Wojna domowa na Ukrainie 28.10.2019r.- 1603 dzień od nowego rozejmu.


Poza spektakularnym spotkaniem się ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego z woluntariuszami z pułku MSWU „Azow”, doszło także tego samego dnia do spotkania z ludnością cywilną w rejonie Zołotoje-4.

Jak wiadomo w sobotę (26 października), ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski udał się z wizytą w rejon wsi Zołotoje-4, gdzie jak dotychczas z powodu obstrukcji nazistów z pułku „Azow”, nie udaje się przeprowadzić do końca proces wycofania ukraińskich żołnierzy i sprzętu, którego spełnienie jest podstawowym warunkiem kolejnego spotkania na szczycie krajów formatu normańskiego w Paryżu.

Właśnie ten problem powoduje, że proces pokojowy w Mińsku został zatrzymany, a jego dalsza realizacja wielce skomplikowała się.

Aby więc aby wyjść na przeciw zachodnim partnerom Ukrainy, którzy naciskają w celu przyśpieszenia przez stronę ukraińską procesu pokojowego, należy przede wszystkim doprowadzić do finału porozumienia jakie zostały zawarte na poprzednim szczycie formatu normańskiego w Berlinie w 2016 roku.

To tam zobligowano Ukrainę do wycofania swoich sił zbrojnych i sprzętu z rejonu Stanicy Ługańskiej, odbudowy wysadzonego przez Ukraińców mostu- co już praktycznie zrealizowano oraz do wycofania wojsk i sprzętu z rejonu wsi Zołotoje-4 (na ługańskim odcinku frontu) oraz Pietrowskoje (na donieckim odcinku frontu)- co napotyka bardzo poważny opór, tak ze strony żołnierzy o poglądach nacjonalistycznych, m.in. z rejonu wsi Pietrowskoje, ale także ze strony nazistów z pułku „Azow”.

Ich opór jest zrozumiały z tego punktu widzenia, że zajęcie przez nich w/w rejonów w strefie zdemilitaryzowanej, okrzyknięto w czasach prezydentury Poroszenki wielkim i niesamowitym osiągnięciem militarnym i sukcesem.

I teraz, oni bez walki mieliby opuścić w sromocie ten teren?- takie jest właśnie pojmowanie tego problemu przez przeciętnego zwolennika ideologii banderowskiej. I stąd też się bierze ich opinia o zdradzie i kapitulacji Zełenskiego wobec Putina. Oni po prostu będąc oderwanymi od realiów współczesnego świata, nie zdają sobie sprawy z tego, że ich czas już minął, a walka straciła wszelki sens. Bo teraz nastał czas wdrażania pokojowych rozwiązań. Oni są już najzwyczajniej w świecie nie potrzebni i muszą sobie znaleźć nowy pomysł na dalsze życie.

Jednak tego problemu nie rozumiał Zełenski udając się do zbuntowanych woluntariuszy z pułku „Azow” w rejon wsi Zołotoje-4. Stąd też od razu zarysował się bardzo poważny konflikt pomiędzy nim, a zajmującymi ten teren woluntariuszami.

Aby więc, problem został rozwiązany należy coś zrobić. Tylko co?

Jak na razie, posunięto się tylko do tego, że- jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy, odebrano woluntariuszom broń służbową, czyli rozbrojono ich. Jednocześnie wysłano tam, sześć patroli policji oraz zapowiedziano przybycie jakiś jednostek Gwardii Narodowej, „w celu zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa”.

W ostateczności ma to na celu usunięcie woluntariuszy siłą, bez zbędnego rozgłosu.

Jest to o tyle istotne, bo sami mieszkańcy tego rejonu mają już dosyć życia w sytuacji ciągłego jego zagrożenia, co jest spowodowane przede wszystkim obecnością tam ukraińskich żołnierzy. Tym się kieruje Zełenski w swym uporze doprowadzenia do usunięcia wojsk rządowych i woluntariuszy ze strefy rozgraniczenia w rejonie wsi Zołotoje-4.

Jak na razie wykonano pierwszy ruch- odbierając woluntariuszom broń oraz kierując do tej strefy dodatkowe jednostki policyjne i Gwardii Narodowej. Jest to przygotowanie do kolejnego ruchu, którym będzie siłowe usunięcie woluntariuszy z nazistowskich organizacji skupionych wokół pułku MSW „Azow”.

Oczywiście akcja ta może napotkać kolejny opół, bo jak zapowiedział przywódca nazistów Andriej Bilecki, wyśle on na front nawet 10 tys. swoich zwolenników:

„Jeśli zdecydujesz się aby spełnić swoje groźby- wyrzucenia stąd weteranów, zamiast kilkudziesięciu osób w przyszłym tygodniu będzie ich tysiące. A jeśli tysiąc będzie za mało, to przybędzie dziesięć tysięcy”– zadeklarował Bilecki, kierując swoje ostrzeżenie w stronę prezydenta.

Co już samo w sobie jest jawnym nawoływaniem do buntu wobec legalnie wybranego prezydenta i reprezentowanej przez niego najwyższej władzy.

