Wojna domowa na Ukrainie 25.10.2019r.- 1600 dzień od nowego rozejmu.


Przedwczoraj (23 października) pod nieobecność prezydenta Wołodymyra Zełenskiego odgrywającego obecnie rolę światowego męża stanu, w jego imieniu szef Biura Prezydenta Ukrainy, Andrij Bogdan oraz jego zastępcy- Andrij Smirnow i Julia Kowalow spotkali się z ambasadorami krajów G7.

Spotkanie dotyczyło problemów związanych z reformą ukraińskiej gospodarki, współpracy z partnerami międzynarodowymi, międzynarodowymi organizacjami finansowymi i reformie sądownictwa na Ukrainie.

Strona ukraińska poinformowała ambasadorów krajów G7 o priorytetach i dalszych krokach dotyczących inicjatyw mających na celu wzrost gospodarczy i poprawę klimatu inwestycyjnego, a także zapewniła, że ​​projekt ustawy o nielegalnym wzbogaceniu i wydzieleniu z „Naftogazu” jego części przesyłowej będzie rozpatrywany na w przyszłym tygodniu.

Szczególną uwagę zwrócono na proces negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, reformę sektora bankowego i zwrot środków z bankrutujących banków.

„Podjąwszy decyzję o nacjonalizacji, państwo zainwestowało 155,3 mld UAH w ‚PrivatBank’, co pozwoliło zaoszczędzić środki Ukraińców. Uważamy, że bez względu na orzeczenia sądów nie ma powodu, aby zwrócić państwową spółkę ‚PrivatBank’ jej byłym akcjonariuszom”– powiedział po spotkaniu Andrij Bogdan.

W dniu 18 grudnia 2016 roku rząd ukraiński w obliczu niewypłacalności znacjonalizował „PrivatBank”– największego pożyczkodawcę w kraju. Powodem nacjonalizacji „Privatbanku” była jego niewypłacalność w wyniku oszustw na kwotę 5,5 mld dolarów. Władze wszczęły także postępowanie wobec właścicieli banku- Ihora Kołomojskiego i Hennadija Boholubowa, ci zaś zaskarżyli decyzję o nacjonalizacji.

Trzy dni przed wyborami prezydenckimi okręgowy sąd administracyjny w Kijowie orzekł, że „przeprowadzona w 2016 r. nacjonalizacja największego banku komercyjnego Ukrainy, ‚PrivatBanku’, była niezgodna z prawem” .

„Decyzja sądu nie jest prawomocna i zostanie zaskarżona przez bank narodowy. Po raz kolejny zwracamy uwagę, że stworzona przez sąd niepewność sytuacji prawnej podważa stabilność finansową”– oświadczył przedstawiciel banku centralnego Wiktor Hryhorczuk.

Wybrany na prezydenta Wołodymyr Zełenski, który uważany jest za osobę blisko związaną z Kołomojskim oświadczył, że w sporze o „PrivatBank” nie zamierza stać po stronie jego byłych właścicieli i zapewnił także, że będzie bronił w tej sprawie interesów państwa.

W zeszłym tygodniu sąd gospodarczy w Kijowie wstrzymał rozpatrzenie pozwu Kołomojskiego w sprawie odzyskania udziałów w banku do czasu rozstrzygnięcia toczącego się w sądzie apelacyjnym sporu o legalność jego przejęcia przez państwo. Wcześniej „PrivatBank” poinformował, że sąd apelacyjny Anglii i Walii podtrzymał jego odwołanie w sprawie grudniowego wyroku sądu pierwszej instancji, który uznał, iż sprawa przeciwko byłym właścicielom banku nie leży w jego jurysdykcji.

Zgodnie z komunikatem sądowy nakaz aresztowania aktywów związanych z „PrivatBank” z grudnia 2017 roku pozostaje w mocy. Angielski sąd uznał także, że „PrivatBank” ma podstawy by domagać się 3 mld dolarów odszkodowania od byłych właścicieli.

„To dobra wiadomość dla płatników podatków na Ukrainie oraz dla całej ukraińskiej gospodarki. Pozwoli ona na kontynuowanie pracy na rzecz obrony interesów banku i zwrot środków jego klientom, nielegalnie wyprowadzonych z ‚PrivatBanku'”– ogłosiło kierownictwo Narodowego Banku Ukrainy.

