Wojna domowa na Ukrainie 30.10.2019r.- 1605 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (29 października) w Mińsku, odbyła się kolejna runda pertraktacji w ramach grupy roboczej ds. bezpieczeństwa.

Na porządku dziennym znalazły się pytania dotyczące wdrożenia przez strony obecnego zawieszenia broni oraz zgodności z dodatkowymi środkami mającymi na celu jego wzmocnienie i kontrolę, a także kwestie eliminacji naruszeń warunków rozejmu przez ukraińskie siły zbrojne w uprzednio opuszczonych obiektach w rejonie wsi Pietrowskoje i Zołotoje-4.

Według zaprezentowanego wczoraj w Mińsku raportu przez przedstawicielstwo Centrum Koordynacji i Kontroli Zawieszenia Broni (CKiKZW) w DRL, dotyczącego kwestii naruszeń warunków zawieszenia broni przez stronę ukraińską w okresie pomiędzy poprzednim spotkaniem w mińsku grupy ds. bezpieczeństwa, a więc w dniach od 15 do 29 października br. zostało rannych 2 cywilów, uszkodzono 44 budynki i lokale mieszkalne oraz 5 obiektów infrastruktury publicznej.

Strona ukraińska 313 ostrzeliwała w tym okresie terytorium DRL, w tym przy użyciu czołgów, artylerii kalibru 122 mm i moździerzy kalibru 120 i 82 mm:

1. 8 razy używane czołgi, które wystrzeliły 21 pocisków;

2. 3 razy użyto artylerii o kalibrze 122 mm- 32 pociski;

3. ostrzał z moździerzy kalibru 120 mm dokonano 58 razy- 349 min;

4. a także 71 razy, przy użyciu moździerzy kalibru 82 mm, wystrzeliwując z nich 625 min.

Najbardziej aktywnie ostrzelanymi punktami na donieckim odcinku frontu nadal były okolice Gorłówki i południe DRL, a także osady: Staromichajłowka, obrzeża Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaj oraz teren „Volvo Center”), Dokuczajewsk, Jasinoawata, a także Kominternowo i Saszanka.

Zgodnie z raportem CKiKZW w omawianym okresie odnotowano obecność zabronionej broni i sprzętu ukraińskich sił zbrojnych z naruszeniem nieprzekraczalności linii rozgraniczenia, w strefie bezpieczeństwa i poza magazynami.

Ponadto, zgodnie z raportami misji obserwacyjnej OBWE, siły zbrojne Ukrainy nadal utrudniają pracę obserwatorów tej misji i pracę sprzętu technicznego w celu rejestrowania naruszeń na linii kontaktowej. Tak więc w okresie od 15 do 29 października ukraińskie siły zbrojne zablokowały pracę dronów obserwacyjnych misji OBWE 12 razy.

W ramach dyskusji na temat wycofania sił i sprzętu oficjalny przedstawiciel DRL Aleksiej Nikonorow ogłosił, że siły zbrojne DRL są gotowe do wycofania w dowolnym terminie uzgodnionym przez grupę kontaktową.

„Ze strony Republiki wypełniła zamiar przeprowadzenia wszystkich niezbędnych środków zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym wcześniej w Mińsku. Pomimo sabotażu strony ukraińskiej nadal jesteśmy gotowi rozpocząć proces eliminacji naruszeń w dowolnym terminie uzgodnionym przez grupę kontaktową, z zastrzeżeniem działań lustrzanych ze strony ukraińskich sił zbrojnych”– podsumował Aleksiej Nikonorow.

Poza wczorajszym spotkaniem grupy kontaktowej ds. bezpieczeństwa w Mińsku, kolejny już raz uzgodniono nowy termin i harmonogram dokonania wycofania wojsk z rejonu wsi Pietrowskoje-Bogdanowka.

Tak stwierdziła pełnomocnik DRL podczas rozmów w Mińsku, Natalia Nikonorowa.

„Udało nam się przekonać stronę ukraińską, aby zaczęła wypełniać swoje obowiązki w zakresie eliminacji naruszeń: proces w Zołotoje rozpoczął się, w odniesieniu do Pietrowskiego, ustalono termin rozpoczęcia realizacji tego procesu zgodnie z harmonogramem”– poinformowała Nikonorowa.

Według Nikonorowej taki postęp został osiągnięty dzięki „bezpośrednim konsultacjom stron konfliktu z udziałem mediatorów”.