Czy takie rzeczy możliwe są w jakimkolwiek cywilizowanym kraju?

A przecież wiadomo, że jakoby Ukraińcy mieli ambicje stać się częścią świata normalności, i z też powodu odrzucili dalszą zależność od Rosji.

Niestety, ale okazuje się, że były to tylko smętne bajki, podobne do tych o całym paśmie innych sukcesów jakich miała dostąpić Ukrainy i Ukraińcy po obaleniu prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

W efekcie mamy na Ukrainie, po nowych wyborach prezydenckich i parlamentarnych, gdy już większa część społeczeństwa oceniła trzeźwo swoją i kraju sytuację po upływie pięciu lat od „rewolucji godności”, decydującą próbę sił, która doprowadzić do tego, że albo rozszerzy się wojna domowa na całej przestrzeni kraju, bądź też zwycięży realizm i racjonalizm, albo okaże się, że władza została sparaliżowana stając się zakładnikiem jakiś ciemnych, zakulisowych sił.

https://www.facebook.com/mvs.gov.ua/photos/a.228149330605099/2548690491884293,

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-pobuvav-u-zolotomu-58005.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały pomiędzy godzinami; 12:55 a 21:20, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (14 min) i 82 mm (8 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (20 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (35 granatów), SPG-9 (9 granatów) i RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (4 ostrzały), 13 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone przez nich były w rejonie Gorłówki (Dolomitnoje, Zajcewo i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice Doniecka (Aleksandrowka) oraz na południowym odcinku frontu (Dzierżyńskoje, Kulikowo, Komiternowo i Leninskoje).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły 124 pociski (wobec 105 w odniesieniu do dnia poprzedniego), nie czyniąc przy tym żadnych strat i szkód.

W wyniku ukraińskiego sabotażu stacja bazowa operatora komórkowego „Phoenix” przy ulicy Zwerkowa w dzielnicy Proletariackiej w Doniecku uległa uszkodzeniu. Zostało to zgłoszone przez służbę prasową Ministerstwa Komunikacji DRL.

„W wyniku sabotażu stacji bazowej abonenci ‚Phoenix’ w Proletariackiej dzielnicy Doniecka mogą doświadczyć pogorszenia działania usług mobilnych.

W tej chwili zespoły ratunkowe GP „ROS” prowadzą prace konserwatorskie, pracownicy Ministerstwa ds. Zagrożeń i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych DPR pracują na miejscu”– napisano w komunikacie Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego DRL.

Całkowity koszt wyposażenia jednej stacji bazowej, który jest bardzo trudny do nabycia z powodu nieuznawania władz DRL, wynosi około 25 000 USD.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze z 59 brygady prowadząc ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 przeprowadzili ostrzał okolic wsi Łozowoje, tym samym 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 28 жовтня 2019 року.

27 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 13 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 4 обстріли:
неподалік Березового – з СПГ та великокаліберних кулеметів;
біля Лебединського – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу Мар’їнки – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
неподалік Водяного, що на Приазов’ї – зі стрілецької зброї і ручних протитанкових гранатометів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 9 обстрілів:
тричі поблизу Новолуганського – з мінометів калібру 82 мм, протитанкових і автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік Луганського – з великокаліберних кулеметів;
три рази біля Золотого-4 (поза межами ділянки розведення) – з протитанкових і підствольних гранатометів та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно;
поблизу Травневого – зі стрілецької зброї і станкових та ручних протитанкових гранатометів.
неподалік Кримського – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
Вчора, 27 жовтня, втрат внаслідок обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню.
Всі обстріли зафіксовані в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”:
біля Золотого-4 (поза межами ділянки розведення) – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
поблизу Травневого – зі стрілецької зброї та автоматичних гранатометів.
Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.10.2019r.- 1603 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie ‚wstępniaka”, czyli okupujący Zołotoje „aryjczycy” spod znaku „Azowa| zaprzeczyli informacji podanej przez swojego dawnego „parteigenosse” (byłego „bojca” baonu „Azow”) a obecnie wiceszefa ukraińskiej policji Wadim Trojan jakoby dobrowolnie oddali policji posiadane przez siebie uzbrojenie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4154116-nashe-oruzhye-s-namy-dobrovoltsy-v-zolotom
  Pojawiły się informacje ze w zwiazku z tym do Zołotoje jada policjanci uzbrojeni w automaty by „pomóc” w „dobrowolnym” rozbrojeniu „aryjczyków”;
  https://strana.ua/news/230227-politsija-pobyvala-v-meste-dislokatsii-natsionalistov-v-zolotom-foto.html
  A same ‚aryjczyki” szykują sie na ich powitanie…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. W nocy w Kijowie „draka” przed jedna z kawiarni zakończyła się strzelaniną. Nie wiadomo jednak czy ktoś został ranny ponieważ uczestnicy rozbiegli sie przed przyjazdem policji;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4154126-v-kyeve-nochui-proyzoshla-massovaia-draka-so-strelboi
  Przed siedzibą władz miejskich w Mikołajowie znaleziono zwłoki mężczyzny w wieku około 30 lat z ranami kłutymi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4154023-pod-meryei-nykolaeva-obnaruzhyly-trup
  Z kolei w Charkowie w jednej z restauracji klient którego zdenerwowło zbyt długie oczekiwanie na realizację swojego zamówienia wyszedł, a nastepnie wrócił uzbrojony w siekierę i urządził „pogrom” lokalu;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4154155-muzhchynu-dolho-obsluzhyvaly-v-restorane-on-vorvalsia-tuda-s-toporom

