Wojna domowa na Ukrainie 26.10.2019r.-1601 dzień od nowego rozejmu.


„22 października 2019 roku Sąd Okręgowy w Amsterdamie pozytywnie rozpatrzył pozew Naftohazu Ukrainy o zajęciu z dniem 23 października 2019 roku 100 procent akcji spółki córki Gazpromu – South Stream Transport B.V.”– ogłosił zarząd ukraińskiej firmy „Naftohaz” w specjalnie wydanym komunikacie.

Zajęcie akcji firmy „South Stream Transport B.V.” jest jednym z działań ukraińskiego „Naftohazu” mającym na celu odzyskania środków finansowych, jakie przyznał stronie ukraińskiej w 2018 r. Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie.

Chodzi tu o wyrok nakazujący rosyjskiemu „Gazpromowi” wypłacenie „Naftohazowi” odszkodowania za to, że rosyjski monopolista nie dostarczał Ukraińcom wystarczającej ilości gazu do tranzytu na Zachód. Z tego tytułu zadłużenie „Gazpromu” wobec „Naftohazu” wynosi 2,6 mld USD bez odsetek.

„Gazprom odmawia uregulowania tego zadłużenia i podjął kroki, dzięki którym chce uniknąć realizacji decyzji sądu arbitrażowego, m.in. przez przekazanie akcji South Stream Transport B.V. innym podmiotom gospodarczym”– napisano w oświadczeniu „Naftohazu”.

Obecnie gaz do europejskiej części Turcji płynie z Rosji przez Ukrainę, Rumunię i Bułgarię za pośrednictwem Gazociągu Transbałkańskiego, jednak z końcem bieżącego roku wygasa ukraińsko-rosyjska umowa o tranzycie tą drogą i nie wiadomo czy będzie na przedłużona na kolejny okres czasu.

Rosja realizuje obecnie dwa projekty gazociągów, które mają na celu przesyłanie gazu z pominięciem terytorium Ukrainy. Są to: „Nord Stream 2”, prowadzący przez Bałtyk z Rosji do Niemiec, oraz „Turkish Stream”, który prowadzi przez Morze Czarne.

Ukraiński „Naftohaz” zapowiedział już, że jeśli po powstaniu gazociągu „Nord Stream 2” Rosjanie przestaną transportować gaz przez Ukrainę, będzie domagał się od Gazpromu przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie 12 mld euro odszkodowania za utracone wpływy z tranzytu.

Nie jest to dla Rosji ostatnia zła wiadomość, bo tego samego dnia gdy ogłoszono decyzję Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie przeciwko rosyjskiej firmie „Gazprom”, wydał także orzeczenie Sąd Apelacyjny w Paryżu, który nakazał wypłacić ukraińskiemu „Oszczadbankowi” 1,3 mld dolarów odszkodowania.

Sąd Apelacyjny w Paryżu wydał orzeczenie na korzyść ukraińskiego „Oszczadbanku”, odrzucając wniosek FR o zawieszenie wykonania decyzji arbitrażu międzynarodowego o zwrocie ukraińskiemu bankowi 1,3 mld dolarów strat z powodu przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu.

Według służby prasowej banku, Federacja Rosyjska w swoim wniosku zwróciła się do Sądu Apelacyjnego w Paryżu o zawieszenie wykonania wyroku sądu arbitrażowego, ponieważ może on doprowadzić ją do strat.

Wyrok o wypłacie odszkodowania dla ukraińskiego „Oszczedbanku” jest konsekwencją wydanej w listopadzie 2018 roku przez Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy w Paryżu bezprecedensowej decyzji o odzyskaniu od Federacji Rosyjskiej na rzecz „Oszczadbanku” rekompensaty za straty wynikające z przyłączenia Krymu.

W efekcie po roku określono sumę odszkodowania z tego tytułu na astronomiczną kwotę aż 1,3 mld dolarów.

Jak widać, gdy nie udało się Rosji pokonać przy pomocy wojny ekonomicznej, obecnie przyjęto nową taktykę- ofensywy prawnej, mającej na celu wyszabrowanie jak największej ilości gotówki.

*

„Protokół VIII.

§ 1. Dwuznaczne korzystanie z kodeksu praw

Musimy zapewniać sobie wszystkie środki, których przeciwnicy mogliby użyć przeciwko nam. Będziemy musieli w subtelności i kruczkach słownika prawnego wyszukiwać usprawiedliwienia w tych wypadkach, kiedy będziemy uważali za odpowiednie powziąć decyzje mogące wydać się zbyt śmiałymi lub niesprawiedliwymi, bowiem jest rzeczą ważną ujęcie decyzji tych w takie wyrażenia, które by miały pozór wyższych przepisów moralnych.

Protokół IX.

