Wojna domowa na Ukrainie 22.20.2019r.- 1597 dzień od nowego rozejmu.


Kongres USA chce uznać pułk „Azov”, będący oficjalną formacją zbrojną MSW Ukrainy, za organizację terrorystyczną.

Wniosek podpisało już 39 kongresmenów z Partii Demokratycznej, którzy domagają się, aby pułk MSWU „Azow” znalazł się na liście zagranicznych organizacji terrorystycznych, na którą zostały już wpisane m.in. ISIS, Al-Kaida i Hamas.

Wcześniej w Rosji zostało wszczęte postępowanie karne przeciwko pułkowi „Azov”, zaś symbolika i ideologia jakim on się posługuje została zakazana. Członkowie zaś tego pułku są ścigani z urzędu i mają zakaz wjazdu na terytorium FR.

W związku z wnioskiem amerykańskich kongresmenów jest już reakcja dowództwa pułku „Azov”, które uznało go, za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Ukrainy i jest „atakiem na suwerenność” tego kraju. A tego „Azov” sobie nie życzy. Co najwyżej godzi się na amerykańską pomoc wojskową, nie uznając tego za mieszanie się w sprawy ukraińskie.

„Ostatni apel 40 członków Izby Reprezentantów USA o uznaniu pułku Azov za rzekomo organizację terrorystyczną spotkał się z szerokim rozgłosem. Kierownictwo pułku Azov deklaruje, że ten apel jest niczym innym jak propagandowym atakiem na Ukrainę, jej suwerenność i bezpieczeństwo państwa”– napisano w oświadczeniu pułku „Azov”.

Apel kongresmenów do oświadczenia nazwano „kompletnym bzdurą”, ponieważ „Azow” jest „oficjalną strukturą Gwardii Narodowej Ukrainy” i „podporządkowany Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy i Sztabowi Generalnemu”.

„Uważamy, że utożsamiając Azowa z terrorystami, 40 członków Izby Reprezentantów USA zrównało wszystkie inne jednostki ukraińskie, które broniły Ukrainy na froncie”– napisano w dalszej części oświadczenia pułku „Azov”.

Wcześniej ONZ ogłosiło, że ​​członkowie pułku „Azov” dopuścili się łamania praw człowieka i tortur „w czasie stosunkowo krótkiej historii tej grupy”. Wskazano również, że batalion nadal rekrutuje obywateli amerykańskich, radykalizuje ich i przygotowuje.

Na początku tego roku ambasadorowie Grupy Siedmiu (G7) w Kijowie wysłali list do ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa, wzywając go do działania przeciwko grupom, które według niego groziłyby zakłóceniem wyborów w kraju i uzurpacją roli ukraińskiej policji krajowej. Ambasadorzy poprosili ministra, aby rozważył również zakazanie działania takich grup.

Minister MSWU, Arsen Awakow jest związany z „Azovem” poprzez jego kontrolę nad Gwardią Narodową, której częścią jest pułk „Azov”.

List G7 został wysłany po tym, jak Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy wydała zgodę Narodowej Milicji na pełnienie funkcji obserwatora wyborów, a setki członków „Azova” w oddzielnych demonstracjach w Czerkasach i Kijowie starli się z policją, protestując przeciwko prezydentowi Petro Poroszence w czasie wydarzeń reelekcyjnych z powodu skandalu korupcyjnego z udziałem jego bliskiego współpracownika.

Ponad 20 funkcjonariuszy policji zostało rannych w Czerkasach. W Kijowie natomiast grupa demonstrujących rzuciła pluszowe świnie w kierunku policji pilnującej administracji prezydenckiej.

W marcu br. Departament Stanu USA określił ukraiński „Korpus Narodowy”– będącego politycznym skrzydłem pułku „Azov”, jako „nacjonalistyczną grupę nienawiści” w corocznym raporcie na temat praw człowieka .

Obecnie, po podpisaniu przez delegację ukraińską w trójstronnej grupie kontaktowej w Mińsku tzw. formuły Steinmeiera pułk „Azov” aktywnie wystąpił organizując wiele licznych demonstracji protestując przeciwko i uznając to za zdradę oraz kapitulację wobec Putina.