Poza działaniami ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości, zarząd znacjonalizowanego „PrivatBanku” zarzucił jego byłym głównym właścicielom, że dokonali za jego pośrednictwem wyprania aż 470 mld dolarów. W ten sposób okazało się, że była to największa na świecie pralnia brudnych pieniędzy.

O sprawie poinformował znany ekonomista Anders Aslund z organizacji „Atlantic Council”. Według jego informacji, pod koniec maja br. największy ukraiński bank „PrivatBank” złożył w sądzie amerykańskiego stanu Delaware pozew przeciw swoim byłym głównym akcjonariuszom- Ihorowi Kołomojskiemu i Gennadijowi Bogoljubowi.

Poza tym, amerykański Departament Sprawiedliwości prowadził w latach 2009-2011 związane z osobą Kołomojskiego śledztwo, kiedy to jednocześnie miał on zakaz wjazdu do USA. Amerykańskie FBI również od kilku lat prowadzi śledztwo w jego sprawie. Ale pomimo tego Kołomojski wydaje się być pewny swej bezkarności w USA gdyż stoi za nim ortodoksyjna sekta żydowska, Chabad Lubawicz. Po swoim triumfalnym powrocie tuż przed wyborami prezydenckimi na Ukrainę skomentował buńczucznie informacje o śledztwie FBI: „śledztwo FBI wobec mnie zakończy się niczym”.

No i teraz, po wyroku sądu gospodarczego w Kijowie, czyżby rzeczywiście na Ukrainie zaczęło działać prawo, a nie liczył się tylko interes oligarchów mających aktualnie wpływ na władzę?

Nie sądzą, raczej jest to tylko gra pozorów, a sytuacja wyjaśni się za jakiś czas, z tym że po myśli Kołomojskiego.

Bo czyż, wydałby on wiele milionów dolarów na wsparcie dla „Sługi Narodu”, aby z tego nic nie mieć?

https://www.president.gov.ua/ru/news/v-ofisi-prezidenta-vidbulasya-zustrich-z-poslami-krayin-veli-57997,

https://pl.wikipedia.org/wiki/PrywatBank,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ihor_Ko%C5%82omojski,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hennadij_Boholubow,

https://polskaniepodlegla.pl/opinie/item/20262-prawdziwy-prezydent-ukrainy-kim-jest-czlowiek-ktory-faktycznie-bedzie-rzadzil-krajem.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 05:50 a 21:55, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (71 min) i 82 mm (97 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 120 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (17 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (76 granatów), SPG-9 (25 granatów) i RPG-7 (26 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (34 razy), naruszyli 36 razy warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Gołmowskij i Zajcewo), okolice i obrzeża Doniecka (teren serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Spartakus, Jasinowata, Staromichajłowka i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Leninskoje, Komiternowo, Lugańskoje, Kulikowo i Sachanka).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 435 pocisków (wobec 233 w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie domu jednorodzinnego na osiedlu przy kopalni Trudowskaja znajdującego się przy ulicy Udacznej nr. 19 oraz kilku boksów garażowych w kompleksie garaży autokooperatywy „Sojuz” w miejscowości Gołmowskij k.Gorłówki (zdjęcie przewodnie).

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm i przeciwpancernego granatnika SPG-9 oraz automatycznego granatnika AGS-17, z kierunku stanowisk 46 brygady ostrzeliwali o godzinie 10:30 rejon Krasnego Jara oraz z kierunku stanowisk 59 brygady o godzinie 17:30 rejon Łogwinowa, czym 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 25 жовтня 2019 року.

