Wojna domowa na Ukrainie 29.10.2019r.-1604 dzień od nowego rozejmu.


Wczorajsza (28 października) runda rozmów trójstronnych w formacie UE-Ukraina-Rosja w Brukseli ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę od 2020 r. zakończyła się fiaskiem.

„Czas ucieka. Jest i musi być poczucie pilności sprawy. Z tego powodu apelowałem do wszystkich przy stole, aby byli tak konstruktywni, jak to możliwe. Niestety muszę przyznać, że jestem rozczarowany dzisiejszym wynikiem”– ocenił na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania wiceszef KE ds. unii energetycznej, Maroš Šefčovič .

Podobno jedną z najważniejszych przyczyn braku porozumienia była sprawa rezygnacji ze wzajemnych pretensji finansowych, kwestia ta była wczoraj bardzo mocno stawiana przez rosyjską delegację.

„Dla Rosji bardzo istotną kwestią jest znalezienie rozwiązania dotyczącego decyzji antymonopolowej ze Sztokholmu, jak również sprawy potencjalnych ilości gazu bezpośrednio sprzedawanych Ukrainie”– podkreślił Maroš Šefčovič.

Jak relacjonował dalej Maroš Šefčovič, dla strony ukraińskiej parametry kontraktu, które zostały zaprezentowane przez KE, były do zaakceptowania. KE chce, by kontrakt opiewał na 10 lat i przewidywał przesyłanie od 40 do 60 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Jednak delegacja rosyjska nie była w stanie zadeklarować zgody na te parametry „w tej chwili”– poinformował wiceszef KE ds. unii energetycznej.

W rozmowach w Brukseli wzięli udział minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak i jego ukraiński odpowiednik Ołeksij Orżel, a także szefowie państwowych spółek gazowych z obu krajów oraz przedstawiciele KE.

Poprzednia runda negocjacyjna odbyła się 19 września br. i po raz pierwszy przyniosła przełom w postaci znalezienia wspólnego stanowiska. Jak ogłosił po spotkaniu gospodarz negocjacji i przedstawiciel Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič, delegację rosyjską udało się przekonać co do tego, że przedłużenie kontraktu na dotychczasowych zasadach jest niemożliwe.

Wynika to z prowadzonej na Ukrainie implementacji przepisów unijnych w zakresie między innymi unbundlingu. W jego ramach ze spółki „Naftohaz” Ukrainy wydzielony ma zostać operator sieci przesyłowej, którym zostanie spółka „MGU”. W związku z powyższym przedłużenie kontraktu stanie się niemożliwe z uwagi na zmianę podmiotu odpowiedzialnego za jego podpisanie po stronie ukraińskiej oraz na zmianę przepisów obowiązujących na Ukrainie.

Mimo to, strona rosyjska już po zakończeniu wrześniowej rundy negocjacyjnej, poinformowała o gotowości zawarcia umowy dwustronnej z Ukrainą odnośnie tranzytu gazu oraz dostaw surowca nad Dniepr po cenie o 20% niższej od obecnych stawek importowych dla Ukrainy.

Jednocześnie strona rosyjska domaga się, aby „Naftohaz” zrzekł się zasądzonej przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie kwoty 2,6 mld USD + odsetki, jaką ma wypłacić „Gazprom”.

Przystanie na powyższe warunki skutkowało by jednak wstrzymaniem implementacji przepisów unijnych, a w rezultacie reformy całego sektora gazu. Ponadto podpisanie umowy na okres do pięciu lat jedynie odsunąłby w czasie konieczność dokonania głębokiej restrukturyzacji sektora do kolejnej kadencji prezydenckiej na Ukrainie.

W związku z powyższym Ukraina stoi na stanowisku, że jedyną satysfakcjonującą dla niej formą kontraktu jest zawarcie umowy między „MGU” a „Gazpromem” na tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy na okres 10 lat i objętość 90 mld m sześc. z punktem odbioru na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Oczywiście w tym przypadku pełną odpowiedzialność finansową za wywiązywanie się z płatności bierze na siebie operator „MGU”, bez gwarancji rządowych na spłacenie ewentualnego zadłużenia.

Rosja z kolei chce, aby kontrakt trwał maksymalnie 5 lat i zakładał tranzyt nie więcej niż 30 mld m sześc. z punktem odbioru na granicy unijno-ukraińskiej. Jednak,tak znikoma ilość przesyłanego gazu wobec specyfiki ukraińskiego systemu przesyłowego powoduje, iż przesył tak małych wolumenów gazu może zagrażać stabilności całego systemu i dostawom na samej Ukrainie. Chodzi tu o koszty utrzymania infrastruktury przesyłowej, której zyski z wolumenu 30 mld m3 gazu nie pokrywały by ich.

W chwili obecnej zagrożone niedoborem gazu w nadchodzącą zimę, uwagi na duże rozbieżności stanowisk, tak Ukraina jak i Unia Europejska- w tym Polska- zgromadziły w swoich magazynach rekordowe ilości gazu na wypadek przerw w dostawie surowca z Rosji. Poziom zapasów w Polsce sięgnął 100% pojemności magazynów, tj. ok. 3,5 mld m sześc, a na Ukrainie osiągnął rekordowe od niemal dekady ponad 20 mld m sześc.