Członkowie „Korpusu narodowego” jak również bojownicy z „Azova” wyruszyli w pobliże linii rozgraniczenia zastrzegając, że w przypadku wycofania wojsk ukraińskich z frontu w rejonie Zołotoje i Pietrowskoje zajmą jego miejsce, czynnie blokując w ten sposób proces pokojowy.

Przypomnę, że batalion „Azov” sformowany został 4 maja 2014 roku w Berdiańsku, jak i inne bataliony służby patrolowej milicji szczególnego mianowania MSW Ukrainy, na podstawie decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy o kształtowaniu specjalnych pododdziałów milicji z ochrony porządku publicznego z dołączeniem do nich osób cywilnych i ludzi z doświadczeniem służby wojskowej albo tych, którzy odbyli przyśpieszony, dwutygodniowy kurs przygotowania przy MSW. Ihor Mosijczuk, Oleksandr Jaroszenko, Ołeh Laszko i Jarosław Honczar przyjęli decyzję o stworzeniu batalionu „Azow”, a uczestnicy dwóch organizacji społecznych – „Automajdan” i „Patriota Ukrainy” (na podstawie uchwały Socjal-Nacjonalistycznego Zgromadzenia) stanowili podstawowy nabór batalionu, który ogłoszono 20 maja 2014 roku.

Po walkach w strefie ATO, we wrześniu 2014 batalion nacjonalistyczny „Azov” został oficjalnie przekształcony w pułk, z zachowaniem jego symboliki i dowództwa.

Centralnym elementem emblematu pułku „Azov” stanowią neonazistowskie symbole Wolfsangel [1] i Schwarze Sonne.

Dowódca batalionu Biłecki twierdzi, iż oprócz walki z prorosyjskimi separatystami jego misją jest także prowadzenie krucjaty białej rasy przeciwko semickim podludziom.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolfsangel,

[2]. https://de.wikipedia.org/wiki/Schwarze_Sonne,

*

https://www.vice.com/en_us/article/59nqmq/house-democrats-just-demanded-these-neo-nazi-groups-be-prosecuted-as-international-terrorists,

https://twitter.com/azov_news,

https://www.rferl.org/a/g7-takes-aim-at-role-of-violent-extremists-in-ukrainian-society-election/29836811.html,

https://www.rferl.org/a/ukraine-facebook-bans-azov-hate-speech-moving-elsewhere/29884807.html,

.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:35 a 21:50, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (14 min) i 82 mm (50 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (16 wystrzałów) oraz granatników: ASG-17 (87 granatów), SPG-9 (33 granaty) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (łącznie 15 razy), w ten sposób naruszyli 18 razy warunki zawieszenia broni.

Ostrzały prowadzone były w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki (wieś Michajłowka), w okolicach Doniecka (Jasinowata, Krutaja Bałka, Spartakus oraz Staromichajłowka), a także na południowym odcinku frontu (Kommunarowka, Dzierżyńskoje, Oktiabr, Leninskoje i Komiternowo).

Łącznie- w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 206 pocisków (wobec 69 w odniesieniu do dnia poprzedniego), co stanowi znaczny wzrost ich liczby. W rezultacie ostrzału został uszkodzony dom jednorodzinny w miejscowości Komiternowo przy ulicy Kirowa nr. 10.

Natomiast, tym razem na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby panował wzorowy spokój.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 22 жовтня 2019 року.

21 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 17 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил зі стрілецької зброї та гранатометів різних систем.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 9 обстрілів:
двічі біля Пищевика – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік Талаківки – з ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї;
біля Водяного на Приазов’ї – з ручних протитанкових гранатометів;
неподалік Авдіївки і Верхньоторецького – зі стрілецької зброї та гранатометів різних систем;
у районі Красногорівки – зі станкових автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
біля Широкиного – зі стрілецької зброї;
неподалік Мар’їнки – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 8 обстрілів:
тричі біля Оріхового – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
три рази поблизу Золотого-4 – з протитанкових і автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
у районі Попасної – з великокаліберних кулеметів та автоматичних гранатометів;
неподалік Зайцевого – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї, зокрема і великокаліберних кулеметів.