24 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 25 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 15 обстрілів:
п’ять разів поблизу Мар’їнки – з озброєння БМП-1, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
двічі неподалік Талаківки – з великокаліберних кулеметів, СПГ та автоматичних гранатометів;
два рази неподалік Богданівки з напрямку Петрівського (в межах ділянки розведення) – зі стрілецької зброї та РПГ;
біля Верхньоторецького – зі станкових протитанкових і автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
у районі Славного – з великокаліберних кулеметів та СПГ;
двічі поблизу Авдіївки – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
два рази неподалік Широкиного – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 10 обстрілів:
5 разів біля Золотого-4 (поза межами ділянки розведення) – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно;
неподалік Зайцевого – зі стрілецької зброї;
двічі поблизу Луганського – зі станкових протитанкових та автоматичних гранатометів;
біля Троїцького – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.
неподалік Кримського – з великокаліберних кулеметів, РПГ та автоматичних гранатометів;
Вчора, 24 жовтня, внаслідок обстрілів, поранення отримав один військовослужбовець Об’єднаних сил.
З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці вогневої активності не проявляли.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

22 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.10.2019r.- 1600 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie. Deputowany rady najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji ‚Sługa Narodu” Jewgienij Szewczenko, który odważył sie wystąpić w rosyjskich mediach i bronić prawa do używania języka rosyjskiego na Ukrainie, poinformował o tym że on i jego „partyjni koledzy” otrzymali zakaz (nieoficjalny „odgórny”) występowania w ukraińskich kanałach TV ‚NewsOne”, „112 Ukraina” oraz „ZiK”. Wszystkie te kanały są oskarżane o „prorosyjskość” w szczególnosci przez „ukropatriotów” oraz POROCHOBOTY;
  https://strana.ua/news/229741-fraktsija-zapreshchaet-sluham-naroda-khodit-na-kanaly-112-ukraina-newsone-i-zik-shevchenko.html
  Z kolei pod siedzibą kanału TV ‚112 Ukraina” w Kijowie zebrała się znowu grupa „ukropatriotów”, w zwiazku z czym dziennikarze tej stacji „po raz kolejny zaapelowali do struktur władzy w kraju z żądaniem zapewnienia bezpieczeństwa mediów, umożliwienia dziennikarzom spokojnego wykonywania obowiązków bez zagrożenia dla ich zdrowia”;
  https://112.ua/glavnye-novosti/zayavlenie-telekanala-112-ukraina-o-tak-nazyvaemoy-grazhdanskoy-akcii-pod-stenami-kanala-512384.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. W nocy w Kijowie na jednym z targowisk NN meżczyzna zdetonował granat bojowy i uciekł. Na szczęście „ucierpiały” tylko znajdujace się tam pawilony handlowe;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4153169-na-rynke-v-kyeve-posredy-nochy-vzorvalas-hranata
  Policja w Zaporożu zatrzymała mężczyznę który wczoraj dźgnał w piers aktywistę miejscowej mniejszosci romskiej. Okazał się nim być kryminalista zwolniony niedawno z więzienia gdzie odsiadywał wyrok „za poważne przestępstwa’. Nie podano dlaczego mężczyzna zaatakował kobietę;
  https://korrespondent.net/ukraine/4153181-napadenye-na-aktyvystku-polytsyia-zaderzhala-prestupnyka
  W sprawie kursantów uczelni wojskowej z Odessy którzy zostali ranni wskutek wybuchu granatu. Ukromedia informują że zostali ranni w wyniku wybuchu pocisku do granatnika produkcji USA” który znaleźli na poligonie wojskowym i „przeniesli w pobliże drogi w celu utylizacji” ?!
  https://dumskaya.net/news/kursanty-odesskoy-voennoy-akademii-poluchili-ran-104617/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Szef MSW Ukrainy Awakow zareagował na wniosek członków Kongresu USA którzy chcą wpisać podległy mu Pułk „Azow” na liste „niebezpiecznych organizacji ekstremistycznych” i uznac za „organizację terrorystyczną”. Określił on te działania jako „umyślną próbą zdyskredytowania jednostki „Azow” oraz [całej] Gwardii Narodowej Ukrainy, przede wszystkim w oczach międzynarodowych partnerów Ukrainy, aby wywołać kryzys w stosunkach wraz z naszymi sojusznikami [i] osłabić pozycję naszego państwa na świecie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4153209-avakov-otvetyl-na-plany-ssha-pryznat-azov-terrorystamy