W odniesieniu do tej sytuacji wypowiedział się deputowany Wierchownej Rady z partii „Platforma Opozycyjna- Za Życie”, Oleg Wołoszin.

Ukraina nie powinna przenosić sytuacji dot. tranzytu „niebieskiego paliwa” z Rosji do prowadzonej z nią „wojny gazowej”, ponieważ Kijów na pewno w tej sytuacji straci, powiedział Oleg Wołoszin na kanale telewizji „112 Ukraina”.

„Mogę oklaskiwać sztuczki Moskwy. Zachowują się hiperkonstruktywnie na wszystkich kierunkach”– powiedział ukraiński deputowany.

Ukraiński parlamentarzysta wyjaśnił, że w Rosji „od dawna istnieje pogląd, że przez Ukrainę nic nie można przewieźć”. Jednak teraz, według Wołoszina, Moskwa wzywa do porozumienia, aby transport gazu pozostawał na wzajemnie korzystnych warunkach i oświadcza, że ​​chce zachować tranzyt „niebieskiego paliwa” przez ten kraj, ale Ukraina temu zapobiega.

Wołoszin zwrócił uwagę na fakt, że Rosja pokazała, że ​​„nikomu nic nie da” za darmo, a jeśli umowa o tranzyt gazu nie zostanie przedłużona, Europa będzie winić za to Ukrainę.

„I myślę, że jest to problem obecnego rządu. Radziłbym im, aby nie brali udziału w wojnie gazowej, ponieważ Ukraina na pewno ją przegra”– zakończył swój wywód ukraiński polityk.

I na tym właśnie polega problem, który nie jest problemem Rosji, ale krajów, które bez jej dostaw nośników energii będą miały problem ze zbilansowaniem swoich potrzeb energetycznych.

A co to oznacza w praktyce, łatwo sobie wyobrazić.

Oczywiście można zastąpić w części ten niedobór gazem „pachnącym wolnością” zakupowanym od amerykańskich firm, ale nie jest to ilość pozwalająca w pełni zaspokoić potrzeby krajów UE, co w efekcie znacznego niedoboru, przy monopolizacji rynku spowoduje gwałtowny i niekontrolowany wzrost cen za gaz z tego źródła.

I o to tylko chodzi, bo ktoś będzie musiał, czyli my wszyscy- odbiorcy gazu- zrzucić się na to, aby uchronić przed upadkiem światowe imperium.

Tylko w jakim celu?

Czy my mamy w tym jakiś interes?


https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/speech_19_6178,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maro%C5%A1_%C5%A0ef%C4%8Dovi%C4%8D,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Opozycyjna_Platforma_%E2%80%93_Za_%C5%BBycie,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:15 a 22:45, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (7 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (20 granatów), SPG-9 (20 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (14 ostrzałów), 18 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze prowadzili minionej doby ostrzał następujących punktów frontu: okolice i obrzeża Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina oraz Zajcewo i Gołmowskij), okolice i obrzeża Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja oraz Szirokaja Bałka, Jasinowata, Aleksandrowka i Staromichajłowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Pietrowskoje, Leninskoje i Sachanka).

Łącznie na ostrzeliwane minionej doby przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadły 53 pociski (wobec 124 w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie jednego mieszkania w bloku przy ulicy Szaszurina nr. 5 m. 13 znajdującego się na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina na obrzeżach Gorłówki.

Dziś rano (około 08:00 czasu lokalnego) żołnierze formacji zbrojnych rządu centralnego z Kijowa rozpoczęli ostrzał w strefie wycofania wojsk we wsi Pietrowskoje.

„Odnotowano ostrzał wojsk zbrojnych Ukrainy z kierunku Bogdanowki do Pietrowskiego”– podano w komunikacie misji obserwacyjnej MCKiKKZB .

Zgodnie z tym komunikatem wróg używa broni strzeleckiej.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 29 жовтня 2019 року.

28 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 16 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 8 обстрілів:
двічі неподалік Невельського – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
два рази біля Гнутового – з мінометів калібру 82 мм озброєння БМП-1 та великокаліберних кулеметів;
поблизу Водяного, що на Приазов’ї, і Красногорівки – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік Мар’їнки – зі стрілецької зброї;
біля Піщевика – з великокаліберних кулеметів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 8 обстрілів:
п’ять разів біля Золотого-4 (поза межами ділянки розведення) – з автоматичних гранатометів, РПГ та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно;
поблизу Луганського – з АГС;
неподалік Попасної – зі стрілецької зброї;
біля Травневого – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї.
Вчора, 28 жовтня, втрат внаслідок обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не було.

З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці обстріляли позиції Об’єднаних сил неподалік Луганського з ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї. Сталося це в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”.
Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.10.2019r.-1604 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli jak zwykł mawiać Mark Twain;
  „Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości”
  >https://www.facebook.com/229623631066668/videos/3234473296594283/
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bruno_Schulz
  „Pisarz prawdopodobnie szedł do Judenratu po chleb na drogę – miał najbliższej nocy uciekać z getta do Warszawy. Natrafił na tzw. „dziką akcję” gestapowców, mordujących Żydów na ulicy w odwecie za postrzelenie jednego z Niemców. Schulz został zastrzelony na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Czackiego”

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.