За минулу добу, внаслідок обстрілів, втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.

З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню.
Усі обстріли противник здійснив у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”, неподалік Зайцевого. Тут російські окупаційні війська застосували великокаліберні кулемети та, двічі, заборонені Мінськими домовленостями міномети калібру 82 мм.
Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.20.2019r.- 1597 dzień od nowego rozejmu.

 1. Mam małą dygresję nie na temat, ale na tyle istotną, że wartą zasygnalizowania.

  Otóż, czy zadawali sobie Państwo pytanie, dlaczego obecne dowody osobiste są czasowe?

  Tu nie chodzi i żadne inne względy (chociaż propagandowo może ich być podawanych bardzo wiele), jak tylko to aby zaktualizować nasz wizerunek, który przechowywany jest w centralnym rejestrze danych.

  Z tego wizerunku korzystać może byle stójkowy policjant lub strażnik graniczny, który ma przy sobie przenośny modem.

  TAK TWORZY SIĘ BEZ NASZEJ ŚWIADOMOŚCI I WIEDZY PAŃSTWO POLICYJNE!!!!!

  I to nie ta władza to wprowadziła, chociaż ochoczo z tego korzysta, tylko ci którzy dla niepoznaki określili się „liberałami” z PO. Co nie oznacza, że obie te formacje nie są siebie nawzajem warte.

  POPiS!!!!!

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. A jednak WOJNA!? ‚Pompejusz naszych czasów”, czyli Sekretarz Stanu USA nieoczekiwanie oznajmił ze jego zwierzchnik Prezydent USA jest gotów użyć siły wojskowej przeciwko Turcji „w razie potrzeby”, nie sprecyzował jednak jaki „krok” ze strony Ankary mógłby wywołać taką reakcję Waszyngtonu;
  https://www.cnbc.com/2019/10/21/pompeo-trump-is-fully-prepared-for-military-action-against-turkey.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę gdzie szaleje DEBILIZACJA. „Nadprezydent Ukrainy” oligarcha Kołomojski nazwał DEBILEM i zalecił mu ‚zwolnienie się ze stanowiska” ministra rozwoju gospodarczego Ukrainy Miłowanowa po tym jak ten stwierdził ze występ kabaretu „95 Kwartał” w którym wyśmiewano się z podpalenia domu byłej szefowej ukraińskiego banku centralnego odstraszy od Ukrainy inwestorów. Z kolei sam Miłowanow przyznał szczerze że „nigdy nie ukrywał tego ze jest DEBILEM” 🙂
  https://strana.ua/news/229126-timofej-milovanov-v-otvet-na-oskorblenie-kolomojskoho-poshutil-chto-i-ne-skryval-toho-chto-on-debil.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem wiceprzewodnicząca komitetu Ukraina-UE, deputowana Parlamentu Europejskiego, Viola von Cramon-Taubadel zarzuciął szefowi Biura prezydenta Ukrainy Andrijowi Bohdanowi brak zasad moralnych, wytykając mu zwiazki z „reżimem Janukowycza” w szczególnosci z premierem czasów jego „tyranii”, czyli Mykołą Azarowem;
  https://strana.ua/news/229118-evrodeputat-zajavila-chto-bohdan-ochen-opasen.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” ujawnia kulisy dymisji szefa Urzędu Ochrony Państwa Ukrainy Ołeksija Ocerkleicza „witirana ATU” jednego z tzw. kiborgów z donieckiego lotniska (dowódca batalionu ukrainskiej 54 Brygady) który swoje stanowiska nie zawdzięczał żadnym predyspozycjom, a „starej znajomosci z Andrijem Bohdanem”. Podobno przyczynami zwolnienia „kiborga” miały być właśnie jego brak kompetencji, „rozbudowanie schematu korupcyjnego” w powierzonym sobie urzędzie, a także niejasne zwiazki z wywiadem…USA;
  https://strana.ua/news/229030-pochemu-posle-vizita-ze-v-ssha-byl-uvolen-shef-udo-otserklevich.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ciąg dalszy sprawy zabójstwa w Kijowie byłego rosyjskiego parlamentarzysty Denisa Woronienkowa, w której nastąpił nieoczekiwany zwrot. Sąd w Kijowie przychylił się bowiem do wniosku prawników Władimira Tiurina (rosyjski „wor w zakonie”) byłego męża żony Woronienkowa Marii Maksakowej który miał być „zleceniodawcą zabójstwa” według ukrainskiej prokuratury i wycofał to oskarżenie. Warto przy tym przypomnieć ze Woronienkowa „zlikwidował” jeden z „weteranów ATO” z Dniepra;
  https://ukranews.com/news/660998-sud-otmenil-podozrenie-tyurina-v-zakaze-ubijstva-voronenkova