  Polubione przez 2 ludzi

 4. popularny na Ukrainie program zajmujacy sie ujawnianiem korupcji w tym państwie „Schemy” ujawnił że obecna szefowa ukraińskiego resortu finansów Oksana Markarowa „przejęła” 9po znacznie zanizonej wartości) od bankrutujacego banku przy pomocy należacej do niej firmy „elitarny” budynek znajdujacy się w centrum Kijowa;
  https://strana.ua/news/229777-markarova-vyvela-elitnoe-zdanie-v-tsentre-kieva-iz-banka-bankrota-na-svoju-firmu-smi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie nowego sezonu grzewczego na Ukrainie. Krytyczna sytuacja w obwodzie lwowskim gdzie samorządy nie mają pieniędzy na zakup paliwa (węgla, gazu, mazutu) dla elektrociepłowni. W zwiazku z tym w miejscowości Nowy Rozdół ze swojego stanowiska „zdezerterował” burmistrz (oraz jego zastępca), dlatego tez, jak poinformował jeden z deputowanych rady obwodu lwowskiego, „Miasto, które jest na granicy grzewczego kolapsu, zostało takze bez władz”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4153219-na-lvovschyne-mer-podal-v-otstavku-yz-za-sryva-otopytelnoho-sezona

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Strzelanina w Charkowie, w wyniku której jeden meżczyzna zginał, a jeden znalazł się w szpitalu;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4153384-poiavylos-vydeo-perestrelky-v-kharkove
  Domniemany sprawca strzelaniny ścigany przez policjantów próbował w nich rzucić granatem, ale ten eksplodował zabijajac go na miejscu. Potem okazało się że na jego ciele zawieszone sa jeszcze trzy granaty dlatego musiano je „rozminować”;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4153374-v-kharkove-razmynyruuit-telo-podorvavshehosia-muzhchyny

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I kolejne protesty „ukropatriotów” (z neonazistowskiego „Korpusu Narodowego”) przeciwko „kapitulacji” czyli wprowadzeniu tzw. formuły Steinmeiera dla Donbasu. Protesty odbyły się we wszystkich stolicach obwodów Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4153387-natskorpus-trebuet-ot-zelenskoho-harantyi
  W Czerkasach „ukropatrioty” urządził „szturm” na siedzibę samorzadu regionalnego, czyli radę obwodową;
  https://korrespondent.net/ukraine/4153363-faiery-y-draka-s-polytsyei-v-cherkassakh-proshla-aktsyia-net-kapytuliatsyy
  Przeciwko „kapitulacji” czyli wprowadzeniu tzw. formuły Steinmeiera dla Donbasu wypowiedział sie także przedstawiciel ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w Mińsku były prezydent Ukrainy Kuczma, który stwierdził że nie jest ona „formułą pokoju” zwracajac m.in uwagę że w konsekwencji doprowadzi ona do przekształcenia Ukrainy w konfederację;
  https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/2805999-formula-stajnmaera-do-miru-na-donbasi-ne-privede-kucma.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy z Zakarpacia zwrócili się z oficjalną prośbą do władz Wegier o przysłanie szczepionek przeciwko błonicy, poniewaz okazało się ze liczba zachorowań na nia na Zakarpaciu już przewyższyła ilość szczepionek jaka dysponowały tamtejsze władze sanitarne (podobno dysponowały 8 szczepionkami);
  https://korrespondent.net/ukraine/4153483-dyfteryia-na-zakarpate-deputaty-prosiat-pomoschy-u-venhryy

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Potwierdził się „alarm” podniesiony przez byłego parlamentarzyste ukraińskiego, „weterana ATO” i „pomocnika” byłego „lidera” Prawego Sektora Borisława Berezy (właśc. obywatela Izraela Barucha Blachera) o tym ze „polskie mleko zalewa Ukrainę”. Okazuje się bowiem ze na Ukrainie gwałtownie spada hodowla krów oraz produkcja mleczarska. Według danych przedstawionych przez ukraińskie stowarzyszenie producentów mleka „Ukraina szybko zmienia się z eksportera produktów mlecznych w ich importera”, od września tego roku wzrost importu masła wyniósł 33%, sera 77%, mleka pełnego 42%;
  https://delo.ua/business/ukraina-mozhet-ostatsja-bez-moloka-v-strane-mass-359515/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.