§ 12. Komentowanie praw

Poza istniejącymi prawami, nie zmieniając ich istoty, lecz tylko zniekształcając je przez sprzeczne komentowanie, stworzyliśmy coś wspaniałego ze względu na wyniki. Znalazły one wyraz początkowo w tym, że komentowanie zamaskowało prawa, następnie zaś zupełnie zakryło je od oczu rządów, a to wskutek niemożności znania prawodawstwa tak skomplikowanego. Oto źródło teorii sądów sumienia.”

*

http://www.naftogaz.com/www/3/nakweben.nsf/0/C98E4282A9D9647DC225849E00511B69?OpenDocument&year=2019&month=10&nt=News&,

https://www.oschadbank.ua/ua/press-service/news/parizkiy-apelyaciyniy-sud-vidkhiliv-zayavu-rf-pro-prizupinennya-primusovogo.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 12:00 a 21:15, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (4 wystrzały), moździerzy kaliber 120 (1 mina) i 82 mm (23 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (łącznie 26 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (13 granatów) i RPG-7 (26 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (łącznie 21 razy), 23 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: okolice Gorłówki (Dolomitnoje), obrzeża i okolice Doniecka (teren osiedli mieszkaniowych przy kopalniach im. Abakumowa i Trudowskaja oraz donieckie lotnisko- na obrzeżach Doniecka i Wsilewka, Mineralnoje, Spartakus, Łozowoje, Aleksandrowka i Starmichajlowka- w okolicach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Signalnoje, Nikołajewka, Pietrowskoje, Sosnowskoje, Kulikowo, Komiternowo i Sachanka).

Łącznie w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 108 pocisków (wobec 435 w odniesieniu do dnia poprzedniego), na skutek czego został ranny 50-letni mieszkaniec wsi Mineralnoje, który przebywał w tym czasie w swoim domu przy ulicy Komsomolskiej nr. 39. Ranny przebywa obecnie w szpitalu miejskim w Jasinowatej, gdzie stwierdzono u niego obrażenia ciała o średnim zagrożeniu.

Zapis graficzny liczby naruszeń warunków zawieszenia broni przez ukraińskie wojsko w ramach Operacji Połączonych Sił w Donbasie na donieckim odcinku frontu w ciągu mijającego tygodnia:

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

Зведення станом на 07:00 26 жовтня 2019 року.

25 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 13 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 6 обстрілів:
неподалік Новомихайлівки – з мінометів калібру 82 мм;
біля Красногорівки – з СПГ та великокаліберних кулеметів;
двічі поблизу Водяного та один раз у районі Авдіївки – зі стрілецької зброї і станкових та ручних протитанкових гранатометів;
неподалік Лебединського – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 7 обстрілів:
двічі поблизу Новозванівки – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
неподалік Хутора Вільного – зі стрілецької зброї;
біля Луганського – з СПГ, автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів.
неподалік Золотого-4 (поза межами ділянки розведення) – зі стрілецької зброї та автоматичних гранатометів;
поблизу Луганського – з автоматичних гранатометів;
у районі Травневого – зі стрілецької зброї і станкових протитанкових гранатометів.
Вчора, 25 жовтня, поранення отримали три військовослужбовці Об’єднаних сил. Один – внаслідок обстрілу, інші двоє – під час підриву на встановленій раніше ворогом розтяжці, яку той залишив, відступаючи з певних позицій.

З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню.
Обидва обстріли зафіксовані в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”. Противник вів вогонь з підствольних гранатометів біля Хутора Вільного та з СПГ – неподалік Новолуганського.
Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.10.2019r.-1601 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstępniaka”, czyli to nie koniec „apetytów” ze strony Ukroinców. ‚Naftohaz” chce od Prezydent Słowacji (!) by ta wpłyneła na anulowanie wydanego przez słowacki sąd niekorzystnego dla koncernu wyroku (postępowanie arbitrazowe) w ramach którego musi zapłacić 21 milionów euro. oficjalne tłumaczenie tej kuriozalnej „prośby” jest takie ze sąd był „skorumpowany’…
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-10-24/ukraine-s-naftogaz-asks-slovakia-to-help-stop-corrupt-judge