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejne zatrzymanie „szychy” z czasów ‚tyranii” Poroszenki. Tym razem SBU zatrzymało byłego wiceministra rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Jurija Browiczenko, który oskarżony jest o dokonanie ‚zdrady narodowej” tzn. działania wbrew interesom Ukrainy na korzyść zagranicznej spółki poprzez zawarcie niekorzystnej umowy na zakup linii do produkcji pocisków artyleryjskich. W wyniku umowy były wiceminister (i jego wspólnicy) wyprowadzili do tzw. rajów podatkowych ponad 8,2 mln dolarów;
  https://interfax.com.ua/news/general/620229.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie wcześniejszych „wstępniaków” szefa

  Ukraina oczekuje od Polski kroków w kierunku rozwiązania dwustronnych problemów – podkreślił ukraiński wicepremier Dmytro Kułeba. Jak zaznaczył, jego kraj wykonał część uzgodnień poczynionych podczas wrześniowej wizyty prezydenta Zełenskiego w Warszawie.
  Jak wiceminister Ukrainy dodał dalej. „Mamy np. problem z licencjami na tranzyt ciężarówek, które wydaje Polska dla ukraińskich przewoźników. Liczymy, że problem ten będzie rozwiązany jak najszybciej”
  https://www.tvp.info/44951877/wicepremier-ukrainy-oczekujemy-od-polski-pewnych-krokow
  Komentarz:Ja pierdziu ŻADNA decyzja na wznowienie prac archeologicznych na Ukrainie NIE została dotychczas udzielona. Nadal polski IPN nie może działać na Ukrainie, a tu ..szybko załatwcie korzystne dla nas (ale nie już dla polskiego sektora) decyzje.
  Rząd w Warszawie powinien dopiero ROZPATRZYĆ takowe zmiany po tym jak rzeczywiście jakieś pozytywne zmiany w kwestii upamiętnienia pomordowanych będą miały miejsce.
  P.S Niezłe „elyty” nie pozwolimy pochować zmarłych chyba ze nam zapłacicie.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie wstępniaka (mania już podawał ale rosyjskojęzyczny link)
  Ukraiński pułk „Azow” nazwał wezwanie 40 kongresmanów USA do wpisania go na listę zagranicznych organizacji terrorystycznych „atakiem informacyjnym na Ukrainę, jej suwerenność i bezpieczeństwo publiczne” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej pułku.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2019102211230353-ukraina-odpowiedziala-usa-jest-to-atak-informacyjny-na-nasza-suwerennosc-i-bezpieczenstwo-sputnik/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Na Ukrainie liczba ludności spadła poniżej poziomu 42 mln ludzi – podał ukraiński urząd statystyczny. Bardzo źle przedstawiają się wskaźniki dotyczące ubytku naturalnego, sięgającego już blisko 400 tys.
  Państwowa Służba Statystyki Ukrainy poinformowała, że liczba ludności spadła poniżej 42 mln. Według stanu na 1 września 2019 roku na Ukrainie żyło 41,976 mln osób. Oznacza to, że w porównaniu z grudniem 2018 roku, w ciągu ośmiu miesięcy tego roku liczba ludności spadła o 177 tys.
  https://kresy.pl/wydarzenia/liczba-ludnosci-ukrainy-ponizej-2-mln-blisko-dwa-razy-wiecej-zgonow-niz-urodzen/
  Komentarz: Jak dodamy rodziny które postanowiły wyjechać na stale zagranicę to mamy obraz kompletnego upadku państwa. Tak wysoka liczba zgonów wynika z zapaści służby zdrowia i biedy obywateli (brak środków na lekarstwa, wyżywienie itd).