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Okazuje się że ukrańska gospodarka „gastarbeiterami”, a dokładnie tym co oni przysyłają, stoi. Ukraiński resort rozwoju gospodarczego poinformował ze Ukraincy pracujący za granica przesłali na Ukrainę w 2018 roku rekordową sume ponad 11 mld dolarów, który moze w tym roku zostać „pobita”, czyli dojść do 12 mld dolarów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4154093-zarobytchane-perechyslyly-v-ukraynu-rekordnuui-summu

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Na Ukrainie skandal z deputowana Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji ‚Europejska Solidarność” (Poroszenki) (oraz jej „kumpelą” blogerką) w roli głównej. Deputowana z „ES” komentujac wizytę Prezydenta Ukrainy na „froncie” oraz jego spotkanie z okupującymi Zołotoje „wolontariuszami” wygrażała mu smiercią za (według niej) „niegodne postępowanie z obroncami Ukrainy”;
  https://strana.ua/news/230219-uhrozy-zelenskomu-reaktsija-na-uhrozy-zelenskomu-posle-video-fedyny-i-zveroboj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „By na Ukrainie sie żyło lepiej (oczywiście tylko wybranym)!”. Deputowany Rady Najwyższej z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” Dubinskij poinformował że mianowany przez nową kijowska „wierchuszke” dyrektor koncernu obronnego „Ukroboronprom” Litwin Abramovicius (były minister za rządów Poroszenki) ma zostać „nagrodzony” podwyżką swojego uposażenia, które bedzie wynosić prawie 19 mln hrywien rocznie;
  https://strana.ua/news/230281-abromavichusu-khotjat-uvelichit-zarplatu-do-18-6-millionov-hriven-v-hod.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie gazowym. Służby prasowe Kremla poinformowały że przed dzisiejszymi rozmowami w sprawie ewentualnego przedłużenia tranzytu gazu z Rosji do UE przez Ukraine po 2019 roku, a do których miało dojść w Brukseli Putin i Merkel odbyli rozmowe telefoniczną;
  https://strana.ua/news/230305-v-kremle-zajavili-chto-putin-i-merkel-obsudili-tranzit-haza-cherez-ukrainu.html
  Z kolei ukromedia już po rozmowach w Brukseli poinformowały ze Maroš Šefčovič komisarz UE d/s energii, wystepujacy praktycznie jako „adwokat Kijowa”, wyraził swoje niezadowolenie z ich wyniku ponieważ ‚Rosja nie chciał pójśc na ustepstwa”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4154302-evrokomyssyia-razocharovana-hazovymy-perehovoramy
  I jako podsumowanie, dyrektor wykonawczy ukraińskiego koncernu „Naftohaz” Jurij Witrenko w udzielonym przez siebie wywiadzie ogłosił że jezeli nie dojdzie do porozumienia w sprawie tranzytu gazu przez Ukrainę, a tym samym gaz przestanie płynąć przez znajdujacy sie na jej terytorium system gazociagów, to będzie on mógł wykorzystany do…do magazynowania i transportu wodoru. Skad miałby pochodzić ów wodór, juz nie wyjasnił…
  https://korrespondent.net/business/companies/4154219-vytrenko-vmesto-haza-v-hts-mohut-zakachat-vodorod

  Polubione przez 5 ludzi

 7. W związku z ostatnim „zamieszaniem” wokół Pułku MSW Ukrainy „Azow” który grupa Kongresmenów USA chce wpisać na listę „niebezpiecznych organizacji terrorystycznych”, w „centrum szkolenia” tej „jednostki” który znajduje sie pod „wyzwolonym” Mariupolem pojawił się szef MSW Ukrainy Awakow. Warto przy tym dodać ze „Pułk Azow” określany jest (złosliwie) na Ukrainie „Leibstandarte Avakov”, poniewaz jest „oczkiem w głowie” ministra, m.in jeden z „dowódców” tej „jednostki” Wadim Trojan pełnił funkcję jego zastępcy, a obecnie jest wiceszefem ukraińskiej policji (to ten ZUL W CZAPCE z mojego wczesniejszego wpisu);
  https://korrespondent.net/ukraine/4154294-avakov-pryekhal-k-azovu-v-maryupol

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy) gdzie chyba szykują sie wielkie polityczne perturbacje;
  https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2392511,Wybory-w-Turyngii-Exit-poll-Lewica-na-czele-kleska-CDU
  Cytat ‚Postkomunistyczna partia Lewica (Die Linke) wygrała wybory landowe w Turyngii, zdobywając według wstępnych wyników 31 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) z 23,4 proc. Porażki poniosły CDU i SPD”
  ps. Niemiecki POPiS sie kończy…

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.