатометів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 3 обстріли:
поблизу Кримського – з озброєння БМП-1, автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Золотого-4 – з автоматичних станкових гранатометів;
біля Оріхового – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї, зокрема і великокаліберних кулеметів.

За минулу добу, внаслідок обстрілів, втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 3 рази порушили режим припинення вогню.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД ” противник здійснив обстріли:
біля Водяного на Приазов’ї – з ручних протитанкових гранатометів;
поблизу Пищевика – з великокаліберних кулеметів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” ворог обстріляв наші позиції з великокаліберних кулеметів та автоматичних гранатометів неподалік Попасної.

Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

21 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.10.2019r.- 1596 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na poczatek mediomatoły.pl znowu w akcji, czyli…
  https://wiadomosci.wp.pl/atak-na-ukraincow-w-donbasie-kijow-oskarza-prorosyjskich-separatystow-6437209971484289a
  …a tekscie o tym jak to „Prorosyjscy separatyści ostrzelali pozycje armii ukraińskiej w pobliżu miejscowości Zołote na terenie Donbasu” powołuje sie na komunikat od „separatystów” ze ostrzału dokonały „siły Reżimu” tzn. armia ukraińska
  >https://twitter.com/MauriceSchleepe/status/1185877857454690304

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Nova epocha swobody” na Ukrainie, czyli obecne władze w Kijowie wykorzystuja do ataków na swoich przeciwników…kabarety. Popularny ukraiński kabaret „95 Kwartał” z którego jak wiadomo wywodzi się obecny PAJAC,,,pardon, miało być Prezydent Ukrainy 🙂 „pojechał” po byłej szefowej ukraińskiego banku centralnego Walerij Hontariewej, w szczególności z podpalenia jej domu na Ukrainie. Kabareciarzy wsparli chórzyści z Narodowego Akademickiego Chóru którzy śpiewali w tle jedna z narodowych ukraińskich pieśni właśnie o płonącej chacie…
  https://korrespondent.net/ukraine/4151473-kvartal-95-y-khor-verevky-vysmeialy-hontarevu
  Odreagowała na to sama głowna ‚zainteresowana” czyli Hontariewa która nazwała to ‚wstydem” i „nasmiewaniem się z cudzego nieszczęścia”, a takze stwierdziła ze nie wierzy że sprawa podpalenia jej domu zostanie wyjaśniona ponieważ obecnie sądy na Ukrainie sa „kontrolowane przez Kołomojskiego”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4151482-eto-styd-hontareva-otreahyrovala-na-shutku-kvartala-95

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. Premier Ukrainy Honczaruk poinformował o „ataku”…na jedno z pomieszczeń Rady Najwyższej Ukrainy, które nielegalnie chcieli zająć tzw. rejderzy na mocy sfałszowanego aktu własności. Jak poinformował szef ukraińskiego rządu „atak” odparto, a przestępców zatrzymano;
  https://strana.ua/news/228880-honcharuk-rasskazal-kak-spasli-ot-rejderov-pomeshchenie-verkhovnoj-rady.html
  Warto przy tym dodać, ze na Ukrainie jest to prawdziwa plaga tzn, przestępcy wystawiaja fałszywe akty własnosci na osoby zamieszkujące „terytoria okupowane/ niekontrolowane” jak w Kijowie określa się republiki z Donbasu i na tej podstawie staraja się przejmowac nieruchomości. Takie dziłanie ułatwia im „prawne zawieszenie” w jakim znajduja się mieszkańcy republik z Donbasu wobec prawa obowiązujacego na pozostałym terytorium Ukrainy.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem okazuje się nad „wolną i demokratyczną” Ukrainą „wisi ogromna chmura tlenku węgla, która nie ma analogii w Europie” (zdjecia w linku). Władze Ukrainy oficjalnie nie zauważaja żadnego problemu, ale w ukraińscy internauci skarżą sie na jakość powietrza i porównuję je do tego jakim musza oddychać mieszkańcy najbardziej uprzemysłowionych (tzn. takze najbardziej zanieczyszczonych) regionów Chin oraz USA. Pojawiły się teorie że może być to skutek kolejnych pożarów torfowisk lub masowego spalania śmieci przez Ukrainców;
  https://strana.ua/news/228890-uharnyj-haz-nad-ukrainoj-pochemu-polstrany-zatjanuto-smohom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Zgodnie z zapowiedziami prawnika byłego wiceszefa Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy i „doradcy” Poroszenki Ołeha Gładkowskiego wpłacono za niego wyznaczoną przez sąd kaucję w wysokości 10,6 mln hrywien i teraz Gładkowskij (znany również jako Swinarczuk) będzie mógł opuścić areszt w którym aktualnie przebywa;
  https://112.ua/obshchestvo/semya-gladkovskogo-vnesla-za-nego-zalog-106-mln-griven-511855.html
  Ps. Jeden z komentarzy pod „njusem”;
  „Зеля с парашей уже обо всем договорились, точнее беня с парашей”
  Zelenskij z Poroszenką, a właściwie Poroszenko z Kołomojskim już sie w tej sprawie dogadali…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Przypomniał o sobie były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy i „przy.upas” Ołeha Laszki „tęczowego lidera” Partii Radykalnej Ukrainy (z którym podobno „rozstał sie”…bijatyką) Ihor Mosijczuk który na swoim koncie na FB oskarżył obecnego premiera Ukrainy Honarczuka o to że..molestował seksualnie „syna swojego znajomego” który starał się o parce w gabinecie Premiera Ukrainy…
  https://112.ua/politika/nardep-mosiychuk-obvinil-premera-goncharuka-v-seksualnyh-domogatelstvah-k-sotrudniku-511887.html
  Ps. Jak widać Mosijczuk rozstał sie ze swoim „tęczowym liderem”, ale ciągle mu tylko jedno w głowie 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codziennosć. W jednej z podkijowskich miejscowości NN sprawcy urządzili zasadzkę i „rozstrzelali” jadący droga samochód osobowy. jadący ‚rozstrzelanym” samochodem meżczyzna przeżył i ranny trafił do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/4151778-pod-kyevom-rasstrelialy-vodytelia-obiavlena-spetsoperatsyia-syrena
  I kolejna informacja o zatrzymaniu przez ukraińskich pograniczników „kontrabandy żywnościowej” z Polski na Ukrainę. Tym razem na przejsciu granicznym Szeginie wykryto próbę przemytu „ponad 2 ton i 120 litrów różnego rodzaju produktów spożywczych’;
  https://korrespondent.net/ukraine/4151707-na-hranytse-s-polschei-zaderzhaly-avtobus-zabytyi-kontrabandoi

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Odprysk” afery „Russiagate” czyli „wmieszania się w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku przez Rosję” które to faktycznie „wmieszanie” miały przeprowadzić ówczesne władze Ukrainy. Sąd w Kijowie nakazał Prokuraturze Generalnej Ukrainy powtórnie wszcząć śledztwo w sprawie nielegalnego wmieszania się Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4151677-sud-kyeva-vozobnovyl-delo-o-vmeshatelstve-nabu-v-vybory-prezydenta-ssha

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.