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W temacie ukranizacji naszego państwa.

  Związkowcy z „Solidarności” terminala kontenerowego DCT Gdańsk domagają się, by obcokrajowcy zatrudniani przy rozładunku towarów w ich terminalu znali język polski. Twierdzą, że dopuszczanie do tych prac osób z firm zewnętrznych, głównie Ukraińców nie znających polskiego, zagraża bezpieczeństwu pracy. Jeśli jutrzejsze spotkanie z pracodawcą nie przyniesie rezultatu, będą kontynuować protest.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/zwiazkowcy-z-terminala-w-gdansku-domagaja-sie-egzaminow-dla-ukraincow/

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Były minister rolnictwa Ukrainy Taras Kutowyj zginął w wypadku lekkiego helikoptera Robinson R44 w obwodzie połtawskim. Do katastrofy doszło w poniedziałek po południu w pobliżu wsi Tarasenkowe w obwodzie połtawskim w środkowej części Ukrainy. 43-letni Taras Kutowyj był za sterami maszyny, która spadła na terenie prywatnej posesji. Nie ma doniesień o innych ofiarach. (http://www.tvn24.pl)
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-taras-kutowyj-zginal-w-katastrofie-lotniczej,979444.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Taras_Kutowy
  Komentarz: Podejrzane, za czasów Poroszenki setki milionów hrywien „pomocy dla rolników” zostało przyznanych partnerom biznesowym czekoladowego króla. Czyżby ktoś starał się zacierać ślady?

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Około 30 ciężarówek przyjechało w poniedziałek pod siedzibę ukraińskiego rządu w Kijowie. Ukraińscy tirowcy chcą zwrócić uwagę urzędników na niewystarczającą ich zdaniem liczbę zezwoleń na przewozy przez Polskę.
  TSN donosi, że ukraińskie ministerstwo infrastruktury kilka tygodni temu znacząco ograniczyło wydawanie ukraińskim przewoźnikom zezwoleń na przewozy towarowe do Polski lub na tranzyt przez Polskę na zachód Europy. Kierowcy są zmuszeni czekać po kilka dni w punktach wydawania pozwoleń. Z tego powodu dochodzi do opóźnień w dostawach, firmy transportowe są zmuszone do płacenia kar.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/kierowcy-tirow-protestuja-pod-siedziba-ukrainskiego-rzadu-chca-by-wpuszczano-ich-do-polski/

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Ukraińskie MSZ pracuje nad koncepcją podwójnego obywatelstwa dla swoich obywateli. Ujawnione szczegóły wskazują jednak, że inicjatywa ta jest ukierunkowana głównie na ukraińską diasporę, a nie na mniejszości narodowe na Ukrainie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/msz-ukrainy-pracuje-nad-koncepcja-podwojnego-obywatelstwa/
  Komentarz: Ukraina stara się złagodzić skutki kryzysu demograficznego/społecznościowego. Władze Kijowie (inie tylko) uważają, że jeśli nie przeprowadzi się zmian w systemie to masy mające do wyboru obywatelstwo kraju UE ( i związane z tym profity ), a Ukrainy wybierze opcje numer 1.
  Już teraz coraz więcej emigrantów z Ukrainy traci kontakt z ojczyzna w krajach zachodniej Europy, gdzie ilość gastarbeiterów nie jest tak duza jak w Polsce i nie tworzą się swoiste „getta” proces ten jest dużo szybszy.
  W tej sytuacji już za kilkanaście lat jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie „naród Ukrainki” może przestać istnieć. Spora część obywateli wymrze, inni zruszczą się, kolejni spolonizują. historia zatoczy koło i znów stepy opustoszeją.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.