W odniesieniu do rejonu wsi Zołotoje-4, w dniu wczorajszym przedstawiciele sił zbrojnych ŁRL w obecności obserwatorów OBWE, wznowili proces inicjowania obustronnego wycofania sił i sprzętu.

W ramach przygotowań o godzinie 13:15 ze strony stanowisk ukraińskich sił zbrojnych wystrzelono białą racę będącą sygnałem gotowości rozpoczęcia wycofywania swoich wojsk i sprzętu, zaś odpowiedź ze strony Milicji Ludowej ŁRL nastąpiła w ten sam sposób minutę później (13:16).

W ten sposób spełniono pierwszy warunek do rozpoczęcia demilitaryzacji tego rejonu. Proces wycofania wojsk i sprzętu ma trwać trzy dni, a więc do najbliższego piątku.

Specjalny przedstawiciel OBWE, Martin Sajdik potwierdził, że siły zbrojne ŁRL i ukraińskie siły zbrojne wznowiły wycofywanie sił i sprzętu w rejonie wsi Zołotoje w Donbasie.

„Strony właśnie wznowiły wycofywanie sił i sprzętu w Zołotoje. Wystrzeliły białe i zielone rakiety sygnalizacyjne, potwierdzając ich gotowość”– powiedział Sajdik.

Rozpoczęcie obustronnego wycofania wojsk i sprzętu z rejonu wsi Zołotoje potwierdził także szef ukraińskiej dyplomacji, Wadim Pristajko. Jednak nic na ten temat nie wiedział szef biura prasowego ukraińskiego dowództwa Operacji Połączonych Sił, Andrej Agiejew.

„Nie mogę komentować Ministra Spraw Zagranicznych, ale rano nie mieliśmy żadnych informacji od naszego dowództwa (dowództwa tak zwanej Operacji Sił Połączonych- dopisek mój). Jak dotąd nie podjęto żadnych działań w kierunku wycofania stron”– podkreślił Agiejew.

W tym samym czasie minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow powiedział, że grupa nacjonalistów z pułku MSW „Azow” wraz z członkami „Zgromadzenia Socjal-Narodowego” i jego ramienia zbrojnego- „Patriota Ukrainy” znajdują się w rejonie Zołotoje legalnie i oddały bez zastrzeżeń broń.


https://dnr-sckk.ru/itogi-zasedaniya-rabochej-gruppy-po-voprosam-bezopasnosti-na-peregovorah-kontaktnoj-gruppy-v-minske-29-oktyabrya/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrij_Bi%C5%82ecki_(polityk).

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal nie milkną strzały w Donbasie, chociaż w świetle wczorajszego porozumienia się w sprawie terminu i harmonogramu rozpoczęcia wycofania wojsk z rejonu Pietrowskoje, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej- i poprzedniej- doby dało się zauważyć znaczne uspokojenie.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadzili z przerwami na tym odcinku frontu ostrzały w godzinach pomiędzy, 07:05 a 22:40, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 (30 min) i 60 mm (10 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (57 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej (2 ostrzały), 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: okolice Gorłówki (Dolomitnoje, Gołmowskij, Ozierianowka i Szirokaja Bałka) oraz okolice Doniecka (Minerlanoje, Spartakus i Wasilewka), a także południowy odcinek frontu (Pietrowskoje i Sachanka).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów prowadzonych ze strony ukraińskiej na terytorium DRL spadły 122 pociski (wobec 53 w odniesieniu do dnia poprzedniego).

Ostrzały te nie spowodowały żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 i moździerza kaliber 82 mm, a także ciężkiego karabinu maszynowego, 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał ten prowadzono w kierunku wsi Łogwinowo, nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poniżej raporty za ostatnie dwie doby, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 30 жовтня 2019 року.

29 жовтня, збройні формування Російської Федерації та її найманці 9 разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 82 мм, а також озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 4 обстріли:
неподалік Богданівки – зі стрілецької зброї і автоматичних гранатометів;
біля Авдіївки – – з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї і автоматичних гранатометів;
поблизу Красногорівки – зі станкових протитанкових гранатометів;
неподалік Водяного, що на Приазов’ї – зі стрілецької зброї і ручних протитанкових гранатометів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 5 обстрілів:
тричі поблизу Луганського – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї;
два рази неподалік Кримського – з мінометів калібру 82 мм, озброєння БМП-1, станкових протитанкових і автоматичних гранатометів та стрілецької зброї, з великокаліберними кулеметами включно.
Вчора, 29 жовтня, втрат внаслідок ворожих обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не було.
З початку цієї доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 2 рази порушили режим припинення вогню.
Всі обстріли зафіксовані в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”:
біля Зайцевого – з мінометів калібру 82 мм та автоматичних гранатометів;
поблизу Кримського – з мінометів калібру 82 мм, стрілецької зброї та ручних протитанкових гранатометів.
Впродовж поточної доби втрат внаслідок ворожих обстрілів серед особового складу Об’єднаних сил не зафіксовано.”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.10.2019r.- 1605 dzień od nowego rozejmu.