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Popularny na Ukrainie bloger i ekspert „szczyry ukropatriota”, który okazał się być oficerem ukraińskiego wywiadu (w randze kapitana rezerwy) Ołeksij Arestowicz tymczasem alarmuje o wzrastajacych stratach sił ukraińskich w czasie trwającej ostatnio na „froncie’ na Donbasie „stabilizacji”;
  https://replyua.net/news/174737-dovoevalis-arestovich-bet-trevogu-iz-za-poter-vsu-na-donbasse-vpervye-so-vremen-stabilizacii-situacii-na-fronte-oni-prevysili-poteri-protivnika.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie wczorajszej strzelaniny w Charkowie. W samochodzie należącym do zabójcy, który przypadkowo rozerwał się granatem podczas ucieczki, znaleziono „arsenał broni” m.in pistolet maszynowy UZI oraz automat Kałasznikowa;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1832179-strilyanina-u-kharkovi-yaku-zbroyu-viyavili-u-napadnika
  Pojawiły sie również informacje z ukraińskiej prokuratury, o tym ze zeznania złozone przez zastrzelonego w Charkowie mężczyznę „nie był kluczowe” dla śledztwa toczonego na Ukrainie w sprawie zastrzelenia byłego rosyjskiego parlamentarzysty Denisa Woronienkowa. Dla przypomnienia, Woronienkowa „zlikwidował” na ulicy w Kijowie „weteran ATO”;
  https://112.ua/avarii-chp/pokazaniya-ubitogo-v-perestrelke-v-harkove-boroha-ne-yavlyaetsya-klyuchevymi-v-dele-ob-ubiystve-voronenkova-prokuratura-kieva-512477.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W Kijowie przed siedzibą Rady Ministrów Ukrainy odbył sie „marsz” zwolenników legalizacji marihuany na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/229974-konopljanyj-marsh-svobody-v-kieve-26-oktjabrja.html
  Jak zauważono w ukromediach na „marszu” pojawił się jeden z czołowych ekspertów proprezydenckiego ugrupowania ‚Sługa Narodu” Nikita Poturajew który publicznie wypowiedział się za legalizacją użycia marihuany na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/229993-poturaev-vystupil-v-podderzhku-lehalizatsii-marikhuany.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Podwójne standardy USA – Dlaczego akceptują Prawosktorowców, a na celownik wzięli bandziorów z Azowa:

  A przecież jest jeszcze masa innych jak Biały Młot, Tryzub, Swoboda itd…

  Polubione przez 4 ludzi

  • A jak mają potępić coś, tzn. BANDERYZM,co czynnie wspierali i finansowali po IIWŚ?
   http://www.bibula.com/?p=29942
   Cytat „CIC (amerykański kontrwywiad wojskowy) jako pierwszy zainteresował się Stepanem Banderą we wrześniu 1945. CIC przesłuchiwał członków oddziałów UPA, które docierały do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech, odnośnie wojskowej sytuacji na zachodniej Ukrainie, struktury jednostek UPA, ich kontaktów w amerykańskiej strefie i ich związków z samym Banderą”

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Dowództwo ukraińskiej floty wojennej pożaliło się na kutry artyleryjskie które trafiły na jej stan, a zostały wyprodukowane przez zakłady stoczniowe należące do byłego prezydenta Ukrainy Poroszenki. Według naczelnika sztabu ukraińskiej floty kutry mają bardzo wiele wad, m.in sama ich budowa, czyli są faktycznie „przerobionymi policyjnymi patrolowcami rzecznymi” przez co maja bardzo ograniczny zasięg pływania, sa równiez słabo opancerzone i uzbrojone, a przy tym drogie;
  https://inforesist.org/dorogie-i-tyazhelye-v-vms-rasskazal-o-nedostatkah-katerov-gyurza-m-kotorye-stroil-zavod-poroshenko/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Wieści z „frontu” na Donbasie, czyli wśród „ukronazioli” spod znaku „Korpusu Narodowego” (Andrija Biłeckiego) bezprawnie „okupujących” miejscowośc Zołotoje (co doprowadziło do faktycznego zerwania procesu rozdziału sił konfliktu) pojawił sie z „wizytą”…prezydent Ukrainy Zelenskij;
  https://inforesist.org/zelenskij-vnezapno-priehal-k-dobrovolczam-v-zolotoe/
  W trakcie swojej wizyty ‚Pinokio” tłumaczył się przed jednym z „ukropatriotów” z prowadzonej przez siebie polityki wobec Donbasu, która przez „ukropatriotów” jest uznawana za „zdradę’ oraz „kapitulację”;
  https://inforesist.org/zelenskij-dobrovolczu-v-zolotom-ya-prezident-strany-a-ne-loh-ya-skazal-oruzhie-uberi/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraińscy przemytnicy przeszli do „działań zbrojnych”? W Odessie podpalono samochód należacy do jednego z naczelników tamtejszych służb celnych. Oprócz tego „z dymem” poszła furgonetka należąca do celników w której znajdował się specjalistyczny skaner służacy do prześwietlania towarów za pomoca promieni rentgena;
  https://strana.ua/news/230004-v-odesskoj-oblasti-na-stojanke-sozhhi-avto-sotrudnika-tamozhni.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W temacie Nagród Nobla. Jak informuje brytyjski „The Guardian” w Etiopii protesty przeciwko rządom (protestujący określili je jako „dyktatorskie”) premiera Abiy Ahmeda Alego zakończyły się się śmiercią 67 osób. Premier Etiopii jest laureatem tegorocznej pokojowej nagrody Nobla…
  https://www.theguardian.com/world/2019/oct/25/ethiopia-protests-violence-nobel-peace-prize-prime-minister
  Ps. SUPRISE AGAIN 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.