 1. „GIGANTOMEGAZDRADA” na Ukrainie 🙂 Tzw. sztab OZS (dawniej ATO) na Donbasie ciągle „pieje” o „ostrzale przez separatystów” miejscowosci Zołotoje w którym trwa właśnie „wycofywanie sił konfliktu”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4154855-razvedenye-syl-zolotoe-4-obstrelialy
  …a tymczasem prezydent Ukrainy Zelenskij opowiada w ukromediach ze Zołotoje od tygodnia nikt nie ostrzeliwuje…
  https://korrespondent.net/ukraine/4154920-zelenskyi-otrytsaet-obstrely-v-zolotom

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem władze w Kijowie wystapiły z kolejnym projektem zalegalizowania nielegalnej działalnosci na Ukrainie. Tym razem jest to, po nielegalnym wydobyciu bursztynu i hazardzie, nielegalna produkcja alkoholu oraz papierosów. Jak wyjaśnia jeden z ukrainskich ministrów ma to powstrzymać rozwój nielegalnej produkcji alkoholu oraz papierosów na Ukrainie (juz teraz na Ukrainie 50 % alkoholu i 10 % papierosów w sprzedaży pochodzi z „szarej strefy”) a także zwiększyć ma dochody do budżetu;
  https://strana.ua/news/230676-dmitrij-dubilet-ministr-kabmina-rasskazal-kak-nameren-lehalizovat-tenevoj-rynok-siharet-i-alkoholja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Deputowany Rady Najwyzszej Ukrainy z frakcji „Opozycyjna platforma” były dyrektor MSZ Ukrainy Oleg Wołoszyn oficjalnie wezwał Narodową Radę Ukrainy d/s radia i telewizji by przeprowadziła dochodzenie w sprawie „skandalicznych wypowiedzi dziennikarza Drozdowa o mieszkańcach Donbasu” jakie padły z jego ust podczas występu w ‚5 Kanale” należacym do Poroszenki. Drozdow wyrazał się tam o mieszkańcach republik z Donbasu z pogardą oraz żądał by pozbawic ich obywatelstwa Ukrainy z powodu ich ‚zdrady Ukrainy”. Jednocześnie Wołoszyn wypomniał Narodowej radzie że za mniejsze przewinienia (m.in użycie słowa „faszysci’) chce pozbawić licencji kanał TV ‚NewsOne”;
  https://strana.ua/news/230672-nardep-voloshin-initsiiroval-proverku-natssovetom-po-tv-5-kanala-posle-skandalnykh-vyskazyvanij-zhurnalista-drozdova.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Wieści z „frontu” gdzie w Zołotoje trwa wycofywanie sił stron konfliktu (co potwierdziło OBWE), a jednocześnie tzw. sztab OZS (dawniej ATO) opowiada bzdury o „ostrzałach ze strony separatystów” fałszujac własne komunikaty dobowe. Jednoczesnie ‚weteran ATO”, a obecnie działącz na rzecz praw człowieka na Ukrainie Jurij Asejew odwazył się stwierdzić ze owe „ostrzały separatystów” to „prowokacja” oraz ze padły one ze strony zajmowanej przez siły ukraińskie;
  https://strana.ua/news/230717-zolotoe-novosti-chto-proiskhodit-na-donbasse-30-oktjabrja.html
  Tymczasem lider Republiki Ługańskiej poinformował o tym że republikańskie siły zbrojne przeprowadza „zaplanowane” ćwiczenia wojskowe w trakcie których mają być m.in zastosowane metody rozwiazań kryzysowych. Jak stwierdził Leonid Pasecznik „W tych okolicznościach musimy być przygotowani, jeśli to konieczne, aby odeprzeć agresję Kijowa”;
  https://strana.ua/news/230715-pasechnik-objavil-o-provedenii-uchenij-v-lnr-pod-ehidoj-mchs.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejny skandal w Radzie Najwyższej Ukrainy w związku z tym czym się zajmował w czasie obrad jeden z deputowanych. Jeden z deputowanych z proprezydenckiej frakcji ‚Sługa Narodu” Bohdan Jaremenko został przyłapany jak w trakcie obrad umawiał się z prostytutkami (filmik w linku);
  https://strana.ua/news/230711-nardep-bohdan-jaremenko-s-utra-v-rade-smotrel-devushek-v-tinder.html
  Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” przybliża sylwetkę Jaremenki który dał się poznać m.in jako obrońca „ukronazioli” z „Azowa” oraz syn znanego na Ukrainie antysemity, i to nie takiego wydumanego przez Ambasady USA i Izraela, Wasyla Jaremenki;
  https://strana.ua/news/230683-bohdan-jaremenko-perepiska-s-prostitutkoj-chto-izvestno-o-deputate-sluhi-naroda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó poinformował ze jego kraj był zmuszony zawetować wspólne oświadczenie ambasadorów państw – członków NATO w sprawie Ukrainy. Powodem takiej decyzji było niewywiązywania sie Ukrainy ze swoich obowiązków wobec zamieszkujących je mniejszosci narodowych czyli tzw. ustawa o totalnej ukrainizacji;
  https://dailynewshungary.com/hungarys-veto-of-nato-ukraine-declaration-due-to-minority-rights/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „By na Ukrainie żyło sie lepiej (oczywiscie tylko wybranym)!”. Pojawiła się informacja o tym że kompania należąca do ojca obecnego ministra obrony Ukrainy „wygrała” przetarg na eksploatację pola naftowego znajdujacego się na terytorium obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa;
  https://strana.ua/news/230730-kompanija-ottsa-ministra-oborony-ukrainy-poluchila-pravo-na-razrabotku-neftehazovoj-ploshchadi-pod-luhanskom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. ‚Pierwsza krew” w radzie Najwyższej Ukrainy, czyli „draka” pomiędzy deputowanymi z frakcji „Sługa Narodu” i ‚Opozycyjna platforma”. Poszło o odrzucenie prze frakcję „Sługa Narodu” wniosku o powołanie specjalnej komisji śledczej która miała się zająć dochodzeniem w sprawie masakry w Domu Związków Zawodowych w Odessie w 2014 roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4154978-v-rade-proyzoshla-pervaia-stychka-poiavylos-vydeo

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Jak informuja ukromedia masowo zatruli sie na nim studenci z Kijowa uczestniczacy w tzw. forum młodzieżowym z których 16 trafiło do szpitali”- po prostu opłaceni wypełniacze sal konferencyjnych.

   A że organizator tej nagonki chciał przyoszczędzić, bo wiadomo, że nadwyżkę sam sobie zagospodaruje, to efekt jest tego widoczny.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 9. By żyło się dobrze…wybranym (wersja polska)
  „Książę” Stanisław P. wraz z trójką osób próbował przejąć kamienicę przy ulicy Krowoderskiej 47 w Krakowie, która miała nieuregulowany stan prawny. Sąd pierwszej i drugiej instancji stwierdził, że doszło do próby oszustwa, a nieruchomość stanowi własność miasta.
  Po rozpatrzeniu sprawy przez sąd karny, osobom którym wcześniej UDOWODNIONO, że starali się nielegalnie przejąc własność miasta, sąd uniewinnił.
  https://krakow.onet.pl/probowali-przejac-kamienice-warta-3-mln-zl-zaskakujaca-decyzja-sadu/98ghws2

  Polubione przez 4 ludzi

  • Bardzo podobną sprawę znam osobiście.

   Dowodzi to tylko jak skorumpowani są niektórzy sędziowie, i jednocześnie jak bardzo czują się bezkarni.

   Jak widać, ani PiS ani sam Ziobro, nic tu nie zmienił.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 10. A „haniebna zdrada” szerzy się i szerzy. Ukromedia informuja o tym że Prezydent Czech przyjął oficjalnie delegację „proklemlowskich’ Tatarów Krymskich (czyli okazało się ze jednak Tatarzy Krymscy nie są w całosci TYLKO za „dziadzia Mustafą’ Dżemilewem i jego „komandom’ z tzw. medżlisu krymskotatarskiego) oraz (o zgrozo 🙂 ) uznał Krym za cześć Rosji;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2019/10/30/7102465/

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.